Wie maakt een haan? De staat legt mijnen voor den vijand PUROL 12-5 graad vorst! Uitvoeren ten onder gaan MactiaLeuuM Niet om ons te treffen Ruwe i handen Vannacht: In geen 8 jaar zóó koud geweest Gevaarlijk spel t UkaaA, qaan ute Hem? Vrijdag 19 Januari 1940 Tweed? Blad Opnieuw: Wie zal dat betalen? De zaken van het Zeebad gaan door D. Blom t Pro cn contra Onaangenaam avontuur 0/ Temperatuur en Barometerstand Een beeld der nieuwe misère op Huisduinen. Eén voorbeeld uit tientallen Opnieuw is de schuldvraag van de mijnrampen met klemmende actualiteit naar voren gekomen: „Wie zal dat be talen?" De Nederlandsche staat heelt de mij nen gelegd, niet om daarmee het eigen volk te benadeelen, maar om een even- tueelen vijand buiten onze landsgrenzen te houden en nu dit duivelstuig zich te gen het eigen volk keert, nu heeft de Nederlandsche regeering daarvan de con sequentie op zich te nemen. We hebben ons gisteren tot den president commissaris van de N.V. Zeebad Huisduinen, burgemeester G. Ritmeester, gewend en hem gevraagd wat het bestuur van het Zeebad denkt te doen na de laatste catastrofe. „Doorgaan", zoo luidde het korte en krach tige antwoord van den burgemeester, dat voor tweeërlei uitleg vatbaar was. Ditzelfde antwoord was ook ook reeds gegeven door den directeur van het Zeebad, den heer H. Nijpels. Zooals door den burgemeester in de laatste Raadsvergadering werd gezegd, staat of valt Huisduinen als badplaats, met de N.V. Zee bad Huisduinen. Als het Zeebad zijn hotel en villa's zou sluiten, dan zou dat beteekenen, dat Huisduinen als badplaats afgeschreven kon worden in de rij der badplaatsen van Nederland. Geen nieuw crediet. Bovendien hoopt men, met de 7000 gulden, die de raad in zijn laatste vergadering rente loos ter beschikking heeft gesteld, de schade te kunnen herstellen. Er was nog maar een bedrag van enkele honderden guldens ge bruikt, zoodat practisch al het geld nog ter beschikking stond. De zaken van het Zeebad gaan dus door en gisteren., uddag om 12 uur heb ben de gasten, een aantal officieren, in een gezellig verwarmd vertrek de lunch gebruikt. Men zit daar niet bij de pak ken neer. Het gaat om het levensbehoud en de bewoners raken zoo langzamerhand gewend aan deze onaangename inter- mezzi, zoodat ze niet voor een mijntje op zij gaan. Hulde aan de militairen. Wij mogen, voor we nog even stilstaan bij de schuldvraag, hier niet eindigen zonder een woord van lof aan de militai ren, die zich zoo kranig hebben geweerd. In minder dan geen tijd stonden de militai ren gereed met planken, zagen, hamers en spijkers. Men begon te zagen en te timmeren en hielp waar men helpen kon. Het was een snelle en zeer gewaardeerde hulp. De Staat moreel verplicht de schade te betalen. De burgemeester blijft van meening, dat de Staat den moreelen plicht heeft de schade te betalen. Ook bij deze mijn Is duidelijk bewezen dat het een Nederland sche mijn was. Het bleek uit de construc tie van het monster (er zijn verschillende onderdeelen gevonden) en het bleek uit eenige merkteekens. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 Als ergens op straat een put van de ge meentewaterleiding openstaat, zoo zei burge meester Ritmeester, en iemand komt daar door te vallen en breekt een been, dan is de gemeente aansprakelijk voor de kosten, volgens de jurisprudentie van den Hoogen Raad. Zou dan de Nederlandsche staat niet aansprakelijk zijn voor de schade, die een van haar mijnen veroorzaakt aan de Neder landsche bevolking? Der regeering is er geen verwijt van te maken als een mijn losslaat en het is even min mogelijk een mijn tegen te houden, om dat de monsters in den nacht niet te onder scheiden zijn, maar men is wel schuldig als blijkt, dat een mijn, die wanneer zij losge slagen is, en daardoor non-actief moest zijn, nog actief is. Een myn in de Buitenhaven. De bevolking begint ontevreden te worden en dat is geen wonder. Kan men haar ver antwoordelijk stellen? .Kan men haar de kos ten telkens