Noordpool-impressie's Dr. Wagemaker" ATIEK Dapper Finland op de Dank aan de Marine Op de bres voor Finland Tien jaar Speeltuinwerk 'tVriest nog 3 graden ponderdag 15 Februari 1940 Tweede Blad MadlrUeuiuJ Sensaties op het Marsdiep ff Urenlange tocht Paard op hol Volgende week een algemeene collecte Uitslag verloting Burgerlijke Stand van Den Helder De basis van het werk: „Liefde tot het kind Hallo, 385, Texels Veerhuis?". De welwil lende stem van Toon Luyckx beantwoordt yoor de zooveelste maal de vraag: „Wanneer gaat er een boot naar Texel?" In het vooruitzicht, Woensdagochtend om JO uur naar Texel te kunnen, wordt de Dins dagavond niet ingekort! Vijf minuten voor tienen zaten we in de yerwarmde kajuit van Texel's trots en glorie >,Dr. Wagemaker". Wij zijn het in dezen bar- j-en wintertijd al gewend, dat de boot niet in pnkele minuten uit Den Helder's haven is yerdwenen. Maar, Oudeschild is ijsvrij, wan neer we maar eenmaal in volle zee zijn, dan js het een kwestie van korten tijd. Conduc teur Beumkes verkoopt zijn kaartjes. „Horn- tje of Oudeschild?" is onze vraag", wel we tende, dat we thans rechtstreeks naar Texel's Jiaven zullen varen. „Laten we hopen, dat we er komen!" Dit was het antwoord van Ben man, die de grillen van de met ijs bedekte fee kent. De „Dr. Wagemaker" stoorde zich niet aan Batgene, wat zich in haar ingewanden afspeel de, deze ging recht op het doel af. Maar, het jps had ook wat in de melk te brokkelen, het ging dus niet van een leien dakje, deze af vaart. Inplaats van voorwaarts, ging de weg thans terug en zoo konden wij van uit de kajuit de cantine op de Buitenhaven aan schouwen Vreemde gewaarwording. Maar pu was de gang er in en na een half uur jvaren wij door de ijsmassa heen! We passeeren de „Marsdiep". In open zee, passeerden we het zusterschip ^Marsdiep" van T.E.S.O. Nu waren wij zeker Van de overwinning. Plotseling echter werd ide vaart gestuit door de metersdikke ijs- Schotsen, die tot onoverzienbare ijsvelden, bedekt met reinwitte sneeuw, waren bijeen gedreven. De geul, die de „Marsdiep" achter baar had gelaten was geheel verdwenen, het ;was als of er nimmer een schip had baan gebroken door deze onafzienbare ijsmassa! Ka een half uur geducht zuchten der machi- Jies, achtte Kapitein List het noodig andere bianoeuvres te maken! We keerden even om, betgeen eenvoudiger is gezegd dan gedaan! Het was een probeeren zus en zoo, een poging links, een poging rechts, maar niets 'mocht baten. Een groote bocht, misschien zou dit Uitkomst brengen, maar neen, niets baatte, Vergeefsch waren alle zeemanspogingen. ï>e leer bleek sterker dan de theorie. In het gezicht van de haven stranden is een spreek woord, dat werkelijkheid werd!... De terug tocht werd aanvaard. De pret begint... De „pret" begon echter pas... Na dat, na veel worsteling, onze mooie boot weer open water had gevonden, moesten onvermijdelijk de ijsschotsen met vele grimmige koppen worden doorbroken om het niet verlangde of beoogde doel te bereiken. De brokken ijs schoven over elkaar, als of het kinderspeel goed was, maar, na een honderdtal meters groeiden zij aan tot onoverkomelijke ijsber gen. We liggen stil Het dramatische moment was aangebro ken: Vóór noch achteruit was thans moge lijk; als een muur zoo vast zat het grootsche Échip. De directie van de T.E.S.O. verzoekt ons haar grooten dank te betuigen aan de Marine voor de snelle en afdoende wyze, waarop zij gisteren hulp ver leende, toen een van haar schepen, de „Dokter Wagemaker", in ernstige moei lijkheden verkeerde. De marine helpt... Naast vele burgers waren velen landver- dedigers aan boord en slechts één bootsman van de Koninklijke Marine. Sergeant K. de Boer, Kustwachter, was de man die uitkomst zou brengen. Deze onvolprezen bootsman