dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Regeering gaat doelbewust haar eigen weg Volksraad zal worden gehoord De beteekenis voor het land, voor de Marine en onze stad Slagkruiserbouw Onze plaats in de wereld met één slag veranderd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8846 in haar Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag oyer de begrooting van Nederlandsch- Indië, Iaat de Regeering zich als volgt uit over de kwestie der ma- ritieme verdediging van NederL- öok de Regeering kan geen waardeering hebben voor de wij ze waarop schrijvers, die terzake geenerlei verantwoordelijkheid dra gen, zich in couranten en tijd schriften nopens de voorgenomen vlootversterking hebben uitgelaten. De Regeering gaat echter in deze aangelegenheid doelbewust haar eigen weg, waarbij de verschillen de ambtelijke adviezen, voor zoo ver noodig mondeling toegelicht door gezaghebbende marine-des- kundigen tot richtsnoer worden genomen. Te dezer zake kan thans worden medegedeeld, dat de Re geering na rijp beraad haar ge dragslijn heeft bepaald. ZIJ HEEFT BESLOTEN DEN AANBOUW TE BEVORDEREN VAN EEN DRIETAL SLAGKRUISERS. Een wetsvoor- draclit terzake zal te zijner tijd, nadat de Volksraad zal zijn ge hoord, aan het oordeel van het Parlement worden onderworpen. In afwachting daarvan meent de Re geering zich te mogen onthouden van beschouwingen over de uit breiding van de maritieme weer middelen in Indie. Den Helder zal in ruime mate profiteeren van de vlootplannen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DRIE SLAGKRUISERS voor Nederlandsch-lndié t zoo-goed-mogelrjk systeem. maritiem verdedigings - l 'Mi i (Van een marine-medewerker). Een wijs besluit van vérstrekkende beteekenis is genomen. Door de Regee ring is een langverbeid wetsontwerp, regelende de versterking der maritieme middelen, bij de Staten-Generaal inge diend. Een wijs besluit, genomen na rijp beraad! Angstvallig is de publieke opinie gepeild, nauwgezet zijn de de tails overwogen, met ernstige zorgvul digheid is de internationale toestand bezien en de plaats van Nederland in den politieken chaos van het heden be paald. En dat de Regeering niet over één naeht ijs is gegaan, i verhoogt slechts de waarde van deze beslissing. Het feit, dat het der Regeering niet licht kan zijn gevallen, met zulke in grijpende plannen voor het voetlicht te treden, plaatst het uiteindelijke besluit op een hooger plan, hetgeen het ook verdient. Want deze beslissing over de defensie ter-zee is van vér-strekkende beteeke nis. In het bestek van een' couranten artikel zullen wij in 't kort aangeven waarom. Wij zien op de eerste plaats in dit wets ontwerp een bewijs van sterk nationaal be wustzijn, het volledig ontwaken van den ern- stigen wil om ons-zelf te zijn, onze huid duur te verkoopen en juist als de Finnen, tot het uiterste te gaan in opofferingen voor het lieve vaderland en de vrijheid. Nederland is ontwaakt uit den droom, waarin het 4 jaren geleden nog verloren was, klaar wakker ge worden, om gezond van lichaam en geest den strijd der toekomst te strijden, indien het niet anders kan. Wij zien dit wetsontwerp als een bewijs, dat de geestkracht en de spirit onzer Vade ren nog vaardig is over dit geslacht. Sinds Adm. Koopman in 1781 den slag van Dog- gersbank vocht, verwaarloosde Nederland zijn zeemacht, was Nederland vergeten, dat het handhaven van zijn cultuur berust op het handhaven van zijn belangen in Europa in Oost- en in West-Indië, ja, over geheel de we reld, waar Neerlands vlag van den mast waait. Wij moeten nog een eeuw verder terug gaan m onze historie om een tijdstip te vin den, waarin wij zopals nu een zeemacht wilden bouwen, welke in verhouding stond met onze plaats in de wereld, onze staatkun dige, onze economische en onze geestelijke plaats. Dit is de kern van dit besluit, dat het onze plaats in de wereld met één slag verandert. Niet, dat wij agressiever wor den, niet dat wij minder neutraal zouden zijn. Neen! Doch meer zelfstandig zullen wij staan in den chaos om ons heen: zelf standiger in onze vriendschap, zelfstan diger in de manier, waarop wij onzen wil tot zelfstandigheid toonen kunnen, zelf standiger in de verdediging van wat wy meenen ons recht te zijn. Door dit besluit, door deze krachtige wils uiting wordt onze positie, de Staatkundige positie van het geheele Rijk, een andere. In de wild-bruischende politieke wateren van den Pacific zal daar Nederlandsch-Indië liggen als een dam, die den stroom reguleert. Wij zullen de tegenstrijdige krachten, die hun conflicten zouden kunnen uitvechten, in, over en om ons, in evenwieht brengen en daarmede den strijd buiten der Vaderen Erf houden. Wij zullen eiken tegenstander, ieder, die zich zou willen vergrijpen aan ons goed, aan datgene, wat voor ons onmisbaar is, dwingen om zich ten volle in te zetten. Met een waarachtige Nederlandsche vloot in Indië, zal hij zich wel twee maal bedenken, eer hij zich steekt in onze zaken. En niet alleen de schepen zullen