dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Balkan-entente VOOR VREDE Doodenzondag in Finland Massale bom aanval op Britsche koopvaardijvloot blijft waken Duitsche wapens naar Rusland Dooi schept spiegelgladde wegen Krijgsraad over sneeuwproblemen Voor een halve ton juweelen gestolen Postvervoer per as stopgezet Onder 40 ton steenkool bedolven 5 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8841 Handhaving van ieders onafhankelijkheid als doel Nieuwe ellende in Turkije Turksche soldaten op Bulgaarsch gebied Sovjctduikbootcn onder hakenkruisvlag Noordbollaad geïsoleerd Vijfhonderd bommen op Wiborg Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Eert bord snert toe HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg. Mj). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Na afloop van de achtste zitting van den permanenten raad der Balkanentente, in Belgrado bijeen, heeft de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken Gafencu in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Raad, het volgende officieele communiqué Voorgelezen: De gedachtemvisselingen, welke de leden van den permanenten raad gevoerd hebben in een hartelijke en vertrouwelijke atmos feer, hebben het mogelijk gemaakt, met een stemmigheid te constateeren: 1. Het gemeenschappelijk belang der vier staten bij de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Z.O. van Europa. 2. Hun vastbeslotenheid tot voortzetting yan hun beslist vreedzame politiek onder respectievelijke handhaving van hun stand punt ten aanzien van het tegenwoordige con flict, teneinde dit deel van Europa voor de beproevingen van den oorlog te bewaren. 3. Hun wil, aaneengesloten te blijven in den boezem der entente, die slechts haar ei gen doeleinden nastreeft een die tegen nie mand gericht is, en gemeenschappelijk te waken voor de handhaving der rechten van elk hunner en van de onafhankelijkheid en het nationale grondgebied. 4. De oprechte wensch, vriendschappe lijke betrekkingen met de buurstaten te on< derhouden en te ontwikkelen, in een verzoe- ningsgezinden geest van wederzij dsch begrip en vreedzame samenwerking. 5. De noodzakelijkheid, de economische handen en de verbindingen tusschen de Bal- kanstaten nauwer aan te halen en te ver volmaken, door meer in het bijzonder het handelsverkeer binnen de entente te ver- grooten. 6. De verlenging van het Balkanpact voor feen nieuwe statutaire periode van zeven jaar, ingaande 7 Februari 1940. 7. Het besluit der vier ministers van bui tenlandsche zaken, onderling een nauw con tact te onderhouden tot de volgende zitting van den permanenten raad, die in de maand Februari 1941 te Athene zal worden gehou den. Ieder afzonderlijk hebben de vier minis ters van Buitenlandsche Zaken daarna ver klaringen afgelegd tegenover de buitenland sche pers, waarin zij allen nogmaals hun tevredenheid betuigden over de bereikte re sultaten. Van deze gelegenheid maakte de Roemeen sche vertegenwoordiger, Gafener, gebruik om de geruchten tegen te spreken, over spanningen, welke de conferentie zouden hebben beheerscht. Bezien wij het officieele communiqué cri- tisch, dan geeft de mededeeling, dat de le den der entente gemeenschappelijk zullen waken voor de onafhankelijkheid en het n a- tion al e grondgebied van elk hunner het meeste houvast. De rest is schoone taal, maar geeft wei nig houvast. Wat de heeren onder „nationale grondgebied" verstaan is echter een andere .Vraag. Het is bekend, dat Turkije en Joego-Sla- vië er bij Roemenië op hebben aangedron gen om, terwille van den vrede, althans ge deeltelijk aan de territoriale eischen van Bulgarije en Hongarije tegemoet te komen. OPNIEUW TWEE DORPEN DOOR HEVIGE AARDBEVING VERWOEST. Een hevige aardbeving heeft op nieuw verschrikking in Turkije te weeggebracht. Hierbij werden twee dorpen in het gebied van Erzindjan in Anatolië volledig verwoest. 