Wij lazen voor U „AU BON MARCHÉ SEIZOEN-OPRUIMING Buurjongen maakt alarm Bemanning van de „Arendskerk" thuis B'iksemschichten van de „Merapi" „Angst is een s'echte raadgever'' SPOORSTRAAT 105 ïN Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag Sperwer Revue-avond Jo Vincent Tiendaagsche veldtocht Z.K.H. Prins Bernhard aan een matrozenmaal De „Roode Zee thuis Scheepvaartberichten Twee schepen vliegen in de lucht Drairkverbod voor crisis-ambtenaar 4 Sylvain Poons als lach-motor. Zooals praktisch alle plaatsen van Neder land diverse Sperwer-winkels bezitten, zoo bezit ook Den Helder verschillende dezer zaken. En het is sedert ge ruimen tijd gewoonte geworden, dat door de gezamenlijke Sperwer- winkeliers van een stad aan de gezamenlijke clientèle premies worden aangeboden in den vorm van gezellige avonden, reisjes en wat dies meer zij. Een goed systeem uiteraard om de' clientèle aan de combinatie te binden. Deze Sperwer-avonden zijn gewild. Reeds verscheidene malen waren wij getuige van een ..afgeladen" Casino, en ook voor de revue uitvoering van gisteravond bestond wederom zeer grootebelangstelling; zoowel van de zijde der jeugd als van die der ouderen. Geen wonder: de entrée was gratis, terwijl men zelfs nog verrast werd op een gratis verloting. De revue luisterde naar den naam „Laat ons lachen" en... er is gelachen. Er is ge lachen om de wonderlijke potsemakerjjen en grappen van S'ylvain Poons, van Alex Hoek, van Albert Klein, Clara Visscher en Truce Speyck. Men heeft bewonderend geluisterd naar het nog altijd lmponeerende volume van den zanger Emille v. Bosch en geïnteresseerd gezien naar het werk van de „Broadway Girls". De laeh-orkanen en de bewijzen van instemming waren niet van de lucht, zoodat Henvo's Revue-gezelschap tevreden kan zijn, evenals de gezamenlijke Sperwer-winkeliers, die het ongetwijfeld goed gedaan zal hebben hun klanten zulk een genoeglijken avond be zorgd te hebben. Tot zoover kan men dan ook dezen feest avond als geslaagd beschouwen en zouden wij dit verslag kunnen besluiten. Maar men zal dit verslag onvolledig vinden, indien wij niet met een enkel woord gewag maakten van de prestaties der medewerkenden aan dit programma. En dit doende, spijt het ons te moeten schrijven dat de artistieke op vattingen van Poons en de zijnen ons ver scheidene malen slechts maar matig konden bekoren. Zeker, Poons is soms origineel en geestig. En dikwijls moet men om dlzen dwaaste aller dwazen handsworsten lachen. Maar zou het zoo bezwaarlijk zijn, Indien hij zijn rollen eens wat kuischte, zou het zijn naam schade doen, indien hij het grootste deel der pikanterieën wegliet? Veel vulgairs, veel ge peperde nohsensika en veel grofs zou er zon der bezwaar uit kunnen verdwijnen. Hetzelfde kan gezegd worden van het meerendeel der overige medewerkenden. Misschien dat met deze bezwaren een volgende maal rekening gehouden kan worden. Er zou, ook zonder deze uitwassen, ook gelachen zijn. Daar was, we zeiden het reeds, eveneens veel goeds in dit revue-spel. Het orchest was goed, de zanger Emile van Bosch was enkele malen prima in vorm, terwijl een paar sketche's zeer origineel waren. Verreweg het meerendeel der „Sperwers" zal dan ook zeker geen spijt gehad hebben van dezen premie-avond en de schenkers er van oprecht dankbaar zijn. Het is al jaren geleden, dat de afd. Toon kunst alhier, onder leiding van ondergetee- kende, de primeur mocht hebben, de toen nog jeugdige sopraan Jo Vincent, dochter van den bekenden Amsterdamschen klokkenist, hier