k prebihbeumn Ingezonden RUSSISCH LMEUniNT STORT INEEN 't Kan vriezen, 't kan dooien Werkloosheidsvraagstuk moeilijk te overzien Dragers van miltvuursmetstof De auto-botsing op Texel Zou het waar zijn Louis van Tulder en Willem Ravelli 3iet $nel waf pijpen en tabak Britten en Franschen aan Finsche zijde Strenger straf gevraagd voor landverraad Wanneer men na ettelijke jaren het optreden bier ter stede van bovengenoemde kunstenaars jn dankbare bewondering mag gedenken, dan js ongetwijfeld hun beteekenis als zanger vast gesteld. Louis van Tulder, toen reeds een zanger van formaat, optredende als tenor-solist in het oratorium „HHias" van Mendelssohn, demon streerde al dadelijk zijn gemakkelijke hoogte en gevoelige voordracht "in de aria: „So ihr mich von ganzen Herzen suchet", terwijl zijn aan passingsvermogen in de kwartetten groote be wondering opwekte. Later als solist bij een concert van Helder's Mannenkoor treft zijn veelzijdige voordracht pij het zingen der liederen, alwaar speciaal jjoll. teksten door hem werden bezongen. Louis van Tulder, welke het vorig jaar onder overgroote belangstelling zijn 25-jarige zan gersloopbaan als solist herdacht is, thans niet alleen in Holland maar ook ver buiten onze grenzen de zeer getrokken en gevierde mees ter zanger. Zijn vertolking der Evangelist partij in Bach's Matthaus-Passion is meer en meer (een gebeurtenis geworden. Willem Ravelli, de nobele zanger, Is even- jeens in vroeger tijd hier ter stede meermalen opgetreden. In levendige herinnering blijft zijn „Beyling" vertolking in Brandt's-Buys compo sitie voor mannenkoor, „Albrecht Beyling", destijds door Held. Mannenkoor uitgevoerd. De duetten welke o.m. met de sopraan, Annie Hoogenbosch, werden vertolkt, waren mooi van jdank en uitdrukking. Warm van expressie en prachtig klinkend Jn alle registers is het geluid van dezen bas zanger. Na deze onvergetelijke zangers, Joh. Maes- Zchaert en Toni de Nijs, is Ravelli de aange- iwezen vertolker der Christuspartij in de Matth. Passion geworden, die elk jaar op Palm zondag een groote schare van toehoorders uit het geheele land naar het Concertgebouw te Amsterdam doet opgaan. Met zijn mede-colle ga's, Jo Vincent en Louis van Tulder, wordt dit grootsche werk met wijding gegeven. Het Heldersche publiek mag deze drie solisten wel dankbaar zijn, dat ze geheel belangloos hun gaven beschikbaar stellen ten bate van het Marine Rampenfonds. De uitvoering van Haydn's Jahreszeiten op 2 Februari in Casino belooft, dit alles te zien, een zeer bijzondere te worden. Gevonden en Verloren voorwerpen GEVONDEN: 1 Nederlandsen geldstuk; 1 bankbiljet; 1 ibivakmuts; 1 slede; 1 huissleutel met zak- lampje; 1 hond (spaniel); 1 portemonnaie met inhoud; 1 roode muts; 1 Lipssleutel; 1 doos bak- en braadvet; - duimstok; 1 gouden deksel van een dameshorloge; 1 nieuw bruine pan toffel; 1 fietspomp; 1 paar motorhandschoe nen; 1 armbandje. VERLOREN: 3 portemonnaie's met inhoud; 3 bankbiljet ten; 4 Rijksdistributiekaarteii; 1 mauser pas ser; 1 zinken vuilnisemmer; 1 gummistok; 1 dekzeil; 1 koperen sneeuwspoor; 1 armbandje; 1 slinger Ford-auto; 1 steenen poederdoosje; 1 meisjeswant; 1 rijwielbelastingmerk. wq u opname van bij voorbaat reeds Geachte Redactie, Vriendelijk verzoeken onderstaande, waarvoor onzen dank. Ondergeteekenden, bezoekers van den Sperwer-knalavond, spreken hun verwonde ring uit over het door uw verslaggever ge plaatste verslag, in uw krant van j.1. Woens dag 24 Jan. Vooral willen wij u opmerkzaam maken op de passaga's, waarin uw verslaggever de woorden gebruikt van „grof en vulgair", enz Niets is minder waar dan die kwalificatie. Toegegeven kan worden „Gepeperde non sens", doch heeft uw verslaggever er wel bij nagedacht, dat zijn aanwezigheid er één was, op een revue-avond, en niet op