Engilsch-Amerikaansche vriendschap licht geschokt Wanhopige strijd bij Ladogameer ASVERKEER OP HET IJSSELMEER DUITSCHLAND op glazen muiltjes 1300 millioen voor Amerikaansche vloot Twee millioen Roemenen onder de wapenen Te vroeg in rook opgegaan Geen rijst meer naar Duitschland? De Belg offert voor Defensie Verlaat Dn Euwe het onderwijs? De radio-priester Arrondissements rechtbank te Alkmaar De Balkanconferentie Papa is bijgeloovig Nederlander in Duitschland veroordeeld IJSWEG Ameland-Friesche kust? Millioenen dollars „winterschade" Rassen laten zich liever dood schieten dan doodvriezen. VEEL ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Aan het front van het Ladogameer zetten de Rassen, volgens niet offi cieels berichten ait Helsinki, han wanhopige aanvallen voort Men heeft den indruk, dat de Rassen de onmogelijkheid van een terugtocht begrijpen en er den voorkeur aan geven zich door het Einsche vaar te laten dooden, liever dan het gevaar te loopen, om van honger en koude om te komen bij een terugtocht door verlaten, uiterst geaccidenteerd ge bied. De Finsche militaire autori teiten zijn algemeen van opvatting dat de Russische troepen die in den sector van het Ladogameer strijden, de beste zijn die tot dusver door de Sovjets in het veld gebracht zijn. Ze zijn moedig en in staat tot heldhaf tige daden, goed uitgerust en welbe- wapend, doch toonen een zeer groots en systematische wreedheid. Het Finsche legerbericht maakt melding van artilleriegevechten op de Karelische landengte en van activiteit van de Russische luchtmacht. Het aantal vliegtuigen, dat gisteren boven het Finsche binnenland heeft gevlogen, wordt Op 200 geschat. In het Zuidwesten van Finland zijn Abo, Hangoe, Ekenaes, de om geving van Pernau en eenige punten aan de Botnische golf gebombardeerd. Ook een zie kenhuis diende den Russischen vliegtuigen als doelwit. Moeilijk transport naar Urk vol bracht. Terugtocht naar Kam pen vol hindernissen. Behalve door het K.L.M.-vliegtuig werd gisteren door een met drie dui zend kilogram goederen beladen vrachtauto, welke om 9.30 uit Kam pen was vertrokken, communicatie met Urk tot stand gebracht. De tocht was niet gemakkelijk, omdat het ijs met veel sneeuw was bedekt en men bovendien tegen den harden wind in moest rijden, zoodat de wagen pas om twaalf uur op Urk aankwam. Wij zijn, aldus het Hdbld., gistermorgen met een personenauto uit Kampen vertrok ken achter de vrachtauto, welke in opdracht van de Urkcr Stoomboot Maatschappij, den tocht naar Urk ondernam. De heenreis ver liep vlot, vergeleken althans bij den terug tocht, waarop de moeilijkheden eerst recht begonnen. De gure wind, die het verblijf op het ijs schier onmogelijk maakte, had toen hooge sneeuwbanken opgeworpen, waarin de wagens herhaaldelijk vastraakten. Ingesneeuwd. Tusschen Urk en Schokland ontmoetten wij,- aldus het blad, twee personenauto's, die op weg naar Urk waren ingesneeuwd. Met vereende krachten gelukte het na ruim een half uur van hard werken, de wagens te keeren. Men had besloten gezamenlijk naar Kampen terug te gaan, omdat intusschen de baan tot Schokland geheel was dichtge- sneeuwd en nauwelijks meer zichtbaar was. Nog herhaalde malen bleven de vier auto's steken. Chauffeur onwel. Tot overmaat van ramp werd de chauffeur van een der wagens, de heer Vogel uit En schede, die voor zaken naar Urk wilde, on wel, zoodat hij aan het stuur door een ander moest worden vervangen. Nog waren we er niet Een der auto's bleek niet voldoende koelwater te hebben en dreig de daardoor in brar.d te raken. De wagen werd op het ijs achtergelaten en de passa giers in de andere auto's gepropt, waarna de tocht werd voortgezet. Eerst na vier uren van hardnekkig worstelen tegen de sneeuw massa bereikte men eindelijk het Kamper eiland. De chauffeur, die onderweg onwel was ge worden, werd op het eerstvolgende erf van het Kampereiland binnengebracht. Het bleek, dat hij een beroerte had gehad, en dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De vrachtauto met de goederen voor de „Urker