dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Wijziging in nnze hoogste Zweden weigert Finland militaire hulp Duitschland verweert zich geallieerden Italië Sumner Welles niet naar Den Haag Nederlandsche Marine-missie naar Bveg man Twee Deensche schepen getorpedeerd Naairing blijft Japaosch steunpunt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 68e JAARG. No. 8852 „Burgerdijk" wèl doorzocht, zegt Berlijn SUMMA door de Russen bezet Thans waarschijnlijk beroep op de Volgende week conferentie der Scandinavische landen Dit nummer bevat 12 pagina's Duitsch partijorgaan waarschuwt de neutralen EERBERICHT DE BILT SEINTt LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT rv, - De mogelijkheid van inbeslagna me door den vijand, stempelt de lading veelal reeds tot contra bande. Het tot zinken brengen van het Nederland sche schip „Burgerdijk" door een Duitschen onderzeeër, wordt in een deel van de buiten- Jantlsche pers onjuist voorgesteld, aldus een scmi-officieele mededeeling uit Berlijn. De gang van zaken is als volgt: Het schip kwam ,van een Amerikaansche haven en werd aan den ingang van het Kanaal door een Duit sche onderzeeër aangehouden. Tot dit doel kwam de duikboot in de na bijheid van de Scilly-eilanden boven water en heeft met het hieraan verbonden risico het schip overeenkomstig het pnjsrecht doorzocht. Zooals algemeen .bekend is, zijn voor een dergelijk onderzoek de scheepspapieren al leen niet doorslaggevend, doch moeten ook andere factoren worden overwogen, welke In de Duitsche prijs-verordeningen uiteen worden gezet. Nadat het onderzoek overeen komstig het prijsrecht was geschied, werd het schip tot zinken gebracht, nadat zorg was gedragen voor het redden van de be manning. Het schip is derhalve niet zonder waarschuwing, noch in tegenspraak met de internationale regelen, doch overeenkomstig het prijsrecht tot zinken gebracht. Indiën de neutrale pers in dit.verband het begrip contrabande ter sprake brengt, dan is de Duitsche verordening inzake het prijs recht op dit punt volkomen duidelijk en in overeenstemming met de internationale be ginselen. Tot het begrip contrabande behoort de vij andelijke bestemming en deze blijkt uit ver scheidene punten. De in de scheepspapieren aangegeven bestemming is hiervoor niet doorslaggevend. Een lading, welke op zich zelf be schouwd voor neutraal gebruik is be stemd, kan bijv. reeds hierdoor ge diskwalificeerd worden in haar eigenschap van neutrale lading, wan neer zij onder het voorwendsel van de controle in een vijandelijke ha ven het risico loopt door den viiand in beslag te worden genomen. Onder deze omstandigheden kan hij de be- sissing op volle zee geen rekening ermede worden gehouden of het neutrale schip een Britsche controle haven vrijwillig opzoekt, dan wel op grond van een door Engeland uitge oefende dwang. v Van gezaghebbende .Nederlandsche zijde wordt erop gewezen, dat bovenstaand be toog elke overtuigingskracht mist. De „Bur gerdijk" was niet op weg naar een Brit sche controlehaven en had geen contra bande aan boord, zoodat de handelwijze van den duikbootcommandant nóch in het inter nationale recht nóch in de Duitsche Prisen- ordnung zelve steun vond. De redeneering, welke het D.N.B. tegenover de nuchtere fei ten en de daaruit door de Nederlandsche pers getrokken logische conclusies volgt, is hiermede voldoende gekenschetst, Generaal-majoor Carstens, naaste medewerker van Generaal Reijn- ders, naar het veldleger. Naar wij vernemen, zijn met ingang van 19 Februari a.s. de volgende mutaties in de hoogere legerleiding te verwachten. De tegenwoordige sous-chef van den gene- ralen staf, generaal-majoor N. T. Carstens, zal worden overgeplaatst naar het wapen der artillerie als opvolger van generaal-ma joor J. Harberts, totdusver inspecteur van dat wapen, die zal worden benoemd tot com mandant van het 2e legercorps, waarbij hij zal opvolgen generaal-majoor W. F. Sillevis, die tot luitenant-generaal zal worden be noemd en met pensioen gaat. Generaal Sille vis is bestemd om te