UMATIEK Laatste week Overschoenen Balans- Uitverkoop HERM. DE HAAN H. v.d. POLL „Het Witte Kruis" JjeAtJlAxJtnieuwe Algcmeene vergadering KeAtc tti Zending, „Het was een droom Advertentiën VJ.OJX Uitslag aanbesteding Been gebroken 13.75 14.75 voor 18.75 24.75 25.75 16.75 18,75 23.75 26.75 36.75 Kleeding magazijnen Koningstraat 4 Den Helder SAFELOKETTEN NUTSSPAARBANK Juttertjes worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling Haast U! dagen nog Ziet onze étalages HEERENMODES Spoorstraat 33 - Tel. 666 Tijdschriften Het kindbestaat 40 jaar Een advertentie in de Heldersche j Courant komt onder I duizenden oogen. j i Ook UW advertentieI In Hotel ,,De Lindeboom had gisteravond de jaarvergadering plaats van de Ver. tot Uit- keering bij Overlijden „V.I.O.D.". De bijeen komst viel geen best bezoek ten deel. De voorzitter, de heer II, Brouwer, wees er in zijn openingswoord op, dat de financieele toestand van de vereeniging safe is, al bleven verrassingen en teleurstelling het bestuur in 't afgeloopen jaar niet bespaard. Op de keurige notuleering van den secr., de heer P. Lieuwen, die de aanwezigen direct na de opening werd voorgelezen, werden geen aanmerkingen gemaakt. Daarna deelde de voorzitter mede, dat bij het bestuur één lijst was ingekomen, waarop het aftredend be stuurslid, de heer C. Bruin Pz., werd candidaat gesteld. De heer Bruin was dus bij enkele can- didaatstelling gekozen en verklaarde zijn her benoeming te aanvaarden. Hierna volgde verslag over de rekening door den penningmeester, den heer F. V. Heer waarden. Algemeene kas 1 Jan. 1910 97.074,85 Winst 1939 2.879.12 Koerswinst 1.000,00 f 100.953,97 De bezittingen zijn als volgt geplaatst. Hypotheken 46.887,50, Effecten 50.000, Boerenleenbank 2.909,51, Postspaarbank 797,22, Kassaldo 359,74. De heer E. Lap informeerde naar de koers winst, nu bijna overal koersverlies wordt ge maakt. De penningmeester deelde mede, dat dit in inkoop zit en voor de verzekeringskamer de nominale waarde moet worden opgegeven. De rekening was nagezien door de heeren J. Hillen, D. P. Koorn en R. J. Timmer. Eerst genoemde verklaarde dat alles in orde was bevonden. Hierna volgde lezing van het jaarverslag door den secretaris. In dit verslag werd o.m. in herinnering gebracht, dat de oud-bode, de heer J. Maat, begin 1939 op 88-jarigen leeftijd was overleden. De heer Maat was de laatste in leven zijnde van de oprichters der vereen. Verder vernamen wij uit dit verslag, dat in 1939 40 uitkeeringen hadden plaatsgehad van 87,50, 2 van 6 en 1 van 25. Het aantal leden was verminderd van 3545 tot 3341; er hadden niet minder dan 245 leden bdankt. Verder bleek, dat in 't argëlodpen jaar ge correspondeerd is met de Verzek.-Kamer en den wiskundigen adviseur over de mogelijk heid van invoeren van premie-vrije polis en verhooging van uitkeering, doch hierop was nog geen gunstige beslissing genomen. Na afloop van de lezing van het jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat de heer Lieuwen in de laatste bestuursvergadering heeft mede gedeeld, adt hij met 1 April a.s. als secretaris der vereen, zal aftreden. Dit besluit heeft in 't bestuur niet weinig beroering verwekt. De heer Lieuwen is n.1. 