Vrouw door krankzinnige aangevallen de „Orazio" Lijk in dc sneeuw gevonden AKKERTJE „Nog dil jaar Hitlers ondergang Vrees voor Amerikaanschen strijd tegen Japan De ondergang van Valsche boeken Zaterdag 27 Januari 1940 Vierde blad Champagne vloeit in de stedenbloed op de slagvelden DE ROEMEENSCHE OLIELEVERING AAN DUITSCHLAND Weer een ontploffing in Engeland Onze Oost De Merapi weer rustig Afschuwelijke moord te Rotterdam KX*M*-order aan Fokker bekrachtigd Gladheid speelt minister parten Lusteloos Auto in IJsselmeer gezakt Eieren en koffiedik in lai Sjanghai. In Januari. In dit land, waar dadelijks gemiddeld meer menschen door het oorlogsgeweld val len, dan in Europa, Finland inbegrepen, hebben de Euro peanen met uitgelatenheid Kerstmis en Nieuwe Jaar ge gierd en in de groote kustste den hebben vele Chineezen aan deze feesten deel geno men. De feestperiode is te Sjanghai nog niet voorbij. Weldra komen KeAtmis en Nieuwe Jaar der orthodoxe Bussen en als deze achter den rug zijn, volgt het Chi- neesche Nieuwe Jaar. En on derwijl duurt de oorlog ook in China voort. Vroolijke feesten worden gevierd, ter wijl op de slagvelden in Nrd. en Zuid China duizenden ster yen; champagne vloeit in de groote steden, bloed op het gevechtsterrein. Eieren en koffiedik. De Chineezen zijn over het algemeen zeer bijgeloovig en de Europeanen die lang ge noeg in het Oosten wonen, worden ook door die bijgeloo- vigheid aangetast. Waarzeg gers en waarzegsters spelen in het leven van Chineezen en Europeanen hier een groo te rol. Sjanghai telt onder zijn millioenenbevolking en kele „beroemde" waarzeg sters, die op verschillende wijzen, volgens hun bewering de geheimen tier toekomst kunnen doorvorschen. Een der meest bekende waarzegsters, aan fwier voorspellingen zelfs de couranten aan dacht schenken, ziet de toekomst door mid del van een kristal en zij voorspelt voor 1940 groote opstanden in Duitschland, den Ondergang van Hitier, het aftreden van Chamberlain als premier van Engeland, het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog en het voortdu ren van den oorlog in China. Ik zde, ik zie Deze „zienster", aan wie ook vele Europe anen gelooven, verwacht binnenlandsche onlusten in Duitschland te beginnen in de eerste dagen van Februari. Deze onlusten zullen voortduren tot in het eind van den zomer. In September zal Hitier nog een laatste groote poging wagen om zijn wan kelend gezag te herstellen, maar nog dit jaar zal Hitlers ondergang zien. Hij zal een igeheimzinnigen, vreeselijken dood sterven, maar het geheim van zijn dood zal nooit ge heel worden opgelost (blijkbaar ook zelfs niet door ziensters.) Chamberlain zal aftreden omdat hij, de In wezen vredelievende, vrijivilligr het veld zal ruimen voor een jongere kracht met meer „vechtlust". Over het lot der kleine, neutrale Europee- sche Staten, heeft de „zienster" geen open baringen gedaan. De Vereenigde Staten zullen aan den oor log deelnemen te beginnen met April of Mei Weer op den beganen grond. En nu komen we weder van de voorspellingen der „zienster" op den beganen grond: vele Amerikanen, voornamelijk onder de zeemacht, zijn de overtuiging toegedaan, dat ongeveer Mei ook Amerika in oorlog zal komen, echter zij verwachten niet een deelname van Amerika aan den Europeeschen orlog, doch een strijd tegen Japan, dat, volgens hen, thans reeds economisch bijna volkomen is uitgeput door den nog immer fel woedenden oorlog in Chi na. Vreezen de Japanners dit ook en zijn daarom thans weder bespre kingen aangeknoopt tusschen Japan en de Vereenigde Staten? De Ameri- kaansche gezant te Tokio heeft deze be sprekingen ingeluid met een rede, die niet veel anders was dan een verzameling aan Japan gerichte verwijten. Deze besprekingen geiden in de eerste plaats het sluiten van een handelsverdrag tusschen Japan en Aine rika, daar laatstgenoemd land het bestaan de handelsverdrag heeft opgezegd, wat voor Japan als een zeer ernstig nadeel moet wor den beschouwd. Het heeft er allen schijn van. dat de Ver eenigde Staten voornemens zijn een krachti ger houding tegen Japan aan te nemen en men mag zich afvragen af dit geschieden zal na overleg met Frankrijk en Engeland, welke landen dan daarom hun troepenaau- .tal in Noord-China aanzienlijk