Zrieirs koning tegen directe liulp Koningin der aarde spreekt recht over de „Altmark" Ernstige treinontsporing Bremen zwijgt plotseling IOmgeving Naar het einde der suiker-distributie Japan wil geen vrede met Tsjang Kai Sjek ACHT TURKIJE ZICH BEDREIGD Arrondissements rechtbank te Alkmaar Geen lagere eischea voor de officiersopleiding Laatste telexbericht Dc Prins stelt belang in onze luchtvaart Ook Russische nederlaag in Karelië? Onze Oost Relletje ia bioscoop Onderschrijft de meening van den premier Hanson.. OOK DE ZWEEDSCHE S.D.A.P. TEGEN DIRECTE ACTIE. Koning Gustaaf van Zweden heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij het afwijzen van het Finsche beroep op militairen bijstand on derschrijft. De Koning zegt o.a.: „Ik beschouw het als mijn absoluten plicht zooveel mogelijk te trachten mijn volk buiten het fatale conflict te houden, dat thans in de wereld woedt". Na zijn „grootste bewondering" te hebben uitgesproken voor „den strijd, welke door onze broeders in Finland wordt gestreden legen een overweldigende macht", verklaarde de koning, dat Zweden probeerde op vele manieren hulp te bieden, doch van het begin af aan duidelijk heeft gemaakt dat Finland geen directen militairen bijstand kon ver wachten. „Met zorg in het hart heb ik, na het probleem te hebben bestudeerd, be slist, dat wij deze houding moeten aannemen, anders zou Zweden het grootste gevaar loopen niet alleen in een oorlog met Rusland, doch ook niet de groote mogendheden, te wor den betrokken. Een dergelijke verant woordelijkheid kan ik niet op mij ne men". Indien dat zou gebeuren, zou KONING GUSTAAF. HET OORDEEL DER WERELDPERS. Felle taal dei Nooische bladen. Hoonende wooiden in de Duit- sche persorganen. WAT ZOU DUITSCHLAND HEBBEN GEDAAN, VRAAGT MEN IN NEU TRALE LANDEN. De Noorsche pers heeft geen woorden genoeg om van haar verontwaardi ging blijk te geven na het geval met de Altmark. Het oordeel is over de Engelsche handelwijze eenstemmig vernietigend. Zoo schrijft de conservatieve „Morgenbla- Üet." Indien de Engelsche schepen buiten de Noorsche wateren hadden gewacht, zou de Duitsche boot vroeg of laat die wateren heb- Sben moeten verlaten, doch dan waren wel licht Duitsche schepen en vliegtuigen ver schenen. Het was inderdaad eenvoudiger de Zaak op te lossen door de Noorsche wateren Se schenden. Niemand zal de Britsche daad Bis een heldhaftige toejuichen. Felle taal in de Duitsche pers. De Diplo schrijft: De Engelsche overval in den Joessingfjord had in wezen ten doel de neutralen er op hieuw aan te herinneren, dat Engeland zijn overmacht tegenover kleineren te allen tijde Sveet te doen gelden. Zij allen zullen er daar- bm op bedacht moeten zijn soortgelijke, ja ®rSer dingen over zich te zien losbreken. De bijval van het Engelsche publiek maakt de aangelegenheid voor de neutralen nog blechts ernstiger. Zii zullen nu ook de „Fin sche missie" van Engeland met nuchterder bogen kunnen doorzien. De neutrale pers. De Zwitsersche pers houdt uitvoerige be schouwingen. welke eindigen met de lako- hieke vraag- Hoe zouden de Duitschers in jeen soortgelijk geval zijn opgetreden. Ook de Amerikaansche bladen stellen deze vraag en hoemen de luide Duitsche kreten slechts af- leidingstactiek. v"et liberale Belgische blad „Het laatste frieuws" schrijft: De luidruchtige en dreigende protesten 'Van Berlijn werpen een schril licht op het geen Duitschland van de neutralen verwacht Noorwegen zou niet alleen de oogen hebben moeten sluiten voord en aard en de lading Aan het gewapende Duitsche schip en heb ben moeten toestaan, dat het zijn krijgsge vangenen hield, maar bovendien zou het den strijd hebben moeten aanbinden met de En gelsche vloot om een eerste schending van zijn neutraliteit door de Duitsche vloot te blijven dekken. M at het pijnlijkst is in de houding van Noorwegen tegenover Engeland, zegt het Belgische sociala-democratische „Volk", dat deze houding schijnt te zijn uitgelokt door de vrees om Duitschland te ontstemmen.. Nu is het nóch zeer waardig, nóch zonder het voor Zweden onmogelijk kunnen