het karakter van nieuwediep Spuien Die Jahreszeiten 't Russische heil Zaterdag 27 Januari 1940 Tweede Blad MadinieuwJ Stadsuitbreiding in de laatste 30 jaar Eeuwige sneeuw „Wie de schoen past Ontspanningsavond der C.M*V» een succes Gladheids-misère Gezellige „Instuif" Voor onze gemobiliseerden Efargtrfifke Stand van Des Helder UlaaA g,aan vue heen? Temperatuur en Barometerstand r>r MccDTE rerre -B Xls we in aanmerking nemen, dat de be volking van Den Helder in de laatste 30 jaar is toegenomen met ongeveer 11000 personen, dan kan het geen verwondering wekken, dat daarvoor een groot aantal woningen gebouwd moest worden. Temeer omdat de gezinnen over 't algemeen nu kleiner zijn dan vroeger, zoodat er per huis minder inwoners worden gehuisvest. Reeds voor den wereldoorlog begon men door middel van vereenigingen aandacht te besteden aan het wonigvraagstuk. Aan de javastraat, den Polderweg, de Fabrieks- gracht en in het Tuindorp verrezen de hui zen, die door deze vereenigingen, al of niet met gemeentesteun, gebouwd werden. In het woningtype kwam toen reeds ver betering. Het bouwen in groepen leidde er toe, dat men deze huizenblokken een beter aanzicht kon geven. Ook bestond er wel een soort gemeentelijk uitbreidingsplan. Maar veel fantasie was daar niet aan besteed. Het was meer een verka- velings- dan een bouwplan. Hier en daar had men een heel klein stukje grond bestemd om later als plantsoen te kunnen dienen. Toen in 1917 en 1918 zich verschijnselen openbaarden van oorlogsmoeheid en sterk anti-militarisme, zagen de bestuurders dezer stad de toekomst onzer veste met bezorgd heid tegemoet. En dat hier alle reden voor was bleek in de na-oorlogsche jaren, toen Marine en Landmacht tot het minimum wer den ingekrompen. wDaarom trachtte men maatregelen te ne men om zoo mogelijk andere bestaansbron- nen aan te boren, terwijl men tevens plannen beraamde op welke manier Den Helder als woonstad meer aantrekkelijk zou kunnen worden. Van die nieuwe bestaansbronnen is niet veel gekomen. Ons thans door mijnexplosies hevig geteisterde badhotel is er nog wel de voornaamste van. Maar het in dien tjjd ont worpen uitbreidingsplan heeft voorzien in een groote behoefte. Het is ontsproten aan het brein van den Haagschen architect Van Bo ven. Waren het bij het vroegere verkavelings plan de rechte straten, die den boventoon voerden, het plan „Van Boven" bracht meer de gebogen en gebroken lijn, de voor het ge zicht afgesloten grachten en straten (Singel, Joubertstraat, de la Reystraat enz.). Dit heeft het voordeel, dat de wind hier en daar beter afgeschermd wordt, dan in lange, rechte straten, die echte trekgaten kunnen zjjn. Ook wordt het stadsbeeld er beslotener en knusser door. (De schoonheid van de Amsterdamsche grachten ontstaat insgelijks voor een groot deel door de bochten, die den gezelligen aanblik doen otstaan, die men te vergeefs zoekt b.v. in Den Haag of in Haar lem, steden, die volgens een plan van rechte straten zijn gebouwd.) Stadgenoot en vreemdeling zijn het er over eens, dat b.v. de Singel een keurige, gezellige woonwijk vormt, en dit dankt zij voor een groot deel aan den gebogen vorm. Men ziet niet uitsluitend langs de huizen maar ook er tegen aan. Er zit ontegenzeggelijk nu meer teekening in, dan wanneer hier een rechte gracht zou zijn aangelegd. Op de eerste teekening zijn de nieuwe stra ten te zien, die 1912 zijn gebouwd. Ze he pen zonder meer dood in de volkstuintjes, die zich bevonden op de plaats, waar