FINSCHE ZEGE bij het Ladogameer Dc minister over t miltvuur Aanzienlijke versterking van onze luchtvloot Acht dooden op de „Altmark" De „ALTMARK" nog aan den grond Felle brand te Broek in Waterland Speciaal spoorabonnement voor gemobiliseerden Plotseling den weg overgestoken Dc achttiende Russische divisie in de pan gehakt Waardevergoeding voor vernietigd veevoer Met strategische verkenners en jachtvliegtuigen Postvluchten op Indië Het Duitsche tankschip .Altmark", dat in de Noorsche wateren door een Engelsch oorlogsschip werd aangevallen ter bevrijding van de zich aan boord van de .Altmark" bevindende Britsche gevangenen t>E KOGELS DER ENGELSCHEN FLOTEN DE VLUCHTENDE DUITSCHERS OM DE OOREN. In een bericht van een specialen corres pondent van D.N.B. uit de Joessingfjord meldt Dagbladet: Het Duitsche schip lijrt »p het oogcnblik nog steeds aan den grond. Aan den ingang van de Joessingfjord wordt de Altmark door drie Noorsche oor logsschepen bewaakt. Het ijs in de Fjord is ongeveer drie duim dik de laatste veertien dagen hadden geen verschepingen meer plaats. De „Altmark" had echter geen moeite om door dezen ijslaag heen te bre ken. Het schip draaide bij de kade in den bocht van de Fjord bij. De breede vaargeul, die de „Altmark" door het ijs gebroken had, toonde den Engelschen kruiser den weg, zoodat hij zonder hulp van loodsen kon sturen naar de„ Altmark" in de Fjord. De bewoners van Joessinghaven konden in het heldere licht der schijnwerpers den aanval der Engelschen op de „Altmark", het ente ren en het verdere drama tot in alle bij zonderheden volgen. De ongewapende Duit- schers kpnden den Engelschen geen tegen stand bieden en sprongen over boord. Een reddingboot, die men van de „Altmark" had neergelaten, sloeg om. De Duitsche zeelie den ^noesten zwemmend en deels loopend over'het ijs naar land komen, terwijl hun de kogels der Engelschen om de ooren floten. Op den korten afstand van den oever tot den landweg kan men overal duidelijk bloedsporen zien Bi:: Drie houten woningen afgebrand. Zeven menschen dakloos. Gisteravond om kwart over negen is op nog onopgehelderde wijze brand uitgebro ken in een complex van drie, onder één kap gebouwde, woonhuisjes. gelegen in wijk 1 te Broek In Waterland, op korten af stand van den dijk langs de Broekergouw. De brand moet in de zich achter het pand bevindende hooischuur zijn ontstaan. Daar in lag echter geen hooi opgeslagen, doch was een auto van den vrachtrijder K. Buurs gestald, terwijl er zich een paard in bevond. Het dier kon tijdig gered wor- den, terwijl de auto, welke niet verzekerd was, geheel verbrandde. De vlammen, aangewakkerd door den krachtigen wind hadden spoedig vrij spel in het van hout opgetrokken perceel. De plaatselijke brandweer bestreed aan vankelijk het vuur met drie stralen van een motorspuit, doch aangezien de brand dreigde over te slaan naar de omliggende woningen, riep de burgemeester, de assis tentie in van de Amsterdamsche brand weer. Toen deze een kwartier later arriveerde, was het pand reeds geheel in de asch ge legd. Van den inboedel kon met behulp van een aantal militairen een gedeelte buiten in veiligheid worden gebracht. Door dezen brand zijn zeven personen dakloos geworden. Zij zijn bij buren en in een leegstaand huis ondergebracht. Het meubilair van de drie gezinnen was verze kerd. De plaatselijke brandweer had in het begin met pech te kampen, aangezien de motorspuit, vermoedelijk als gevolg van de vorst, defect was. Daarop werd een tweede motorspuit gerequireerd, waarmede de strijd tegen het vuur kon worden begonnen. De vuurgloed, welke tot kilometers in den omtrek te zien was. bracht een groot aan tal toeschouwers op de been. Kind door vrachtauto geraakt en gedood. Gistermiddag te kwart over vier is in de Paralelstraat te Overschie het vijfjarig zoon tje van de familie Kieboom uit de Terp straat aldaar door een vrachtauto geraakt en onmiddellijk daarop overleden. Het ventje wilde plotseling den weg over steken, terwijl de vrachtauto uit Rotterdam naderde. Op het laatste