was paraat, hij vervulde zijn vrijen plicht, als of het dienst was, onder het oog van zijn hoog- sten superieur. Fluks beklom hij de ijzeren trap, die parallel loopt met de dikke, logge stoompijp en klauterde vervolgens boven op de brug. Van zijn werk waren alle toeschouwers- leeken stil! Een zwaaien links, rechts, armen wijd, over elkaar, kortom, als we niet beter wisten zouden we spreken van grimassen, 4ie niets beduidden. Met onvermoeiden kracht ging hij door. Resultaat... geen con tact met de posten aan Helder's kust! Een vlag! „Een vlag!" commandeerde hij vriendelijk. Het personeel improviseerde aan een stok een vlag en... daar ging de vertooning door! Een interessant schouwspel voor hen, die als oningewijden dezen arbeid volgden! Maar deze capriolen leidden tot het vurig begeerde doel:' contact! Er kwa men lichtseinen, van het ipstituut; later van het weerkundig observatie, halver wege Huisduinen. De vuurtoren gaf licht, hetgeen door de leeken ook als een tee- ken van contact werd uitgelegd. Vanaf de commandobrug, waar ook Texel's Burgemeester, Mr. Kamp, het machtig en prachtig natuurschouwspel aanschouw de, kwam het verzoek om assistentie te vragen: „De krachtigste sleepboot of .ijsbreker!" Na een half uur zagen wjj aan den reinwitten horizon een zwarte stip opdoemen! Daar kwam de langver beide redding opdagen Over...!! Intusschen hadden de militairen ook dienst gekregen van den vaandrig, om van stuur boord naar bakboord te loopen, om beweging in het schip te krijgen, waardoor de vaart vergemakkelijkt zou worden. „OverOohver" klonk het van den voorman en zoo liepen de Jantjes heen en weer, weldra sloten deftige burgers zich hierbij aan, waardoor allen be loond werden met warme voetenDe ver kleumde handen en vingers wonnen er niets bij. Op den voorplecht waren de noodvlaggen geheschen. Een met diagonaal gele en roode strepen, de andere met de horizontale kleuren wit en blauw. Van het dreigend gevaar waren de boot reizigers zich allerminst bewust. Volle kracht vooruit! De Dr. Wagemaker ging met volle kracht voorwaarts en oogenschijnlijk lieten wij de eene schots na de andere achter ons, maar na een half uur voorwaarts gaan waren wij inplaats van recht tegenover den watertoren, van Den Helder, precies tegenover den Huis- duiner vuurtoren gekomen! De observatiepost kwam echter weer in zicht, de Nieuwe Kerk, Watertoren en Oude Kerk. Tergend langzaam naderde de sleepboot, die redding zou brengen! Daar daagde de „Alcyon" met blauw-gele pijp voor onze oogen op. kapitein N. Jongkind, Harlingen! Een ijsbreker van klein formaat. De Dr. Wage maker lag vrijwel stil! Deze kleine Alcyon, maakte een eeresaluut, door rondom ons heen te varen, door het water scherend, als of er geen ijs te bekennen valt! Een samen spraak tusschen den kapitein van de groote boot met die der kleine „over den kostprijs!!" De wetten der zee zijn anders dan die te land. De koperen spreekhoorn, die als een megaphoon zijn tonen over het ijs bazuinde, was hier de dankbare bemiddelaar. De „Al cyon" zou den weg bereiden, in de gemaakte vaargeul kon de groote de kleine volgen! Toen er een afstand van 200 meter was, lag de „Wagemaker" weer als een hulpeloos we zen vast op de plek, waar de schotsen haar weer in boeien had geslagen. De „Alcyon" ontfermde zich wederom, keerde terug naar de plaats des onheils en toen werd er intenser contact tot stand ge bracht. Drie zwoegènde mannen op den voor plecht, wierpen kabels en touwen, die aan boord van den kleinen redder werden opge vangen. Intusschen was ook nog hulp komen op dagen door de sleepboot „Hercules" van Wijsmüller. Moeizaam had deze de plaats des onheils bereikt. Aan stuurboordzijde ver gezelde de „Hercules" de „Dr. Wagemaker". En o, wonder, nu had deze „Hercules" moeite om de „Wagemaker" bij te houden, in open zee waren we thans aangekomen. Maar de strijd ontbrandde opnieuw, want thans ging het via Onrust huiswaarts. Toch behoefde deze sleepboot geen onmid dellijke assistentie te verleenen. De krachten van den ijsbreker bleken groot genoeg om de veilige haven te bereiken. De paraatheid van de Koninklijke Marine manifesteerde zich ook nog door de achter volging van het convooi, van een zwart spook, dat steeds naderbij kwam Niet meer en niet minder werden wij ver volgd door de „Amsterdam"! Deze was van uit Callantsoog naar Den Helder gestoomd om assistentie te verleenen! Vlak bij de ha ven stoomde dit schip ons voorbij! De hu mor ontbrak ook hier niet: „Heeft u assisten tie noodig?", werd er met een glimlachend gezicht ons toegeroepen. De „Dr. Wagemaker" was uitgeput. In volle overgave werd zij de haven binnen ge sleept. Wij namen, tevreden voor behouden aan komst, afscheid van elkaar, maar m'n reis genoot bracht nog even zijn wijze woorden van den ochtend in herinnering: „Laat ons den dag niet loven, alvorens het avond is!" Ernstig verwond. De paarden hebben het met de gladheid langs den weg ook hard te verduren. De die ren, die niet al te stevig op hun pooten staan, glibberen langs de gladde wegen. Ook al staan ze op scherp is een glijpartrjtje toch niet uit gesloten, terwijl de wagens ieder oogenblik naar den kant van den weg gig den en daar door de dieren nerveus maken. Gisterenmorgen om ongeveer twaalf uur reed de heer Wijngaard op een kar van Okke Visser op het Koningsplein, op weg naar huis. Het dier schrok op een gegeven oogenblik en sloeg op hol. De wagen begon te glijden, de remmen werkten niet meer en de kar maakte een slag in het rond. De wagen sloeg daarbij tegen het spoorhek. De bestuurder kwam te vallen en kneusde vrij ernstig zijn rechterbeen, zoodat hij gedwongen is tot huisarrest. Het paard bekwam een diepe wond aan de borst en nog eenige vleeschwonden. Van den wagen brak het rechter voorwiel. Ieder help en ieder offere. Als we schrijven, dat heel ons volk achter den strijd in Finland staat, dan is dat niet overdreven en als we be weren, dat ieder zou willen helpen, als hem dat mogelijk was, om het ljjden van het dappere Finsehe volk te ver lichten, dan is dat geen phrase. We leven mee met den vrijheidsstrijd van dit geslagen volk. Maar daarmee wordt Finland niet geholpen. Met sympathie hoe goed bedoeld, wordt het leed niet verzacht. Dan moet daadwerkelijk hulp worden verleend. Geld is er noodig voor het aanschaffen van verband middelen, voor den aankoop van le vensmiddelen, voor de leniging van den materieelen nood. Volgende week zal men in de gele genheid zjjn zgn steentje daarvoor bij te dragen. Dan zal in onze stad een algemeene collecte worden gehouden en ieder zal, naar zjjn vermogen, zjjn gave kunnen brengen. Het is een eere plicht! Laat men niet verzuimen, Don derdag 22 Februari een gave te schen ken voor het Finsehe volk. Hulp is dringend noodig. Dezer dagen werd door den burge meester, mede namens mevr. Jolles de Bruyn én mevr. Ritmeester, aan tal van ingezetenen, een circulaire ge zonden, met het verzoek mee te helpen op 22 Februari. Iaat men dit verzoek niet naast zich neerleggen, doch, als men lichamelijk ertoe in staat is, zjjn hulp geven. Dien dag zjjn er vele col lectanten noodig. Hoe meer stadgenoo- ten zich aanmelden, hoe sneller men de stad afgewerkt heeft. Beschouw het als een voorrecht mee te mogen hel pen aan dit werk, dat niet anders be doelt, dan een volk, dat onrecht ge schiedt, te helpen. Zend uw instem mend antwoord vóór 17 Februari in. Hieronder laten we den uitslag volgen van de verloting ten bate van de Vrijzinnig Her vormde Vrouwen Vereeniging te Den Helder, gehouden ten