B*VX* op de bres voor Oranje Dooi houdt aan De strijd om de kleintjes! Kernachtige rede van Mr. H. de Boer PEKfNNEd en Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden UkaaA, yaati une Heen? Woensdag 24 Januari 1940 Tweede Blad „De Zingende Jantjes" op hun best Dank van de Landmacht De geheimen der kleuren-fotografie Petroleum distributie-kaarten De kunstavond voor het „Rampenfonds" „The Masterkeys" in Casino Tegen het springen van ruiten! Hedenavond Marine-concert Jeugd en bivakmutsen Temperatuur en Barometerstand MadiriLeuuM Oranje was het, Oranje is het en Oranje zal het blijven in Nederland, zoolang de Landstorm, zoolang de Oranjegetrouwen in ons land aanwezig zijn. Met deze even kernachtige als ware woor den besloot Mr. H. de Boer, propagandist der Nationale Landstormcommissie, zijn korte, maar krachtige rede, die hij gisterenavond op den propaganda-filmavond van den B. V. L. Jn Musis Sacrum uitsprak. Het was voor de eerste maal, dat onze plaatselijke B.V.L.-commissie een dergelijk ge varieerd programma had samengesteld als dezen avond. En we zijn ervan overtuigd, dat dit streven naar meer afwisseling bij de vele aanwezigen in den smaak zal zijn gevallen. Want deze eerste keer is een bijzonder ge slaagde' geworden. Het R.-K. Knapenkoor ,,De Zingende Jantjes", onder leiding van den heer Hoogervorst, met Mevr. MoréeDol aan den vleugel, de film „Ons Prinsesje loopt", de rede van Mr. H. de Boer en „last but not least" de nieuwste leger- en vlootfilm „Neder land let op Uw saeck" maakten den avond tot een goed geheel. De opening. Was het een wonder, dat de heer J. de Jong, voorzitter der Plaatselijke Landstormcom missie in zijn openingswoord niets dan opti mistische tonen liet hooren wat betreft dezen avond? Een woord van welkom sprak de voor zitter vervolgens uit aan het adres van den kantonnements-commandant, Burgemeester Ritmeester, Mr. H. de Boer, spreker vari dezen avond, den-commandant van de Burgerwacht, den heer Bakker, alsmede aan de leden der Alg. Commissie, de heeren Ottenbros, Lovink, Nieuwenhuis en Eerw. Heer Pater Hart (de heer Middelhof was helaas wegens ziekte ver hinderd), den res.-veldprediker, wethouder Mulder en den heer Hoogervorst met zijn „Zingende Jantjes". Een paar woorden wijdde de heer De Jong aan een artikel in „De Telegraaf", volgens welk de Landstorm „slapende" was en welk artikel voorts gewag maakte van zekere rich ting en gezindheid onder de leden. „Welnu", aldus de heer De Jong, „de opkomst van hedenavond bewijst het tegendeel en lid wor den kan een ieder, van welken godsdienst of gezindheid hij ook is". „De Jantjes". Meteen na dit openingswoord traden „De Zingende Janjes" aan, die, hoe kan het ook anders, eèn ware ovatie in ontvangst hadden te nemen. Een drietal liederen werd bij dit eerste optreden gezongen, n.1. 2 coupletten van het Wilhelmus, „Een scheepje in de haven lag" en „Geschichten aus dem Wienerwald". Kwam bij het tweede nummertje de „sopraan" Bouma prachtig naar voren, in het derde nummer bleek het geheele köor zeer zuiver door de moeilijkste gedeelten heen te komen. We kunnen dan ook niet nalaten den heer Hoogervorst (en niet te vergeten Mevrouw MoréeDol) en zijn jongens een compliment te geven. Iedere maal, dat we dit koor hooren, is het beter. De zeer mooi opgenomen film van Prinses Beatrix vormde de overgang van „zang" naar „woord"; en dit „woord" van mr. H. de Boer was er één, dat we met instemming betuis- terd hebben. Mr. H. de Boer spreekt. Spreker verhaalde ons eerst op boeiende wijze de oorsprong van het „Je-main-tien-drai", hoe het de lijfspreuk van de Oranje's werd en hoe de Oranje's zich door dik en dun aan deze lijfspreuk hielden. Willem de Zwijger vocht voor Nederland voor gewetens- en godsdienst vrijheid, Willem III om zijn Nederland voor de Vanaf April het vorig jaar, Staan wij reeds aan de kust. En zijn van onzen taak „in nood" Ons zelf heel goed bewust. Wij lieten onze zaken En gezinnen in den steek, Voor 't welzijn van ons Vaderland. Maar genoeg nu met zoo'n preek. Behalve wij, waren er veel; Bij duizenden, zooals men