Rotterdam krijgt een moderne diergaarde vuren van Tohr Het meisje Met weiden en ierrassen door Edgar Rice Burroughs uticU£uticA>io4Mi Ontploffing aan boord van tankschip Radioprogramma REIGERS ZULLEN HUN OUDE NEST MISSEN. Zou het de pinguins in hun nieuwe woning bevallen? TARZ AN en de De rechtgeaarde Rotterdamrrier verwacht zeer veel van het jaar 1941. Dan toch zal de enorme Maastunnel gereedkomen en met haar alle verandering en verbeteringen in de stad, welke uit de nieuwe tunnel voort vloeien. Dat er op het oogenblik veel ge bouwd en gebroken wordt in de Maasstad staat wel vast; ieder die de stad bezoekt, zal het op pijnlijke wijze kunnen constatee ren; op vele plaatsen is het wegdek open gebroken en ontelbaar vele verkeersborden wijzen het verkeer den goeden weg. Bijna alle groote werken, welke thans te Rotter dam onderhanden zijn, vloeien voort uit den bouw van den Maastunnel. Om het te ver wachten verkeer dat uiteraard zeer druk zal zijn een doorgangsweg door Rotterdam te geven, moesten tallooze nieuwe wegen worden aangelegd, oude gebouwen die in den weg stonden werden gesloopt en nieuwe er voor opgebouwd. Een slachtoffer van de tunnel is ook de oude diergaarde, die de meeste Rotterdammers, hoe oud zij ook zijn, van kindsbeen af kennen als een rus tig, vertrouwd plekje. Zij stond daar als een oase temidden van het woe lige grootestadsverkeer en wie rust zocht kon het bij haar vinden. Thans bestaat zij niet meer. Een groot plein, als verbindingsweg tusschen den Coolsingel en de nieuwe wijk Blij- dorp, zal komen op de plaats, waar eens de leeuwen en tijgers brul den en de apen hun malle kunsten voor de opgetogen kinderen vertoon den. Op 31 December, 's avonds om 5 uur pre cies, zijn i de toegangshekken van de goede oude diergaarde voor het publiek gesloten. Sindsdien zijn de sloopers er aan het werk geweest en de verwoestingen die zij op het terrein langs de Kruiskade hebben aange richt, vervulden velen met ontzetting. Heel langzaam is het tot het publiek doorgedron gen, dat de diergaarde werkelijk zou weg gaan. Twee en tachtig jaar lang heeft de Rotterdamsche Diergaarde het stadsbeeld beheerscht en in die twee en tachtig jaar is er heel wat gebeurd. FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton 12. Lord Harlsmore, ik heb een partner voor u gevonden, riep ze kom hier, dan zal ik u vooratellen. Ze liep de rookkamer binnen. George wend de zich tot Lilian. Lord Harlsmore, zei hij fluisterend, is de zoon van gravin Harlsmore, wier diadeem gestolen is. Hebt u redenen om liever niet met hem te spelen? Lilian keek hem met een hooghartigen blik aan en draaide zich om. Ik vraag het alleen, ging hij haastig voort, omdat ik niet wil, dat u in moeilijk heden komt. Geloof mg Mevrouw Amherst verscheen met den jon gen lord. Lord Harlsmore, mag ik u, juffrouw Tur ner voorstellen; juffrouw Turner, lord Harls more. Lilian wist het eerste oogenblik niet hoe ze het had, want de jongeman, die haar werd voorgesteld, was niemand anders dan de jon geling met 't engelengezicht" en het geruite pak, die den vorigen middag in de lunchroom geweest was. Ik geloof, dat juffrouw Turneren ik el kaar al eerder hebben ontmoet, maar ik kan mij niet herinneren waar, zei hg. Lilian stond In twijfel. Moest zg de waarheid vertellen of niet? Zij besloot haar vaders prin cipe trouw te blijven. Lord Harlsmore is een klant van mijn tante zei ze eenvoudig. Hg heeft mij gisteren in de lunchroom gezien. Mevrouw Amherst liet een lichten zucht hooren. Juffrouw Turner is een nichtje van juf frouw Watt, die die aardige lunchroom in