iRS&ft II op dit Conferentie oorlogsnieuws Watervoorziening voor Den Helder kritiek! Eindelijk Madlnieiuuj Aanvoer 40 petverminderd tallooze lekken en abnormaal gebruik door de bewoners en UlaaA yaati lue Pieen? Dinsdag 6 Februari 1940 Tweede Blad Weest zuinig met het water of Dank van soldaten moeder AJR* Kiesvereeniging bijeen Inspecteur Lensvelt geridderd Burgerlijke Stand van Den Helder Mobilisatie-flitsen De nieuwe aanwinst Lezing over een groot man Begrafenis Jhr. Rappard Vertrek Texelsche Boot Voor Finland De heer Maas voor het scheidsgerecht Temperatuur en Barometerstand „Er dreigen ernstige moeilijkheden b(j de watervoorziening van Den Helder". Ziedaar, de weinig prettige mededee- ling, die ons gisteren gedaan werd door den directeur der Water- en Lichtbedrij- Ven, den heer Teune. Ernstige moeilijkheden, omdat het b(j de abnormale weersgesteldheid van de laatste weken thans bijna niet meer mo gelijk is de woningen in de stad van vol doende water te voorzien, iets wat Zater dagmiddag reeds aanleiding was den druk op de leiding te minderen. Het is van het grootste belang, dat men in de eerstvolgende dagen zoo zui nig mogelijk met het water omgaat, ten einde de kans, dat we vandaag of mor gen geheel zonder leidingwater zullen komen te zitten, zooveel mogelijk te ver minderen. De oorzaken. Voor dezen kritieken toestand bij het wa terleidingbedrijf zijn diverse factoren aan te jwijzen. Daar zijn dan, in de eerste plaats, de fil ters van het pompstation, die belangrijk min der water doorlaten dan normaal. Door tal van huisbraken is voorts de aanvoer van 't water, dat door de provincie geleverd wordt, (eveneens sterk ingekrompen. Men tille niet te licht aan deze factoren. Enkhuizen zat reeds 1 dag en 1 nacht zonder een druppel water, terwijl ook in enkele an dere plaatsen des lands de toestand meer dan treurig is. Aan dit euvel is de Heldersche bevol king niet geheel onschuldig: een groot aantal personen laat, teneinde te voor komen dat zij met een bevroren leiding komen te zitten, de kraan maar open staan, met ais gevolg, dat kubieke me ters water wegloopen zonder eenig nut. Daarnaast zijn dan de lekken in de bui zen. Meestal ziet men dit niet, maar de hoeveelheid water, die via de rioleeringen wegloopt, is enorm. De grootste puzzle. Bji al deze problemen en moeilijkheden is echter de grootste puzzle om de fil ters van het pompstation stroomend te houden. Niet minder dan 14 man is hier permanent nacht en dag bezig om de zaken in orde te houden. Met dezen stren gen vorst was dit, zooals zich denken laat, een bijna hopeloos corvee. Men sla de verminderde aanvoer niet te licht aan: in procenten uitgedrukt is deze aanvoer... 40 verminderd, terwijl daar tegen het gebruik belangrijk steeg. Men teert dus nog wat op den voorraad, waar van echter het einde ook in zicht is. Teneinde raad werd dan ook Zaterdagmid dag het consigne gegeven: druk op de leiding verminderen. Voorts zit men met de moeilijkheid van het geregeld verschoonen van de filters van het pompstation. Dit verschoonen geschiedt met nieuw zand, hetgeen thans met zeer veel moei te uit de duinen losgehakt moet worden. Ten gevolge daarvan blijven de filters te lang ver stopt met alle misère van dien. In verband met dit alles geven wij hier nog •nkele tips aan de waterverbruikers: le. Beveilig de meter zoo goed moge lijk (bijv. doQr het afdekken met zakken 2e, Gebruik zoo weinig mogelijk water. Wordt er niet aan deze eischen voldaan, ten gevolge waarvan er dus nog steeds te veel wa ter wegvloeit, dan moet ernstig met de mo gelijkheid rekening gehouden worden, dat Den Helder zonder water zal komen te zitten. Het is