een con cert of iets dergelijks. Het meest verwondert ons zijn verslag, als men weet, dat uw verslaggever reeds n4 de pauze verdween en hij vóór de pauze ook niet het geheel gebodene heeft meegemaakt. Laat uw verslaggever maar denken aan de woorden van Sylvain Poons, die hem toeriep: ,Waar komt u zoo laat vandaan!" Of wringt hier soms de schoen? Werkelijk meneer de Redacteur, zoo'n ver slag als het door uw geplaatste kan niet door den beugel. Het gebodene heeft ons be zoekers een woord van humnen7 fien G'i zoekers, een avond van humor bezorgd, die door elkeen kan worden beluisterd, zonder gekwetst te worden. U nogmaals dankend, Hoogachtend, Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst; Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. H. A. Enklaar (Jeugddag). Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 uur: Ds. Tollenaar. v.m.10.45 uur: Cand. Y. Feenstra. N.m. 4 uur: Cand. Doekes. 's Namiddags 5.45 uur: Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) v.m. 10 uur: Cand. Doekes. n.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel, Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat). v.m. 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Outt-Kathoüeke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheg. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. nun.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw^tr 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7 uur; de heer H. v. Doorn, van Alkmaar. U jaagt de felste koude zelfs uit het grootste huis Met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Adres: Polderweg 34. - Tel. 228 (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) „GEPEPERDE NONSENS"? TOESTAND VAN DEN PASTOOR ZEER ERNSTIG. Nader vernemen wij over het auho- ongeluk op Texel, waarvan wij in dit blad melding maken, dat de toe stand van een der slachtoffers, Brinkman, zeer ernstig is. De ergste verwonding is wel, dat de borstkas werd ingedrukt. Hedennacht werden den geestelijke de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. E. Manshanden. J. Ludeman. M. Frinks.. C. v. d. Wal. J. v. Olst. J. van Til. J. L. Geerling. H. Leenhouwers. F. Augustijn. J. K .C. Petterson. J. H. Isbrucker. B. Nieunhuis. A. Baars. A. L. W. Hendrikse. Af. Ch. Nieuwland v. Vechten. H. Nieuwland. P. J. Blokhoff. P.S. Vóór het versturen van bovenge noemd ingez. stuk, bereikte ons nog het ver slag van den eminenten zanger Emile van Bosch. Ook hierin wordt dit gezelschap, dat toch uit diverse buitengewoon goede krach ten bestond, nog eens een trap gegeven. Doch dit heeft het Henvo-g r o e p j e niet verdiend. Wij waren lichtelijk verwonderd boven staande ontboezeming van een aantal „Sper wers" hedenmorgen te ontvangen. Verwon derd, omdat het toch waarlijk niet getuigt van een overmaat van onderscheidingsver mogen om hier te trachten het zwarte wit te praten. Men kan gevoegelijk aannemen, dat niets ons verder ligt, dan een om den broode werkend revuegezelschap te torpedeeren. In tegendeel, juist bij de kleinere, en minder pro' minente ensemble's, als die, waartoe ook Hen- voo's gezelschap behoort, zijn wij al spoedig geneigd veel met den mandel der liefde te bedekken. Misschien wel eens iets te veel zelfs. Er zijn echter normen, ook voor een revuegezelschap. Wjj prijzen ons gelukkig sedert een aantal jaren van het Mie- en Ko- genre verlost te zijn. Wjj waardeeren het, dat 't gros der revue-gezelschappen hun sterkte en populariteit niet meer zoeken in datgene, wat men hier verzachtend „gepeperde non sens" noemt, doch waaraan men ook nog wel een andere qualificatie kan geven. Wat Poons op den Sperwer-avond debi teerde was, wij herhalen het, meermalen vul gair, grof, pikant en... aanstootgevend. En dat is te meer te betreuren, wijl deze humo rist zulks