Stoombootmaatschappij" is gister avond om half zeven eveneens na een zwa- ren tocht in Kampen teruggekeerd, met een taxi, die onderweg was blijven steken, op sleeptouw. De op het ijs achtergebleven auto zal door den pachter Stoel met paarden naar het Kampereiland worden gesleept. Op het oogenblik moet een tocht naar Urk beslist worden ontraden, totdat de weg op nieuw zal zijn schoongeveegd. Bloesjes van zalmeveL Het aanstaande voorjaar zal. mag men Havas gelooven, in Duitschland twee crea ties te zien geven, waarvan men zich een groot succes voorstelt, nl. blouses van zalmevel en schoenen van glas. De Duitsche industrie heeft nl. een chemisch procédé ont dekt om het velletje van de zalm en andere visschen te looien. Voor één enkel bloesje moeten niet minder dan dertig zalmen wor den gevild. De blouses zouden niet alleen sterker zijn dan die van weefsels, maar ook bekoorlij ker. Ook andere vrouwelijke bovenkleeding zou aan de visch haar bestaan gaan danken De groote sensatie zou echter, aldus het In Noord Finland is het dorp Kuhmo ver scheidene malen gebombardeerd. evenals de streek van Nunnes. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn meer dan 30 burgers omgekomen en ongeveer 50 ge wond. De Finsche luchtmacht heeft gisteren verkennings- en bombardementsvluchten on dernomen, die met succes bekroond werden. Finsche vliegtuigen hebben onder meer een haven en de daar liggende schepen trans portcolonnes, kantonnementen en eenige sta tions gebombardeerd. Volgens de inlichtin gen, tot dusverre ontvangen, hebben jacht vliegtuigen en het afweergeschut 21 vijan delijke vliegtuigen aangevallen. De Finnen verloren slechts één vliegtuig. Het Russische legerbericht van gisteren luidt: Op 30 Januari is niets van belang aan het front gebeurd. De Sowjet-Russische lucht macht deed een aantal succesvolle aanvallen op vijandelijke reserves en militaire doelen. Nieuwe versterkingen, nieuwe moed! De inmiddels ontvangen versterkingen er zijn nu vrijwilligers van elf nationalitei ten hebben de Finnen met nieuwen moed en nieuw vertrouwen in de toekomst bezield. Opvallend blijven het rustige ge drag en het goede humeur der Finsche sol daten. Bij een bezoek aan hun kazernes wordt men altoos getroffen door de goede kameraadschappelijke verhouding tusschen officieren en soldaten. Elke Finsche com mandant wil in den besten zin een vader voor zijn soldaten zijn. Bij de linie van Wiborg betrad een Hsb.- correspondent een houten kazerne temidden van een sneeuwveld, dat het luchtdoelge schut maskeerde. Zij was niet zoo gemak kelijk te bereiken, maar na klauterpartijtjes over de boschhellingen, die ware rodelba nen van ijs en sneeuw zijn geworden, kon men er zich warmen., bij centrale verwar mingsinstallaties. Ijverige Lotta's zorgden er voor koffie en gebak. Een andere idylle was het bezoek aan een blokhut bij een mitrailleursnest. De wanden waren volge- prikt met portretten van de meest exoti sche filmsterren. Vrouwelijk schoon blijkt ook op eenzame plaatsen op eenzame ijsvel den te worden gewaardeerd... Hsbl., zijn, het glazen schoentje, in navol ging dus van Asschepoesters glazen muiltje. Daarvoor wordt een speciaal soort glas, „flexi", gebruikt. De hak is van hard, on breekbaar glas; de zool van soepel glas en de leeren neus is vervangen door buigbaar glas. Wederom volgens Havas voorspelt de Duitsche pers an dit in schijn broze schoeisel een schitterende toekomst, niet al leen in Duitschland, maar op de wereld markt En tóch nog een „middelmatige veiligheid." De Amerikaansche minister van Marine Edison heeft in de vlootcommissie uit het Huis van afgevaardigden gepleit voor aan neming door het congres van het program tot uitbreiding van de vloot, waarvan de kosten worden geraamd op 1300 millioen dollar. Edison betoogde, dat zelfs het voorgestel de program slechts een „middelmatige graad van veiligheid" zou geven. Als wij niet sterk zijn, zeide hij, lijdt het geen twijfel, dat on ze belangen onze geliefde vrijheden en onze rijkdom mikpunten zullen zijn voor naties, die niet den