oogenblik trachtte de bestuurder het knaapje nog te ontwijken doch hij slaagde hierin niet. De auto reed het trottoir op, terwijl het jongetje aan het hoofd werd geraakt. Een ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren, waarna het stoffelijk overschot naar de ouderlijke woning werd overgebracht, Adempauze aan de Mannerheim- linie. Groote activiteit in de lucht. Van zestien töt zestig jaar naar het front. ALGEMEENE TOESTAND BLIJFT ZEER ZORGELIJK. Het Finsche legerbericht van gis teren maakt melding van een groote Finsche overwinning ten Noordoos ten van het Ladogameer, waar de achttiende Russische divisie bij Sys- kyjaervi geheel in de pan werd ge hakt. 18.000 Russen werden gedood of gevangen genomen. Al het oorlogs materiaal is den Finnen in handen gevallen. - Resultaat van geduld en volhar ding. Deze Finsche overwinning, aldus Havas uit Helsinki is het resultaat van geduld en volharding. Gedurende een week hebben cle Finsche troepen, die niet sterk genoeg wa ren om de Russen rechtstreeks aan te val len, niet skipatroMillesrrmtd de ibissen ge cirkeld en de ravitailleprrng onderschept. Convooien van vijftig tot honderd wagens werden vernietigd. De overwinning is be haald zonder grooten siag en vooral door het goed gebruik maken van het terrein en het geduld en ae volharding van de Finnen. De Finnen hebben geen groote verliezen aan manschappen geleden, hetgeen voor het Fin sche leger van groot belang is. Men moet evenwel niet gclooven, dat thans alle Russische troepen ten Noorden van liet Ladogameer zijn verdwenen, nog steeds be vinden zich hier ongeveer twee Russische divisies. Enaldus besluit Havas, de Rus sen voelen het verlies van een divisie nau welijks. Deze twee divisies bevinden zich evenwel in netelige positie, de verbindingen met de bases zijn afgesneden en de bèvoor- rading geschiedt door dé lucht. De moeilijk heden dezer eenheid kan men zich voorstel len, wanneer men bedenkt, dat de tempera tuur in dit verlaten gebied nog steeds der tig graden onder nul bedraagt. Bij de vernietiging van de achttiende di visie hebben de Finnen een zeer hooge Rus sische militaire persoonlijkheid, die een be kenden naam heeft, gevangen genomen, te zamen met een deel van zijn generalen staf. Adempauze aan de Mannerheim- linie. Van de Zwcedsch-Finsche grens wordt ge meld, dat de Russische infanterie gisteren haar aanvallen gestaakt heeft. Artillerievuur werd nog slechts gehoord in de sectoren van Suvanto en de Taipale. In Finsche militaire kringen is men van meening, dat men hier te doen heeft met een pauze vóór de her vatting van het offensief, even hevig als het geweest is. De Russen kunnen namelijk de operaties niet in hetzelfde tempo voortzet ten, zonder dat zij trachten in de door hen bezette nieuwe stellingen versterkingen aan te leggen. Zij ondervinden bovendien moeilijkheden bij het betrekken van de eerste linie. De Finnen hebben de vooruitgeschoven posten zóó goed vernield, dat het lang zal duren, vóór de Russen een voldoende beschutting genieten. De Finsche genietroepen zijn er verder in geslaagd in het ontruimde gebied honderden mijnen'te plaatsen. Volgens in Finland ontvangen be richten brengt het orgaan van het roode leger, de „Krasnaia Zveszda" hulde aan de dapperheid der Fin sche soldaten. In de veroverde stel lingen, aldus dit blad, heeft men de lijken van Finnen gevonden, die let terlijk door kogels doorzeefd waren, doch niettemin de hand nog aan de machinegeweren hielden. Hevige actie in de lucht. De Finsche luchtmacht heeft gisteren met succes verscheidene verkenningsvluchten uitgevoerd en bommen geworpen op en achter de linies van den vijand. In ver scheidene luchtgevechten boekten de Finnen successen. Boven de gevechtszone was de activiteit van de vijandelijke luchtmacht zeer groot, zoowel overdag als gedurende den nacht. De steden Kexholm, Wilman- strand en Wiborg werden gebombardeerd, de laatstgenoemde stad door verscheidene, elkaar opvolgende vijandelijke formaties. Het aantal vliegtuigen, dat bovfen Fin land heeft