worden benoemd tot commandant van den luchtverdedigings kring UtrechtSoesterberg. welke functie tot voor kort door Generaal H. G. Winkelman, den tegenwoordigen opperbevelhebber, be kleed werd. Tot sous-chef van den generalen staf zal worden benoemd generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die als comman dant van de lichte divisie zal worden opge volgd door luitenant-kolonel H. C. van der Bijl, thans commandant van het eerste regi ment wielrijders. Overste van der Bijl zal bovendien tot kolonel worden bevorderd. De commandant van het 2e regiment veld artillerie, luitenant-kolonel D. M. Lucardie zal tot kolonel worden benoemd en naar wij meenen te weten, het commando zal krijgen over een van de divisies. Ten slotte is de bevordering te verwach ten van luitenant-kolonel V. E. W ilrn'ar, van den generalen staf, tot kolonel. In zijn nieu wen rang zal hij chef van den staf van het fcommando luchtverdediging blijven. Finland kan niet langer standhouden. Volgens de Zweedsche „Aftenbladet" heeft de Finsche regeering zich tot de Zweedsche ge wend en verklaard, dat het over twee divisies vrijwilligers van Zwe den of elders moet beschikken, of zich om hulp tot de Westelijke mogendheden moet wenden. De Zweedsche regeering heeft dit be richt officieel bevestigd, en er aan toegevoegd dat Zweden directe militaire hulp aan Finland heeft moeten weigeren. Gisteravond werd vernomen, dat de ministers van buitenlandsche zaken der Scandi navische landen het einde van de volgende week te Kopenhagen bijeen komen voor het houden van een conferentie. FINLAND ROEPT NIEUWE LICHTINGEN OP. Te Helsinki zijn nieuwe plakkaten aange plakt. waarin de mannen, die in 189(i gebo ren zijn, worden opgeroepen zich 23 Fe bruari bij de recruteeringscentra te vervoe gen. De Russen hebben thans Summa bezet, en de Finnen trekken zich in nieuwe stellingen terug. Hiermede is de tweede fase in de be storming van de Mannerheimlinie ingetre den. Aan de flanken van ,do Mannerheimlinie houden de Finnen nog dapper stand, en de Finsche luchtmacht heeft het zelfs bestaan de spoorlijn, welke Leningrad met de Ka- relische landengte verbindt, te bombardee ren. Men zegt, dat verscheidene stations in brand staan. Het doel is duidelijk, Men wil de aanvoer van, mannen en materiaal ver tragen. De Bussen vallen thans ook aan op den Noordoostelijken oever van het Ladogameer. De bedoeling schijnt te zijn hier zooveel mogelijk Finsche troepen vast te houden, op dat geen versterking kan worden gezonden naar de Mannerheimlinie. De stad hajaani aan het meer van Oulu (Uleaberg) is door veertig Russische vlieg tuigen aangevallen, die bommen van ver schillend gewicht beneden een halve ton hebben uitgegooid, alsmede honderden brandbommen. Vier personen zijn gedood, o.m. een dokter en een vrouw met haar zoontje. Ernstige bezorgdheid druk* thans de Fin nen neer; weldra kunnen zij geen nieuwe lichtingen meer oproepen.tei wijl de Russen nog over schier onuitputtelijke reserves be schikken. COMMENTAREN OP DE ZWEEDSCHE WEIGERING. In Zweden zelf zijn verschillenden het niet eens met de genomen beslissing. In een Stockholms dagblad wordt geconstateerd, dat geen enkel regiment zelfs naar Finland wordt gezonden en men schrijft dan: Heeft men tijdens de conferentie der Noor- sche staatshoofden niet besloten, dat Zweden solidair is met Finland? Heeft de menigte in de straten van Stockholm niet liaar vreugde getoond over dit besluit? Hebben wij niet dagelijks verklaard, dat de zaak van Finland onze zaak was? Heb ben wij deze laatste maanden niet de ver wonderlijke eensgezindheid kunnen opmer ken van de Zweedsche meening over dit punt? Niet alleen met geld. Gelooven wij met geld ons te kunnen be vrijden van den moreelen plicht jegens de wereld? Gelooven wij dus, dat de vrijheid met geld gekocht wordt? Ook een bezoek aan Brussel staat niet op het programma. Gisteren is Sumner Welles, de Ame rikaansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, die heden scheep gaat naar Italië, te New York aangekomen, waar