De mislukte Staatsleening Dc oorzaak van het miltvuur Bomontploffingen in Zwitsersche machinefabriek In Maart een nieuwe gedwongen leening Nederland hunkert naar dooi Andermans geld Estland vleit de Sovjet Unie Steekpartij op het dek Nederlandsche vrijwilligers naar Finland Londen verwacht snel einde van olie-conflict Nederlandsche gezinnen in Duitschland Uaet&at ZWARE BANDJIRS Het barre jaargetijde Nieuw reddingspak voor schipbreukelingen Postvluchten op Indië De goede zijde van den oorlog Filmsterren zoek geraakt Dc hulp der Geallieerden aan Finland Juweelen buitgemaakt UUelïtnnen Spannend duel Scherens-van Vliet Zorg over de ontwikkeling ran onze betalingsbalans. Ook de minister betreurt, dat de laatste lijk uitgegeven staatsleening geen betere ontvangst is te beurt gevallen, zoo lezen wij in de zoo juist verschenen Antwoord Memorie aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën. Een opgave van de groote institutioneele belegarers, welke niet op deze leening heb ben ingeschreven, kan niet worden ver strekt. Zooals de minister reeds heeft te kennen gegeven, ligt het in zijn voornemen te be vorderen, dat de obligaties der laatste lee ning voor 100 pet. in ontvangst zullen wor den genomen bij de storting op de eerstvol gende leening, zoo deze het karakter zal dragen van een gedwongen of semi-gedwon- gen leening. Koers van ataatsleeningen. In antwoord aan ettelijke leden kan wor den opgemerkt, dat de koersen van de Ne derlandsche Staatsleeningen geen kunstma- tigen steun behoeven. De gulden. De ontwikkeling onzer betalingsba lans wordt ook door de regeering „Poeske" wint met klein verschil. •..•Gisteravond werden in het sportpaleis te Antwerpen ter gelegenheid van den Zes- daagsche, internationale wielerwedstrijden gehouden, waarbij het duel tusschen Sche- rens en van Vliet in het middelpunt der belangstelling stond. In den eersten rit nam Scherens de lei ding. Ondanks een uiterste krachtsinspan ning op de laatste IOC meter wist van Vliet niet voorbij te komen, zw.'.at Scherens won met 20 c.M. verschil. Tijd laatste 200 metet 12.4 sec. In den tweeden rit vertrok van Vliet van kop. waarbij Scherens op korten afstand volgde. Op het laatste gedeelte ontstond er een prachtig gevecht en zoowaar slaagde Scherens er in nog juist over van Vliet heen te vliegen en met 10 c.M. verschil te winnen. Tijd laatste 200 meter 12.4 sec. Een wedstrijd op eigen kracht over 20 k. m. werd door den Nederlander Martens in 27 min. 14 2/5 sec. gewonnen. De overige uitslagen luiden: Ploegachtervolging over 5 k.m. max.: Ploeg Schulte, Huys, van Simaeys en van der Voort, wonnen met 5 meter van de ploeg van Amsterdam, Soniers, Slaats en Clautier in 6 min. 15.9 sec. Van beide ploegen gaven twee renners op nl. Huys. van der Voort, Slaats en Clautier. Ploeg Buyen, Vissers, Romain Maes wint van de loeg Kint, Thyssen en Bruneel na 3.790 k.m. in 4 min. 40 sec. NOG STEEDS GEEN RENNEN LANGS HET LIJNTJE. Het record van 1929 in gevaar. Zooals begrijpelijk is, hebben de voetbal bonden ook de voor morgen vastgestelde wedstrijden weer afgelast Hiermede is het record van 1929 met negen voetballooze Zon dagen geëvenaard en alles wijst er op, dat dit record zal worden „geklopt". Of de voetbalgemeenschap erg trotsch hierop zal zijn, is een andere vraag. met eenige zorg aangezien. De uit voer is aanmerkelijk gedaald en de invoer nog toegenomen, terwijl ook de dienst, aan het buitenland bewe zen, een grooten teruggang vertoo- nen. De regeering is er voortdurend op bedacht, inzonderheid door waar mogelijk den ex port te bevorderen, in dezen toestand ver betering te brengen. Het is den minister niet geheel duidelijk, hoe de politiek van de Nederlandsche Bank ten dezen ongerust heid