Winter 1929 geslagen! Plechtige zitting van de Finsche Kamer JOZO GEJODEERD KEUKENZOUT'WAARBORG „Het is niet waar" 1,6 °|0 der wereldvloot vernietigd IJsregen plaagt automobilisten Balkanentente wordt automatisch verlengd Agrarische export sterk verminderd Nieuwe groep Duitsche duikbooten naar zee Goederentrein ontspoord Finsdie volk onderwerpt zich niet aan dictaten Stormloop op bars en cafe's WANNEER GAAT HET ER OP LOS? Postvluchten op Indië Van der Scheer wint te Hoofddorp Januari maakt koude- record met gemiddeld 5,1 graad Het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt «teeft het volgende voorloopige overzicht van het weer in Ja nuari: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Ja nuari de ochtendtempe- ratuur 7.5 graad bene den normaal. De groot- ste afwijkingen karnen voor op den 22sten en den loden, respectieve lijk 12 (traden en 0.5 frraad beneden normaal. Alle dagen waren der halve te koud. De Re- middelde maximumtem peratuur was 75 Rraad en het Remiddelde mini mum 8 Rraden beneden normaal. Op alle daRen was te De Bilt de mini mumtemperatuur bene den het vriespunt. Het aantal daRen met een maximumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeR te De Bilt 22 te- Rcn 4 normaal. Protestmeeting van de musschen tegen den strengen winter. De neerslaR. die voornamelijk als sneeuw viel was in de verschillende pro vincies 30 tot 70% ïoven normaal. 10 UREN ZONNESCHIJN. Te De Bilt werden 110 uren zonneschijn waarRcnomen tegen 53 normaal. Te De Bilt was de Remiddelde temperatuur uit de waarnemingen te 8.11 en 19 uur 5.1 graad. Hiermede is het vroegere Januari-record van Utrecht-De Bilt. namelijk —3.5 graad in 1850. belangrijk overtroffen. Van de 3 wintermaan den December, Januari en Februari is er sedert het begin der waarnemingen in 18-49 slechts een geweest die kouder was, nl. Februari 1855 met 5.3 graad. De zgn. negatieve temperatuursom die een maat is voor de ijsvorming, is gisten (1 Februari) voor De Bilt aangegroeid tot —286 graden, waardoor de winter van 192 8-1929 is overtroffen. De winter van 1890-1891 blijft het echter voorloopig nog winnen met een temperatuursom van —342 graden, die zich uitstrekt van 26 November 185)0 tot 23 Januari 1891, toen flinke dooi intrad. (De „negatieve temperatuursom" wordt als volgt berekend: Alle maximum- alle minimumtemperaturen van een gehecle ijsperiode worden bijeen geteld; deze som deel men door twee. Red.) PRESIDENT KALLIO: MEN DWINGT ONS MENSCHEN TE DOODEN, DIE WIJ NIET HATEN. Gisteren is te Helsinki, in tegenwoordig heid van den president der republiek op plechtige wijze de zitting van de kamer geopend. Een der leden, die tevens predi kant is, heeft in het Zweedsch en Finsch gepreekt, waarna een liturgische dienst werd gehouden. Vervolgens begroette de voorzitter van de kamer, Hakkila, den pre sident der republiek. Hierna sprak de mi- nister-pesident een rede uit. Na de plech tigheid riepen de afgevaardigden: „Leve het vrije en onafhankelijke Finland". President Kallio heeft eveneens gespro ken en een overzicht gegeven van de ge beurtenissen der laatste maanden. Hij her innerde aan de onderhandelingen met de Sovjet Unie en zeide. dat Finland zich be reid had getoond tot het brengen van zwa re offers om den vrede te handhaven. De Sovjetrussische leiders, aldus Kallio, wei gerden later met onbeschaamdheid, met de wettige regeering van Finland te onderhan delen en bewezen zoodoende, dat