weet. Maar dat was in het voorjaar En natuur in Zomerkleed. De tijd vloog steeds maar verder Na 't zomersche klimaat Kwam daar de herfst op volgen. Wij bleven steeds paraat. Door alle najaarsstormen En regenvlagen heen, Bleef ieder bij zijn plichten Voor 't Vaderland alleen. Doch daar kwam Koning Winter Met sneeuw en ijs belaan, Zouden wij in deze koude, Zonder beschutting moeten staan? Dat was een vraag voor velen, Die niet beantwoord werd. Totdat verleden week nu Wij allen hadden pret. Daar werden ons aangeboden Door 't „Damescomité" Een paar polsjes met een bivakmuts. Wat waren wij tevreê. Nu valt de wacht ons minder zwaar, en laat het nu maar vriezen. Wij behoeven nu niet ,al zijn wij vrij, In huis te blijven kniezen. Wij danken dan langs dezen weg Het Dames-comité. Die alles breide fnet pleizier Voor de mannen „der Staf A. C." Onderofficieren, korporaals en manschappen Staf A, C. Ie Det. Kust-Art. tyrannie van een Lodewijk XIV te behoeden. En wat door deze „mannen van ijzer" is be gonnen, is door onze geëerbiedigde Koningin voortgezet, dag en nacht werkt Zij voor het heil van ons Vaderland. Dit alles deed Oranje. En wat deden wij? Wij hielpen onze „Oranje's" om Nederland te „houden", desnoods tot in den dood. Vervolgens keerde de heer De Boer terug tot den tegenwoordigen tijd en besprak het feit, dat al houden wij, Nederlanders, niet erg van Va- derlandsche geschiedenis, de band die Oranje en Nederland bindt, nooit vergeten werd. Want juist, op dit oogenblik, nu er weer don kere wolken boven Europa hangen, nu er weer Philips U's en Napoleon's op de wereld rond gaan, juist nu toonden wij onze aanhankelijk heid aan Oranje. Het „Je Maintiendrai" klonk en w\j kwamen op om „Neerland te houden. Wij moeten ervan overtuigd zijn, dat alles wat onze Regeering in deze moeilijke dagen doet, goed Is, want dan zal het „Oranje bljjven". Een donderend applaus gaf het duidelijkste bewijs, dat heel de zaal het eens was met deze gloedvolle rede van mr. H. de Boer. Na de pauze was allereerst weer de beurt aan de „Zin gende Jantjes", die wederom een drietal lied jes ten gehoore brachten n.1. „Die Vespers", „Heft Uw oogen hemelwaarts" en natuurlijk de onsterfelijke wals „An der schonen blauen Donau". Zoo mooi was het, dat er een toe gift gegeven moest worden; en nogmaals kon men genieten van de glasheldere kinderstem men, die tot slot het ontroerende „O Salutaris" zongen. Vervolgens werd vertoond de film „Neder land let op Uw saeck", een film, die ons ander half uur lang bezig hield met onze weermacht en dus ook met onze Koninklijke Familie. En één ding wérd ons duidelijk, dat Nederland zoo wel te land als te water paraat is om iedere eerste stoot van welke mogendheid dan ook op te vangen. Om kwart voor twaalf kwam het einde van dezen geslaagden avond, waartoe als slot het zesde couplet van het „Wilhelmus" gezongen werd. We zouden de band (uit militairen bestaan de) te kort doen, indien we aan het einde van dit verslag niet even onze waardeering zouden neerschrijven over de wijze waarop deze voor de „entre-act" muziek zorgde, iets wat voorzitter De Jong eveneens aan het slot van dezen avond opmerkte. En hoe ontslaat een cliché? Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie van de vereeniging van perso neel van de N.V. Drukkerij Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. vindt morgen te 8 uur in café „Centraal" aan den Kanaalweg een le zing met projectie plaats voor leden en do nateurs. Behandeld worden: het vervaardigen van cliché's, drie-kleuren fotografie en reproduc tie van drie-kleurenfotografie. Voor belangstellenden is een beperkt aan tal kaarten gratis beschikbaar, aan te vra gen bij Drukkerij de Boer. De lezing wordt gehouden door de direc teuren van een der bekendste clichéfabrie ken van Nederland, Van Tijn en Zack. rookt COCKTAIL UNITED CIGARETTE FACTORIES INC. Maar elders in den lande vriest het 10 gradem Voor Den Helder zet de dooi door: was gistermorgen 8 uur de stand 0.4 graad boven het vriespunt, om 12 uur bedroeg de stand 1.7 graad, om 2 uur 's middags weer 0.8 graad, om 7 