en de vuren van Tohr Om zelf te maken Beile jongens en meiijel! KindeAuAiend Oplossing raadsel vorige week Nieuw Raadsel RuM&eJfye. Lathen is gezond! De verkochte wind DOOR; EDGAR RICE BURROUGHS We beleven het wintertje wel, een winter, die je je nog heugen zal als je blonde ha ren grijs geworden zijn, als je jonge benen moeilik meer gaan, als je inplaats van de reuzezwaai, gebogen loopt, als je je hand achter je oor moet houden om te verstaan wat je buurman zegt, als je niet meer zo hard schreeuwt, dat ze je een kilometer ver kunnen horen, maar als je fluistert als de oude mannetjes. Ja, dit is een winter, die historis wordt, net als die van 1890, als die van 19281929. Later zal men ook spreken over de winter van 19391940. Het is wel leuk dat jullie hem meegemaakt hebt. Wat «en fijne dikke pakken sneeuw zijn er gevallen. Je kon wel tien sneeuwpoppen naast elkaar zetten, een leger van sneeuw- soldaten en die doen geen kwaad ook. die kan je gerust een geweer of een mitrailleur in hun handen geven. Het laat hun ijskoud. 't Is jammer, dat het met de schaatsen- rüderij zo lelijk in de war gelopen is. Een pak sneeuw en weer een pak sneeuw, dooi, vorst en weer dooi, dat heeft de banen geen goed gedaan. Misschien komt er toch nog iets van terecht, al verlangen we er niet meer naar. We zullen nu toch heus erg blij zijn als de lente zich aankondigt het vriendelijke zonneschijn en jongen, uit bottende knoppen. Was het al vast maar zover. Het boek is van de week gewonnen door: COEN COSTER, Wachtstraat 2'6, Den Helder. Reier .lans. Welke buurjongen heeft dat verteld, Reier, dat ik prijs stelde op een stukje mijn. Ik vind het erg vriende lijk van je, hoor, me het te willen bren gen, maar heus, ik stel er geen prijs op. Ik hoop, dat de tijd spoedig daar is, dat we niet meer over mijnen praten en den ken. Ik vind het akelig genoeg, dat die monsters de zee en het leven van zoveel mensen onveilig maken. Jetty But. Je bent vandaag geloof ik epn van de vele nieuwe vriendinnetjes, Jetty, en met de anderen ben jij ook wel kom. Dat spreekt vanzelf. Jan Jansen. Je kan nu beter skieën dan schaatsenrijden, Jan, en Zondag wa ren er verschillende mensen, die de houten latten hadden ondergebonden en op de Ti- morlaan voortgleden, alsof ze van de Mat- terhorn kwamen. Marletje Weeda. Nog hartelijk gefeli citeerd, Marietje, al ben ik een dag te laat. Ik kon er moeilijk gisteren het Juttertje voor uit laten komen. Heb je een fijne dag gehad? Het is niet nodig dat je een schuil naam gebruikt, hoor. Alleen, je mag het nu, omdat je veertien geworden bent. Vergeet-me-niet en Viooltje. Bij het zien naar een wedstrijd heb je veel meer plezier, dan wanneer je zelf meedoet, twee tal. Bij het eerste heb je de lol bij het tweede de inspanning. Geef mij het eerste maar. Hans en Grietje. 't Is nu geen tijd om thuis te zitten, Hans en Grietje, je moet nu een frisse neus en klappertanden halen, je 'moet sleeën en sneeuwballen gooien, glijen en vallen, maar niet bij de kachel kruipen. Dat zou jammer zijn. Teo de Kok. Ik zal het versje op nemen, omdat het nu zin heeft het te plaatsen, Teo, maar je hebt vergeten er bjj te schrijven, wie de dichter van dit liedje ls. Voortaan er bij schrijven, hoor. HET MUSJE. Klein Lieske stond voor 't venster, En keek naar buiten toe. Daar lag de sneeuw met hopen, En dekt' de bloempjes toe. Maar ook zat daar een musje. Het sjilpte o zo droef, Geen korrel kon 't meer vinden Hoe 't in de sneeuw ook groef. Het had zo'n ergen honger. En was vast dood gegaan, Had niet ons lieve