Drijvende mijnafweer Zwart dagen voor Gasfabriek-personeel Ergens in Den Haag Handhaving van den vrede Na de Wasch Rein m txnibïi dan lüit 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, UlaaA yaari u*e deen? Drie boottreinen voor de ,Dempo' Natuurhistorisch Museum De -stille werkers" van Den Helder Dagen van 20 en meer arbeidsuren Oict "énd woï iizaisn cn ciqaïeUan kloppen warme harten voor koude marine-mannen Temperatuur en Barometerstand ZEeou< Een belangstellende lezer zendt ons een product van eigen denken over mogelijk te nemen afweermaatregelen tegen het steeds dreigende mijnengevaar. Zoodra de wind draait is het gevaar er weer. Wij geven een en ander zonder com mentaar weer. Teekening en tekst spre ken voor zichzelf. Wfl twijfelen er niet aan of de betrokken antoriteiten zullen alle mogelijke maatregelen nemen om de ge varen te verhinderen. Misschien is de op lossing het ei van Columbus. Wjj stellen onze abonné's gaarne In de gelegenheid hun logische plannen te ont vouwen. Wellicht Is een combinatie van verschillende voorstellen d e oplossing. Wij hopen het. Hier volgt dan het plan van de „Drij vende mijn-afweer". A. IJzeren paal van zware constructie en zeer stevig geplaatst. B. Ruime ijzeren ring waaraan de mijnafweer is bevestigd, zóó dat het op en neer gaan hij eb en vloed, of hoogen golfslag mogelijk is. De dwarsstang aan de bovenzijde van de paal dient om het uitspringen van den ring te voorkomen. C. Zware houten balken reikende van pier tot pier. D. Verbindingskettingen om een meegaande stand van de versperring te bevorderen. E. Sterke metalen draad die met voldoende speling door stevige ijzeren oogen op de balken bevestigde oogen loopt, om de mo gelijkheid van doorbraak bij ruwe zee te verminderen. Wat kan er met de drijvende mijn afweer bereikt worden. 1. Voorkoming van explosiegevaar tegen den steenen dijk, doordat de toegang ver sperd is. 2. Veel verminderde explosie mogelijkheid bij botsing tegen de houten balken (desnoods met hennep omkleed) vergeleken bij de steenen zeewering. Ook het diepere water speelt een gunstige rol. 3. Indien de mijn toch tegen de versperring mocht explodeeren, dan zal de uitwerking waarvan op gebouwen in de omgeving veel minder zijn, doordat de luchtruimte daar- tusschen tientallen meters grooter is.- Ook de schade aan de balkenversperring zal minder bedragen dan die bij vernieling van de steenen zeewering. 4. Zoowel bij eb als vloed en zwaren golfslag doet de mijnafweer dienst, doordat het drijfvermogen van de houten balken het op en neer gaan daarvan door middel van de losse ijzeren ringen aan beide eindpalen mogelijk maken. 5. Bij gunstige weer- en windgesteldheid kan de mijnafweer aan één zijde worden losge maakt, en over de lengte van de pier tijde lijk worden geborgen. 6. Al moge de aanschaffing en het onderhoud van deze drijvende mijnafweer met belang rijke kosten gepaard gaan, zij zullen min der zijn dan de schade nu reeds in Huis duinen veroorzaakt, gelukkig tot heden zonder menschenlevens. Zooals de toestand nu is kan het niet blijven. 7. Ook tijdens het badseizoen kan deze afweer dienst doen om het afdrijven naar zee van zwemmers tegen te houden. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. f» Amsterdam, 2 Februari. In aansluiting op het op 7 Februari a.s. van Genua vertrekkend mailschip ..Dempo" zullen op Zondag 4 en Maandag 5 Febrjari, drie boottreinen rijden. De eerste vertrekt Zondag om 15.24 uur van Den Haag H. S., om 15.49 uur van Rotterdam D.P. en om 16.44 uur van Roo sendaal. De tweede vertrekt Maandag te 12.14 uur van Den Haag H.S., te 12.41 uur van Rot terdam D.P. en te 13.37 uur van Roosendaal, daal. De derde boottrein vertrekt dienzelfden dag om 15.24 uur van Den Haag H.S., om 15.49 uur van Rotterdam D.P. en om 16.44 uur van Roosendaal. Morgen, Zondag, zal het Natuur-historisch Museum geopend zijn van 3 tot 5 uur. Bij