minsten eerbied hebben voor verdragen of voor hetgeen wij als de natio nale integriteit beschouwen. Doch zelfs na ties van plunderaars zullen zich nog wel eens bedenken, alvorens een conflict te wa gen met de machtige en goed voorbereide Vereenigde Staten. MILITAIRE ACTIVITEIT IN HET LAND VAN KONING CAROL. Sedert Maart van het vorig jaar heeft er iri Roemenië niet zulk een militaire activi teit geheerscht als thans. Er zijn nu man schappen voor den hulpdienst opgeroepen, die in den Balkanoorlog van 1913 hebben gestreden. Aan het eind van Maart zal, binnen de afgeloopen twaalf maanden, bijna een mil lioen man in totaal de militaire training hebben ondergaan. Op het oogenblik zijn, volgens U. P., er meer dan anderhalf millioen onder de wa penen. Naar verluidt, zullen er begin Maart twee millioen man onder de wape nen zijn, welke dan tot het eind van den oorlog gemobiliseerd zullen blijven. De meerderheid is te werk gesteld bij de completeering van de keten van fortifica ties. Roemenië motiveert juist 't feit, dat 't niet meer olie naar Duitschland kon trans porteeren met de verklaring, dat men het geheele transport-systeem noodig heeft voor eigen troepen en oorlogsmateriaal. Bulgarije en Hongarije doen niet mee. De „Zora" meldt, dat Bulgarije geen waar nemer naar de conferentie der Balkan-En tente te Belgrado zal zenden. Ook Honga rije. aldus het blad. zal niet vertegenwoor digd zijn en dus ten aanzien van de Enten te de handen geheel vrij houden. De vijfling is... een tweeling! Elders in dit blad vindt men de meded «v ling dat in Egypte een vijfling is geboren Een nader bericht uit Cairo meldt echter, dat de geboorteaangifte van deze vijfling op bijgeloof van den gelukkigen vader be rust. Papa wilde n.I. „het kwade oog" af weren en daartoe herhaalde hij steeds het getal vijf. niet begrijpende, dat hij zoodoen de een vijfling liet inschrijven, terwijl er in werkelijkheid een tweeling geboren was! ENGELAND MAAKT PSYCHOLOGISCHE FOUTEN. De EngelschAmerikaansche vriend schap, die hecht en sterk werd toen Japan in het Verre Oosten en het Derde Rijk in Europa de bestaan de politieke verdragen begon af te breken, is de vorige week eenigs- zins geschokt Washington voelt zich gegriefd, volgens het officieele protest door twee vrijpostig heden van den kant der Britten: het kan niet toestaan, dat Engelsche oorlogsschepen den Amerikaanschen brievenpost aan boord van neutrale schepen op contrabande doorzoe ken; het kan ook niet verdragen, dat de Britsche contrabandecontrole te Gibraltar de Amerikaansche schepen gemiddeld 12dag vasthoudt. Punten van wrijving. De Amerikaan is buitengemeen gevoelig voor de immuniteit van zijn post, en of schoon Washington zich in 1916 aan de on betwiste oppermacht van de Engelsche vloot heeft onderworpen, zoo is sedertdien het prestige van de Vereenigde Staten als ma ritieme mogendheid tegelijk met den snel len groei van zijn vloot gestegen. Het schijnt echter, dat de gevoeligheid der Amerikanen zoowel op dit punt, als op dat van het lang durige controle-onderzoek der Amerikaan sche schepen te Gibraltar, sterk is geprikkeld door bepaalde recente wijzigingen in de En gelschAmerikaansche handelsbetrekkingen De Engelsche regeering heeft in de eerste plaats een tabaksorder tot een waarde van ongeveer 16 millioen aan de Vereenigde Staten onttrokken en dien overgebracht naar Turkije, den jongsten bondgenoot der Brit ten. Voor wat, hoort wat. De tabaksindustrie van Carolina, Virginia en Maryland wordt daardoor met werkeloos heid bedreigd. De Britten hebben verder hun fruitorders ten nadeele van Amerika met 3.600.000 pond sterling per jaar gehalveerd ten gunste van de kleine Middellandsche Zeelanden. De Britsche wapenbestellingen in Amerika zullen voor een en ander een be hoorlijke compensatie opleveren, maar toch niet kunnen voorkomen, dat de tabaks-in dustrie en de vruchtenteelt zullen worden ontwricht en de binnenlandsche positie van Washington wordt bemoeilijkt. De Britten hebben verder op het laatste oogenblik het tot stand komen van een