allerminst van noode heeft. Men vraagt zich alzoo af: waarom dan Dat wij het tweede deel van den avond niet „genoten" hebbenwij geven het toe en dat een deel van het eerste eveneens „ver zuimd" werdook dit. Datgene wat wij echter wél zagen, was evenwel meer dan vol doende voor het neergeschreven oordeel. Zij tenslotte nog vermeld, dat wij ook an dere Sperwer-stemmen mochten beluisteren Stemmen, die inzake de waardeering aan onzen kant stonden. Wjj vertrouwen, dat een volgende uitvoe ring zich minder zal doen kenmerken door „gepeperde nonsens", of hetgeen men zoo verzachtend belieft te noemen. Het zal den Sperwer-avonden ongetwijfeld in standing ten goede komen, en men zal ook z'n kinderen niet thuis behoeven te laten... Red. Held. Crt. oor de melk betalen, die boeren krijgen ct. meen ik of 7%? Ik las indertijd, begin oorlog, de minister zou alle prijsverhooging bestrijden, hamsterwet, prijsopdrijvingverbo den, enz. Nu ben ik er misschien achter, al is een boer wat dom. Al wat leeft, dat eet van den grond, die de grond exploiteert is 'n boer (ook soms tuinder genoemd). Nu gaat mij een licht op: in de eerste plaats zegt onze Regeering: „Zoek bij de bron, zorg dat 't daar goedkoop blijft, de rest komt vanzelf". Wol b.v., prijs van voor den oorlog 70 ct.! Er was een boer, die meende dat 10 pet. toeslag goed was, dus 77 ct. per kilo. Nu zie ik het, al ben ik wat dom, sa- larisverhooging van ambtenaren is nbodig! Menschen die b.v. f 6000, f 8000, f 10.000. f 12.000 loon trekken, en nu 't indexcijfer 5 of 10 pet. hooger lezen, hebben recht!- Vlas, hé dat is aardig. België hunkert naar ons vlas. Wij Hollanders mogen dankbaar zijn, dat België 't koopt! De prijs is wel verdub beld sedert Aug. 1939; deurtje dicht zegt Moeder Holland, even wachten, f 2 per 100 kilo, toen f 4, gisteren f 6 per 100 kilo! Mo- nopolierecht heet dat. is uitvoerpremie dus, beldsting op uitvoer door Holland zelve er op gelegd! f 60 boertje, p. 1000 kilo en eerst repelen! Papieren waaien rond, stapels pa pieren! België nijdig; belast 't garen wat naar Holland gaat. Represaile! 't Vrije, lie- e stroompje tusschen twee lieve vrije landjes, is aan banden gelegd! Domme vlasboer, wist je dan niet dat er een leger tje ambtenaren zat, die moeten ook eten, en die het altaar bedient, moet van 't al taar eten, dom schepsel, boer. 't Werd lich ter en lichter, om mij, niet i n mij, ach, dacht ik, beste boer, blijf maar wat' dom, ongen, staak je visioenen, zie eens hoe mooi is die sneeuw, ook jouw sneeuw, ouw natuur. Vangt aan opnieuw jouw strijd. SIJBR. C. EELMAN. „Een boer is dom", las ik eens Ik lag wakker en overdacht: Een vriend kwam bij me en sprak: ik moest leveren aan de regeering 7% H.A. puik kokende groene erwten, kreeg 10% ct. per Kg. Ik vent erwten o.a., moet nu terug koopen van de regeering a 18 ct. per kilo. Een andere vriend, boer, leverde zijn prachthaver, die voor havermout aan een onzer «bekende fa brieken is gedistribueerd bij schepen vol ik vraag voer aan voor mijn paarden, koei en, schapen, betaal f 9.35 tot f 10.50, wat krijg ik nu terug? Een mengrommeltje. Ik eet margarine, ach de beste? neen van 58 ct. p. p.. ik ben wat dom, maar ik lees dat onze Regeering ónze boter met veel moeite zelfs nog in Engeland weet te verkoopen voor schraal 40 ct. per pond. Dat is om onze klanten te houden, las ik. Ik was zoo dom, ik hield 700 kippen, krijg 3V2 ct en 4 ct. voor de eieren van de veiling, al naar ze groot zijn, ze leggen maar de helft van 't vorige jaar, 't ochtendvoer is zeker wat minder, althans van gehalte, in prijs niet, ik betaal f 10.50. Ik eet geen eieren onze officieren e.a. vragen loonsverhooging alle ambtenaren las ik, omdat het indexcij fer hooger is, ik ben wat dom om die rechte draad te pakken te krijgen. Ik lever melk aan de