kan wekken. Bankgeheim. Het rapport van den Economische Raad over het bankgeheim is nog niet uitgebracht. Of er na de verschijning inzage van gegeven kan worden aan de Staten-Generaal, zal te zijner tijd worden beslist o Uit niet-officieele bron vernemen wij, dat het in de bedoeling der regeering ligt, om in den loop van de maand Maart een ge dwongen 4 pet. leening, groot 1300 mlllloen pari nlt te geven. Nalatigheid in het beheer neemt op ontstellende wijze toe. CENTRAAL BUREAU WIJST AAN HAAR LEDEN DE SCHULDIGE AAN. Het Hsbl. verneemt, dat het (coop.) Cen traal Bureau aan zijn leden den volgenden brief heeft gezonden: „Het voorkomen van vele gevallen van miltvuur op stal, verspreid over het geheele land, heeft direct een infectie door middel van veevoeder doen vermoeden. Nu vastgesteld werd, dat deze gevreesde ziekte werd veroorzaakt door het opnemen van niet-ontlijmd beendermeel in de mine- i aalmengsels van een bepaalde particuliere firma, meenen wij goed te doen, onze leden op het volgende te wijzen: Het Centraal Bureau heeft sedert het uit breken van den oorlog over een vergunning van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd, noodig voor het fabriceeren van mineraalmengsels, beschikt Het heeft deze mengsels steeds volgens de hiertoe geldende voorschriften samengesteld en alléén aan LedenVereenigingen verkocht terwijl het de ze mengsels nooit van andere z.g. mineraal mengers heeft gekocht Alhoewel de voorschriften, welke ten aan zien van den import van bepaalde dierlijke voedermiddelen gelden, ontoereikend zijn, om absolute zekerheid te verschaffen om trent het weren van miltvuur, verheugt het ons, dat onze waakzaamheid bij de keuze van grondstoffen ons steeds gevrijwaard heeft voor besmetting van onze voeders. Het is ons bekend, dat bepaalde particu liere fabrikanten van besmetting verdachte mineraalmengsels ven bovenbedoelde firma kochten. ONZE OOST. Drie personen verdronken. Tengevolge van den zwaren regenval in de laatste dagen zijn vele bandjirs opge treden in de regentschappen Japara en Koedoes. Drie inlanders uit het Welatan- sche zijn door den stroom meegesleurd en verdronken. De Russisch-Estische vriendschap verheerlijkt. Ter gelegenheid van den twintigsten ver- jaardag van de onderteekening van het vre desverdrag van Dorpat tusschen Estland en Sovjet Rusland heeft de Estlandsche minis- te rvan buitenlandsche zaken, Piin gister avond een radiorede uitgesproken. Hij wees er o.m. op, dat dit verdrag de hoeksteen vormt van de Estlandsche buitenlandsche politiek. De beteekenis ligt hierin, dat Est land niet een prikkeldraadversperring tus schen het westen van Sovjet Rusland heeft willen zijn, maar een brug, die het verkeer tusschen West en Oost Europa vergemak kelijkt. Het bijstandspact met de Sovjet Unie dat verleden jaar is gesloten, heeft naar den inhoud een vervollediging gevormd van den vrede van Dorpat. In schrille tegenstelling met deze officieele uitlating is ondertusschen het feit, dat twee duizend Estische vrijwilligers aan Finsche zijde strijden... Zelfs steden ln den Balkan ge ïsoleerd. In Zuid-Servië en Bosnië zijn niet slechts tal van dorpen, doch ook verscheidene ste den volkomen van de buitenwereld afgesne den. Het spoor- en autobusverkeer is of wel geheel gestaakt of loopt zeer onregelmatig. In Belgrado zijn door de gladde wegen en straten talrijke ongelukken gebeurd. Verzoeningspoging van den ka pitein hielp niet. Gistermorgen heeft aan boord van het s.s. „Loppersum", toebehoorende aan de Mij. „Oostzaan", dat op het oogenblik aan de Ja- vakade te Amsterdam ligt, zich een steek partij voorgedaan. Een 52-jarige Amsterdamsche matroos^ die reeds vijf veroordeelingen voor mishandelin gen en dergelijke gevallen