HET ROODE KRUIS DOET EEN BEROEP OP U. F Kasteel in vlammen „Eén,twee, dric-c.., trekken mannen!" S.O.S. op Terschelling Paravancn voor dc K.P.M, De „Deutschland wordt „Luetzow Vandaag gladde wegen! Onze dijken en het kruiende ijs Dc «Mees'' naar de Wadden Spionnage-affaire in België Dc zeeoorlog in al zijn wreedheid Voor de achtste maal geen voetbal H. K. H. van het Men schrijft ons: In deze tijden, nu om ons heen het woord alom aan het dreunend geschut is, richt het Nederland sche Roode Kruis zich tot allen om steun in de vervulling van zijn allereerste taak: Onder leiding van den Militairen Genees kundigen Dienst, hnlp- fverleening aan het leger. Verantwoordelijke en grootsche taak, die teel geld eischt, doch die tot iederen prijs 'volvoerd moet worden. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent Ipp de medewerking van eiken Nederlander. EXTRA NATIONALE ROODE KRUIS COLLECTE i' 27 JANUARI—3 FEBRUARI ingevolge van de Mobilisatie der Weer macht en de daarmede verband houdende mobilisatie van de geheele Roode Kruis lorganisatie, ten einde volkomen paraat te sijn wanneer het Roode Kruis geroepen ion worden tot de vervulling van zijn taak [Waaronder de verzorging en de verpleging van alle militaire zieken en gewonden in het evacuatiegebied, is er een groote bres {geschoten in de middelen van het Roode Kruis. Om deze bres, ontstaan door de bui-~ Prinses Jutiana presideert de wekeitjksche vergadering Dagefijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis "tengewone omstandigheden, te dichten en het Roode Kruis een dringend vereischte versterking der kasmiddelen te verschaffen,^ wordt een NATIONALE ROODE KRUIS COLLECTE in de week van 27 Januari— 3 Februari 1910 georganiseerd, met dien verstande, dat in eljce plaats in Nederland de collecte slechts op één dag plaats vindt. In vele honderden gemeenten In ons, land zullen in de week van 27 Januari 3 Februari de collecte-bussen rammelen. Duizenden collectanten, afgezanten van den goeden Samaritaan in zijn modernen verschijningsvorm, zullen een beroep op alle landgenooten doen^v Het Roode Kruis zorgt ook voor Uw jongens...«i Laat leder dan bedenken, dat het geheele 'collectebedrag ten slotte aan het daadwer kelijke Roode Kruis werk van de verpleging» der zieke en gewonde militairen in oorlogs tijd, van onze jongens, ook van Uwe broeders of vaders of echtge- nooten, ten goede komt. En aan de algeheele voorbereiding tot die enorme taak: opleiding van transport- en ver plegend personeel, or ganisatie en voorberei ding van de Inrichting enz. De kosten van den eigen administratieven dienst van 'het Roode Kruis worden uit andere middelen bestreden. f..u Koninklijk voorbeeld. A Men heeft een prachtig voorbeeld, dat tot navolging noopt. In Hare hoeda nigheid van Voorzitster van het Ne derlandsche Roode Kruis brengt Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met groote toewijding en nauwgezetheid het offer van Haar persoonlijken arbeid in dienst van het Roode Kruis. Daarnaast schenkt Zij tal van malen aanzienlijke sommen ten bate van dit werk. Naar de mate van zijn of haar finan- cieele draagkracht kan ieder dit hooge .voorbeeld navolgen. Men kan dit bij deze speciale gelegenheid der Extra Nationale Roode Kruis collecte doen, door zijn gave in een collectebus te deponeeren, en ook door de giro-rekening van het Hoofdbe stuur, No. 22120, te bedenken. Vanochtend vroeg is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het kasteel „De Hoo ge Vuursche" nabij Baarn. De brandweren uit Baarn en Hil versum, welke laatste In verband met den grooten omvang van den brand te hulp is geroepen, trachten bet vuur te blusschen. Vanmorgen om half acht liet bet zich echter aanzien, dat bet geheele kasteel in vlammen zal opgaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand ver nemen wij, dat de directeur van het hotel, de heer J. P. Tolhuisen, vannacht omstreeks een uur een begin van brand in zijn slaap kamer heeft gehad. Daar hij zeer verkouden was, wilde hij. voordat hij ging slapen in- haleeren. Daarvoor