uur 's avonds 1.6 graad (alles boven het vriespunt); om ongeveer 2 uur van nacht was de stand 0.0. Daarna begon het kwik op te Ioopen en om 8 uur vanmorgen wees het 0.4 graad aan. Alies wijst er op, dat het kwik ook in den loop van den morgen wel zal blijven stijgen. Aanleid'ng hiertoe is voornamelijk de W.ZAV. wind, die weinig goeds voor schaatsenrijders belooft. De barometer staat op 768 en stijgt circa 1 mm in de 3 uur. Overigens schijnt men hier in Den Helder een soort „hittegolf" te beleven. Men deelde ons tenminste mede, d%t om 8 uur hedenmorgen op verschillende plaatsen in het binnenland temperatu ren van 8 en 10 graden onder 0 geno teerd werden. Een merkwaardige winter! ARBEIDSWET. Tegen twee stadgenooten werd gisteren proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de Arbeidswet. Burgerlijke Stand van Den Helder opgave van 23 Januari 1940. ONDERTROUWD: P. S. N. Oost en, J. J. Abbenes; K. Roos en A. Schoemaker. BEVALLENT. J. Poortersvan Over loop z.A. E. FeliksdalMeijer z. OVERLEDEN: Chr. Schuhman (m.), 89 jaar. Opdat ieder gezinshoofd zal kunnen beoor- Jeelen, of hij het juiste aantal petroleum- distributiekaarten heeft ontvangen, wordt hieronder het schema afgedrukt op grond waarvan deze kaarten zijn uitgereikt. Zg, die tot dusverre geen petroleum verbruikten, krijgen geen kaart! Gez. best. uit 1, 2, 3 5 of of 4 p m. pv Huis aangesloten op gas. 1 krt. 1 krt. Huis niet aangesloten op gas, maar wel op electriciteit 3 krt. 4 krt. Huis niet aangesloten op g^s en niet op electriciteit. 4 krt. 5 krt. Indien wijziging ontstaat in de omstandig heden, op grond waarvan de kaarten zijn uit gereikt is een ieder verplicht: a. daarvan onverwijld kennis te geven aan den distributiedienst, welke hem de kaar ten heeft verstrekt; b. de kaarten, op welke hij in verband met de gewijzigde omstandigheden geen aan- spraak kan maken, bij dien distributie- dienst in te leveren. Niet nakoming van deze verplichting wordt zwaar gestraft. In zeer bijzondere gevallen kan zulks ter beoordeeling van het hoofd van den distributiedienst, aan dengene, die een daartoe strekkende aanvraag indient, een of meer extra petroleumkaarten voor huishoudelijk gebruik worden uitgereikt. De betrekkeiijke aanvraagformulieren zijn op het distributiebureau, Raadhuis alhier, verkrijgbaar. Eveneens zijn op het distributiebureau ver krijgbaar formulieren voor het aanvragen van petroleum voor industrreele doeleinden. Koopt spoedig een kaart. Zooals men weet is de kaartverkoop voor de uitvoering van „Die Jahreszei- ten" op Vrijdag 2 Februari a.s. ih Ca sino ten bate van het „Marine Rampen Fonds" aangevangen. Er is reeds een aan tal kaarten verkocht, en wij adviseeren allen, die het plan hebben dit evene ment op muzikaal en vocaal gebied voor onze stad bij te wonen ten sterkste niet al te lang te wachten met het aanschaf fen van plaatsbewijzen. Zij zijn k 75 en 50 cent verkrijgbaar bij: Drukkerij de Boer; de plaatselijke boekhandel en leden Held. R.K. Ge mengd Koor. Zondag a.s. geeft de bekende Heldersche amateurband „The Masterkeys", o.l.v. Louis van Loo, een buitengewone Thé-dansant in Casino. De band is de laatste maanden door ver schillende personeelswijzigingen en mobilisa tie van enkele leden, niet meer voor het voet licht geweest. Zondag echter verschijnt zij in de volledige 15 persoons bezetting met een uitgebreid re pertoire. Als gast werkt mede het oud-lid, Netty Polak, die onlangs groot succes heeft gehad bij haar optreden in Hilversum, met de band van Nat Gonella. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Dampo-verkoudheids balsem, Po> 50, Doos 30 ct. Dampo hoestbonbons. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming deelt ons mede: Naar aanleiding van het bericht in de dag bladen, dat bij de ontploffing van een mijn te Huisduinen vele ruiten zijn gesprongen, doch anderzijds zeer vele met papier-strooken be plakte ruiten niet beschadigd werden, mag de aandacht op het navolgende worden gevestigd. Het springen van vensterruiten is het gevolg van den luchtdruk die door een ontploffing wordt te weeg gebracht en die bij zware ont ploffingen vele kilometers in den omtrek nog schade kan aanrichten. Door den luchtdruk worden vensterruiten naar binen gedrukt en daarbij versplinterd; voor de bewoners bestaat dan gevaar, dat zij door de rondvliegende scher ven gewond worden. Als een nuttig middel om deze gevaren te verminderen, kan worden aangeraden om de vensterruiten aan de binnenzijde kruiselings met reepen stevig papier, of beter nog met lin nen band, te beplakken. Indien men deze strooken zoodanig aanbrengt, dat de ramen het aanzien van oud-Hollandsche ruitjes ver krijgen, zal men waarlijk niet bevreesd behoe ven te zijn, dat het huis er angst-aanjagend uit zal gaan zien! Groote ramen (bijv. winkelrui ten), kan men bovendien doeltreffend steunen en versterken door op halve hoogte aan weers zijden dwarsbalkjes aan te brengen, die men met een veerende tusschenlaag (vilt, houtwat- ten, e.d.) tegen de ruiten zelf doet rusten. Ieder die in ernstige mate rekening moet houden met de mogelijkheid van ontploffingen in den omtrek van zijn huis, zal goed doen deze uiterst eenvoudige en weinig kostbare voorzor gen te nemen. Bovendien zal men goed doen door in de slaapkamers de bedden zoo ver mogelijk van de buiten-ramen te plaatsen, en zich tegen het splintergevaar te beschermen door de gordijnen goed sluitend voor de ramen te trekken of waar geen gordijnen zijn, er tafelkleeden of kleedingstukken voor te hangen. Cello-solist Henk van Wezel. Hedenavond vindt in het Casino het vierde marine-concert plaats van het symphonie- orchest van het stafmuziekkorps der Ko ninklijke Marine onder leiding van Louis Leistikow. Zooals door ons reeds geschreven werd zal solistische medewerking op dit concert ver leend worden door niemand minder dan den bekenden eersten solo-cellist van het Amster- damsche Concertgebouworchest,, Henk van Wezel. Een solist, wiens naam zeker tal van muziekvrienden naar de concertzaal zal trek ken. Wjj laten hier nog eens het programma volgen, dat hedenavond uitgevoerd zal wor den; geopend wordt met de ouverture „Ana- creon" van Cherubini, waarna rolgt in eer ste uitvoering het Cello-Concert in B-dur van Bocherini, te spelen door Henk van We zel met begeleiding van het orchest. Na de pauze volgen van Tschaikowsky a. Chant sans paroles, chanson triste en humo- resque, eveneens als eerste uitvoering van de Staf. Voorts Friedemann's Slavische Rh^p- sodie en tenslotte „Drei Orchest-stücke aus Sigurd Jorsalvar. Ook dit stuk wordt voor de eerste maal uitgevoerd. Wij gelooven ons niet te vergissen als wij de veronderstelling maken dat een groot pu bliek vanavond aanwezig zal zijn bij dit con cert. Het biedt den muziekvrienden ongetwij feld iets bijzonders. MISHANDELING. Iemand die een kind geslagen had ging op de bon terzake mishandeling. Wie heeft er nog wat te missen...? In de Heldersche Courant van Maandag heeft men gelezen dat door de meisjes van de 6e en 7e leerjaren van alle lagere scho len, die der ULO-scholen en van de Vak school in de komende drie weken bivakmut sen, dassen en polsmofjes voor onze soldaten gebreid zullen worden. Er zijn 800 bivakmut sen noodig, waaraan in de eerste plaats ge werkt zal worden. Dit doel is natuurlijk naar ieder's sympa thie, maar het comité zou het op prijs stel len indien deze sympathie ook geldelijk bleek. Veel behoeft men niet te geven, maar als een groot aantal menschen ieder een be scheiden gift aan een der heeren of dame's van het comité zenden komt men al een heel eind. Wij meenen dat dit beroep gehoord zal worden en dat eb in de eerstvolgende dagen een „zilveren of koperen regen" bij de co mitéleden zal neerdalen. Wij laten hieronder nog de namen en adressen volgen waar men z'n gift kan stor ten; het zijn S. de Böck, Weststraat 2 H. J. Marinus, Ruyghweg 21 A. Kramer, Parallelweg 40 C. lest. Singel 19. Mej. C. Leewens, Prins Hendrikl. 17 C. Prinsen, Ooievaarstraat. 102 OOK DE „NEDERLAND" WEER NAAR COLO.MBO EN SINGAPORE. De Stoomvaart Mij. „Nederland besloot, dat de thuisvarende passagiersschepen met ingang van den 17en Februari uit Batavia vertrek kende „Johan van Oldenbarnevelt", Singapore en Colombo weer zullen aanloopen. Voor de uitvarende schepen is dit voorloopig faculta tief gesteld. 