'BE TOELR Lettergreep raadsel WATT GEVEN DE ®l@SC©PiN? Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! k prebihheümn Hoestpillen duidelijk zijn... Waar Dr. E. Hoekstra s ftia£to--tfi£cite\ Uitstekende film met 1 Claudette Colbert Het koraalrif Van kielplaat tot zeekasteel ümjloli-thealeA Sensatie-programma Een populair politieman gaat heen Brigadier- wachtcommandant Steimeier met pensioen 29 jaar in dienst van Hermandad U moei U WORDT VERWEND men schaatsen kan DE MCCI3TE fmrc Ontspanning en dansavonden in Musis Sacrum Burgerlijke Stand van Den Helder KENT GE Wie zou in deze dwaze padvindersvermomming James Steward herkennen! Naast hem Clau dette Colbert. Beiden spelend in de zeer amusante film ,/t Is een wonderlijke Wereld". (Rialto). Het is een bijzonder aardige film, die deze week in het Rialto-theater draait. Een film geestig van inhoud, origineel van spel en vlot van handeling. Wg hadden ook niet andert ver wacht van een film, waarin Claudette Colbert de hoofdrol vervult. Zg behoort nu eenmaal tot die kleine groep van sterren, die een film tot een bijzondere maken en het is tevens vanzelf sprekend, dat men dan slechts een Claudette Colbert tot hoofdrolvertolkster neemt, wan neer het scénario niets te wenschen overlaat. „Het is een wonderlijke wereld", is een detec tive verhaal. Een millionnair en fuifnummer heeft een privé-detective. De millionnair heeft voor zyn huwelijk een liaison gehad met het een of andere dametje. Deze laatste wordt ver moord en de moordenaar in samenwerking met de vrouw van den millionnair weet de schuld op dezen te schuiven. De detective verbergt zijn werkgever voor de politie, maar tenslotte worden beiden ge grepen. De millionnair wordt tot den electri- schen stoel en de detective tot 10 Jaar veroor deeld. De detective, die echter gegevens heeft verzameld, die tot opsporing van den werke- lijken dader kunnen leiden, ontsnapt tijdens het transport en komt in kennis met een jonge dame (Claudette Colbert). En dan volgen er tal van spannende momenten, waarin beiden elkaar bijstaan, tallooze malen op het nipper- 3iet "óncl wo\ iijaïcn en cigaietten U/Me Bio-lco-crf Een spannende film wordt deze week in de Witte gedraaid. Het is de rolprent, getiteld „Het Koraalrif', een film met veel actie er sterk sensationeel. Voor liefhebbers van span ning en emotie om aan te bevelen! Zondagmorgen te half 11 vindt in het Rialto- I theater een intellect-voorstelling plaats. Ver- tooad wordt de rolprent „Van kielplaat tot Zeekasteel", een zeer goede film. die wij zon der eenig voorbehoud kunnen aanbevelen. Men ziet hier een uiterst interessant bedrijf, dat speciaal voor de Heldersche bevolking, jong en oud, zeer aantrekkelijk geacht kan worden. Degenen, die belust zyn op mysterieuze films, kunnen wij ten zeerste aanraden deze week een gang naar de Tivoli-Bioscoop te maken. Diar wordt hen n.1. een programma geboden, dat hen ten zeerste zal bevredigen. „Het proces met gesloten deuren" is niet een film, die alleen de strafzaak voor de een of andere misdaad behandelt, doch geeft ons tevens de voorgeschiedenis van deze strafzaak te zien. En die voorgeschiedenis neemt wel het grootste deel van de film in beslag. Wij maken al direct kennis met de hoofdrol vertolkster, Olga Tschechowa, en wel op een vroolijk Oudejaarsavondbal. De feestvreugde wordt echter spoedig verstoord door de aan wezigheid van haar ex-verloofde, den pseudo- baron Gaffris. Deze baron komt na een twin tigtal Jaren weer opduiken om zijn ongure praktijken als oplichter te hervatten. Intus- schen is zijn vroegere handlangster getrouwd met een bankier, die evenals haar dochter niets van haar vrogere leven met Gaffris af weten. De baron tracht haar wederom onder zijn invloed te brengen, hetgeen niet onopgemerkt blijft bij haar dochter. Als op zekeren dag de baron vermoord in zijn villa gevonden wordt, neemt het myste rieuze