Het meisje vuren van Tohr i WEER EEN MEISJE VERMIST Grasdrogen cn Arbeidswet Twaalf politiecorpsen zochten hem Joden „parasieten"'genoemd TOEKOMST Radioprogramma 1 -"H udde£uncfiAaom Juwelier herkent gestolen sieraden De Nederlandsche ambulance voor Finland FINLAND ZAMELT RIJWIELEN IN Besmettelijke ziekte op Britsch schip door Edgar Rice Burroughs ^jïSTERDAMSCHE OUDERS IN ONGE RUSTHEID. IS BEATRIX MET EEN DUITSCHER MEEGEGAAN? BIJ de politie van het Bnrean Pietër Aertszstraat te Amsterdam, is aangifte gedaan van de vermissing van een meerderjarig meisje, de 21- jarige Beatrix Orchndesch. Haar ou ders maken zich zeer ongerust, want Vrijdagavond is hun dochter, die dien ochtend als gewoonlijk van huis naar haar werk is gegaan, niet thuis gekomen en sindsdien heeft men niets meer van het meisje gehoord. Zij was als boekhoudster werkzaam in een laak in galanterieën in de Kalverstraat en heeft dezen winkel Vrijdagavond na slui tingstijd verlaten. Ofschoon den ouders niet bekend was van een omgang vaon hund ochter met mannen wist een winkelmeisje te vertellen, dat Bea trix wel eens met een Duitscher uitging. Men had haar tenminste wel eens gezien in ge selschap van een ongeveer 25-jarigen man, vermoedelijk een Duitscher. Men vermoedt dat het meisje met dezen man is meegegaan. Het signalement van het meisje is: lang 1,70 m., gezonde gelaatskleur, zij heeft een korten grijzen mantel, een grijze wollen ge- Breide jurk en lage bruine schoenen aan Zij is blootshoofds. Arbeidslijst voor „Grasdrogerij Leeuwarden" niet noodig geacht. Eenige leden van de vereeniging „Gras drogerij Leeuwarden", hebben terecht ge staan voor den kantonrechter te Leeuwarden, ter zake van het niet voorhanden hebben van een arbeidslijst. De kantonrechter gaf echter ontslag van rechtsvervolging op grond, dat het hier werkzaamheden betreft in een vee houderij (art. 1, lid 1, sub a der Arbeidswet). De ambtenaar O. M. kwam van het vonnis .van den Kantonrechter in cassatie en voer-- de o.m. aan, dat het hier geen werkzaamhe den in een veehouderij betreft, omdat het houden van vee hier ontbreekt en het gras, als voortbrengsel van bedrijven van veehou derij fabrieksmatig gedroogd wordt, immers met behulp van technische installaties. In zake dit cassatieberoep heeft de Hooge Raad thans overwogen, dat onder de werk zaamheden in een veehouderij ook behooren die werkzaamheden, welke verband houden met het drogen van het op de tot zulk een .veehouderij behoorend grasland gewonnen gras, voor zoover de- wijze van het drogen van gras niet valt buiten den aard van het .veehoudersbedrijf. Kennelijk heeft de kantonrechter als vast staande aangenomen, dat het bedrijf der ver eeniging hierin bestaat, dat zij voor veehou ders het door hen gewonnen gras droogt, waarna die veehouders dat gedroogd gras terug ontvangen tot voeder van hun vee. Een zoodanige onderneming valt onder art. 1, lid a der Arbeidswet. Omtrent de fabriek matigheid van het bedrijf, houdt de bewezen- Verklaring niets in. De Hooge Raad heeft op deze gronden het kassatieberoep verworpen. FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton 24. George heeft in de gevangenis gezeten, zonder dat ik er iets van geweten heb. Is dat alles? Waarom heeft deze dwaze jongen je dat verteld? Hij moest toch heb ben kuunen begrijpen, dat je daarover zou gaan tobben. Ik heb de waarheid uit hem getrokken. Anders zou hij het wel verzwegen hebben. Ik kan je die heele malle geschiedenis makkelijk verklaren. Je hoeft je er geen ©ogenblik zorgen over te maken; ik weet er alles van. Hij heeft jou net zoo goed bedrogen als mij. Hij heeft je immers verteld, dat het een grap was. Dat was het ook; een misplaatste grap! Hij heeft je voorgelogen; het was geen grap! Hij hoort tot een bende misdadigers! Je bent er altijd sterk in geweest om bergen te maken van