overstaan van notaris J. W. de Wijn op 14 Februari 1940. Tl 2. r O "0 -Ï. r O Prijsno. r O Prijsno. r O TJ <3- O 3 O 3 O 3 O 3" O 3 O a>' 3 O 3 e> 1 22 2 1564 3 1624 4 521 5 82 6 670 7 860 8 1923 1236 10 1867 11 1080 12 1053 13 1227 14 1839 15 1039 16 427 17 558 18 606 19 1051 20 33 21 1396 22 907 23 878 24 1732 25 216 26 266 27 1980 28 1776 29 464 30 487 31 109 32 590 33 1026 34 288 35 217 36 651 37 1856 38 500 39 361 40 1919 Prijzen kunnen worden afgehaald op Za- terdag, 17 Februari a.s. van 35 uur bij de secretaresse, mevrouw A. AdolfsTanis, Boerhaavestraat 47. van 14 Febr. 1940. Bevallen: C. J. Mulder—Kater, z. E. A. JacobsBoucher, z. W. SturkSchnitzen- döbel, d. Nu de weersomstandigheden van de laatste maanden weer zoo tallooze slachtoffers ge maakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen-kuur! Dat is dan hiet zoozeer omdat de raadgevers allemaal Weten, waaróm Kruschen Salts baat geeft in gevallen van zelfs de hevigste Rheumatische pijn, maar omdat zich in haast iedere familie gevallen hebben voorgedaan, van wonderlijk goede resultaten, met Kruschen Salts bereikt. Geen wonder trouwens. Al jaren en jaren is Kruschen Salts ook in Nederland ver krijgbaar, waar het bij tallooze Rheumatiek- lijders, wier pijnen men vergeefs had bestre den, een waar wonder teweeg bracht, óók bij patiënten die zonder eenig succes al alles ge probeerd hadden. Heusch, zelfs als lijder aan hardnekkige Rheumatische pijn kunt ge Kruschen n§men. De aansporende werking Van Kruschen's zes minerale zouten op lever, Jiieren en ingewanden, zal Uw: organen nieu we kracht bijzetten; ze zuHen Uw bloed gron dig reinigen en zuiveren van schadelijke zu ren. Reeds bij een kort maar regelmatig ge bruik van Kruschen Salts, zullen alle zuren, die zich in de weefsels en spiergewrichten hebben vastgezet, worden opgelost en afge voerd langs natuurlijken weg. Daarbij krijgt ge dan vanzelf verlichting van de scheuten en pijnen, die U het leven vergallen, die het U onmogelijk maken Uw bezigheden te verrichten en met een prettig humeur te Verkeeren in familie- en vriendenkring. Kru schen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. 5- 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: e. Griffiths Hughes Ltd., Manchester .(Engeland). Opger. 1756. (Adv, Precies in het laatste huis aan den Brakke- veldweg, vlak tegen de linie, woont mevr. de Graafde Weerd, bij alle vrienden van de Speeltuinvereeniging bekend en bij vele ver- eenigingen een figuur, die gewaardeerd wordt om haar ijver en initiatief. Een forsche vrouw, met een paar levendige oogen, die beginnen te glanzen als ze begint te vertellen van het werk van de speeltuinvereeniging, de vereeniging, die in het bijzonder de liefde van haar hart heeft. En dat is geen wonder, want bijna twintig jaar heeft ze al haar vrijen tijd in dienst van den speeltuin gegeven. Bijna twintig jaarJa, dat is geen vergissing, want voordat de speeltuinver eeniging „Den Helder" op gezonde basis werd opgezet, was er reeds eerder een poging gedaan om de jeugd in den zegen van -dit werk te doen deelen. Het was Volksonderwijs, dat met het idee kwam, nu een kleine twintig jaar geleden, een speeltuin op te richten. De vereeniging kende het werk van buiten en wist hoeveel waardeering de ouders in de groote steden voor het werk van de speeltuinen hadden en hoe graag de kinderen er speelden en werkten. Het wist ook de paedagogische waarde van het speeltuinwerk. Een 400 a 500-tal leden gaven zich toenter tijd op. Maar toen het op de practische uitvoe ring van de plannen aankwam, moest men bij het gemeentebestuur aankloppen en burge meester Houwing. alsmede zijn wethouders, voelden in het geheel niets voor deze fratsen. „Laat de kinderen maar naar de duinen en het strand