handelsverdrag tusschen Amerika en Argentinië verijdeld. Cordell Hall komt zoo niet klaar. Dientengevolge heeft Cordell Hulls zorg vuldig nagestreefde politiek van het sluiten van wederkecrige handelsverdragen niet slechts een gevoeligen tegenslag ondervon den, maar loopt ook dfe politiek van goede politieke nabuurschap tusschen de Vereenig de Staten en Zuid-Amerika risicojs. Washing ton is tegenwoordig, en al sedert lang, uiterst gevoelig wat betreft Zuid Amerika. Tenslotte heeft de Britsche regeering zich niet bijzonder geestdriftig betoond voor het door alle Noord- en Zuid Amerikaansche re publieken geteekende plan, den oorlog ter zee buiten een territoriale grens van 300 mijl te houden. Londen koestert de vrees, dat Duitsche oorlogsschepen in zulk een zone zich onaantastbare schuilplaatsen kunnen verschaffen. Ook Washington niet „gesticht". Vermoedelijk is Washington ook niet bij zonder gesticht over de soepele houding, waarvan Groot-Brittannië tegenover Japan nopens China blijk geeft. Te Washington blijft men de meening toe gedaan, dat Londen noodeloos Amerikaan sche sympathieën voor Engeland op het spel zet. Men had het, t.a.v. den briefpost bijv. juister geacht, indien de Engelsche regee ring Washington het overtuigend bewijs had geleverd, dat de Amerikaansche brie venpost voor het verzenden van contraban de wordt gebruikt en gestreefd had naar het verkrijgen van de medewerking der Ver. Staten om daaraan paal en perk te stellen. Het komt den objectieven waarnemer voor, dat Engeland hier een psychologische fout heeft gemaakt. Zooals het ook een psychologische onhan digheid heeft begaan door het aanhouden van de „Asamu Maru" binnen de Japan- sche wateren, hetwelk koren is gebleken op den molen der Japansche radicalen. Een staaltje van deze psychologische on handigheid is ook geweest Churchills som matie van de neutralen, den kant der ge allieerden te kiezen. Kordaat optreden van de brand weer voorkomt erger. Gistermiddag te ongeveer 1 uur is een felle brand uitgebroken in de grossierderij in rookartikelen van de fima L. van Wag- tendonk en Zn., hoek WortelmarktSt. Ni- colaasstraat, te Enkhuizen. In korten tijd stond het geheele complex in lichterlaaie. Een straffe Noordoosten wind wakkerde het vuur aan en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat het kantoor en' de magazijnen zoo goed als geheel uitbrandden. Een groote voorraad si garen tabak en sigaretten ging verloren, evenals een tijdelijk in het gebouw opge slagen voorraad meubelen. De belendende perceelon, een garage, toebehoorend aan den heer Baas, waarin verschillende auto's ston den en het expeditiegebouw van de Enkhui- zer Broodfabriek, welke gebouwen door het vuur reeds aangetast waren, konden, door het krachtig optreden van de brandweer, die aan twee zijden met vier stralen water 5,:.. °"den blijven. De brand is vermoe delijk ontstaan in het ketelhuis van de cen trale xenvarming. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor- Wegens beleediging van Hitier. De rechtbank te Dusseldorf heeft een jongen Nederlander, afkomstig uit BlericK wegens beleediging van Hitier veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Verdachte had op een wegwijzer op Duitsch grensgebied een voor den Führer beleedigend woord geschreven en werd op heeterdaad betrapt. Economische oorlogvoering De Britsche minister van economische oorlogsvoering heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat volgens de beschikbare statisti sche gegevens de uitvoer van rijst naar Duitschland waarschijnlijk pratisch heeft op gehouden.. jrs. 17 millioen per dag. De Belgische minister van Financiën heeft gisteravond een radiorede uitgesproken ten gunste van de „onafhankelijkheidsleening" die vandaag uitgegeven wordt. De minister zeide o.m. dat de uitgaven voor de lands verdediging van 11 millioen francs per dag in het begin der mobilisatie gestegen zijn tot 17 millioen op dit oogenblik. De nieuwe schatkistbiljetten zullen als betaling van belastingen aangenomen worden. Meer tijd noodig voor de