achter den rug heeft, had Donderdagavond ruzie gezocht met twee stokers. Hij dreigde de mannen, dat hij ze op zee wel zou vinden. Gisteroch tend gingen de stokers naar den kapitein die zij dc zaak voorlegden. De kapitein nam de rol van scheidsrechter op zich en liet ook den matroos roepen. Na zijn verzoeningspo gingen verlieten de drie mannen de kapi teinshut. Op dek gekomen kreeg de matroos weer last van een driftige bui en hij zette, terwijl hij zijn mes trok, een der beide sto kers B. F. M. uit Rotterdam achterna en stak M. in het onderbeen. De aangevallene viel op het dek neer. Het slachtoffer moest naar het Binnengasthuis worden overge bracht. De dader, J. F. W. M. is in het bu reau Kattenburgergracht opgesloten. Hij zal heden voor den Officier van Justitie wor den geleid. WILDE GANZEN IN HET HAAGJE. Op het Alexanderveld te Den Haag is een koppel wilde ganzen neergestreken. Ongetwijfeld moet dit ongewoon bezoek aan een stad geweten worden aan honger koude. Daar er in dit verband naar ons ter oore kwam, ook gesproken werd over het Centraal Bureau, meenen wij goed te doen, er in deze circulaire met nadruk op te wijzen, dat de mi neraalmengsels van het Centraal Bureau niet besmet zijn en slechts binnen eigen organisatie verkocht werden. Dat wij nimmer mineraal mengsels van anderen kochten of koopen, moge algemeen bekend zijn, doch meenen wij hier nogmaals na drukkelijk te moeten vermelden. Het misbruiken van deze ernstige veeziek te voor reclame-doeleinden, komt ons onge past voor, doch wij eischen dan tevens, dat men onzen goeden naam niet door volko men ongegronde verdachtmakingen tracht te schaden. w.g. Coöperatieve Aan- en Verkoop- vereen. „Centraal Bureau uit h. Nederl. Landb.-Comité" G. A. i WEER EEN AANVAL OP DEN VEEARTSEbilJKUNDIGEN DIENST. Het Handelsblad voegt hier aan toe: Het C. B. beweert dus: „dat vastgesteld is, dat deze gevreesde ziekte werd veroor zaakt door het opnemen van niet-ontlijmd beendermeel in de mineralenmengsels van een bepaalde particuliere fabriek". Die fabriek is „De Adelaar". Hoe dat niet- ontlijmde product er in verzeild is geraakt, weten we niet; de fabrikant beweert, dat hij uitsluitend ontlijmd heeft besteld en betaald, zoodat er een vergissing moet zijn begaan. Doch het onderzoek te Wageningen heeft aangetoond, dat er niettemin gewoon been dermeel in zat. Of dit een overtreding van het mengvoorschrift is of niet, is aan ge rechten twijfel onderhevig, want zoowel in de meng-instanties, als in het Mengbesluit, wordt néast ontlijmd óók gewoon beender meel opgegeven. STRENG ONDERZOEK INGESTELD. In de Derlikonfabrieken bij Zürich (Zwitserland), de bekende machine fabrieken, hebben zich onder ge heimzinnige omstandigheden twee ontploffingen voorgedaan, welke door de gerechtelijke autoriteiten worden toegeschreven aan kwaadwilligheid of sabotage. Er is veel schade aan gericht Havas meldt dat de autoriteiten, belast met het onderzoek in deze zaak, verklaren dat de grootste discretie vereischt is in het belang van de aan den gang zijnde procedu re. Voor het oogenblik bepaalt men zich er toe te doen weten, dat het explosies betreft, teweeggebracht door instrumenten, die de ontbranding van ontploffingsmiddelen heb ben veroorzaakt. Het publiek wordt opnieuw door het openbaar ministerie te Zürich uit- genoodigd mede te werken aan het onder zoek en een belooning wordt in uitzicht ge steld aan hen, die in staat zullen stellen de schuldigen te arresteeren. Deze belooning is verhoogd van 2000 tot 5000 francs. Nader deelt het Zwitsersche telegraafagent- schap mede dat de gebruikte ontploffings middelen in werking zijn gesteld door een uurwerk. De „Neue Zuercher Zeitung" doet opmerken, dat wanneer de ontploffing geen