gebruikte hij een elec- trisch keteltje, dat hij op zijn bed zette. Het schijnt dat de heer T. in slaap is gevallen, waardoor het electrische keteltje, dat onder stroom stond, brand in zijn bed veroorzaak te. Door dit begin van brand werd hij wak ker. De heer Tolhuisen heeft daarop met veel water het vuur gedoofd en toen hij er zeker van meende te zijn, dat er geen verder ge vaar bestond aldus deelde hij ons van morgen mede begaf hij zich in een er naast gelegen kamer om daar te gaan sla pen. Vanmorgen om tien minuten voor zes werd hij wakker door een brandlucht. Hij opende de deur van de kamer, waar hij in het begin van den nacht had gelegen en daar was, ondanks het feit, dat hij alles goed met water had nat gemaakt, toch brand uitgebroken. Toen hij de deur open de, sloegen de vlammen hem tegemoet, zoo dat er van een blusschen ter plaatse geen sprake kon zijn. De heer Tolhuisen wekte onmiddellijk het personeel en de gasten, die allen ongedeerd he gebouw konden verlaten. Eerstgenoem- den hadden nog tijd zich te kleeden en hun bezittingen bijeen te pakken, het personeel moest gedeeltetijk in nachtgewaad naar beneden vluchten en kon van zijn bezittin gen niets mee nemen. Daar de slooten in de omgeving bevroren waren, duurde het eenigen tijd voordat wa ter gegeven kon worden. Het vuur kon in- tusschen zijn vernielend werk voortzetten. De schade, welke deze brand heeft aan gericht, is zeer groot en zal waarschijnlijk een millioen gulden te boven gaan. Ook Urk krijgt weer bezoek tan de K.L.M. Gisteren heeft de K.L.M. weer vluchten gemaakt naar Urk, Schiermonnikoog en Ameland. Om half negen vertrok Parmentier met de „Mees" van Schiphol naar het hooge noorden van ons land. Behalve post werden ook eenige passagiers medegenomen. Piloot Kooper was de bestuurder van het Fokker toestel, dat om tien uur naar Urk is ge- teaan voor het overbrengen van de post, NOORSCH SCHIP IN NOOD. Naar wij hedenochtend vernemen, verkeert een Noorsch schip achter Terschelling in nood. Op het eiland werden S.O.S.-seinen ontvangen. De „Brandaris" van de N.- en Z.Holl. Redding Mij. is onmiddellijk ter as sistentie uitgevaren. Tot aanschaffing besloten. De directie van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij besloot, naar de Tel. meldt, definitief tot het aan schaffen van paravanen ter bestrij ding van eventueel mijnengevaar. Door de K.P.M. zijn, zooals bekend, kort geleden in Indië, in samenwerking met de Marnix, proeven genomen met het gebruik van paravanen. Van de zijde van de K.P.M. werd daarvoor het s.s. Van Lansberge be schikbaar gesteld. De beslissing of al dan niet paravanen zouden worden aangeschaft, werd afhankelijk gesteld van den uitslag de zer proefnemingen, waarvan intusschen ge seind is, dat zij als geslaagd kunnen worden beschouwd. Vermeld dient te worden, dat tot nu toe de noodzakelijkheid om paravanen te ge bruiken op de door de K.P.M. bevaren lijnen niet is gebleken. De directie stelt zich echter op het standpunt, dat het op alle eventuali teiten dient voorbereid te zijn. tt HET PANTSERSCHIP IN HET VADERLAND TERUG. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het pantserschip „Deutschland" dat sinds het uitbreken van den oorlog in de wateren van den At- lantischen Oceaan handelsoorlog heeft gevoerd, is onlangs in het vaderland teruggekeerd. De Fuehrer en opperbevelhebber van de weermacht heeft bevel ge geven het pantserschip „Deutsch land" voortaan den naam te geven van „Luetzow", daar de naam „Deutschland" voor een grooter schip bestemd is. De oorspronkelij ke „Luetzow" gedoopte zware krui ser zal eveneens een anderen naam krijgen. tt NOG STEEDS GEEN ELFSTEDENTOCHT. Men krijgt den indruk, dat van het steeds uitstellen van den elfstedentocht wel afstel zal komen. Het ijs is nog steeds niet overal betrouwbaar, alle banen zijn boyendien nog steeds niet gereed. Het ergste is echter, dat het weer niet meer „vast" is: bij eiken dag. die we verder kwakkelen, wordt de kans. dat de traditio- neele tocht doorgang zal vinden, geringer. Maar natuurlijk