schaak sport. Het is, aldus de N. R. Ct„ zeer waarschijn lijk, dat dr. Max Euwe, die zooals bekend wiskundeleeraar aan een Amsterdamsche meisjesschool is, binnenkort het onderwijs gaat verlaten. Hoewel het leeraarschap veel vrijen tijd met zich meebrengt is dit toch niet voldoende voor een van de beste schaak meesters van de wereld om zich op dit hooge plan te handhaven. Euwe heeft een nieuwen werkkring ge vonden hij wordt economisch adviseur bij een groote firma in de hoofdstad die het hem mogelijk zal maken veel meer tijd dan thans aan het schaken te besteden. De „Tapuit'' naar de Wadden. Gisterochtend om ongeveer half twaalf bracht het K.L.M.-vliegtuig „Tapuit" vijftig zakken post en tien passagiers op Ameland. Veertien passagiers vertrokken met het vliegtuig. Als de noordoostenwind en de vorst nog eenige dagen aanhouden, bestaat er groote kans, dat binnenkort de weg over het ijs van Nes tot Holwerd aan de Friesche kust be trouwbaar zal zijn voor personen en voor voertuigen. Gerechtelijk onderzoek tegen Father Coughlin. Naar vernomen werd, zal het departe ment van Justitie te New-York een onder zoek instellen naar de gedragingen van de rev. Charles E. Coughlin, den bekenden „radio-priester", als gevolg van formeele klachten welke tegen hem door het „Jood- sche Volkscomité" zijn ingediend. Johns Rogge, de Assistant United States Attorney General, weigerde den aard van de aanklacht te onthullen, doch zeide, dat deze te zijner tijd zou worden onderzocht. In zijn geregelde radiotoespraak vanuit Detroit j.1. Zondag, heeft Father Coughlin gezegd zulk een onderzoek rustig tegemoet te zien. Rogge is naar New-York gekomen vanuit Louisiana. toen 17 aanhangers van het „Christian Front", de verkapte nationaal socialistische beweging in Amerika, gearres leerd waren op een aanklacht van een sa menzweering welke ten doel had de regee ring omver te werpen. Graanboeren in Z.-Amerika ech ter dankbaar voor den zwaren sneeuwval. De boeren en kweekers in de Zuidelijke staten van Amernka, hebben de schade welke de huidige koudegolf de hevigste van het laatste decennium aan hun boomgaarden en tuinen heeft aangericht, op verscheidene millioenen dollars geraamd In de graandistricten daarentegen hebben de boeren met genoegen den zwaren sneeuw val verwelkomd, welke een beschermend dek uitstrekte over het voorjaarsgewas en het eerste vocht bracht aan de velden, wjl- ke sedert het najaar verdroogd waren. WIERINGEN DEN OEVER ROODVONK. Onder de alhier gelegerde militairen is een geval van roodvonk geconstateerd. Alle voorzorgsmaatregelen om uitbreiding te voorkomen, zijn genomen. EEN NIEUWE KERK. Voor den bouw eener Chr. Geref. Kerk alhier is een perceel land aangekocht aan den Gesterweg alhier. SCHEPEN IN HET IJS. Door de lang aanhoudende vorst is het ijs in de havens alhier zeer dik geworden. Diverse schepen geraken door het verschil van eb en vloed soms danig in de knel. Dagelijks ziet men schippers bezig met za gen en beilen het ijs om hun schepen los maken. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 30 Janaarl.) W i e r i n g e n. WAS DE MAN TE GOEDER TROUW? De eerste verdachte was een zekere C. R., van beroep landbouwer, wonende te Wie- ringen, wien in eerste instantie was ten laste gelegd, dat hij op 16 October in voorraad had pl.m. 3375 K.G. erwten en 1450 K.G. mosterdzaad, zijnde krachtvoeder, dat hij volgens de Inventarisatiewet had moeten op geven. De Kantonrechter had verd. f 150. boete opgelegd (eisch f 500) en in beslag neming van de voorraden krachtvoeder. Verd. was in hooger beroep gekomen, om dat hij de straf te zwaar vond, vooral de in beslagneming, wat voor hem een enorme schadepost beteekende, zoo zeide hij. Pres.: O, vond je dat wat kras? De waarde bedroeg f 450.