Drama op Ingezonden ONTWAAKT, De vracbtenpolitiek van de K. P. M. cultuur onder neming SOVJET-RUSLAND koopt Canadeesche tarwe INDIË s financiëelc beleid Ons rechtsgebied geschonden Geen sabotage in de kruitfabriek Een oorlam op het ijselijk avontuur 22*000 koeien uit de markt genomen Russische tegenslagen aan bijna alle fronten pen triomf voor JAN ROOS gij die slaapt! gaterdag 20 Januari 1940 Vierde blad Onze Oost Soldaat bevroor haast onderweg Laatste telexbericht Pluimveehouders vragen om steun ifchaaU&n Gunstbetoon van onze regeeringszijde? In een nota der Tweede Kamer over de Indische begrooting wordt de aandacht ge- yestigd op het weinig bevredigende karak ter van de vrachtenpolitiek van de K.P.M. jn het interinsulaire verkeer. Verscheidene leden opperden in het bij zonder bedenking tegen de monopolistische positie van deze maatschappij. Zij achten het tot stand brengen van een Jjetere vrachtverdeeling tusschen de K.P.M. pn het Inheemsche bedrijf gewenscht. Andere leden, die meenden, dat het niet ïip hun weg lag op deze opmerkingen van antwoord te dienen, konden toch niet na laten er op te wijze, dat de bijzondere posi tie, welke de K.P.M. inneemt, allerminst een gevolg is van een zeker gunstbetoon van de zijde de regeering, doch dat die positie sa menhangt met de zeer speciale diensten, welke deze onderneming ten bate van de Indische gemeenschap verricht. Ten slotte werd nog aangedrongen op de (Benoeming van een commissie, aan welke zou worden opgedragen de aangelegenheid yan de positie der K.P.M. in haar vollen pmvang aan een onderzoek te onderwerpen, pn, zoo de resultaten van dat onderzoek daartoe zouden leiden, de noodige voorstel len ter zake te doen. INLANDER PLEEGT MOORD EN (TOOIT ZICH DAARNA MET DE £LEEREN VAN HET SLACHTOF FER. Gistermorgen om half negen drong een Onbekende inlander, met een stuk hout ge wapend, de woning binnen van den super intendent van de rubberonderneming Tji kandi Ilir, in het Serangsche, den heer F. JI. Eibers. Hij bedreigde een bediende, die daarop Onmiddellijk den heer Eibers waarschuw de. De heer Eibers trof den binnendringer Ban in blijkbaar door hem weggenomen kleeren, terwijl hij in het bezit was van )een dubbelloopsgeweer. Hiermede schoot hij op den heer Eibers, die eveneens een IWapen wilde 'halen, doch onderweg ineen- Zakte. Zijn zoon snelde toe met een revolver, lelie echter ketste, waarop de indringer een itweede schot loste. Enkele hagelkorrels van idit schot troffen, via een kozijn, den heer Eibers Jr. Hiermede was het geweer van Iden indringer leeggeschoten. De zoon waarschuwde den wedana, die assistentie uit Serang aanvroeg, vanwaar Spoedig de regent, de assistent-resident en ide technisch leider van de veldpolitie op «de onderneming aankwamen. Toen de misdadiger, die intusschen de laarzen en de hoed van den heer Eibers ter voltooiing van zijn toilet had gebruikt, op en neer wandelend op de voorgalerij werd aangetroffen, sommeerde de veld politie hem zich over te geven. Hij verdween hierop in het huis. De omsingelende ambtenaren kwamen dichterbij en bemerkten, dat hij een inaftser had weten te bemachtigen en bezig was dit wapen te laden. De assistent-resident loste hierop een Schot, evenals de technisch leider der veld politie, die, door een bosschage heen, den indringer in zijn linkerschouder wist te ra ken. De heer Eibers Sr. bleek reeds overleden te zijn. Zijn stoffelijk overschot is naar liet ziekenhuis op Tjikini te Batavia over gebracht, nadat twee doktoren uit Serang gen schouwing hadden verricht. Dader moet geopereerd. De dader, een ongeveer 22-jarige niet be kende man, kan nog niet worden verhoord. Hij is naar het militaire hospitaal te Batar via overgebracht, waar hij zal worden ge opereerd. Omtrent de oorzaak van dit drama zijn lot dusver geen duidelijke aanwijzingen Voorhanden. De heer Eibers Sr. was gedurende 14 Jaar superintendent bij de Ned.