worden de hulp te verschaffen, wel ke dit land thans ontvangt. De koning besloot met de oprechte hoop uit te spreken, dat zijn volk zijn houding zal begrijpen en goedkeuren. Sensatie in Stockholm. Deze verklaring heeft in de Zweedsche hoofdstad nogal sensatie verwekt. De verkla ring is een graadmeter voor de tegenstellin gen, die de kwestie Finland onder het Zweedsche volk heeft teweeg gebracht. De koning heeft thans op opvallende wijze de leiding genomen van hen, die den premier steunen. Het standpunt der regeering ontving ook krachtigen steun van de sociaal-democrati sche partij. Tot deze partij behoort bijna de helft der leden van den rijksdag. De fractie zeide van oordeel te zijn, dat de regeering het best in staat is den toestand te beoordeelen. De fractie verklaart, dat de nuances in de beoordeeling van dezen toe stand niet moeten worden aangedikt en voor al niet zoodanig moeten worden slechter ge maakt, dat zij de nationale eenheid in een uur vol gevaren zouden kunnen schaden. De fractie keurt scherp de aanvallen af in zekere persorganen geuit tegen leden der re geering en den premier in het bijzonder. Finland voelt zich verraden De verbazing in Finland over het Zweed sche standpunt is volgens een specialen ver slaggever van het Hdbld. gestegen tot ver bittering en verbolgenheid. Men voelt zich in Finland verraden. Steeds zijn de Finnen de soldaten van Scandinavië geweest, in rasu de militaire voorpost van Zweden. Men meenthiertenslotte dat het kabinet-Hansson niet de meening van de meerderheid van het Zweedsche volk weergeeft en verwijst daarvoor naar de critiek in de Zweedsche pers. o In verantwoordelijke Finsche kringen ech ter begrijpt en waardeert men de houding van Zweden. Men is daar van overtuigd, dat directe hulp door Zweden de Finsche zaak eerder afbreuk zou doen dan steunen. Trok Zweden immers openlijk tegen Rusland ten strijde en daar zou het zenden van gere gelde troepen op neer komen! dan trad ongetwijfeld Duitschland onmiddellijk in het strijdperk. De strijd der grooten zou dan waarschijnlijk op Scandinavischen bodem worden uitgevochten en daar Engeland en Frankrijk ver weg zijn, Rusland en Duitsch land echter naaste buren, kon dit wel eens het einde van alle drie Noorsche Staten be- teekenen. Ook in verantwoordelijke Finsche kringen ziet men den huidigen toestand dan ook liever bestendigd, waardoor een stroom van mannen en materiaal via de Scandinavi sche buurvolken het Finsche front kan be- reiken. Het dringend beroep op Zweden wordt meer gezien als een noodkreet tot de wereld om hulpverleening te bespoedigen. gevaar voor een neutraal land om toe te ge ven aan dien oorlogvoerende, die jegens dit land den dreigendsten toon aanslaat! DE NEDERLANDSCHE PERS. De Nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) zegt o.a.: „Dat het voor alle neutralen een onaan- genamen kant heeft, staat wel vast. De En- gelschen hebben zich bij dit geval beroepen op voorafgaande schendingen van de neu traliteit door de Duitschers; deze laatsten zullen op hun beurt niet nalaten te trachten verdere neutraliteitsschendingen met dit ge val goed te praten." „Het Volk" (S.D.A.P.) schrijft: Als wij dit alles overwegen, komen Wij dan tot de conclusie: de Britsche admiraliteit had met haar bevel: tast toe, groot gelijk? Neen: de Britsche admiraliteit had groot on gelijk. Want de beteekenis van dit bevel gaat ver boven het geval van de „Altmark uit. Het Britsche volk, dat met jubel zijn be vrijde landgenooten inhaalt mag dat niet be seffen, wij, neutralen, gevoelen het des te dieper: Van Duitsche zijde wordt op de neu tralen een voortdurend sterker pressie uitge oefend om hun rechten en plichten te ge bruiken als rookscherm voor het verrichten van hand- en spandiensten aan Duitschland. Wij verweren ons daartegen uit alle macht; wij staan daarbij sterk; ën tot nog toe kon den wij ons er op beroepen, dat van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk de rechten van de neutralen met stipte nauw gezetheid zijn geëerbiedigd. Met haar onver holen schending van