zij niet alleen trachtten gebieden te veroveren, doch dat hun plan was ons land te bols- jewiseeren. Eensgezindheid. Met vreugde constateerde de president, dat in alle groote kwesties, die de kamer op te lossen had, een volledige eensgezind heid tusschen kamer en regeering aan den dag trad. In onzen strijd om het bestaan de ergste die ons volk ooit heefj moeten voeren is het ons een troost, ieder oogen blik te voelen, dat het geheele volk zich met volkomen vastberadenheid achter de regeering en het parlement heeft ge schaard. Mij hebben van onzen aanvaller niets verlangd, behalve eerbiediging van onze rechten en van het gegeven woord, doch deze aanvaller heeft onbeschaamd zijn im perialistische oogmerken onthuld en ge toond. dat hij ons wil vernietigen. De Sovjets dwingen ons menschen te dooden. die niet verantwoordelijk zijn voor den oorlog, die wij als vertegenwoordigers van een andere natie niet behoeven te ha ten. Daarom achten wij deze barhaarsche agressie onzinnig en zijn wij bereid onder handelingen te voeren over een eervollen vrede. Doch de leiders der Sovjet Unie ken nen het Finsche volk slecht als zij meenen dat zij het aan hun dictaten kunnen onder werpen. Kallio eindigde te danken voor de blijken van medeleven uit andere landen en ver klaarde te hopen, dat de menschlievende hulp, de aan het Finsche volk wordt gege ven. ook middelen zal omvatten voor de verdediging van de burgerbevolking in het binnenland tegen het onmenschelijk ge bruik dat de vijand vanzijn luchtstrijdkrach ten maakt. SEYSS-INQUART OVER DEN TOESTAND IN POLEN. Rijksminister Seyss-Inquart heeft over de toestanden in Polen en het Uuitsche opbouwwerk" aldaar, -ver* klaard, dat'hét 'niet waar is,1 dat 16.000 Polen zijn doodgeschoten. Evenmin is het juist, dat 13.000 Poolsche studenten zijn terechtge steld. In tótaal telt Polen slechts 9000 studenten. Ten aanzien van de kerkelijke toestanden zeide hij, volgens het Duitsche Nieuws Bu reau, dat geen enkele kerk gesloten is, noch wordt eenige priester belemmerd in het uitoefenen van zijn ambt. Het kerke lijk leven .wordt niet gestoord. Te Tsjen- stochau wordt vereering van de „Zwarte Madonna" voortgezet en in de Kron- gingkapel in de burcht van Krakau wordt iederen dag een H. Mis gelezen. Verder merkte de minister op, dat den internationalen hulporganisaties niets in den weg wordt gelegd. ^Opbouwend werk". Duitschland kan zich niet laten storen in zijn opbouwend werk, tot het welzijn van het geheele Poolsche volk, dat onder de vroegere leiders een ellendig en armoedig bestaan had. Hoewel de oorlog in Polen kort heeft geduurd, is toch groote verwoes ting aangericht, de Polen zelf hebben tal rijke bruggen en waterwerken, telefoonlei- dingen en electrische centralen vernield. Talrijke voorraadschuren met graan zijn in brand gestoken en de veestapel is tot de helft teruggebracht De Polen zelf werken hard mede aan het opbouwend werk, 200.000 arbeiders hebben werk gevonden. i In enkele uitzonderingsgevallen moes* worden opgetreden tegen priesters, die op hitsende redevoeringen hielden. In geen geval hebben terechtstellingen plaats gehad zonder vonnis. De Joden. Tenslotte behandelde de minister in het kort het Joodsche vraagstuk. Men kan niet toelaten, zoo zeide hij, dat de ghëtto s op den duur blijven bestaan, want zij zijn een gevaar voor de cultuur yan het avond land. Een oplossing zou zijn de Joden in de omgeving van Lublin bijeen te brengen on der een soort zelfbestuur. Reeds nu be staat in de ghetto's een zelfbestuur in den vorm van de zoogenaamde „Jodenraden Ook is een eigen Joodsch hulpwerk in het leven geroepen. OOK NEDERLAND VERLOOR 1,8 VAN ZIJN VLOOT. JA NUARIMAAND VOOR DE NEU TRALEN ZEER ONGUNSTIG. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de Januarimaand in totaal veel minder scheepsruimte verloren is gegaan dan in één der voorafgaande oorlogsmaanden. Achtereenvolgens bedroeg het verlies aan wereldtonnage in: September 229.921 bruto ton, October 232.350 bruto ton. November 217.147 bruto ton. December 272.445 bruto ton, Januari 193.094 bruto ton. Met de neutrale landen is het evenwel anders gesteld. Zij verloren nl. in Januari meer scheepsruimte dan in eenige hieraan voorafgaande maand. Het totaal verlies der oorlogvoerenden be droeg in Sept. 200.003 ton, Oct. 179.907. Nov. 124.657, Dec. 185,588 en in Jan. 83.674, totaal 773.849 ton. Het totaal verlies der neutralen bedroeg in Sept. 29.898, Oct. 52.443, Nov. 92.490, Dec. 86.857 en Jan. 109.420, totaal 371.108 ton. Nederland verloor tot nu toe 48.180 ton, (1.6 van de vloot), ter wijl het totale wereldverlies bedraagt 1.144.957 ton (1.6 van de wereld- vloot.) Van de Duitsche vloot werd 3,6 tot zin ken gebracht, van de Engelsche 2,9 en van de Fransche 2,4 Uit het bovenstaande blijkt wel, aldus het Hs'b., dat dë neutrale landen in den strijd, welke op de zeeën en oceanen woedt, thans meer dan ooit het gelag moeten betalen. Italianen kunnen weer krijgen. koffie Voor het eerst sedert het begin van den oorlog heeft men in bars en café's in Italië koffie kunnen drinken. Het was er dan ook ongewoon druk. Het koffieverbruik was verboden aan den vooravond van het uitbreken dér vijandelijk heden, teneinde te voorkomen, dat goud zou moeten worden uitgevoerd voor den aankoop van Zuid-Amerikaanschc koffie. Over enkele dagen zal de verkoop van koffie aan particu lieren weer mogelijk zijn. Men zal op een distributiekaart 50 gram per maand en per persoon kunnen krijgen. De dagbladen geven te verstaan dat de intensieve koffiecultuur in Abessinic het eenmaal mogelijk zal maken de behoeften van Italië te dekken. Brandende kaarsen op het In strumentenbord. In Den Haag heeft gisteren een „ijsregen het verkeer ontzettend bemoeilijkt De re gendruppels bevroren vaak, voordat zij op de straat waren neergekomen. De voorruiten van auto's waren bedekt met een ijslaag, waardoor elk uitzicht on mogelijk was. Vindingrijke automobilisten plaat sten brandende kaarsen op het in strumentenbord en dit voorbeeld vond direct navolging, want het bleek een bij uitstek goed middel te ziji om ijsvorming op de voorruit te voorkomen. Een merkwaardig gezicht die flikkerende kaarslichtjes in al die auto's, die zich met een slakkegangetje door de straten bewogen. De K.N.A.C. geeft raad. Ook de K.N.A.C. wijst in een serie wenken welke zij ons toezendt, op het nut der bran dende kaarsen op het instrumentenbord. Ove rigens adviseert de K.N.A.C. het volgende: Een bevroren ruit maakt men schoon met een mengsel van glycerine en zout, daarna late men een laagje van dit mengsel achter, waardoor bevriezen wordt tegengegaan. Zoolang de wagen stilstaat, bescherme men de voorruit door kranten, welke onder de ruitenwisschers kunnen worden vastgezet; het is ook mogelijk een plaid over de ruit te hangen. Bij het keeren of op andere wijze ma noeuvreeren op besneeuwde