Zesjarenplan in in Japan Busdiensten der fa* Naastepad stopgezet BEPERKTE VERLOVEN Postboot bijna vijf uur onderweg Noordzeekanaal vol ijs Trein Amsterdam-Hoorn ingesneeuwd Een zandbank verdwijnt Uit onze Omgeving De vervanging van den chefstaf in België Dc zoon van Hauptmann Krachtig Amerikaansch optreden tegen Japan? Uitbreiding van de Deensche vloot In het jaarverslag werd gememoreerd het verscheiden van het bestuurslid Sies- ling. In het afgeloopen jaar werden 35 begrafenissen uitgevoerd, «aarvan 11 voor niet-leden. Het ledental bleef nogal stabiel op 685. Namens de controlecommissie zegt de heer J. Lont Pz. alles in orde bevonden te hebben. De ontvangsten bedroegen aan contri butie f 1623.75. achterst, contributie f 16.25, huur koetsen f 42.begrafenissen niet- leden f 601.75. bijdrage in extra kosten f 207.75, entrée nieuwe leden f 13.to taal f 2504.50. Uitgaven: begrafenissen f 1873.75. kosten koetsen f 183.70, loon bode, enz. f 229.20, drukwerken f 34.83, porto's enz. f 15.26, on voorzien f 9.50, saldo '39 f 203.26, totaal f 2504.50. Bezit 1 Januari 1940: Kas f 48.09. Boeren leenbank f 1920.saldo 1939 f 203.26, ren te Boerenleenbank f 78.81, totaal per 31 Dec. f 2550.16. Hiervan op de Boerenleen bank Kleedingfonds f 511.04, Vereeniging f 1434.52, Kas 31 Dec. 304.60. Totaal f2250.16 Bestuursverkiezing, Periodiek aftredend waren de heeren M. Mast en D. Rotgans, beide heeren werden herkozen. In de vacature Siesling werd gekozen de heer G. Dirks. Tot lid der con trolecommissie werd gekozen de heer Nic, Loos. Voorzitter stelt voor dit jaar f 250.te storten in de kas van het kleedingfonds. Dit wordt goedgevonden. Hierna ontspon zich een discussie over het personeel in verband met leeftijd en uniform. De heeren Bontkes en Bosker voerden hierover hoofdzakelijk het woord. Op voorstel van het bestuur werd de contibutie voor alleenstaande personen op f 1.25 per jaar gesteld. Bij de rondvraag hadden eenige huishou delijke besprekingen plaats, waarna slui ting volgde. RIJKSPOSTSPAARBANK. Over de maand Januari is ingelegd f 2829.82, terugbetaald f 3493.49, alzoo meer terugbetaald dan ingelegd f 663.67. DE WONINGBOUW IN 1939. In 1939 werden er in deze gemeente 38 bouwvergunningen verleend, niet veel meer dan het gemiddelde der laatste jaren. In zooverre echter is er onderscheid met andere jaren, dat deze 38 bouwvergunningen van 1939, waaronder er echter ook zijn voor het bouwen van schuurtjes e.d., het verbou wen van een keuken enz., kwantitatief meer opleverden dan gewoon. Groote bouwwer ken kwamen er niet tot stand, maar de voor naamste vergunning was zeer zeker die, ver leend aan de woning bouwvereeniging ..Be ter Wonen", tot oprichtig van 20 arbeiders woningen. Men kent de voorgeschiedenis. Jarenlang heeft „Beter Wonen" getracht de autoriteiten voor deze zaak te winnen en eindelijk is de hartewensch in vervulling gegaan. Ten slotte dreigde de mobilisatie nog weer roet in het eten te gooien. De inschrijvingen kwamen als gevolg van de prijsstijging van materialen boven de ra mingen, waardoor de exploitatie weer duurder zou worden. Niettemin kwam de vereischte toestemming om het werk aan te vangen af. Thans zijn 8 woningen aan den Slingerweg en 12 woningen aan den Kreniersweg in aanbouw. Door particulie ren werden bovendien nog 17 nieuwe wo ningen gebouwd, alsmede 1 dubbelwoonhuis, zoodat de woningvoorraad met niet minder dan 39 nieuwe woningen werd uitgebreid. Gezien de geringe bevolkingsaanwas een aanmerkelijke verbetering. Toch blijft de woningtoestand nog verre van rooskleu rig. Voor de bijna 300 krotwoningen is niet spoedig vervanging tot stand gebracht. Met de 20 woningen van „Beter Wonen", waar voor 20 krotten het veld zullen moeten rui men, is thans wel een prachtig begin ge maakt. 