gevlogen, wordl geschat het grootste te zijn, dat tot nu toe is geteld. Volgens bevestigde mededeelingen zijn twintig Russische vliegtuigen om laag ge schoten, terwijl vermoedelijk nog vier toe stellen werden vernield. Vas zestien tot zestig aan front het Ongeacht het jongste Finsche succes bij het Ladogameer wordt de algemeene toe stand door bevoegde kringen voor Finland zeer zorgelijk geacht. Bijna drie maanden oorlog hebben van het Finsche volk een ongelooflijke krachts inspanning gevergd. Eiken dag komt de zwaarste vuurproef nader. De beslissende phase wordt niet meer in het voorjaar ver wacht. Velen verwachtén haar eerder, reeds in de komende weken. Er staan thans jon gens van- zestien jaar aan het front en mannen van zestig jaar. Naar de radio .van Helsinki gisteravond mededeelde, zal Finland alle jongelieden van negen tot achttien jaar mobiliseeren voor het verrichten van landbouwwerk- zaamheden. Zij zullen te werk worden ge steld óp de boerderijen, waar thans als gevolg van het onder de wapenen roepen van de mannen slechts vrouwen en bejaar dc mannen werken. 'T STAAT NIET ABSOLUUT VAST DAT NIET ONTLIJMD BEEN DERMEEL DE OORZAAK IS, WÉL DAT ALLE GEVALLEN GE CONSTATEERD WERDEN OP BEDRIJVEN, WAAR MEN IN HET VEEVOER MINERALEN VERWERKTE AFKOMSTIG VAJJ EEN BEPAALDE FABRIEK. De minister van Economische Za ken heeft geantwoord op schriftelij ke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Dieters, in verband mqt het heerschen van „miltvuur" onder het vee. De minister antwoordt ontkennend, op de vraag of het juist is, dat aan een of meer fabrieken van mengvoeders ontnomen is de haar door het rijksbureau voor veevoeder- voorziening^ in oorlogstijd verleende meng- vergunning op grond van het feit. dat niet ontlijmd beendermeel zou zijn verwerkt in mengvoeders. Wel is aan de door de Nederland- sche Meelcentrale erkende labrikan- ten van mengvoeders verboden, hun voor de vervaardiging dezer meng voeders voorgeschreven mineraal- mengsels te betrekken van een be paalden fabrikant van mineraal mengsels. die. in strijd met de gel dende voorschriften, zijn mineralen met niet ontlijmd beendermeel in plaats van met ontlijmd beender meel had samengesteld. Het staat niet met absolute zeker heid vast. dat de thans heerschende besmettelijke veeziekte „miltvuur" is veroorzaakt door de verwerking van niet ontlijmd beendermeel in mengvoeders. Wel staat vast. dat alle gevallen van miltvuur met uitzondering van enkele gevallen zijn voorgekomen op bedrijven, waar mengvoeders, waarin mineralen waaronder beendermeel waren verwerkt, afkomstig van het boven bedoeld bedrijf, aan het vee waren verstrekt. Schadevergoeding. Maatregelen, waarbij de invoer van been dermeel en bloedmeel, ook al is dit bekend voor besmettingsdoeleinden, wordt verbo- den.szijn reeds getroffen (K.B. van 16 Janua ri 1940). In antwoord op de laatste vraag of een maatregel -in overweging is genomen, welke _den<eigenaren van aan miltvuur gestorven dieren een vergoeding verzekert wegens de- MINISTER VRAAGT F17 MTL- LIOEN AAN; VOOR BATTE RIJEN LUCHTDOELABTILLE- RIE. ENZ. RUIM F 24H MIL- LIOEN NOODIG. GEDEELTE DER GELDEN REEDS GE BRUIKT ALVORENS GOED KEURING DER STATEN-GENE- RAAL 13 VERKREGEN. Bij suppletoire begrooting van De fensie 1939 heeft de minister 113 millioen aangevraagd voor de aan schaffing van vliegtuigen. In ver band met de stijging van materiaal- prijzen is hiervan reeds f 6 millioen besteed alvorens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal werd verkregen. De mogelijkheid deed zich nl. voor om een aantal jachtvliegtuigen welke voor export ge reed stonden, tegen aannemelijke voorwaar den terstond over te nemen en met deze toe stellen te voorzien in een dringende behoef te.. NATIONALE INDUSTRIE INGESCHAKELD. Het resteerende bedrag ad f7.000.000, dat nog niet is verbonden, houdt re kening met een vervangingsprogam- ma, dat is opgemaakt met het doel aan de Nederlandsche vliegtuigindu strie de behoefte van de weermacht tijdig kenbaar te maken, waardoor die industrie