—, niet waar; vroeg de presi dent. Verdachte antwoordde bevestigend, en zei de, dat het in den teller zat. Deze had ge zegd: Schat maar wat! De verdediger, Mr. Dr. Buiskool uit Scha- gen, wees er op, dat aan verd. was ten laste gelegd, dat deze op 16 October het kracht voer in voorraad had gehad. Doch op 9 Oc tober had zijn cliënt den juisten voorraad opgegeven. Als eerste getuige werd gehoord een zekere D. K., controleur van de Landbouwcrisiswet te Den Helder, die het krachtvoer gevonden en in beslag genomen had. De heele boel deugde feitelijk niet; aldus get. Alleen de erwten waren op 9 October opge geven. De verdediger wilde er op wijzen, dat zijn cliënt aan de Regeering veel meer had in geleverd, dan hij had opgegeven. Dus is de man geheel te goeder trouw geweest en daar door straffeloos; meende Mr. Buiskool. De teller voor het hekje. De teller, een zekere P. W., van beroep landbouwer, eveneens te Wieringen woon achtig, werd daarna voor het hekje geroepen. Heeft u niet gezegd: Schat maar wat? wil de Mr. Ledeboer weten. Dat heb ik nooit gezegd;' antwoordde get. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille, kreeg daarop gelegenheid tot het hou den van zijn requisitoir. Het geval ligt zoo aldus de Officier dat verd. in September niet de juiste voor raden heeft opgegeven, dat heeft hij op 9 Oc tober gedaan. Hij had echter op 16 October het krachtvoer nog in voorraad en het pro ces-verbaal is gebaseerd op het besluit van 18 Augustus der Landbouwcrisiswet. Mr. v. d. Feen acht verd. strafbaar en vroeg bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter. Pleidooi. De verdediger wees er allereerst in zijn pleidooi op, dat men hier heeft te doen met een doolhof van bepalingen, waarin einde Augustus de landbouwers terecht kwamen. Hier zal moeten worden nagegaan of verd. zich op 16 October beroepen kon op straffe loosheid. Er is tenlaste gelegd een gelijk staande overtreding voor de erwten en voor het mosterdzaad. Doch dat is niet juist al dus pleiter. Immers: mosterdzaad komt niet meer voor op de lijst van verboden artikelen. Weliswaar was dit op 16 October nog wel het geval, doch een week daarna niet meer. De verdediger noemde daarom de straf voor het mosterdzaad wel zeer zwaar. Met de erwten is de zaak anders. Immers: zijn cliënt had op 9 October aan den Voedselcommissaris precies zijn voorraad opgegeven en was der halve op 16 October niet strafbaar. Pleiter meende, dat het heele Crisis systeem de wetgeving op haar kop had gezet. Iedere boer toch, die op 28 Augustus vee had, was strafbaar en dat strijdt tegen alle rechtsgevoel. Er kan geen straf bestaan zonder schuld en kan de Rechtbank nu aannemen, dat deze man op 16 October strafbaar was? Spr. bestreed dit op juridische gronden en vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging, resp. de uiterste clementie. Uitspraak heden over acht dagen. PURMEREND, 30 Jan. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 32000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 22 50. 2 stapels kleine boerenkaas, 472 Kg. f 22.—, vlug; 247 Kg. boter 1.70-1.73 per kilo. Runderen, totaal 437 stuks: 300 vette koeien 6886 ct. per kilo, traag', 60 geldekoeien f 110—180 per stuk, matig; 65 melkkoeien f 180275 per stuk, matig; 12 stieren 5863 ct. per kilo, matig; 7 paar den f 70150 per stuk, stug; 56 vette kal veren en graskalveren: vette kalveren 78—95 ct. per kilo, matig; graskalveren f 45—65 p. stuk, matig; 376 nuchtere kalveren: voor de slacht f 13^18, voor de fokkerij f 15—20 per stuk, matig; 181 vette varkens voor de slacht 5763 ct. per kilo, goed, na afloop minder goed; 37 magere varkens f 2030 p. stuk, matig; 112 biggen f 13—19 per stuk, matig; 1128 schapen f 1230 per stuk, ma tig; 16 bokken f 311 per stuk, matig; kip eieren f 4—4.25 per 100 stuks; 600 Noordhol- lnadsche blauwen (kuikens) 7080 ct. per kilo,^ oude kippen en hanen (wit en rood) 4550 ct. per kilo, konijnen 0.401.80 per stuk, 400 eenden 0.150.25 per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 35.000 eendeieren 3.85—3.90, 70.000 kipeieren 3.90-4.70. BROEK OP LANGENDIJK. 31 Jan. Uien 4.604.80, grove 44.20, peen 2.40 2.90. roode kool 5—5.20. NOORDSCHARWOUDE. 31 Jan. Uien f 4.50; grove f 4.—; roode kool f 5— f o.lO; witte kool f 3—f 3.10; gele kool f 4.-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6