te begrijpen, dat dit alles zijn stem pel drukt op den arbeid van het personeel van de Water- en Lichtbedrijven. In de krant van Zaterdag hingen wij reeds een beeld op van de wijze, waarop er gezwoegd en gesjouwd wordt door de menschen van den buitendienst, doch ook de interne dienst kan thans zijn ple zier op. Alles werkt op hoogspanning en nóch overdag ,nöch des nachts is men een oogen- blik zeker van zijn tijd. Het gasverbruik. Want behalve dat het waterverbruik belang rijk gestegen is, is dit eveneens het geval met het verbruik van gas. Dit is te begrijpen; in tal van gezinnen gebruikt men, door de koude, iedere mogelijkheid om aan warmte te komen. De heer Teune deelde ons mede, dat het verbruik van gas gedurende de laatste weken meer bedraagt dan het maximum ver bruik in vroeger jaren (dus toen de electrici- teit nog op het tweede plan stond. Om de druk voldoende te houden is.er heel wat noodig, temeer waar het zich steeds op de transportbanen vormende ijs een ernstige handicap vormt, evenals het ontdooid houden van de gashouders. Het is, dit alles gezien, dan ook geen wonder, dat het personeel in het ketelhuis thans handen te kort komt. Zij er tenslotte nog op gewezen, dat het verbruik van gas momenteel 20 hooger is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het werk, dat vele moeders, door heel ons land voor onze militairen doen, verrichten ze niet alleen met de handen, maar daarbij spreekt het hart in de eerste plaats een woord je mee. Korte spreuken worden dikwijls bij de inzendingen ingesloten. Een tekst of een goed woord vergezellen de „wollen-gaven". Van de week werd door den adjudant van den commandant der Marine, den luit. ter zee der le kl. B. J. Velderman, een nieuwe zending ontvangen. En in een van de pakken was het volgende versje van „Een soldaten-moeder" ingesloten. AAN DE WEERMACHT. Aan Noord- en Westerstranden Houden zij trouw de wacht Tot heil van deze landen, In kouden winternacht. Welaan dan, Neerland's vrouwen In 't dierbaar Vaderland, Breit snel voor d i e getrouwen: Das, bivakmuts en want! De naalden tikken rhythmisch, De harten kloppen mee. „God hoede onze jongens ,,Te land en ook ter zee!" 31 Januari 1940. Soldaten-Moeder, De heer J. Schouten sprak over de nationale politiek der A.-R. Voor een flink bezochte vergadering heeft gisterenavond de heer J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revolutionnaire Kamerfractie, in het Militair Tehuis aan den K. anaal weg een rede gehouden over de partijpolitiek der A.-R. Nadat de heer Weijland in een kort gebed was voorgegaan, heette deze den heer Schou ten van harte welkom, alsmede de andere aan wezigen. Meteen gaf de heer Weiland het woord aan den heer Schouten, die het ditmaal bij wijze van uitzondering niet wilde hebben over de kabinetscrisis, daar hier al zooveel over gedebatteerd was, dat dit bekend geacht moet worden. Daarom wil spr. eens de nationale politiek onder de loupe nemen. Doordat het leven heden ten dage zoo bij zonder rijk is aan gebeurtenissen, wordt het heel moeilijk deze gebeurtenissen te zien in het licht van het beginsel, dat men aanhangt. Vooral is dit het geval geweest na 1932. Men ging twjjfelen aan de oude, gedegen politiek van voorheen, alles wees toch immers in één bepaalde richting? En die twijfelaars wilden de bakens verzetten, ze wilden het partijwezen naar den achtergrond laten ver huizen en de aldus vrij gekomen krachten aanwenden tot iets meer noodzakelijks, in de zen kommervollen tijd. Spr. gaat daarna na, de groepen menschen, die ieder op zijn manier tot deze veranderingen wilden komen. „Maar", aldus de heer Schouten, „hoe meer kwalen er