in de film een aanvang en houdt den toeschouwer de vraag voor oogen: Wie is de dader Op het laatste moment w.ordt deze vraag beantwoord en dit is juist wat den liefhebbers van dit soort films zal trekken. Als tweede film wordt gedraaid: „De doo- dende straal", waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Charles Farrell, als kapitein der Amerikaansche luchtmacht, en Jacqueline Wells, als de dochter van den uitvinder. In de film wordt n.1. behandeld de uitvinding van een „doodende straal", een electrische straal, die het vermogen bezit alles te vernietigen. Helaas wordt de uitvinding nagemaakt door één der assistenten van den uitvinder en door dezen misbruikt. De misdadiger wordt echter ontmaskerd nadat er reeds eenige slachtoffers gevallen zijn. Een sensatie op zichzelf is het groote aantal opnamen, die ons het invliegen van nieuwe vliegtuigen toont, zoodat ook de vlieg-enthou- halen. Een aardig bijprogramma yoltooit het menu siasten hun hart aan deze film kunnen op- van deze week. tje aan de politie ontsnappen, maar tenslotte kans zien om den dader te ontmaskeren. Vaak zeer komisch geeft Claudette Colbert hier weer een frappant staaltje van filmspel te zien. Haar geestige wgze van optreden, het vlotte van haar spel, maakt, dat men zich kos telijk amuseert. Als tegenspeler is James Ste- wart hier volkomen op zijn plaats. Ook hjj weet op een origineele wijze zijn rol uit te buiten. Hun samenspel vooral in de diverse malen dat zij met elkaar in botsing komen, is uitstekend. Na het wereldnieuws draaide een bijzonder aardige reclamefilm van de Chiep Whlp Ciga- retten, waarin Paul Huf, alias Inspecteur Vlijmscherp de hoofdrol vervult. Hg vertelt van zijn ervaringen als detective, terwijl bij leder verhaaltje de capaciteiten van den Inspecteur op het witte doek duidelijk aan den dag treden. In de laatste detective story vertelt de inspec teur van de wijze waarop hy de Chief Whip cigaret leerde kennen en tot een enthousiast rooker van dezen cigaret werd. Een zeer in teressante en onderhoudende reclamefilm voor het bekende merk Chief Whip. Een andere aardige film, die wij niet kunnen nalaten te noemen is „Marine Klanken", die evenals de reeds eerder gespeelde film mobili satie klanken van een bijzondere originaliteit is. Bekende matrozenliedjes worden ten ge- hoore gebracht op een geslaagde wgze. Het programma van deze week is inderdaad van een uitstekend gehalte. De dagen van brigadier Steimeier zijn ge teld. Dat wil zeggen: zgn dagen als brigadier wachtcommandant op het Hoofdbureau van Politie. Want na 29 jaar lang politioneele diensten vervuld te hebben, komt daaraan op 30 Januari a.s. een einde: de brigadier gaat met „groot verlor' en daarmee ver liest het korps een voortreffelijk collega, de plaatselijke afdeeling van den Bond een energiek voorzitter, en de Heldersche bevol king een politieman, die een zeer groote mate van populariteit bezat. Allemaal redenen dus, waarom met dit „groot verlof" eigenlijk moet betreuren, hoe Bij Griep, Koorts, Kou, Rheumatische pijnen. Spit. Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 ct., 2 stuks 10 ct Bij Apoth. en Drogisten. Een der vele spannende scène's uit de Jilm ,J)e Doodende Straal". (Tivoli). Êen Ober is geen gedachten- lezer! Daarom is hel goed om - als U Hulstkamp be doelt - duidelijk te zeggen: „Kellner mij mijn Hulslkampt" U krijgt dan wat U wenscht denzelfden borrel van thuis- v i 33^*iNr,t Vr wel men aan den anderen kant Steimeier gaarne zijn welverdiend pensioen gunt. Snelle promotie. Het was niet eenvoudig om dezen briga dier aan de praat te krijgen. Hg zag er niet zoo bijster veel verdienste in, om 29 jaar een gemeentelijke functie vervuld te hebben, om dat iedereen daar tenslotte toe in Staat is. Daarbij sqhuwde hij „persoonlijke publiciteit en reclame". En zoo was er veel tact, en nóg meer overredingskracht toe noodig, om