PUROL er op! Het heil van Rusland KAARTEN „DIE JAHRESZEITEN 14 graden onder 0 Jo Vincent Louis van Tulder en Willem Raveili DIE JAHRESZEITEN" Slagkruisers voor NecL-Indië De Indische Marinefilm Vierde Marine-Concert UtaaA yacui tmt htm? ponderdag 25 Januari 1940 Tweede Blad Hedenmorgen 8 uur s Emile van Bosch' Zwanenzang Sneeuwpret die geen pret meer is Het verzacht en geneest Verdeeling vlootkosten Nederland en Indië Verbinding met Texel Temperatuur en Barometerstand In Maastricht Indien men een duidelijk beeld wil hebben hoe wonderlijk deze winter wel verloopt, dan geve men er acht op, dat het hedenmorgen 8 uur in Maastricht niet minder dan 14 graden vroor, in de Bilt 8 graden en te Groningen 6 graden. In Den Helder echter was er van vrie zen geen sprake: daar dooide het bijna een halve graad. Zoo ooit dan bljjkt thans wel, dat we een wonderlijken winter beleven: in het eene deel des lands vriest het „ouderwets", terwijl het in het andere dooit. Wat het verloop der temperaturen betreft, nadat gistermorgen 8 uur 0.4 graad dooi genoteerd was was de stand van de thermometer te 11 uur 1.6 graad boven het nulpunt. Om 2 uur 's middags 0.0 en om 6 uur een halve graad vorst. Het was toen dat de wind naar W.Z.W. liep en later nog meer naar het Zuiden omging. Dat had direct weer vorst tengevolge: om 7 uur 's avonds vroor het 4(4 graad, om 2 uur vannacht zelfs 5 graden en om 5 uur 3 graden. Van morgen 8 uur dooide het echter reeds een halve graad. Over de vooruitzichten laat zich niets met eenige zekerheid zeggen. Juist nu is het te gevaarlijk zich aan eenige voorspelling te wagen. Dinsdagavond gezongen op de Sperwer-uitvoering en des nachts overleden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Amsterdam de bekende operette-zanger en tooneelspeler, Emile van Bosch, op 51-jarigen leeftijd plotseling overleden. Dit heengaan van Van Bosch treft wel in het bijzonder dat deel van het Heldersche pu bliek, dat hem Dinsdagavond heeft beluisterd als zanger in Henvoo's revue, die voor „De Sperwer" werd gegeven. Het was een revue, waarvan wij schreven, idat zij niet op zulk een bijzonder hoog peil stond, doch brachten daarbij een eere-saluut aan de prestaties van den zanger Van Bosch. Terecht: Emile van Bosch was een begaafd Zanger, ook al had hij zijn grootste glorie reeds achter den rug. Maar het temperament en het echte zangersvuur waren hem aange boren, en ieder door hem gezongen nummer kenmerkte zich altijd door voordracht en be wogenheid. Zij, die hem Dinsdagavond beluisterd heb ben in het onsterfelijke duet uit „De Parel- visschers" en in de melancholische liederen van Paolo Tosti zullen dit zingen van dezen zanger niet spoedig vergeten. Het was voor Yan Bosch inderdaad diens zwanenzang. Aan niets viel dien avond te bemerken dat Van Bosch minder gedisponeerd was. Integendeel, hij gevoelde zich volkomen fit, was opgeruimd en dronk in de pauze achter het tooneel zijn glaasje bier. Ook de Casino-directie, die nog enkele malen met hem heeft gesproken, had niets kun nen mérken van het naderend onheil. Wij laten hieronder nog enkele biografische bijzonderheden volgen: Hij heeft in zijn loopbaan van ruim dertig jaar op de planken gouden dagen van de operette in Nederland gekend en ook is hg, evenals zoovele zijner collega's, een slacht offer van de crisis geworden. Hij was van ge boorte een Belg, doch toen hij in zijn jeugd naar ons land kwam en zijn carrière als operttezanger was begonnen, werd hij een echt-Amsterdamsche figuur, zonder wien men zich de groote voorstellingen in Flora en later in het Apollo-theater niet kon denken. Emile van Bosch heeft een groot aantal rollen gezongen en gespeeld. Hij was niet alleen een goed zanger, maar ook een acteur, Wiens typeeringen opmerkelijk waren. Gedurende de laatste maanden was hij Werkzaam bij het troepje van Henvoo. Het laatste nummer wat wij Van Bosch eergisteren hoorden zingen was Tosti's „Je Veux mourir". Noch de zanger, noch zijn auditorium heb ben kunnen denken, dat dit lied zoo spoedig bittere realiteit zou worden. De jeugd heeft de laatste weken het volle pond gehad van de sneeuwpret en derhalve is het thans te betreuren dat deze pret een minder gunstige