ter stede te mogen introduceeren. Het zal de toenmalige leden van Toonkunst en de vele toehoorders nog levendig in her innering zijn gebleven, dat de slanke en joviale Jo met haar stralende stem en warme voor dracht, gepaard aan feillooze zekerheid, het pleit met één' slag won. Levendig staat het ondergeteekende nog voor den geest, dat zij met haar mede-solist, den tenor Jos. Holthaus (thans directeur van het Rotterdams Conservatorium) een con cert, waarbij zij beiden elders hun mede werking zouden verleenen, feitelijk hier voorbereidden, waarbij het frappeerde, hoe zeker zij qua voordracht en opvatting op het doel afging! Ettelijke jaren later was het na veel moeite wederom Toonkunst beschoren zich de mede werking van Jo Vincent te kunnen verzekeren bij de uitvoering van het oratorium „Die Hei lige Elisabeth" van Liszt. Ook nu op den avond van het concert een korte voorberei ding met de begeleiding, en... het succes was verzekerd. Het is geen geringe verdienste van deze soliste, de vroeger geziene kunstenares Mevr. NoordewierReddingius in de hooge orde harer kunst, welke in het oratorium hoogtij viert, zoo waardig te 'kunnen vervangen. Thans is Jo Vincent de geregelde medewerk ster aan de Matthaus Passion van Bach en an dere groote werken, welke onder leiding van Dr. Willem Mengelberg e.a. worden uitge voerd. Beheersching en aanvoelen is het groote geheim waarmede deze zangeres met haar stralend geluid alle moeilijkheden in die mate overwint, dat het publiek reeds bij haar op treden een waar enthousiasme ontketent. Thans is het gelukt Jo Vincent op de volle hoogte harer kunst te mogen engageeren bij de uitvoering van Haydn's Jahreszeiten, met medewerking harer partners Louis van Tul der en Willem Ravelli benevens het initiatief nemend Kath. Gem. Koor, terwijl als begelei ding het strijkorkest der Kon. Marinekapel en mevr. NymeyerMoorman aan den vleugel optreden. Deze geheel belangelooze medewerking zal ongetwijfeld het doel: steun te verleenen aan de nagelaten betrekkingen van „Hen die vielen" zeer ten goede komen. L. Van 27 Januari tot 6 Februari zullen een aantal kadetten van het Leger des Heils on ze stad bezoeken voor een z.g. tiendaagsche veldtocht. Zij zullen in die dagen evangeli satiewerk ter hand nemen, samenkomsten lei den, straatprediking verrichten, kortom ze zullen die tien dagen het practische werk van het Leger des Heils in onze stad ver zorgen, onder leiding van de plaatselijke of ficieren. De kadetten zijn de toekomstige leiders van het Heilsleger in ons land, zoowel als in onze koloniën. Zaterdagavond half acht zullen de toe komstige Leger officieren welkom worden geheeten in èen samenkomst in de Leger- zaal aan de Spoorgracht. Voor de samenkom sten van Zondag verwijzen we naar de pre dikbeurten in ons nummer van Zaterdag. Maandagmorgen 10 uur, 's middags 3 uur en 8 uur 's avonds worden er samenkomsten ge houden. Dinsdag. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag worden er 's avonds om 8 uur samenkomsten gehouden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat ieder op deze sa menkomsten welkom is. Men zie verder de advertenties. Onze IJmuider correspondent schrijft ons: Bij zijn bezoek aan het batterijschip H. Ms „Heemskerk" gaf Prins Bernhard den wensch te kennen om voor hem niet een apart maal klaar te maken, doch hetzelfde eten te nut tigen als aan de gewone manschappen dien dag zou worden opgediend. „En wat staat er 's Maandags voor de matrozen op het menu", vroegen wij com mandant Kuyck, die den