-Indische Landbouw Mij. Hij is de grootste aandeel houder in de rubberonderneming Tjikandi Ilir, waar hij woonde, en in de koffieon- derneming Bandi Alit. Voorts trad hij, aldus de N. R. Crt., op als superintendent Van verschillende particuliere ondernemin gen. Tjikandi Ilir en Bandi Alit vormen te zamen de cultuur mij. Parigi te Batavia, welke wordt vertegenwoordigd door de ge broeders Dull. De vertegenwoordigers werden gistermor gen door de schoondochter van den heer F.U bers van het drama in kennis gesteld. Zij deelde tevens mede, dat het dubhelloops- geweer, waarmede de heer Eibers Sr. werd gedood, het eigendom was van den heer Eibers. Tevens bevestigde zij, dat de dader haar niet bekend was. Voor Duitschland? Naar de Daily Telegraph meldt, zijn door de Sovjet regeering in de laatste twee dagen 2 millioen bushels Canadeesche tarwe aan gekocht. De ladingen waren bestemd voor den Stillen Oceaanhaven Wladiwostok en de mogelijkheid, dat dit graan naar Duitsch land zou kunnen worden verscheept, acht het blad niet groot. De aankoopen zijn niet verricht via de Canadeesche tarwecentrale, foch door Amerikaansche makelaars. Lof en ernstige bedenkingen. Voor 1940 een reëel tekort van f 72 millioen geraamd. Zal onze Oost profiteeren van de grootere behoefte der wereld aan grondstoffen? In het zoo juist verschenen voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor '40 geven vele leden uiting aan hun waardeering voor het algemeene be leid, terwijl andere leden het ge voerde beleid in finantieel opzicht aan ernstige bedenking onderhevig achten. Op dit kardinale punt ach ten zij een koerswijziging noodzake lijk. Vele leden verklaren met het algemeene beleid slechts matig te zijn ingenomen. Verscheidene leden noemen het hoogst be denkelijk, dat de Indische regeering eenvou dig constateert de uitgaafzijde van het bud get niet voor verlaging vatbaar te achten, terwijl zij met betrekking tot de inkomst zijde slechts het initiatief wenscht te nemen tot een bescheiden opvoering van 's lands middelen door belastingverhooging. Een krachtige bezuiniging achten zij in de aller eerste plaats noodzakelijk. Voor 1940 schijnt, afgezien van de te verwachten suppletoire begrooting voor De fensie, een schatting van het reëele tekort op f 72 millioen niet overdreven. Deze leden zijn voor intrekking korting op de reeds toegekende pensioenen, anderen willen slechts excessen op dit gebied be strijden. Intusschen waren ook deze leden niet blind voor het feit, dat men op het stuk der financiën voor veel onzekerheden staat. Verwacht mag echter worden, dat Indië zal profiteeren van de groo tere behoefte der wereld aan grond stoffen, van een stijging van de prij zen van vele stapelproducten, waar van reeds thans de teekenen zich beginnen te vertoonen, en van een .verhooging van het rendement van zijn scheepvaartverbindingen op niet- Europeesche landen. Te Londen om opheldering ge vraagd. De regeeringsdienst meldt: Donderdagavond zijn