in de gelegenheid is de verlangde types te ontwikkelen en tijdig te leveren. Het thans ontwor pen programma omvat de aanschaf- ze niet uit eenig normaal bedrijfsrisico voortvloeiende schade, wijst de minister op de mogelijkheden, welke de Veewet ten aan zien van schadeloosstelling geeft. Daarnaast zullen de voorraden besmette stoffen ter vernietiging tegen de waarde worden overgenomen. Ook antwoord aan den heer Bierema. Opvragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Bierema, betreffende hetzelfde on derwerp, heeft cle minister van Economische Zaken het volgende geantwoord: Hoewel niet met zekerheid, kan toch met ■een zeeT groote mate van waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat de gevallen van miltvuur welke zich den laatsten tijd in ons land onder het rundvee hebben voorgedaan, veroorzaakt zijn door vermenging van niet ontlijmd, met miltvuur besmet beendermeel van buitenlandsche herkomst. Gelet op de jarenlange ervaring heeft er tot voor kort met het oog op de hygiënische vereischten geen voldoende aanleiding be staan, bijzondere maatregelen te nemen met betrekking tot den invoer van alle produc ten van dierlijken oorsprong, mede uit de overweging den handel niet onnoodig te be lemmeren. Zoodra evenwel gebleken was, dat de recente gevallen van miltvuur zeer waarschijnlijk veroorzaakt waren door de vermenging van geïmporteerd beendermeel, heeft dc minister onverwijld bevorderd, dat maatregelen van ver strekkenden aard met betrekking tot den import zijn genomen. De critiek op den Veeartsenljkun- digen Dienst. Met betrekking tot de vraag of voldoende is verricht om uitbreiding van de ziekte zoo veel mogelijk te voorkomen, kan de minister mededeelen, dat dadelijk na het bekend'Svor- den van de eerste gevallen van miltvuur een onderzoek is ingesteld naar den haard der besmetting. Dit onderzoek leidde naar be- naalde mengvoederbedriiven en van daar uit naar een bepaalde fabriek van mineraal- mengsels. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft de minister maatregelen genomen om te voorkomen, dat de besmette stoffen uit de bedoelde fahriek werden vervoerd en dat mengvoederfabrikanten hun mineraalmeng sels van die fabriek konden betrekken. Reeds door het ter algemeene ken nis brengen van de oorzaak en de bron van Infectie zijn de veehou ders op de hoogte gebracht van het gevaar.dat van die zijde kon drei gen. Gezegd kan worden, dat hier door veel onheil is voorkomen. Hetzelfde geldt voor de serumbehandeling welke in de besmette veestapels op advies van de inspecteurs van den Veeartsenijkun- digen Dienst op groote schaal is toegepast Voorts is in opdracht van den directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst door deze inspecteurs de aandacht van de burge meesters gevestigd op de wenschelijkheid, ter algemeene kennis te brengen, dat het verrichten van slachthandelingen aan cada- vers van dieren achterwege dient te worden gelaten, ten einde verdere verspreiding van smetstof te voorkomen. Door middel van de pers heeft de directeur van den Veeartsenij kundigen Dienst bovendien gewezen op de noodzakelijkheid om in het algemeen bijzon dere aandacht te schenken aan gestorven dieren. Naar de mecning van den onderge- teekende zijn deze maatregelen voldoende gebleken. In dit verband stemt het tot voldoe ning te kunnen constateeren, dat het aantal gevallen van miltvuur is te- ruggeloopen tot nagenoeg het norma le getal. Maatregelen om een herhaling van het nu voorgevallene zooveel mogelijk te voorko men, zijn bereids genomen. (K.B. van 16 Jan. j.1.) Op de heenreis kwam de Emoe gis teren te Rangoon aan. terwijl de To renvalk en de Wielewaal op de te rugreis resp. Medan en Athene be reikten. fing van strategische verkenners, en lesvliegtuigen ter vervanging van verouderd en verbruikt materieel tot een totaal bedrag van f 11.000.000, waarvan f7.000.000 thans wordt aangevraagd en f4.000.000 is aange vraagd op de Defensiebegrooting voor het jaar 1940. Het ligt voorts in het voornemen na af loop van de mobilisatie