komen, hoe meer geneesheeren er rondloopen". En al die menschen, die door die verande ringen aan te brengen, tot nationale politiek zonder partijstrijd willen komen, hebben veel in hun „zeggen", dat ons toelacht. Want ieder een heeft in zich een streven naar harmonie, naar eensgezindheid, naar nationale saam- hoorigheid en daarom is het wel eens nuttig He* dooit sinds hedenmorgen half 8. Eindeijjk Het dooit. Sedert vanmorgen half 8 is, sinds b(jna 2 weken, het kwik weer tot boven het vriespunt gerezen en wij mogen wel als de wenseh van de ge- heele bevolking aannemen, dat het nu maar b l(j f t dooien. We hebben meer winter gehad dan in vele vorige jaren samen en zullen nog langen tijd de her innering behouden aan dien „histori- schen winter van '40". Wij laten hieronder nog het verloop der temperaturen volgen: Gistermorgen 8 uur vroor het, on danks den regen, 0.8 graad, om 2 uur s middags 1.5 graad, om 5 uur —1.9 graad, om 10 u. 's avonds 2.4 ?raad (de laagste temperatuur), om 12 ïur vannacht 2. graden, om 4 uur 1.2 graad, om half 8 hedenmorgen [vees het kwik de stand 0.0 aan en om 8 uur eindelijk 0.3 graad roven 0. De verwachting luidt: aanhoudende looi, maar er bljjft een mogelijkheid restaan, dat het weer gaat opvriezen. Groningen bijv. noteerde om 8 uur van morgen nog 4 graden vorst. In alle overige plaatsen des lands echter dooide tiet eveneens. De barometer loopt langzaam op, ïoeh maakt een vrij onrustigen indruk. IVind is er niet. aan diegenen, die uit deze moeilijkheid niet meer kunnen komen, aanwijzingen en voor lichting te geven. Er is de groep menschen, die de beginselen van den mensch niet samen wil laten gaan met de staatkundig vraagstukken. En er is geen anti-revolutionair, die het met die rede neering eens kan zijn. Want God heeft de Overheid aan het volk om der zonden-wil gegeven (Synode van 1619) en daaraan moeten wij gehoorzamen. Spr. gaat hierop nog dieper in, waarbij hij wgst op de Openbaring, die ons als het ware de leidraad heeft gegeven, hoe wij hier op aarde ons leven moeten doorbrengen. En als wij, a.-r., nu leven volgens dien leidraad, dan kan het toch niet mogelijk zijn, dat wij deze beginselen laten schieten bij de behandeling van staatkundige vraagstukken? Er zijn weer anderen, die beweren, dat alle beginselen hun beteekenis hebben en dat ze daarom bij elkaar moeten worden gebracht, S.D.A.P., R.-K., V.-D., C.-H., A.-R., enz. in één eenheid. Dit beteekent, dat alle beginselen van de zelfde waarde zijn; dat het dus onverschillig is, van welk beginsel méh is. En dus... men neemt eigenlijk beginselloosheid tot eigen prin cipe. Wij, anti-revolutionairen, moeten onze ge bondenheid aan God belijden en daarom moet de A.-R. partij blijven en niet ten onder gaan in die z.g. gewilde nationale eenheid. „En toch pleiten wij voor nationale politiek,- maar alleen op den grondslag van zijn begin selen, en die beginselen drukken uit, wat Christus heeft nagestreefd in zijn leven op aarde, Dat is het eenige wat ons helpen kan." Aldus besloot de heer Schouten zijn uiteen zetting van de nationale politiek der A.-R. Na een kore pauze was er nog gelegenheid to het stellen van vragen, die door spreker werden beantwoord. Bij K.B. van 1 Februari is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. Lens- velt, ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Den Helder. van 5 Februari 1940. BEVALLEN: R. F. van BilderbeekRupp z.; C.'JansenDelfos d.; M. van de Geer Schweikert d.S. Smallegangevan der Vaart d.; A. MiddelkoopKoorn d.; W. Beukers Engel z. Jonges, wie kriegt vandaog een nieë bie de troep, die kump uut het depót vandaon, in de plaotse veur die olde Knoert, die gisteren af-e-zwabberd is. 