Lieske, Het raam gauw opgedaan. Ze gooit een hand vol kruimels Vlak bij het musje neer En 't hongerige diertje. Strijkt dadelijk er op neer. Hilly Oosterbeek. Doe je best, Hilly, en tracht de prijzen te winnen, want een boek is fijn om te lezen en een taart lek ker om op te peuzelen. Jan v. Reek. De juistheid van die cij fers kan ik niet beoordelen. Jan, het was een bericht, dat van een persbureau kwam en waarvan we aannemen, dat het goed is. Niet onmogehjk is natuurlijk wat jij schrijft. Weten doe ik het niet. Corrie Zand. Je bent welkom, Corrie. Hugie v. Straten. Brrr, ik lig liever 's nachts in bed, bij 12 graden vorst, dan dat ik op straat loop, Hugie, want dat lijkt me geen pretje, of je zou in een pels rond moeten stappen, dat zou misschien gaan. Betsy Gomes. Voor het ijs is het wel jammer, dat er zo'n pak sneeuw ligt, Bet sy, maar de bloemen zijn er lekker warm door toegedekt. En die hebben wel wat warmte nodig bij die strenge vorst. A. Gomes. Denk er om, je naam vol uit te schrijven, hoor. Raden kan ik het niet. Ja, dat is een goed doel, voor die arme Finnen geld bij elkaar brengen, om ze te helpen, de grote nood te lenigen. Jannie Aberson. Iets over Ebbo ver tellen. Ja, wat moet je eigenlijk vertellen van zo'n kleine peuter, 't Is soms een klein eigenwijs mannetje. Als hij eten .moet, dan knijpt hij dikwijls zijn lippen stijf op elkaar en gooit z'n hoofd heel eigenwijs naar ach teren. Dat betekent dan zoveel als „ik heb geen zin". Maar als we dan datzelfde stuk je brood aan een ontbijtvork prikken, dan hapt hij het gretig op en als het hem lekker smaakt, dan zegt hij ..haaaaaa". En als hij in bed gestopt wordt, dan leggen we z'n kopje zoo, dat hij met z'n mondje zijn kussen voelt en dan is hij tevreden en gaat rustig slapen, maar anders zet hij een mond op als een trompet. Rika Koningstein. Dat is fijn, dat je vader zo voor de vogels zorgt, want die hebben het moeilijk, hoor, met die kou en die sneeuw. Als alle mensen er om zouden denken, dan zou het met de dieren best gaan en het vraagt toch heus niet zoveel. Bovendien, je hebt er het plezier van, want het is zo'n leuk, vrolijk gezicht al die meeu wen en andere vogels. Teuntje Kloosterman. Dat is een feest dag voor de hele familie geworden, die verjaardag van je moeder, Teuntje. Gezel lig als er zoveel familie van buiten komt, hé, of wonen je grootouders in de stad en je oom en tante ook? Wim Kalkman, Den Burg. Kom, dat vind ik leuk, Wim, dat jij ook de pen op genomen hebt en van plan bent me weke lijks te schrijven. Ik heb enige jaren terug veel vriendjes en vriendinnetjes op Texel gehad, maar die zijn zo langzamerhand „de kinderschoenen ontgroeid". Maar toch, Texel trekt me altijd nog. Ik houd van jullie eiland en van de bewoners en ik heb er nog veel goede vrienden. Netty Kalkman, Den Burg. Wel alle- mensen, twee vliegen in één klap, dat maakt de verrassing nog groter. Blijf je me ook trouw, Netty? Bali, Annie en COr v. Bijnen. Ik denk, dat die thuiskomst van jullie vader een plotselinge verrassing wordt. Niemand weet eigenlijk precies wanneer die torpedojager binnen zal lopen, 't Zou leuk zijn, als het precies voor zijn verjaardag was. Wat een feest zou dat worden. Rienus Schievink. Nee, ik ben jou nog niet vergeten, Rienus, en nu ik zie, dat jij zoo keurig schrijft en zo aardig stelt, nu mag jij me ook weer niet zo gauw in de steek laten, hoor. Dat is geen manier van doen. Papperlepaps, een jongen, die zo goed, gezellig en vlot schrijft, zou die niet iedere week een briefje kunnen pennen? Natuurlijk, dat kan. Tonia, Dientje en IHartha Briars. 