45 per sonen zijn om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. Beschouwt de Balkanentente ook Zeven bergen, vroeger Hongaarsch en de Doe- broetsja, vroeger Bulgaarsch, als Roe- meensch nationa a 1 grondgebied, dat zij tezamen zullen bewaken? ön dan Bessarabië, voorheen Russisch, is dat eveneens nationa a 1 Roemeensch gebied? Hoever strekt deze onderlinge garantie? Diplomaten plegen in het verstrekken van garanties en toezeggingen van onderling hulpbetoon nogal veel slagen om de arm te houden. Is dat ook hier gebeurd? De toekomst waarschijnlijk een zeer naaste, zal het ons ieeren. Het ging per ongeluk. Het Bulgaarsche ministerie van oorlog deelt mede, dat verscheidene Turksche sol daten per ongeluk op Bulgaarsch gebied zijn doorgedrongen, waar zij werden gearresteerd Gezien echter de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Bulgarije en Turkije *ijn de soldaten weer in vrijheid gesteld en met hun wapens uitgeleverd aan de I urk- 8che autoriteiten. Koning Boris heeft Kios- ^ivannoff ontvangen, die hem rapport o\er gebeurde uitbracht. BRUTALE INBRAAK IN DE MAASSTAD. Bijna drieduizend kostbaarheden verduisterd. In den nachtv an Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd in de juwe- üerszaak van de firma A. Siebel Jr., geves tigd aan den Binnenweg te Rotterdam. Toen in den vroegen ochtend de chef der firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontwaarde hij tot zijn verbazing, dat het slot van het rolluik gefor ceerd was en dat inbrekers zich op deze wij ze toegang tot den winkel hadden weten te verschaffen. Reeds bij den eersten aanblik constateer de hij, dat vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarden bevond tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist den horloges, 250 ringen met brillan- ten, 250 gouden polshorloges, 1200 gouden zegelringen, 100 gouden hor logekettingen. 150 a 200 gouden arm banden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waarde van het gestolene tusschen de vijftig en zestigduizend gulden. Een twaalftal jaren geleden is bij dezelf de firma eveneens inbraak gepleegd. De fa. Siebel is tegen inbraak verzekerd. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph in Stockholm meldt, dat Duitsch- land wapens zendt naar Rusland. De cor respondent seint: Twee Duitsche schepen uit een Oost- zeehaven,. hebben naar in Stockholm vernomen wordt,. Vrijdagmiddag Noorsche loodsen aan boord geno men in de territoriale wateren ten zuiden van Oslo. De schepen bleken geladen met geschut en munitie voor kleine wapens, bestemd voor de Rus sische troepen, die hun bases hebben in Petsamo en Moermansk. Men ver wacht, dat deze stoomschepen aan het einde van deze week in Petsamo zullen lossen. Ik verneem aldus de correspondent ver der dat dit DuitschRussische verkeer, dat de laatste maand gaande is geweest, deel uitmaakt van veel breedere ontwikkelingen, welk in verhand staan met onderhandelin gen, die thans in Berlijn worden gevoerd. De terugkeer naar Duitschland van den Duit- schen ambassadeur in Moskou, Schulenburg, staat naar men gelooft, in verband met deze onderhandelingen. Er verluidt, dat Duitsch land Russische duikbooten wil koopen. Rus land wenscht grootere Duitsche eenheden, ter vervanging van het verlies van den krui ser Kirof en van twee stagschepen, die be schadigd zijn door de Finsche kustbatte- rijen te Hangoe en later weer bij den lucht aanval op Kroonstad. Volgens mijn inlich tingen zullen vijftien Russische duikbooten ingeruild worden tegen een Duitschen krui ser en waarschijnlijk nog