magazijnen en werk plaatsen van het luchtvaartbedrijf niet we der op een beperkte ruimte terug te brengen doch een gedeelte blijvend te vestigen bin nen de Vesting Holland. Van- het daartoe benoodigde bedrag (f 1.600.000) wordt thans een eerste termijn ad f 700.000 aangevraagd. SNELLE VERSTERKING ONZER LUCHTDOELSTRIJDKRACHTEN. De Regeering heeft voorts, zeer tot haar leedwezen, aan haar plannen tot versterking der luchtdoelbestrijdingsmiddelen op korten termijn, reeds uitvoering moeten geven alvo rens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal was verkregen. Het betreft hier den aankoop van: 20 batterijen middelbare luchtdoel- artillerie met bijbehoorende munitie en vuurleidingstoestellen (16.610.000) de bij deze 20 batterijen benoodigde zoeklichtinstallaties (f4.000.000); het zoeklichtmateriaal, hetwelk aan^de voorgenomen organisatie voor de luchtverdediging nog ontbrak f 1.750.000); 20 luchtdoelkanonnen van klein kaliber met munitie en toebehooren, bestemd voo rde luchtverdediging v. gemeenten en particuliere bedrijven f2.200.000). Deze gelden vloeien later weder grooten- deels in de schatkist terug. Voor de versterking onzer luchtdoelstrijd- kracliten is dus totaal f 24.560.000 besteed. Niet méér voer uit eigen voorraad, Daar maatregelen getroffen zijn, de be smette partijen te blokkeeren en van dc be drijven te verwijderen en anderzijds de vee voederfabrikanten en ook de landbouwers in de gélegenheid zijn gesteld, door een soe pele toepassing van de- geldende voorschrif ten ten aanzien van het vervoer (verstrek king van extra bestelbonnen) hun voorraad aan te vullen, kan de minister geen aanlei ding vinden, den veehouders bovendien toe te staan uit eigen voorraad meer voeder te gebruiken dan waarvoor reeds toestemming is verleend vóór het optreden van de milt vuur-eruptie. Een Duitsch radiobericht meldt, dat hel aantal dooden bij het gevecht met de „Alt mark" is gestegen tot acht. Gevreesd wordt dat nog eenige der vijf zwaargewonden, het leven zullen verliezen. Naar zieke militairen voor den halven prijs. Ook reductie voor officieren. De Nederlandsche Spoorwegen kondigen enkele maatregelen aan. die zij ten behoeve van de militairen getroffen hebben. Toen het vorig jaar de mobilisatie in ons land afgekondigd werd en een groot deel der mannelijke Nederlanders zich in het veldgrijs moest steken, hebben de Neder landsche Spoorwegen een nieuw soort abonnement ingevoerd. Dit zijn abonnemen ten, welke de practisch normale geldigheid: van dertig dagen bezitten, doch wier groote attractie daarin bestaat, dat dit dertig wil lekeurige dagen zijn, die binnen een tijdvak van acht maanden vallen en die dus vooral voor hen, die tijdens perio dieke verloven hun zaken trachten bij te houden, zeer gemakkelijk en voordeelig ble ken. Deze abonnementen nu zullen de Nederlandsche Spoorwegen met in gang van heden verkrijgbaar stellen voor alle gemobiliseerden. onver schillig of zij voor het in dienst treden al dan niet abonnementhou der der Nederlandsche Spoorwegen zijn geweest. Dat zij dat wel waren, gold tot nu toe namelijk als voor waarde. Alleen wordt hun, die tijdens de mobili satie geen abonnement inleverden bij de eerste verstrekking de gebruikelijke toeslag in rekening gebracht. Bezoek aan zieke militairen. De spoorwegen zullen voorts een belang rijke reductie verleenen voor het bezoeken van zieke militairen. de echtgenooten, ongehuwde kinderen en ouders van militairen, aie in een ziekeninrichting ver pleegd worden, zal nu voor het be zoeken van den patiënt eenmaal per week een reductie van 50 pet. op den enkelen reisprijs worden verleend, hetgeen een belangrijke besparing beteekent. Deze goedkoope plaatskaarten zijn aan ofr, s!atl0ns verkrijgbaar, op vertoon van een door den chef-geneesheer-directeur, van e zieken-inrichting. waar de patiënt ver- pieegd wordt, afgegeven bewijs. De reductie oi dt verleend, nadat de patiënt minstens eertien aagen in het ziekenhuis heeft doorgebracht.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2