den-brigadier met het gezond-roode gezicht en de spaarzame witte haren aan de praat te krijgen. De staat van dienst van Steimeier ziet er prima uit. Deze nu 55-jarige begon zijn loopbaan als 14-jarige hgde marine. En wel bij de opleiding in Leiden. Tot 1909 dien de hij by de weermacht ter zee, om al spoe dig daarna in Alkmaar bij de politie in dienst te komen. Geboren Alkmaarder als hij is, volg de hy daar zyn vader op, die 25 jaar lang één der 6 Alkmaarsche agenten geweest is die de Kaasstad in vroeger jaren rijk was. 18 Januari 1913 volgde de aanstelling als agent bij de Heldersche politie. Dat was toen com missaris Swaving nog hoofd der politie was. Daarna volgde commissaris Gratama en tenslotte de heer van der Hoeven. Aan chefs heeft het Steimeier dus niet ontbroken. In November '20 volgde zijn benoeming reeds tot brigadier. Een zeer snelle promo tie, die deels haar oorzaak vond in de ge stage uitbreiding van het korps hier ter stede. Vereenigingsman. Behalve politieman is deze brigadier ook een voortreffelijk vereenigingsbestuurder. Sinds oprichting is hij lid van de afdeeling van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland en sedert 19 jaar bekleedt hij het voorzitterschap der Heldersche afdeeling. Voorts was hij lange jaren voorzitter van de „feestclub" der Nieuwediepsche politie, welke club thans echter praktisch op ster ven na dood is. Hetgeen overigens niet aan Steimeier te wijten is. 84 arbeidsuren per week. Deze brigadier heeft een stuk Heldersche politie-historie aan den lijve meegemaakt. Eerst toch was de dienst verspreidt over niet minder dan 3 bureaux: het bureau op het Westplein (tevens Hoofdbureau), dat op het Molenplein en tenslotte dat aan de Zuid straat. Dat was de tijd dat 21 agenten het werk verdeelden wat vandaag den dag door 32 stuks verricht wordt (terwijl er nog 3 op komst zijn). Dat waren geen gemakke- lgke tyden. De dienst was belangrijk zwaar der. 84 arbeidsuren per week was een vrij normale gang van zaken, in vergelijking met de 50 van nu. Het publiek vroeger en nu. Wy hebben den scheidenden politieman ge vraagd naar zyn meening over het publiek. Was dat vroeger lastiger dan tegenwoordig, of maakt het weinig verschil? Ja, vroeger was het publiek inderdaad anders dan nu. Het was „rommeliger". Je had dikwijls te maken met dronken stadgenooten of herrie schoppers, iets wat tegenwoordig tot de zeldzaamheden is gaan behooren. Maar daar staat tegenover, dat het publiek tegenwoor dig spoediger op zijn teentjes getrapt is. Voegt men iemand een min of meer on- vriendelgker woord toe (en welke agent ont komt daaraandan is het al direct van: ..Zeg zou U niet eens op Uw woorden letten?" of zooiets. En vroeger was men in dit opzicht heel wat gemoedelgker. Aan den anderen kant roemt de bri gadier de Heldersche bevolking. Hij vindt haar bar gemoedelijk, makkelijke menachen, die „de zon in het water kun nen zien schynen. Menschen die iets van een ander kunnen velen. Kortom, een bevolking, die het de politie in geen enkel opzicht lastig maakt. Dat is pret tig, zoo iets te hooren uit de mond van een politieman, wiens wieg niet aan de boorden van het Marsdiep stond. Meer waardeering gevraagd. Iets meer waardeering voor het werk van de politie in 't algemeen zou Steimeier ech ter wel graag zien. Met critiek op ons corps, bij „De Toelast" met goede consumptie tegen billijke prijzen en gezellig milieu. aldus de brigadier, is men nooit mals ge weest en gelukkig hebben vrij er ons nooit zorgen over gemaakt. Maar men vergeet zoo vaak de moeiiyke zijden van deze betrekking. Om een enkel voorbeeld te geven: als er mgnen op den dijk, of in de buurt ervan, ge signaleerd worden, is het de bevolking ver boden in de buurt te komen. Maar er wor den wel eenige agenten gepost om' uit te kgken. Dit is nu een klein voorbeeld, maar dat beseft men veelal niet. Maar het zou goed wezen als