op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het noordoostelijk deel van ons land ge vlogen. Zij zijn van den grond af be schoten. Daar enkele aanwijzingen deden vermoeden, dat het Britsche vliegtuigen waren, is te Londen om opheldering gevraagd. Volgens een Duitsch legerbericht zouden Donderdagavond inderdaad Britsche vlieg tuigen ons rechtsgebied hebben geschonden. Dit bericht luidt als volgt: „Op den avond van den achttienden Janu ari vonden vluchten plaats van afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen n. Noord-West Duitschland. Hierbij werd op den heen- an op den terugtocht, veelvuldig over Nedër- landsch territoriaal gebied gevlogen. Naar Urk teruggekeerd Gisterochtend om half tien zijn van Urk vijftig militaire verlofgangers, die sedert be gin Januari op Urk vertoefden en door don ijstoestand niet meer weg konden, langs den dijk naar Lemmer vertrokken om naar hun garnizoenen terug te keeren. Zij zijn om half vijf in Lemmer aangeko men na 24 K.M. gewandeld te hebben over de onafzienbare ijsvlakte. Eer» der militairen viel uit, n.1. J. Loosman, die met een ijsvlet naar de apotheek van dr. Vonk op Urk te ruggebracht werd. De man was op nog be trekkelijk geringen afstand van Urk bewus teloos geworden. Dr. Vonk, die het slachtof fer onmiddellijk onderzocht, kon nog geen diagnose vaststellen. Gevreesd werd, zegt de Tel., dat de man bevroren voeten heeft. Wapenarsenaal streng bewaakt. Ten aanzien van de ontploffing in de kruitfabriek te Waltham Abbey wordt offi cieel medegedeeld, dat er op grond van de op het oogenblik beschikbare gegevens geen reden is om te vermoeden, dat deze ontplof fing het gevolg is van sabotage. De zaak wordt onderzocht door een officieele com missie van onderzoek. Nog een ontploffing, In een timmerfabriek te Croydon heeft zich gistermiddag de derde ontploffing in 24 uur tijds voorgedaan, doch ditmaal wordt aan opzet in het geheel niet gedacht. Een groote ketel van een centrale verwarming is uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan een muur om de fabriek gedeeltelijk is in gestort. De ontploffing, die op een kilometer afstand werd gehoord, heeft evenwel geen slachtoffers geëischt! In verband met de ontploffingen wordt thans het Arsenaal van Woolwich, de be kende grootste wapenfabriek in het centrum van Engeland, streng bewaakt Gevreesd wordt, volgens U. P„ dat hier eveneens sa botagedaden zullen worden gepleegd, daar gedurende de laatste maanden waarschu wingen in die richting zijn ontvangen. Ook bij het departement van oorlog zijn speciale posten geplaatst; Souper aan boord van de „Hol- land." 't Is vannacht feest geweest aan boord van de „Holland", die in gezelschap van de „IJssel" en voorafgegaan door de beide sleep- booten van de reederij Koppe, behouden van het avontuur op het IJsselmeer in de Oran jesluizen aankwam. Met de haven in zicht riep de heer Koppe Jr., de zoon van den reeder alle opvarenden aan boord van de „Holland", waar de hofmeester, die gedu rende de geheele reis reeds blijken had gege ven zijn vak op uitmuntende wijze te ver staan, een wijngrog had gemaakt en enkele blikjes had geopend. Dit geïmproviseerde souper gold als laatste maaltijd aan boord en werd door den heer Koppe benut om al len te danken voor de voortreffelijke wijze waarop men zich van zijn taak had gekwe ten, ook al had de tocht een tragisch ver loop gehad. Gedurende zes etmalen, was de bemanning der schepen