hij de berichten heeft tegengesproken, volgens welke hij tijdens zijn reis ook een bezoek zou brengen aan Den Haag en Brus sel. Voorts zeide hij, dat hij in Napels aan land zou gaan en voor zijn te rugkeer ui* Europa geen enkele ver klaring meer zou afleggen. Voor zijn vertrek naar New York, heeft Sumner Welles nog een onderhoud gehad met Cordell HulL Mevrouw Welles zal haar echtgenoot naar Italië vergezellen, zij zal daar blijven, ter wijl hij de verschillende staten van Europa bezoekt* Hebben wij vergeten, dat onze mi nister van •buitenlandsche zaken op Nieuwjaarsdag openiijk gezegd heeft dat ons land in gevaar verkeert te worden vernield? Thans weten wij allen, dat de eerste verdedigingslinie van het Noordelijke land ligt op de Karelische landengte. Er zijn alleen 'nog dwazen, die gelooven, dat het de laatste linie is. Interventie in den Noordschen oorlog mag ons niet mengen in den Europeeschen oor log. Dat willen wij niet. Wij zijn gekomen op het oogenblik, waarop men vrijwilligcrs- regimenten naar het front kan zenden zon der de neutraliteit te schenden. Het bevel, dat men ze zou geven, zou kort zijn: Z.M. de Koning veroorlooft, dat dit regiment ver trekt als vrijwilligers ter verdediging van het Noorden. Zij, die niet willen komen, kun nen het zeggen'en alles zou geregeld zijn. Aandrang toty hulpverleening in Canada. In het parlement van de provincie Toronto hebben eenige leden gevraagd Finland te helpen. Kolonel Hunter stelde voor in de begrooting een belangrijk bedrag ter be schikking te stellen voor het opleiden en zenden van troepen naar Finland. Een mil- lioen dollar zou volgens hem voldoende zijn om een divisie, welke reeds is opgeleid, naar Finland te zenden. Ook wilde hij het recruteeren van vrijwilligers voor Finland niet geheim houden. Bezoek aan fabrieken van ma- rinematerieel. Naar wij vernemen heeft een Ne derlandsche Marinemissie onder lei ding van den gep. Vice-Admiraal A. Vos zich naar Italië begeven ten einde aldaar eenige fabrieken en in richtingen op het gebied van mari- nematerieel te bezoeken. Duitschland maakt twee Fin sche houtbooten buit. Voor de oostkust van Engeland zijn Donderdagavond twee Deen sche schepen getorpedeerd. Het zijn de „Rhone" (1064 ton) en de „Sleip ner" (1006) ton. 39 overlevenden zijn in Engeland aangekomen, 22 man worden vermist. Er bestaat on gerustheid over het Noorsche schip „Bisp", dat ver over tijd is. Men vreest, dat het in de Noordzee is vergaan. 56 uur in open boot. Na 56 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt zijn 15 overlevenden van het Britsche s.s. „Langleeford", groot 4622 ton. gisteravond in Ierland in uitgeputten toe stand aan land gekomen. De „Langleeford" die van Boston op weg was naar Engeland is door den vijand Woensdagmorgen tot zinken gebracht. Een man overleed in de reddingboot. Een twéede boot met den kapitein en de overige leden der bemanning wordt vermist. De reederij van het tot'zinken gebrachte Deensche s.s. „Martin Goldschmidt" deelt mede, dat vijf leden der bemanning door een Noorsch schip zijn gered. Vijftien<-rnan, waaronder de kapitein en alle officieren, zijn om het leven gekomen. Finsche schepen door Duitschers buitgemaakt. De radio van Helsinki heeft gister- aVóild medegedeeld, zoo meldt Reu ter uit Londen, dat de Duitschers twee voor Engeland bestemde Fin sche schepen met een lading hout opgebracht en verbeurd verklaard hebben. De strijd tegen de duikbooten. Naar Reuter verder uit Londen meldt, is gisteren op de Noordzee een Duitsche duik boot door een Britsch vliegtuig gebombar deerd en mogelijk vernietigd. Van offici- eele zijde wordt nog medegedeeld, dat de Britsche torpedojager, die de vorige week op één dag twee Duitsche duikbooten tot zinken heeft gebracht,'de „Antelope" is. Wilde overwinningsberichten der Finnen moet men nuchter bekij ken. GEEN SCHAAKFIGUUR VAN ENGELAND WORDEN. In een artikel, gewijd aan het Finsch- Russische conflict, wijst de Völkische Beo- bachter, het partij-orgaan der Nazi's, erop, dat de wereld in verband