blijven de inschrijvers Hopen nu Motregen zal dalen.. Het K.N.M.I. deeit mede: Tengevolge van de lichte motregen, welke vooral in het midden van het land wordt verwacht, zullen de we gen hier en daar opnieuw zeer glad worden. Vrees voor herhaling van het rampjaar 1861 ongegrond. Autoriteiten van den Rijkswater staat hebben, aldns het Hsbl., verze kerd, dat vrees voor dijkbreuken en overstroomingen tengevolge van den ijstoestand in onze rivieren, onge grond is. Het rampjaar van 1861, toen het kruiende ijs de dijken op verschil lende plaatsen ondermijnde, zal zich, naar de omstandigheden zich thans laten aanzien, niet herhalen. De ijsbezetting heeft een volkomen nor maal verloop gehad en op zichzelf is het kruien van het ijs en het oploopen van het water op bepaalde plaatsen, iets, dat onver brekelijk aan ijsgang verbonden is. Wat echter sinds 1861 wel zeer is veranderd, is de toestand waarin de rivieren verkeeren. Die is aanzienlijk beter geworden. De rivie ren zijn genormaliseerd en laatstelijk toe vallig juist voor dezen ijsgang, is dat ook met de Maas het geval geweest. De toestand is nu zoo, dat zich onder het ijsdek in alle rivieren een egaal stroombed bevindt, waar het water vrijwel ongehinderd door stroomt. Huiszoekingen en arrestaties te Charleroi. Spelen Rexisten de hoofdrol In verband met een spionnage-affaire in België, verneemt de N.R.Crt. dat op ver zoek van het militair parket de recherche te Charleroi Woensdag in verschillende ge meenten van dit arrondissement huiszoe kingen heeft gedaan en talrijke personen opgeleid. Deze huiszoekingen en ondervra gingen duurden tot gistermiddag. De mees te gearresteerden werden, in den loop van den dag weer in vrijheid gesteld, maar twee hunner bleven aangehouden. De eerste een 32-jarig ingenieur. Béro genaamd, die langen tijd aan het hoofd stond van de rexistische „gardisten" te Charleroi, zou zich aan spionnage schuldig hebben ge maakt. Hij blijkt inlichtingen over de posi tie van de Fransche troepen, die bij de Bel gische grens gelegerd zijn. aan Duitsche onderdanen te hebben overgemaakt. De tweede persoon is een 37-jarig Vlaamsch employé J. DeSmedt. die bekend heeft ge gevens van militairen aard, aan Bero te hebben verstrekt. Béro loochent echter al le schuld. Beide gearresteerden zijn naar de gevangenis te Brussel overgebracht en al daar opgesloten. Te Charleroi verwacht men dat deze zaak een groote uitbreiding zal nemen. Volgens Havas heeft Béro talrijke reizen naar Duitschland gemaakt De leider van de rexisten, Degrelle, heeft naar aanleiding van deze zaak een brief eepubliceerd, waarin hij verklaart Béro uit de partij te hebben gejaagd en aan de poli tie te hebben aangewezen als verdacht. Noch Degrelle zelf, noch zijn partij hebben ooit in verbinding gestaan met DeSmet, Vlot met vier Belgen omgekomen van koude en ontbering, op zee gevonden. Het s.s. Lesrix, dat op de Theems is aan gekomen, heeft de lijken van vier mannen aan land gebracht die op een vlot drijvende in de Noordzee waren aangetroffen, de man nen zijn waarschijnlijk van ontbering om het leven gekomen. De vier mannen, wier lijken men op een \lot in de Noordzee drijvende heeft gevon den, blijken leden der bemanning van het vermiste Belgische s.s. Meuse te zijn. Een der lijken heeft men geïdentificeerd als dat tan den 52-jarigen kapitein van de Meuse, van Dijck. Maandag zal de teraardebestel ling geschieden. Elf overlevenden van het Zweedsche s.s. Gothia zijn op een eiland voor de Westkust van Schotland aan land gezet Vier man waren ernstig gewond. Allen waren volko men uitgeput De overlevenden verklaren, dat drie leden der bemanning door een ontploffing gedood zijn en dat een boot, waarin tien schipbreu kelingen hadden plaats genomen, vermist wordt Een telegram uit Madrid meldt, dat het Deensche s.s. Kina te Las Palmas is aange komen met acht overle\*nden van op mij nen geloopen en getorpedeerde schepen. Hieronder bevindt zich ook de kapitein van het N'oorsche s.s., Enid, dat op 18 Januari in de Noordzee is getorpedeerd. Twee reddingbooten