6 Woningen Ondergingen een ver bouwing, waarvan enkele met premie van het Rijk ter verbetering van arbeiderswo ningen. Ook 6 winkelhuizen werden ver bouwd. Als voornaamsten noemen wij da verbouwing en moderniseering van de win kelpanden van de fa. S. Jongkind en fa. C. J. Bosker te Hippolytushoef. Ieder jaar volgen er meer hetgeen getuigt van goed zakeninzicht. Bovendien kwam er 1 nieuw winkelhuis bij. Het aspect van het aloude „Hoekje" onderging door de restauratie van de zaak van J. Timmerman geen veran dering, daar men het winkelhuis uiterlijk in tact liet. De R.K. gemeenschap alhier deed een fraai vereenigingsgebouw met con ciërgewoning tot stand komen. Tenslotte zij nog melding gemaakt van®de verbouw van Huize „Noorderlicht", dat langzamer hand tot een uitstekend geoutilleerd rust huis is uitgegroeid. DEN OEVER. KINDERWEDSTRIJDEN. Op de Hofmanshaven werden wedstrijden gehouden voor de schoolkinderen van de O.L.S. te Den Oever, waarvan de uitslagen waren: Jongens van 6, 7 en 8 jaar: 1. Jan Tijsen, 2. Bert Barelds, 3. Jan Metselaar. Meisjes van 6, 7 en 8 jaar: 1. Sita Wage- maker, 2. Gurie Kaan, 3. Annie Laverman. Jongens 9, 10 en 11 jaar: 1. Jan Visser, 2. Pé Hpuwing, 3. Herm. Doesburg. Meisjes van 9, 10 en 11 jaar: 1. Rinie Lugt, 2. Dina Bakker, 3. Grietje Visser. Meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Ida Wieg man, 2 Pietje Hegeman, 3 Grietje Kooij. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Leo Gielis, 2. out Jorna, 3. Wim Hegeman. Alle kinderen kregen gratis een kop cho cola van D. Tijsen en J. Kat en een reep van Heijligenberg, waarmee zij natuurlijk ten zeerste ingenomen waren. HELDERSCHE EIERVEILING, 1 Febr. Aangevoerd: 17.000 kipeieren f 4—5.20, per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 1 Febr. Aangevoerd: 32.000 kipeieren 4.055.10 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 2 Febr. Aanvoer: 1750 Kg. uien 5.10, 10400 Kgt roode kool 5—5.20, 6400 Kg. w. kool 3—3.30, 16100 Kg. gele kool 4—4.10. BROEK OP LANGEND1JK, 2 Febr Geen veiling gehouden. Botsing van militaire en burger lijke belangen. De vervanging van den chef van den Bel gischen generalen staf, heeft bij onze Zui derburen eenige sensatie verwekt. Hoewel de meeste bladen zich aan het betrekkelijke officieele communiqué houden, komen er ook toch enkele met afwijkende lezingen. Zoo vraagt de „Lilre Belgique", of deze ont slagneming van generaal van den Bergen niet werd veroorzaakt door het feit dat de generale staf, die thans in een slechts theo- retischen of, zooals de regeering het noemt, juridischen staat van oorlog functionneert, niet de vrijheid van handelen kreeg, welke •liij zou hebben gewenscht. Verder zou hij niet zijn collega's ook verschil van meening gehad hebben over de wijze, waarop het land moest worden verdedigd. De „Pays Reel" gewaagt van wrijving over de bevoegdheden tusschen militaire en bur gerlijke autoriteiten, totdat de regeering uit maakte dat de minister van landsverdedi ging in dezen gelijk had, en dat het gezag eerst in handen zou overgaan van het groo te hoofdkwartier, wanneer de staat van oor log een werkelijkheid zou zijn geworden. Dat zou volgens het blad tot de recente wijzigingen hebben geleid. ANNA PAÜLOWNA WERKLOOSHEID. Op 31 Januari stonden hier 552 werkloo- zen ingeschreven, n.1. 525 landarbeiders, 5 schilders, 3 opperleiden, 5 metselaars, 2 chauffeurs, 10 timmerlieden, 1 dakdekker, 1 kantoorbediende. Van hen trokken 453 uit hun werkloozen- kas en van deze kregen 263 toeslag. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden aan R. Breen ver gunning tot den herbouw van de afge brande woning aan den Middenvliet. DE GAANDE EN KOMENDE MAN. Ingekomen: P. C. van Doornik van Hoorn; mej. C. K. Dignum van Zijpel mej. M. Moeijes,van Alkmaar; G. J. de Groot van Nijmegen; J. Kreijger en gezin van Am sterdam; mej. T. de Jong van Zijpe; M. M. Langejande Groot van Zeist; P. Zekveld van Almelo; C. Meijer—Dekker van Scha ffen. Vertrokken: A. D. Keppel naar Zaan dijk, mej. P. Waij naar Schagen; mej. Jac. P. Plagmeijer naar Den Helder; mej. Th. M. Bouma naar Lisse; E. Kwant naar Amsterdam; F. C. Dirks naar Dedems- vaart; J. D. de Walle naar Apeldoorn; L. Witte naar Ede; T. Molenaar naar Twisk; mej. H. J. Melius naar Wieringen; mej. J. de Jong naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gustaaf, zoon van L. J. Riebot en