met de groote numerieke meerderheid van de Russische troepen groote beginsuccessen verwacht had en toen deze uitbleven, begon te twij felen aan de gevechtskracht van het Russi sche leger. Deze twijfel is, naar de Völkische Beo- bachter verder doet uitkomen, in de met Verwachting: Lichte vorst tot om het vriespunt, half be wolkt tot betrokken, later toenemende neerslagkans, zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 WEER THUIS. Matrozen van den slagkruiser ..Repulse", die dezer dagen na een verblijf op zee van ruim vier maanden In een Engelsche haven arriveerde, ver laten den oorlogsbodem, om een welver diend verlof te gaan genieten. Finland sympathiseerende pers, gestegen tot wilde overwinningsberichten. Het doel van die tendentieuze overdrijvingen, aldus het blad. is duidelijk. Daar de feitelijke hulp der Westelijke mogendheden aan Finland is uitgebleven en evenzoo moest uitblijven als voor het opgeruide en met beloften ge paaide Polen, moet aan de neutrale Noor sche staten een gemakkelijk en zeker suc ces tegen de Sowjetunie worden voorgespie geld. Men wil hen nópen voor de bedoelin gen van Engeland hun huid op de markt te brengen en het strijdtooneel, dat een voor de Westelijke mogendheden even on verwachte als ongewenschc beperking heeft gekregen, ook uit te breiden tot het Scandi navische gebied. Nuchter blijven! De werkelijk neutrale en nuchtere toe schouwer, aldus de Völkischer Beobachter kan echter slechts met schrik een dergelijke miskenning van den feitelijken militairen toestand vaststellen. Het blad wijst in dit verband op de nu merieke krachtsverhouding tuisschen Rus land en Finland en op de afhankelijkheid van Finland op het gebied der wapehindus- trie van het buitenland en komt daarbij tot de conclusie, dat ondanks de prestaties en dapperheid van de Finsche soldaten het voor de kenners der wederzijdsche krachts verhouding geen twijfel kan laten, hoe de strijd zal afloopen, daar niet de sterkte van de Mannerheimlinie, niet de z.g. gebrek kige organisatie, leiding en uitrusting der Sowjettroepen Finland tot nu toe hebben gered, doch in de eerste plaats de Finsche winter, die het aan de Sowjet-Russische le gerleiding onmogelijk heeft gemaakt haar verpletterend overwicht te laten gelden. Als de koude afneemt ziet het er voor Finland donker uit. Dan is Finland met een paar duizend vrijwilligers, eenige vliegtuigen en stukken geschut niet meer gebaat, dan is het voor iedere werkelijke hulp te laat. Wederom zal misschien een staat te grond gaan. die zijn politieke besluiten op de beloften van de Westelijke mogendheden gebouwd heeft. Men kan slechts wenschen, zoo besluit de Völkischer Beobachter zijn artikel, dat alle neutrale staten de optimistische beoordee ling van den militairen toestand in Finland door de anti-Russische pers zullen herken nen als een weloverwogen zet in het politie ke schaakspel van Engeland. Zouden zij zich in plaats van door nuchter militair in zicht laten leiden door het gevoel en tot schaakfiguren van Engeland worden, dan spelen zij niet hun eigen bestaan. Het is duidelijk, aldus een commentaar uit Scandinavische bron, dat het Duitsche officieele orgaan Zweden heeft willen waar schuwen om teveel op het Engelsche com- pas te gaan varen door Finland te gaan helpen met soldaten. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van oorlog heeft lachend de berich ten uit Tsjoengking tegengesproken, volgens welke de Japansche strijdkrachten zich uit Zuid-China zouden hebben teruggetrokken, of dat de Chineesche troepen Pinjang ten Noorden van Nanning zouden hebben her overd. De Japansche troepen zijn zegevierend uit Pinjang teruggekeerd naar Nanning Van de Chineesche legermacht van 400.000 man zijn 200.000 gewond of gesneuveld en 100.000 ge deserteerd. De Japansche troepen zijn niet voornemens het zuiden van China te ontruimen, doch Nanning zal een steunpunt blijven en de Ja pansche troepen zijn bereid ieder Cliineesch offensief te verpletteren.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1