een oorlogsschip. Volgens berichten uit Noorsche bron, waar van het moeilijk is de juistheid na te gaan, zouden de Sovjets aan Duitschland veertien duikbooten geleend hebben, welke zouden opereeren in de Noordzee met Duitsche be manningen en onder Duitsche vlag. Russische marine-officieren zouden zich echter aan boord bevinden, teneinde op de hoogte te geraken van den duikbootenoorlog. Zijn bovenstaande berichten, die ook uit mededeelingen uit andere bron aan waar schijnlijkheid winnen, juist, dan blij'kt hier uit, dat Duitschltand aan Rusland eerder een blok aan het been dan een hulp heeft gekre gen. Dit zou natuurlijk kunnen veranderen, als een militair verdrag tot stand zou kunnen ko men tusschen Berlijn en Moskou. Dit zou dan ongetwijfeld de mogelijkheid openen om de Russische massa met dén Pruisischen mili tairen geest te doordrenken en het opperbe vel in handen van Duitsche generaals te leg gen. Wil gaan op sokken.... De weerstoestand maakt het van daag voor het verkeer nóg gevaarlij ker dan op dien beruchten Maandag, nu precies twee weken geledenDe Bilt waarschuwt dan ook voor gladde wegen In t Noorden en midden dee lands. Dat hier gerust van „spiegel gladde" wegen gesproken mag wor den, weet ieder, die zich vanochtend buiten de deur waagde... Een dikke mist belemmert boven dien, terwijl wij dit schrijven, het uit zicht. Alle postvervoer per auto ls hedenmorgen stopgezet, terwijl alle busondernemers in Noordhollands Noorderkwartier besloten de diensten te staken. De dorpen zijn zijn onbe reikbaar. kruipend en glijdend pro- beeren de menschen met sokken over de schoenen voort te komen. We kun- dan ook gerust zeggen, dat Noordhol land geisoleerd is. Eindelijk dool? De door velen zoo lang verbeide dooi is ingetreden. Hij heeft zich kenbaar ge maakt door een sluier van regen, die ge stadig neerdaalde. Alhoewel velen de ver hoogde temperatuur met genoegen zullen begroeten, heeft deze nog vele moeilijkhe den geschapen. Het water, dat op de stra ten neerkwam, bevroor bij aanraking van den grond onmiddellijk en vormde een spie gelgladde baan, die voor het meèrendeel der weggebruikers een groote hinderpaal Bleek. Alom hadden degenen, die zich te voet dan wel per as op straat waagden, de grootste moeite koers te houden, en voor tal van personen bleek de gladheid een on overkomelijke hinderpaal. Hun werden wel bijzondere eischen gesteld. Wielrijders hadden de moeilijkheden, verbonden aan twee smalle rubberbanden en een spiegel glad wegdek, ingezien en dit vervoermiddel dan ook wijselijk thuisgelaten. Wel kon den vele glijpartijen voorkomen en bestre den worden door het strooien van asch. Op sokken. Wij zagen automobilisten met sokken over de schoenen om hun wagen heenloo pen, asch voor de wielen strooiend om een steunpunt te verkrijgen en in ieder geval de kans te loopen om te kunnen wegrden. In Amsterdam. Zondagavond om kwart voor tien kwam een 69-jarige vrouw in de Bosch- en Lommer straat te Amsterdam te vallen. Zij brak een bovenbeen en is in het O.L.V. gasthuis ter verpleging opgenomen. Een half uur later de G.G. en G.D. ten tweede male uitruk ken. In de Blankenstraat was een 79-jarige vrouw uitgegleden. Ook zij brak een been. Zij is opgenomen in bet binnengasthuis. De dooi had mede een groot aantal gevallen van kortsluiting in de mo torwagens der gemeentetram tenge volge, doordat het water het inwen dige der wissels was binnengedron gen. De motoren geraakten in brand, zoodat de brandweer eraan te pas moest komen, die met tetra en een straal op de motorspuit de vlammen doofden. Het tramverkeer ondervond in verschillende deelen der stad groote stagnatie, welke tot in de nachtelijke uren voortduurde. Het aantal gevallen van overstrooming