De Brabantsche Briet van Het meisje Radioprogramma Wi^TEILT:! uitde£uncPuioxyni Ulvenhout, 25 Januari 1940. Amico. Daar zijn. mee deus felle winterweer, veul menschen ziek! We gaan naar Februari En da'a 'n kwaje maand, 't Is de sturm- maand onder 't men- ■chengewas, men- nigte blom brikt van d'n steel. Van proppen kost lesten Zondag niks komen. De... eh... „nachtploeg" was om zoo te zeggen buiten gevecht gesteld; den Joost moest bij 'n serie klantjes op zieken bezoek. want hij ia 'nen ouwerwetschen za kenman: als ge hum klandizie gunt dan krijgde 'r 'n familielid bij! Veur één orderke van tien worsten en twintig zulten lot ie oe nooit meer in den steek! Dan wenscht ie oe heel oew leven Zaiég Nuuwjaar, feliciteert oe en oew vrouw mee den verjaardag, trouwdag en oew eventueele prijske uit de loterij; bezoekt oe in 't ziekenhuis als 't zoo uitkomt, doet de examens mee van oew kroost; zurgt, als ge 't 'm vraagt veur infor maties op den vrijer van oew dochter (want den Joost komt toch overal!), kortom: hij is 'nen Burgerlijken Stand op z'n eigen, waarin ie oe opneemt veur éenen rol gekookt spek. of tien kilo beuling-op-dertig-dagen-mee-acht- dagen-zicht-min-twee-percent-„contant". Den Joost heeft 't dus veul druk deus weken, want veul portretten uit zijnen zakelijken fa milie-album zijn beschadigd mee 'n snot neus, 'n griepke, 'nen vastzittenden hoest, spit en „rimmetiekerigheld". De leste veertien dagen had ie drie begra- fenisen! Dan leet-ie 't zóó aan mee zijnen verkoop, dat ie in den omtrek van den over leden „cliënt" (hij sprikt altij van m'n „Cliën ten". Ja mee 'n hoofdletter, want die is beslist te hóóren bij den Joost) maar dan leet-ie z'n zakenreis zóó aan, dat ie in de wjje omgeving van 't sterfhuis dieën dag z'n or ders haalt, na ln den stoet te hebben meege- rejen ln z'n gevuurlakt Fordje, mee zijnen hoogen hoed op, die ie dan meevoert in 'n doos tusschen de af te leveren balkenbrel en zoo. Op 't kerkhof houdt ie de gevoelige „aanspraak", die altij dezelfde is, maar die hoe langer hoe schoonder wierd, lijk 'n kope ren kan die steeds feller gaat blinken deur 't veule poetsen! Ja, den Joost heeft zoo z'n eigen ouwerwetsche methode van zaken-doen en toen zijnen ouwen patroon 'm buitenschupte. schupte-n-ie glnnen „ophaaldienst" weg, lijk le docht, maar 't beste „familielid" van heel Z'n cliëntèle! En de worstafnemersfamilie liet dat nie onder zich! Getuige den Florisanten toestand van „De Samenwerking", maar dat tusschen 2 hokskes! Want ge wit 'r alles van. Eigenlijk wild-n-ik oe maar duidelijk ma ken, hoe druk den Joost, ook in vrijen tijd, ook op Zondagen bezet is, in deus barre win tertij, nou veul menschen ziek zijn. En nie alleen den Joost ontbrak op 't prop- appèl. Ge witte den Joep, jongste van de club, heeft 'n huishouwen van twaalf kinders. Dfis den Joep is ziekenvader op den oogenblik. Want als in zóó'n gezin er éenen 't op z'n heupen krijgt, sjuuster: op z'n luchtpijp, dan is zooiets mee gin zeuventig, tachtig zakdoeken goedgamokt! Den Fielp „voelde z'n heigen hook nie eele- gaar vit", zee-t-ie: „knieën vrekten 't zoo luidde zijn diagnose „en d'n sneeuw zat in z'nen kop." Den Jaan was kiplekker, maar z'n Tonia, beweerde-n-ie, lee thuis, in de bedstee op te scheppen of ze den nacht nie meer halen zou enne... zee den Jaan effenaf: daar was nog ging kijk óp...! Maar ondertusschen moest le de wacht houwen, wat ie dan ook dee mee 'n FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton Den volgenden morgen was hij vroeg op en trof zijn dochter niet aan het ontbijt. Op zijn kantoor had hij zichzelf ernstig onder handen genomen. Dat gaat zoo niet, Josiah, mijn jongen, zei hij voor de duizendste maal tegen zich zelf. Neen, dat gaat zoo niet. Hij en Lilian ontmoetten elkaar pas aan het diner. Toen