HITLER beschuldigt Engeland»./ De Afsluitdijk „ingesneeuwd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Er is goud genoeg" Zij, die gelukkig maakt'' Duitschlandmaakt front naar het Westen POLITIEK EN MILITAIR IN DEN RUG GEDEKT Dc sirene loeit te Oss is vandaag twee jaar geworden! Bussen en auto's blijven steken EERBERICHT De Nederlandsche ambulance voor Finland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 31 JANUARI 1940 68e JAARG. No. 8837 DE BILT SEINT* HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gisteravond heeft Hitier in het Sportpalast te Berlijn een rede gehouden tot het Duit sche volk, waarin de Leider van het Derde Rijk op de van hem bekende, hartstochte lijke wijze aanvallen deed op de tegenstan ders, waarbij vooral Engeland het danig moest ontgelden. Hij zeide o.a, dat Duitschland thans won derlijke doeleinden van den oorlog krijgt voorgezet, in het bijzonder van Engelsche zijde. Engeland heeft ervaring in het op stellen van oorlogsdoelen, want het heeft de meeste oorlogen ter wereld gevoerd. Vol gens deze doeleinden moet een nieuw Eu ropa ontstaan, dat vervuld zal zijn van ge rechtigheid, welke bewapening overbodig zal maken, en door. deze ontwapening zal dan een economische bloei beginnen, tenge volge waarvan ook de cultuur tot bloei zal komen. Met andere woorden, een gouden tijdperk zal aanbreken. Hetzelfde heeft men even wel reeds in 1918 beloofd. Vervolgens herinnerde de Fuehrer aan de ellende van Duitschland in 1 de jaren 1918 en volgende toen het democratische Duitschland vergeefs bedelde en vergeefs protesteerde In dezen tijd ontstond de na- tionaal.socialistische beweging, - In de plaats van het vergeefs ho pen heeft het de hoop gesteld op de eenige hulp, welke in deze wereld bestaat, de eigen kracfht. Hierdoor ontstond de innerlijke weg om hoog van Duitschland. Hoewel dit een bin- nenlandsche aangelegenheid van Duitsch land was, heeft het toch de haat van de anderen opgewekt. Omdat men dit in Duitschland wist, begon het ook met de mobilisatie van de Duitsche kracht. De ge beurtenissen zijn bekend. In 1935 werd de algemeene dienstplicht ingevoerd, in 1936 het Rijnland bezet, in 1937 begon het Vier jarenplan, in 1938 werden de Ostmark en het Sudetenland bevrijd en in 1939 werd begonnen met de bescherming van het Rijk tegen hen, die zich ondertusschen hadden ontmaskerd. Engeland heeft driehonderd jaar lang ge streefd een werkelijke consolideering van Europa te verhinderen, evenals Frankrijk vele eeuwen een werkelijke consolideering van Duitschland heeft pogen tegen te hou den. „Wanneer nu een Heer Chamberlain op-" staat als prediker en zijn vrome oorlogsdoel einden aan de wereld bekend maakt, dan kan ik slechts zeggen: Uw eigen geschiedenis spreekt U tegen, Heer Chamberlain. Sedert driehonderd jaar hebben uw staatslieden steeds gesproken bij het uitbreken van een oorlog als thans gij Heer Chamberlain, spreekt» Volgens uw zeggen hebt gij steeds voor God en Godsdienst gestreden, doch in driehonderd jaar hebt gij omstreeks 40 millioen vierkante K.M. van de aardoppervlakte onderwor pen. Engeland wilde ook niet alleen strijder Gods zijn, doch het heeft ook steeds anderen uitgenoodigd deel te nemen aan dezen strijd. Dat doen de Engelschen nu ook". Hitier ging na, waarom de Engelschen in werkelijkheid oorlog hebben gevoerd en hij noemde de volgende punten: om hun han del uit te breiden, om goudlanden te winnen, om de heerschappij over diamantmijnen nieester te worden. Steeds waren het mate- rieele doeleinden. Ook de vorige oorlog werd zoogenaamd alleen gevoerd om idealen. Dat men terloops ook de Duitsche koloniën nam, de Duitsche vloot in beslag nam en het Duit sche bezit in het buitenland inpalmde, wa ren slechts bijkomstige omstandigheden. Dit gal evenwel geen tweede keer gebeuren. De heer Churchill vraagt ronduit, wat de oude heer Chamberlain in stilte denkt en hoopt, n.1. de