vrijwel voortdurend in touw geweest. Wij vernemen nader, dat de sleepbooten twee uur noodig hebben gehad om de „Hol land" en de „IJssel" uit het ijs te breken. Gebleken is, dat de schepen van het kruien van het ijs op Woensdag en Donderdag vrij wel geen schade hadden ondervonden. Het was mogelijk geweest de lekken te dichten, zoodat de schepen thans slechts een weinig water maken. Hoe groot de totale schade is, kan nu nog niet worden vastgesteld, al zei- de de heer Koppe ons wel, dat zij in de tienduizenden guldens zal beloopcn. DE JOH. VAN OLDENBARNEVELT THUIS. Met ingang van de „Indrapoera", welke 3 Februari a.s. van Tandjong Priok ver trekt, en de „Dempo", welke op 7 Febr. van Genua vertrekt, zullen de schepen van de Rotterdamsche Lloyd weer aanloopen te Singapore en Colombo. De „Johan van Oldenbarnevelt" is, aldus de N. R. Crt., vanmorgen na een zonder emoties verloopen reis van Genua te Tandjong-Priok aangekomen. Op het oogenblik bedraagt de sterkte 2.817.000 stuks, dat is 450.000 stuks of 20% méér dan in 1930! De oorzaak van dit ver schijnsel is, dat de boeren, als verweer te gen de teeltbeperking, hun koeien langer aanhouden. Tans zal de regeering aandacht gaan wijden aan de ongunstige positie der zwa re varkens. Zij zal n.1. de overnemingsprij- zen van spek met 12 cents verhoogen. Het B- spek bijv. komt van 63 op 75 cents, een verhooging dus van bijna 20%. Ontevreden over de teeltregeling 1940. Het bestuur der Algemeene Nederlandsche Pluimveeteelt Vereeniging alsmede de com- missie's der in haar georganiseerde fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven hebben zich tot den minister van economi sche Zaken gewend met een bezwaarschrift, waarin zij zich teleurgesteld verklaren over de afgekondigde teeltregeling voor het jaar 1940. Niet alleen, omdat deze een verplichte in' krimping van het aantal kuikens met 20 pet. voorschrijft, doch niet minder, daar de bepalingen omtrent een met 100 pet. ver hoogde broedvergunning vergeleken met die van 1938, indien de kuikenbroeder vele be stellingen weet te verzamelen, een achter uitgang in de kwaliteit der af te leveren kuikens tengevolge moet hebben. Genoem de besturen zien daarin een stap terug op den weg, die naar verbetering van den pluimveestapel had geleid. Zij hebben geen bezwaar tegen een vrije concurrentie, wan neer deze met een goede kwaliteit der kui kens tengevolge moet hebben. Genoemde be sturen zien daarin een stap terug op den weg, die naar verbetering van den pluim veestapel had geleid. Zij hebben geen be zwaar tegen een vrije concurrentie, wan neer deze met een goede kwaliteit der kui kens kan worden bevochten, doch een con currentie, welke tot prijzen leidt, waarvoor geen goed materiaal kan worden geleverd, achten zij een gevaar voor de pluimveehou derij. Teneinde de fokkers en houders van ver meerderingsbedrijven in de gelegenheid te blijven stellen goed pluimvee af te leveren, verzoeken zij den minister een in het re- quest berekende steunregeling aan hen te willen verleenen. Zij achten het voor de be trokken bedrijven noodzakelijk, dat zij spoe dig zullen weten, of zij op bedoelden steun zullen kunnen rekenen. Zij zouden het diep betreuren, wanneer de resultaten welke met de teeltregeling werden bereikt, weder ver loren zouden gaan en het is hun overtui ging, dat dit gevaar dreigt. MAATREGEL WORDT OP 17 JAN. A.S. GESTAAKT. SPEKPRIJZEN 20 PCT. HOOGER. Het van regeeringswege uit de