voldoende belangstelling wordt er om half vier een causerie gehouden (toegelicht met lichtbeelden) over het onderwerp: „De koude en de planten en dieren". Daarna zal er een korte rondleiding plaats viuden, waar bij speciaal aandacht geschonken zal worden aan de dieren, die bij de causerie ter sprake kwamen. Hallo...! ja met de Gasfabriek..met Winter...! Wat zegt U...7T of we nog een man netje over hebben...? Geen kjjk op alles is bezig... wat zegt U... water er uit...? Ja, wordt genoteerd... morgen komt er een mannetje... Ja,.., dag meneer! Hallo...! ja, met de Gasfabriek... met Winter...! met wie... O... met het Post kantoor te Huisduinen...? Ja, wat blieft U...? Water uit den vloer...? ja er komt iemand... vanmiddag nog...? Wat zegt U...? Direct... nee, niet direct, maar wel zoo gauw mogelijk. Dag meneer! „Pfffffttttt...!", aldus de heer Winter van de Water- en Lichtbedrijven, dat gaat zoo nu week-ln, week-uit maar door, niet waar me neer Groeneveld De heer Groeneveld geeft het toe: die zit in z'n stoel met een vet pakje aan, en het is hem aan te zien, dat hy de laatste maand geen vacantie gehad heeft. Hetgeen overigens eveneens het geval is met den heer Winter. Ze hebben ons ervan verteld, van de ellen de, van de misère, waarmee het personeel van Water- en Lichtbedrijven thans te kampen heeft. Ze hebben ons een beeld opgehangen van veel werk, van hard werk, verricht ge durende heele dagen en... heele nachten. Want zoo er van één deel der Heldersche be volking thans veel gevergd wordt, dan is het van de mannen van de Gasfabriek. Half December is het al begonnen. Toen kwam de vorst, en mèt de vorst het sprin gen van tal van aansluitingen en het defect raken van gasleidingen. En het is steeds erger geworden. lederen dag en lederen nacht komen er telefoontjes binnen: hier een leiding stuk, daar gas in de kamer en weer ergens anders water in de kamers. „Cement" In de straten hakt men gaten om bij de leidingen te komen. Waar eens grond was, daar vindt men thans „cement". Tot 75 en 85 centimeter diep in den grond bevoren tot graniet, bazalt. De blokken hakt men eruit met houweelen en bytels, maar men moet niet vragen wat een werk dat is, en in het bijzonder als dit 'snachst moet gebeuren bij 10, 12 en meer graden vorst. Nacht en dag door. De heer Winter vertelt ons van het personeel en hi) raakt er over In enthou siasme. Zonder uitzondering heeft de bui- tenploeg nu praktisch nacht en dag ge zwoegd en gesloofd. Meestal is het zoo dat men om 4 uur, of half 5 's nachts naar huis gaat om om 7 uur weer op het werk terug te zijn. 's Avonds gaan ze naar huls, maar ieder weet, dat hij over enkele uren toch weer gehaald zal worden. Of door den heer Teune, of door den heer Winter of door den heer Groeneveld. En als de menschen er zijn, op de plaats waar het onheil gebeurd is, dan begint het zoeken naar den afsluiter. Natuurlijk weet men waar zich die bevinden. Maar wij ge ven het U te doen, met 12 graden vorst en een blauwdrukteekening in de hand, de diep onder de sneeuw en het ijs zittende afsluiters te vinden. Personeel te kort. Het personeel bleek reeds weken gele den niet toereikend te zijn. 8 man werden aangenomen by de buitenploeg en van daag waarschijnlijk nog 6. Op onze vraag, wat er nu feitelijk precies gebeurde met deze zware vorst vertelde men ons dat door het vriezen de grond thans min of meer opgelicht, naar boven gedrukt, wordt, tengevolge waarvan de buizen stukgedrukt of getrokken worden. Op ontelbare plaatsen is het nu reeds geschied, dat de hoofd- en andere buizen het moesten ontgelden. Om dit te illus- treeren enkele getallen. Donderdag, alleen reeds vóór den middag20 gespron gen buizen, Vrijdagmorgen, vóór 12 uur, alleen al 17! En zoo gaat het maar door. lederen dag en... nacht Wenken voor het publiek. Het publiek werkt soms mee en soms niet. Dikwijls is helaas het laatste het geval. Heel veel komt het