AKKERTJES Wij lazen voor U Voorjaarsbeurseven omvangrijk als in 1939 Ingezonden Mr. Rost van Tonningen beleedigd Proces om gezonken zilverschat De zoon van Haar - in - de - war Het bergen van regeeringsgraan Distributie- en prijsopdrijvingszondaren Ds* Niemoeller en de oorlog 260 balten-duitschers keeren terug. nederlander in frankrijk terechtgesteld. nogmaals de wolkwestie. PUBLICATIE vragenlijst voor verbruikers van meer dan 240 ton vaste brand stoffen per jaar. inlevering opplakvellen van bon no. 10 en bon no. 11. voorraadopgave chroomzouten. Onderhoud met den heer Graadt van Roggen. Buitenlandsche interesse voor ons land als af zetgebied niet gedoold. Gistermorgen hebben wij een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, den heer W. Graadt van Roggen. In dit onderhoud informeerden wij naar den stand van zaken in verband inet de moeilijke internationale postitie. De heer Graadt va Roggen deelde hierop niede, dat de voorbereiding iets moeilijker in haar werk is gegaan dan gewoonlijk. Niet dat de wil om deel te nemen er niet was. maar omdat de onzekerheid van den toestand en de onoverzichtelijkheid van de naaste toe komst voor vele deelnemers het nemen van een definitief besluit bemoeilijken pii ver tragen. Het jaarbcursbestuur is daarbij den delnemers zooveel mogelijk tegemoet ge treden door de inschrijvingen tot 15 Januari als „voorloopig" te beschouwen en ook ten opzichte van het afsluiten van jaarcontrac ten waarbij ook de deelneming voor de na- jaarsbeurs van dit jaar contractueel wordt vastgelegd, is het jaarbeursbestuur den deel nemers zooveel mogelijk ter wille geweest. Na nieuwjaar isb egonnen met de voorloo- pige inschrijvingen definitief te maken, en voor 15 Januari hebben om zoo te zeggen, alle inschrijvers hun inschrijvingsbiljet on derteekend. Slechts een klein percentage van de geregelde deelnemers is afgevallen, doordat zij, of niet geheel zeker waren over voldoende grondstoffen te kunnen beschik ken, of als importeur te veel. in het onzeke re verkeerden, wat de moeilijkheden van hun import betreft. Hun plaatsen zijn even wel door nieuwe deelnemers ingenomen, zoodat de komende voorjaarsbeurs in om vang nagenoeg gelijk zal zijn, aan de voor jaarsbeurs van 1939, welke zooals men weet pen recordbeurs was. De buitenlandsche belangstelling Wij informeerden naar de belangstelling van het buitenland voor Nederland als af zetgebied onder de huidige omstandigheden. Deze belangstelling, aldus vervolgde de heer Graadt van Roggen, is voor Nederland nog niet verloren gegaan. De Belgische, Duit- eche, Fransche, Fransch koloniale (Tunis, Algiers en Marokko) Zuid-Afrikaansche en Zwitschersche collectieve industriën, komen alle op de voorjaarsbeurs als gewoon en in dezelfde omgeving terug. Tenslotte vertelde onze zegsman, dat op het Vredenburg een graspaviljoeon aanwe zig zal zijn en bovendien zal aan de voor jaarsbeurs een groep carrosseriefabrikanten met autobussen enz. deelnemen. Dit laatste in veband met het niet doorgaan van de R.A.I.. De Beatrix-hal is geheel gevuld met de deelnemers in de groep machine-industrie, ïnetaalnij verheid, en electrotechniek. Een professor veroordeeld. De door hem gebruikte zinsnede was „minder gelukkig.'" De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de gisteren prof. mr. B. M. Telders wegens eenvoudige bedleediging van mr. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Natio nale Dagblad tot vijf en twintig gulden boete, sub. vijf dagen hechtenis. De Officier van Justitie had drie honderd gulden boete geüscht. Prof. Telders had als redacteur van de „gids'' in dit tijdschrift in het nummer van April 1939 een artikel geschreven, ■waardoor mr. Rost van Tonningen zich be leedigd gevoelde. De rechtbank overwoog, dat, hoe men het geschrevene ook beschouwde, mr. Rost van Tonningen, door den schrijver in staat wordt geacht, verraad jegens zijn land te plegen, en dat aanklager daardoor in zijn eer en goeden naam werd aangetast. Anderzijds overwoog de rechtbank ech ter, dat prof. Telders in de rubriek van de „Gids" waarin het artikel