weer laten dragen? Straks heefl een ontploffing plaats achter de Dijkstraat, of achter den Kanaalweg of Hoofdgracht, dan wordt een ander- deel van de stad getrof fen. Moet men dan de gevolgen door enkele menschen laten dragen? Dat het meer naar binnen komen van de mijnen geen fictie is, is reeds eerder bewezen, toen het ontuig op verschillende plaatsen langs den dijk aan spoelde. Gelukkig zonder tot explosie te ko men. En gisterennacht ontdekt^ men een mijn in de Buitenhaven, men kon haar nog bijtijds onschadelijk maken, mede door de omstandigheid, dat het stil water was. De Nederlandsche regeering geeft op het oogenblik bijna twee millioen per dag voor de veiligheid van haar bevol king uit. Moet men dan nog praten over een schade van nog geen 10.009 gulden. Ook ais die schade grooter zou worden moet men zich tot plicht stellen haar te vergoeden. Het is niet billijk een deel van het volk op te laten draaien voor de gevolgen van maatregelen, die de bedoe ling hebben het geheele volk te beveili gen. Het zou fout zijn voor de slachtoffers een collecte te houden: dan moet het bedrag maar op alle belastingbiljetten verhaald wor den, net zoo goed op het biljet van dengene, die in Amsterdam of Bussum op het oogen blik nog rustig zit, als van hem, die het voorslachtoffer van den oorlog is. De burgemeester is er van overtuigd, dat de regeering in deze haar taak zal verstaan en dat de bewoners de geleden schade ver goed zullen krijgen. Dengenen, die niet in staat zijn de schade te herstellen, zal door de gemeente een voorschot verleend worden. We weten het dus: Het Zeebad blijft zijr. gasten ontvangen en wie een wandeling naar Huisduinen maakt, vindt in het hotel warmte en een „rustig" zitje. y c genezen vlug met ^^^^^^oos30-60ct.Bij Apolh en Drogisten Burgerlijke Stand van Den Helder opgave van 18 Januari 1940. BEVALLEN: N. MuijeTiessen d.; T. van der Veervan der Vlies z.; G. J. Vries Muller d. OVERLEDEN: F. Ph. Arents, m. 73 j. GEHUWD: J. A. Steeman en H. J. E. Kok; F. Homborg en J. P. Standaar; S. Kejjzer en G. D. van der Laaken. 8 uur hedenmorgen: 10.3 graden vorst. We beleven wel een allerwonderlijkste winter. Den eenen dag dooit het en den andere zet de vorst weer door. Nu eens meent men, dat de jjs- en sneeuwperiode achter den rug is, dan weer zet deze met hernieuwde krachten door. Er is geen peil meer op te trekken. En wel speciaal gisteren heeft het kwik in de thermometers wonderlijke capriolen gemaakt, zoo wonderlijk als gedurende dezen geheelen vorsttjjd niet geschied is. Er werd maar liefst een verschil in temperatuur genoteerd van een halven graad boven het vriespunt tot 12.2 er onder! En dat in slechts luttele uren. Wjj laten hier chronologisch het ver loop volgen: om 8 uur gisterenmorgen stond het kwik op 1.6 graden, om 10 uur 5.8, om 12 uur op 5,0, om 2 uur op 4.6, om 4 uur op 2.5, om half v\jf vroor het niet en dooide het niet. De stand was 0 graden. Om 6 uur vroor het echter weef 0.4 graad en toen be leefde weerkundig Nederland een sen satie. Ineens sloeg de wind om van W.N.W. tot pal Zuid-Oost en een half uur later vroor het al weer 3 graden, om 9 uur 's avonds was de stand 8 gra den vorst en het kwik bleef maar dalen. Het record werd geboekt om half 2 vannacht. Toen vroor het bijna 12 graad, een stand zooals wjj die in 7 of 8 jaar niet meer hier in Den Helder genoteerd hebben. Om 8 uur vanmor gen was het nog 10.5 graden. De vooruitzichten zijn: vorst! De wind Is Oost, de barometer staat hoog (764) en stygt. Ook in andere plaatsen des lands heeft het hard gevroren, zjj het niet zoo hard als in Den Helder. Gaan wjj een weekeinde met strenge vorst tegemoet Het vriest hard en is het wonder, dat ieder schaatsenrijder er naar hunkert om z'n ijzers weer onder te binden en een baantje te maken? Men wil er van profiteeren, maar helaas, de zware sneeuwval heeft alle banen verknoeid en al ziet men hier en daar een energiek schaatsenrijder door de sneeuw op het ijs baggeren, veel