namelijk voor, dat de men schen s morgens een gaslucht waarnemen, maar verder niets doen. Dan wordt het worden Uw tanden \m Ri'lS f indien U poetst met IfUKviP fn tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen »an 20 ct. avond en krijgt men angst dat er s nachts iets zal gebeuren. En als het dan 10 of 11 uur 's avonds isdan wordt de Gas fabriek opgebeld of wordt er iemand heen- gestuurd. Met gevolg, dat het personeel er heen kan gaan. Dat gebeurde op de Spoor- gracht, waar 's morgens het dochtertje uit bed kwam en tegelijk bewusteloos neer stortte. Later zeiden de bewoners, dat ze 's avonds al gas geroken haddenEn dat gebeurde bij nog tal van andere families. Ook met de waterleiding heeft men te kampen met lekken en gesprongen buizen. Bij het woonwagenkamp was de misère al heel groot. Daar spoelde een gat in den weg van 10 kubieke meter inhoud. Voorts sloegen de buizen lek o.a. in de Oostslootstraat, Oude Kerkstraat, Tulpstraat, La Reystraat, Jon kerstraat, Vijzelstraat enz. enz. In één opzicht is men tevreden, en dat is met de electriciteit. Dit onderdeel geeft nog geen reden tot klagen hoewel men op de Gasfabriek z'n hart vasthoudt. Tenslotte zijn wij met den heer Winter de stad ingegaan om op enkele plaatsen uit eigen aanschouwing te zien, wat het betee- kent, om in een temperatuur van 12 graden in den grond te werken. Dat was in de Oost slootstraat. Twee man in een kuil van anderhalve meter diep. Tot hun kuiten in het water. Een was er bezig met soldeeren, de ander peuterde met een tang aan de buis. Steeds werden de gereedschappen in het water gedompeldomdat ze anders aan de huid vastkleefden. De handen der mannen zitten onder de kloven en wondjes. Het vel is strak gespannen en barst direct stuk. Rondom ligt de „grond". Massieve stukken „graniet". Hard als steen. Van aarde heeft deze grijze substantie niets! Boven den kuil werken de overige van de ploeg: met paarse handen en vuurroode kou gezichten. Kerels, die in geen weken een be hoorlijke nachtrust genoten. Ergens elders zijn weer anderen bezig, met het openbreken van de straat. Met hou weelen, bytels en voorhamers beukt men in het „cement"... Er wordt wel eens gesproken en geschre ven over de „stille werkers". „Welnu: hier hebben we de stille wer kers, de zwoegers en aan slaap te kort komenden van Den Helder: het technisch personeel van de Water- en Llchtbedrjj- ven! Nog een ding: wordt er door deze garde gewerkt bjj U ln de buurt, houdt dan Uw koffie en thee warm. En laaft hen daarmee! Ze verdienen het! NED. HERV. GEMEENTE. Morgen rijdt de Kerkbus weder naar den dienst, welke gehouden wordt in de Wester- kerk op het Helden der Zeepleln. Vertrek: 10 uur van de garage Van der Wyst, langs Weststraat, Zuidstraat, Nieuw- straat, Stakmanbossestraat, Ruijghweg, Over weg, Boerhaavestraat. Aanvang van den dienst 10.30 uur. Men zie ook de advertentie. VOORZITTER ANTI-REV. KAMER FRACTIE SPREEKT. Zooals men in een advertentie in dit num mer kan lezen zal a.s. Maandagavond de heer J. Schouten, voorzitter van de Antl-Rev. Ka merfractie, in het Mil. Tehuis, Kanaalweg, een rede houden. WIE KAN EEN HOND GEBRUIKEN? In de garage van het politiebureau bevindt zich moenteel een leuke zwarte hond. Een Jong beest, dat een baas zoekt. Is het iets voor U? maar Moeder wist raad. Zij haalde s avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ct. Ergens in Den Haag. of om het concreter te zeggen, aan de Statenlaan 138, komen weke lijks, het kan ook maandelijks zijn, een aantal dames bij elkaar voor het bespreken van ver schillende zaken van meer of minder belang. „Een krans" heet zooiets en meestal besteedt men daar zijn tijd onder gezelligen kout en onder het genot van een lekker kopje thee. De vraagstukken van den dag worden er bespro ken. de moeilijkheden met de gedienstigen worden behandeld en de problemen van het huishouden onder de loupe genomen. Op een