hebben ver minderd in de zekerheid te mogen rekenen op Amerikaanschen steun. Toestand voor Japan ongunstig. De huidige politieke toestand is voor Ja- tan hoogst ongunstig. Na het bekend wor den van het verdrag tusschen Duitschland en Rusland waren er in Japan nog steeds politici, die wilden vasthouden aan de as BerlijnRome en desnoods wilde men daar bij ook een vriendelijker verhouding tot Rusland. De inval der Russen in Finland heeft echter ook daarin wijziging gebracht. Deze inval heeft ook in Japan een zeer Slechte pers gehad. Naar Russische zijde wenscht thans «le De Japansche jeugd begeeft zich in histori sche optocht naar een bidstond voor de zege van de Japansche wapens in China. groote meerderheid der machthebbers in Japan en het zijn er vele) de blikken niet meer te richten. Rusland een kolos voeten. op leemen Het is niet in de eerste plaats die inval zelve, die een grooten invloed heeft uitge oefend op de meening Th J&pan, maar meer nog het verloop van dien inval Rusland blijkt meer dam in 1914 en 1915 een kolos op leemen voeten, weinig te vreezen als te genstander en minder begeerlijk als bond genoot. Daarvoor tracht thans Japan de vriendschap te verwerven van de Vereenig de Staten, maar de Vereenigde Staten zijn door geheimzinnige, onzichtbare banden (niet door verdragen) verbonden met Enge land en Frankrijk en voornamelijk Enge land is de laatste jaren door Japan ernstig gehinderd en geërgerd. (Men denke slechts aan de door Japan aangestookte anti-Engel- sche beweging in het door de Japanners be zette deel van China). Dit heeft ook in Ame rika een slechten indruk gemaakt en stemt dit land minder bereid tot groote toeschie telijkheid ten opzichte van Japan. „Japan bloedt langzaam dood aan China". Toch geloof ik niet aan een Ja- pansch-Amerikaanschen oorlog in het voorjaar, waarover Amerikaan- sche marine-menschen met zooveel genoegen praten. Op een avond, dat weder een Amerikaan over de moge lijkheid van zulk een oorlog sprak, bevond er zich ift het gezelschap ook een Chinees, een verwoede na tionalist, aanhanger van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, en deze Chinees schudde het hoofd en vroeg: „Waar om zou Amerika tegen Japan een oorlog beginnen? Dat zou moeite voor niets zijn. Japan bloedt lang zaam dood aan China." Het is nog niet zoover. In elk geval, Japan is nog niet dood ge bloed, zooals bewezen wordt door het groo te Japansche offensief, dat enkele maanden geleden werd ingezet in het zuiden van China. Beslissende voordeelen, die een ein de van den strijd laten voorzien, zijn daar bij echter door Japan niet (of nog niet) behaald. In elk geval was dit offensief een groote, onaangename verrassing voor de Chineezen. Dit offensief begon met een on verwachte landing van tientallen duizenden Japanners in de Pakhoi-baai. Zulk een lan ding levert groote moeilijkheden, maar ver liep tot aller verbazing vlot. Een leer voor andere landen. Wat in de Pakhoi-baai is gebeurd kan ook voor andere landen een leer zijn. De Japanners hebben namelijk vele maanden, zonder dat iemand er iets bemerkte, deze landing voorbereid. Gedurende vier maan den (andere berichten spreken zelfs van acht maanden) hadden vele kleine Japan sche motorbooten in die baai verkenningen verricht. Deze motorbooten waren onaan zienlijk en hadden niet de aandacht getrok ken. Een Japansch vrachtschip, dat verder van de kust voor anker lag, deed dienst als „moederschip", waar de kleine motor- booten zich steeds konden voorzien van benzine en levensmiddelen. Toen eindelijk Japansche oorlogsschepen en transportsche pen vol geladen met troepen en materieel de Chineesche kust naderden, verliep de geheele landing binnen zeer korten tijd, daar ze reeds gedurende vele maanden tot in de punt jes was voorbereid. Lang voor de Chineezen in staat waren, voldoende troe pen tezamen te brengen om de landing af te weren, stond de Japansche legermacht aan wal en begon de opmarsch. Het resultaat. Successen werden behaald, steden ver overd, Chineesche legerafdeelingen in de pan gehakt, maar de Chineezen verza melden nieuwe troepen, door de Japanners verovefde "steden wórden thans weder door de Chineezen bedreigd en het eenige, wat de Japanners hebben bereikt is, dat ze het