de Reigers missen hun nesten. Groot zal de verandering zijn, wanneer het nieuwe plein is aangelegd en men de nieuwe diergaarde ergens in Blijdorp moet zoeken. Een der grootste bezienswaardighe den op zoölogisch gebied, die niet meegeno men kan worden naar Blijdorp, is de reiger kolonie. Straks over eenige weken al komen deze trekvogels van hun winterver blijf terug en dan zullen ze slechts een klein gedeelte van de oude bekende nestboomen terugvinden. Jaar in jaar uit zijn ze gewoon geweest, in de boomen van de diergaarde den zomer door te brengen, thans zullen zij een andere plaats moeten zoeken. De vo gels zullen zich wel redden, daar behoeven wij niet bang voor te zijn. Ze gaan hardnek kige pogingen doen de boomen op de Wes tersingel, Diergaardesingel en Kruiskade te annexeeren voor hun kolonie. Maar dan zul len er klachten komen van menschen, wier kleeding bevlekt wordt met een zeer scherp bijtende substantie en dan zal er mis schien een man van de gemeente komen met een geweer. De rest begrijpt u zeker wel. Dat de vogels dan in het hartje van Rotter dam zullen blijven, lijkt op zijn minst twij felachtig. Voorts zijn er de botanische merkwaardig heden, die niet meegenomen kunnen worden naar de nieuwe diergaarde. Er zijn de bijna een eeuw oude prachtige palmen en andere tropische boomen, die in de hoogste kassen in den vollen grond groeiden en daar een hoogte van 10 k 12 meter bereikten. Zij ga ven met de daartegen op groeiende lianen speciaal in de Floraserre een prachtigen aan blik. Helaas zijn verschillende dezer tropen- wonderen als onder de slagen van de bijl ge vallen en andere zullen volgen. Wie zoii geen weemoed gevoelen als er iets,' dat men bijna als een persoonlijk eigendom aanvoelt, zóó wordt mishandeld? De nieuwe diergaarde. Werpt men evenwel een blik op het terrein in Blijdorp, waar met verwoeden ijver wordt gewerkt aan een der nieuwste en modern ste dierentuinen van Europa, dan gevoelt men, dat er in den tegenwoordigen tijd geen plaats is voor sentiment of conservatisme. Alle veranderingen zijn nog wel geen ver beteringen, maar toch brengt het nieuwe vaak groote voordeelen. Het grootste voordeel van de nieuwe dier gaarde is wel voor de dieren. Want men wil niet langer het oude systeem van dieren tuin, waar de leeuwen en tijgers rusteloos langs de tralies loopen. Wij wenschen het dier zich schooner en vrijer te zien afteeke nen tegen een natuurlijker achtergrond. Ook in Rotterdam zullen deze nieuwe inzichten worden toegepast. Een attractie van de nieuwe diergaarde is de 40 meter hoogen uitzichttoren met trap- Highatreet heeft,, lichtte zij den jongen man in. Er kwam een verschrikte uitdrukking op het gezicht van den „Engel", maar hg slaag de erin op beleefden toon te zeggen: Ja, ik drink er wel eens thee, met een kennis van me, een paardenhandelaar. Als juffrouw Turner mij als partner wil aannemen, zal ik dat op prijs stellen. Het spijt mijbegon Lilian. Excuses worden niet aangenomen, viel de doktersvrouw haar lachend in de rede. George mengde zich ook in het gesprek. Als juffrouw Turner geen lust heeft om mee te spelen, zei hjj moeten we er niet verder op aandringen. Zijn inmenging prikkelde Lilian en ze zei met een uitdagenden blik op haar tegenspeler van dien ochtend: Het zal me een genoegen doen, lord Harlsmore, morgen samen met u te spelen; ik ben er van overtuigd, dat we als overwin naars uit den strijd zullen komen. Natuurlijk, antwoordde de jongeman be leefd, maar zijn gedachten werden door andere dingen in beslag genomen dan door den aan staanden wedstrgd. HOOFDSTUK X. De