thans Van Galenstraat, Herzogstraat. Soembastraat, Ambonstraat, Singel enz. loopen. Een kenmerk van dien tijd was, dat ner gens een huizenblok aan den zijkant werd afgewerkt. Als begin van het nieuwe uitbreidingsplan zijn er beter verzorgde „kopstukken" op deze Lievebeste lezeressenlezers! Vind je ook de sneeuw zoo fijn* Om te sleeën, glijden, gooien Op gemeentelijk terrein Nergens in ons landje Blijft de sneeuw zoo lang en glad 't Is om van te watertanden Tenminste, als je hier niet zat. Want als je zoo moet sjouwen Met broodkar, bakfiets of met paard Is het moeilijk te begrijpen, Waarom dat nu niet anders gaat. Dat de onbegaanbaarheid der wegen Auto's, fietsen, mensch en dier Zoo lang moet b 1 ij v e n hinderen, Dat maakt het heel gevaarlijk hier, Bestuurderen dezer veste (Het klinkt misschien wel als verwijt), Toont ons ook des winters, Waar ons belastingcentje blijft, oude straten gezet (Poortgebouw v. Galen straat). En thans moet iedere bouwer zorgen, dat een hoekhuis aan beide straatkanten een aesthetisch aanzien heeft. Dit is heelemaal geen onredelijke eisch, Hierbij geven wij nog een „sneeuw impres sie" van het allereerste hoekhuis, dat ge bouwd werd aan den Singel, die toen nog niet bestraat was. (De bewoners moesten via de Laan hun woning bereiken.) Zooals te zien is. is hier een goede hoekoplossing verkregen. Het hius mag zoowel van den Singel als van den Laankant gezien worden. Zoo zouden wij nog meer voorbeelden kunnen opsommen, het eene misschien wat beter, het andee wat minder, maar toch zijn het alle bewijzen van een beter inzicht en van den wil om een zoo goed mogelijk geheel te verkrijgen.. Ieder, die iets gevoelt voor logischen en schoonen vorm in de bouwkunst kan zich ver heugen, dat hij niet 30 jaar eerder is geboren, in den tijd, dat alles maar botweg neergezet kon worden. Hoewel het in deze wijken prettig wonen is. blijft er nog maar steeds één groot onge rief. De bewoners van de Singelbuurt moeten nog steeds een omweg van 10 minuten ma ken om het centrum van de stad te bereiken, behalve de enkeling, die het privilége heeft, bij het station te mogen oversteken. Dat het station zou verplaatst worden, zal voorloopig wel tot de vrome wenschen blijven behooren, gezien de kosten 2.000.000). Maar een eenvouidge overweg van de Kru- gerstraat langs de, goederenloods naar de Prins Hendrik Laan zou zeker door de Ge meente bekostigd kunnen worden. Er is wei nig verkeer op dit rangeerterrein. Daarbij komt dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen onder de tegenwoordige leiding zoo soepel mogelijk wil zijn, zoodat onder handelingen betreffende dit punt waarschijn lijk een groote kans van slagen zouden heb ben. De bevolking „achter het spoor" zit wer kelijk om deze weinig kostbare verbinding te springen, terwijl de industrieschool, de R.K. scholen n het gebouw van den geneeskundi gen dienst vanuit het centrum eveneens veel beter bereikbaar zouden zijn. Wjj meenen wel, dat wij dit onderwerp uit naam van vele honderden belanghebbenden hier nog eens aangeroerd hebben. Wanneer zal deze langgekoesterde wensch nu eens in vervulling gaan? KO Snel en goed Ollj I IJ nhelpen hierbij altjjd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes",2 st. 1 Oct. Doos 50ct. Gisteren heeft men gespuid. Gisteren zijn de sluizen aan den buiten kant geopend en gedurende 3 lange uren was de verbinding tusschen binnen- en buitenwater door niets tegengehouden. De reden tot dit spuien