Prins bjj zijn aan komst aan boord ook had verwelkomd? „Wel", antwoordde hij, een echte Hol- landsche schotel, n.1. erwtensoep als hoofd gerecht. Verder Nassi Goreng en als dessert een appeltje". Voila. „En het was zulk echt weer voor deze kost ook", voegde de commandant er lachend aan toe en dat zal zeer zeker wel gesmaakt heb ben als na de lange inspectietocht waarvan de Prins zoojuist terugkwam en nog maar ten deele had beëindigd. De Prins, die het maal met de officieren nuttigde, heeft zijn tevredenheid geuit over het zeer smakelijk eten. Na slecptocht met de „Karimata". Voor de tweede maal sinds het uitbreken van den oorlog liep een sleepboot van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst de buiten haven van Maassluis binnen, na het volbren gen van een lange reis. het was nu de motor sleepboot „Roode Zee", onder commando van kapitein J. Klinge. Zjj is een half jaar weg geweest. Deze sleepreis beteekende het einde van een geschiedenis, n.1. die van den tin- baggermölen' „Karihiata". die in den zomer van 1938 tevergeefs nabij Terschelling naar het goud van de Lutine baggerde. Geheel te vergeefs was het ook weer niet, want in den nacht van 29 Juli 1938 werd immers een goudstaaf van 314 kg opgehaald, zoodat de „Karimata" den naam van goud- en tinbag germolen kreeg. De laatste bladzijden van deze geschiedenis konden we vernemen aan boord van de „Roo de Zee". Het vertrek van den sleep op 21 Juli van het vorig jaar werd begunstigd door goed weer. Na twee dagen werden de omstandig heden ongunstiger en moest het convooi te Weymouth voor anker gaan. Het oponthoud duurde echter maar kort en spoedig kon de tocht via Gibraltar naar Port Said worden voortgezet. Dit traject werd normaal afge legd en na in Port Said olie te hebben ge laden,. zouden wjj zonder onderbreking den grooten stap naar Sabang maken, aldus onze zegsjnan. Dit plan onderging echter een be langrijke wijziging, omdat de goede moesson met een gunstigen wind, die een eerste ver- eischte is om zonder groote risico's de sleep reis over dat gedeelte te doen verloopen, ont brak. De „Roode Zee" ging toen met de „Ka rimata" in Aden voor anker en moest drie weken wachten, voordat de weersomstandig heden gunstig waren. Hoewel in de eerste dagen na het vertrek uit Aden de zee noga! onstuimig was. verliep de reis zonder inciden ten. Het laatste gedeelte, dat van Sabang naar Billiton, werd begunstigd door prachtig weer. Buitengewoon hartelijk is de bemanning van de „Roode Zee" op Billiton door de Billiton Mij. ontvangen. Zij werden met auto's van boord gehaald en kregen gelegenheid om het geheele bedrijf te bezichtigen, o.a. enkele tin molens, die in werking waren. Ook werden ze rijkelijk onthaald en werd hun een rijst tafel aangeboden. Na deze aangename dagen vertrok de „Roode Zee" naar Sabang en versleepte even een dok voor de Engelsche Marine naar Sin gapore, daarbij geconvoyeerd door de Brit- sche maj-ine. Een kort verblijf in Tandjong Priok werd behut voor het verrichten van en kele reparaties, waarna de reis naar Holland werd aanvaard. In de Golf van Biscaye werden noodseinen opgevangen van het Italiaansche schip „C. Arrivateur van 5061 ton bruto, dat nabij Cas- sablanca was gestrand. Kapitein Klinge keer de terug en stelde terstond een onderzoek in naar de bergingsmogelijkheden van den Ita liaan. Hij achtte berging van het schip onmo gelijk. Er was dus niets meer te doen en de „Roode Zee" zette full speed koers naar de Downs. De ontvangst in het Engelsche Kanaal was niet bijster