van het Estlandsclie s.s. Nautic, dat Zaterdag op de Noordzee is gezonken, zijn op de Noorsche kust aange komen. De booten hadden bijna zes dagen op zee rondgezwalkt. Aan boord van een der booten bevonden zich elf mannen en een vrouw, aan boord van de andere boot tien mannen en een vrouw. Beruchte record van 19281929 wordt waarschijnlijk geklopt. De voetbalbonden hebben ook de voor Zondag a.s. vastgestelde wed strijden in verband met de gesteld heid der terreinen afgelast, Zoo wordt het overmorgen de achtste ach tereenvolgende Zondag, dat vrijwel alle clubs in den lande niet gespeeld zullen heb ben. 3 December j.1. marcheerde de zaak nog goed, 10 December d.a.v, nam de stag natie 'n aanvang met den dien dag gespeel den jubileumwedstrijd Nederland-België; na dezen datum is het steeds zeuren geweest. Slechts op 17 December vonden nog ont moetingen plaats, doch het waren er zeer weinigen. Hèt begint er met dat al op te lijken, dat het record van het seizoen 19281929, met negen voetballooze Zondagen, zal worden geëvenaard, zoo niet geklopt. Want, gesteld dat de dooi inzet, dan nog is het twijfelach tig, of 4 Februari a.s. een algemeene voet baldag zal worden. Men kan immers veilig aannemen, dat het gros der velden dien dag voor voetbal nog ongeschikt zal zijn ideaal dooiweer dan buiten beschouwing gelaten. Het wordt ditmaal een bijzonder latertje en achteraf prijzen we ons nog gelukkig, dat het thans „slechts" noodcompetitie is.... Zoo schalt de roep over het Us- selmeer, als de ijsvlet van Urk vastraakt... Men meldt uit Zwolle aan de N.R.Crt.: Nu het IJsselmeer vol ijs is, Urk is geïsoleerd en een aantal schepen ingevroren, is de ijsvlet van de Ur- ker reddingsvereeniging Hulp en Steun opnieuw een onmisbare scha kel met den vasten wal geworden. De reddingsvereeniging is Urk zelf. Heel het eiland staat er als een man achter en als de ijsloopers van een tocht terugkeeren, loopt het dorp uit, om hen te begroeten en de laatste meters over het ijs in de vlet voort te sleepen. Het is ongelooflijk welk een arbeid deze groep mannen, tien in totaal op hun toch ten naar Lemmer, naar Kampen, of naar een ingevroren boot, verzetten. Over rotsen, door spleten... Wie hen één dag aan het werk heeft ge zien, begrijpt wat het zeggen wil in het barre winterweer er op uit te gaan, een boot van meer dan 1500 kg. zwaarte voort sleurend aan sterke zeelen, door sneeuwop- hoogingen en over ijsrotsen. door spleten, waaronder verraderlijk het water loert, over afstanden van soms 30 km. en meer. Voor dag en dauw trekken zij er op uit en zij komen soms op de plaats van bestem ming aan, als de zon achter den horizon verdwijnt. En gedurende den dag gaan ze. soms zig zaggend, maar altijd in rechten koers over het ijs. Zij weten wat gevaren zijn... Vooraan gaan de stuurlieden. Ste vige Urkers, op leeftijd, krachtige open gezichten, die botters op mij nen hebben zien loopen in den we reldoorlog en dus weten wat levens gevaar is. Achfer loopt de vletschipper. Albert van Veen. Hij houdt het kompas in het oog, spiedt met zijn oude, sterke oogen den hori zon af naar vaste punten, die hij meestal zoekt in opstekende ijsschotsen of, zoo mo gelijk in het doel van de reis zelf. Er kan van alles gebeuren. Zichzelf alles ontzeggend, zoolang het reisdoel nog niet in zicht is gaan ze over het ijs. Er kan van alles gebeuren op den tocht. Het ijs kan gaan kruien, er kunnen breede spleten zijn in den ijsvloer, open. stukken, meters hooge sneeuwbergen, aller lei soort van vertraging, waardoor het doel niet tijdig bereikt kan worden. En dan is het een prettige gedachte iets achter de hand te hebben. Er bestaat ook een speciale ijslooperskost: roggebrood, een duim dik gesneden, be legd met een stuk spek van gelijken om vang. Dat eten ze in geval van nood. Want voor de reis wordt het gewone rantsoen brood en koffie meegenomen van huis. Echt zeemansvolk. Het is zeemansvolk In den Nederland- schen zin van het woord. Niet bang voor gevaar, niet bang voor wat moeite en wat zwaar werk. De boot moet maar eens in