Nieuw Raadsel Sneeuw fie&Jte jongen* en meiijel! ïluifAoifye- Oplossing raadsel vorige week tllWSK REGEN e.V?, v 5 *iAT Wat een winter! Ik weet, dat het akelig is voor vele mensen, die bittere kou, die sneeuw langs de wegen, maar toch, iedere morgen is het weer een sprookje, als je buiten komt. Een feestkleed heeft de stad aangetrokken, zo smetteloos wit, zo blank en zuiver, dat het een plezier is, er door heen te rijden. Het is natuurlijk jammer, dat dat sneeuwkleed het schaatsenrijden onmo gelijk heetf gemaakt, want anders stonden we vandaag wel weer op de ijzers, maar je kan moeilijk'op een donzen deken rijden. Het boek is van de week gewonnen door: CORRIE KONINGSTEIN, Beukenkamp .raat 40. En nu de briefjes. Zouden jullie vanmid dag wel tijd hebben om ze te lezen. Een sneeuwballengevecht is op het ogenblik veel aanlokkelijker dan een briefje schrijven, een raadsel oplossen of briefjes lezen. Maar mis schien, als je warm bent van het hollen, als in je vingers duizend spelden prikken, dat je dan toch wel zin hebt om bij de kachel te kruipen en te lezen en schrijven. Ik waag het er tenminste op. Tonia, Dientje en Martha Briars. De kinderen hebben bij mij ook Donderdag een sneeuwman gemaakt. Hij staat daar nu door de ramen te gluren met «'n steen koologen en zwarte mond en een pet scheef op z'n witte bol. Fijn, hè,, zo'n winter. Marietje Weeda. Jij kunt nog profite ren van een echte Hollandse winter, Marie tje, een winter, zoals we in jaren niet heb ben meegemaakt. Steek je hoofd maar eens lekker in die witte wollen dekken, maar denk er om, dit is nu eens geen deken, die warmte geeft. Je behoeft natuurlijk geen schuilnaam te gebruiken, je mag het alleen als je yeertien bent. Wanneer is die feest dag? Rika Koningstein. Ik heb vorige week op Het punt gestaan ook een uurtje naar Casino te gaan, Rika, maar er is toch niets van gekomen. De schoolwedstrijden 's mor gens heb ik gezien, hoor. Reuze leuk. Tjib reed ook mee, van de eerste groep won hij het, van de tweede partij verloor hij. Jam mer, maar dat heb je met wedstrijden. Hugie v. Straten. Het is te hopen, dat de zetter vandaag je naam niet zo mishan delt als vorige week, Hugie, 't leek toen wel op muggie. En jij steekt toch zeker, niet? Heb je Donderdagavond plezier ge had? Ik denk van wel, hè? Ik heb gehoord, dat het een fijne uitvoering geweest is. Marietje Verbeek. Ik geloof, dat jouw hart nu al vol verwachting klopt voor de elfde Februari, Marietje. Wat een lange verlanglijst heb je gemaakt voor je verjaar dag, als je er de helft van krijgt, mag je nog meer dan tevreden zijn. En dat zal je denk ik ook wel. Hans en Grietje. Nee, vorige week Zondag kon je geen schaatsen fneer rijden, Hans en Grietje, maar toch waren er nog heel wat mensen, die het gewaagd hebben. O wee, als ze gevallen zijn, dan konden ze zich meteen wel verschonen. En nu ligt er een dik pak sneeuw over het ijs. Als de werklozen niet gauw een baan vrij maken, wordt het weer niets. Teuntje Kloosterman. Nou, of ik het fijn vind, dat er zo'n prachtig pak sneeuw ligt, Teuntje. Je oom moet zeker de hele dag langs de weg zijn, is 't niet? Nee, dan is er niet veel plezier aan. En straks als het langzaam dooien gaat, dan kunnen we allemaal ons plezier wel op. Brr, wat een prutboel. Jammer, dat zoiets moois, zoiets lelijks wordt. Keesje Spaans. Dat is niet leuk, Keesje, als jullie naar Terschelling gaan. Er is daar niet veel te beleven in de winter. Maar 's zo mers moet het erg aardig zijn en misschien wonen jullie er dan nog. Hennie de Werker. Wat een pracht weer was het Zaterdag met die wedstrijd voor jullie, Hennie. Zulk weer heb je nu in Zwitserland. Daar loop je ook in de sneeuw in je blote hoofd en hebt nog geen last van de kou. Niet altijd, natuurlijk, maar wel heel vaak. Jacob v. d. Vliet. Ja, ik heb ook in het donker gezeten, Dinsdagavond en het duur de wel een uur. We hebben toen een petro leumlamp en verschillende kaarsen aange stoken en de kinderen vonden het fijn. Het leek wel Kerstfeest, zeiden ze. 