genoe gen beleeft h(j daaraan niet. Als wij dit schrijven vriest het hard, zoo hard, dat er alle kans is op een ijs- weekeinde. Maar zal er een baan zijn...? Wij denken in dit opzicht aan de werk- loozen. Het is bekend dat het meeren- deel van hen stugge rijders zijn., Welnu, kan er geen mogelijkheid gevonden wor den dat door hen een der banen voor Zaterdagmiddag nog in gereedheid ge bracht wordt? Ongetwijfeld zou men hier duizenden Helderschen een bijzonder groot genoegen mee doen. Hier en daar was men gisteren reeds bezig een baantje te maken. Wij doelen na tuurlijk op een behoorlijk stuk, dat voor de vele ijs-lustigen gelegenheid biedt. Auto's als sneeuwbal-doelwit. Sedert eenige dagen ligt een dik pak sneeuw in Den Helder en indien het weer niet verandert, zal deze witte deken er nog wel enkele dagen blijven liggen ook. En dat zeer ten gerieve van de jeugd, die zich middels sleetje rijden, glijden en het gooien met sneeuwballen kostelijk amuseert. Het is speciaal met betrekking tot dit sneeuwballen gooien, dat wij een waarschu wing willen laten hooren. Men zal ons er in de laatste plaats van mogen verdenken dat wij jeugdig Nieuwediep dit genoegen zouden willen ontnemen, maar het is ons de laatste dagen keer op keer gebleken, dat men als doelwit speciaal ook auto's uitkiest. Nu is er niets gevaarlijker dan als doelpunt rjjdende automobilisten te nemen. Een enkele maal zagen wij, hoe een van hen een jongen een onbarmhartige afstraffing gaf. En eerlijk gezegd... wij konden ons 's mans woede ver klaren. Het is daarom dat wjj den Helderschen jongens en meisjes dringend aanmanen niet op auto's te gooien. Het valt reeds niet mee in de sneeuw te sturen, zoodat er waarlijk niet veel moeite voor noodig is om de grootst mo gelijke ongelukken te krijgen door het gooien op de chauffeurs. Wij vertrouwen er op, dat ook de ouders deze vermaning zullen begrijpen en hun kin deren op het gevaar van dit spel, dat geen „spel" meer is, attent zullen maken. MONTEUR MET LANGE VINGERS. Gisteren werd een plaatselijk garagemon teur door de politie gearresteerd, verdacht van het plegen van diefstal. Na verhoor heeft de man bekend. Gisteren is plotseling overleden, bijna 56 jaar oud, de heer D. Blom, hoofd van de U.L.O.-school, Molenstraat. De heer Blom, die tevens leeraar was aan den cursus voor opleiding voor het Middenstandsdiploma, was juist bezig met het uittrekken van zijn jas, toen hij ineenzakte en dood neerviel. Met den heer B. is een zeer bekwaam hoofd heengegaan. Hij stond bij zijn leerlingen be kend als een streng, doch rechtvaardig leeraar, bij zijn superieuren als een zeer serieus mensch, uitstekend leeraar en goed leider. 1 October 1902 begon de heer Blom zijn loopbaan bij het onderwijs te Franeker, als tijdelijk onderwijzer, welke plaats in Januari 1903 verwisseld werd met Franekeradeel. 1 September 1903 werd de heer Blom be noemd tot onderwijzer 0p Ameland. Vandaar ging hij naar Leeuwarderadeel, om op 1 Sep tember 1910 benoemd te worden als hoofd onderwijzer te Schoterland. In 1917 kwam de heer Blom in Den Helder als onderwijzer aan de U.L.O.-school. 1 April 1923 werd hij benoemd tot hoofd van school 8 en op 1 September 1933 volgde zijn benoeming tot hoofd van het Centraal zevende leerjaar, terwijl hij op 1 Augustus 1935 werd benoemd tot hoofd van de U.L.O.-school. Ook was de heer Blom nog tijdelijk leeraar aan de Ambachtsschool. De teraardebestelling heeft plaats Maandag a.s. op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen. Vertrek van het sterfhuis, Singel 56, 's mid dags 1 uur. En weer ligt de sneeuw dik op de Helder- sche straten Weer is Den Helder een witte stad gewor den. Met witte daken, witte plantsoenen, witte grachten en witte tuintjes. Wit is de wereld en witter dan wit is de sneeuw, die zich als een dikke ijsbeerenvacht over ieder onderdeel gespreid heeft. Het is een schoon schouwspel: soms neemt de wind een deel van de sneeuw op en voert dit hoog de lucht in: als