en lekkage was legio. Ook hiervoor stond bij de brandweer de telefoon niet stil, doch on een tweetal uitzonderingen na, was zij niet in staat aan de stroom van aanvragen om hulp te voldoen, zoodat de loodgieters in het geweer moesten komen. Er staat ons nog wat te wachten. Er zal nog wel heel wat geleden en gestre den moeten worden, voor de automobilist weer met een gerust hart den motor aan zet, de fietser onbezorgd op zijn karretje stapt, en de voetganger er den pas in durft te zetten...... FELLE AANVALLEN DER RUS SEN DUNT HUN GELEDEREN. FINNEN STRIJDEN ONDER ENORME SPANNING. De speciale correspondent van Reuter op de Karelische landengte meldt, dat in strijd met de verwachting het Russische offensief aldaar gisteren Zondag den geheelen dag is voortgezet met onverminderde kracht. Dit of fensief heeft den Russen reeds ongeveer 3000 dooden gekost. De Finnen strijden onder een enorme spanning, maar schijnen hun posi ties hecht te handhaven. Tegen den avond troken de Russen terug. Zij schijnen krachtige versterkingen, zoowel op de landengte als aan het front bij het La- dogameer te hebben ontvangen. WIBORG IN VLAMMEN. De speciale correspondent van Reuter seint: Een deel van Wiborg stond gisteravond (Zondagavond) nog in vlammen, als gevolg van dc vijfhonderd bommen, die door 47 Rus sische vliegtuigen Zaterdag op de stad zijn geworpen. De persoonlijke verliezen waren gering, aangezien 85 pet. der bevolking reeds geëvacueerd is. Honderdveertig gebouwen, onder welke de oude kathedraal, werden rechtstreeks door bommen getroffen. De brandweerlieden werken bij een temperatuur vön 22 graden onder nul. In den loop van den dag zijn Ekenes en Abo door Sovjetrussisehe vliegtuigen gebom bardeerd. Op verscheidene plaatsen braken branden uit. maar er vielen geen slachtoffers Gisteren zou voorts een door de Russen geworpen bom zijn neergekomen op een zie kenhuis in Oost-Finland. dat van duidelijke kenteekenen was voorzien. De Finsche legerberichten zijn zeer sober gesteld en melden slechts dat verschillende Russische aanvallen werden afgeslagen. Te Helsinki zijn biljetten aangeplakt, waarin bevolen wordt, dat de mannen van Verwachting: Matige tot zwak ke, Zuidoostelijke tot Zui delijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aan de kust mist, tijdelijk wellicht op klarend, tijdelijke lichte re gen. lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. 18 tot 60 jaar, die nog niet behulpzaam zijn bij verdedigingswerken 'of werken van open baar nut, zich voor 12 Februari bij de bevoeg de bureaux moeten laten inschrijven, opdat van hun diensten gebruik kan worden ge maakt bij de verdediging des lands. De zomer de groote vijand! Welingelichte reizigers, die onlangs uit Finland zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de Finnen, wanneer zij geen aanzienlijke hulp ontvangen, omstreeks Juni in een ern stige positie zullen komen te verkeeren. Eert hoopvolle factor voor de Finnen is evenwel, dat door het ontdooien van de me ren, de Russische troepen slechts over betrek kelijk smalle strooken land kunnen opruk ken. 12 VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD? Volgens de Finsche legerberichten van Za- terdagavond zijn twaalf Russische vliegtui gen neergehaald. Men heeft zich cr algemeen over verbaasd, dat de laatste aanval op de Mannerheimlinie door de Russen op zoo een wetenschappelijke wijze is gevoerd en als men ondanks dit tóch de roode troepen de baas is gebleven, meent men dat dan de Mannerheimlinie haar defensieve waarde afdoende heeft bewezen. DRIE HEINKELTOESTELLEN NEERGEHAALD. Veertien schepen tot zinken ge bracht of twee? Duitsche vliegtuigen hebben Zater dag weer een massale aanval onder nomen op schepen buiten