was waarschijnlijk uitsluitend gelegen in het feit, dat de marine het water om Willemsoord vrij wilde hebben. Welnu, men is hierin geslaagd. Nadat eerst het Harlinger ijsbrekertje, de „Alcyon", de ijsvelden stukgestooten en gebroken had, wer den vervolgens de sluizen geopend. Met als gevolg, dat in slechts enkele uren de geheele ijs-barrière van de Binnenhaven naar zee ver dwenen was. Het ijs op de kanalen en grachten in de stad was toch reeds niet best meer. Dit spuien sprak er echter het laatste oordeel over uit; op tal van plaatsen zag men het ijs scheuren en breken, overal drong het water door, en hier en daar kan men langs de walkanten zien, dat het ijs „afgegleden" is. Natuurlijk is het uiterst gevaarlijk zich op dit ijs te wagen. Toch zagen wij gistermiddag nog verscheidene Vischbuurters hun baantjes trekken op de Bassingracht. Er was zelfs nog een complete baan, waarop zoowel ouderen als jeugdige van jaren zich aan het vermaken waren. Verstandig lijkt ons zulks niet. Na het spuien kwam de dooi het pleit vol trekken. Het regende in den namiddag mist, zoodat het weer hevig glad op de straten werd. In de haven bevindt zich herhaaldelijk veel ijs, dat echter met (ten stroom mee naar bui ten gezogen wordt. Gisteren was de „Alcyon" nog aanwezig. Deze kleine, doch zeer vinnige ijsbreker, heeft deze week enkele Harlinger vaartuigen naar huis gebracht en wacht nu blijkbaar nog op andere emplooi. Op Wierhoofd stond de misthoorn te brullen. De lichten van de schepen hingen als witte en roode sterren in het niets te zweven. Zacht scheurde het ijs onder aan de stei gers..* get regende nBSCaï Heeft U reeds kaarten gekocht? De kaartverkoop voor de uitvoering van „Die Jahreszeiten", te geven Vrijdag 2 Februari a.s. in Casino, loopt uitstekend en als de voortee kenen niet bedriegen, zal een volle concertzaal getuige zijn van dit muzikaal evenement in Den Helder, hetwelk ten bate van het Marine Rampenfonds gegeven wordt. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat de kaarten te verkrijgen zijn bij Bureau Drukkerij de Boer. De plaatselijke boekhandelaren. De leden van Held. R.K. Gemengd Koor. Wat de plaatsbespreking betreft, deze vindt plaats op Donderdag- en Vrijdagmiddag a.s. van 35 uur ad 10 cent per plaats. Op deze uren zullen, voor zoover voorradig, ook nog kaarten verkocht worden. Indien men dit oratorium wil bijwonen, be sluite men daartoe nog vandaag en schaffe zich zijn kaart aan. Zooals men weet, wordt „Die Jahreszeiten" gegeven door Held. R. K. Gemengd Koor, terwijl als solisten optreden Jo Vincent, Louis van Tulder en Willem Ra- velli. Medewerking verleenen voorts een strijk orkest van de Stafmuziek en mevrouw Ny- meyerMoorman. Alle medewerkers verrichten dien avond hun arbeid geheel belangloos. De vleugel werd gratis afgestaan door de bekende firma Ypma uit Alkmaar, terwijl voorts de Casino-directie de zaal kosteloos beschikbaar stelde. t Coöperatieve revue oogstte veel succes! Gisterenavond heeft de Algemeene Coöpera tie haar verbruikers een gezelligen avond aan geboden, die, zooals altijd, zeer druk bezocht is geworden. Toen dan ook om even over acht de heer Van Amstel met een kort propaganda-woord dezen avond opende, was de zaal van onder tot boven vol. Het werd inderdaad maar een kort „speechje", want gisteren waren de „verbrui kers" bijeen om eens plezier te hebben. Maar in dat korte „woord" wist de heer Van Amstel op duidelijke wijze het streven en werken en niet te vergeten