markt ne men van oude en door het mond- en klauwzeer incourant geworden runderen zal vandaag over een week worden ge staakt. Behoudens een onderbreking van één week, heeft deze overneming ruim twee en een halve maand geduurd, n.1. van 6 November af. Aanvankelijk werden gemiddeld ruim 1500 dieren per week aan gekocht. Zoo werden bijv. in de periode 6 November2 December 7548 koeien over genomen. Toen de uitwerking daarvan op de veemarkt onvoldoende bleek, is men 2000 a 2500 stuks per week uit de markt gaan nemen. Hoewel het preciese aantal dieren ons nog niet bekend is, kan men aldus het Hsb., aannemen, dat dit in de huurt van 22.000 igt, waar mede ciistreeks een kwart millioen gulden is gemoeid geweest. Het vleesch is ingeblikt. In 1933 werden 59.000, in 1934 115.000. in 1935 57.000, in 1936 1000 en in 1938 8000 koeien door de regeering opgekocht; tefe men met deze 22.000 maakt dat een totaal van 262.000 dieren. Desondanks en tevens ondanks de teeltbeperking wordt onze rundveestapel ieder jaar nog grooter. riNLAND. WASHINGTON OVERWEEGT STEUN AAN FINLAND. Het Finsche legerbericht luidt: Te land. Op de Karelisclie landengte heeft zich niets nieuws voorgedaan. De vij and gaat voort versterkingen aan te leggen. Aan het Oostelijke front, ten noordoosten van het Ladogameer, hebben de Finnen eeni- ge Russische steuifpunten genomen. Tijdens de gevechten vernielden zij vijf tanks en maakten zij vier mitrailleurs en vijf automa tische geweren op de Russen buit. Ter zee. Omtrent zee- en luchtoorlog berichten de Finnen over nederlagen der Russen en neerhalen van vliegtuigen. AMERIKAANSCHE LEENING? Gisteren maakten wij melding van V- ruchten over het verstrekken van een Ame rikaansche leening aan Finland. De senator Brown, de vader van het ont werp tot het verstrekken van een leening van 60 millioen dollar aan Finland, be toogt, dat Finland een onbeperkte regee- ringsleening noodig heeft. Hij staat op het standpunt, dat een dergelijke leening niet in strijd met het neutraliteitsstandpunt kan zijn omdat in het FinschRussische con flict geen beroep op dat statuut is gedaan. De 500 m. te Heerenveen gewon nen. Door de Koninklijke IJsvereeniging „Thi- alf" te Heerenveen werden gister wedstfij- den in het hardrijden voor amateurs gehou den om den Willem van Risenbeker over de afstand van 500, 1500 en 3000 meter. De uitslagen luiden: 500 meter:. 1 Roos, Amsterdam 49,9 sec.; 2 de Vries, Amsterdam 50 sec; 3 Schouten, Warnsveld 51,3 sec.; 4 Bosson, Amsterdam 52,8 sec; 5 Kremer, Amsterdam 52,8 sec. 1500 meter: Roos 2 min. 45,3 sec.; 2 de Vries 2 min. 48.3 sec.; 3 Kremer 2 min. 48.8 sec.; ie Schouten 2 min. 51,2 sec.; 5 Boston 2 min. 51.4 sec. 3000 meter: 1 Roos 5 min. 40.1 sec.; 2 Kremer 5 min. 48 sec. 3 Schouten 5 min. 49 sec. 4 Bosson 5 min. 49.4 sec. 5 Scheer, Twisk 5 min. 51.99 sec. Algemeene rangschikking: 1 Roos 161.667 Punten; 2 de Vries 166.433 punten; 3 Schouten 166.532 punten; 4 Kre mer 167.066 punten; 5 Bosson 168.166 ppn- ten. Geachte Redacteur, Gaarne wil ik een paar woorden aan mijn vriend D. Hin richten, op zijn uit voerig stuk in Uw blad van 16 Jan. Ik zou alléén willen zeggen: Beste vriend Hin, probeer een ruimer gezichtskring in te ne men, voedt Uw gemoed niet met gifgasgra- naatjes, die in andere fabrieken worden gereedgemaakt. Ik ken U en ook die vele anderen, 'flinke eerlijke boeren, alle ken nissen en ik durf zeggen in wezen „ook vrienden van mij". Voedt niet