gelukkig voor den sleeper. Het weer was slecht en sneeuwstormen woedden. Het oorlogsgevaar kwam de reeds genoemde gevaren voor de zeelieden nog verhoogen. Niet minder dan vijf drijvende mijnen be dreigden de fraaie sleepboot en haar beman ning. doch het Dleef geiukkig bij bedreigen, wam de Roode Zee wist behouden de Downs te '.treiken. Ni een cpontlioud van 24 uur kon de sleepboot de Noordzee oversteken en de thuishaven bereiken. STOOMVAART Nll. NEDERLAND. Soemba, t., 22 Jan. van Macasser. JAVA—NEW-YONK LIJN. Kota Baroe 22 Jan van Belawan. Tawali 22 Jan. van Boston. FOTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, t„ 22 Jan. v. Port Said, wordt 26 Jan. te Genua verwacht. Garoet, t., 22 Jan. van Padang. Inbrekers regelrecht in de armen der politie - Berouw? Berouw komt altijd te laat... Maar bij het snood bedrijf dat een paar beruchte onder wereldtypes op een donkeren November avond in de Zoutmanstraat in Den Haag pleegden, kwam 't te vroeg... Want toen ze naar ze gisteren in de rechtszaal vertelden, midden in een „kraak" plotseling spijt kre gen van hun misdaad en het huis, zonder buit ontvluchtten, liepen ze regelrecht de po litie. die reeds lang op ze geloerd had, in de armen. Het is ecliteü;met het berouw van de twee boeven niet heelemaal in den haak. Want een jongetje naèst den winkel, waar de inbraak gepleegd werd, had. toen hij grint hoorde knarsen, en glasgerinkel en gedemp te stemmen in den tuin van buurman waar nam. luidkeels om zijn moeder geroepen, zóó luid. dat de inbrekers het hebben moeten hooien. En op dit alarm hebben zij waar schijnlijk de vlucht genomen Het jongetje verscheen zelf als getuige. President: „Riep je hard?" Jongetje- „Ja meneer". Pres.: „Hoe hard wèl?" „Paaaaa!" blèrde het jongetje door de zaal. De officier geloofde na deze schreeuw van den jeugdigen getuige niets meer van het be rouw der verdachten en eischte tegen elk, resp. den 24-jarigen koopman E. K. K. en den 25-jarigen los werkman M. R., twee en een half jaar gevangenisstraf. De verdedigers pleitten vrijspraak. „Alles is veilig". K. en R. moesten vervolgens als getuigen optreden tegen twee ook nog vrij jeugdige mannen, die aan den inbraak medeplichtig zouden zijn geweest. De één. de 23-j. koop man Th. J. S R.. stond op den uitkijk en had het tweetal waardevolle inlichtingen verstrekt, zooals. „Hij (de eigenaar van den winkel), is naar de bioscoop, alles is veilig", enz. - ander, de 30-jarige garagehouder J. Ph. F. K., heeft de reputatie, dat hij men- schen rondrijdt, om naar perceelen te kij ken. die voor inbraak in aanmerking komen. Ook in deze affaire zou hij de beide eerste verdachten een dergelijken dienst bewezen hebben Zelfs maakte hij hen wijs, dat er een doos vol'gouden munten in de woning was. Tegen elk der medeplichtigen eischte de Officier twee jaar gevangenisstraf. De verdedigers bepleitten voor Th. J. S. B. clementie en voor den chauffeur vrijspraak. Zes Februari a.s. zal de rechtbank uit spraak doen „Gepraaid" door Parijsche Jour nalisten. Kapitein Wijker en zijn lotgenooten van de getorpedeerde „Arendskerk" zijn gisteren uit Brussel, waar zi] overnacht hebben, in ons land terug gekeerd. Gisterochtend vroeg kwam het gezelschap in Roozendaal aan. Hier voegde de heer Trapman, de directie van de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaart Mij. vertegenwoor digende, zich bij ben. De meesten hunner stapten in Rotterdam uit den trein. Ongeveer twintig man en kapitein Wijker hooren daar thuis. De beide stuurlieden waren wel