de voordeelen van de Coöpera tie naar voren te brengen. Spr. verklaarde o.a. dat de tegenwoordige oorlog een gevolg is van het streven naar winst en de groote hebzucht van de mensch- heid. De Coöperatie wil die winst niet: daarom is ze niet alleen goedkooper maar ook...... idealistischer. Beschaafd optreden van de „Vier van Tholen en v. Lier." Daarna was het woord en de zang aan het gezelschap van Tholen en Van Lier, die, hoe kan het ook eigenlijk anders, van dit uitsteken de quartet, cfé toeschouwers een kleine 3 uur hebben doen schateren om hun grollen en frat sen. Het was een revue, die Tholen, Van Lier, Kitty van Dongen en Jeanne Laforce, opvoer den, waarin sterk de coöperatieve gedachte in sommige scènes naar voren kwam. En dié idéé wer dop werkelijk uitnemende wijze vertolkt in bijv. de sketch, waarin Tholen liet zien, hoe in verschillende landen het Coöperatielied 1939 gezongen werd. In de meeste scènes was Tholen de man, die het meeste succes oogstte, al moet gezegd wor den, dat zoowel Van Lier als de beide vrouwe lijke medespeelsters hem uitstekend terzijde stonden. Gisterenavond werd door de Christelijke Mi litairen-Vereeniging een Ontspanningsavond gegeven, waarop de schrijver G. Mulder, die o.a. de Tjalling-cyclus en „Een liberaal man" schreef, voorlas uit eigen werk. Het was waarschijnlijk aan de slechte weers gesteldheid te wijten, dat deze avond niet zoo bijzonder goed bezocht was, al kon de op komst niet onbevredigend genoemd worden. Ook enkele officieren gaven van hun belang stelling blijk. De heer Mulder las verscheidene schetsen voor, welke algemeen in den smaak vielen, hetgeen te merken was aan de groote aan dacht, waarmee alle toehoorders het voorlezen volgden. De schrijver had met de verschillende verhalen een goede keus gedaan, de humoristi sche werden afgewisseld door meer ernstige, terwijl de heer Mulder tenslotte nog het begin van eep nieuwen roman voorlas, welke nog niet werd beëindigd. Toen tenslotte de schrij ver ophield, betreurden alle aanwezigen het, dat het uur van eindigen reeds was aange broken. Iedere veertien dagen vinden er in het Chris telijk Militair Tehuis dergelijke avonden plaats, welke voor alle militairen toegankelijk zijn. Wij kunnen deze avonden alleszins voor onze gemobiliseerden aanbevelen, daar zq „voor elck wat wils" bieden: niet alleen ko men er sprekers, doch er worden ook film avonden gegeven. De gladheid heeft in onze stad tal van slachtoffers gemaakt: soms waren die onge vallen van weinig ernstigen aard, soms ook hadden ze een ernstig karakter en berokken den de betrokkenen veel ellende. Het aantal personen wat een pols, arm of been kneusde of brak, was legio en de dokters hebben er druk werk aan gehad. Een bewoonster van den Ruijghweg, mevr. S., kwam o.a. gistermiddag zoodanig te vallen op de straat, dat haar linkerpols brak. Per soneel van het marinehospitaal verleende eer ste hulp. Het is te hopen, dat de ingevroren sneeuw in de straten thans zoo spoedig mogelijk ver dwijnt, opdat meerdere ongelukken voorko men worden. ONDERDAK VERLEEND. Een minderjarig meisje van Texel, dat niet met de boot meekon, werd tijdelijk liefderijk onderdak verstrekt door de politie, Een nieuwe buffettaria in de Nassihoek. Vanmiddag om 5 u. opent een nieuw buf fettaria in de Spoorstraat nr. 97, haar deu ren voor het Heldersche publiek, 't Is de heer Verlinden, jarenlang kok-hofmeester op de koopvaardij en bij de Marine bekend als de Tokohouder van het