gaan", zoo redeneerde het toenmali ge gemeentebestuur. Na eenige jaren moest de vereeniging liquideeren. Een vereeniging zon der tuinen, zonder clublokaal kon immers geen lang leven beschoren zgn. De 184 gulden, die men in kas had, droeg men af aan Volksonderwijs. Toen kwam burgemeester Driessen. Een man uit het hart van de Zaan, waar het speeltuinwerk bloeide. Bg het uitbreidings plan van de gemeente bestemde burge meester Driessen het braak liggende stuk grond achter de Crocusstraat voor de eventueel op te richten speeltuin. Wethouder De Zwart zocht mevr. de Graaf en den heer Ponstein op en animeerde hen om opnieuw te trachten een vereeniging op te richten. Men begon nu op een betere basis en met meer perspectief. De afd. Tuindorp kwam tot stand met een 2 300 leden. Bij Volkson derwijs werd aangeklopt om wat dubbeltjes voor reclame. Die werden grif afgestaan en brachten hun rente op. Het speelutinwerk groeide. Na de afdeeling Tuindorp werkte het be stuur van deze afdeeling voor een afd. Visch- markt, daarna voor de afd. Oude Helder. Het werk had de volle sympathie van het gemeen tebestuur en won de waardeering van tal van ouders, die het wat veilig vonden, dat hun kin deren, onder goede leiding, hun vrijen tijd ge zond en productief doorbrachten. Het clublokaal kreeg men in de oude Louise- stichting in de Jonkerstraat. Wat was daar veel op te knappen, zoo zei ons mevr. de Graaf. Het moest bewoonbaar worden. Er was geen licht en geen warmte, maar met den steun van het gemeentebestuur kwam een en ander voor elkaar. Er was natuurlijk een groot in- convenient. Het clublokaal lag tever van Oud Den Helder en eigenlijk ook van het Tuindorp. Maar men kon zich er in ieder geval mee be helpen en aan dien pionierstijd kan ik toch met genoegen terug denken. Nu hebben we alles bij huis en veel geriefelijker. Heeft het speeltuinwerk ook de sympathie van de ouders, zoo vroegen we, of staat men er onverschillig tegenover? De ouders hebben er veel waardeering voor en de kinderen, ja, die zouden wel iederen mid dag na schooltijd naar hun club willen. Maar dat gaat niet. De tijden moeten vérdeeld wor den. Iederen dag is er club, voor jongens en voor meisjes. Er zijn vertelmiddagen, film middagen, poppenkastmiddagen. Er is een handwerkclub, een breiclub, een knutselclub, een club voor timmeren en figuurzagen. Kort om ieder kind kan zich' naar eigen aanleg en sympathie bezig houden en bekwamen. Eens per jaar wordt een tentoonstelling gehouden en zomers worden uitstapjes georganiseerd. De speeltuin beweegt zich op een breed ter rein. Mevr. de Graaf is de eenige, die van de op richting nog in het bestuur zit en al zijn er omstandigheden waardoor ze zich wat rem men moet, met enthousiasme geeft ze zich nog aan den arbeid. „Als je je eenmaal aan het speeltuin werk gegeven hebt," zoo verzekert ze ons met overtuiging, „dan laat je het niet meer los. Ik hoop, dat ik het nog min stens 10 jaar mag doen." Voor de speeltuinen is het ook te hopen, zoo denken we, als we de woning verlaten. Dit werk kan alleen vrucht dragen, als het gedaan wordt door menschen, die zichzelf weten uit te schakelen, doch hun arbeid verrichten uit lief de tot het kind. Zaterdagavond viert de speeltuinvereeniging haar 10-jarig bestaan. Op dien avond zal men zeker ook terugdenken aan den moeilijken ar beid van de pioniers. Zaterdag zal Casino vol zgn. slechts enkelen weten echter hoeveel strgd er geweest is voor alles zoo stevig ge grond was als op het oogenblik. Elders op deze pagina doen wij een beroep op onze stadgenooten zich volgende week een offer te getroosten voor Finland. Velen worden opgeroepen hun tijd en kracht voor een dag te geven, anderen om geen collectant voorbij te laten gaan. zonder een flinke gave in de