't Zal mien benieuwen Tom, wat dat veur een linkmiegel is. Noe, zooas ik geheurd hebben, kump dat mal mens uut de Zaan-streke en noe, dan weten ie het wel Boris, dat bint van die gisp-boffers... Tegen 12 uur kwam de nieuwe aanwinst zich melden bij den sergeant en stelde zich voor als Jaap Zuur. Doch niet zoo gauw had Boris hem in de gaten, of hij vloog op hem af en viel hem om den hals. Allemachies Jaopie, hoe is het meugelrjk; ken je mien nog? Wel alle duvels, bin ie het Boris? Jao man, hoe geet het, waor heb ie al die tied e-zeten. Hé jonges. mag ik oe veurstellen, mien slaopie, van uut de kazerne, toen we nog veur ons nummer onder dienst waoren. Plotseling was alle nieuwsgierigheid ver dwenen en kon Jaap zich in de algeheele be langstelling van ons allen verheugen en zich tegelijkertijd als een nieuwe aanwinst voor de bende van de roestige spuit beschouwen. Mannen hebben jullie ook een bakske leut voor me? Mien maage hangt mien zoowat an flarden in de buik. Natuurlijk kerel, met suiker en melk? Wel, dat is hier een goeie boel niet, Boris. Ja man, buitengewoon. Hier, disse is mien waopenbroeder Tom, een beste vent, die ook argens uut Nederland vandaon kump, Waor, zul ie gauw genoeg wéten, dan mot ie maor is naor zie'n spraoke luusteren. Aangenaam, m'n naam is Jaap Zuur. Noe, wie zult wel is kieken, Boris, wat veur eene zoerprume het is, wat ie. Dat zal ons de toekomst wel leeren, Tom. Tjonge, Boris, wat is het hier anders een malle beweging niet, hier in 't hooge Noorden. Ik brak amper m'n nek hier op straat, van wege de groote klompen ijs en dergelijke. Jao, kerel, het is toch al zoo'n malle win ter, disse keer, maor hier denken ze ook nog, als 't winter is, mot 't maor winteren ook, met al de gevolgen van dien. Maor Jaop, om kort te gaon, ik zal oe noe effen naor ons „Heeren- huus" transporteeren, dan kun ie joen nest in orde maoken en dat zal wel noodig wezen, want ie komt weer, zooals vroeger naost mien te liggen. Man, Borissie, wat zal 't weer een beste tied worden, jong. Ik verheug me al op de diverse avonturen die we natuurlijk weer saomen gaon beleven, wat? Jaop, weet ie wat we noe mosten doen? Een verbond sluiten, met Tom. Ik ben jullie man, boys, van de bakskast. Alla dan, noe kriegt wie dan, een onder deel van de bende de roestige spuut in den vorm van „die Dreibund" voor het voetlicht. Kom op, dan mot ik oe eerst een jens in joen poot verkoopen, want ie motten joen naome met bloed zetten op 't pampier. Haal is m'n jassie, Boris! Wa-blief Haile Selassie, bedoel ik, dat is mien lijf spreuk, om mezelf moed in te gieten. Goed zoo, ouwe. Is 't ook naor joen zin, Tom? Haal is m'n jassie, Boris; we zullen zien wat de toekomst brengt. En zoo gaat de tijd verder, doch nu niet meer alleen met Tom en Boris, doch ook met het derde lid, Jaap! Dick, Donderdag a.s. treedt in het Algemeen Mili tair Tehuis, Spoorstraat, voor de Vrijz. Herv. Vrouwenver. Ds. Meijer uit Enkhuizen op. met een lezing, met lichtbeelden, over prof. Schwei- zer. Het zal een weldaad zijn te luisteren naar. de lezing over het leven van dezen groote on der de menschen. Waar we overal zelfzucht en leugen aantreffen, is hier een leven, dat toren hoog uitsteekt boven het leven van duizenden. Man van bizondere gaven, doctor in de wijs begeerte en in de medicijnen, die zich naar Donker Afrika begeeft, om daar in een leven van dienende liefde, de zwartjes tè helpen. Dat deze hulp niet altijd gewaardeerd werd, daar van vertellen de boeken van prof. Schweizer. Geweldig groot waren de moeilijkheden, die prof. Schweizer overwinnen moest, de strijd tegen de natuur en tegen den