Wachtschip, die zijn geluk hier gaat beproeven. De opzet van deze nieuwe zaak belooft veel goeds, de eigenaar is optimistisch gestemd voor de toekomst. De eerste indruk, die de „Instuif" maakt is die van een gezellige intimiteit. Op de wijze van buffettaria's in de groote steden is een hoefijzervormige toonbank geplaatst, waaromheen de bekende hooge krukken, ter wijl een voetensteun het zitten vergemakke lijkt. Het interieur is in lichtgroen en crème ge schilderd, afgezet met zilveren biezen. De radio zorgt voor de muziek. Iets nieuws zijn dé electrische ketels voor de koffie en choco lade van de firma Geubels. De betaling van de gebruikte consumpties geschiedt .evenals in de groote steden, op bonnen. Het voornaamste van iedere cafetaria of buffettaria, „de consumptie", is bij den heer Vcrlinden in goede handen. De eigenaar zorgt voor uitstekende bereiding en goede kwaliteiten. We hebben daarvan gisteren een proefje gehad. De prijzen hebben zich aan de tijdsomstandigheden aangepast, d.w.z., ze zijn laag. Specialiteiten zijn de „Finsche-eitjes" en „Instuivertjes". De zaak werd verbouwd door den aannemer C. v. Essen, die inderdaad alle ruimte benut heeft. Het schilderwerk werd verricht door den heer Lub, de verlichting verzorgd door Ideco. De commissaris van politie te Zeist meent goed te dberi dè aandacht op het volgende te vestigen: Den laatsten tijd wordt in deze gemeente gecolporteerd met boekjes, op de voorpagina waarvan een militaire colonne is afgebeeld, met als onderschrift: „Voor onze gemobili seerden". Deze boekjes kosten 10 cent en volgens de mededeeling der colporteurs worden de ont vangsten aangewend voor het geven van ont spanningsavonden ten behoeve van de gemo biliseerden. De colporteurs ontvangen 40 provisie, terwijl de hoofdpropagandist, in wiens dienst de colporteurs zijn, natuurlijk ook nog een zeker percentage krijgt. Hieruit moge U blijken, dat een gering percentage overblijft voor het eigenlijke doel der colportage. 26 Januari 1940. GETRONWD: A. van de Lagemaat en G. C. van Dalen. W. Kalwij en A. G. Houter. BEVALLEN: H. J. Keukens—Schulmaijer, z. T. RietvinkDekker, z. C. KooijKolle, d. C. MinnebooGrimminck, z. A. Oosterwpk Molenaar, z. OVERLEDEN: A. Leeflang (m.), 61 jaar. Wed. C. G. van Zweden, geb. A. Riedeman, 70 jaar. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Opent de haven". Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Het dierlijke in den mensch". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De vrouw, dien gij begeert" en „Liefde op het tweede gezicht". Heden: „Casino" 8.00 uur: Feestavond „De Zilver meeuw". Musis Sacrum 8 uur: Speeltuin Ver., afd. Centrum, Ouderavond. Zondag 28 Januari. „Casino", 3.306.00 Matiné: Thé dansant door „The Masterkeys". Musis Sacrum 8 uur: Attractie-avond. Barometerstand Den Helder: 764.7 Maximum temp. lucht: 4.0 Laagste temp.: 4.0 Wind: richting: O.J kracht: S Licht op: 5 uur 5 miu. We hebben niet veel vriendelijks over Rus land te zeggen en men heeft het er, om met Uilenspiegel te spreken, naar gemaakt. Zonder overdrijving kunnen we neerschrijven, dat heel de wereld aan den kant van Finland, tegen over Rusland staat. Het is niet alleen bij sym pathiebetuigingen gebleven, geld is toegevloeid en manschappen hebben zich vrijwillig opge geven om aan den kant van het, voor zijn vrij heid strijdende, volk te scharen. We willen het vandaag niet hebben over RuslandFinland, doch naar aanleiding van een interessante beschouwing