de Engel- sche kust. Volgens een Engelsch be richt zijn drie Duitsche Heinkeltoe- stellen neergehaald. Het is niet waarschijnlijk, dat een vierde naar huis kon terugkeeren. Minstens zeven Duitsche vliegers zijn gedood. Zes zijn ge vangen genomen. Een neutraal schip is tot zinken gebracht, een Engelschs schip in brand gesloken. Negen schepen werden, voor zoover bekend aangevallen, docli zeven ontkwamen met weinig schade. Elf zeelieden kwamen om, onder wie vier van het neutrale sciiip. Op de meeste aangevallen schepen vielen ge wonden, gemeenlijk getroffen door machi negeweervuur. De Duitsche lezing. Volgens het Duitsche legerbericht, hebben de Duitschers bij dit ge vecht een mijnenveger, vier pa trouillevaartuigen en negen koop vaarders tot zinken gebracht Voorts zijn tal van gewapende koopvaar ders, voor een deel ernstig beschadigd. Alle tot zinken gebrachte koopvaarders werden* aangevallen in Britsche convooien. Drie eigen vliegtuigen zijn niet terugge keerd. „Onzinnige bewering". Van bevoegde zijde werd gisteren aan Reu ter medegedeeld, dat de Duitsche bewering dat bij de luchtaanvallen van gisteren 14 schepen tot zinken zijn gebracht „onzinnig" is. Het aantal bommenwerpers wordt hoog stens op 12 geschat en dit aantal zou niet zooveel schepen hebben kunnen vernieti gen. Noodlottig bedrijlsongeluk te Nijmegen. Zaterdagmiddag is de 40-jarige Ariaans, employé aan de Gem. Electriciteitswerken te Nijmegen op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het bunkeren van steenkool. De inlaat van den koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuw. A. trachtte deze laag door te steken en slaagde hier ook inderdaad in, doch verloor daarbij het evenwicht etr viel in den veertien meter diepen' koker. Niemand had het ongeval opgemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandriiver zijn grijper boven de koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste, ging men op onder zoek uit. Ten slotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. DE TREIN-MISèRE TUSSCHEN AMSTERDAM EN HOORN. Soldaten beraadslagen in poor- malit7 station Kwadijk. Het treinverkeer AmsterdamEnkhuizen, via Purmerend was tengevolge van de in gesneeuwde trein, ook gisteren gestremd. De reizigers voor Enkhuizen en Hoorn moes ten weer over Alkmaar vervoerd worden. Gistermorgen om zeven uur vertrok uit Hoorn een hulptrein met militairen met het doel het versperde baanvak Oosthuizen-Kwa dijk sneeuwvrij te maken. Onderweg moes ten de mannen reeds herhaaldelijk stoppen en pas om tien uur bereikte de trein Oost buizen. Op het enkele spoor van hier naar Kwadijk lag de sneeuw op sommige plaatsen op manshoogte. In het voor malig station werd Krijgsraad ge houden. Men was van oordeel dat opruiming van deze massa's niet mogelijk was, en nadat een bord snert was gebruikt, keerde de trein met militairen dan ook onverrich-* ter zake naar Hoorn terug. Chaotische toestand. Het gehucht Schardam, gemeente Oost huizen, is vrijwel geisoleerd. Men heeft hier een chaotischen toestand. Verscheidene schuren en huizen zijn totaal ingesneeuw. Het gehucht dat langs den IJsselmeerdijk ligt, is van beidek anten niet te bereiken. De sneeuw heeft izch tot vijf meter over den weg opgehoopt. Om toch in het gehucht te komen moet men een lastigen tocht door de landerijen maken. Veehouders moeten de melk over de landerijen naar den verkeersweg Hoorn -Amsterdam brengen en in vele gevallen zijn zij onderweg blijven steken. Te Warder. dat eveneens aan den IJssel meerdijk is gelegen, waren gistermorgen in korten tijd zeven auto's ingesneeuwd. Hier- heeft men arbeiders en boeren gere.quif"-.*1 om den weg sneeuwvrij te maken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1