't Is baggerweer, drietal en het is ook maar het best om baggerlaarzen aan te trekken. Een raar wintertje, hoor. In Maastricht vroor het, dat het kraakte en hier dooide het. Hier lag een pak sneeuw van je welste en vorige week Zaterdag was ik in Vlis- singen en daar waren de straten schoon. Johan Steenkist. Voor de padvinderij is het ook fijner als het voorjaar er is, Joh, dan kan je weer naar de duinen en naar het strand, tenminste, als de soldaten het niet verbieden, 't Is zo'n rare tijd. Het vriendje dat schrijft over het raadselbeest als een „voorhistoris monster" vergeet zijn naam. Dat is ook voorhistories, hoor. Sientje, Beppie en Henny Korbee. Nu, of we hebben gesleed, drietal. Ik heb Zon dag m'n jongens getrokken tot er aan iede re hoofdhaar een druppeltje parelde en m'n tong zowat op m'n schoenen hing. Ja, dat viel niet mee, maar enfin, we hebben ple zier gehad. Ide en Ida Kok, Den Hoorn (T.) 't Is goed, dat je vader geschreven heeft over die taart, anders hadden jullie hem zeker niet gehad. Ik was in de veronderstelling, dat die taart allang op de plaats van be stemming gekomen was en toen die brief van jullie vader kwam, ben ik eens gaan informeeren en toen bleek er een misver stand plaats gehad te hebben. Maar, zij ls nu in jullie huis en jullie magen terecht ge komen. Gelukkig! Jongens en meisjes, er ligt nog een hele stapel briefjes, maar m'n tijd is verbruikt en mijn ruimte is op. Ik moet dus eindigen. Volgende week hoop ik dan weer de brief jes te beantwoorden, die vandaag moesten blijven liggen. Zenden jullie dus volgende week alleen je oplossing in en schrijf geen briefjes. haan, hert, olifant, paard, koe, varken. Goede oplossingen ontvangen van: Roelie Bovendorp; Reinier?; Piet en Freek Bruul. Jenny Kraak;- Loek en Leon v. d. Wal; Annie en Jantje ter Bruggen; Tinie v. Brederode; Jan van Loosen; Joop en Tina Buschman; Tini, Neel, Frits en Coen Coster; Corrie Orijnus; Johan en Eduard v. d. Pol; Joop Riedeman; Annie en Loekie Janssen: Jack Doezie; Jan Koomen; George Veer; Erna Meyer; Ellie Bisschop; Nelie Schoorl; Jan v. Bale; Ansje Jamoel; Tillie Bisschop; Cor Harsinger; Annie Vis ser; Corrie Riedeman; Nellie en Ieke de Langen; Beppie Zomer; Beppie Vink; Wil lem v. Dijk; Cor v. Bijnen; Sjaantje Abbe- ma; Jossy v. Zoelen; Aukje en Age IJska; Jan Wever; Piet Doezie; Ida Scheepvaart; Tini Scheepvaart; Martien van Os; Lou Janssen; Ide Kok, Den Hoorn, Texel; Bep pie, Hennie en Sientje Korbee; Johan Steenkist; Martha Briars; Rienus Schie vink; Balie en Annie v. Bijnen; Netty Kalk man, Den Burg, T.; Wim Kalkman, Den Burg, Texel; Teuntje Kloosterman; A, Go mes; B. Gomes; H. v. Straaten; Corrie Zand; Teo de Kok; Hans en Grietje; Ver geet-me-niet en Viooltje; Marietje Weeda; Jan Jans; Jettie But; Reier Jans; Jannie Aberson; Piet Kalis; Rinse Hyma; Jacob Groen; Marietje Verbeek; Mary Jurg; Joop Sanderse; Jac. Bovendorp; Jeanne Orijnus; Nini Breel; H. v. Galen; Jan Jacob Kasten; Alida Kasten; Minke Hyma; Rie en Tineke Groothuis; Beppie v. Rijswijk; Joop v. Dijk; Trijntje v. Strien; Hil Jamoel; Nellie Rot- erggans. Mjjn geheel bestaat uit 31 letters of 7 woor den en is een bekend spreekwoord. 7, 1, 2, 3, dun twijgje. 9, 5. 8 huisdier. 26. 13, 23, 22 kinderbedje. 27, 30, 31 bewoner van een land in Europa. 4. 20. 14 oorlogstuig. 15, 16, 17 vaartuig. 18, 10, 11, 12, 21 niet vlug. 29, 24. 25, 7 tijdelijk onderdak. 19, 20, 26 kloosterzuster. 