in Uw goede bedoelingen die personenstrijd (of haat?) die „enkelen" op Texel zoo gaarne „in het leven" houden. Tot hun schade zelfs, doch jammerlijk genoeg „tot zoo groote schade van 't algemeen". Voor Uw persoon betreur ik het, niet elk is opgewassen „voor den strijd" zonder ba jonetten, „de 'strijd" voor eerlijke, optimis tische, neen zelfs idealistische toekomst gebeurtenissen in allerlei vormen. Hierbij kon ik 't laten, de rest zou maar herkau wen zijn. Dit nog als feit: Een onzer eerlijkste, be zonken boeren zei mij Maandag: „Als U geen actie voor beter wol prijs begonnen waart, had de regeering nooit de wol ge vorderd en wij wel méér dan f 1.50 gekre gen (misschien meer dan f 2 hoorde, ik zelfs) D. Hin, die beste man draagt ook uw familimiaam. Zoo wordt de goe-gemeente voorgepraat en 't is m.i. een antwoord op heel uw betoog. Ten tweede: U ziet zeker „gevaar" dat ik Minister van Landbouw zal worden? Welnu, 2 keer zocht men mij om als „aanvullings"-materiaal op de boe- renlijst Braat, Vervoorn te dienen! Niet één Texelaar is 't bij mijn weten gebeurd, vriend Hin. Negen dagen sprak ik op alle markten voor de boerenbelangen „in de openlucht!" Die 9 dagen behooren tot de schoonste van een menschenleven. Tot slot vriend Hin, en alle andere Texel- sche vrienden, ('t wordt te lang), die ver gadering met 1 toehoorder ging niet op. U bent en was zelf enthousiast voor samen werking, heel Texel één polderlichaam, welk een ideaal! Welk een enorm voor deel! Wat een geldverspilling gebeurt er nu. Vergeet niet dat er belanghebbenden zijn bij voortduren van dezen toestand! Eelman bewandelt Koninklijke wegen. Stuurde alle polderbestuurders met Kerst mis een gedrukte uitnoodiging thuis om 3 Jan. openbaar te vergaderen en u weet de afloop niet?! Luister dan; „De Dertig Pol ders", die natuurlijk de zaak alléén in handen heeft, riep alles bij elkaar, heel Texel in geheime vergadering, vliegens vlug op 30 Dec. 1939, alle waterschappen. Ik zat in Den Haag!! Bedreigde, maakte rapporten, voelde de nederlaag aankomen, d.w.z. dat bij een openbare, geestdriftige vergadering 't onderzoek absoluut aange nomen zou worden, was te voorzien. Voor al omdat onze hoogste mannen in Den Haag dit onderzoek steunden en op korten termijn aanboden. (Versta goed, 't onder zoek zonder meer!) „De 30 polders" had ge drukte circulaires gereed, wist de voorstan ders voor 't onderzoek op welke manier dan ook te bewegen, „allen" zonder uitzon dering de besturen vriendelijk te berich ten, gelijkluidend dat 't te duur was. epz. Dat ze niet op de vergadering kwamen, ta bleau! Ze hadden 't rapport ook al klaar. In de geheime kamer is in g e- h e i m e vergadering on 't euvel al heel wat uitgebroed. 25 jaar heb ik dat meebe leefd. toch zal eens 't idealisme zegevieren over 'f conservatisme, dat nu nog op Texel gevonden wordt. SI.JBR. C. EELMAN. VIERINGEN CURSUS PRAATAVOND. In hotel „Centraal" van den hr. S. de Haan werd de eerste cursus-praatavond onder lei ding van den heer Heerink van Slootdorp gehouden. Veertig cursisten namen hieraan deel. Speciaal wordt deze avond gesproken over veevoeding en de verteerbaarheid daarvan, onze veestapel is zoo enorm groot, als men nagaat dat Nederland begin 1938 aan rund vee had 2 millioen 763 stuks, eind 1938 nog een^ toename van 136136 stuks; varkens 15.37.783, pluimvee 1.35.000, producten melk en andere artikelen loopt in de millioenen kg., deze getallen zullen ons toch