onwil van- de menschen. Maar hij zette door en hij won de harten van zijn patiënten. Het is een wonderbaar leven, dat van dezen eenvoudigen geleerde. Ds. Meijer zal er Donderdagavond van vertellen en de lichtbeelden zullen ervan getuigen. Men mag deze lezing niet verzuimen. Het is een verfrissching in dezen tijd, waarin men niet anders hoort dan van vernieling en vernietiging. De toegang is vrij. Aan het eind van den avond zal een collecte worden gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor het werk van prof. Schweizer. Gisterenmiddag is te 's-Gravenhage ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van jhr. ir. M. Rappard, in leven ouddirecteur van den Scheepsbouw der Kon. Ned. Marine. Onder degenen, die van hun belangstelling blijk gaven, bevonden zich o.m. de heeren G. 't Hooft, chef van het bureau scheepsbouw van het departement van Defensie, A. van der Sluis, gep. schout-bij-nacht-titulair, ir. S. Vis- man, directeur van de Rijkswerf in Den Hel der, J. de Wal, gep. schout-bijmacht A. Muh- lenfeld, oud-directeur van het Binnenlandsch Bestuur, L. E. W. van Albarda, gep. gen.-maj., kapitein ir. L. Troost, directeur van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wagemn- gen en ir. G. de Rooij, hoofdingenieur van de Marine. In de aula voerde een zwarger van den over ledene, gep. luitenant-generaal M. Ridder van Rappard, het woord. Hij wees op het plotse linge heengaan van jhr. Rappard, die de schit tering van de wereld niet gezocht had, doch wars van alle praal en vreugde van gezin en werkkring geleefd heeft. Spr. schetste den overledene voorts als vriend en teogewijd va der en echtgenoot. Namens den minister van Defensie, ambtenaren van zijn afdeeling en de ingenieurs van de marine voerde hierna de heer 't Hooft het woord. In de vele jaren, dat hij den lande gediend heeft, heeft de overle dene waardeering gevonden bij degenen, die met hem samenwerkten. Hij heeft talrijke be langrijke opdrachten uitgevoerd, zonder zich op den voorgrond te stellen. Nadat de kist onder de tonen van Aases Tod grafwaarts gedragen was, dankte gene raal Van Rappar.d aan de groeve voor de be langstelling. GEKEGELD VOOR CENTRAAL GENOOTSCHAP. De penningmeesteresse werd kortelings ver blijd met de afdracht van het batig saldo van de Invitatiekegelwedstrijden, gehouden op de nieuwe banen van „De Pool". Onzen hartelijken dank aan de schenkers voor deze ruime gift 31.79) ten bate van de kinderuitzending, die in deze tijden den steun van velen zoo zeer behoeft. RECTIFICATIE KRUISWOORDRAADSEL. In de oplossing van het raadsel der vorige week staat: Achter Hor. 78 Competitie en achter Vert. 11 Ina. Dit moet zijn: Competentie eiv I.r.a. De boot van Den Helder naar Texel zal vanmiddag half 4 uit de haven vertrekken. Nagekomen voor „Hulp aan Finland": 5. van P. E. en echtgenoote. GENUA-EXPRESS. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting met m.s. „Christiaan Huygens", onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Donderdagmiddag 8 Februari te 13.51 u. van Genua zal vertrekken. Aankomst Vrijdagmiddag 9 Februari 17.52 te Roosendaal. 