fabriek, beste fabriek, krij zoo 5—6 ct., ik hoor er is vrijwat steun bij. ik snap niet waar 't vandaan komt. Wel weet ik, dat er steden zijn waar ze 14 ct. De N.R.Ct. meldt: De minister van oeconomische zaken heeft ttet vervoeren en doen vervoeren van alle voorwerpen, welke dragers «van smetstof kunnen zijn, uit de perceelen van de Utrecht- sche Krachtvoerhandel De Adelaar, J. F. van Dijk, in de Bilt, en overigens uit alle andere perceelen van deze firma, waarin bovenbe doelde voorwerpen zijn opgeslagen, verbo den. Met ontslag uit den zeedienst. Ondervolgende mariniers der Se klasse m.i.v. 20 Januari 1940. P. van Waveren Hogervorst, P. J. Bonfrère, J. W. Spijkerman, K. de Roos, G. P. Drupsteen, A. Veer, L. Bouman, H. H, Schiffers, B. M. van der Kroon, T. Starrenburg. Alsvoren m.i.v. 24 Januari 1940. P. Wasbauer, C. A. Koster, J. Hissink, C. Hissink, F. J. Valkenburg, S. Schaaper, H. Nie- hof, P. Niesten, C. Lips, M. Cnossen, F. W. Smeets, H. H. van den Bosch, H. Heegen, P. A. van Dijk. Alsvoren m.i.v. 10 Februari 1940. H. B. M. Vermeer. Bevordering. Stoker 3e kl. M. Smorenberg tot stoker 2e kl„ 1 Jan. Matrozen 3e kl. H. C. Gazendam, D. van Straten, J. A. van Termeij, A. M. Trausel, M. Wetter, T. A. Zandbergen tot matroos 2e kl., 1 Jan. Pijper 3e kl. G. H. IJzendoorn tot pijper 2e kl., 1 Jan. Matroos 3e kl. J. van Dijk tot matroos 2e kl., 1 Febr. Ondervolgende lichtmatrozen zijn m.i.v. 1 Januari 1940 bevorderd tot matroos der 3e klasse: J. Beukelaar, B. van Bokhorst, G. J. A. Bos man, D. Bot, L. M. Bouwense, H. J. Broekman, A. Brouwer, H. Bijl, H. Doedée, J. van Dom burg, M. van Doorn, H, Dijkstra, H. J. van Egmond, A. Ferwerda, E. C. van Harselaar, G. G. T. van Helden, C. A. M. Huijzendveld, W. Jacobse, P. B. Kalb, A. van Kleef, J. Kool, L. Koster, C. van de Kraats, W. Littel, J. C. G. Meelker, J. Mol, J. de Nooijer, C. W. B. van Ommeren, J. C. T. de Prouw, P. W. Raven, J. Rotermundt, J. Ruben, A. van Ruler, J. C. van der Schraaf, E. Schreuder, J. Segers, W. Spier dijk, W. Timmer, A. Verweij, J. Vierhout, J. Visser, R. Vlietstra, H. J. de Vries, G. Weites, F. de Weger, J. C. Wiggers. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, u„ 25 Jan. te Antwerpen. Tjikandi, u„ 26 Jan. te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, 26 Jan. v.m. 11 u. te Genua. Marken, u„ pass. 26 Jan. Perim. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Met moeite redden de Sovjets zich uit netelige positie. De verwoede gevechten, welke reeds de ge- beele week ten Noorden van het Ladogameer aan den gang zijn, naderen, naar men ge looft, hun einde. De Finnen hebben verbeten gevochten om stand te kunnen houden en hoewel de Rus sische troepen er niet in geslaagd zijn door de Finsche linies te breken, schijnt 't zeker, dat zij zich gered hebben uit een ne telige positie, waarin zij eerder in rde maand gelokt waren De Finsche legerberichten wijzen opnieuw op de groote Russische verliezen. Het Rus sische legerbericht meldt: niets bijzonders. Finsche kinderen naar Zweden en Noorwegen. De Bel'lingske Tidende meldt, dat Zweden en Noorwegen zich bereid verklaard hebben elk 10.000 kinderen op te nemen. VERTREK VRIJWILLIGERS OVER ENKELE WEKEN? U.P. meldt uit Londen, dat, ofschoon de Britsche autoriteiten weigeren zich hieromtrent uit te laten, Brit sche vrijwilligers waarschijnlijk te gen de lente aan de zijde der Fin sche troepen zullen vechten. Boven dien veronderstelt men, dat in de komende weken ook Fransche vrij willigers voor Finland onder de wa penen zullen komen. Het feit, dat het klimaat in het hooge Noorden voor de uitrusting van de Engelsche en Fransche sol daten andere eischen stelt, dan in Frankrijk, vertraagt het vertrek der vrijwilligers. De Britsche autoriteiten ontkennen dat Engelsche of Fransche militaire missies