't Was ook wel gezellig, dat zachte Ucht, maar om te lezen was het niets gedaan hoor. We zijn te veel verwend. Betsy v. d. Vliet. Jij dacht dat het nog wel eens een graad of tien zou vriezen. Nu, je hebt natuurlijk in de krant gelezen, dat het gisternacht 12.5 graad gevroren heeft. Gelukkig, dat we toen allemaal sliepen, want je zou er bijna van bevriezen, als je er aan denkt, laat staan als je er in loopt. Gerardus Martinus Kramer. Je kan je hart weer ophalen, Gerard. Je hebt natuur lijk ook een hele middag vrij. Wat fijn! George Veer. Dat begrijp ik, George, dat je naar de wintervreugd verlangt, nu je een tijdje ziek bent geweest. Als er nu nog maar tijd overblijft om je huiswerk te ma ken, want dat zou je door al dat sneeuw- plezier wel eens kunnen vergeten. Of ge beurt jou dat nooit? Ansje Jamoel. Heb je nog stijve bee- nen van al die schaatsenrjjderü, Ansje of spring je al weer over een hek. O nee, Je bent een meisje, hè, en die springen en klimmen niet zo. Beppie Zomer. Ik geloof, dat jullie het allemaal jammer vinden, dat het ijs zo plot seling een waterplas geworden was, maar vinden jullie het nu ook allemaal zo fijn, dat je weer buiten loopt te bibberen als het bekende juffershondje? Nini Breel. Ja, jullie hebben het fijn gehad, vorige Zaterdag, Nini, dat heb ik gezien. Ook al vejloor je, dan kreeg je toch nog wat. Een fijn stuk chocola. Dat was nog eens wat. Een wedstrijd zonder nieten. Alida Kasten. Vandaag heb ik nog meer nieuwe vriendinnetjes gekregen, Alida. Dat komt zeker door de kou. Jullie waren natuurlijk aan huis gebonden en hebt toen naar de pen gegrepen om met mij vriend schap te sluiten. Nu, 't is uitstekend, hoor. Jan Jacob Kasten. Dat is leuk, Jan Jacob, ben jij gelijk met je zusje jarig en zijn je andere broertje en zusje ook gelijk jarig. Twee tweelingen. Wat een leuk groepje zal dat zijn. Beppie Gomes. Wat een nieuwe vriend jes en vriendinnetjes krijg ik er vandaag bij. Maar ook jij bent welkom; hoor, Beppie, al kwamen er nog tien Beppies bij. Ik heb een ruim hart en een geduldige schrijf machine. Mies Hirsch. Ik denk, dat je zelf een baantje schoon zal moeten maken, Mies, als je. de schaatsen wilt onderbinden. Is het niet wat om het met een stel vriendinnen te doen. Een baan van twee meter breed en honderd meter lang. Alleen voor jullie. Mary Jurg. Je hebt je schaatsen te snel opgeborgen, Mary. In 1929 begon het pas half Februari hard te vriezen, tot be gin Maart. Wie weet wat we nog tegoed hebben. Maar hoe fijn het ook is, een strenge vorst verlangt niemand. Ook de sneeuwklok jes niet, die er juist over dachten om eens te kijken hoe het er op de wereid uitzag. Jan Wever. Het was van de week geen tijd om te lezen, voor een ferme Hollandse jongen, Jan. Onze kinderen waren ook niet vast te houden na schooltijd, hoor, niette genstaande er een halve sneeuwstorm woei en je de struiken op twintig meter afstand van ons huis, niet kon zien. Fijn, dat je het boek zo mooi vond. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord, tot volgende week zullen we hopen. Wie wil met mij 75 Jamin-bonnen ruilen voor 75 HAKA-bonnen? Dus 1 tegen 1. Loes Flotat, Sperwerstr. 41. Den Helder. 