bus gedaan te hebben. Finantieele bijdragen worden door tal van volkeren naar Finland gestuurd. Het land, dat zoo dapper vecht tegen een ontzaglijke overmacht, is daar dankbaar voor, maar het zal met geld alleen geen stand kunnen houden. De tot het Russische leger vrij kleine schare Finnen wordt door de wekenlange gevechten oververmoeid en omdat de vijand steeds nieu we en frissche krachten in den strijd kan brengen, wordt het gevecht aan het Ladoga meer zonder onderbreking voortgezet. De Russen boeken nog maar steeds weinig succes. Met groote verliezen aan menschen en materieel zgn ze een weinig naar voren gedrongen, maar deze voorui- gang is van geringe beteekenis en staat zeker niet in verhouding tot de offers, die men er voor heeft moeten brengen. De Finnen blijven het voordeel van het ter rein behouden en zgn den vijand strate gisch en in moed verre de baas. Met een bewonderenswaardige onverschrokkenheid verdedigen zjj hun land. Dank zjj den lan gen winter profiteeren ze van de klima tologische omstandigheden van hun land. Nu komt er uit Engeland bericht, dat den Britschen vrijwilligers voor Finland geen be lemmeringen meer in den weg gelegd zullen worden. Zoodra dit besluit was afgekomen, hebben zich honderden naar het aanwervings bureau begeven om zich voor den strijd in Finland aan te melden. De ochtendbladen kon den reeds voor gisteren het aantal van twee duizend vrijwilligers noemen. Dat teekent de sympathie voor het voor zijn rechten strijden de volk. Deze houding van Engeland echter zal ook zijn invloed doen gelden op Rusland en Duitschland. Rusland, dat naar men gelooft, vóór 28 Februari een zege wil bevechten. Rusland, dat door dezen strijd in Finland toch reeds zoo'n moreelen tik heeft gehad, zoodat het voor de geheele wereld geblameerd is. Waar is nu de kracht van het machtige Russische leger, waar zijn bekwaamheid? Een handjevol Finnen houden de duizenden Russen met hun modern oorlogsmaterieel nu al maandenlang tegen. Het is een belaching voor de wereld gewor den en de vrees voor Rusland is heel wat geminderd door hun figuur in Finland. Als straks de vrijwilligers aan Finschen kant gaan strijden zal de situatie voor de Russen nog moeilijker worden. Duitschland zal deze Britsche hulp eveneens met leede oogen aanzien. Het is er bij gebaat, dat een beslissing door Rusland zoo spoedig mogelijk bevochten wordt, opdat Rusland zijn handen meer vrij krijgt om Duitschland bij te staan in zijn strijd tegen Engeland en Frank rijk, zij het niet materieel, dan toch eco nomisch en dat is voo% Duitschland ook meer dan noodig. De komende weken kunnen ons voor on verwachte verrassingen plaatsen, zooals trouwens heel deze oorlog ieder oogenblik tot een wending kan komen, die men niet ver wacht had, doch waarop men toch voor bereid dient te zijn. U jaagt de felste koude zelfs uit het grootste huis Met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Adres: Polderweg 34. - Tel. 228 Sneeuw verwacht. De temperatuur blijft aantrekkelijk hoog; ook gisteren zgn we gespaard gebleven voor temperaturen van onder de 10 graden, en als niet alle voortee kenen bedriegen zullen we voornamelijk te kampen hebben met sneeuwbuien. Wat het verloop der temperaturen betreft, nadat het kwik gistermorgen een stand had van 5.6 graad, was deze 's middags 2 uur 3.7 en om 7 uur 's avonds 3 graad. Zoo bleef het gedurende den geheelen avond en nacht. Nu eens iets hooger, dan weer iets lager. Om 8 uur vanmorgen vroor het onge veer 3 graden. De wind is Noord, de barometer staat vrijwel stil en er valt, als wij dit schrij ven, sneeuw. Sneeuw is het ook, die men vandaag nog blijft verwachten. Het Marsdiep was hedenmorgen nog geheel dicht van het ijs.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5