moeten zeggen, dat wij het land zoo intensief moge lijk moeten bebouwen om de groote vraag naar voeder het hoofd te kunnen bieden. Het is een kwestie van ontvangst en uit gaaf, nu heeft de boer niet in de hand, men is namelijk afhankelijk van den handel in bet algemeen. Door economisch boeren, ge zamenlijk inkoopen en dergelijke, moet de boer zijn onkosten zoo laag mogelijk zien te houden, een voorname factor hiervan is de veevoeding. Uitvoerig gaat spr. hierop in, en worden de voedingswaarden van diverse producten van eigen bedrijf besproken. Bij de gedachtenwisseling vraagt de heer N. Mulder iets over cacaoschilfers. De heer Heerink acht bij kleine hoeveel heden voedering niet nadeelig, hoewel er veel onverteerbare stoffen in voorkomen. De heer D. Lont Dz. vraagt naar kafvoe- der; Mulder hoorde nog gaarpe iets over het soort bieten. N. Lont zou het oordeel van spreker wol willen weten over snijrogge. Alles wordt op prettige en leerzame wijze door den heer Heerink uiteengezet, waarna sluiting volgt. OOSTERLAND. TIJDELIJK VOOR DE KLAS. In plaats van den heer J. Boon, die we gens ziekte afwezig is, is tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. S. te Óosterland be noemd mej. C. E. Groot, onderwijzeres te Den Melder. ANNA PAULOWNa IJSLIEFHEEBERS VOOR! Door de spontane medewerking van de mi litaire autoriteiten waren er 20 militaire vrij willigers beschikbaar om de banen van de ijsbaan Oude Veer in orde te brengen. Zulks is geschied en er kan weer naar har telust gereden worden. Ook 's avonds. Den militairen komt voor hun zwaren arbeid de sneeuw lag hier en daar 15 cM. dik een woord van dank toe! Een aardig gezicht was het gistermiddag om den heer N. Jon ker met zijn Ford tweezitter over het ijs te zien toeren. Voorzichtigheidshalve had hij de kap neergeslagen, maar het ijs hield ook deze zware vracht. BILJARTEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Slikker staat goed. Gisteravond zijn te Utrecht de wedstrijden voor liet kampioenschap van Nederland, hoofdklasse klein biljart aangevangen, waar aan deelnamen de heeren G. J. Beekhof (be noorden het IJ, Amsterdam), C. Slikker (de Driesprong, Anna Paulowna), P. Mulders Sr. (Noord-Brabant^ Utrecht), H. V. Velgers- dijk, 's-Gravenhaagsche B.C.), W. L. H., Pen ning (K.R.A.Z., Delft), J. Caes (Breda), F. Haberer (H.E.T.E.V.) en J. Ivoehler, die voor den heer Hoogland, kampioen van het vorig jaar, inviel. De uitslagen luiden: Beekhof: 400 42 38 9.52; Saes 252 42 36 6.—; Slikker 400 26 87 15.38; Haberer: 270 26 50 10.38; Mulder: 400 39 46 10.25; Penning 323 39 36 8.27; .Mulder 400 28 54 14.28; Haberer 307 28 52 10.96; Penning: 400 36 41 11 11* Koehler: 340 36 46 9.44; Velgersdijk: 400 25 SI 16.—; Beekhof: 330 25 49 13.20; Slikker 400 28 45 14.28; Saes 205 28 22 .7.32. ALKMAAR, 19 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 20 stapels, zijnde 33.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 23. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. Aanvoer: 10.000 Kg. uien 4.20—1.40, drie lingen 1.601.70, grove 3.40—4, 2900 Kg peen 2 60—3. 1500 kg. kroten 2.10—3.20; roode kool 4-^95.2°; gele kool 2.60—3.30; d. witte kool 2.803.10 500 kg. savoije kool 4.40. NOORDSCHARWOUDE, 20 Jan. Aardappelen, bl. eigenheimers 2.90, uien 4.10—4.20, drielingen 1.50, grove 3.60—3.80 roode kool 4.30—6; gele kool 2.90—340; d witte kool 2.80—3.10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11