stond, maan den lang het publiek op ernstige wijze heeft voorgelicht omtrent de belangrijkste buitenlandsche vraagstukken en dat in dat verband de beleedigende zinsnede als een minder gelukkige uitdrukking is te be schouwen. Verzekeringsmaatschappij proces van ree der ij. wint In 1928 wilde het bijkantoor van een groote importmaatschappij op Atjeh's Oost kust een bedrag van bijna tienduizend gulden in zilvergeld en bankpapier, per boot verzenden. Het zeeschip lag op stoom en een employé van de importmaatschappij was belast met het transport van den koffer met zijn kostbaren inhoud van den wal naar het schip. Hij gebruikte daarvoor een sampan, een wankel Inlandsch bootje. Na dat zijn roeiers hem naar het schip hadden gebracht, liet hij den sampan vast leggen aan de mailboot. Door een misverstand ech ter stormde deze plotseling op en de sam pan liep vol water. De opvarenden konden zich in veiligheid brengen, doch de koffer met inhoud zonk snel in de diepte weg. Er werd nog alle mogelijke moeite gedaan om den gezonken schat weer boven water *te brengen, doch het mocht niet baten. De verzekeringmaatschappij betaalde aan de importmaatschappij de schade volledig uit doch sprak op haar beurt de scheepvaart maatschappij aan, daar de verzekering maatschappij zich op het standpunt stelde dat het gebeurde de schuld was van de op varenden van het mailschip. De scheep vaartmaatschappij weigerde de schade terug Berucht rifwieldief eindelijk gepakt. De politie te Maastricht heeft in een logement aangehouden een ze keren H. S. uit Enschede, verdacht van diefstal van een rijwieU ten deele van G. De aangehoudene, een 31-jarige koopman, bijgenaamd „Zoon van haar-in-de-war" is een beruchte rijwieldief, naar wien de politie reeds lang zoekt. Bij zijn verhoor op het politie bureau bekemje H.S. als vast, niet minder dan 25 rijwieldiefstallen en verduisteringen, gepleegd te hebben en wel te Delden, Friezenveen, Oss, Nijmegen, Boxtel, Arnhem, Almelo, Tubbergen, Goor, Oldenzaal Ensche de, Deventer, Losser, Groenlo. Nee de, Eibergen, Apeldoorn, Zuthpen, Zwolle, Coevorden, Wierden en Enter. De „Zoon van haar-in-de-war" zal nu wel met de handen in 't haar zitten. te betalen en beriep zich er op, dat aan den koffer een touw met een boei beves tigd had moeten zijn, zoodat bij zinken de, koffer gemakkelijk was terug te vinden. De rechtbank te Amsterdam wees de vordering van den assuradeur af. In hoo- ger beroep echter heeft het hof gisteren het verweer van de scheepvaartmaatschap pij verworpen en de assurantiemaatschappij in het gelijk gesteld. Het schip van „Kraft durch Freude", „Der Deutsch" is met 260 landverhuizers uit Tal linn vertrokken, nadat een ijsbreker een vaargeul had gemaakt. Dit is het voorlaat ste transport van landverhuizers uit Est land. Het laatste transport, waarvoor zich ongeveer 800 h 900 personen hebben aange meld, vindt plaats einde Februari. Gisterochtend bij het aanbreken van den dag is de 26-jarige Nederlander W. Z. van Z., die op 18 November j.1. door den per manenten krijgsraad van het zesde district in Frankrijk wegens spionnage ter dood was veroordeeld, gefusilleerd. Binnenschippers gepasseerd. De Nederlandsche Protestantsch Christe lijke Schippersbond kwam te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen. De kwestie van het bergen van regee ringsgraan in schepen was onderwerp van een breede discussie. Men keurde algemeen de houding van de bevrachtingscommissie te Rotterdam af, terwijl men van mee ning was dat het onbehoorlijk ge acht moet worden, dat groote Fran sche schepen gebruikt worden voor het opslaan van het regeerings graan, terwijl tal van kleine sche pen, wier bezitters op .Maatschap pelijk Hulpbetoon zijn aangewezen, daarbij gepasseerd worden. Men achtte deze handelwijze dermate be treurenswaardig, dat aan het hoofdbestuur opdracht werd gegeven bij de regeering te protesteeren en alle stappen te ondernemen die tot een volledige inschakeling van de nationale binnenschipperij en derhalve óók van schepen van 100 ton af, in deze natio nale aangelegenheid kunnen