wegen zorge men er voor de drijfwielen steeds op het mid den te houden, en uitsluitend de andere wielen in de besneeuwde bermen te steken. Wanneer de drijfwielen beginnen te slip pen, is het zaak niet véél gas te geven, waar door de wielen gaan doorrazen, doch voor zichtig te probeeren, den wagen te laten wegtrekken met matig motortoerental en zoo noodig afwisselend de eerste versnelling en de achteruit te gebruiken. Eventueel kan een plaid, vloermat of iets dergelijks voor de wielen goede diensten be wijzen. Houdt rekening met de moeilijkheden, waarmede ook andere weggebruikers te kam pen hebben. De Tilrksche minister van buitenlandsche zaken Saradiogloe, heef tegenover een cor respondent van het Zuid-Slavische blad „Po litika", die de Turksche delegatie tot de grens tegemoet was gereisd, verklaard: „De conferentie van morgen is een zeer belang rijke gebeurtenis voor het leven der Balkan entente. Het belang dezer conferentie blijkt eensdeels uit het feit, dat zeer ernstige ge beurtenissen zich afspelen op den aardbol, anderdeels uit de omstandigheid, dat zij de gelegenheid zal bieden tot bestudeering der betrekkingen tusschen de Balkanlanden. Ook is deze conferentie zeer belang rijk, omdat zij een nieuwe, phase zal openen in 't leven van den Balkan- bond. Ik bedoel daarmee, dat tijdens de conferentie de Balkanbond auto matisch vernieuwd zal worden". In dit verband zij er aan herinnerd, dat de entente voor zeven jaar was gesloten en dat, wanneer een der leden wilde uittreden, hij zijn lidmaatschap moest opzeggen tijdens de conferentie, die heden begint. Op een vraag omtrent zijn onderhoud met den Bulgaarschen premier, Kiosseiwanoff, verklaarde Saradogloe o.m.: Kiosseiwanoff en geheel Bulgarije zijn het eens met de lan den van den Balkanbond over de handha ving var den vrede op den Balkan. Kiosseiwanoff, die-zich in het gezelschap van Saradjogloe bevond, verklaarde tegen over den journalist: „Ik ben voldaan over dit onderhoud, want dat is gehouden in een geest van streven naar behoud van den vre' de en de neutraliteit op den Balkan". Ook de Roemeensche afgevaardigde Ga fenco verklaarde er op te vertrouwen, dat de heden beginnende Balkanconferentie zal getuigen van de gehechtheid aan den vrede, waarvan de Balkanvolkeren zoo dikwijls blijk geven. w STRUMA) De allesbeheerschende vraag in Duitschland. Meer critiek bij onze Oosterburen dan in het buitenland wordt vermoed. „ARISEERING" VAN POLEN. „Wann geht es los?" Dat is op het oogenblik de allesbeheerschende vraag, welke in Duitschland ge steld wordt, zoo vertelde dezer da gen een inwoner van Nordhorn, do groote textielstad met ruim 20.000 inwoners even over de grens. En die vraag vindt haar oorzaak in de benauwenis van het oogenblik. nu de ontzettende transportmoeilijkhe den allerwegen werkelijken nood doen ontstaan. Het volk is over tuigd van de overwinning en nu vraagt het zich af, waarom er niet op los geslagen wordt Er wordt dan ook meer critiek uitgeoe fend, dan men in het buitenland vermoedt aldus schrijft men van de Oostgrens aan de Msb., zóó zelfs, dat een nieuwe veror dening van generaal Göring verschenen is over „die Verwaltung der Landkreisen". Daarin wordt den Partij Kreisleiter de to tale „Menschenführing" in handen gelegd terwijl hij verantwoordelijk wordt gesteld voor de stemming en de houding der be volking in de Landkreisen. De Kreisleiter wordt boven den Staatsambtenaar, den Landrat