hem afschrikken, maar óók de wil, die zich bij den bouw demonstreerde zal voor hem als een pantser zijn, waar hij niet gaarne tegen op tornt. Deze schepen op de Oceanen zullen elk een met ontzag doen opzien naar het kleine volk, dat zich fier genoeg toonde, om zóó zijn vlag te beschermen. De handel zal zich veilig voelen onder de schutse dier kanonnen en in den vrede, die zij beschermen zal het economisch leven van Nederland zich in voorspoed kunnen blijven ontwikkelen. Deze vloot zal niet eiken tegenstander de baas zijn. Maar zij zal den strijd niet schu wen en de slagen, die zij geeft, zullen hard zijn en welgericht. Voor de Marine zelf beteekent deze vloot een volledige omwenteling. Van hulp wapen in de verdediging van landgrenzen wordt zij het hoofdbestanddeel van de weer macht van den Slaat, buiten de grenzen van het grondgebied des Rijks in Europa. Voor haar is het uit met het defaitisme, met de minimum-eischen, met de schaamte om eigen schamelheid, met spijt om haar onbeduidend heid. De Marine, die het hoofd boven water hield door jaren van pacifisme en oneervolle zwakte heen, heeft in de klein-materieelvloot haar krachten voor verval weten te bewaren en een sterken kern behouden. Zij heeft van den nood een deugd gemaakt en met de ge ringe middelen, welke haar ten dienste ston den, loyaal en konsekwent gewerkt aan een Voor haar beteekent het besluit van de Regeering het leven en werken op geheel andere basis. Andere methoden, opleidin gen, strategische en tactische opvattingen zal zij moeten leeren toepassen. Het land trekt op haar een wissel van groote waar de. Wij zijn overtuigd, dat zy de wissel honoreeren zal zonder ophef, innerlyk, bevredigd en vol goeden moed. Vèr-strekkende beteekenis zal dit besluit hebben voor de economie van het land. De werven zullen daveren van het lied van den arbeid van 15 20.000 arbeiders; onze pro ducten zullen geruild kunnen worden voor de fabrikaten onzer buren, zoodat er breedere handelsrelaties ontstaan; minder steun zal worden uitgekeerd en op normale wijze zal het aan deze schepen besteede bedrag eenige malen circuleeren en voorspoed brengen; eenige duizenden jonge mannen zullen in het gedisciplineerde milieu van de Marine een eeriyk bestaan vinden en de beste krachten van onzen eigen goed-Hollandschen aard tot ontplooiing brengen. Het bestek van dit artikel laat niet toe, a bovengenoemde punten verder uit te werke. Wij stipten ze slechts aan en weten, dat w nog verre van volledig waren in het verkla. van de vèr-strekkende beteekenis dezer vier plannen. Toch willen wij nog één punt naar voi brengen, en wel de groote beteekenis van dit. besluit óók voor Den Helder. Te veel sprei..: men over de verdediging van Ned.-In alléén en vergeet daarbij, dat de Marine e. Staatsmarinj is, die niet bestemd is voor e bijzonder deel van ons souverein gebied. C 3chepen zullen daar worden geslationneerd gebruikt, waar zij het meest noodig zijn en e keuze dezer schepen wijst erop, dat men m - menteel allereerst hun aanwezigheid in Ne ;.- Indië noodzakelijk acht. Zeker is het wei. r de haven van Nieuwediep ze niet zal bev^~r. Dit neemt echter niet weg, dat ook Den Helder zeer veel goeds zal ondervinden van deze enorme maritieme versterking. 4(!ftö Officieren en schepelingen in de Oost, wil zeggen ongeveer evenzoovelen in Ne derland, Waar Den Helder wel gehand haafd zal blijven als centrum der mari tieme verdediging van Nederland, wil zulks zeggen, dat de opleidingen in Den Helder zuilen worden uitgebreid, dat groot e:i klein, modern oefenmaterieel hier zal worden gestationneerd, dat ma.erieele voorzieningen en herstellingen in ruime mate over de Rijkswerf zullen loopen, enz. De accommodatie van Den Helder (haven, dokken, inrichtingen, werkplaatsen), zal worden uitgebreid teneinde te voldoen aan de zwaardere eischen. Hierbij moet tevens niet vergeten worden dat de grondslagen van het gebruik van de Marine in Nederland zich in de laatste jaren hebben gewijzigd en dat de Marine hier, naast haar taak als hulpwapen bij de verdediging van het zeefront, mede een zelfstandige taak heeft in de bescherming van den voor bevol king, weermacht en industrie onontbeerlijke gronstoffenaanvoer. Wy gelooven, dat Den Helder in ruime mate profiteeren zal van deze vlootplannen, wanneer zij eenmaal tot werkelijkheid zyn gekomen. En zoo is deze lOen Februari een historische dag in de geschiedenis van Land en Volk van Nederland. Vervuld van blijdschap en fierheid zal ons Volk haar roeping en haar plicht in dit wetsontwerp zien belichaamd. Het zal der Re geering dankbaar zijn voor Haar bevrijdende daad en in groeiend saamhoorigheidsgevoel, de tanden opeen en onverzettelijk, de opoffe ringen dragen, die ongetwijfeld bij de uitvoe ring dezer plannen worden gevraagd. Met het besluit tot drooglegging van de Zuiderzee, is de aanvaarding dezer plannen, de grootste daad van Nederland sinds het herwinnen van zijn onafhankelijkheid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11