ramp geworden is, dit slechts te danken is aan de zwakke actieradius van de ontplof fing, die niet doordrong tot het binnenste van de fabriek. Naar het ontwerp van een Zweedsch ingenieur. De Zweedsche ingenieur graaf Moerner heeft een nieuw reddings pak voor schipbreukelingen ontwor pen, waarvan reeds een groot aantal is besteld. Het is uit gummi vervaardigd en bekleedt het geheele lichaam. Het kan als een ketelpak in enkele oogen- blikken worden aangetrokken. Het drijfvermogen wordt verkregen door een voering van kapok, die tegelijk de koude weert. Finsche consul te Amsterdam handelde niet in strijd met de wet. Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende de bemoeiingen van den Finschen consul te Amsterdam ten aanzien van het door Nederlanders in Finsche militairen dienst treden, heeft de minister van Justitie geantwoord: Bij onderzoek is gebleken, dat de heer G. Kev, consul van Finland te Amsterdam, des- verlangd aan personen, ongeacht van welke nationaliteit, formulieren verstrekt, houden de vraagpunten met het oog op een even tueel dienst nemen als vrijwilliger in het Finsche leger. Ontkennend wordt beantwoord de vraag of het den minister tevens bekend is dat door genoemden consul gratis gelegenheid wordt gegeven tot het reizen naar het buitenland zonder het vereischte paspoort Van overtreding van eenige wettelijke be paling is niet kunnen blijken. Ook overigens zijn geen feiten aan het licht gekomen, op grond waarvan uit an deren hoofde tegen hetgeen door voormelden consul is verricht, bezwaar zou behoeven te worden gemaakt. Wel is „van bevoegde zijde" aan een der bladen betoogd, dat dit alléén geldt voor varkens- en pluimveevoe der, maar niet voor mineralen, be stemd voor rundvee, doch dat moet een argument pour besoin de la cau- se zijn, want als gewoon beendermeel ziektekiemen kan bevatten, dan moet het „überhaupt" niet als veevoeder worden toegelaten, tenzij na keuring, ook al is een varken minder vatbaar voor miltvuur dan een koe. Boven dien moet voeder, waarin smetstof aanwezig kan zijn, niet op een boer derij komen, voor welke diersoort het ook moge zijn bestemd! Doch, zooals gezegd, beweert het C.B., dat de ziekte, naar werd vastgesteld, is veroor zaakt door het feit, dat niet-ontlijmd been dermeel werd gebruikt. Wie heeft dat vast gesteld? Dan had daarvan naar buiten me- dedeeling moeten zijn gedaan. En is het ze ker, dat wel-ontlijmd beendermeel géén vi rulente miltvuursporen kan bevatten? Vol gens „Glue and Gelatine", van Alexander, blijft de temperatuur optimaal beneden 100 gr. C„ terwijl zelfs de kooktemperatuur on voldoende is, om deze smetstof te dooden. Het is jammer, dat het C.B. er niet bij heeft vermeld, op wiens uitspraken het zich hier baseert. De kwesties van overtreding der meng- voorschriften en van de feitelijke oorzaak der besmetting, moeten terdege uit elkander worden gehouden. Natuurlijk moet elke fa briek, ook „De Adelaar" zich stipt aan de voorschriften houden en bij het tegendeel worden gestraft, doch hoofdzaak is en blijft hoe komt het, dat besmette voederstoffen, hetzij gewoon of ontlijmd beendermeel, of wat ook, hier te lande in den handel kan komen, d.w.z. heeft de Veeartsenijkundige Dienst destijds onvoldoende voorschriften doen uitvaardigen, of heeft hij met de uit voering ervan de hand gelicht. Dat is de kern van de zaak en gewaar schuwd is er genoeg", zoo besluit het Hsb, Op de uitreis bereikten de „Nan- doe" met gezagvoerder Moll Jodhpur en de „Wielewaal" met gezagvoerder Frijns Alexandrië. Deze vliegtuigen worden onderscheidenlijk morgen en 7 Februari te Batavia verwacht Op de thuisreis landden de „Gier" met gezagvoerder Geysendorffer te Alexandrië, en de „Emoe met gezag voerder Sillevis