de Noorsche neutraliteit heeft de Britsche admiraliteit dit beroep ten eenenmale krachteloos gemaakt. Zij herin nert aan Bethmann Hollweg's woord: „Not kennt kein Gebot". Zij verheft het oude en verouderde Fransche woord tot dogma: in den oorlog is alles geoorloofd. HET TREINVERKEER DEN HAAG- ROTTERDAM—UTRECHT TOTAAL VERSPERD. Vanmorgen is de electrische trein, welke om kwart over zes uit Den Haag naar Utrecht vertrekt, tus- schen Oudewater en Woerden ge heel uit de rails geloopen, zoodat het verkeer over beide lijnen is versperd. In Gouda worden de trei nen uit Den Haag en Rotterdam ge combineerd. De ontspoorde trein be staat dan ook uit acht wagens. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. ALS DE AANVOER NOG DRIE MAANDEN NORMAAL BLIJFT. Wanneer de aanvoer van rietsuiker in Maart, April en Mei normaal blijft, zal de minister van Economi sche Zaken, naar het Hsb. ver neemt, overwegen, om de distributie op te heffen. Dit besluit is des te belangrijker, omdat dan logischer wijs óók de tien z.g. Distributiekos- ten-opcenten op den suikeraccijns ad f 2.25 per 100 kilo zullen moe ten worden ingetrokken, zoodat de tien fiscale opcenten, die wordt het wetsontwerp ia. het Leenings- fonds aangenomen er op 1 Mei bijkomen, niet langer als extra zullen behoeven te worden beschouwd. In aanbouw zijnde Fokkertoe stellen bewonderd. Gistermorgen om kwart over negen bracht Z.K.H. Prins Bernhard, vergezeld van luitenant-kolonel H. J. Phaff en den heer ir. J. H. Coops, directeur van het Luchtvaartmaterieel een bezoek aan de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam. Het doel van het bezoek was de bezich tiging van verschillende in ontwerp en in aanbouw zijnde militaire vliegtuigtypen en tevens het bouwmodel van de door de K. L. M. bestelde nieuwe geheel metalen ver keersvliegtuigen van het type F 24, wel ke laatste de bijzondere belangstelling van Z.K.H. hadden. De Prins liet zich door de leidende technici uitvoerig inlichten om trent constructie en inrichting van dit type en verbleef geruimen tijd in de fabriek. Nadat de nieuwe 130 meter lange monta gehal was bezichtigd, werd dg koffie ge bruikt en nam het gezelschap afscheid. Finsche berichten spreken van duizend gedoode Russen. De speciale correspondent van Stefani meldt uit Helsinki, dat de Russen op de Ka- relische landengte krachtige aanvallen heb ben gedaan op de nieuwe Finsche stellingen, blijkbaar in de hoop vóór 23 Februari nieuwe successen te behalen. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. De Russen lieten duizend dooden en zeven tanks op het slagveld achter. Het militaire district Leningrad deelt daar entegen mede: „Op 19 Februari heeftz ich het offensief der Sovjet-Russische troepen op de Karelische landengte gunstig ontwikkeld. De Russen hebben de zuivering van het versterkte vij andelijke gebied van Bjorke voortgezet en het eiland Rion, drie kilometer ten westen van de stad Juhannes, het eiland Revon, vijf kilometer ten zuid-westen van Juhannes, en de stations Lahteenmaki en Humoljoki bezet Amerikaansch blad had humoris tisch bedelde vraag ernstig op genomen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van oorlog heeft verklaard, dat het Japansche leger geenszins het voornemen heeft vrede te sluiten met Tsjang Kai Sjek, dit in overeenstemming met de vastgestelde politiek der regeering, welke weigert zich in te laten met de regeering te Tsjoeng- king. De woordvoerder sprak categorisch het bericht van een Amerikaansch blad, dat het Japansche leger Tsjang Kai Sjek een vrede zou hebben voorgesteld, tegen. Het verhaal van dat blad had de Japansche autoriteiten ten zeerste verrast, doch hun later doen lachen, toen bleek, dat het verhaal betrek king heeft op een kennisgeving van den opperbevelhebber der Japansche militaire leiders, waarin op humo ristische wijzen aan de Chineesche militaire leiders gevraagd werd of zij nog voldoende mannen over hadden om te vechten of dat zij liever vrede wenschten! Bedoelde kennisgeving was gedateerd op 13 Febr. en sloeg op de Chineesche verlie- 