18.48 te Rotterdam (Delftsche Poort) en te 19.31 in Den Haag (Hollandsche Spoor). Naar wjj vernemen zal Maandag 12 Februari het scheidsgerecht voor amb- tenaren, 's avonds ten 8 ure, zitting houden in het Raadhuis, alhier, onder Ia voorzitterschap van Dr. C. H. Kettner, ;j ■j ter behandeling van het klaagschrift j; 2 2 van den directeur der Gem. Reiniging 2 en Plantsoenen, den heer P. H. L. I I II Maas, tegen zijn schorsing. I t Voor den heer Maas zal als verde- U 2 diger optreden, Mr. Dr. J. A. E. Buis- 1 2II kool, van Schagen. De conferentie te Belgrado is verloopen, zoo als men dat had mogen wenschen voor den Balkan en voor Europa. Men heeft zich nog sterker aaneengesloten en besloten neutraal te blijven. Men heetf door samenwerking de be staande betrekkingen verbeterd. Men zal de onderlinge belangen bevorderen en er naar streven den vrede in den Zuid-Oosthoek van Europa te bewaren. De niet in den,oorlog betrokken staten beseffen wel heel duidelijk, dat alleen een strikte neutraliteit ten opzichte van de strijdende partijen hen het langst buiten den oorlog houden. Niet onvermakelijk is de wijze waarop de oorlogvoerende landen reageeren op het eind resultaat van de conferentie. Duitschland ziet het als een slag voor de geallieerden, omdat deze er niet in geslaagd zijn de blokkade tegen Duitschland te versterken, door Zuid-Oost- Europa in het conflict te betrekken. Het is wel onwaarschijnlijk, .dat de geallieer den de conferentie te Belgrado zouden hebben willen gebruiken, ter versterking van hun positie, maar daaraan tilt men in Berlijn niet zwaar. Natuurlijk is het waar, dat Engeland, evenals Duitschland en Rusland dat doen, hun invloed op den Balkan trachten uit te breiden, omdat het inderdaad van groote beteekenis is, voor het uiteindelijk resultaat van den oorlog, Welke houding de Balkanstaten zullen aan nemen. Het resultaat echter van de Balkan conferentie beteekent dus op het oogenblik voor geen der strijdende partijen winst, noch verlies. In Frankrijk en Engeland is men eveneens tevreden over het resiïijaat. En die uiting is wellicht meer oprecht, Jan die uit Berlijn. Van het Westfront is nog steeds weinig nieuws. Men blijft daar in stelling tegenover elkaar liggen en tot gerechten komt het prac- tisch niet. De luchtoorlog is evenmin nog van beteekenis. Dat zal' waarschijnlijk straks wel veranderen, als het weer toelaat geregelde vluchten te maken. De zee-oorlog gaat zijn gang, doch heeft toch ook niet dat resultaat gebracht, dat men er in Duitsche kringen van verwacth had. Hoewel.^.... een verlies van 40 schepen enkel en alleen van een neutraal land als Noorwegen, er wel op wijst, tot welk een vernietiging men in de laatste vijf maanden is overgegaan. De Finnen hebben opnieuw een groot succes geboekt. Zjj brachten den vijand een belangrijk verlies toe, door de ver nietiging van de 18e Sovjetdivisie, bij het Ladogameer. Voor den vijand beteekende dit een verlies van 15 20.000 man. Niet alleen is dit verlies materieel een belang rijke slag voor Rusland, maar ook moreel is de overwinning voor Finland van groote beteekenis. Waarschijnlijk is, dat de Rus sen hierdoor hun pogingen om door de Mannerheimlinie heen te komen, zullen moeten opgeven en dat zij zich nu nog meer zullen bepalen tot luchtaanvallen op steden en dorpen, op wouwen en kin deren, op de vernietiging van heel Fin land. Een spoedige hulp aan Finland is drin gend noodig. Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres; Polderweg 34 - Te'ef. 228. Natuurhistorisch Museum, le Vroont3raat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Bakvisch". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Cassidy's beschermelinge" en „De Vlie gende bende".. Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Big van het Vreemdelingenlegioen". Heden. Casino, 8.30 uur: „De Nacht van Bess" door T.A.V.E.N.U. Woensdag 7 Februari Musis Sacrum: 8.30 uur feestavond N.R.V. Donderdag 8 Februari. Mil. Tehuis. Spoorstraat, 8 uur: Lezing met lichtbeelden over prof. Schweizer. Barometerstand Den Helder Maximum temp. lucht Laagste tempperatuur Wind: Licht op 762,2 4-0.3 —2,4 stil 5.24

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5