schrik. Terwijl ze met mevrouw Amherst naar huis wandelde, moest Lilian zichzelf bekennen, dat zg zich nooit in haar leven zoo vernederd had gevoeld. Het was afschuwelijk dat haar inzet van dat spel een belofte moest zijn tot zwij gen, maar het afschuwelijkste van alles was het feit, dat zij verloren had. Niet dat zij zoo graag tegen hem wilde praten; dat begeerde pen en een lift, een onmisbaar bouwwerk zeker in dit stadsdeel, dat interessant is om vanuit een hoogte te bezien. Weiden midden in de stad. De nieuwe diergaarde zal niet streven naar een zoo groot mogelijk aantal diersoorten, doch men zal met een kleiner aantal dier soorten volstaan en dan elk in een zeer groot aantal. Zoo zullen bijv. de olifanten, die des zomers op een enorm buitenterras zullen loopen, het nieuwe terrein een zeer bijzonder aspect geven. Vele uitgestrekte weiden zullen kudden bevatten van één, hoogstens twee diersoorten: herten, antilopen, bisons e.d. Getracht zal worden, den opzet ..groot" te houden, te bereiken een fraaien parkaan- leg, waar het, tegen geringen toegangsprijs voor de bevolking boeiend is en gezellig om te vertoeven en waar het oog te gast gaat en de drang naar kennis van de natuur wordt bevredigd. Ziedaar wederom een no vum, dat de architect zal trachten te ver wezenlijken. Voor het hoofdgebouw, daarvan geschei den door een ruim wandelplein, ligt een groote waterpartij, waarvan bassins voor ijs beren, zeeleeuwen en pinguins deel uitma ken. Een groot café zal de scheiding vormen van het hoofdgebouw en de afsluiting van de straat. Juist aan den anderen kant, achter het hoofdgebouw, zal het aquarium verrij zen, dat tot één der grootste en modernste van onzen tijd zal worden gemaakt Ver der gaande in dit deel van den tuin vindt men 't berentheater, 'n aantal weiden, de dienstgebouwen en opslagterreinen. Kamee- len, lama's, bergdieren, zebra's, apen (op een apenrots), giraffen, watervogels, zullen onder meer tot het „tableau de la troupe" behooren. Deze korte omschrijving van de nieuwe Rotterdamsche Diergaarde zal een indruk geven, van wat in Blijdorp wordt gebouwd. In den zomer van 1940, binnen enkele maan den dus, zal de Rotterdammer wederom een diergaarde hebben, grooter en moderner dan welke ook in ons land. Het zal een Paul Kru- ger-park in het klein zijn, maar dan meer aangepast aan den modernen tijd. Bemanning van 53 koppen in veiligheid. Be „Ceronia" vervolgt haar reis. Bij de directie van de petroleum- maatschappij „La Corona", een dochtermaatschappij van de Ko ninklijke Shell, is een telegram ont-' vangen van den kapitein van het motortankschip „Ceronia", waarin medegedeeld wordt, dat gisternacht omstreeks half vier een ontploffing midscheeps heeft plaats gehad. Deze ontploffing veroorzaakte nogal wat schade. Het schip kan echter zijn reis ver volgen. De .kapitein seinde nog aan de reederij, dat aan boord van de „Ceronia" alles wel is, zoodat geen persoonlijk letsel zou zijn toegebracht. De „Ceronia" was op weg naar Rotter dam en de ontploffing heeft vermoedelijk vlak bij de Engelsche kust plaats gehad. Het schip is onder commando van kapitein Velthuis en heeft een bemanning van 53 koppen aan boord. Dit zijn 14 Europeanen en 39 Chineezen. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414 4 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 11.00—11.30 en 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.00 Causerie „Ziekenverpleging aan huis ln moeilijke tgden". 