te Rangoon. Dezs machines worden heden en 6 Fe bruari te Napels verwacht. ROEMENIë ZOU GRONDSTOFFEN IN PLAATS VAN OLIE KRIJGEN. De strijd om de Roemeensche petroleum zal betrekkelijk spoedig tot een einde ko, men, aldus de meening van vooraanstaam de personen uit de wereld van de olie-in» dustrie zoowel als van vooraanstaande di» plomaten te Londen. Donderdag vernamen wij uit betrouwbare bron, dat Duitschland op zich genomen heeft. Roemenië groote hoeveelheden wa pens te leveren, vooral luchtafweergeschut en antitankgeschut, in ruil voor petroleum, aldus meldt U. P, Deze overeenkomst heeft betrekking op 1940 en de Roemeensche leve ranties aan Duitschland zullen het maxi» mum van 1.300.000 ton bedragen plus ze kere achterstallige hoeveelheden van 1939, Deze berichten hebben te Londen geen prettigen indruk gemaakt, daar Roemenië tevoren de bedoeling had gehad, de leve ring van petroleum aan Duitschland te be perken tot 25 procent van Roemenië's to tale uitvoerbaar overschot, in plaats dat men een maximum in tonpen uitdrukte. Men hoopt nu, dat bij de toekomstige „regeling" ook aan Engelnad 1.300.000 ton toegezegd zal worden. In feite hebben de Roemeensche regeerders in December, naar meegedeeld wordt, het besluit genomen, die hoeveelheid aan Engeland te leveren, doch later zeiden zij, dat die hoeveelheid het beschikbaar overschot te boven ging. In Roemeensche kringen is men blijkbaar teleurgesteld, omdat Engeland, ten gevolge van de eisch van den oorlog, niet in staat is, de betaling te doen geschieden in wapen! materieel. Thans echter verwacht men, dat Engeland in ruil voor de petroleum ruime hoeveelheden grondstoffen beschikbaar zal stellen, zooals rubber, koper en tin. Slechts 1000 ton per dag naar Duitschland. Naar uit Boekarest wordt bericht, zal de dagelijksche olielevering van Roemenië aan Duitschland de 1000 ton niet te boven kunnen gaan zoolang de Donau zoo vast dichtgevroren blijft als op dit oogenblik, hetgeen zeker nog geruimen tijd zal du ren. De eenige uitweg zou zijn, dat Duitsch land een accoord met Rusland sluit voor het gebruik van den spoorweg door Gali» cië. Genezing voor verslaafden aan narcotica. De oorlog in Eubopa is, naar de „United Press" uit New York weet mede te deelen, oorzaak dat duizenden Amerikanen, die ver slaafd zijn aan verdoovende middelen, wor den genezen. De prijzen van heroïne en andere narco tica zijn zoodanig gestegen, dat zij feitelijk niet meer te betalen zijn. Handelaren in verdoovende middelen ver mengen thans de nog voorradige hoeveelhe den met melkpoeder, in een verhouding van 40 of 50 deelen polder op één deel heroïne... Het gevolg hiervan is, dat de verslaafden poeders innemen die soms slechts twee pro cent van de verderfelijke stof bevatten. Waar zijn Clark Gable en Caro- le Lombard Men heeft van Clark Gable en Carole Lombard niets meer gehoord sinds zij des morgens om acht uur van hun woning ver trokken waren voor een rit per auto van ruim tweehonderd kilometer. Voor deze tocht hebben zij in den regel vijf a zes uur noodig. Men vreest dat de zeer zware regens, dia de laatsten tijd gevallen zijn, de wegen on berijdbaar hebben gemaakt. Daarom heeft naar het Vk. meldt, de leiding van de film studio, waar zij werken, hun een taxi tege moet gezonden, in de hoop, het paar al dus te inden, lot nu toe heeft men echter nog geen nadere berichten. In een schriftelijk antwoord op een vraag \an den liberalen afgevaardigde Mander zegt Butler, de Britsche onderstaatssecreta- ns van buitenlandsche zaken, onder meer: regeering van het Vereenigd Konink rijk beeft Finland zeer aanzienlijk geholpen door den uitvoer van oorlogsmateriaal te vergemakkelijken. Ik meen te weten, dat ook de l-ransche regeering aanzienlijken