de bedienden de eetkamer hadden verlaten, bood hij zijn dochter een si garet aan. Zelf stak hij een sigaar op en hij glimlachte weemoedig tegen haar. Die sigaret na het eten, Lil, zal wel gauw tot het verleden behooren. Hoezoo, vader? Het zal niet lang meer duren, of je zult geregeld dineeren in gezelschappen, dat dergelijke moderniteiten niet toestaat. Lilian schrok. U bedoelt toch niet...? Ja, dat bedoel ik wel. Vanmiddag ben ik bij „mevrouw aan den overkant" ge weest. Staat het... staat het al vast? hijgde Lilian. Ik kwam op een goed oogenblik. Er is gisternacht een poging gedaan om bij lady Shepheard in te breken en haar sympathie voor mij werd nog versterkt door haar ver langen naar mannelijke bescherming. Lilian stond op. Vindt u het erg, dat ik u nu allen laat? vroeg ze zenuwachtig. Ik ben een beetje overweldigd door het groote nieuws. Haar vader stond ook op. Laat dit niet tusschen ons komen. Lil, zei hij ontroerd: het is voor jouw bestwil. Wij zijn allebei ondeugende kinderen, die liefdevolle, maar strenge leiding noodig heb ben. Mogelijk, antwoordde Lilian dof, trutlip in 't hoekske bij de raam. Als le 'ns 'n trekske aan z'n pijp wou doen moest ie op 't huiske gaan zitten enne... werm was 't daar in dat hoekske op den erf nou bepaald nie, verklèèrde-n-ie. Den Blaauwe en ik schoten dus over. Hij vond 't 'nen goeien verloren middag om 't ..schrijfwerk" van de „Samenwerking" uit 't wèè garen te peuteren, want z'n kantoor had onder de leste conferentie zwaar gelejen", zee-t-le droog: „m&ar... 't wés lollig gewist!" Ik gong dus 'nen kuier maken. 't Vroos 'n graad of tien; den sneeuw lag, hard als marmer, gebobbeld langs de wegels, en op de sloojen. die tot den bojes ijs zijn. 't Was stillekes op den buiten, waarover 'nen nevel hong. zóó koud, dat'g'er oewen kop teugen aan stootte als teugen 't ijs water uit de pomp. Ginnen sterveling was ievers te zien. De winkeltjes lagen afgesloten in den Zondagmiddag achter wit-bevrozen ramen en 't leek of ze nooit meer zouwen opengaan, ook al wist ik, zoo goed of ik huilie zég, dat daar achter den winkel, de menschen zaten te „bakken" bij de gloeiende plattebuis, in 't schemerige woonvertrek mee de beslagen ra men, waardeur den witten akker schimde en den pearsen baksteen van 'nen hoek van ons kerk. Als ik daar langs kwam keeek ik efkes bij ons pastoorke binnen, maar ook de pastorie lag besloten in den kouwen nevel, die waasde over den witten voorhof. Strak hongen z'n bruinige lancasters achter de hooge ramen, waarvan 't onderste gedeelte bedekt was mee lange driehoeken van matglas-ijs, die vinnig omhoog piekten. Lijk witte nonnekes, ineengedoken van de kou, stonden daar de conifeeren onder 'nen dikken mantel van sneeuw-ijs. op 'n rij langs z'n tuinhek. En wat wijerop. daar lag de ver laten school, somber in den halfduisteren middag en mee van onder tot boven bevrozen ramen. Gin levend wezen, gin miisch was te be speuren op den durpsweg mee al z'n gesloten huiszekes, mee de witte sneeuwdussels op den raamdurpel, ijsfranjes langs de lage go ten. 't Enigte teeken van „leven" was de smoorlucht, die nou en dan naar beriejen sloeg uit de schouwpijpen. Ten Oosten klom 'n bleeke maan boven de bosschen uit, ten Westen zonk 'nen bloed- rooien zonnebal achter de nevelbank. 'Nen zwak rozen gloei waasde teugen de peerl- grijze loch, waarteugen de blanke sneeuw- daken blaauwig en strak aflijnend. Beweging loos, levenloos-stil schimde 't kale hout van 't geboomt, met hier en daar 'nen dot sneeuw ijs in de oksels, teugen den rossen sneeuw- hemel De vorst kraakte ln de heggen van voorhovekes, onder den ouwen, bevrozen sneeuw, die zwaar woog op den dorren ligus ter en eik. M'nen stap dompte dof over den leegen dorpsweg. En ineens zonder naden ken, stak ik den eenzamen steenweg over, gong 'n akkerpad in, dat leidt naar 't Ulven- houtsche bosch. 