11.30 Voor de vrouw. ze heelemaal niet. Maar als het eens noodig mocht zgn iets tegen hem te zeggen, zou ze eerst zijn toestemming moeten vragen. Ik hoop, zei mevrouw Amherst, dat u prettig gespeeld hebt, met meneer Hem- mings. Ik vind het verschrikkelijk, antwoordde Lilian met beslistheid; hg is zoo gruwelgk verwaand. Zoo vindt u? Mevrouw Amherst fronste de wenkbrauwen; ze was van oordeel, dat een meisje uit een winkel" niet het recht had critiek uit te oefe nen op jongelieden van goede familie. Daarom, vervolgde Lilian had ik ook niet veel lust morgen weer mee te spelen. Mevrouw Amherst zei haar een beetje stijfjes goedendag. Dat meisje begon zich heel wat te verbeelden, dacht de doktersvrouw. Na het eten deed Lilian haar schortje voor en nam haar plaats in de lunchroom weer in. Ze had het den heelen middag erg druk, maar ze deed het werk met plezier. Laat in den middag, toen de winkelende dames naar huis waren, kwam lord Harlsmore binnen. Hij ging naar zgn gewone hoekje en glimlachte in 't voorbijgaan vriendelijk tegen Amy. De cas- sière bloosde en keek Lilian met haar bruine oogen smeekend aan. Neen, kindje, zei Lilian, die de beteeke- nis van het zwijgende verzoek onmiddellijk be greep. Nu ik weet dat die sprookjesprins een graaf is, vind ik dat spelletje een beetje gevaarlijk voor je. Lilian ging langzaam naar zgn tafeltje toe; lord Harlsmore glimlachte toen hjj haar zag. We ontmoeten elkaar nogal eens, merkte hij op. Ja, wilt u thee en geroosterd brood heb ben? 27. Het lot van Tarzan en zgn vrienden scheen nog maar een kwestie van seconden te zijn. Vlak voor hen verrees uit het water een ge weldige rots. Ze moesten dus plotseling de boot zien te keren of ze kwamen aan de oever af", zei Perry. „O," mompelde Dr. Wong, „mo gen de wgze mandarijnen ons redden uitde han den van deze gele vijanden". Zijn gebed werd gevolgd door een regen van speren, die echter geen van alle doel troffen. Onderwijl hadden de scherpe ogen van Tarzan de voet van de rots afgezocht. Het was onmogelijk dat de 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichtten ANP, hierna: Gramofoonmuz. 1.00 Cor Steyn's Accordeon-band. I.151.45 Roslan-orkest. 2.00 Haakles. 2.30 VARA-orkest en solist. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Rosian-orkest. 6.30 Cyclus: „Motieven tn de hedendaagsche religieuze strgd". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Uit de vakbeweging. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 De Ramblers. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Utrechts Stedelgk orkest, Nederlands Ka merkoor en solist. 10.15 Schuldig en onschuldig. 10.25 Esmeralda. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-orkest en solisten 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. Graag. Ik verheug me al op onzen wed strijd van morgen. Ik ben bang, dat ik niet zal kunnen ko men; misschien moet ik onverwacht naar de stad terug. Och, dat zou mg spgten. Hg zei het zonder veel belangstelling, want hg keek telkens naar de deur. Is meneer Warden er al geweest? Neen. Zij veronderstelde, dat hij met meneer Warden den ordinairen, opzichtigen vriend van gisteren bedoelde, van wien hij dien morgen verteld had, dat hij paardenhandelaar was. Ik hoop, dat hg niet lang wegblijft; ik moet hem spreken en ik heb niet veel tijd. Na een poosje kwam Lilian terug met de thee. Ik -wilde u wat vragen, zei lord Harls more. Als meneer Warden komt, wanneer ik al weg ben, wilt u hem dan iets van mg geven Natuurlgk. Het is zo vervelend, dat het zoo loopt. Nu ik haast heb komt hij juist laat. Lilian ging heen en Lord Harrismore dronk haas tig zijn thee uit. Na een paar minuten zag Lilian, dat hg haar wenkte. Ik moet