2200 K.G. POST VOOR AMELAND. Het was een geheele vliegtuiglading, welke door piloot Bax met de „Kieviet" naar het hooge Noorden van ons land werd gebracht. Bax kwam juist van Kopenhagen, toen hij de opdracht kreeg: „Direct naar die honger lijders op Ameland". zen bij Nanning, wleke door een vooraan staanden Chineeschen strateeg op 300.000 man werden geschat. Bij dezen slag zouden de Chineezen een roekeloos offensief hebben geopend, waarbij zij de getalssterkte van den vijand hebben onderschat, met het ge volg, dat zij door de Japanners werden om singeld. De woordvoerder bracht verder de mogelijk heid ter sprake, dat de Chineezen opnieuw Nanning zouden willen bezetten. (Gisteren meldden wij, dat de Chineesche troepen Nanning reeds naderen, red.) In dit ver band zeide de woordvoerder: „Het Japan sche leger verwelkomt het Chineesche of fensief, omdat het de beste kans verschaft de Chineesche strijdkrachten op te vangen en te verpletteren." Het Turksche kabinet heeft beslo ten over te gaan tot toepassing van de wet op de verdediging van den staat. De toepassing dezer wet zou beteekenen aldus U. P. dat Turkije zichzelf of zijn bondgenoo- ten op den Balkan bedreigd acht. Het radiostation van Bremen heeft gister avond om 22 uur 17 plotseling zijn uitzen ding gestaakt. De reden is onbekend. Publiek reageert spontaan. Dé „Locomotief" verneemt, dat Zondag avond, tijdens een voorstelling, welke ten bate van Finland werd gegeven in het Rex-theater te Salatiga, de muziek plotse ling het Horst-Wessel-lied inzette, waarop door het publiek werd gereageerd door geroep „schandaal" en gefluit. Daarna stond het publiek op en zette spontaan het Wilhelmus in. De oorzaak van het spelen van het Horst Wessel-lied is niet bekend, doch er bestaat een sterke indruk, dat dit door eenige per sonen is gearrangeerd. POLITIERECHTER. Zitting van 19 Februari. STEUNFRAUDE. Er waren heel wat getuigen om te bewij zen, dat J. M. Kr. te Den Helder valschelijk loon had opgegeven en wel in de weken 29 Oct.4 Nov., 5 Nov.11 Nov., 12 Nov.17 Nov. en 17 Nov. 22 Nov. Verd. J. M. Kr. zeide, op een vraag van mr. Krabbe, dat het bittere noodzaak was, om niet alles op te geven. Ik verdiende niet genoeg om in m'n onderhoud *te voorzien. Get. C. St., controleur bij de Rijkssteunver- leening verklaart, dat verd. steeds te min oneaf. Door een bijzondere regeling om dat verd. veel kinderen bezat kreeg verd. f 3.50 aan huishuur en f 6.werd hem in bonnen uitgekeerd. Mr. Krabbe vond het erg, dat een vader als hoofd van het gezin, dan drank door het keelgat gooide. Mevr. Jacobse had aan verd. f 5.betaald voor het schoonma ken van een huis. Mej. A. M. H. v. d. KI. te Den Helder vertelde, dat verd. in de week van 511 Nov. f 2.50 had ontvangen voor het glazen- wasschen. Tusschen 2228 Oct. en ook in November heeft verd. voor mej. G. C. J eveneens te Den Helder verschillende karweitjes ver richt. waarvoor hij geld heeft ontvangen. Verd. had voor C. M„ mej. R. B„ mej. A. D. en M. S. allen uit Den Helder op verschillende tijdstippen werkzaamheden aldaar verricht en daarvoor hadden deze getuigen verd. geld gegeven. Verd. had in totaal een bedrag van f 17.verzwegen. De politierechter achtte een voorloopig rapport zéér gewenscht. waarna mr. Krab be de zaak opnieuw vaststelde op Maandag 8 Maart. Ey is aatibod genoeg! Hoofdacte- eisch blijft. Uit de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid den heer- van Sleen door den minister van Defensie, blijkt, dat gedurende de mobilisatie aan onderwijzers geen uitstel van eerste oefening wordt ver leend voor de hoofdacte-studie. Er zullen .aldus de minister inderdaad slechts weinig dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichting, zijn, die reeds op zoo jeug digen leeftijd de hoofdacte hebben verwor ven. De minister vindt in een en an der geen aanleiding om den hoofd akte eisch te doen vervallen en der halve de opleiding tot onderwijzer, met betrekking tot plaatsing bij de officiersopleiding, gelijk te stellen met die aan de H.B.S. Het voldoen aan dien wensch zou neer komen