vernietiging van Duitschland. Ook de Fransche generaals zeggen dit open lijk en dit is Hitier veel liever. Hen speelt het verdeelde Duitschland van 1648 voor oogen. Zij weten, dat in Midden-Europa 80 millioen Duitschers leven en aaneengesloten vormen zij een macht, doch wanneer zij ver splinterd zijn, zijn zij weerloos en mach teloos. Nogmaals stelde Ilitler vast, dat 46 mil lioen Engelsche beschikken over 40 millioen vierkante kilometer der aardoppervlakte, ter wijl Frankrijk meer dan negen millioen vier kante kilometer bezit» Hiertegenover staat Duitschland met meer dan 80 millioen inwo ners en nog geen 600.000 vierkante kilometer. Dit vraagstuk moet worden opge lost en het zal worden opgelost, even als de andere sociale problemen. Het antwoord is hetzelfde als dat gegeven is aan de binnenlandsche tegenstanders. De oude partijgenooten weten, dat de overwin- ming van '33 niet geschonken is, het was 'n strijd van vijftien jaar. De overwinning was een belooning voor dapperen strijd. Na de overwinning van 1933 was "het Hitier duide lijk, dat de groote strijd eerst begon. Het doel was niet de overwinning van de nationaal- socialistische beweging, doch de bevrijding van het Duitsche volk. Eenige malen is het gehikt langs den weg van onderhandelen iets te bereiken, doch in 1938 zag men, dat bij d« tegenstanders de oude oorlogshetsérs weer de overhand kregen. Zij wilden den oorlog. Welnu zij hebben den oorlog. De eerste phase van dezen oorlog was politiek en heeft den rug vrijgemaakt. Jaren lang heeft Duitschland met Italië een gemeenschappelijke politiek gevoerd en dit is niet gewijzigd. Engeland is er evenwel niet in geslaagd een verbond met Stalin te sluiten. Chamberlain wilde wat graag samengaan m.d. „godloochenaar" in Moskou. Maar nu Duitschland eeji accoord met den Russischyi dictator heeft getroffen, is geen woord lee- lijk genoeg om dit samengaan met den „dui vel" aan den kaak te stellen. Eeuwen lang hebben Duitschland en Rus land vreedzaam tezamen geleefd en Hitier vraagt zjch af, waarom dit in de toekomst niet mogelijk kan zijn. Het is mogelijk, om dat beide volken het wenschen. De tweede phase van den oorlog was om Duitschland ook militair in den rug te dek ken. Polen, dat door Engeland was gegaran deerd, is in achttien dagen van de landkaart weggevaagd. Cljurchill heeft te kennen gege ven, dat hij hoopt, dat nu de oorlog met bom men zal beginnen en hij roept reeds, dat deze strijd geen halt zal maken voor vrouwen en kinderen. Wanneer heeft Engeland ooit halt gemaakt voor vrouwen en kinderen? De geheele blok kade is tegen vrouwen en kinderen gerichi. Ook in den strijd tegen de Boeren is tegen vrouwen en kinderen gestreden. Wat Engeland en Frankrijk in de afgeloopen vijf maanden hebben ge daan. is bekend, doch blijkbaar weten zij niet. wat iri Duitschland is ge daan. Hitier geeft het Duitsche volk de verzekering, dat wat in deze vijf maanden tot stand is gebracht, alles in de schaduw stelt, wat in de zeven jaar daarvoor is geschied. De Fuhrer herinnerde aan de Britsche be weringen over het tot zinken brengen van Duitsche duikbooten en sprak de meening uit, dat de Engelschen nog tot een theorie van wederopstanding van duikbooten zou den moeten komen. Thans is Duitschland de grootste wereld- mogendheid. Deze gemeenschap zal niet de fout van het jaar 1918 maken. Herr Dala- dier, gij zult genezen worden van den waan dat zich nog Duitsche stammen tegenover u stellen. Het Duitsche volk stelt zich te genover u en wel het nationaal socialisti sche Duitsche volk. Tachtig millioen men- sclien treden thans in het strijdperk. Fuehrer en Volk zien in, dat er geen ac coord mogelijk is zonder een duidelijke handhaving van ons recht als wij niet wil len, dat wellicht over enkele jaren de strijd om onze rechten opnieuw ontbrandt. De huidige generatie zij draagt het lot van Duitschland. Onze tegenstanders schreeuwen: Duitschland moet ondergaan. Duitschland kan steeds maar één antwoord geven: Duitschland zal leven en Duitschland zal daarom overwinnen. Den gouden standaard het uiteinde lijk doel van de monetaire politiek, aldus prof. George Findlay Shirras. Voor de afdeeling Apasterdam van het genootschap NederlandiEngeland heeft prof. George Findlay Shirras, m.a., hoögleeraar in de economie aan de universiteit van Bombay, gisteren een lezing gehouden over de toekomst van het goud. Er bestond voor deze voordracht vrij groote belangstelling, niet alleen van leden van het genootschap, doch ook uit financieele kringen uit de •hoofdstad. Prof. George Findlay Shirras legde er in den aanvang van zijn voordracht den na druk op,, dat 't goud in de wereld een zeer belangrijke plaats inneemt. Hij gaf aan in welke verhouding het goud staat ten op zichte van het niveau van het goud in normale tijden en wees erop, dat in de huidige moeilijke omstandigheden geen van deze functies ongerept is bewaard gebleven Goud wordt tegenwoordig voornamelijk ge bruikt om het internationale evenwicht in stand te houden en om de uitgifte van bankbiljetten in de verschillende landen te dekken. Prof. Shirras zeide, dat er nooit te kort aan goud is ontstaan, zooals experts van den Volkenbond jaren geleden voor spelden. De manier. Waarop het goud wordt gewonnen in de goudmijnen van de wereld, heeft zulk een enormen voorraad opgele verd, dat er genoeg is om aan de behoeften van de wereld te voldoen. Spr. is het vol komen eens met degenen, die groot belang hechten aan den export van goud uit In- dië. Spr. bracht voorts ter sprake de stijging van de goud-reserve in verscheidene lan den, hierbij vooral doelend op de groote re serves van de Vereenigde Staten. Prof. Findlay Shirras besloot zijn voor dracht met de conclusie, dat een gouden standaard zonder twijfel het meest aan vaardbaar is en nog steeds het uiteinde lijke doel van de monetaire politiek. Brand bij Hartogs Fabrieken. Met vereende krachten het vuur ingesloten. Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd brand ontdekt in de technische afdeeling van de N.V. Hartogs Fabrieken te Oss. On middellijk kwam de bedrijfsbrandweer in actie, bijgestaan door die van de N.V. Zwa nenberg. Op het geloei van de sirene kwam ook de gemeentelijke brandweer dra op het terrein van den brand. De brand, die zich aanvankelijk zeer ern stig liet aanzien veroorzaakte een grooten vonkenregen, welke neerdaalde op de da ken van de omliggende fabrieksgebouwen, doch deze werden gelukkig niet aangetast Met vereende krachten slaagde men er in, het vuur in te sluiten, waardoor de brand tot de technische aideeling beperkt bleef. De nabijgelegen machinekamers en het ketelhuis konden daardoor behouden wor den. Na anderhalf uur was men den brand nagenoeg meester. Tot laat in den nacht was men bezig met de nablussching. *7 IJsdam in de Waal wordt opge blazen. Uit Den Oever wordt gemeld: De Oostenwind heeft vat gekregen op de losse sneeuw en deponeert de ze van het talud naar den rijweg op den Afsluitdijk. Door de sneeuw- hoopen is het verkeer in moeilijkhe den gekomen. Autobussen en auto mobielen zijn in de sneeuwhoopen blijven steken. De A.T.O. heeft gis teravond den dienst moeten staken. Vandaag vervielen de eerste twee diensten van Alkmaar uit en de eerste dienst van Leeuwarden uit. Men is bezig den weg vrij te ma ken. Ook de Betuwe ondervindt last. De sterke wind, die thans over de Betuwe waait, heeft hier veel ongerief veroorzaakt De sneeuw, die dik in de weilanden ligt. wordt door den wind op den snelverkeers- weg Utrecht—Den Bosch en den snelweg MeterenGorinchem gedeponeerd. Deze we gen zijn hierdoor onbegaanbaar geworden. Het gedeelte van den rijksweg Den Bosch- Utrecht van Enspijk tot Waardenburg is af gesloten voor het verkeer. Tal van sneeuw ruimers zijn aan 't werk om sneeuwhoo pen van den weg te ruimen. Het