geplaatst, want deze moet eerst genoemde in kennis stellen van alle ge wichtige voornemens en maatregelen. Naar polen. Aan de oostgrens hoorde men wei nig over den oorlog in Polen en den wederopbouw van de daar gescha pen ruïnes. Nu wordt er heel wat vee in deze streken aangekocht, dat naar Polen gaat, om de landbouw daar weer op te richten. Dezer da gen ging een transpot van 100 hoog drachtige koeien en vaarzen naar het Oosten. Ook de handwerkers kunnen daar nu aan den slag komen en gemakkelijk in het bezit geraken van een eigen zaak, nu de Polen zelf daar weggehaald en in het Duitsche binnenland aan gedwongen werk worden gezet. De handwerker, die naar Polen wil. wordt daar in een of andere leegstaande zaak of bedrijf geplaatst als commissaris bestuurder of pachter. Blijkt hij voor dat bedrijf of die zaak geschikt, dan kan hij op^ gunstige voorwaarden eigenaar worden. 't Is het systeem der germaniseering van Polen, evenals men dat met Sudetenland doet, maar men noemt het Ariseering. Zoo is de procuratiehouder Hans Denk van de groote textielfirma Niehues en Dütting te Nordhorn, waar ook een paar honderd Ne- derlandsche arbeiders werken, leider ge worden yan de Tannwalde Katoenspinnerij te Reichènberg in Sudetenland, welke spin nerij voordien in handen was van 't even eens voormalige Joodsche bedrijf der Tex tielfirma Lederer Wolf in Dörfel bij Rei- cenhburg. 't Tannwalder bedrijf strekt zich uit over spinnerijen eu weverijen, .een en machinefabriek en een electriciteitswerk c, beschikt over 74000 spindels en 1100 weef stoelen. De firma in Dörfel bezit een bont weverij met 1000 weefstoelen en een garen ververij. Beide ondernemingen hebben 2300 man personeel. Op de heenreis landde de Nandoe gisteren te Basra en de Oehoe te Ban- doeng De Gier en de Emoebereikten op de thuisreis resp. Basra en Me- dan. Oorlogsinvloed duidelijk merk baar, Bloembollen-export 35 pet. minder. Haringuitvoer tot een vijlde ingekrompen. Naar het Hdbld. berekent, heeft de uitvoerwaarde van varkensproduc ten, boter, kaas, gecondenseerde melk, melkpoeder, eieren, pluimvee in de eerste vier oorlogsmaanden be dragen 58 millioen gulden, tegen ruim 63 in dezelide periode van 1938, een daling dus van acht procent. De boter-export was dank zij grootere aankoopen door Duitschland een half mil lioen kilo hooger, n.1. 14.3, waarbij dan nog komt, dat Duitschland een gulden, Engeland slechts 80 cents voor onze boter betaalt! Kaas daalde van 19.6 op 16.4, dus met ruim 3 mill. kilo; de beide gesuikerde condens-soorten (vol en mager) daalden elk van 19 op 18 mill. kilo, doch de ongesuikerde volle steeg van 81/2 tot 9>/2. De volle melkpoeder bleef staan op ruim 3 mill. kilo; de overige' poeders daalden van 2 op 1.2. De eieren-export, welke in de tien vooraf gaande maanden 30 gróóter was geweest, daalde in den oorlog van 32 y2 op 29y2 mill. kilo. Die van geslacht pluimvee daalde van 909.000 kilo tot de helft; levende hoenders kwamen van 800.000 op 600.000 stuks. Uitgedrukt in geldswaarde daalde de ex port van varkensproducten van 10.4 op 6.5 mill. gulden; eieren en pluimvee van 16.9 op 15.4, kaas van 9.9. op 8.9; boter steeg van 11.8 op 12.4, melkproducten van 14.1 op 14.8. Het totaal daalde dus van 63.2 op 58.0 mill, gulden. Hierbij zij aangeteekend, dat genoemde producten normaliter 60 onzer agrarische en 20 onzer totale Nederlandsche export waarde vertegenwoordigen. De bloembollen, De bloembollen-export