sluiers giert deze fijne poedersneeuw hoog over de huizen heen, soms gekleurd door de spaarzame zonnestra len die er door pogen te dringen. De jeugd geniet in de sneeuw: de laatste prikslee is nu van den zolder gehaald en heel jong Nieuwediep geniet met volle teugen van dit heerlijke gebeuren: een ouderwetsche sneeuw-winter. Want we waren niet verwend de laatste jaren De plantsoenen, en de kluften zijn nu de speelplaatsen geworden: hier suizen de bal len duizendvoudig, hier loopt de argelooze voetganger of fietser geen gering gevaar door een dier, doorganas niet al te harde, projectielen getroffen te worden. Hier geniet al wat jong is intens van een wintersch festijn, en slechts bij het donker-worden gaat men, zij het traag, huiswaarts. Des avonds komt een andere pret: dan i» daar de landmacht en de marine. Jonge ke rels, die het op de andere sexe gemunt heb ben. Ieder „ongeconvoyeerd" meisje is het mikpunt: dan ziet men hoe een of twee jonge kerels op haar toespringen, en om, on der duizend protesten, tot het inwrijven over te gaan. Resultaat: verwarde haren, roode gezichten en kwasi-booze opmerkingen. Tot laat in den avond toe duurt dit sneeuw bal- en insmeer-feest en het is een gezonde liefhebberij. Dit wat de eene zijde der sneeuw-medaille betreft. Maar er is een andere zijde, en die is min der prettig. Daar kunnen zij over mee spreken, die langs den weg hun brood verdienen, zij die nu met karren, auto's, bak- en andere fietsen van straat tot straat moeten gaan. Voor hen was het de laatste dagen een taaie worsteling met de dikke sneeuwlaag in de straten. Voor hen was het een moeizame strijd om rechtstandig te blijven en niet schipbreuk te lijden in de sneeuw. Dat was niet eenvoudig. Verre van dat. Menige auto, en menige kar ziet men nu in den berm van den weg zitten. Tallooze fietsers ziet men buitelingen maken. Soms is dat een aardig schouwspel en kan men er om lachen, maar soms ook geeft dat alles weinig aan leiding tot vroolijkheid. Het valt voor deze categorie van stadge- nooten in deze dagen niet mee. Het is zwaar werken in de sneeuw, die overal zeer dik ligt en door hen wordt vurig gehoopt, dat deze „pret" weer spoedig tot het verleden zal be- hooren. Zoo ziet men: het pro en contra van de sneeuw. Voor den één een bron van vermaak, voor den ander misère en last. En zoo is het dikwijls in het leven. Een gezonde slaap. Gisterennacht om ongeveer 12 uur hoorden voorbijgangers, dat in een woning in dè Janzenstraat, no. 34, achter de deur het water in de gang stroomde. Vermoedelijk was dus de waterleiding gesprongen en had den de slapende bewoners het niet gehoord. Men begon te kloppen, te bonzen, te roepen. Al meer menschen bleven voor de woning staan, maar van binnen kwam geen teeken van leven. Men hoorde niets anders dan het spuitende water. Iemand kwam op een helder moment op de gedachte, dat de woning misschien niet bewoond was; hij wist, dat het huis in handen van den makelaar Bosch van de Weststraat was. Men spoedde zich dus naar den heer Bosch, die geen tijd verloren liet gaan en zich met spoed naar de Janzenstraat begaf. Daar stonden nog de kloppende en roepen de menschen. De makelaar, die inderdaad niet wist of de bewoners, aan wie het per ceel verhuurd was, reeds het huis hadden be trokken, vroeg een breekijzer en daarmee werd het raam geforceerd en opengeschoven. De heer Bosch begaf zich naar binnen, naar de gang, waar het water gutste en stroomde. Maar voor hij zoover was, hoorde hij een zware mannenstem hem toeschreeu wen: „Halt, wie is daar?" Het licht flapte aan en spoedig was toen een verklaring gegeven van deze vreemdsoortige inbraak. Inder daad bleek de leiding gebarsten. De hoofd kraan werd afgesloten en de bewoners kon- Het is niet zoo lang gelegen, dat de Duitsche Führer dit woord gebruikt heeft in een fel ageeren tegen de z.g. „omsingelingspolitiek" van de grooten. Hij was er van overtuigd, dat de economische ondergang van Duitschland voor de deur stond, als