't Is eigenlijk een interessant, om niet te zeggen, een amusant spel, die strijd van de groote heeren om de sympathie van de kleintjes. Aanvankelijk hebben Engeland, Frankrijk en Duitschland de kleintjes met rust gelaten. Maar nu de strijd moeilijker be gint te worden, nu beide partijen zich wel licht meermalen met bezorgdheid afvragen wat zal het eind van dezen oorlog brengen, nu beginnen ze voor de kleine staten een bi- zondere bezorgdheid of interesse aan den dag te leggen. En die kleine staten moeten maar steeds op hun hoede zijn, dat ze niet ingepalmd worden door het gevlei van zoo'n grooten buur, dat ze niet aan het schrikken gebracht worden door de dreiging van een anderen buurman, die een grooten mond op zet en dat ze zich niet laten dringen in een bepaalde richting, die een van de vechtende partijen graag zou zien, dat ze gingen. De kleine staten moeten temidden van de stor men om zich heen, probeeren staande te blijven, zichzelf te blijven. Ze zouden zoo licht geneigd kunnen zijn, als hun heele heb ben en houden op het spel staat, om be scherming te zoeken in de kracht van een buurman. Maar als ze het deden, zou spoe dig blijken, dat die bescherming juist de ondergang beteekende, want ze zouden be merken van den storm in een orkaan te recht te zijn gekomen, waarin ze zeker niet zouden kunnen blijven staan, ook al trachtte die groote buurman hen vast te houden. Het is niet gemakkelijk voor de neu trale staten om met een stoïcijnscli ge zicht te blijven staan, bij het aanslaan van den linkschen als rechtschen buur man. Maar het is toch wel aardig om te zien, hoe een van de buren zich haast de kleine staat bij te vallen, als de an dere buurman een wat te groote mond opzet of een wat te dreigende houding aanneemt. We hebben meermalen de warme sympa thie van Engeland voor onze neutrale hou ding hooren uiten. In het overzicht van gis teren hebben we de ergernis van Engeland over de houding vermeld. En nu is het Duitschland weer, dat ons komt waarschu wen voor de vuige bedoelingen van de ge allieerden. De geallieerden, die eerst de neu tralen murw hebben willen maken door het rondstrooien van fantastische berichten over voorgenomen aanvallen van Duitschland op de neutralen en die nu roepen: „Kom aan onzen kant". Trek je er toch niets van aan, zegt Duitschland. „Wij hebben geen enkel voornemen om noch openlijk, noch bedekt, jullie neutralen in het verderf te storten". Het ziet er waarlijk niet slecht uit voor de neutralen. Duitschland is vol sroede voornemens en Engeland meent het ook niet kwaad met hen. Maar die neutralen blijven dit alles maar stille tjes aanzien enzjjn waakzaam. Toch leeren deze dingen ons, dat beide strijdende partijen er eigenlijk bij gebaat zijn, als we neutraal blijven. Men voelt zoo wel in Engeland als Duitschland, dat het dwingen van een van de neutralen in een niet gewilde positie, oogenblikkelijk de re actie zal brengen aan de zijde van die strijdende mogendheid, die zijn positie daar door verslechterd zou zien. Men voelt, dat men er baat bij heeft als er een neutralen grens tusschen de oorlogvoerenden is. Men zal niet, dan door gedwongen noodzakelijk heid overgaan tot het schenden van de neu traliteit van een der kleine mogendheden. We herhalen: We z(jn en bljjven neutraal. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Gunga Din". Rialto, Spoorstraat, acht uur: ,,'t Is een wonderlijke Wereld." Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Korfaalrif." Heden: Casino, 8.30 uur: 4e Marine-concert. Zondag 28 Januari. „Casino", 3.306.00 Matiné: Thé dansant door „The Masterkeys". „Casino", 8 uur Dansavond, Casino-band. Barometerstand Den Helder: 767.6 Maximum temp. lucht; 0.4 Laagste temperatuur: 0.0 Wind: richting: W.Z.W., kracht: 4 Licht op: 4.59 B\j het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma als scheepswerktuigkundige, de heer T. Gerritsen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5