29, 13, 6 metaal. Wie wil 12 Klokzeepbonnen ruilen voor 10 vliegtuigbonnetjes van Honing. JAN JANS, Langestraat 110. POPPENKLEERTJES MAKEN. (S. SalomonsSouget.) Moes ging met mij naar de winkel van Marie, de woljuffrouw, waar we mooie knotjes kochten, rose, wit en ook lichtblauw. Voor mjjn popje Anneliesje heb ik toen een jurk gemaakt, kleine pofjes aan de mowtjes, helemaal alleen gehaakt. Leuke, witte, wollen wantjes, een baretje nog erbij, haakte ik voor Anneliesje met twee kwastjes voor opzij. Als 't nu maar gauw mooi weer word' kan 'k met pop uit wand'len gaan, o, wat zullen haar die kleertjes, die 'k gehaakt heb, schattig staan. ZOEKPRENTJE. Waar is de schapenhoedster? Grootmoeder: „Jantje, zeg je nog altijd een versje .„or mij op?" Jantje: „aa, maar tot nu toe heeft het nog niets geholpen." Grootmoeder: „Waarom niet?" Jantje: „Nu vandaag heeft U al weer niets voor me mee gebracht." Vreemdeling bij den kapper: „Au, daar snjjd je me weer! Als je niet beter scheren kunt, zul je je klanten wel gauw verlie zen!" Leerling: „O, nee. De klanten mag ik nog niét eens scheren, ik scheer alleen nog maar de vreemdelingen. „Nu", zei de juffrouw tegen Hedi, „schrijf eens tien woorden met een ei op." Even later leverde Hedi haar papier in en de juffrouw las: Een ei, twee eieren, drie eieren, vier eieren, vijf eieren, zes eieren, zeven eieren, acht eieren, negen eieren, tien eieren. Miesje: „Juffrouw, mijn zusje kan van daag niet op school komen, ze is ziek." Juffrouw: „Hebben jullie den dokter ge haald?" Miesje: „Nee juffrouw, ze is helemaal vanzelf ziek geworden." Moeder kwam langs een groepje school jongens. Juist hoorde ze dat Kees, haar zoontje tegen zijn vriendjes zei: „Ja, trouwen kun je alleen onder fami lie." „Waarom?" vroeg Pim. „Nu, mijn moeder is met mijn vader ge trouwd, mijn grootmoeder met mijn groot vader en mijn tante met mijn oom." Er was eens een graaf in Friesland, dien een zekere koopman f 8000 beloofde als hij hem de wind wilde verkopen, die altijd over Friesland woei. De graaf nam het aanbod lachend aan, en gaf den koopman permissie een procla matie uit te vaardigen, dat hij de wind van heel Friesland gekocht had en iedereen zou straffen, die zich er zonder zijn toestem ming van zou bedienen. Natuurlijk lachte ze in heel Friesland om die bekendmaking. Maar toen ze merkten dat het den koper ernst was, en hij ver scheidene mensen straffen liet omdat ze het graan gedorst hadden of duiven hadden op gelaten zonder van hem een vrij briefje ge vraagd te hebben, begrepen ze pas wat een narigheid er boven hun hoofd hing. Het land bracht toen een grote som gelds bij een en kocht daarop de wind weer van den koopman terug. De kurk aan de ring. „Jongens" zei moeder tegen Bram en Wil, „morgen is het Woensdagmiddag, willen jullie Nico en Piet niet hier vragen? Het is aldoor zulk lelijk weer; om buiten te spelen is het niets, je kunt je nu beter bin nen vermaken." „Hè ja" zei Bram, dan zal ik meteen dat nieuwe kunstje, dat ik van oom Bob ge leerd heb, vertonen." „Wat voor kunstje?" vroeg Wil. „Kom maar mee, dan zal ik 't je laten zien." Bram ging naar de kelder, waar moeder van alles bewaarde, en haalde een stevig soort karton. Toen knipte hij een ring van 15 cm. doorsnede, zoals je op het eerste plaatje ziet. Daarop nam hij twee kurken, A van karton maken". Op het eerste plaatje kun je zien, hoe de ring eT nu uitzag. „Wil", zei Bram nu „zie jij kans om die twee kurken van de ring los te maken, zon der de twee ringen of het touwtje stuk te maken?" Wil dacht na. „Nee, zei hij na enige tijd, ,ik zou niet weten hoe ik dat moest doen." „Luister