men beter begreep dat de politie er is ten bate der bevolking en niet om deze op allerlei mogelgke manieren in het vaarwater te zitten. Dat is een waan denkbeeld. Ja, er is veel veranderd in de jaren die achter dezen populairen en sympathieken brigadier liggen. Eerst waren de agenten manusje van alles, hetgeen later veranderde. Toen kreeg men een speciale afdeeling re cherche, speciale afdeelingen voor het ver keer, voor administratie en voor tal van an dere diensten. In één opzicht is de brigadier w 1 spraakzaam: en dat is als hij zegt dat hg „fijn gediend" heeft. Zoowel mêt de chefs als met „de jongens". Ik heb het altijd best met allemaal kunnen vinden en zal steeds de aangename herinneringen aan m'n dienst tijd blgven behouden. Wat dat betreft had ik nog best wat willen blijven. Er is er niet één, dien ik met een scheef oog aanziet, Maar den 30sten van deze maand. Dins dag over een week dus, verlaat hij voorgoed het bureau. Men zal dat prettig-roode ge zicht niet meer zien. Wg-van-de-pers niet, de bezoekers voor allerhand zaken die den wacht-commandant moeten spreken niet, en de „cellulairen" niet, die van hem doorgaans hun „belegen broodjes" opgediend kregen. We zullen hem zeker missen, maar méér missen zullen hem zijn collega's, die hem zonder onderscheid een warm hart toedra gen. Zij zullen ook missen Steimeier's doos jes cigaretten, die, eenmaal uit z'n zak ge haald. in een fantastischen korten tijd leeg- gerookt werden door de cigaretten-rooken- de vrienden Een prima politieman verlaat den dienst.. Namens de Heldersche bevolking, by voorbaat reeds, een prettige en lange periode van „non-activiteit" toege- wenscht brigges! BIJ FORT ERFPRINS. Gisteren schreven wg over de wenscheiyk- heid, dat men met het oog op den Zaterdag en Zondag, moest trachten ergens een baan te maken. Welnu, deze oproep is niet voor doo- vemansöoren geweest, en het zal inderdaad mogelijk zijn dezer dagen de schaatsen onder te binden. De Oude Helder liet het er niet by zitten. Een stel Oude Helderschen togen naarstig aan het werk en het resultaat was, dat reeds giste renavond een baan gereed gekomen is ter leng te van circa 500 meter. Deze bevindt zich ach ter den Ouden Helder, aan den weg naar fort Erfprins. Wij geven echter al diegenen die zich hier vandaag en morgen gaan amuseeren in over weging wat klein geld bg zich te steken en de baanvegers niet te vergeten. Zij hebben zich gisteren terdege uitgesloofd en wat kunt ge al minder doen dan hen met een kleinigheid te beloonen. -pCPTPET ATELIPI? JAO.DE 'BOEP BIJ DIRKS ADMIRAAL. Ook de „jongens" van fort Dirks Admiraal staken de handen uit de mouwen. Achter bet fort, bg den nieuwen weg naar Julianadorp, maakten zij eveneens een baan waar men Uit stekend kan rgden. Ook hier gelieve men de baanvegers te gedenken, terwijl een woord van waardeering voor het werk door de soldaten verricht, zeker wel op zgn plaats is. OP HET HELDERSCHE KANAAL. Voorts was men gisteren op verscheidene plaatsen bezig op het Heldersche kanaal, om dit berijdbaar te maken. Wg meenen, dat hier ook wel een baantje in orde gemaakt zal wor den, zoodat men het eveneens dichter bij huis kan vinden. HARDRIJDERIJ VOOR H.R.C.-ADSPIR ANTEN. Morgen zal op de Bassingracht een hard- rgderij georganiseerd worden voor de H.R.C.- adspiranten om 2 uur. Aardige prgzen worden beschikbaar gesteld. Opgave in het clublokaal hedenmiddag tusschen 68 uur. Men zie de advertentie. HARDRIJDERIJ VOOR DE VISCH- MARKSCHE SPEELTUIN JEUGD. Zondagmiddag te half 3 vindt een hard rijderij plaats voor de kinderen der Speeltuin- af deeling Vischmarkt, en wel op de Fabrieks- gracht (Balkengat). Er wordt gereden om prijzen. Koek-en-zopie gratis voor alle kinde ren. Opgave van deelnemers aan de baan. Zie voorts de advertentie. Zaterdag- (heden) en Zondagavond zullen in Musis Sacrum ontspannings- en dans avonden worden georganiseerd. De