gaan. zei hg, toen ze weer bij hem kwam; ik heb een afspraak met mijn moeder en zg is altijd zoo uit haar humeur als ik haar laat wachten. Wilt u hem dit ge ven? De jonge lord haalde een vierkant pakje uit zgn zak, netjes in bruin papier verpakt. Hg keek snel om zich heen. Houdt het goed donker, wilt u? Donker? Wat moet ik donker houden? Dit. O, het zgn zeker fotografische platen! terecht en zouden dan weer in de handen der gele mannen vallen. Toen, alsof ze door een tooverkracht waren opgeroepen, verschenen uit de spleten van de rots een aantal nieuwe reuzen, die gereed stonden de inzittenden van de boot met hun speren aan te vallen. „Ze heb ben de drums gehoord en komen nu op ons rivier hier zo plotseling kon ophouden. Er moest ergens een uitweg zgn. Daar! Die zwar te opening! Daar moest het zgn! Maar om dia opening te kunnen bereiken moesten ze zich zelf blootstellen aan een regen van speren en stenen. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP). I.00 All Round sextet en gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.25 Harp, fluit, klarinet en cello. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.45 Causerie over ilchamelijke opvoeding. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie „Vrije tijd". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Militair orkest en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „De verscheidenheid van volks karakter in ons land". 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Nederlands strijkkwintet. II.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Fotografeert u? Ik ook. Tenminste, ik druk op het knopje en een man in een fotowinkel doet de rest! U hebt het goed geraden, zei lord Harls more zichtbaar opgelucht. Het zgn foto's yan mijn moeder; ik heb ze zelf genomen. Als er licht bij komt zijn ze bedorven; dat weet u natuurlgk als u zelf fotografeert. Dat spreekt vanzelf. Doet uw vriend ook aan fotografeeren? Och, dat is tegenwoordig zoo'n populaire liefhebberij. Ja, hg is een uitstekend amateur; hij is buitengewoon handig in ontwikkelen en afdrukken. Hij houdt er wel huiselijke liefhebberijen op na, voor een paardenhandelaar! kon Lilian niet nalaten op te merken. Lord Harlsmore gaf Lilian het pakje en toen ze het in de hand had, wist ze onmiddel lijk, dat de inhoud niet uit fotografische pla ten bestond. Zult u het niet openmaken vroeg hij eenigszins beklemd. Natuurlijk niet. Ik open geen pakjes die aan anderen behooren! Ik ben bovendien hee lemaal niet nieuwsgierig. Trouwens, ik ken het origineel. Kent u mgn moeder? vroeg hg ver schrikt. Alleen van gezicht. O, natuurlgk. Ik geloof, dat iedereen haar van gezicht kent. Is ze erg van streek door het verlies van haar diadeem? Het kasteel zit stikvol detectives, ver telde lord Harlsmore op geprikkelden toon. Dat is op zichzelf als genoeg om iemand van streek te maken. Ik heb mgn moeder al herhaaldelijk gezegd, dat het bespottelijk is zooveel vreemden in huis te halen. Ze stelen eerder juweelen dan dat ze ze opsporen. Maar mgn moeder wil dat niet inzien. Zij keeren alles ondersteboven om het ding te vinden. Vanmorgen hebben ze den vijver afgevischt; het is eenvoudig idioot om te veronderstellen, dat iemand eerst de moeite neemt een kost bare diadeem te stelen en hem dan in een vg ver zou smijten. Ik vond vanmorgen een vreemden vent in mijn slaapkamer; ik zou wel eens willen weten, wat hij daar ver wachtte te vinden. Misschien verdenkt hg u, zei Lilian met een matten glimlach, maar haar oogen ble ven ernstig. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7