'k Gong nou pal oost. En den kouwen nevel kneep hier nog vinniger in 't stramme vel van m'nen kop. 'n Enkel huizeke stond hier mooi en diep ln den sneeuw, 't Erme gedoeike bukte scheef van den ouwer- dom, hoog in de schouwers mee dat laag hangende, dikwitte dak. De akkers bezijen den pad waasden wit weg in den kwijnenden Zondag. Ha! Daar was den bleeken manesmoel weer. 'k Was content „iemand" te zien, hier in deus witte woestenij va eenzaamheid en barre verlatenheid, 't Koolland stak z'n witte koppen lijk harde schuimklodders boven de leege akkers uit. 'Nen enkelen keer poeierde drooggevrozen sneeuw van 'nen boomtak af en den fijnen smeltenden poeier op m'nen jas kraag voelde aan lijk 't kouwe staal van 'nen mesrug. Vóóruit donkerde 't bosch. 'k Gong er geren binnen. Binnen, ja. Want als g'in deuzen kou 't bosch ingaat, dan laat ge 't ergte achter oe. Dan kroelt iets zachts om oewen strammen nek; dan, dan komt ge ieverans binnen! Maar de stilte stónd hier. Om eiken boom. G« liep er teugenaan. Ge kost er "n buts In drukken mee oewen vuist, zooals ge dat zou kunnen doen ln die sneeuwkussels, die daar in de ruigte lagen als. luie poedelhonden, den kop tusschen de pooten, den snoet teugen den grond. 't Rook lekker hier, als ge uit die barre vlakke akkers kwam. die scherp roken naar bevroren nevel. Hier in 't bosch geurde den hars van de m asteboom en, die pittig in m'nen buik woelde. Over den sneeuwbojem was 't veilig gaan. Den donker krinkelde pas bo ven over oewen kop, de dichtbesneeuwde krui nen in. 'Nen fijnen sneeuwpoeier dwerlde hier geregeld ln 't rond; en 't was, of ge, hier ln die volkomen stilte, den witten Vorst hóórde gaan deur 't lage hout. M'n pepke hoorde-n-ik branden, 't vocht in den steel kraken. En dieper geraakte-n-ik in 't donkerende bosch. dat echter, deur den witten bojem, nie heelegaar donker zou worden. Na 'n half uur was ik aan 't boschhuls. 't Leek daar te drijven op de witte stilte van den erf rondomme. hier midden in 't winter- bosch waar den poeiersneeuw dwerrelde lijk stof geworden eenzaamheid. 't Boschhuis zat diep verdoken ln den sneeuw. Nieverans was de sneeuw aange raakt. Hooge kussels langs de zwarte ramen, opgewaaid teugen den voet van 't stille huis, 't dak gedekt tot over de goten, den erf on beroerd, zoo lag deus huis diep in den winter lijk 'n ongenaakbare berghut, daar ieverans dicht onder de sterren. Toch maar 'ns kloppen...? Hol klonk m'n geklop in 't portaal, da'k zoo goed kende. Waar Hanneke mee heur lieve, lachende gezicht, zoo dikkels m'n klee- ren had opgehangen aan den gebeeldhouwden kapstok. De kou gong me efkes deur merg en been. Ik klopte nog 'ns. Wist al dat den Vic nie thuis was, maar toch nog maar 'ns probee- ren. Wat harder... wanneer...? Oja, toen mee 't ouwe mevrouwke..., op heuren sterfdag, toen... toen had ik ook zoo staan kloppen mee dieën hollen echo deur den portiek..., dieën Allerzielendag, toen 't de dooie blaren waren, die deur 't bosch dwarrelden. Herman blafte niet. Neeë, dan was den Vic wel weg. Naar z'n Hanneke? Of zoomaar dolende treinen in, treinen uit; dat deed ie nog al 'ns sinds z'n Lien weer weg was, maar nou te wyd, zelfs veur den Vic. Nog 'ns efkes in zijnen atelier zien. Als ik 't glas tenminste ontdooien kon. Mee m'n pijp probeeren... Sodemearel, 'k zou 'm zoo geren weer 'ns zien, in dieën sterken kop, in die stijdlustige blauwe oogen, 'n bietje troebel van peinzen, van staren. Ha, 't lukte, 'n Traantje -yvater begost bin nen over 't glas te ziggelen. Straf keek ik op m'n pijp, nou en dan steuvig trekkend. Wat dee ik toch...? Hier midden in dat win- terbosch, by deus huis diep-in-den-sneeuw, zoo verlaten, zoo triest, zoo barstensvol her innering als 'n kerkhof. De stilte wóóg op m'n schouwers. Dofte ln m'n ooren. Ja ik had 'n gaatje. Even pro beeren...! M'nen asem stokte. M'n hart stond, efkes stil. M'n beenen beefden. Ik zocht steun mee m'n handen in den kouwen sneeuw op den raamdurpel. Recht keek ik ln 't vriendelijke, witte gezichtje van 't ouwe Mevrouwke. Lé vend zat ze daar in... den donkeren lijst, on- vend zat ze daar in.:, den donkeren lijst, overschouwend den atelier van Victor, lyk ze 'm altij trotsch noemde. M'n hart klopte bonkte teugen m'n strot op 'k Betrapte m'n eigen erop, da'k vriende lijk knikken wou... 