het zijn producten met uit kon voeren en dat was een van de sterkste argumenten waarop hij zijn wenschen van uit breiding van zijn „Lebensraum" eischte. In dien tijd is de oorlog gekomen en daarmee de economische strijd van Engeland tegen Duitschland. Er zijn nog paden waarlangs Duitschland aan de Engelsche greep kan ont komen, maar die zijn gering. Vast staat, dat de economische positie van Duitschland, sinds het woord van Hitier, belangrijk achteruit gegaan is. De Engelsche maatregelen hebben doeltreffend gewerkt. Bovendien is deze oor log voor Engeland nog het goedkoopst. Voor nu en voor de toekomst is de oorlog voor Duitschland duur. Niet alleen verliest het tal van afzetgebieden tijdelijk, maar de kans is zeer groot, dat men die nooit meer terugwint. Er zijn tal van landen, die op het vinken touw zitten en trachten het terrein te ver overen, dat de strijdende partijen verliezen. We hebben er al eens op gewezen, hoe men in Zuid-Amerika Duitsch terrein ver overd heeft, dat waarschijnlijk voor goed verloren is. Hoe langer de oorlog duurt, hoe grooter nadeel hij zal brengen aan beide partijen. Ook en vooral voor Enge land is uitvoeren noodig en al is het dan waar, dat Engeland nog vrijwel ongestoord zijn goederen kan in- en uitvoeren, het ondervindt ook economisch groot nadeel van den oorlog. Er is tenslotte niet een van de strijdende partijen die garen spint bij den krijg. Een Anglicaansch bisschop heeft dezer dagen een voorstel gedaan, dat hij straks in het Hoo- gerhuis als motie zal indienen, om de levens middelen buiten de blokkade te doen vallen, ge dachtig aan het woord van Christus: „Indien uw vijand hongert, zoo spijzig hem". Deze motie zal worden overgenomen en eveneens in het Lagerhuis worden ingediend. Dat zij niet aangenomen zal worden staat voor ons bij voorbaat vast. In den oorlog houdt men geen rekening met christelijke idealen, houdt men geen rekening met het woord van den Grooten Meester, die Zelf een voorbeeld gegeven heeft, dat Hij ter navolging gaf. In den oorlog ver treedt men alle christelijke moraal met de voe ten, omdat de oorlog onchristelijk is, omdat da oorlog is een uiting van haat, een werk van da machten van de hel. Het gaat er nu om, wie de grootste vernietiging teweeg kan brengen en dan kan men geen rekening houden met het prachtige woord uit de Bergrede, dan over weegt men niet dat het onchristelijk is te doo- den, te vernietigen, te haten. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of ook in het „christelijke" Engeland zal men er niet over denken een dergelijke motie aan te nemen. BIOSCOPEN: Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Proces met gesloten Deuren" en „De Dco- dende Straal". Rialto, Spoorstraat, acht uur: ,,'t Is een wonderlijke Wereld." Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Korf aalrif." Heden: Musis Sacrum, 8.15 u. Ned. Ver. v. Huisvrou wen: Lezing over Zweden en de Zweedsche huishouding. Zaterdag 20 Januari. Casino, 8 uur: „Snip en Snap-revue". Musis Sacrum, 8.Ontspanningsavond. Zondag 21 Januari. Rialto-theater, 10.30 uur: Intellect-voorstel ling: „Van Kielplaat tot Zeekasteel". Casino, 3.306.00 uur en 8.00 uur: Dans- orchest van Majo Marco. Musis Sacrum, 8.— Ontspanningsavond. .Maandag 22 Januari. Casino, 8 uur: „Snip en Snap-revue". Dinsdag 23 Januari. Casino, 8.00 uur: Sperwer-Knalavond. Musis Sacrum, 8.00 uur: B.V.L.-uitvoering. Barometerstand Den Helder: 764.6 Maximum temperatuur lucht: 10.3 Laagste temperatuur: 12.2 Wind: richting: Z.Z.O.; kracht: 3 Licht op: 4,51 den beginnen met het uithoozen van hun woning. Het echtpaar, dat dien avond met den trein uit Vlissingen gekomen was, was bij tijds ter ruste gegaan en in zoo'n diepen slaap gevallen, dat het van het heele gebeuren niets had gemerkt. Of men dus dankbaar was voor het doortastende optreden van de voorbij gangers en den makelaar. Er was reeds heel wat water in de woning gestroomd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5