daalde in deze vier maanden, als gevolg van Enge- lands invoerverbod, van 34 op 22 mill. kilo en van 20^ op 12y2 mill. gulden, een achteruitgang dus van 35 in gewicht en van 40 in waarde! Onze druiven-export daalde van 7.6 op 5.8 mill. kilo *f 27 en van 2.4 op 1.4 mill. gul den. Engelands aandeel daarin daalde van 1.2 op 0.1 mill. kilo. Duitsclilands aandeel slechts van 4.9 op 4.1. Met de haring is 't nog slechter, Hoewel niet bepaald een agrarisch pro duct, willen we er toch op wijzen, dat de ha ring-export een nóg sterkere daling heeft vertoond dan de bloembollen, n.1. van 58 op 11 millioen kilo (80 minder) en van 5 op 2 millioen gulden (60 minder). De vijfde sedert bet van den oorlog. uitbreken In verband met Chamberlains woorden over het tot zinken brengen van een Duit sche duikboot bij een aanval op een Britsch convooi werd in Engelsche marine-kringen verklaard, dat er aanduidingen zijn ,dat er opnieuw een groep Duitsche duikbooten en Wel de vijfde sedert het uitbreken van den oorlog, naar zee is gegaan, teneinde te trach ten het uitstekend georganiseerd Britsche systeem van convoyeering te breken. In deze kringen zeide men, volgens U. P„ dat deze U-booten een nieuwe bedreiging zullen ontmoeten in den vorm van een ver groot aantal anti-duikboot patrouilles. Er wordt in dit verband de aandacht ge vestigd op het feit, dat de laatste twee da gen de Duitsche luchtmacht haar aanvallen geconcentreerd heeft op Britsche schepen, welke zich bevinden in de veiligheidszone, welke gevormd wordt door de onlangs ge legde Britsche mijnversperring van vierhon derd mijl. Men veronderstelt, dat de Duitsche duikbooten het opzoeken en aanvallen van Britsche schepen allerriskantst yind§n, Verkeer bij Utrecht gestagneerd- In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor twee is op de spoorlijn UtrechtAmersfoort, nabij de halte Blauwkapel (op de grens der ge meenten MaartensdijkUtrecht, 'n goederentrein, komende uit de richting Amersfoort ontspoord, waardoor eenige wagens buiten de rails kwamen te staan. Door de ontsporing zijn beide lijnen ver sperd; het geheele verkeer, zoowel uit noor delijke als zuidelijke richting moest wor den omgelegd. De eerste personentreinen uit deze richtingen konden vanochtend niet op normale wijze het C. S. te Utrecht bin nenkomen, doch reden vanaf de halte Blauwkapel, deels via het station Lunetten en over MaliebaanBiltstraat. Van Utrecht uit is de opruimingsploeg naar de plaats des onheils vertrokken. Met man en macht wordt gewerkt om dit spoor zoo spoedig mogelijk vrij te krijgen. £cPioatun>^ De ijsclub „Haarlemmermeer or ganiseerde gister te Hoofddorp na tionale wedstrijden in het hardrij den op de schaats, waarbij van der Scheer zegevierende d. op de 3000 m. en 1500 meter eerste te worden en op de 500 meter als tweede te eindi gen. De uitslagen luiden: 3000 meter: 1. van der Scheer, Rotterda©- 6.42.4 min., 2. de Jager, WolphaartsdijK 6.42.6 min., 3. van Es, Amsterdam, 6.15.2 4. Blaisse, Amsterdam 6.49 m., 5. Bosson, 6.52 m. 500 meter: 1. de Jager 52.2 sec.; 2. van der Scheer 53.4 sec., 3. Blaisse 54 sec., Kremer, Amsterdam 54.6 sec. Bosson b*1' 1500 meter: 1. van der Scheer 3 min. 0-" sec., 2. de Jager 3.1.8, 3. Kremer 3.8.2, 4. Bos sen 3.11, 5. Breed, A'dam 3.13; 6. van Es 3.14.6. Alg. rangschikking: 1. van der Scheer; de Jager; 3. Kremer; 4. Blaisse; 5, Bosson-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2