1 bel, 2 Abel, 3 kabel, 4 prieel, 5 slungel, 6 struweel, 7 aardappel, 8 bontmantel, 3 voet balspel. Goede oplossingen ontvangen vant Hans en Grietje; Teuntje Kloosterman; Keesje Spaans; Hennie de Werker; Jacob v. d. Vliet; Betsy v. d. Vliet; Gerardus Marti nus Kramer; George Veer; Ansje Jamoel; Beppie Zomer... Nini Breel; Alida Kasten; Jan, Jacob Kasten; Annie en Beppy Gomes; Mies Hirsch; Mary Jurg; Jan Wever; Nel- lie de Langen; Tini v. Brederode; Corrie Koningstein; Beppie Vink; Jan v. Bale; Jo en Corrie Riedeman; Leon en Loek v. d. Wal; Beppie, Hennie en Sientje Korbee; Nellie Rotgans; Sientje Hooiveld; Martha Briars; Sjaantje Abbema; Age Jaka; Annie en Jantje ter Bruggen; Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Ieke de Langen; Willem en Joop v. Dijk. Dit monster is uit 6 verschillende dieren samengesteld. Wie herkent de 6 dieren? Voor de meesten van ons was het een grote verrassing, toen er plotseling een dik pak sneeuw viel. Het viel niet over ons hele land gelijk, op sommige plaatsen was het een dag of een nacht vroeger, maar tenslotte was het hele land toch bedekt met een dik sneeuwkleed. Als een sprookje zagen de tuinen en parken er uit. Zelfs het le lijkste, oudste hutje was als een schilderij zo mopi gpworden. r Overal werden de sleden weer opgezocht en op verschillende plaatsen gleden men sen op ski's door het witte landschap. Alles is stil, elk geluid wordt gedempt en waar een zonnestraal of het licht van een lan taarn op de sneeuw valt, glinsteren en fon kelen de kleine kristallen. Hebben jullie wel eens goed naar zo'n sneeuwkristal gekeken? Je moet eens een paar vlokken opvangen en ze dan bekijken. Zelf zou je nooit zulke prachtige figuren kunnen tekenen! Een sneeuwkristal is fij ner dan de mooist geslepen diamant en alle kristallen zijn weer anders van vorm. z; <s. door Gerrie Koenraads. Voor de hoofdingang van de hemel was de grijze vlag gehesen. Dat betekende: aan treden van de regendroppels, vlug en in volle uitrusting. En ja, daar kwamen van alle kanten de regendroppels aangelopen. Leuk dat ze er uit zagen! Ze hadden grijze jasjes aan met zilveren streepjes er door. En zulke frisse gezichtjes. Ik begrijp heus niet, dat de men sen niet van regen houden! Na enige tijd verscheen Petrus met de grote sleutel. „Allemaal bij elkaar?" vroeg hij. En het „ja" van de regendroppels klonk als het geluid van zilveren klokjes. „Hoor eens", zei Petrus, „jullie moeten vandaag naar het Oosten, waar die trotse dame, de zon, hoogtij viert. En verder moet je eens uitkijken naar regendrop no, 37, die Zondag daar in de buurt gewerkt heeft, maar van wie ik sindsdien niets meer heb gehoord. Misschien is hij verdwaald in de morgennevel en in het water gevallen, waar hij niet meer uit kan komen. Jullie kunt een eindje met die lichtgrijze wolk, daar, meerijden, maar haast je met je werk en doe het goed." Daar gingen ze! De wolk werd helemaal donkergrijs van al die regendroppels, die hij op zijn rug kreeg. Lachend gaf Petrus het sein tot vertrek en voort ging het! Ze gingen een stuk langs de hemelweide, waar witte schapen met lichtblauwe linten lopen, en langs de sterrenhemel, totdat zij onder zich de aarde konden herkennen. i 1 J •'V'* Toen zei de wolk: „Tot ziens" en de een na de ander vielen de regendroppels naar beneden. Nu begon er een leuk spelletje. De regendroppels spreidden hun jasjes uit, opdat men de zilveren streepjes goed zou kunnen zien, pakten elkaar bij de hand en huppelden en wiegden elegant heen en weer. Ondertussen vielen zij steeds lager. En ze waren zich van hun plicht be wust, want dicht bij de aarde hielden ze op met die spelletjes, daar sloten ze zich aaneen, zodat ze in gelijkmatige rijen op de aarde vielen. Zoals