47 jaar bestuurslid van de vereeniging geweest en 43 jaar secretaris. Wij hadden gehoopt, dat de heer L. nog zou aanblijven to hij aan de beurt van aftreden was. T)e heer Lieuwen deelde mede, dat zijn besluit vaststond, hoe zwaar dit afscheid van de vereeniging hem ook viel, doch hij is thans 77 jaar oud en het moet er toch eens van komen, dat hij zijn plaats gaat ruimen voor jongere krachten. De voorzitter deelde vervolgens nog mede, dat besloten was om de rente van de oude hypotheken te brengen van 5 op 414 voor sommige hypotheken zal 'de minder te betalen rente gebruikt worden voor aflossing. Deze regeling geldt voor 1 jaar, voorloopig. De nieuw te sluiten hypotheken blijven 4 be talen. Voor de rondvraag stelde de voorzitter nog Niet zonder reden, noemt men Rheumatiek een rampspoed, waaronder in ons land ontel bare mannen en vrouwen gebukt gaan. Onbe schrijfelijk zijn de pijnen, ondragelijk de las ten, die rheumatiek al aan de menschheid gebracht heeft. Want nog afgezien van de pijnen zelf, gaan er zoovelen ten onder aan de gevolgen, worden heele families het slacht offer, omdat de onmacht tot het verrichten van het dagelijksch werk, het vader onmoge lijk maakt hun dagtaak te verrichten: wor den moeders aan hun stoel of bed gekluisterd, omdat aangetaste ledematen, krachteloos en als het ware verlamd, ieder werk weigeren. Koud, guur weer, regen en wind, vochtige woningen en allerlei oorzaken meer, kunnen leiden tot aanvallen van rheumatische pijnen. Maar de grondoorzaak is altijd onzuiver bloed. Schadelijke zuren, die niet behoorlijk uit het lichaam worden afgevoerd, die zich op- hoopen en vastzetten in spieren, spierweef sels en gewrichten, die zijn eigenlijk de oor zaak van Uw snerpende Rheumatische pijnen. Daarom moet ge Kruschen Salts nemen. Dit heilzame middel, dat reeds zoo onnoeme lijk vele lijders aan Rheumatiek van hun pij nen verlost heeft, zal ook Uw bloed zuiveren en zoodoende de -oorzaak wegnemen van Uw lasten en pijn. Kruschen Salts is samen gesteld uit 6 verschillende zouten, welker aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden, deze organen tot grooter actie brengt; die ze weer doet functionneeren pre cies zooals vroeger; die ze eigenlijk weer jong maakt en opgewassen tegen hun taak: Uw bloed te zuiveren, het vrij te houden van Pijnverwekkende zuren en deze af te voeren langs natuurlijken weg. Wees verstandig breek Uzelf uit de ban van pijnen en onge mak, wordt weer de oude! Neem Kruschen Salts. lederen morgen bij het opstaan de beroemde kleine hoeveelheid Kruschen, zoo veel als er op een cent gaat in Uw eerste kopje thee. 't Is zoo weinig en doet U zoo wonderlijk véél goed. Kruschen Salts is ver- krijgb. bij apoth. en drog. k 0.40. 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Febr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland. Opge richt 1756. (Adv-i VERZOEND MET ROME. Mgr. Mar Ivanios, de aartsbisschop ran Trt- vandrum, heeft mgr. Mar Dioscoros, den Ja- cobietischen metropolist van het schismatieke bisdom Malabar, in de Roomsch-Katholieke kerk opgenomen. Dit is reeds de vierde bis schop der Jacobieten, die zich met Rome ver zoent. Mgr. Mar Ivanios is zelf een bekeerling; na hem volgden twee andere bisschoppen der schismatieken, namelijk Mar Theophilos en Mar Severios. BONDSDAGEN JONGELINGSVERBOND Doe gewoon. Telkens worden we in woord en geschrift aangespoord om in dezen tijd de leuze ,J>oe ge woon" tot de onze te maken. De regelingscom missie voor de bondsdagen van het Neder- lamdsch-Verbond, die, zooals men zich zal her inneren op 1 en 2 Mei in Apeldoorn gehouden zullen worden, heeft, gedachtig aan die leuze en alle mogelijke voorbehoud makend be sloten om de voorbereidingswerkzaamheden volledig ter hand te nemen. Natuurlijk bren gen de onzekere tijdsomstandigheden bijzonde re moeilijkheden met zich mee, maar de com missie