over Rusland— Duitschland, in de „Maasbode" van gisteren avond, een en ander daar uithalen, om te laten zien, dat Rusland een politiek voert, die ten doel heeft zijn berenklauw over gansch Europa te slaan en ook, als dat dus mogelijk is, Duitschland straks aan zijn hart dood te druk ken. Rusland voert een practisehe politiek, met het minste risico tracht het zjjn groote doel, de bolsjewiseering van Europa, zoo mogeiyk van de wereld, te bereiken. En al heeft het op het oogenbiik in Fin land groote tegenslagen te boeken, die duidelijk aantoonen, dat het met de orga nisatie van het Russische leger niet zoo prima in orde is, als men wel naar buiten trachtte wys te maken, men zal toch voortgaan, men zal niet rusten, de over macht zal het tenslotte moeten winnen van de minder goede organisatie. \r' .ntbttnr De „Maasbode" wees er dan gisteren in een gedocumenteerd overzicht op, dat dê Sovjet propaganda, ondanks alle ontwikkeling en machtsuitbreiding van het nationaal-socialisme, nooit heeft stilgezeten. Reeds in 1931 werd aangekondigd, dat het hoofdkwartier der Sovjet-propaganda tegen de in het buitenland bestaande gods diensten te Berlijn gevestigd zou worden, zoo schrijft het blad. In November 1932 kreeg men van officieele Russische zijde de verklaring te hooren, dat Duitschland een van de vijf voornaamste bol werken van het communisme was. In dat jaar verwierf de bekende communisten-leider, Ernst Thaelmann, nog 3.706.388 Duitsche stemmen als candidaat voor het presidentschap der Duitsche natie. Men schatte, dat het totale aan tal communistische stemmen toen 6 millioen be droeg. In 1933 werden nog duizenden en duizenden communistische geschriften in Duitschland ver spreid. Het orgaan van het bij de wet verboden Duitsche roode strijdfront had toen nog een oplage van 300.000 exemplaren. Het front was in hechte solidariteit verbonden met het roode leger in Sovjet-Rusland. In 1934 zag Rusland reeds de vruchten van zijn godloozen-actie: Moskou rapporteerde, dat de atheïstische pers in Duitschland zich in een omvangrijke ontwikkeling mocht verheugen. In 1935 bedroeg het aantal leden van de „ondergrondsche" Duitsche communistische party, welke direct van Moskou uit gecontro leerd werd, nog 300.000. De partij omvatte zelfs een jeugd- en een kinderorganisatie. In 1936 op '37 was Moskou in volle actie om een Duitsch-communistisch „volksfront" te vormen door middel van onwettige propaganda, o.a. onwettige radio-uitzendingen. Het communisme kon zich krachtig „ingraven". In 1937 kon het Duitsche volk een „geheim" radio-station hooren, dat zich aankondigde met de woorden: „Luister! Luister!" Hier de zen der van de Duitsche communistische partij. Luister! Luister! Van nu af zullen wij iederen avond uitzenden". Dit zqn eenige feiten van de laatste jaren, die een denkbeeld geven van de hardnekkig heid, waarmee het roode Rusland zqn plannen doorzet. Al moge dan de numerieke sterkte der communisten in Duitschland niet zoo groot schynen, zegt het blad aan het slot van zijn beschouwing, men kan veilig aan nemen, dat de aanhangers der bolsjewis tische beweging, die hun leven op het spel zetten voor de propaganda van hun „be ginselen", tezamen een macht vormen, die,, zoodra door een wassenden Russi- schen invloed in Duitschland haar de kans geboden wordt, een catastrofale explosie van allerlei duistere krachten zou kunnen ontketenen. PORTRET 'l! ATELIER JAC CE E3CÉR

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5