leiden. zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zekerl Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2stuks - 2 stuivers. BINNEN HET KWARTIER. „Binnen het kwartier zonk ons schip" Hoeveel malen las men het niet reeds? Grnwelijk-eenvoudig toont onze foto, hoe dat gaat. Het eerste moment: de Duitsche duikboot heeft een Engelsch vaartuig midscheeps getroffen. Tweede moment: Langzaam zinkt het schip. Derde moment; Nog één maal richt het zich op, om dan voorgoed in de golven te verzinken Van een apothekers-assistente, die prijzen wist te maken! Een aantal delicten in verband met de distributie en prijsopdrijvings- en hamster- wet, werd gisterochtend voor de Haagsche rechtbank behandeld. f 10.— boete, subs. 10 dagen hechtenis werd geëischt tegen den 44-jarigen koop man H. van der S., die 20 auto-binnenban den zonder vervoerbewijs had vervoerd. De 17-jarige koopman-reparateur C. J. A. van D. hoorde f 75.subs. 3 maanden hech tenis tegen zich eischen, omdat hij geen opgave had gedaan van zijn voorraad binnen- en buitenbanden. Tegen de apothekers-assistente J. A. L. werd f 20.— boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt, omdat zij een ouden voorraad le vertraan van 45 tot 85 ct. in prijs had verhoogd. In al deze gevallen werd teven» vernie tiging van de in beslag genomen waren geëischt. Uitspraak 1 Februari. Geachte Redactie, Mag ik in Uw blad eenige plaatsruimte verzoeken als antwoord op het ingezonden stuk van den heer D. Hin. De heer Hin van Texel neemt het telkens weer op voor de organisaties. Nu vinder, wij als comité van actie dat wel goed, doch eerlijk is eerlijk en moet eerlijk blijven. De organisaties hebben in deze wel wat te laat het initiatief genomen om te protes teeren tegen de lage wolprijzen. De heer Go- vers toch, welke door de drie organisaties was benoemd, als afgevaardigde zitting te nemen in de commissie van prijsbepaling en Zijne Excellentie in deze te adviseeren, was (volgens den heer Walvisch) zeer tevreden met een prijs van 80 a 90 cent per K.G. De organisaties hadden hun afdeelingen vergaderingen moeten laten beleggen, met als punten op de agenda: Vordering wol, Prijsbepaling Benoeming adviseur. DE VOLKER ENK RIJG EEN „WERK DER DUISTERNIS" Een inzender schrijft aan de N. Rotterd. Crt.: In het avondblad van Woens dag 10 dezer komt een uit treksel voor van een artikel door ds. Eldering in Opbouw geschreven over Martin Nie- Möller. Ds. Eldering zegt daarin: „Negens wordt de vraag ook maar aangeraakt, of soms ook de oorlog een werk der duisternis kan zijn" Zelf heb ik ds. Niemöller in 1935 het volgende op de Evan gelische Woche te Hannover hooren zeggen. Ik schrijf hier een gedeelte over van het of- ficieele verslag, uitgegeven in „35 Furche Verlag Berlin. De voordracht was getiteld: „De vrede Gods als de kracht van den weerbaren man". „En nu is het toch weer zoo', alzoo lezen wij, dat overal op deze aarde de strijd om het bestaan woedt, dat de sterke den zwakke verslindt, dat de machtige den onmach tige onderdrukt, dat de ge wapende den weerlooze kne velt en de hoop op een gou den tijdperk van vreedzame samenwerking en wederkeeri ge hulp onder de naties en staten, deze hoop. die immer weer opduikt na eiken oorlog en waarachter het eeuwige verlangen der menschheid naar het verloren paradijs schuil gaat, zij vergaat als een nevel, maar niet voor de zon maar voor de dreigende naderende wolken van nieu we oorlogsgevaren. Wij, die den laatsten oor log met al zijn verschrikkin gen en al zijn vreeselijke ge volgen mede doorleefd en doorleden hebben, wij, die meenen te weten, dat de oor log een kwaad en wel bij uit stek verschrikkelijk kwaad onder de booze dingen van deze wereld is. Zonder twijfel zullen wij er wel voor oppas- sen om den oorlog tot iets on schuldigs te maken door hem als een gezonde aderlating of een heilzaam middel om de minder levenskrachtigen kwijt te raken te beschouwen. Veeleer weten wij, hoe deze aderlating ons volk tot den rand van het graf heeft ge bracht en hoe de dood geens zins hen uitgezocht heeft, wier dienst en arbeid wij als natie