rekent er op, dat haar besluit in bree- den kring vooral door de bondsmenschen zelf met vreugde begroet zal worden. BRABANT EN LIMBURG. De ,jEvangelisatiearbeid der Gereformeerde kerken in N'oord-Brabant en Limburg deelt mede, dat het op den duur zal moeten komen tot de aanstelling van enkele evangelisten en bijbelcolporteurs, gelijk die ook voorheen reeds met vrucht werkzaam waren. De arbeid breidt zich steeds uit; de centrale bibliotheek is ge vestigd te Breda; een eigen orgaan ,J*ro Veri- tate" wordt in enkele duizenden exemplaren verspreid; overwogen wordt de uitgave van een populair-wetenschappelijke brochurenreeks met het oog op het Roomsch-Katholicismemet den evangelisatiearbeid in België wordt nauw sa mengewerkt. ABESSYNIK. In de lijst van Waldenzer kerken, welke La Luce in Italië uitgeeft, vinden wij voor het eerst officieel vermeld de Waldenzerkerken te Addis Abeba en in Erithrea, samen met S200 doopleden en l jOO belijdende leden. De predik diensten worden in het Italiaansch en in het Amharisch gehouden. Een getal van 18 in- heemsche hulppredikers werkt in den zendings- arbeid aldaar mede. voor het aftredende bestuurslid, de heer Lieuwen, tot eere-lid te benoemen; dit voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. De rondvraag leverde niets op. De voorz. deelde in zijn sluitingswoord mede dat hij een vraag verwacht had over de oorzaak van het uittreden van 245 leden. Ieder zal begrij pen dat dit een zeer onaangename zaak is voor het Bestuur en de boden. Hoe dwaas als sommige personen daarmede handelen mag wel blijken uit het feit dat een persoon, die al ruim 190 heeft betaald zoo maar zonder meer heeft bedankt. De positie van: de Vereen, wordt door 't feit dat velen zich hebben laten ompraten, niet weinig versterkt, doch spr. hoopt dat de leden trouw zullen blijven aan de vereen., 't uittreden van zoo- velen is voor het Bestuur zeer onaangenaam en een nadeel voor de betrokken persoon zelf. Wij nemen wel weder de uittredenden op, doch niet meer voor de lage premie, die ze tot heden hebben betaald. Hierna volgt sluiting. Door den heer L. Igesz, architect te De Koog, is gistermorgen in hotel „De Oranje boom" te Den Burg aanbesteed het bouwen van een complex woningen stuks) met schuurtjes en bijbehoorende werkzaamheden, uitgezonderd loodgieterswerk. Een en ander voor rekening van den heer J. Bleyenberg te Dusseldorff. Laagste inschrijver was voor timmer- en metselwerk, de heer De Veulen van Schagen voor 18.500. Voor schilderwerk de heer A. v. d. Kerkhof voor 1.721. Het loodgieterswerk is opgedragen aan den heer P. Oele te Den Burg. Bij het lossen van petroleumvaten te Oude- schild kwam een vat terugrollen naar den heer Jas, vertegenwoordiger van de Shell, die daar door een been brak. Met een ziekenauto is de getroffene naar een ziekenhuis te Den Helder vervoerd, om daar te worden behandeld. Ongecorrigeerd. tt Woensdagavond heeft de R.K. Tooneelvereen. „Omhoog" in Pen's Schouwburgzaal op meer dan voortreffelijke wijze het tooneelspel van A. Boere opgevoerd. Een talrijk publiek woonde deze op voering bij. Bij den aanvang gaf de Wel.Eerw. Heer Kap. Kroon eenige aanwijzing, die voor dit spel noodzakelijk waren, omdat midden in 't eerste bedrijf 't licht uitgaat en een groot deel van het stuk verder een droomvoorstelling geeft. Spr. wees er verder op. dat in afwijking van de meeste op voeringen van dit tooneelgezelschap nu eens de keuze is gevallen op een dramatisch tooneelspel. Met de keuze van dit stuk was jjjet tooneel gezelschap ditmaal