wending begint aan te ne men en aan het veranderen is in 'overlast. Het blijkt namelijk dat tal van jongens het gooien met sneeuwballen nog steeds niet kunnen laten, ofschoon de sneeuw zich daar toe allerminst meer leent. Tal van winkeliers werden „vergast" op stukken sneeuw-ijs, die in hun winkels gegooid werden, en daar schade aanrichtten. Een enkele maal liep zoo'n jongmensch een paar klinkende oorvij gen op, doch meestentijds wisten de daders te ontkomen. In dit verband zouden wij tot de jongens willen zeggen: doe dat niet meer. Maakt het de oudere menschen niet lastig en gooi met sneeuwballen, indien de sneeuw zich daartoe leent. Ook tot de ouders richtten wij het verzoek hun kinderen te vermanen anderen in dit op siert geen overlast aan te doen. Ijskoud, in den meest letterlijken zin van het woord, heeft hij daar drie dagen en drie nach ten gestaan in een tuin aan de grens van onze gemeente. Hij was ongevoelig voor de politiek van Europa. Ze liet hem koud. Hitier noch Chamberlain, Daladier noch Mussolini „deden hem iets". Hij was ongevoelig voor de 12 gra den vorst, die zijn witten kop slechts glanzen- der maakte. Hy stond daar stil en stijf, z'n stompje pijp in z'n tandeloozen mond, z'n te kleine pet op het groote witte hoofd, een pad- vindersriem om zijn, naar proportie, te dikken buik. Hij stond er met z'n koolzwarte oogen, ongevoelig voor het vriendelijke lachje van z'n aardige buurmeisjes of voor den critischen blik van een oud dametje, dat even stil bleef staan en terugdacht aan den tijd toen zij ook haar arm geslagen had om zoo'n kouden vrijer. Hij zou er nog gestaan hebben als de zon niet op een morgen gekomen was met een war me omhelzing. Daar was hij gevoelig voor. Hij smolt weg van genot, verloor eerst z'n hoofd zooals dat bij practipch alle mannen voorkomt, die geliefkoosd worden en verdween toen lang zaam aan geheel, zooals dat bij velen het geval pleegt te zijn als ze met het „artikel vrouw" kennismaken. De jeugd lachte om zoo'n door gezakte sneeuwman. Het respect, dat z'n hoo- vaardigen blik aanvankelijk afgedwongen had, tcas totaal verdwenen, men bekogelde hem heel oneerbiedig met kletsende sneeuwballen, toen viel hy van zijn voetstuk en ligt nu roerloos ergens in een tuin in het Westen van onze stad. Het was een kort en trots bestaan, hard en onverschillig voor de felste koude-aanvallen, maar overgevoelig voor de vriendelijkheid van een lentezon. Nêerland's vermaardste zangers zingen in n op 2 Februari a.s. Entrée 50 en 75 cent Vice-admiraal b. d. L. J. Quant geeft een uiteenzetting. De les van de „Graf Spee". In het gebouw 's Prinsenhof te Amersfoort heeft gep. vice-admiraal L. J. Quant giste renavond voor een aandacht auditorium, waaronder zich vele burgerlijke en militaire autoriteiten bevonden, .een lezing gehouden over „de maritieme defensie van het Neder- landsche imperium". Spreker bepleitte opnieuw den bouw van Nederlandsche slagkruisers, welke aan de na volgende eischen dienen te voldoen: a. Bewapening: 9 kanonnen van 28 cm opgesteld in 3 drielingtorens; b. Pantsering: beschermd tegen geschut der tusschenklasse van den eventueelen aan valler voor alle vitale deelen van het schip, terwijl de bouw van het schip zóó moet zijn dat het bestand is tegen moderne mijnen, torpedo's en bommen. Huidpantser pl.m. 325 mm; c. Vaart: drie mijl meer dan de groote slagschepen van den vijand dus even snel als de tusscheriklasse zijnde momenteel 33 mijl. Het voorbeeld van de „Graf Spee" met haar onvoldoende pantser en te geringe vaart moge als afschrikwekkend voor beeld dienen, aldus spreker. Voor een sterke Nederlandsche vloot, die dan zou bestaan uit 3 schepen van 26.000 ton, 3 B-kruisers en 2 flottielje-vaartuigen, 12 torpedojagers, 18 onderzeebooten, 96 vlieg tuigen en een nog onbekend aantal snelle on derzeebootjagers van ongeveer 100 ton ter bescherming der groote schepen, moet dan de bestaande basis Soerabaja geschikt worden gemaakt. Hiertoe zal het Westervaarwater tot een diepte van 9.5 m moeten worden uit gebaggerd, de dok-, kade- en debarkeergele- genheden zullen moeten worden vergroot en op of nabij Madoera zwaar geschut moeten worden opgesteld om de vijandelijke schepen