met betrekkelijk on bezorgd gemoed konden mis sen. En zoo hebben wij lee- ren bidden dat God ons en ons volk voor zulk een kwaad mocht behoeden en alle menschelijke pogingen zegenen, die probeeren een herhaling van het onmetelij ke onheil en kwaad te ver hinderen." Wij weten nu in dezen tijd dat Niemöllers in 1935 uitge sproken hoop niet in vervul ling is gegaan, maar dat hij duidelijk gezegd heeft, wat hij van den oorlog dacht, 'is uit dit citaat zonder meer duidelijk op te maken. Wanneer ds. Eldering dit heele referaat in het aange haalde werk leest, zal hij zijn meening, dat Hitier ds. Niemöller genist vrij kon laten, niet langer handhaven maar zich integendeel afvra gen, waarom de Führer den predikant niet dadelijk na het uitspreken van dit refe raat (zooals wij aanwezigen ons allen afvroegen) gevan gen heeft laten nemen. Voor al de slotpassage is van het grootste belang. Hij zegt daarin duidelijk (in de gedrukte weergaaf is deze trouwens een beetje ver zacht, in zijn rede zelf was hij nog scherper), dat hij in alle groote beweringen van de leidende Nazi-mannen niet meer gelooft, overmin als hij in 1918 de veldpredikers kon gelooven, die nog steeds met valsch pathos de soldaten trachtten op te zweepen tot een geloof in een spoedige totale overwinning." O; ZE ZIJN ZOO OP DE HOOGTE! De .Avondpost" schrijft: Volk en Vaderland, het weekblad der N.S.B., schreef onlangs, dat dr. Colijn weer lid van de Tweede Kamer is. Maar hij is lid van de Eerste. En daarom plaatst het weekblad thans het volgend „verbeterd bericht": Alen wijst er ons op, dat de afgevaardigde van de Uni- levcr, de heer Colijn, niet in de Tweede Kamer huist zooals wij vorig maal abu sievelijk schreven doch in de Eerste Kamer, waar hij als opvolger van wijlen den heer S. van den Bergh enke le maanden geleden zijn in trede deed. Zooals men weet, is de Eerste Kamer nog een tikje voornamer dan de Tweede en aangezien wij den heer Colijn de volle achting, welke hem toekomt, niet willen onthouden, plaatsen wij gaarne deze verbetering." Dit „verbeterd bericht" loont hoe deze groot-critici op de hoogte zijn! De anti-revolutionnair Co lijn (de schimpscheut gaan wij natuurlijk voorbij) opvol ger van den liberaal van den Bergh. Welk een keurige „verbetering!" En dan nog wel van „wijlen" den liberaal van den Bergh; wij hopen dat deze oud-Senator nog verscheidene jaren aan zijn leven zal zien toegevoegd. Toch critiseeren deze men- schen er dag in dag uit op los. O! ze zijn zoo op de hoog te! zoo besluit de Avondpost. DE GERUCHTEN ROND Ds. POOT. De redactie van de N. Rott. Crt. heeft den legerpredikant dr. Terlaak Poot geinterviewd in verband me de publica tie (ook in deze rubriek de zer dagen opgenomen) in „het Nat. Soc. blad. „Evange lie en Volk," waarin ds. Poot beschuldigd wordt, „onder ter reur" te hebben verklaard, dat hij niets met de N.S.B. te maken heeft. In 1937 zou de predikant volgens „Evan gelie en Volk" wel degelijk contact met verschillende Nat. Soc. instanties gezocht hebben. Ds. Poot zegt nu, dat niet hij dat contact ge zocht heeft, doch deze instan ties bij hèm kwamen. Met stelligheid ontkent ds. Poot, aldus de N.R.Crt., de be doelde tegenstrijdigheid tus- schen zijn houding van 1937 en 1938 en die van nu. Hoe hij over de N.S.B. denkt is aan tal van personen, aan wier betrouwbaarheid geen twijfel kan bestaan, genoeg zaam bekend. Sinds jaar en dag heeft hij het laten blij ken, bewijzen ervan zijn te over voorhanden. Overigens verwees ds. Poot naar zijn verklaring, waarvan hij geen letter behoeft terug te ne men. Het hoofdbestuur echter is in deze eigen machtig opgetreden. Niet zij hadden de wol, doch de leden-schapenhouders. Dat de prijs van 80 a 90 cent is verhoogd tot gem. 1.04 per kg., is te. danken aan de actie welke de heeren Eelman en W. Schol ten hebben gevoerd. Doch niet zooals u door laat schemeren, door de organisaties. Die heeren toch hadden de wol voor voddenprijs afgestaan. Het antwoord op uw vraag hoe wij aan een prijs van f 1.50 komen. In October was de wolprijs f 1.10—1.15 doch nadat de heer Govers in een