buitengewoon gelukkig, even als met de rolverdeeling. De hoofdrol, die van den drukker-uitgever, werd gespeeld door den heer M. de Valk, die onberispelijk, uiterst beschaafd spel liet zien. De omvang van deze rol was zoo groot, dat de vertolker in al de drie bedrijven geen moment van het tooneel is geweest. Het eerste bedrijf begint met een samenspel tusschen den uit gever en zijn echtgenoote (Mej. Jo Smit); dit tooneeltje greep direct al zoo geweldig in, dat het publiek, dat voor 't grootste gedeelte uit jongelui bestond, door het spel volkomen werd gegrepen. Ook mej. Smit gaf voortreffelijk spel te zien. Daarna kwam de oude moeder van den uitgever ten tooneele; deze rol was eveneens bij mej. A. Ran in uitstekende handen. Spoedig daarop ontstaat de droomtoestand en komt de duivel ten tooneele. Deze minder prettige rol werd door den heer Kievits gespeeld op waarlijk onverbeterlijke wijze; 't optreden van den geldduivel bezorgde de toe schouwers ongetwijfeld herhaaldelijk angstige mo menten. Vooral in 't laatste bedrijf was het spel van den duivel bijzonder griezelig. Alleraardigst werd ook gespeeld door mej. A. Graaf als de privé- secretaresse van den drukker en ook het optreden van den heer C. Graaf als de chef van de drukkerij was zeer goed. Ten slotte komt ook nog in des De Heer en Mevrouw JB. SCHOL—PIETERS geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne Dochter JACQUELINE PIETERNELLA. IJmuiden, 25 Jan. 1940. J. P. Coenstraat 121. Eenige en algemeene kennis geving. De Heer en Mevr. KEUKENSSCHULMAYER geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon ROBERT. 25 Januari 1940. Singel 67. Tijdelijk Marine Hospitaal. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in het Ma rine Hospitaal, na een kort stondige ziekte, onze gelief de Vader, Behuwd- en I Grootvader, ARIE LEEFLANG, in den ouderdom van 61 jaar. Den Helder, 24 Jan. 1940. Ie Wilhelminadwarsstr. 16. Wed. CH. A. P. Beukenkamp Leeflang. H. J. Leeflang en Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Zaterdag 27 Jan., v.m. 11 uur, vanaf le Wilhelminadwarsstr. 16, op de Alg. Begraafplaats te te Huisduinen. Met een groot verlangen om ontbonden te worden en I met Christus te zijn, is na een langdurig, smartelijk, maar geduldig gedragen lij den, in vollen vrede van ons heengegaan, onze innig ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE RIEDEMAN, Wed. van Cornelis Gijsbertus van Zweden, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Namens de Familie, H. VAN ZWEDEN, Den Helder, 25 Januari 1940. Stationstraat 20 De ter-aarde-bestelling zal I plaats hebben op Maandag 29 Jan. a.s. Vertrek vanuit het sterfhuis des namiddags 1 uur. 9 mest I >- *~rï 1* tVi-*» Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen lieven Vader, Groot- en Overgrootvader, den heer F, FH. ARENTS, betuigen wij onzen oprechten dank. In het bijzonder aan den Weled. Zeergel. heer Dr. Loes- berg, voor de liefdevolle behan deling tijdens de ziekte en het oveilijden andervonden. Uit aller naam: De familie W. H. HEYSTER—ARENTS. Parallelweg 54. Balans-Opruiming Mantels ronder bont van 9.90 10.90 14.90 16.90 18.90 Mantels met bontgarneering van voor 12.90 16.90 18.90 21.90 26.90 Restanten. Een partijtje Mantels met bontgarn., extra goedkoop 6.90 Restanten Japonnen thans 5.90 - 4.90 - 3.90 - 2.90 Restanten Gummimantels thans 1.48 - 1.98 - 2.98 - 3.98 De laatste Dameshoeden, ze moeten weg. 28 - 48 - 68 - 88 - 108 Reclame Heerenulsters 8.90 - 11.90 - 13.90 - 1490 Moderne Ulsters 16.90 - 19.50 - 20.75 - 23.75 Prima Winterjassen 20.50 - 24.50 - 28.75 - 31.80 Costuums extra goedkoop 11.90 - 16-90 - 20.90 Costuums modern 18.90 - 22.90 - 24.90 - 26.90 Costuums, eigen kleermakerswerk 24.90 - 26.90 - 28.90 - 31.90 Ondanks de geweldige stijging der grondstoffen, koopt U nu nog voor deze bijzonder lage prijzen Nog extra koopjes in: Overhemden, Handschoenen en Shawls BISCHOFFS V- r S .'V *Vif> '7 - Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden tijdens het ongeval, en het overlijden, van onze lieve Vrouw en Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. CORNELIA BRUIJN— LASTDRAGER betuigen wij onzen oprechten dank. In het bizonder aan die heeren, die getracht hebben erger te voorkomen. Uit aller naam: J. BRUIJN. Bothastraat 47. Mevr. M. P. BOSMAASDAM GERRIE. JOHANNA. m.s. „Marnix St. Aldegonde". t. a. Mevr. W. CHRIST—SIEBEN. ajb „Marnix van St. Aldegondé". t. a. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Uitvoerder JOH. DARPHORN TROMPSTRAAT 20 Tel. 614 a f 3.— per jaar maakt bekend, dat voor de leden gelegenheid bestaat gebruik te maken van baden in de douche inrichting aan de Buitenhaven voor dames Woensdags van 2'/2 tot S'/j uur en voor mannen Za terdags van 1 tot 8'/j uur. Kaarten z(jn dagelijks verkrijg baar aan het Witte Kruisgebouw, Breewaterstraat 72. Zaterdag 27 Jan. groote Speeltuln- Propaganda- feestavond en •middag van de afd. Centrum Entree 's avonds 25 ct. 's Middags voor de kinderen 10 ct. Kaarten aan de zaal Wij ontvingen een kleine zending Schoenhandel Spoorstraat 109 daarom hebben wij onze prijzen van restanten nog meer verlaagd. uitgevers droom een ontslagen letterzetter op, die den onrechtvaardigen patroon doodschiet, waar door deze ontwaakt. Deze korte rol werd zeer goed gespeeld door den heer M. Bakker. Toen 't scherm bij 't laatste bedrijf viel, barstte een meer dan verdiend applaus los. Past. Brinkman voerde daarna even 't woord en wees er op. dat dit stuk volkomen weergeeft, wat de kerkgangers des Zondags steeds wordt voorgehouden, misschien wel op iets krachtiger en sprekender wijze. Spr. was er van overtuigd, dat op dit tooneel onge twijfeld nimmer een stuk was opgevoerd, dat met zooveel toewijding was ingestudeerd dan dit tooneel spel. Onder applaus van de aanwezigen bracht Past. Brinkman 'verder de spelers hartelijk dank voor hun kranige prestatie. Verder werd aan de Firma Vlessing dank gebracht voor het afstaan van de benoodigdheden voor 't decoratief deztr opvoering. De heer M. Bakker wees er ten slotte nog even op, dat de heer Kievits bij instudeering de regie van dit stuk op zich had genomen. De avond werd met een prettig bal besloten. Wiegekind en kleuter, maandblad voor moeders. Jan. 1940. Redactie mevr. Riemens Reurslag. Prijs per j. 3.75. Voor Ned.- Indië 4.25. Dit nummer opent met een Nieuwjaars overdenking, waarna een artikel over „de eigenaard van onze kleintjes", waarin de bij- de-handjes beschreven worden. Vervolgens kleeding op de wandeling, door de arts, mevr. BeerninkTrip; een artikel over de baby- mat; Ik in Afrika; Kinderen en inlandsche bedienden; Speelgoed, dat weinig of niets kost. Ik en mijn zusje, de handwerkrubriek. die deze maal een heele gebreide baby-uitzet behandelt en lest best de vraagbaak voor moeder. De Stuwing. Maandblad van de Am- sterd. Mij. voor Jongemannen. Geopend wordt met „Met Drie Koningen op de schaats", waarna Ir. J. Th. Westerhoff aan het woord komt in „Werkloosheidsbestrijding in Neder land". De directeur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, de