goeden dag echter kwam een van de dames met een uitnemend idee. Getroffen als ze was door het ongeluk met de mijnenvegers „W. van Ewjjck" en „Jan van Gelder", vroeg ze of er als kring (krans) niets te doen was voor de menschen, die onze zeegaten verdedigen, die het meest gevaarlijke werk voor de verdediging van ons vaderland doen, zon der dat het groote publiek iets weet, wat daar gebeurt „ergens op zee", waar de jongens ronddobberen bij nacht en ontij, in de felle kou van dezen winter, in een allesbehalve benjjdenswaardigen toestand. De gedachte om iets te doen sloeg in, te meer waar er onder de aanwezige dames ver schillende „marinemoeders" waren, die het idee ten zeerste toejuichten. Zoo werd daar in het heerenhuis aan de Statenlaan „Het comité voor de Mijnenvelden" geboren. Men begon met het vaststellen van eenlge richtlijnen. Als eerste arbeid stond op het programma het breien van bivakmutsen, pols moffen, sokken en dassen. Men pakte de zaak gedegen aan, ontwierp een gemeenschappe lijke handleiding, waardoor men verzekerd was van een goed product, waar de jongens lang pleizier van zouden hebben. De wollen goederen uit Den Haag zyn dan ook extra hartelijk welkom op het directiegebouw in Den Helder. Men wist echter uit ervaring, dat vele han den licht werk maken en dat voor vele mutsen en handschoenen, dus vele handen noodig wa ren. En zoo begon men, door middel van circu laires animo buiten eigen kring te wekken. In Den Haag waren er tal van dames van ge- pensionneerde hoofdofficieren, die het idee hartelijk toejuichten en meteen mee aan den slag gingen. Klinkende namen komen op de lijst van medewerkers voor, maar geen en kelen naam wordt naar buiten meegedeeld, omdat het gaat om het werk en niet om de werkers. Een goed idee. Via een bekendmaking in de pers bereikte men ook buiten Den Haag belangstellenden en op het oogenblik is er een groep van 300 h 400 dames, uit alle deelen van ons land, die voor,, de Jongens ln de mijnenvelden" breien en offeren. Want het is niet alleen bij breien gebleven, er zijn ook heel wat Nederlanders, die de naald niet kunnen hanteeren, maar een greep in hun geldbuidel hebben gedaan en aan het adres in Den Haag overgemaakt. Giften van 25 cent tot 25 gulden kwamen bin nen en tot den laatsten cent zijn ze voor het goede doel besteed, zoodat in de bijna 3 maan den, dat men aan den slag ls, bijna 1000 stuks breiwerk is afgeleverd. Het bleef niet by breiwerk alleen. Met de Kerstdagen werden aan 12 schepen pakken gestuurd met een inhoud van m3 inhoud. Daar waren alle denkbare verrassingen ln en zelfs boeken en spelen ontbraken niet. En op den verjaardag van Prinses Beatrix werden aan 9 mjjnen- leggers en -vegers weer verrassingen ge stuurd. 700 man kreeg een sigaar, een kop chocola en 2 biscuits, als feestver- rassing. Men begrijpt, dat de bemanning van die schepen „ergens op zee" deze goede gaven en giften met grooten dank aan vaarden, dat ze als zonnestralen in hun vrij somber bestaan zyn en harteiyke dankbrieven getuigen van die waardeering. We zagen brieven van den adjudant, vu den schout-bij-nacht, brieven van commandan ten van schepen, die in de meest vriendeiyke bewoordingen hun dank zegden. Men verricht daar aan de Statenlaan ln Den Haag verdienstelijk werk. We zyn er van de week even binnengewipt. In de huiskamer boven lagen stapels wol, maar het beneden huis was practisch geheel Ingericht voor „onze jongens van de mynenvelden". Op twee tafels lagen, netjes gesorteerd, stapels dassen en polsmoffen, bivakmutsen en sokken. Heele pakken wol lagen op een andere tafel, een heele ry boeken stond tegen den wand. Gis teren werd een bezending van twee honderd stuks naar den adjudant van den Stelling commandant gezonden. Of de zending welkom geweest zal zijn in deze bittere kou! U wilt wellicht ook helpen aan dezen prachtigen arbeid? Geld kunt U zenden poetgiro 7112 Ned. Handels