gevechtsterrein weder hebben uitgebreid en daaraan hadden ze het minst behoefte. Vol gens betrouwbare gegevens heeft Japan thans in China ongeveer één en een kwart millioen manschappen, dat is nog op geen stukken na een halven man per vierkan te kilometer. „Japan bloedt dood", zooals de Chinees zeide, als tenminste China niet eerder eco nomisch is doodgebloed. Maar dit is om vele redenen in de hoogste mate onwaar schijnlijk. J. K. BREDERODE. „CONTRAMAATREGELEN NIET ONDER DRUK VAN EEN VREEM DE MOGENDHEID". Het Roemeensche gezantschap in Bern heeft met betrekking tot de petroleumkwes- tie een mededeeling uitgegeven, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: De in verschil lende bladen gepubliceerde mededeelingen over de positie welke ontstaan zou indien Roemenië onevenredig groote petroleumleve- ringen aan Duitschland zou toestaan, heeft bij de Roemeensche openbare meening groo te verrassing gewekt. De maatregelen tot controle op de productie en distributie werden niet onder druk van een vreemde mo gendheid genomen en hebben niet tot doel de eene oorlogvoerende partij te beinvloeden ten nadeele van een an dere partij. Het betreft uitsluitend interne beheers maatregelen. Voorts wordt erop gewezen, dat het Roemeensche petroleumcommissa- riaat niet bevoegd is de distributienota voor het buitenland te veranderen, en niet in staat is de petroleumpolitiek of de alge- meene politiek van het land op eenigerlei wijze te beinvloeden. De Roemeensche poli tiek is zich bewust van de plichten voortko mende uit haar neutraliteit, alsmede van de economische verplichtingen en belangen, waarmede zij rekening te houden heeft. Dak van gebouw electraciteits- centrale afgerukt. Een geweldige ontploffing, waarop brand volgde, is gistermorgen in de vroegte ont staan in een electriciteitscentrale te Irlam (Lancashire). Deze centrale, welke een groote staalfabriek alsmede het geheele district van stroom voorziet, was een vrij groot gebouw. Het dak werd geheel afge rukt. Er werd niemand gedeerd. Volgens de politie denkt men hierbij niet aan sabo- tagey Na de uitbarsting in het begin van deze week is de Merapi thans weer volkomen rustig. Officiëel rapvort aan Mussolini Slachtoffers door ongehoorzaam heid aan den kapitein. De Italiaansche verkeersminister heeft aan Mussolini het rapport voorgelegd over den brand op het Italiaansche motorschip „Orazio". Hierin wordt het verloop van de ramp beschreven en wordt o.m. gezegd, dat de pogingen het vuur te blusschen ijdel bleken wegens den zwaren wind welke den brand aanwakkerde. Ondanks de zeerwoeli ge zee meldden verscheideine Italiaansche schepen, in antwoord op de noodseinen, dat zij te hulp kwamen. De kapitein gaf bevel, dat elkeen de aankomst dezer schepen zou afwachten, en wegens de hooge zee raadde hij de menschen af zich in de reddingsboo ten te begeven. Een aantal personen, die van de hoofd groep der opvarenden verwijderd stonden en geen instructies konden vragen, daal den in drie reddingssloepen af. Hiervan is slechts één sloep later teruggevonden. De opvarenden hiervan zijn aan boord geno men van het Fransche marinevaartuig „Vil le d' Ajaccio". De beide andere sloepen met de opvarenden moeten als verloren be schouwd worden. Het eerste schip, dat op daagde was de Italiaansche mailboot. „Bi- anca-Manp". Alle aan boord gebleven perso nen werden gered. De kapitein verliet het laatst het brandende vaartuig. Het aantal vermisten bedraagt 110, n.1. zestig leden der bemanning en vijftig pasagiers. Het groot ste deel der vermisten moet als verloren be schouwd worden, omdat zij tegen de orders van den kapitein in het schip verlaten heb ben, toen er nog verbinding mogelijk was tusschen de twee groepen die zich op den voor- en achtersteven bevonden. Mussolini heeft den minister opgedragen den kapitein, de officieren, de bemanning en de geredden .geluk te wenschen, HET EINDE VAN EEN DRONKEMANS- TWIST. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is op den Goudschesingel te Rot terdam een moordaanslag gepleegd, waarvan de 39-jarige los werkman C. V. uit de Eleonorastraat het slacht offer is geworden. Omstreeks half twee deden voorbijgangers die over den Goudschesingel liepen, nabij de Eleonorastraat een afschuwelijke ont dekking. Midden op het trottoir lag in een bloedplas het lijk van een man in de sneeuw. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die een onderzoek instelde. Het slachtoffer bleek te zijn een bewoner van de Eleonorastraat en toen de politiemannen hun onderzoek tot die straat uitstrekten, kregen zij al dadelijk een aanwijzing. Een bewoner, de 28-jarige tuinman R. S., was omstreeks half twee in uiterst luidruchtige stemming thuis gekomen en in gezelschap van een anderen man. Toen de politie dit vernam, bevonden de beide mannen zich nog in een dronkemansstemming in de woning van den tuinman en nadat de politiemannen een oogenblikje het oor te luisteren hadden gelegd, kregen zij den indruk, dat het twee tal meer van den doodslag moest afweten. Het mes gevonden. De tuinman en zijn vriend, de 22-jarige muzikant F., werden gearresteerd en op het politiebureau bekenden zij, dat zij dien avond een dronkemanstwist, met 't slacht offer hadden gehad, welke in handtastelijk heden ontaardde, waarbij ook een mes was gebruikt. Wie van de twee arrestanten echter de dader was, kon de politie nog niet uitvinden. In de woning van den tuinman vond de politie later op het dak van een schuurtje achter de woning een zakmes, waarop bloed sporen waren en waarvan het lemmet ge heel verbogen was. Met dit mes moet de doodslag gepleegd zijn en uit de beschadi ging van het mest blijkt, met welke groote kracht de stoot, die vermoedelijk op het sleutelbeen is afgeschampt, is toegebracht. Aflevering vier nieuwe verkeers vliegtuigen in 1941. Naar wij vernemen, werd gister de over eenkomst tusschen de N.V. Nederlandsche Vliegtuigfabriek Fokker te Amsterdam en de K.L.M. betreffende de levering van vier ver keersvliegtuigen van het type F 24 voor 24 passagiers met 'n kruissnelheid van 330 km per uur geteekend. De vliegtuigen, geheel metalen twee-moto- rige hoogdekkers, voorzien van neuswiel, zullen in de tweede helft van het jaar 1941 aan de K.L.M. worden afgeleverd. Tijdelijke ontheffing artikelen rijtijdenbesluit voor vrachtauto bestuurders. De minister van Sociale Zaken heeft voor bestuurders van vrachtauto's tot en met 8 Februari ontheffing verleend voor het be paalde in de artikelen 25, 26, 29 en 30 van het rijtijdenbesluit (werk-, rust- en dienst tijden), voor zoover de toestand der wegen in verband met de weersgesteldheid afwij king noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de ge zamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tus schen twee opeenvolgende diensttijden gele gen onafgebroken rusttijd ten minste 11 uren moet bedragen. ïïloiaAApoAl VERRASSEND PROGRAMMA DER K.N.M.V. Rekening houdend met het door de mili taire autoriteiten ingenomen standpunt heeft de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrij ders Vereeniging, kortweg de K.N.M.V., thans voor 1940 een sportprogramma ont worpen datn iet zal nalaten in motorsport kringen verrassing en blijdschap te wekken. Naast de zoo populaire provinciale terrein kampioenschappen, die dikwijls meer dan 10.000 toeschouwers trokken, heeft de K.N. M.V. een serie burger-militaire terreinwed strijden ontworpen, culmineerend in het mi litaire terreinkampioenschap en het terrein- kampioenschap van Nederland. Uiteraard is te dezer zake een nauw con tact gehouden met O. en O. De reserve-kapi tein K. J. J. Lotsy heeft den sportpresident der K.N.M.V. den hepr G. van Twist, bereids volle medewerking toegezegd. Als hoogtepunt van deze wedstrijden-serie zal, indien de internationale situatie zulks toelaat, een volledige K.N.M.V.-kampioensrit gehouden worden, waarin burgers en mili tairen zich met elkander zullen kunnen me ten. Tenslotte zullen ook de liefhebbers van wegraces hun hart kunnen ophalen, want hoewel het onwaarschijnlijk is dat de inter nationale T.T.