bedoeling van de directie is, dat behalve diverse at tracties gedurende het dansen, in de pauzes diverse amateurs toonen wat zg kunnen, op het gebied van zang, instrumentale muziek enz. Het is voor deze tevens een goede oefe ning en de directie stelt prgzen beschikbaar voor de meest op den voorgrond tredende. The Six Mixed Melodians verzorgen de dansmuziek. Het beloven dus avonden vol afwisseling te worden. Men leze de advertentie in ons blad van gisteren. van 19 Januari 1940. BEVALLEN: J. Jager—Ritsma, d. OVERLEDEN: Wed. A. A. Wormhoudtde Rugter. v., 65 jaar; D. Blom, m., 55 jaar; M. Boogert, m., 48 jaar. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Niet ontvangen. Geref. Kerk (Julianapark) 's morgens 9 uur, Cand. Doekes. V.m. 10.45 uur: Ds. Tollenaar. 's Middags 4 uur: Cand. Y. Feenstra. 's Middags 5.'45 uur: Cand. Doekes. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Cand. Y. Feenstra. 's Namiddags 5.45 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur leesdienst. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel, Herst. Evang. Luth. Gem- (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Jeugddienst. Onderwerp: Waarom laat God den oor» log toe. Medewerking v. h. Kinderkoor. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Mevr. Ds. M. C. de Wilde—Mulder. Ouo-KathoUeke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vgzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendwntr, 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's avonds 7 uur, de heer J. Bijlsma, van Den Helder. Te gebruiken bg hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bg flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou gevat en hoest ge sterk, gebruik de HOEKSTRA-HOESPILLEN, 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bg den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoe dig bij, dan zgn 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor heeschheid, schorheid, pijnlijke keel moet men de pillen om de 2 uur inne men, telkens 1, 2 of 3 stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het kwartier worden ingenomen: 1 of 2 tegelijk. De goede werking van deze pillen is niet tgdelgk, maar blijvend, daar zij niet enkel slgmoplossend, dus verzachtend werken, doch de ziektekiemen dooden en de ontstoken slijm vliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebben. F 1.56 per flacon, met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar by allet Drogisten en Winkeliers, welke drogist-artikelen verkoopen. (Adv.) Uit onderstaande lettergrepen moeten 16 woorden gevormd worden, wier le en 5e let ters een vers van Marcelles Emants vormen. (Sch. is één letter). bin - ca - den - den - dron - du- e- el- es- ex - ge - ge - in - is - ka - kalm - kreel - likt - lus - Igst - ma - ma - ment,- moer - na - naam - ner - on - pe - peins - ping - rend - ri - ru - schep - ta - tan - te - ten - troe - vee - ven - zwe Omschrijving: 1. rust, 2. onbeschoft, 3. lawaai, 4. hande ling bij 't kaartspel, 5. land in Europa. 6. terugtrekken. 7. ruiterbende, 8. figuur uit de Grieksche mythologie, 9. muntstukken, 10. opwindend. 11. visch, 12. proefnemening, 13. catalogus, 14. creatie, 15. bijbelsche figuur, 16. meditatie. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. Paria; 5. Toeak; 9. Ara; J2' ^ea' *2, Mia; 13. Uk; 14. Plebs; 16. Ra; 17. Vuurlak; 19. Volt; 20. Elan; 22. T.R.; 23. füa": 2S- Ir! 27. Rijm; 29. Eau; 30. Övo; 31. Eems; 33. Idee; 34. Irmin; 36. Alias; 37. Lgm; 38. Job; 39. Nut. a ^eftlCaal' Pauk! 2. Ark; 3. Ra; 4. Ablutie; 5. Tableau; 6. Em; 7. Air; 8. Kaak; 11. Eer; 14. Pulp; 15. Salu(t); 17. V.O. 18. *a; 19. Vrgerg21. Niveau; j}2. Treil; 24. Las; 26. Roest; 28. M.M.M.M.; 30. Odin; 32. Si; 33. 1.1. (in loco); 35. N.j.; 36. Ab. De prgs werd gewonnen door: Mej. M. GROENEMEYER, Narcisstraat 27.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8