naar Finland "zijn vertrokken 0111 zich op de hoogte te stellen yan de eisch, die een oor log in Finland stelt. Wei heeft de Finsche gezant Gripenberg kort na den Russischen inval in Finland aan het ministerie van bui- tenlandsche Zaken te Londen 'n schriftelijk overzicht gegeven van Finlands behoeften. vang daarvan, anderzijds vreest zij een in vloed ten kwade als gevolg van de huidige buitengewone omstandigheden. Rekening houdende o.a. met het streven, om de plaatsing in werkverschaffing uit te breiden tot 80.000 a 90.000 tewerkgestelden, waarvoor op de begrooting van het departe ment van sociale zaken voor 1940 een bedrag van f20.000.000 is geraamd, meent de regee ring, dat de bijdragen aan gemeenten voor het jaar 1940 op f 113.300.000 moeten worden geraamd. Geen bijzondere bijdragen. In tegenstelling met voorgaande jaren zijn in de begrooting van het fonds geen ramin gen opgenomen wegens bijzondere bijdragen aan de gemeenten, die tengevolge van uitga ven ter zake van werkloosheidszorg of inper king van haar belastinggebied, geen sluiten de begrooting kunnen verkrijgen. Voor het jaar 1940 zal op de begrooting van het departement \an binnenlandsche zaken een bedrag van f261,millioen voor dit doel beschikbaar worden gesteld. De begrooting van het fonds geeft de vol gende totalen: Gewone dienst: uitgaven f 118.875.229,70, in komsten f 117.395.000.nadeelig slot f 1.480.229.70. Verbod noodig geacht voor ver voer uniiormen. In verband met de geconstateerde smok kelarij van militaire uniformen naar het bui tenland, werd in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Justitiebegrooting ge wezen op de wenschelijkheid, een zeer ruime verbodsbepaling in het leven te roepen, waar bij het in voorraad hebben, verkoopen, schen ken, vervoeren van militaire uitrustingstuk ken, zonder daartoe verkregen vergunning, strafbaar wordt gesteld. Een aanzienlijke verzwaring van straffen tegen landverraad, oordeelde men algemeen geboden, al gingen sommige leden daarbij niet zoo ver als andere, die van meening waren, dat op zoodanige misdrijven, in tijd van oorlog of oorlogsgevaar gepleegd, de doodstraf dient te worden gesteld. JULIANADORP. IJSPRET AAN DE KORTEVLIET. De eenige ijsbaan in Koegras heeft niet te klagen over bezoek, want Donderdagavond had op de baan van de IJsclub „Eendracht" aan de Kortevliet, andermaal een wedstrijd in het hardrijden met hindernissen voor dames en heeren plqats. Na een feilen strijd, werden de volgende personen prijs winnaars: le prijs G. Laagland Winder, 2e prijs A. v. IJzendoorn, 3e prijs P. Wijnker, 4e prijs D. Gouwenberg Kz., 5e prijs mej. Gré Gouwenberg Md., 6e prijs L. Kootstra, 7e prijs mej. J. v. d. Berg en 8e prijs G. Hollander. Het aantal deelnemers bedroeg 32. De prijzen bestonden uit nuttige en luxe voor werpen. W1ERINGEN Wintertijd Zon Jan. op ond. Hoogwater Laagwater z 28 7.50 16.36 9.55 21.45 3.55 15.45 M 29 7.50 16.38 10.35 22.35 4.40 16.30 D 30 7.47 16.40 11.15 23.15 5.20 17.10 W 31 7.46 16.42 11.55 23.55 5.55 17.45 Febr. D 1 7.44 16.44 12.40 6.30 18.35 V 2 7.43 16.46 1.00 13.50 7.20 19.40 Z 3 7.41 16.48 2.30 15.05 8.20 21.05 Onze weerkundige medewerker schrijft: Het maximum over Scandinavië neemt nog steeds in beteekenis toe. Het breidt zich thans weer in westelijke richting naar IJs land en Schotland uit. In ons land begon gistermiddag vooral in het zuidwesten de luchtdruk te dalen onder invloed van de nadering van storingsfronten, die zich over Frankrijk en de Britsche eilanden moeten bevinden. Daar de berichten uit deze gebie den ontbreken is het uiterst moeilijk de juiste verplaatsingssnelheid en richting van deze fronten te berekenen. De mogelijkheid bestaat, dat een van deze fronten over het zuiden van ons land passeert, waarbij een kortstondige ruiming van den wind op treedt, vergezeld van een tijdelijke sterke temperatuurstijging. Strengste winter sinds een gene ratie in Amerika. De over het geheele Amerikaansche land gestreken koudegolf der laatste tien dagen heeft reeds 380 dooden geëischt en groote ellende gebracht evenals financieele verlie zen in de zuidelijke staten, waar duizenden woningen thans geïsoleerd zijn. Het is de strengste winter sinds een generatie. Volgens oude visschers heeft de Missis- sipi nog nooit zoo vol ijs gezeten. Tal van onzekere factoren. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS KRIMPT ZIJN WERKINGSSFEER IN. In de Memorie van Toelichting bij de begrooting van het Werkloosheids- subsidiefonds 1940, wordt medege deeld, dat de omvang van de werk loosheid, die gedurende de eerste 9 maanden van het jaar 1939 vergele ken met het voorafgaande jaar, even als in het jaar 1938 een verbetering heeft ondergaan, voor het jaar 1940 van tal van onzekere factoren afhan kelijk is. Eenerzijds verwacht de regeering een gun stigen invloed van de genomen maatregelen tot bestrijding der werkloosheid op den om DERDE PRAATAVOND. Houdt uw bladvoeder schoon! Gisteren werd in hotel „Centraal" van S. de Haan Pz. de derde praata.vond gehoudeu welke weder stond onder leiding van den heer Heering van Slootdorp. Aanwezig wa ren weer ruim 40 cursisten Als onderwerp had spreker voor dezen avond: De voeder- waarde en conserveering van bieten, bieten blad en koppen, aardappelen, knollen e.d. Deze gewassen hebben alle een zeer sterke overeenkomst n.1. de waterrijkdom. Spreker noemt verschillende getallen wat betreft ge halte suiker, drogestof, eiwit, en de wei nig aanwezig zijnde stikstof verbindingsstof fen in amidenvorm. Verder kenmerken van een zeer lage ruwvezel wat zeer goed verteerbaar is, met gunstige gezondheidstoestand en melkgiit en heeie lage aschbestfinddeelen. Vooral werd er op gewezen, dat bladvoe der niet te sterk verontreinigd mag zijn, vooral voor paarden is dit zeer nadeelig. Indien blad reeds aan bederf onderhevig is, doet men beter het op het land te laten, waar 't door zijn hooge bemestingswaarde de structuur van het land zeer ten goede komt. Door warm bewaren gaat de overwaarde aanmerkelijk achteruit en spreker staat uit voerig stil bij het bewaren in kuilen of si lo's. Bij gewone bewaring verliest men 10- 40% voederwaarde. Voor uitbreiding van aardappelenbouw, vooral voor gemengde bedrijven, acht 'spre ker van groot belang, men kan twee kan ten uit of voor consumptie of voor veevoe der. Verder wordt besproken het drogen, ko ken of rauwvoedering. Na de pauze worden verschillende vragen gesteld. Den heer S. Bakker Mz. vraagt of het A. I. V. .zuur niet nadeelig voor het vee is. Spreker zegt dat dit inderdaad zoo is, er is gebleken dat zuur veel kalk aan het dier onttrekt, men moet daar ech ter niet te zwaar aan tillen. Zoodra de dieren in het land komen, herstelt dat zich vanzelf. Hierna sluiting. ALKMAAR, 26 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 18 stapels, zijnde 27.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 22. Handel goed. ALKMAAR. 26 Jan. Andijvie 19.50—27. appelen 4—11.50, Bloe mendaler kool 5.20. boerenkool 1.50—6.10. ge le kool 2.504, groene kool 2.S05.80, kr>V- selderie 2.60—9, peren 2.50—7, prei 33.60, roode kool 35.80, selderie 8.609.20, sprui ten 5.50—17.50. uien 1.2A-4.20. wortelen 3.20 4.10. witlof 810.50 idem II 5.507.50. BROEK OP LANGENDIJK. 27 Jan. Uien 4.204.30, drielingen 1.80. grove 4.10, peen 2.303.20. kroten 3.20. roode kooi 5. Savovekool 6.10, gele kool 3.30—4.10. De vei ling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 27 Jan. Uien ,4—4.40. grove 3.90—4.30, roode kool 5.—. witte kool 3.—, gele kool 4—4.10. De veiling duurt voort

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7