-races zullen kunnen plaats vinden, staan nationale wegraces in Assen, Zandvoort en op het circuit van Lkuburg op het programma. Dader was zoo juist uit voorar rest ontslagen. Donderdagavond om half tien werden de bewoners aan den Helperspoortsingel te Gro ningen opgeschrikt door het roepen van „moord", welk geroep bij onderzoek afkom stig bleek te zijn uit een perceel, bewoond door den heer en mevrouw S. G. Zwart— Bruins. Op de angstkreten ging een buurman, een militair, die met verlof is, op onderzoek uit, waarbij hij de hulp inriep van een agent van politie. Door de achterdeur, die gefor ceerd werd, kwamen zij de woning van de familie Zwart binnen. In de achtericamer zagen zij de on geveer vijftigjarige mevrouw Zwart, op den grond liggen, terwijl in de voorkamer een onbekende man stond, die als een krankzinnige te keer ging. Pas uit voorarrest ontslagen. De recherche, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, stelde een onderzoek in. Hier bij kwam aan het licht, dat mevrouw Zwart alleen thuis was. Een zekere H. L„ die on geveer veertig jaar is en ongehuwd, en in een van de woningen van den heer Zwart woont, waar hij vijftien weken huurschuld heeft, is, op tot nu toe onbekende wijze, in den vooravond door de deur naai* binnen gekomen. Deze man was juist gisteren uit het voorarrest ontslagen, nadat een diefstal zaak des ochtends voor de rechtbank te Gro ningen was behandeld, waarbij hij vermin derd toerekeningsvatbaar was verklaard en op vrije voeten was gesteld. Aangenomen moet worden, dat de man plotseling vlagen van krankzinnigheid heeft gekregen en toen, nadat hij in de woning van de familie Zwart was gekomen en den heer Zwart niet thuis had getroffen, met wien hij waarschijnlijk over den huurschuld wilde spreken, mevrouw Zwart onmiddellijk te lijf is gegaan. Daarbij sloeg hij haar met de vuist tegen het hoofd en achtervolgde de vrouw, die naar de achterkamer vluchtte, haar voortdurend met zijn vuisten bewer kende. Tenslotte probeerde hij haar te wur gen. Volledige bekentenis. De man, die bij zijn arrestatie nog in hoogstopgewonden toestand verkeerde, leg de, hoewel hij in zijn verklaringen zeer ver ward was, een volledige bekentenis af. Hij werd gearresteerd en naar het Hoofdbureau van politie te Groningen overgebracht. De toestand van het slachtoffer, dat naar het R.K. ziekenhuis werd overgebracht, was gis ter nog steeds zeer ernstig. Haar neus is plat geslagen, terwijl zij voorts een kaak- fra'ctuur bekwam. Na bezoek aan de vergane „Fries land". Geen persoonlijke onge lukken. Een vrachtauto, die gisterochtend vanuit Elburg een tocht over het ijs ondernam naar het wrak van de „Friesland", is op den te rugweg in een geul weggezakt. De chauf feur kón zich ternauwernood redden. De vier overige inzittenden waren van te voren uit gestapt! Het doel van den tocht was een onderzoek naar de mogelijkheid van ber ging der „Friesland"-lading. Geconstateerd werd dat het wrak 80 cm. dieper was weg gezakt. De vijf waaghalzen moesten te voet naar Elburg terugwandelen. Een geval van bedrieglijke bank breuk in de hoofdstad berecht. De commanditaire vennoot B. van een be- taalzegelbedrijf te Amsterdam liquideerde zijn bedrijf in 1936. In strijd met zijn inder- tij.d geteekend contract bracht hij de goed- will in bij een ander bedrijf, waarvan van R. eigenaar is. B. werd in 1938 failliet ver klaard en de curator vermoedde, dat de failliet verklaarde een deel van zijn bedrijf had ondergebracht in de zaak van van R. Deze laatste werd als getuige gehoord in het vooronderzoek tegen B., verdacht van bedrieglijke bankbreuk. De boeken, die R. ten slotte over legde bleken veranderd te zijn. Er werd een huiszoeking gedaan om de echte boeken te vinden, die niet werden gevonden, dóch later door R. werden overgelegd. Tegen B. werd een vervolging ingesteld wegens bedrieglijke bankbreuk en wegens verduistering van f 953.en wegens ver duistering van den goodwill. Vader en zoon van R. moesten terecht staan wegens het opmaken van valsche boeken, terwijl aan B. en van R. Jr. ten las te werd gelegd het valschelijk opmaken van een geldleeningsactie. Gisteren deed de hoofdstedelijke recht bank uitspraak en veroordeelde B. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf we gens bedrieglijke bankbreuk. Van R. Jr. werd tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens valschheid in geschrifte en van R.- Sr. wegens gebruik maken van het vervalschte geschrift tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het O.M. ha«l tegen B. anderhalf jaar ge- eischt, tegen van R. Sr. eveneens anderhalf .jaar en tegen van R. Jr. acht maanden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9