molshoopen, Anna, zei Greville kalm. Als je mijn raad opgevolgd had en je zoon een kans gegeven had om zich tot een man te ontwikkelen, zou dit nooit ge beurd zijn. Je hebt hem zoo gruwelijk vertroe teld en met je gouverneurs en huisonderwijzers tot zoo'n wereldvreemden papjongen laten Worden, dat hij gemakkelijk het slachtoffer Werd van een dwaze grap. Waarom kan hij geen ziel van zichzelf hebben? Zijn ziel is verloren!, kreunde mevrouw Hemmings. Onzin! Hij is een aardige en ernstige jongen, een beetje zoetelijk misschien, maar met geen greintje kwaad in zich. Je hebt deze malle geschiedenis gehoord en er een gewel dig lang touw aan vastgeknoopt. Dus je gelooft niet, vroeg mevrouw Hemmings, terwijl ze haar oogen afdroogde, Berucht oplichter eindelijk in Den Haag gesnapt Met de aanhouding van den 26-jarigen reiziger G. W. J. V., zonder vaste woon- of verblijfplaats, in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Haagsche politie een goede vangst gedaan. De man bezocht Don derdag een hem bekende familie aan de Gedempte Gracht, bij wie hij een kopje thee dronk. Toen zoowel de man als de vrouw, die een winkel hebben, een oogen- blik uit de kamer waren, heeft de reiziger kans gezien een geldkistje uit een dressoir weg te nemen en daarmede de beenen te nemen. Er werd aangifte bij de politie ge daan en enkele rechercheurs togen er op uit met een oude foto üit de fotokast van de politie. Zij slaagden er in, den man in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Wagenstraat aan te houden en naar het hoofdbureau over te brengen, waar hij be weerde in zijn onderhoud te voorzien door het verduisteren van fietsen, Inderdaad bleek dit waar te zijn. doch nog voor vele andere feiten in talrijke gemeenten stond de man gesignaleerd. In Den Haag bijv. voor verduis tering van 2000 gulden ten nadeele van zijn vader en voor een vijftien tal andere feiten als oplichting en verduistering van geld, verduiste ring van rijwielen en diefstallen van grootere en kleinere bedragen. De politie van Breda, Baarn, Til burg, Amsterdam, Rotterdam, Alk maar, Zaandam, Wassenaar, Wage- ningen, Leiden en Haarlem zocht V. Hij zal nu worden overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hij achtereenvol gens van vertegenwoordigers van de poli tiecorpsen dezer gemeenten bezoek zal krijgen. Twee arrestaties in de hoofdstad. De Rotterdamsche recherche heeft in Am sterdam twee mannen doen aanhouden, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan de inbraak, die twee weken geleden gepleegd is bij den Rotterdamschen juwelier Siebel, waar voor een waarde van f 60.000 werd ont vreemd. Bij de verdachten werd een aanzienlijk deel van de buit gevonden. De juwelier heeft de sieraden als zijn eigendom herkend. De mannen zijn naar Rotterdam gebracht en ter beschikking van den officier van justitie ge steld. Redacteur van „Volk en Vader land" voor den Hoogen Raad. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak van M. M. te Utrecht, redacteur van „Volk en Vaderland", die door het Gerechts hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden wegens het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in be- leedigenden vorm uitlaten over een ten deele tot de bevolking behoorende groep van per sonen. Hij had namelijk een artikel doen op nemen, waarin het, internationale Jodendom voor „parasiet" werd uitgemaakt. De Hooge Raad zag in het woord „para siet" een noodeloos onteerende kwalificatie, derhalve een uitlating in beleedigenden vorm en verwierp het tegen 's liofs vonnis in, gestelde cassatieberoep. Dr. W. J. Roos van den Berg benoemd tot leider. De ambulance-commissie van het Neder- Inadsche Roode Kruis heeft in haar verga dering van Zaterdag j.1. tot leider der am bulance naar Finland benoemd dr. W. J. Roos van den Berg te Deventer, die deze benoeming bereids heeft