op afstand te houden en het in- en uitloo- pen van eigen schepen te vergemakkelijken. Spreker eindigde zijn voordracht met het uitspreken van den wensch, dat de regeering spoedig een gunstige beslissing in dit ac- tueele vraagstuk zal nemen en de Staten- Generaal op korten termijn hun goedkeuring daaraan zullen geven, opdat binnen zeer kor ten tijd aan den bouw dier schepen, waar van de bouwkosten voor in ons land zul len blijven, en waardoor het werkloosheids vraagstuk als toevalstreffer gunstig zal worden beïnvloed, kan worden begonnen. Gegeven de huidige politieke situatie in het Oosten bestaat er dan een groote kans dat wij in het Oosten paraat zullen zijn als de tijd het eischt en daardoor zal de kans om buiten een conflict te blijven, zeer belangrijk stijgen. HET VERTREK VAN DE „MAKNLX VAN ST. ALDEGONDE" Vastgesteld op 28 Januari De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede. dat het vertrek van het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" van Genua nader is vastgesteld op 28 Januari, 'smiddags twaalf uur. j Donderdag 1 Februari gala-première In Den Haag. De film ,,'t Zal waerachtigh wel gaan", waarin de cineast Mannus Franken onze Marine in Nederlandsch-Indië in beeld heeft gebracht, zal, naar „De Msb." meldt, op Don derdag 1 Februari met een officieele gala première in het Haagsche City-theater hier te lande worden uitgebracht. Het .is, voor zoover wij weten, de eerste maal, dat de Nederlandsche regeering als zoo danig hare medewerking verleent bij het ver- toonen van een film. Te begrijpen overigens, wijl deze film het geheele Nederlandsche volk op populaire en suggestieve wijze een beeld tracht te geven van de maritieme defensie van ons groote rijk aan den evenaar en van de wijze, waarop onze marinemannen daar in de tropen hun moeilijke, maar mooie natio nale taak vervullen. Bepaalde gedeelten van de film zijn hier te lande aan een rivisie onderworpen, waarmede de cineast Franken en de luitenant ter zee Koudijs zijn belast. Dientengevolge is de film momenteel nog niet voor vertooning gereed. Gelijk wij reeds eerder hebben gemeld naar aanleiding van de première van de film in Ned.-Indië, alwaar de vertooning een der grootste filmsuccessen is geworden, draagt de film, evenals de K. XVIII-film, niet slechts een ontwikkelend en leerend, maar ook een onderhoudend amusant karakter. Ze duurt anderhalf uur en zal als hoofd film in onze theaters worden vertoond. De film wordt hier te lande uitgebracht door het N.V. City-concern. Na de première in Den Haag. zal de film een week daarop gelijktijdig in Amsterdam en Rotterdam worden vertoond. Naar Manus Franken vertelde, heeft hg bij het opnemen van deze rolprent voor de N.V. „Armfilm" te Batavia de grootst mogelijke medewerking gehad van de marine-autoritei ten in Indië. Te zamen met den heer Quispel, het hoofd van den marine-propagandadienst in Ned.-Indië, heeft hij in een maand tijd het scenario samengesteld, hetwelk hierna de goedkeuring verkreeg van den commandant zeemacht in Indië. 4 maanden lang heeft onze vloot practisch in het opgestelde film plan gevaren. De voorbereiding van de op namen en de opstelling der camera's was een zaak van de grootste nauwkeurigheid, aange zien bepaalde manoeuvres slechts eenmaal konden worden uitgevoerd. Het ontwikkelen van de film in Indië heeft ook nog al wat voeten in de aarde gehad. Men mag verwachten, dat evenals in Indië ook hier te lande zeer groote belangstelling voor dit interessante vaderlandsche filmbeeld zal worden getoond. Een deel van de netto-recettes van de film zal worden besteed aan de ontwikkeling en de ontspanning van onze gemobiliseerden. UITVOERING VAN „DE ZILVERMEEUW". Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, vestigen wij de aandacht op het aan gekondigde groot sporthal in Casino, dat door de W.S.V. „De Zilvermeeuw" georgani seerd wordt op Zaterdagavond a s. Medewer king wordt verleend door de Heldersche Ath- letiek Ver. en O. K. K. ALSOF ER NOG GEEN HERRIE GENOEG IS Gisteren kregen twee buurvrouwen in de Californiestraat heftig verschil van meening. Zoo hoog liepen de „woorden", dat er zelfs de politie bijgehaald moest worden. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bg brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Neen, we mogen niet klagen; ondanks kou en slecht begaanbare straten, was de opkomst niet onbevredigend, al zal het comité het graag nog beter zien. Geopend werd met de ouverture „Ana- creon", een sprankelend en brillant con certstuk. door het orkest keurig vertolkt. Wij ontdekten op het programma van 5 nummers maar liefst 3 „eerste uitvoerin gen", hetgeen bewijst, dat de dirigent er ernstig naar streeft de noodige variatie te brengen. Van alle drie kan gezegd wor den, dat ze de kennismaking zeer zeker waard zijn. Als eerste noviteit kwam het cello-concert van Boccherini. niet gespeeld door den aange- kondigden solist Henk van Wezel, maar door Carel van Leeuwen Boomkamp, die voor zijn ziek geworden collega was ingevallen. Zonder eerstgenoemde tekort te doen, mag over deze wijziging niet getreurd worden Im mers dé heer Van Leeuwen Boomkamp is een zeer bekend musicus, die ook via de radio te beluisteren valt. Het behoeft geen betoog, dat de vertolking „af" was, en het musiceeren met het volgende orkest een genot. Zooals met dergelijke concerten meestal het geval is, sraf ook dit den solist gelegenheid in eenige caden sen zijn kunnen te demonstreeren. Het bleek daarbij overtuigend, dat zijn instrument voor hem geen geheimen bezit. In het „Adagio", dat onweerstaanbaar doet denken aan een bekend strijkkwartet van Schubert, was zijn toon prachtig. Een geweldig applaus beloonde den so list, zoodat hij zich niet lang liet smeeken en nog een toegift gaf voor cello alleen. (De bekende Gavotte van Bach). Na de pauze drie bekende composities van Tschaikowsky, waarvan men met verbazing leest, dat ze hier voor 't eerst werden uitge voerd! Vooral „chant sans paroles" en „chan son triste" vielen zeer in den smaak. Wij ho pen ze nog wel eens meer te hooren, daar het muziek is, die den bezoeker „ligt". Datzelfde geldt eveneens voor de daarop volgende Sla vische rhapsodie van Friedemann, die de zaal „heerlgk" vindt. Wat een rhythme, welk een tempo, welk een rijkdom van melodieën! Weemoedig, woest, zangerig, kortom, voor elk wat wils. Besloten werd met Grieg. U kent ze, niet waar, die eigenaardige muziek met een spe ciale sfeer, die heel even vreemd aandoet, maar ons al gauw pakt. Grieg weet met een orkest om te gaan; alle mogelijkheden en effecten benut hij. Hoor b.v. in het eerste deel het schitterend spel der blazers tegen den donke ren achtergrond, dien de strijkers vormen. In het tweede deel (de droom) was een adem benemende spanning bij de hoorders te be speuren. Dit „con sordino" gespeelde inter mezzo verdiende zulks ook. Met den bekepden Huldigingsmarsch, breed gespeeld, eindigde dit concert. Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres; Polderweg 34 - Telef. 228. Versterking defensie van Curagao. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Vesalrg der Eerste Kamer betreffende de begrooting van het Departement van Ko loniën zegt de minister, dat bij bij de behan deling in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat voor den tgd, dat de voorgenomen ver sterking van de vloot in Indië effect zal sor- teeren in de uitbreiding van personeel en daardoor in de toeneming van de exploitatie kosten, de bestaande regeling in zake de ver deeling van de vlootkosten tusschen Neder land en Indië opnieuw op de helling zal moe ten worden gezet. De minister wil die ver klaring gaarne alsnog bevestigen. Het in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer opgenomen citaat uit de Millioenennota diende alleen ter verklaring, waarom in de toelichting bij het hoofdstuk Koloniën niet ander behoefde te worden be toogd, dat de budgetaire omstandigheden van het moederland geen verhooging van de vloot- bijdrage aan Indië toelieten. De minister vermag niet in te zien, dat een herinnering aan deze omstandigheden als antwoord op de in de Nederlandsche volksvertegenwoordiging opgekomen vraag, waarom de aanvankelijk voorgenomen verhooging van de bijdrage tot 7.5 millioen achterwege gebleven was, min der gelukkig moet worden genoemd. Met voldoening mocht de minister ver nemen, dat met de door hem noodzakelijk ge oordeelde verbetering van de defensie van Suriname en Curagao wordt ingestemd. Voor de verdere versterking, met name Curagao, zijn reeds de noodige plannen in voorbe reiding. IJSMISÈRE. Gisteren kreeg op de ijsbaan aan de Spoor- gracht een meisje een punt van een schaats in haar rechterbeen. Zij werd opgenomen en in het politieposthuis verbonden. Wij vernemen, dat van en naar Texel hedenmorgen 7.45 u„ 10 u. en 4 u. een ver binding in beide richtingen onderhouden werd. SDL VER-JA VA PACIFIC LIJN. Pj&aibi 23 Jan. van Bombay n. Ned.