'k Draaide mijnen kop af. Klopte den sneeuw van m'n handen. Vond m'n eigen staan, daar eenzaam op den ondergesneeuw- den erf, waar 'k Hanneke zoo dikkels getrof fen had, tuinierend, zingend, lachend. 'k Stond lyk 'nen belelèèr buiten den atelier, waar ik zooveul uren mee den Vic... Twee tranen sprongen in m'n oogen. 'k Was content alleen te zijn. M'n hart wierd geknepen, 't Snukte deur m'n strot. Winter! Maar 'k gong nie weg, veur 't ontdooide ZONDAG 28 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.80 VARA. 6.80 VPRO. 8.00 12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Causerie: „Oude en nieuwe tuinkunst". 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie: „Van Staat en Maatschappij 10.00 Berichten. 10.01 Bach-cantate. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 Uitzending t. g. v. het 40-jarig jubileum van de Amsterdamsche Gemeente Tram, 12.00 Cyclus: „Onze Weermacht". 12.25 AVRO-Amusëmentsorkest en solist. 12.45 Berichten ANP. Hierna: Rotterdams mannenkoor „Zanglust" (opn.). 1.00 Vervolg van 12.25. 1.30 Causerie: „De gesproken mailbrief". 1.50 Zang (opn.). I.55 Declamatie. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en solisten. 3.30 Omroeporkest, een strijkkwartet en solist (met toelichting). 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, gramofoonmuizek. 6.30 Toespraak over Finland. 7.00 Jeugddagdienst. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Radio-maandblad. 9.05 Radiotooneel. 9.40 Omroeporkest en solist. 10.20 Renova-septet. II.00 Berichten ANP. 11.10 Orgelspel. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum H, 801.5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO, 8.30 Morgenwijding. 9.30 Vry Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 Causerie: „Bestek 1940". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO-orkesst. 2.00 Godsdienst onderricht. 2.30 Hartvel-kwartet, 3.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Rococo-octet. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9.00 Prijsvraag-luisterspel. 9.20 „De Minnstrelen". 9.40 Radio-Almanak 1940. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Lezing in Esperanto: Indrukken uit Normandië. plekske weer bevoren was. Waarom? Weet ik dat...? Zachtekens ben 'k weer gegaan deur den witten donker van 't Winterbosch, dat vol was van dwerlenden sneeuwpoeier, die koud in m'nen nek smolt. Ja, 't is 'n streng wintertij van 't jaar. Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.h.v. DRE. Van dat partijtje voetbal zou Han Hollander ge smuld hebbent maar ik moet er ln leder geval eerst aan wennen. Ze zocht de eenzaamheid van haar zit kamer op. Haar vader keerde naar de eet tafel terug, vanwaar hjj een paar uur la ter door den bottelier en een van de huis knechts weggedragen werd. HOOFDSTUK IV. In het Lagerhuis. De volgende weken liet meneer Turner zijn dochter veel alleen; het grootste deel van zyn vrijen tijd bracht hij door in het huis aan den overkant. Een oude tante van lady Shepheard, een weduwe, werd ten tooneele getooverd en kwam bij haar nicht inwonen; want lady Shepheard wist hoe het hoorde. Gedurende dezen proeftijd wees alles er op, dat Josiah Turner, niet meer aan zijn on gelukkige zwakheid