Petrus gevraagd had, gingen ze zeer voorzichtig te werk. Ze zorgden er voor dat de aarde niet losge woeld werd er trokken hun jasjes vast aan, zodat ze diep in de aarde konden doordrup gen zonder haar pijn te doen. Petrus had ook gelijk gehad. De aarde had wel een opfrissing nodig! Ze haalde diep adem om al het kostelijke nat zoveel mogelijk op te vangen. En droppel na droppel verdween diep in de grond. Dat ging zo een hele tijd door, totdat de aarde zo vochtig was, dat er geen droppel meer bij kon en de rest op de grond bleef liggen. Nu dachten de re gendroppels aan het bevel van Petrus om hun broertje no. 37 te zoeken en letten goed daarop. Ze doorzochten de groeven van.de bo dem, keken in de gaten van de bomen, vroegen de rivier of hun broertje daar ook was, vroegen het bos, de dakgoten, maar alles tevergeefs, niemand had het kleine ventje gezien. De meesten van hen waren nu zo moe, dat ze niet meer verder k snden en bleven liggen. Slechts een paar 'etten de tocht voort. Toen kwam een van hé n op het idee, dat ze de klokjesbloemen aan de rand van de beek wel eens konden vragen. En eindelijk hadden ze geluk! Want regen droppel no. 37 was in een van de keil jes gevallen. Het beviel hem daar zo best, «.lat hij besloot er te blijven. Hij wilde de bloem helpen zich nog mooier te maken dan ze al was. 's Morgens bjj het opgaan van de zon spreidde hij zijn mantel om haar uit, zodat zij als een diadeem in het vroege licht stond te schitteren. Als beloning sloot de bloem zich overdag helemaal, zoog vocht uit de grond, zodat de hete zonnestralen niet bij de regendroppel konden komen. Overdag vertelde hij haar van de hemel en 's nachts fluisterden zij hem sprookjes van het bloemenleven in het oor. Geen wonder, dat de regendroppel alles vergat, de hemel, Petrus, zijn kleine zusjes en broertjes. Maar die kwamen hem nu aan zijn plichten herinneren. De regen droppel, die hem gevonden had, klopte heel zachtjes bij de klokjesbloem aan en fluis terde de boodschap van Petrus. Een hemelse boodschap is heilig! Daar valt niets tegen in te brengen. Dus trad de regendroppel no. 37 uit het kelkje en liet zich door zijn kameraden naar boven voe ren, waar Petrus hem opwachtte en hem een standje gaf over het lange uitblijven. Voor deze keer kreeg hij echter een milde straf, want Petrus schreef hem nog niet in het grote wolkenstrafboek. En regen droppel no. 37 was erg dankbaar daarvoor en beloofde, dat hij voortaan gehoorzamer zou zijn. 13. Met volle aandacht keek Tarzan naar de plek, waar het lichaam van den gelen reus had gelegen, doch die nu leeg was. Het verdwe nen kon geen verband houden met hyena's. Zij zouden het hebben verscheurd en verslon den waar het lag en zouden verschillende sporen van hun aanwezigheid hebben achter gelaten, Er bleef dus maar één oplossing over. Het lichaam was weggehaald door de leden van zijn troep. Nu zouden deze gevaarlijke schepsels zeker alles gereed maken om den aanvaller op te sporen, zo gauw de eerste stralen van de dageraad door de jungle nacht zouden breken. Tarzan rende naar zijn vrienden terug. „We moeten onmiddellijk op weg. Bij het aanbreken van de dag moeten we een zo groot mogelijke afstand hebben tussen ons en onze vijanden." Perry O'Rourke grin nikte. „Wat ik wens tussen ons en die wezens is ook afstand en liefst een heel grote af stand." De aapman hielp de reizigers vlug op de g ond en daar begonnen ze hun mars langs het smalle junglepad. Ze waren nog.niet lang on lerweg, toen ze drums hoorden dreunen uit de donkere jungle achter hen drums, dij alarm sloegen, wild en onstuimig.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3