goed", zei Bram, „dan zal ik het je uit leggen. Zie je wel dat ik de doorsnee van dat kleine ringetje, iets groter gemaakt heb, dan de breedte van de rand van de grote ring? Let op! Nu buig ik de ring zo om." En Bram boog de grote ring op do manier als je op het tweede plaatje ziet. Toen kon hij het kleine ringetje heel ge makkelijk over de breedte van de grote ring heenschuiven, en dus had hij het kleine ringetje, zonder het stuk te maken. bond ze met een touwtje aan elkaar en hing ze aan de ring. Over het touwtje schoof hij een ringetje van touw gemaakt, „Maar", zei Bram, dat ringetje kun je ook van de grote ring, losgekregen. Daarna boog hij de grote ring weer open en ziet, daar hingen de kurken los over de ring, die hij er dus zonder enige moeite af kon halen. In de omgekeerde volgorde kreeg hij de ring weer over het touwtje. Wil vond het kunstje enig! „Het is eigen lijk doodgemakkelijk", riep hij uit, „maar wie komt nu op het idee om die ring zo om te buigen! Ik weet nog wat. Laten we de ring met allerlei figuurtjes versieren en dan verven. Dan valt de vouw niet zo op. En inplaats van die kurken hangen we er twee rode houten bolletjes aan, dan lijkt het net, of we het zo in de winkel gekocht hebben!" Dat deden ze en de volgende dag hadden ze zo'n succes met het kunstje! Nico en Piet besloten direct ook zó'n ring te maken en hun huisgenoten te foppen. En jullie gaan toch zeker ook aan de slag? Zoiets is een welkomen afwisseling op partijtjes. OPLOSSING ZOEKPRENTJE. Draai het plaatje ondersteboven, dan zie je de schapenhoedster met haar handen op haar rug tussen de beide groepen schapen in. TARZAN DE ONBLUSBARE BRAND. Tot op de huidige dag is het nog niet gelukt de brand te blussen, die sedert 1884 in de mijnen van de Amerikaanse staat Ohio woedt. In de loop der jaren zijn er talrijke pogingen gedaan het vuur te blus sen. Maar die pogingen waren vergeefs. De schade, die door de onderaardse brand aan gericht werd, wordt op een goede vijftig milliard dollar geschat. De oorzaak van de brand was een staking die 55 jaar geleden onder de mijnwerkers van Perry County uitbrak. Deze stakers overgoten een kolenwagen met petroleum, staken die aan en lieten hem verschillen de schachten binnenrollen, zodat zich spoe dig een vertakte brand ontwikkelde. 19. Door het grote gewicht van den vallenden reu9 was Tarzan niet vlug genoeg op de been geweest. Hij werd nu door een troep gele monsters vastgegrepen en hoe hij er zich ook tegen verzette, de koning van de jungle werd ruw omhoog getrokken. Hij keek rond. en zag zjjn vrienden, die ontwapend en gevangen genomen waren. „Het geluk is tegen ons," bromde d'Arnot. „Maar we hebben in ieder geval grote opruiming in hun gelederen ge houden," zei Perry met voldoening". Er zijn minstens een half dozijn dood en vele tien tallen gewond." Nu plaatsten de wilden da gevangenen paarsgewijze met de ruggen tegen elkaar, en bonden hun polsen aan el kander vast: Majoor Burton en Dr. Wong. Perry en Janette. Toen kwamen Tarzan en d'Arnot aan de beurt. De eerste fluisterde tegen zijn vriend: „Je mote je vuisten ballen, dat geeft ons een beetje speling." Nadat de gevangenen gebonden waren, liepen de gele mannen naar de rivier en lieten een luiden, enigszins zingenden toon horen: „Tarnasuki! Tarnasuki!" Plotseling kwamen er eenige kro- kodi,.en te voorschijn, die hnu grote kaken hongerig openden. „Zo," zei Perry, „dat ziet er naar uit, of wij als lunch zullen dienen voor deze lieve krokjes."

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10