toegaf; hij scheen een nieuwe bladzijde te hebben omgeslagen. Tot op zekere hoogte ergerde Lilian zich aan deze verbetering; hoezeer die haar op zich zelf verheugde. Het was hard, dat een oudere dame met een streng uiterlijk en stroeve ma nieren zoo'n verandering kon teweeg bren gen, terwijl een liefhebbende dochter daarin niet geslaagd was. Maar Lilian zette die ge voelens aan kant. Als dat huwelyk goed was voor haar vader en hg daarin het geluk van zjjn levensavond zag, dacht zij er niet aan een vinger uit te steken, om het te verhin deren. En toch, hoe genoeglijk waren de oude dagen geweest, al hadden pijnlijke momenten niet ontbroken. Het zal geen lange verloving worden, Lilian. zei haar vader op een dag. Meneer Greville heeft beloofd myn ge tuige te zijn. Werkeljjk? Het huwelyk zal binnen een maand ptaats hebben. Zoo vlug Hoe vlugger, hoe beter, Lilian. Lilian zuchtte. Een dag of veertien Voordat het huwelyk zal worden voltrokken, ging Lilian naar het Lagerhuis om haar vader te hooren spreken over een onderwerp, waarin ook zij belang steld. Zijn redevoering duurde twintig minu ten en werd op zijn gewone aarzelende, sta melende manier uitgesproken. Maar wie goed luisterde, kwam, zooals gewoonlijk, tot de overtuiging, dat wat hij zei van kennis en scherp verstand getuigde en de moeite van het overwegen waard was. Met een gevoel van opluchting zag zijn dochter hem weer plaats nemen. Zij liep naar den buitensien wandelgang en daar kwam ze den minister tegen. Was u het met hem eens? Ik wou wel. dat hij niet altijd zoo aarzelend en binnens mond spiak. Je bent critisch! Ja, U weet, dat het huwelijk over veer tien dagen al plaats heeft? O, ja; ik ben immers getuige. En Jij Jij zult natuurlijk ook wel gauw trouwen. Dat zal wel .antwoordde ze onverschil lig. Ik heb anders nog geen haast. Dat doet me opeens er aan denken, dat ik nog niet met mijn neef bij je ben ge weest. Ik was den laatsten tyd zoo bezet, dat ik er niet toe kon komen en de eerste dagen komt er evenmin iets van. Hij is boven dien niet meer ln Londen. Ik kan uw gedachtengang niet volgen. Wat heeft uw neef met mijn toekomstig hu welijk te maken? De minister glimlachte. Jy hebt immers beloofd hem op te voeden! Waarom zou je niet met hem trouwen; dan kun je het op je gemak doen! Met hem trouwen! Verschrikkelijk ge woon voor hém bedoel ik, verbeterde zij zich, terwijl ze zich op de lippen beet over haar onvriendelijken uitval. Neen, ik denk er nog niet aan te trouwen. Ik ben ziek van alles, mijzelf inbegrepen. De zaak is, dat ik mezelf heb moeten opvoeden en ik heb er niet veel van terecht gebracht. Lady She pheard neemt daar aanstoot aan. Ze zegt niet onomwonden, dat ik ongemanierd en brutaal ben, maar ze vindt het toch. Dan vergist ze zich toch heusch, ant woordde Greville met warmte. Lilian was dankbaar, maar trachtte het niet te toonen. Heusch? Ik weet het nog niet zeker. Eigenlijk haar stem klonk bezorgd weet ik haast zeker, dat ze gelijk heeft en op mijn leeftijd is het te laat om te veranderen. O, dat is ook heelemaal niet noodig; ik hoop, dat je, altijd zoo oprecht zult blijven als je nu bent! Er kwam een bk>s van genoegën op haar gezicht. Vriendelijk van u om te zeggen, dat ik oprecht ben. Ik ben liever oprecht dan knap. Maar knap ben je ook! Ze sloeg haar oogen naar hem op. Dat is hoogstens een verzachtende om standigheid by slechte manieren, maar het ls geen excuus. Je bent wel in 'n critische stemming vandaag, lachte hg. Wat ben je van plan te gaan doen, als je vader op reis is? Ik ga naar Woollacombe bij mijn tante logeeren. Woollacombe, daar woont mijn zuster ook! Je moet haar bezoeken, of zy jou. Ik kan nooit onthouden hoe het hoort. OP SKI'S DOOR EEN BRANDENDEN HOEPEL. MAANDAG 29 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door d* VARA 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Cello en plano, 11.10 Declamatie. 