blad der H. M. v. L. had geschreven dat de wol zou worden gevorderd voor een prijs van 8090 cent per kilo, durfde de handel geen wol meer te koopen. Nemen we nu de verhoogde prijzen van kort voer, bieten (6 op 12) stroo (10 op 26), veel duurder hooi, clan kan men die verhoo ging nemen op f 2.50 per schaap of ct per kilo wol en is dus die prijs van i 1.50 reeds bereikt. Verder schrijft u dat het doel van den heer E. zou zijn lid van de Kamer te wor den, welnu als er wat meer Eelmannen in de Kamer zaten zou het voor de boeren be ter zijn dan nir. Zooals het nu is gaan vee- en schapen* houders naar den kelder. Alles wat tot nu toe voor de vee- en schapenhouders is ge daan, was niet afdoende. Er werden afbraakprijzen besteed; zooals lammeren op Texel, afname koeien dezen herfst; inhouden kaassteun, boter naar En geland inplaats hier voor het leger en nog zooveel meer! Hebben daar de organisaties niets aan kunnen doen, of moeten wij hier eens sor teering toepassen op besturen en adviseurs? En nu mijnheer Hin, u meent dat er reeds tweedracht bestaat in het com. v. ac tie, laat u echter dat gezegd zijn, dat wij eensgezind optrekken voor ons doel, dat is: het algemeen boerenbelang. De redactie dankend voor de toegqestanf ruimte in uw blad, J. ZIJP Ja, Nieuwe Niedorp. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de directeur van het Rijkskolenbureau aan alle hem bekende verbruikers (geen wederverkoopers) van vaste brandstoffen met een jaarverbruik van 240 ton of meer, resp. een daarmede gelijk te stellen hoeveelheid fabrieksturf, een vragenlijst ter invulling heeft gezonden. Onder vaste brandstoffen worden verstaan alle soorten kolen, cokes (ook gas- en pe- troleumcokes), briketten (ook bruinkolen briketten) en bruinkolen.' Voor zoover verbruikers, als hierboven bedoeld, een dergelijke vragenlijst niet moch ten hebben ontvangen, wordt dezen in hun eigen belang aangeraden, hiervan ten spoe digste bericht te geven aan het Rijkskolen bureau, Carnegielaan 12, te 's-Gravenhage. (Adv.) De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de opplakvellen van bon No.; 10 en die van bon No. 11 op de voor geschreven dagen, van 22 tot en met 26 Januari a.s., dienen te worden ingeleverd. De aandacht van de detaillisten wordt er op gevestigd, dat hierbij zoowel een ont vangstbewijs voor de opplakvellen van bon No. 10 als een ontvangstbewijs voor op plakvellen van bon No. 11 dient te worden gevoegd. Ondanks het feit, dat de distributie van groene erwten en spliterwten wordt be ëindigd, is het strikt noodzakelijk, dat de detaillisten de opplakvellen van bon No 10 inleveren. Verzuim hiervan kan den be trokken detaillist bij een eventueele volgen de distributie van erwten zeer ernstige moeilijkheden berokkenen. (Adv.) De Minister van Economische Zaken brengt in herinnering dat ieder, die op de door den Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder vast te stellen tijd- stippen looistoffen voorhanden of in voor- raad heeft op grond van artikel 5 lid 1 der Loenstoffenbeschikking 1939 No. 1 verplicht is daarvan opgave te doen aan den Direc teur van voornoemd Rijksbureau, Amster dam, Keizersgracht 129-131. Krachtens de definitie van looistoffen in artikel 1 van voornoemde beschikking wor den ook chroomzouten tot de looistoffen .ot, dusverre hebben zich hoofd zakelijk de lederindustrie en de groothandel n chroomzouten van de verplichting tot het ,™ovan opgave der voorraden gekweten, H,,ia zoowel het Riiksbureau voor ri^i" ,en i(ed®r a,s het Rijksbureau voor e Producten, in verband met het °erf,n distributiestelsel, gewenscht rion volledig overzicht van de voorra- Jïïvznroomzouten bij de verwerkende indu- riai *V?r!irii,ïcn' dienen ook andere hr£i. eken (bv- droge verfstoffa textielfabrieken, zuivelfabrieken, *1?"unne voorraden chroomzouten voor 1 Februari 1940 opgave aan het Rijks bureau voor Huiden en Leder te doen. yeze opgave zal moeten geschieden op de daartoe bestemde, op aanvrage door ge noemd Rijksbureau te verstrekken formu leren. (Advj

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8