op het genoegen nemen niet lage re eischen, waartoe te minder aanleiding is. aangezien er een overvloed is aan gega digden, die in alle opzichten aan de ge stelde eischen voldoen. De minister acht het gewenscht aan de voorwaarde, dat de eerste oefening nog niet is volbracht, strikt vast te houden. Uit onze JULIANADORP, AFVALWEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. Op de baan van de ijsclub „Eendracht" aan de Kortevliet had een afvalwedstrijd plaats voor werkloozen. De le prijs werd gewonnen door H. Vink, 2e prijs C. v. d. Laan en 3e prijs C. Bakker. Verder een wedstrijd voor dames en heeren, waarvoor 16 deelnemers zich aan meldden: le prijs Mevr. M. Gouwenberg van Beusekom; 2e prijs A. Gouwenberg Md.; 3e prijs G. Gouwenberg Md. en 4e prijs Mevr. T. de Graafde Heer en in de afdee- ling heeren, waar 22 deelnemers waren, legde op den len prijs beslag D. Gouwen berg Kz„ 2e prijs A. Noot en 3e prijs G. Laagland Winder. De wedstrijden hadden een vlot verloop, veel publiek volgde met belangstelling de spannende ritten. De prij zen bestonden uit contanten. HOOGER LOONEN. Door de drie landarbeidersbonden alhier zjjn de collectieve arbeidsovereenkomsten opgezegd. Na diverse besprekingen is een nieuwe overeenkomst getroffen, waarin de weekloonen met 50 cent zijn verhoogd. Ver der is er een duurte-clausule in opgeno men, waardoor het mogelijk wordt twee maal per jaar wijziging in de contractloo- nen aan te brengen. W1ERINGEN DEN OEVER. DAAN POOL. De afdeeling „Wieringen" van de V.A.R.A. heeft Zondagavond een propagandafeest- avond gegeven in zaal „Wiron", welke avond tevens tegen gereduceerden prijs voor mili tairen toegankelijk was. Na een kort ope ningswoord door den voorzitter, trad Daan met zijn gezelschap voor het voetlicht, die alle aanwezigen kostelijk heeft geamuseerd. Verder werd nog een propagandawoord ge sproken. Het traditioneele bal tot slot. FEESTAVOND VOOR FINLAND. Naar wij' vernemen, ligt het in de bedoe ling de volgende week een feestavond te ge ven in zaal „Wiron". waarvan de baten voor hulp aan Finland bestemd zijn. Diverse plaatselijke vereenigingen hebben hun fne- dewerking reeds toegezegd. We hopen van harte dat dezen avond mag slagen. POLITIE. Verloren: een bruin leeren portemonnaie met inhoud. Gev.: een roode dameshand schoen. Inl. gem. bode. AMSTERDAM, 19 Febr. Veemarkt. 400 Vette koeien: le kw. 80 90 ct., 2e kw. 6070 ct., 3e kw. 5264 ct. per Kg. slachtgewicht; 100 melk- en kalf- koeien f 180260 per stuk; vette kalveren: 2e kw. 7480 ct., 3e kw. 6472 ct. per Kg. levend gewicht; 155 nuchtere kalveren f 5 —9 per stuk, 79 schapen f 23—26 per stuk, 417 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 69—72 ct., zware varkens 6972 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte rundereen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel stug met onveranderde prijzen. Vet te kalveren kleine aanvoer, handel kalm, moeilijk prijshoudend. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel sleepend, prijzen la ger. Schapen matige aanvoer, handel stug en onveranderde prijzen. Varkens matige aanvoer, handel kalm, met onveranderde prijzen. PURMEREND, 20 Febr. Veemarkt. Koeien totaal 650 stuks: 350 vette koeien 6686 ct. per Kg., geldekoeien 120—180. melkkoeien 180—270. stieren 58—63 ct. per Kg., 8 paarden 110—215, 40 vette kalveren 78—95 ct. per Kg. 1500 nuchtere kalveren v. d. slacht 5— 18: 218 vette varkens 0.56—0.59; 20 magere 20—30; 120 biggen 10—20; 1100 schapen 14— 31: 14 bokken 3—11. BROEK OP LANGEXDIJK, 19 Febr. 14500 Kg. uien 7.70—8.20, driel. 3—3.10. grove 6.306.60. 600 Kg. peen 3.50. 1300 Kg. kro ten 3 70. 25400 Kg. roode kool 6.50—7.50. 49200 gele kool 4—4.20, 72900 Kg. D. witte kool 4.20—4.40. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Febr.. _Uien_ f7.307.80. drielingen f3.10, grove f-120—5.50 De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 20 Febr. Uien 6.807.90 drielingen 2.703.40: gro ve 6.-7.—; gele nep 2.70; peen 3.80; roode kool 6.307.20. De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3