steun GOEDKOOP BROOD IN HONGARIJE. h *Jon8aars(^e minister van landbouw neeft de invoering verordend van goedkoop xoikoren- en tarwebrood. Hiermede wordt ernaar gestreeft een zeker evenwicht tot stand te brengen tegenover de prijsverhoo- ging der levensmiddelen met gemiddeld on geveer vier procent, Maar de winter wil geen einde nemen. Dezer dagen is wel eens de meening geuit, dat het winterweer niet zoo'n hevigen in druk maakt dat men zich realiseert een der strengste winters te beleven Dit is misschien wel wat voorbarig geweest, want de wijze, waarop de winter in de laatste dagen vooral op het verkeer zijn macht doet gelden, toont wel aan, dat wij met een zeer ongewonen winter te doen hebben, schrijft het Hsbl. Het is dan ook zoover gekomen, met de algemcene mentaliteit, dat er alleen nog ge vraagd wordt: wanneer komt er een einde aan. En nu het weekend nadert,, staat men er wel heel anders tegenover dan eenige we ken geleden: toen was dooi een spelbreker; nu verlangt men er naar. Helaas kan er nog geen hoop op dooi wor den gegeven. De weersverwachtingen stellen nog steeds vorst in het vooruitzicht. Zoowel in Scandinavië als in Centraal-Europa en in het Middellandsclie Zeegebied en Spanje blijft de luchtdruk regelmatig stijgen De da lingen bij IJsland zijn van weinig beteeke nis. Het centrum van de diepe depressie bij jje Azorpa nadert PortugaL Een nunxan hoo- gen luchtdruk vormt zich van de Alpen naar de Pyreneeën en Spanje. En zoo schijnt aan dezen barren winter maar geen einde te willen komen. Inbraak te Enschede. Gisternacht is ingebroken In de juweliers zaak van de firma A. P. Bouman aan de Hengeloschestraat te Enschede. De inbrekers, die zich aan de achterzijde van het pand toegang verschaften, maakten een groot aantal juweelen, gouden en zilve ren voorwerpen buit. Hoeveel er wordt vermist, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. Scherper toezicht gevraagd. In een aanvulling van het voorloopig ver slag van de commissie van rapporteurs over de begrooting van Justitie voor 1940 wordt medegedeeld, dat eenige leden een scherper toezicht op beheerders van gelden en goede ren van derden wenschelijk achtten. De ge vallen van ontrouw en nalatigheid in het be heer nemen, aldus deze leden, op welhaast ontstellende wijze toe. Het antwoord door den minister op een desbetreffend betoog in de Tweede Kamer gegeven, had hen weinig bevredigd. Aansprakelijkheid achteraf blijkt huns inziens niet voldoende te zijn. De taak van den wetgever is ook te trachten het kwaad te voorkomen. Het familieverband verbroken. Vragen aan den minister. De heer de Marchant et d'Ansembourgh (n.s.b.) heeft aan de ministers van Defensie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Weten de ministers, dat er onder de ge- mobiliseerden velen zijn, die ten gevolge van de werkloosheid vrijwillig of zelfs ge dwongen werk in Dutschland hadden aan genomen en dat hun gezinnen hen vaak daarheen zijn gevolgd? Zijn de ministers in verband met de prin cipieele wijziging van visa door Duitsch land bereid, in overleg te treden met de Duitsche overheid en met de betrokkenen om te onderzoeken of het mogelijk is, een regeling te treffen, opdat het familiever band voor deze gemobiliseerden niet blij vend verbroken wordt? Zijn de ministers bereid, indien de onder de vorige vraag bedoelde regeling niet kan worden bereikt, dan te bevorderen, dat de families van de gemobiliseerden, voor zoo ver zij dit wenschen, op kosten van het rijk weer naar Nederland kunnen verhui zen en dat zij terstond na terugkeer de kostwinnersvergoeding ontvangen, bere kend op basis van het door den kostwinner in Duitschland verdiende loon?

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2