D. Glasbergen; Jannetje, dochter van D. A. Groenleer en G. Koop; Petronella Cornelia Maria, dochter van Joh. van den Berg en A. A. Caspers; Christina Gerarda, dochter van Jac. Corn. van Grieken en Chr. Joh. van der Pijl; Johannes Cornelis Marinus, zoon van C. van den Berg en A. C. Ruitenburg; Aagtje, dochter van A. Mooij en A. Rezelman; Berend je Cornelia, dochter van G. van Bruggen en Joh. Sloot haak; Alida Helena, dochter van C. Vlaar en S. A. Broers; Adrianus Cornelis Nico- laas, zoon van P. M. A. van den Berg en D. van Diepen; Elisabeth Suzanna, dochter van M. C. Duijzer en Joh. G. Oostdijk; Anna Catharina, dochter van G. van der Park en M. Ruijter; Anna, dochter van L. Kalter en C. Gillet; Folke, zoon van K. Boonstra en D. Bil. Getrouwd: J. Joh. Wisse en N. K. Slik ker. Overleden: H. van Doorn, oud 55 jaar; P. C. M. van den Berg, oud 8 dagen; M. Joh. Huiberts, oud 42 jaren. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. Van de lichting 1940 worden ingelijfd: P. Raven bij le Luchtvaartregiment, opkomst 12 Febr. bij Depót Luchtstrijdkrachten te Soesterberg; H. Elfering bij le Reg. Hu\j> ren, opkomst 15 April Depót Cavalerie te Den Haag; C. J. Taillie bij le Reg. Genie troepen, opkomst 3 Juni Depót Genie troepen te Schoonhoven: S. P. Baltus, D. Kaan en G. L. Kouseband bij le Comp. le Bat. Kustartillerie, opkomst 17 Juni bij Depót Kustart. te Den Helder. KEURING. F. Dirks van de lichting 1941 ïs geschikt verklaard voor het vervullen van den dienstplicht. POLITIE. Gevonden: zes zakken gerstemeel, een paar schaatsen, kosteloos rijwielplaatje, padvindersriem, 2 beenbeschermers (water pijpen), donkerbeige kinderwantje, koste loos rijwielplaatje, schaats. Verloren: vulpen, armbandhorloge, vilten pantoffel. WIERINGEN „DE LAATSTE EER-. Ledental bleef stabieL Woensdagavond werd in Centraal de jaar vergadering gehouden van de begrafenis- vereeniging „De Laatste Eer". Aanwezig 26 leden. De opening geschiedde door den heer E. Bais, voorzitter. Notulen, voorgelezen door den heer M. Mast werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Gonne Donker, de bekende amateur hard- rijdster, heeft Donderdag te Heerenveen haar krachten gemeten met eenfge Friesche beroepsrijdsters. De strijd op de 140 meter. Links: Sietske Pasveer; rechts mej. Donker, die winnares werd. LAATSTE TELEX. Schadevergoeding wegens auto ongeluk te New-York. De jury bij het gerechtshof heetf den zes jarigen zoon van den eenige jaren geleden te- rechtgestelden Hauptman, een schadevergoe ding van ruim 23.000 dollar toegekend, na dat hij bij een auto-ongeluk gewond was. Me vrouw Hauptmann kreeg een vergoeding van 2000 dollar. GAGES ZEEVARENDEN VERHOOGD. Onderhandelingen over wacht geldregeling. Met ingang van 1 Februari zijn de gages van koopvaardij-officieren en scheepsgezellen met 5 verhoogd. De contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij heeft de reeders-organisaties verzocht, vóór 15 Februari met haar tot overeenstemming te komenomtrent ingediende voorstellen voor verhooging van toeslagen voor oorlógsgevaar. Verder wordt onderhandeld over het treffen van een wachtgeldregeling in geval schepen, welke wegens de oorlogsomstandigheden, moeten worden opgelegd. Tot versterking der weermacht. Het Japansche ministerie van oorlog en het ministerie van Marine hebben een zes jarenplan tot versterking van leger en vloot gepubliceerd, waarvan de totale kosten op elf milliard yen worden geraamd. De helft zal worden besteed voor het bouwen van neiuwe oorlogsschepen, moderniseeren van oorlogsschepen, verbeteringen van havens en uitbreiding van de Marineluchtmacht. De andere helft zal worden besteed voor verbe tering van de bewapening en uitbreiding van de luchtmacht. Anderhalve meter meeuw in den Anna Paulownapolder. Tengevolge van den hevigen sneeuwval op sommige plaatsen ligt de sneeuw an derhalve meter hoog zijn ook de bus diensten van de fa. Naastepad gestaakt. Vooral in den Anna Paulownapolder heeft men met groote moeilijkheden te kampen. Alle verkeer is uitgesloten, zelfs te voet kan men zich moeilijk door de sneeuwber gen werken! Voor de leden van het Britsche expeditieleger. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag avond in den Haag de gala-première van de Indische marine-film n't Sal waerachtig wel gaen", bijgewoond. De hooge bezoeker in de eere loge. Links: de minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, dat weder beperkte verloven zullen ingaan voor de leden van het Britsche expe ditieleger, waarvan de eerste groepen op 3 Februari in Engeland zullen aankomen, mits de weersomstandigheden intusschen niet slechter worden. Vooralsnog zullen slechts zij met verlof gaan, die hun plaats van bestemming kun nen bereiken met de Southern Railvvays en de Great Western Railwav, met uitzondering van 4V ales. Zoodra echter de toestand op de lijnen naar het Noorden en de Midlands normaler is, zullen de verloven weder alge meen worden verleend. Verbinding met Waddeneilan den door pakijs belemmerd. De postboot naar Vlieland is door het zware pakijs gistermorgen niet in staat ge weest de haven te verlaten. Vandaag zal ge tracht worden Harlingen te bereiken. De postboot, die om 13.15 van Harlingen naar Terschelling is vertrokken, heeft eerst pm zes uur gisteravond het eiland bereikt. Niet naar de Wadden gevlogen. Het lag In de bedoeling van de K.L.M. gis teren weer een vlucht met passagiers en post naar Schiermonnikoog en Ameland te ma ken. Deze tocht is evenwel in verband met het slechte weer geannuleerd. t. Het s.s. Heldereenigen tijd vast. De eerste trein van Amsterdam naar Hoorn is ter hoogte van Oosthuizen ingesneeuwd. De jongste rede van Arita heeft te Washington weinig indruk gemaakt. Volgens inlichtingen uit de wan delgangen van het Amcrikaansche congres zal de regeering het congres machtiging vragen, ten aanzien van Japan een krachtige politiek te voe ren, indien onderhandelingen geen resultaat zouden hebben. De hoop op oplossing der tusschen Ameri ka en Japan gerezen moeilijkheden lijkt niet groot, ondanks de jongste rede van den Ja- panschen minister van buitenlandsche za ken, Arita, waarin deze zijn vertrouwen uit sprak in herstel der wederzijdsche betrek kingen en ook de verhouding besprak met de totalitaire staten en Engeland. Arita zei- de in deze rede, voornemens te zijn, nog meer pogingen in het werk te stellen, ten einde een nieuw handelsverdrag met de Vereenigde Staten tot stand te brengen. Zoo als men weet is het oude verdrag, van Ame- rikaansche zijde verbroken en de termijn sinds eenigen tijd verloopen, zoodat er een „verdraglooze" toestand tusschen beide lan den heerscht. Nabij Harstad (Noord-Noorwegen) heeft zich een eigenaardig natuurverschijnsel voorgedaan. Een voor het plaatsje liggende zandbank ter lengte van 400 meter en ter breedte van 100 meter, is des nachts bij een hooge zee verdwenen, zonder dat iets van aardverschuivingen of andere trillingen te bemerken was. Aan de diepteverhoudingen in den Fjord is niets veranderd. Ook het scheepvaartverkeer op het Noord zeekanaal heeft tengevolge van de aanhou dende vorst met veel moeilijkheden te kam pen. Het Nederlandsche s.s. „Helder" van de K.N.S.M., komende van Antwerpen en op weg naar Amsterdam, heeft gister middag om ongeveer één uur eenigen tijd in het ijs, even voorbij de Velserpont bij Buiten huizen, vastgezeten. Het schip heeft zich echter zelf weer kunnen klaren, zonder as sistentie van andere schepen. Er bevindt zich op het oogenblik veel ijs in het Noord zeekanaal. Wel wordt er voortdurend veel ijs wegge- spuid door de Zuidersluizen te IJmuiden, doch er blijft toch altijd nog zóóveel in het kanaal, dat de schepen er veel hinder van ondervinden. De Deensche minister van Defensie heeft medegedeeld, dat de regeering overweegt de aanschaffing van materiaal voor leger en vloot uit een directe belasting te bestrij den. De regeering wil twee mijnleggers, twee torpedobooten, een duikboot, een patrouil levaartuig en eenige kleine eenheden aan schaffen. Voorts zullen luchteskaders ver nieuwd worden en ongeveer 100 stukken luchtdoelgeschut gekocht worden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8