wat ver baasd over de belangstelling, die men in ons land voor hun avonturen had getoond. Voor al in Parijs waren zij het voorwerp geworden van journalistieke belangstelling. „Zij heb ben ons nog gefotografeerd bij het graf van den Onbekenden Soldaat", zeiden zij. „En vannacht om drie uur ih Brussel k'fvam er nog een fotograaf ons opzoeken". Dat de mannen, wier leven in de Golf van Biscaje aan een zijden draadje had ge hangen, blij -waren, weer behouden in het vaderland te zijn, laat zich aanzien. ONZE OOST. Gedurende acht minuten ver hoogde werking. In de omgeving van Solo is een asch-re- gen gevallen. De waarnemingspost te Ba- badan meldt dat gisteren te even na mid dernacht een verhoogde werking van de „Merapi" te constateeren vieil. Deze verhoog de werking hield acht minuten aan. Hier bij werd veel asch uitgestooten. Verder werd rook-vorming waargenomen. Ook heeft men vlammen en bliksemschichten waargenomen De asch-regens vielen neer over de plaatsen Solo en Klaten en gingen voort in de rich ting van het Woro-ravijn. De seismograaf is zeer onrustig. DE CENSUUR OP DE BUITENLANDSCFE BERICHTGEVING. De Telegraaf schrijft naar aanleiding van de strenge censuur, welke, voortaan door de Nederlandsche regeering op de persberichten der bui- tenlandsche journalisten in ons land zal worden uitge oefend: De heeren. die bovenstaand stuk (de desbetreffende circu laire aan de buitcnlandsche correspondenten) hebben ge formuleerd, kennen slechts één enkel gevoel en dat is angst. Wat w-as Nederland in den ouden tijd toch lichtzinryg, toen zijn regeering zich niets aantrok van hetgeen de kran ten schreven. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat wij de vier jaren van den wereldoorlog zijn doorgezeild zonder op 'n klip te stooten- Bijna even lichtzinnig zijn op het oogen- blik nog de direct bij den oorlog betrokken staten, die voor het meerendeel aan de daar gevestigde buitenland- sche correspondenten een grootere vrijheid toestaan dan de Nederlandsche aan de bui tenlanders, die hier werken. Wil men te 's-Gravenhage een zekeren dood, ten gevolge van angstbeklemmingen ster ven, dan moet men ook nog een versQherpte censuur in voeren'op hetgeen de Neder landsche bladen schrijven. Het geval is echter te ern stig, om er den gek mee te steken. Er'.zijn buitenland- sche correspondenten, wien liet uitsluitend om sensatie te doen is en er zijn er, die naar een ernstige berichtge ving streven Dezen laatsten moet men volkomen de vrije hand laten. Ook zij zullen zich wel eens vergissen, maar wat kan dat een regeering de ren. die geen enkele verant woordelijkheid voor hun me- drielingen draagt! Dat men daarentegen lieden, die ons land stelselmatig in opspraak brengen, het werken wat be moeilijkt. zal ieder verstan dig mensch goedkeuren. Men zou bij de heeren in Den Haag.jiie met de pers te doen hebben, wat meer inzicht en liefde voor het dagbladbedrijf wenschen en wat minder bu reaucratische neigingen. Angst is in ieder geval een slechte raadgever. GEBREK AAN SMAAK. Uit het Volk (s.d.a.p): Woensdagavond jl heeft het Dresdner Streichquartett in „Huize Maas" te Gronin gen een concert gegeven, waarbij een vreemde noot heeft geklonken en nog wel eens kon naklinken. Zoowel de hoogste burger lijke als militaire autoriteiten van Groningen, ook de Com missaris der Koningin, had den aan een uitnoodiging, om dezen avond te bezoeken, ge hoor gegeven. Van Duitsche zijde had men de bijeenkomst een officieel cachet verleend en zoowel het Duitsche ge zantschap te Den Haag als het Duitsche consulaat-gene raal te Amsterdam waren ver tegenwoordigd. In aanwezigheid van deze gasten heeft de voorzitter van de Duitsche kolonie in Gro ningen. 