-inUie. We verlangen niet naar den Russl- schen heilstaat, we verlangen niet naar de heerschappij van Duitschland over ons land, we wenschen niet, dat Enge land zijn hand op ons bezit legt, we „willen onszelf zgn en blyven". Toch is er in ons land wel verschil van waardee ring voor regeersystemen en het meest afkeerig is de massa van ons volk te gen de beknotting van zijn geestelgke en maatschappelijke vrgheid, ook al wordt het systeem van de heeren dicta toren dan ook op het hoogst geprezen. Nederland heeft niet veel waardeering voor alles wat niet valt onder de democra tische regeeringsvorm. We spreken graag zelf een woordje mee over de wijze waarop we geregeerd worden en we leveren graag cri- tiek. als het niet naar onzen zin gaat. Van het heil, dat Rusland aan allen be looft, die onder het teeken van den sikkel en halve maan komen, gelooven we in geen geval veel. En als we zien op welke wijze de Russische beer dat heil in Finland meent te moeten brengen, dan hebben we alleen nog maar afschuw van de methoden van oorlogvoering van het groote rijk. Humani seering van den oorlog is een woord van onzen tijd. We hebben er de onwaarachtig heid van ondervonden. Hoe kan een oorlog humaan gevoerd worden? Als men geen gif gassen gebruikt? Is het bombardeeren van open steden minder gemeen, is het beschie ten van ziekenhuizen en het in brand gooien van dorpen en steden soms humaan. Over humaniteit te spreken in verband met den oorlog, is wel de grootste dwaasheid. Toch is er verschil in oorlogvoering en als we over de methoden van Rusland lezen, dan kunnen we daarvoor alleen maar afschuw hebben. De dappere wijze, waarop Finland zich verdedigt, heeft be wondering van heel de wereld gewekt. Telkens weer worden de Russische troe pen teruggeworpen, telkens weer worden groote hoeveelheden materiaal veroverd. De dapperheid van het Finsche volk is groot. We lazen daar gisteren eenige staaltjes van, die niet anders dan de grootste bewondering kunnen afdwingen voor dit volk, dat voor zijn vrijheid vecht, met een onverschrokkenheid en moed, die men in de historie bijna tevergeefs zoekt. Rusland daarentegen legt strategisch groote onbekwaamheid aan den dag en zoekt nu, door ergernis, zijn kracht in de meest laffe en ver- achtenswaardige methoden. Een officier, die gevangen genomen wordt, worden de oogen uitgestoken, hospitalen worden onder het vuur genomen, onder vrouwen en kinderen wordt angst gezaaid door de voortdurende bombar dementen. Het Finsche volk draagt deze verschrikkin gen en vecht door voor zijn onafhankelijkheid. De uitslag?... die is op den larigen duur wel te voorspellen, maar als men eenmaaf zal moeten buigen voor de overmacht, dan is aan het prestige van Rusland enorme schade toe gebracht en de angst voor Rusland is nu reeds heel wat minder geworden, omdat men gezien heeft, hoe onbekwaam dit volk is tegenover tactisch en strategisch goed gevoerden strgd. li 50 en 75 ct. 2 FEBR A S. Alle Boekhandelaren Bureau Drukkerij de Boer Leden H. R.K. Gemeng Koor Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dageljjks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tlvoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Gunga Din". Rialto, Spoorstraat, acht uur: ,,'t Is een wonderlijke Wereld." Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Korfaalrif." Zaterdag 27 Januari „Casino" 8.00 uur: Feestavond „De Zilver meeuw". Zondag 28 Januari. „Casino", 3.30—6.00 Matiné: Thé dansant door „The Masterkeys". Barometerstand Den Helder: 766.6 Maximum temp. lucht: o.l Laagste temp.: 5 Wind: richting: ZZW. Kracht: 5 lacht op; 5.0Q

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5