heer G. de Jong, schrijft over „Binnenvaart" en eenige andere medewerkers over andere, doorgaans boeien de, onderwerpen. n Waardevol jubileumnummer ver schenen. „Het Kind", het bekende 14-daagsche blad voor ouders en opvoeders, onder redactie van D. L. Daalder en uitgegeven bij drukkerij C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam (N.Z. Voor burgwal 271273) jubileert. Het periodiek bestaat 40 jaar en dat was voor den uitgever aanleiding om van het Januari-nummer iets bijzonders te maken. Het werd in een jubi leum-kleed gestoken en zal nu voor de vele lezers een extra-verrassing beteekenen. Zoo er ooit aanleiding toe was voor die genen, die „Het Kind" niet kennen, daarmede nu kennis te maken, dan is dit thans het ge val, En het kan al niet anders, of men zal een zoo voortreffelijk geredigeerd en zoo smaakvol uitgevoerd blad regelmatig toege zonden willen krjjgen en er zich op abonnee- ren. In dit jubileum-nummer vinden wij een fijn- gevoeld gedicht van Leo Breen, getiteld „Het Kind van 40 Jaren", dat wij hieronder af drukken. Voorts komen alle medewerkers van „Het Kind" aan het woord en wat zij te zeggen hebben is meestentijds belangwek kend. Daar zijn bijdragen o.m. van den oud redacteur ProfGunning, van .de oud-reac- trice, mevr. SandbergGeiswet v. d. Netten, van de heeren Ploegsma, Casimir, dr. Ban ning. van mevr. J. RiemensReurslag, van Ida Heyermans, van Frits van Raalte kortom van allen, die zoo veel gedaan heb ben voor de opvoeding onzer kinderen en daarvan in „Het Kind" blijk gaven. Vraag dit jubileum-nummer aan en ver rijk er Uw kennis mee. Hieronder nemen wij het gedicht „Het Kind van 40 Jaren" over, geschreven door Leo van Breen, en opgedragen aan zijn voogd, D. L. Daalder. Het Kind blééf kind. Na veertig lange jaren is het nog jong, en vief en kerngezond; En ouderen, die toenmaals kinderen waren, zij luist'ren nóg naar dezen Kindermond! Veel wijsheid wist het langzaam te vergaren, en deelde het, na schifting, kwistig rond^ Zijn voogd wist het voor jeugdkoorts te bewaren; H(j streek genaadloos wat hij wartaal vond! Moge dit kind te midden der fanfaren in dezen tijd, van vlag en leuze bont, zijn wijsheid voor het nageslacht bewaren. Eens bloeit weer op den bloeddoordrenkten grond de bloem der hoop, die jeugd slechts kan bewaren, het teeder lachen van een kindermond. De Tooneelspiegel. De Tooneelspiegel van Januari (uitgave A. J. G. Strengholt te Amsterdam), opent met een bijdrage van Hans van den Aardweg, waarin deze het heeft over „Rolbezetting en piëteit" (de rol van Kniertje en de gewetens bezwaren). Natuurlijk vindt men een in me- moriam opgedragen aan Lau Ezerman, ter wijl ook het een eh ander gezegd werd over geleverde prestaties in het voorbije jaar. De redactioneels notities zijn vlot en pittig ge schreven, terwijl men voorts een interessant interview vindt met Maurits Parser. Uitzicht. Onafhankelijk maandblad voor geestelijke stroomingen. Januari-nummer. Uit gave van N.V. Servire, Den Haag. Als steeds zijn de afleveringen van „Uit zicht" het lezen meer dan waard, hetgeen wel voornamelijk daaraan toe te schrijven is, dat de medewerkers van dit periodiek tot de meest prominente behooren. Zoo vindt men in dit eerste nummer van den nieuwen jaargang o.m. van de hand van Prof. Dr. v. Rijnbeek „Saint Germain in de brieven avn zijn tijd genoot den Prins Karei van Hessen Cassel, en van Prof. C. H. van Os „De geestelijke we reld". Speciaal dit laatste artikel boeit den lezer.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3