'n zekere heer E. W. I.amberti een Duitsche pro- pa gandaspeech afgestoken. Hij gewaagde van de vredes politiek van Hitier Na jaren lange ontwrichting was Duitschland thans „onder doelbewuste leiding weer tot eenheid gekomen": „De oor log, waarin het nu gewikkeld is, heeft het nimmer gewild: tot het laatst toe heeft Duitsch land van zijn vredeswil blijk gegeven. Het blad gewaagt dan var de „wonderlijke geschiedenis met het spreekverbod vooi vreemdelingen" en besluit; Aannemende zelfs, dat dil concert een besloten bijeen komst was wat niet waar schijnlijk lijkt dan nog vraagt men zich af, hoe een optreden als dit telkens weer plaatsgrijpt, én plaatsgrijpen kan. Het gebrek aan tact en smaak van den Duitscher, die door zijn gedrag de Neder landsche gasten in een on aangenaam parket heeft ge bracht laten wij dan nog on besproken. DE POLITIEK KOMT OVER AL AAN TE PAK. Het Nationale Dagblad (N.S.B.) neemt een bericht over uit de P'rov. N.H. Ct., uit welk bericht blijkt, dal de ge meente Amsterdam op zeer ondeskundige wijze een cada- ver van een door miltvuur gestorven koe bij een veehou der te Ransdorp heeft doen weghalen De haren rijzen te berge, al dus de P.N.H Ct., als men verneemt, dat het cadaver. waaruit geregeld bloed en vuil liep, mét een niet geslo ten veewagen werd vervoerd en dus den weg, waarlangs het vervoerd werd in ernstige mate aan besmetting bloot stelde! De „Opstelraad" van het Na tionale Dagblad voegt aan het bovenstaande toe: Het stadsbestuur zal er wel geen begrip van hebben om welk een moordende ziekte het hier gaat en welke voor- zorgsmaat regelen de boeren zelf dagelijks nemen om hun stallen tegen besmetting te behoeden. Zulke beuzelingen ontgaan uiteraard aan een college, dat het' druk heeft met uit te zien naar ambtenaren, die wel eens N.S.B.-er konden zijn-. Het Noorsche stoomschip Pluto (1598 t,) uit Haugesund en het Britsche stoomschip Balt Anglia 1523 ton) uit Londen zijn gisteren aan de noorwestkust van Enge land gezonden, nadat deze schepen op mij-> nen waren geloopen. Er zün geen menschenlevcns verloren ge gaan. De 22 leden der bemanning van de Pluto en de 27 v. d. Balt Anglia zijn in de booten geeaan en veilig aangekomen in een visschersdorp. De bemanning van visschersschepen heeft gezien, dat de beide schepen in de lucht vlogen.. Zij slaagden er in alle reddingboo ten op sleeptouw te nemen en naar de haven over te brengen. De kapitein van de Balt Anglia, Thomas, zeide dat hij de Pluto volgde, toen er zich aan boord van de Pluto plotseling een ont ploffing voordeed, waardoor dit schip begon over te hellen. Hij gaf orders voor de Balt Anglia de Pluto hulp te verleenen, maar toen hij zag dat de visschersschepen de be manning van de Pluto opnamen, besloot hij verder te gaan. Kort daarop is zijn eigen schip op een mijn geloopen. Haagsche rechtbank vonnist. De il-jarige kantoorbediende H. J. C. te Den Haag, heeft in zijn werkzaamheden bij de Landbouw Crisisorganisatie Zuid-Holland een bedrag van f150.— verduisterd, voor welk feit hij voor de Haagsche Rechtbank terecht heeft gestaan. Hij legde een volledi ge bekentenis af en werd gisteren veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met drie jaar proef tijd en onder toezichtstelling van de Dr. Ar- riënsverecniging en drankverbod gedurende den proeftijd. W1ERINGERMEER SLOOTDORP. VAN DEN WEG IN DE SLOOT. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur geraakte aan den Terpweg een luxe auto bij het ach teruitrijden in de sloot. Met vereende krach ten werd hit spoedig weer op den weg gehol pen. Aangezien de wegen in de Meer haast niet te onderscheiden zijn van de slooten, is oppassen de boodschap. ANNA PAULOWNA DE MANNEN BLIJVEN DE BAAS. In 1939 is onze bevolking met 60 personen toegenomen en is daardoor tot boven de 6000 gestegen. De „mannen" hebben daarbij de overhand behouden en wel zoo, dat de ver houding tot het aantal „vrouwen" ongeveer 8 tot 7 gebleven is, en er dus in onzen polder nog steeds een 400-tal mannen meer zijn dan vrouwen. Onderstaande cijfers laten zien, welke fac toren vooral den groei der bevolking bepaal den. r> Op 1 Januari 1939 was de bevolking 3203 m. en 2783 vr., dus totaal ,5986. De vérmeerclering door geboorte bedroeg: 74 m., 85 vr., totaal 159 en door vestiging: 126 m., 115 vr., totaal 241. De totale vermeerdering was dus: 200 m., 200 vr., totaal 400. De vermindering door overlijden was: 20 na., 19 vr., totaal 39; door vertrek: 154 m., 147 vr., totaal 301. Totaal der vermindering: 174 m., 166 vr.. totaal 340. De werkelijke vermeerdering bedroeg dus 26 m., 34 vr., totaal 60 personen, waardoor op 1 Januari 1910 de bevolking bestond uit 3229 m., 2817 vr., dus totaal 6046 personen. Er blijken 60 personen meer vertrokken te zijn dan zich hier vestigden en het feit, dat de bevolking toch met 60 toenam, was alleen te danken aan het groote aantal geboorten, 159, tege.iover een sterftecijfer van 39, wat een geboorte-overschot van 120 gaf. Dat ving dus het verschil tusschen vertrek en vesti ging volledig op en er bleef nog een winst van 60. EEN KWART EEUW MET NAALD EN DRAAD. Morgen, Donderdag, zal de heer J. Drijf hout 25 jaar als coupeur werkzaam zijn ge weest voor de Gebr. Kos. Dit langdurig vei* band bewijst wel, dat de verstandhouding tusschen den heer Drijfhout en de firmanten heel goed is en zijn werk zeer wordt ge waardeerd. PURMEREND, 23 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 43.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 21.—. 341 Kg. boter f 1.66 —1.72 per kilo, Runderen, totaal 603 stuks. 350 vette koeien 6886 ct. per kilo, goed; 133 geldekoeien f 110180 per stuk, goed; 95 melkkoeien f 180275 per stuk. matig; 25 stieren 57—62 ct. per kilo, matig; 4 paarden f 100140 per stuk, stug; 40 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren 7895 ct. per kilo, matig; graskalvererf I 4565 per stuk, matig; 313 nuchtere kal veren: voor de slacht f 13—18, voor de fokkerij f 1520 per stuk, vlug; 230 vette varkens voor de slacht 54—61 ct. per kilo, vlug; 66 biggen f 1319 per stuk, onge merkt f 813, 20 magere varkens f 20 30 per stuk, matig; 2070 schapen f 20—30 per stuk. matig; 11 hokken f 3—11 per stuk, matig; kipeieren f 3 754.25, eend eieren f 3.— per 100 stuks. Noordholland- sche blauwen (kuikens) (600 stuks) 70 75 ct. per kilo. 4500 oude kippen en ha nen 4050 ct. per kilo, konijnen f 0.40—2, per stuk; 1300 eenden 1525 ct. per stuk. duiven 40 ct. per paar. Coöp. Gentrale Eierveiling. Aan voer: 50.000 eendeieren f 3.353.45, 75.000 kipeieren f 3.70—4.70. BROEK OP LANGENDIJK. 24 Jan. Uien 4.404.70. grove' 44.20, peen 2.30 3.20, kroten 3 203.50. roode kool 4.505.20, gele kool 2.50—3.20. NOORR^CH ARWOUDE. 24 Jan. Uien 4.304.50, drielingen 2.202.50, gro ve i 20. roode kool 4.304.80. gele kool 2.70 3.20, D. witte kool 2.702.90. De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6