Maatschappy, met de vermelding „Voor het Comité Mynenvelden". Versnaperingen, rookartikelen of boeken kunt U zenden naar Statenlaan 138, Den Haag en aan hetzelfde adres kunt U ook wol aanvragen, als U mee wilt helpen met breien. Het Wordt gratis toegezonden en de patronen worden Ingesloten, De eenige begeerte, die men op de Bal kan heeft, en die uit de eerste conferentie dag van gisteren blijkt, is: handhaving van den vrede. In dien geest oefent Italië zyn invloed uit. Italië, dat groote interesse voor den Balkan heeft en dat door de bezetting van Albanië eigenlyk min of meer een Bal- kanstaat geworden is. Het heeft er het grootste belang by, dat de toestand op den Balkan blyft zooals die is. Het is noch ge steld op meerderen invloed van Engeland en Frankrijk, noch op die van Duitschland en Rusland. Vooral de begeerigheid van Rusland is Italië een doorn in het oog, want al mag het dan waar zyn, dat Italië geen al te groote sympathie heeft voor En geland en Frankijk, mede door zijn vriend schap met Duitschland, van Rusland heeft het toch bepaald een afkeer. „Iedere verstoring van den vrede, in het Donau-Balkan bekken", zoo schreef de Telegr., „door welke partij ook veroorzaakt, zou Italië in een uiterst moeilijk parket brengen. Welke party Italië ook zou kiezen, en zelfs al zou het achteraf merken, dat het de winnende party ge kozen had, het zou een grooter risico loopen verlies te moeten boeken, niet alleen op den Balkan, maar ook in de Middellandsche Zee en in Afrika. Het is daarom, dat Italië er alles op zet, den vrede in het Donau-Balkan bekken te handhaven". Zoo is het juist gezegd. Daar komt by, zooals we van de week schreven, dat de Balkan zelf ook geen enkel voordeel kan hebben ln het conflict betrokken te worden, dat het niet anders kan begeeren, dan zelf buiten den strijd te biyven. Nauwere aan eensluiting van de verschillende staten, overbrugging van bestaande verschillen, zal dan ook wel het resultaat van deze vier- daagsche conferentie zyn. Een groot blok met den vasten wil zich buiten ieder con flict te houden, staat sterk tegenover druk van bulten, zonder eigen zelfstandigheid te verliezen, zal men daarom zooveel moge- ïyk met elkaar samengaan. De Finsche president heeft gisteren nog eens een ernstige oproep gedaan tot het Finsche volk. Hij heeft het gedaan zonder de bitterheick en haat, die vaak uit de toespraken van de groote staatsleiders spreken. Sterke eendracht is noodig om de zelfstandigheid van het land te handhaven. Het woord van den president zal niet tot doovemansooren gesproken zijn. Fin land geeft een prachtig staatje van saamhoo- righeid en eensgezindheid waar het gaat om de verdediging van de beste goederen van een volk; zyn vryheid en zelfstandigheid. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Bakvisch". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Union Pacific". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Big van het Vreemdelingenlegioen". Heden. Casino, 8.00 uur: Lou Bandy-revue „Wy la Holland". Musis Sacrum, 8.00 uur: Bal-Masqué Intime. Heden en Zondag, „De Toelast" Carnaval. Zondag 4 Februari. Casino, 8.00 uur: Lou Bandy Revue Wü' ia Holland". Dinsdag 6 Februari. Casino, 8.30 uur: „De Nacht van Bess" door T.A.V.E.N.U. Woensdag 7 Februari Musis Sacrum: 8.30 uur feestavond N.R.V, Maximum temperatuur lucht: 8.8 Barometerstand Den Helder: 760.2 Laagste temperatuur: io.2 Wind: richting: O.; kracht: S Licht op: g uur 18 min. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertyd Zon Jan. op ond. Hoogwater Laagwater 4 7.40 16.50 3.40 16.20 9.45 22.35 M 5 7.38 16.52 5.05 17.30 10.55 23.90 D 6 7.36 16.54 6.10 18.20 11.55 W 7 7.39 16.56 6.35 18.55 0.40 12.40 D 8 7.32 16.58 7.35 19.25 1.35 13.20 V 9 7.30 17.00 8.10 19.55 2.15 13.55 z 10 7.28 17.01 8.40 20.25 2.45 1925 DLMCIJISTr fCTC) i crilet JAtXt friJEP

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6