12.00 Orgel en zang. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00—1.45 VARA-orkest. 2.003.00 Zang, viool en piano. 3.05 Declamatie. 3.30 Strijkkwintet en gramofoonmuziek. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.00 VARA-orkest. 8.00 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 De Stem des Volks (Utrecht), solisten en het Utrechts Stedelijk Orkest. 9.30 Declamatie. 9.45 Rosian-orkest. 10.15 Pianovoordracht. 10.30 VARA-Harmonie-orkest. II.00 Berichten ANP. 11.10 Zang en orgel. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301.5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie, 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwens schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek (12.0012.15 Berich ten. Om 12.30 Berichten ANP). 12.40 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholen. 2.352.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten, 3.45 Bijbelelzing. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Orgelspel. 7.00 Berichten. 7.15 Gesprekken over het Geloof en z$|n moei. lykheden. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en solis ten. 9.00 Lezing „Oranje en de Kerk". 9.30 Pianovocydracht. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Arnhemsche Orkestvereeniging. 11.10 Gramofoonmuzek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing, Eerlijkheid heeft haar keerzijde, maar ik zal u niet in ongelegenheid brengen. Myn tante heeft daar een lunchroom ln High Street. Als u op een middag een kopje thee komt drinken, vindt u mij misschien wel ach ter de toonbank. De minister keek ongeloovig. Dat ls toch maar een grap?, vroeg hij. Waarom zou het een grap zijn? Schrikt u daarvan? Ik hoop van niet, want 't zou niet strooken met mijn ideeën over u. Schrikken is het woord niet, maar het lijkt me toch gek, dat de dochter van een van de meest gefortuneerde leden van het parle ment, voor kellnerin gaat spelen Hij zweeg, bang, dat hij al te veel had gezegd. Ik ga er heen om te logeeren, niet als kellnerin, legde Lilian uit en ze had plezier in zijn verbaasd gezicht. Maar vader wil me alleen laten gaan op voorwaarde, dat ik niet de groote dame uit zal hangen. U weet zelf hoe hij het land heeft aan alles wat op groot doenerij lijkt. Trouwens, ik zie niet in hoe ik by een lieve oude tante, die er een lunchroom op na houdt, kan gaan logeeren zonder haar een handje te helpen. Neen, dat is zoo, gaf hy toe. En Ik kom vast en zeker een kopje thee drinken, als ik in Woollacombe ben. Moet ik ook een fooi onder het schoteltje leggen? Dat spreekt vanzelf. En als je me niet vlug bedient, zal ik myn beklag doen. Wat zou dat leuk zijn als die inbrekers neef van u eens kwam thee drinken. Hebt U hem verteld wie ik was? Hij schudde het hoofd. Ik heb hem nog niet weer gesproken. Hij is na zijn onvrij willig logies gauw huistoe gegaan. Nu zegt u het hem dan niet; dat zal ik wel doen! Als ik met hem in aanraking kom, zal ik heel aardig tegen hem zijn; ik wil dat hy begrijpt, dat ik niet zoo'n harteloos wicht ben als hij wel moet denken. Maar nu moet ik heusch gaan. Vergeet uw belofte niet om mij te komen opzoeken! Greville had al bij zichzelf uitgemaakt, dat Lilian een uitstekende vrouw voor zijn neef zou zijn. Hij was zelf weduwnaar, zonder kin deren en daar zijn neef zijn eenig mannelijk familielid was, had hy hartelijke belangstel ling voor zijn wel en wee. Greville stamde uit een deftige, oude, provinciale familie en hy kon een gevoel van lichte ergernis niet van zich afzetten om het feit, dat Lilian bij een tante ging logeeren, die een lunchroom had in het stadje, waar hy was geboren. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12