verkeer, dat anders den grooten weg berijdt, wordt thans over Deil naar Geldermalsen ge loodst om via Waardenburg naar Zaltbom- mel te gaan. In de Voetakker te Deil reden door de hoogliggende sneeuw een paar auto's in de sloot. Andere wagens moesten worden uit gegraven. IJsdam opgeblazen. Gisterochtend zijn militairen begon nen om met behulp van springstof fen de in de rivier de Waal nabij de gemeente Woudrichem aanwezi ge ijsdam te laten springen. Deze ijsdam bevindt zich langs den zui delijken oever der rivier nabij Woudrichem en kon niet meer door een ijsbreker wor den verwijderd. Er hebben reeds eenige ex plosies plaats gehad, welke het ijs meters hoog de lucht deden invliegen. De ijsbrekers op de Waal zijn tot voorbij het slot Loevestein gevorderd. De post per arreslee? Terwijl door de langdurige vorst de ver bindingen van het eiland Goeree en Over- flakkee met den vasten wal uiterst moei lijk zijn geworden en de veerdiensten slechts een enkele maal per dag kunnen worden onderhouden, zijn thans,-tengevol ge van den sneeuwval ook de onderlinge verbindingen van verschillende op die ei landen gelegen plaatsen verbroken. De tram. welke Maandagmiddag uit O'olt- gensnlaat is vertrokken, is tussehen Nieu we Tonge en Middelharnis blijven steken en kon eerst gisternacht met behulp van 'vier locomotieven Middelharnis bereiken. Verschillende plaatsen zooals Ouddorp. Goedereede en Stellendam zijn geheel 'af gesloten. De posterijen overwegen om de post voor deze plaatsen met arresleden te laten vervoeren. Vele auto's zijn gisteren onderweg in de sneeuw vastgeraakt en konden nog niet worden bevrijd. Ijsklompen groeien aan».. De toestand van de rijkswegen in weste lijk Noord-Brabant is op het oogenblik bij zonder slecht. Op de drie groote rijkswegen Breda-Til- hurg, Moerdijk-Breda en Breda-Bergen op Zoom. ligt het ijs thans een dm. dik op den weg. De diepe groeven, die door het verkeer in de sneeuwbrei zijn getrokken, zijn thans gehard, waardoor groote gedeelten van deze hoofdwegen niet te berijden zijn. De automo bilisten zien zich genoodzaakt met een vaart van niet meer dan 10 a 15 km. te rijden. Men ziet ook langs deze wegen veel wagens staan met gebroken as of veeren. Ook zijn er die van den weg af in de harde sneeuw van den wegberm zijn vastgeloopen. De toestand wordt dan ook eer er ger dan beter daar de wind nog voortdurend nieuwe sneeuw afkomstig van de velden op de wegen stuift, waardoor dc ijsklompen steeds aan groeien. Bestuurders van kleinere wagens wordt dan ook aangeraden, zoolang deze toestand voortduurt, de hierboven genoemde wegen te mijden. Melktransport naar de hoofdstad belemmerd. De bij Amsterdam geannexeerde dorpen aan de overzijde van het IJ zijn vrijwel ge heel geisoleerd voor auto- en rijwielverkeer. Hierdoor wordt het melktransport uit deze dorpen naar de hoofdstad onmogelijk. Slechts wandelend door hooge sneeuwbarriè- res kan men Durgerdam, Ransdorp en Hel sloot bereiken. Verwachting: Matige tot lichte vorst, betrokken, later op klarend, waarschijnlijk eeni ge sneeuw, matige tot krachtige meest O. wind. Prof. Wlnckel bereidt de uitzen ding voor. De commissie van voorbereiding voor de uitzending van een ambulan ce van het Ned. Roode Kruis naar Finland, heeft besloten om haar lid, den voormalig leider der ambulance naar Ethiopië, dr. Ch. W. F. Winckel naar Finland af te vaardigen, tenein de aldaar met de autoriteiten en met het Finsche Roode Kruis in verbin ding te treden. Prof. Winckel is van plan Donderdag of Vrijdag a.s. per K.L.M. vliegtuig naar Stockholm te vertrekken, van waar hij naar Finland zal doorrei zen, BRITSCHE AMBASSADEUR WEER NAAR MOSKOU. Reuter verneemt, dat de Britsche ambas sadeur te Moskou, sir William Seeds, waar schijnlijk in den loop van de volgende maand naar Moskou zal terugkeenen. Seeds vertoeft sinds Januari in Engeland.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1