een spleet terechtkomen en weinig geneigd zijn er weer uit te komen. Dan schalt de stem van den schipper, die zijn mannen aanspoort met het stereotype: „Eén, twee, drie-e, trekke mannen" over de onmetelijke ijsvlakte. Drie, vier keer moeten ze zich schrap zetten, voor de boot toegeeft. En soms doet ze dat niet eens, maar breekt het touw. Ze herinneren aan de oude Watergeuzen Zwart, geel en bruin is hun kleeding. Ze dragen donkere laarzen, met ijzeren sporen om staande te blijven op glad ijs, leeren mutsen en grove wanten. Een kleurrijke groep, achter een roode boot. JULIANADORP. GEHUWDE ARBEIDERS ALS HINDERNIS» HARDRIJDERS. De IJsclub „De Eendracht" heeft Woens dagavond een wedstrijd op de schaats voor gehuwde arbeiders, op haar ijsbaan gehou den, welke op voortreffelijke wijze is ge slaagd. De prijzen bestonden uit levensmid delen, alles geschonken door de nering doenden en elke deelnemer kon een prijs bemachtigen. Deze werden respectievelijk gewonnen door: le pr. T. L. Winder; 2e pr. A. Vrone; 3e prijs H. Vink; 4e prijs K. v, Buuren; 5e pr. W. Tamis; 6e prijs C. Bak» ker; 7e prijs P. Kaptein; 8e pr. W. Meijers 9e prijs T. van IJzendoorn; 10e pr. C. Been en 11e prijs C. v. d. Laan. Er was veel publiek aanwezig, de ijsbaan was prachtig in orde en de stemming op perbest! Een woord van dank aan de ge. vers en aan de commissie is hier zeker op zijn plaats. „DOE GEWOON .1!" Het ligt in de bedoeling van de tooneel» club van de Harmonie „Kunstzin" op te voeren een revue, samengesteld door den heer J. van Glabbeek, weergevende Juliana- dorpsche en Koegrasser toestanden, die ge titeld is: „Doe gewoon...!!" N.K.B.-AVOND. Ook alhier hebben de N.K.B. winkeliers voor hunne cliëntele in de zaal van den heer A. Doorn op Woensdagavond j.1. een genoegelijken avond georganiseerd. De zaal was meer dan uitverkocht. De heer Ph. N. Noot Mz. opende met een woord van welkom. Door de fa. Niestadt uit Scha- gen werd de reisfilm vertoond. Verder werd medewerking verleend door het duo Dora Schrama en Benny Vreden. Hun optedeii recenseerden wij reeds meermalen. En dan was daar nog de dansband waar» van de bezetting deel uitmaakt van een de tachement ergens uit ons land, die er best de gang in hield. De heer Noot dankte aan het slot allen voor hunne prestaties en het publiek voor de belangstelling. 'ANNA PAULOWNA AANVRAAG VERLOF B. Door den heer A. Huiberts is een aan vraag ingediend tot het verkrijgen van Ver lof B voor de localiteit aan de Burg. Lo» vinkstraat, die eerder gebruikt werd als mi litaire cantine. WIJZIGING OPKOMST, S. J. Hoogmoed, dienstplichtige van de lichting 1940 en ingedeeld bij de 2e ploeg van het 21ste Reg. Jnf., was eerst aangewe zen op' te komen te Alkmaar. Hem is nu aangezegd zich op 5 Febr. te melden bij het 4de Dep. Bat. te 's-Gravenhage. BREEZAND. WINKELBRAND. In den winkel van den heer Van Nuland aan de Burg. Lovinkstraat, ontstond brand, vermoedelijk op de plek, waar de kachelpijp door de zoldering gaat. De heer van N. dio zelf de brand ontdekte, waarschuwde ter stond eenige buren. Met hun hulp werd het vuur met emmers water en sneeuw ge- bluscht Inmiddels waren ook Burgemeester Mijn- lieff, de politie en de brandweer gearriveerd De spuit behoefde echter geen dienst meer te doen. De schade, door vuur en water aan goederen en inventaris aangebracht, viel mee en wordt door verzekering gedekt. HELDERSCHE EIERVEILING, 25 Jan. Aangevoerd: 20.000 kipeieren: 5254 Kg. 4.—, 55—57 Kg. 4—4.20, 58—60 Kg. 4.10—4.30, 61—63 Kg. 4.30—4.50, 61—67 Kg. 4.20—4.80, 68 72 Kg. 4.805.30, 300 eendeieren 2.90—3, per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 25 Jan. Aangevoerd: 36.000 kipeieren f 3.905.20 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. 26 Jan. Uien 4.504.90, grove uien 4.20i.50, peen 2-502.90, kroten 2.60, roode kool 4.30—5.10, gele kool 33.20.. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 26 Jan. Peen 2.40—2.80. roode kool '4.705, witte kool 3.gele kool 33.20. De veiling duurt voort

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8