aanvaard. Wlaar is het recht in deze dagen? Zoo vragen we ons telkens af. Nu onrecht zooveel uit gaat dragen, Wat overmacht de wereld gaf, Nu menig natie, zoekt en weifelt, Waarheen ze ook de blikken wendt. En aan de groote lijnen twijfelt. Omdat het recht geen lijn meer kent! Soms kan het even in ons gloeien, Wanneer er weer iets nieuws verschijnt, Dat nieuwe daden uit doet groeien, En 't beste krenkt en ondermijnt, Dat immer weer weet goed te praten, Wat in zichzelve and'ren deert. Omdat het voor zichzelf de baten Van 't wiss'lend wereld-lot begeert! Zoovele handen saamgevouwen, In ongekende eenzaamheid. Ze vragen om wat meer vertrouwen. Niet wetend, waar het lot hen leidt. Zoovele moeders, neergebogen. Verlaten, wat hun dierbaar is, Met stille tranen in de oogen. Zóó schrijft men thans geschiedenis! Maar eens zal zeker 't lot zich wenden, Zoo zeker, als na donk'ren nacht De zon haar stralen uit komt zenden In volle, ongebroken kracht! Het kwade zal niet overwinnen, Hoe het ook voorttrekt langs zijn baan, Omdat het, waardeloos van binnen, Steeds in zichzelf zal ondergaan! Wees niet mismoedig door de tijden. Verlies het oud vertrouwen niet. En laat U steeds door 't goede leiden, Ook als Uw oog het kwade ziet! En als de vredeszon gaat schijnen. Laat het dan deze vrede zijn. Langs ware, forsche wereldlijnen, Dat nooit het leed een volk mag schrijnen, Dat nooit de zwakken en de kleinen Alleen en weerloos mogen zijnll Februari 1940. KROES. (Nadruk verboden) Reserves van lichtingen 1897 tot 1919 voor herkeuring opgeroe pen. In afwachting van het einde van den winter zijn de plaatselijke organisaties in Finland begonnen met de inzameling van rijwielen voor de troepen. In Helsinki zijn officieele biljetten aangejakt, waarbij de reserves van de lichtingen 1897 tot 1919 voor herkeuring worden opgeroepen. De mi nister van bevoorrading heeft de burgerbe volking verzocht uiterst zuinig te zijn met varkensvleesch, daar groote hoeveelheden voor het leger bestemd zijn. De vorige week viel in Helsinki ook een tekort aan boter waar te nemen. Het ministerie waar schuwt voorts tegen prijsopdrijvingen, wel ke streng gestraft zullen worden. Kapitein reeds overleden Het Engelsche vrachtschip „Thurston" uit Glasgow heeft Zondag de haven van Lis sabon moeten aandoen, omdat bijna alle opvarenden aan een ernstige besmettelijke ziekte leden. De kapitein, twee officieren en acht matrozen zijn naar een ziekenhuis gebracht. De kapitein is reeds overleden. Over den aard van de ziekte wordt niets vermeld. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voorde vrouwen. T ARZ AN en de 39. Tarzan keek op de vreemde stad neer, die met zware muren omringd was. Zo'n stad zou wel weer een of ander mysterie herbergen. Maar ondanks zijn nieuwsgierigheid bleef hij waakzam en vergat geen ogenblik het gevaar waarin ze zich bevonden. De stoet olifanten liep het dal in, stak het plein over, en ging vervolgens een massieve poort door, welke geopend werd, toen de dieren met de gevan genen aankwamen. Voor een groot gebouw liet Mungo de dieren stilhouden en op zijn bevel zetten de dikhuiden de gevangenen op de grond. M De zes mensen werden in een ronde kamer gelaten. „Blanke mensen hier blijven. Mungo komen gauw terug", verklaarde de man. „Dan U praten met Ahtea!" Toen Mungo hen ver laten had, wreef Perry nadenkend langs zijn kin. „Als die Ahtea niet in een goed humeur is. Ik wou dat ik mijn geweer had!" „Je zult waarschijnlijk net zoveel kunnen vechten als je wilt, voordat we hier uit zijn", knikte Tarzan, De gevangenen zwegen, en dachten over hun lot na. Even later kwam Mungo te rug. „Tah-zan en blanke mensen komen nu", zei hij rustig. „We gaan Ahtea!" 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Bericnten ANP, gramofoonmuziek. I.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Causerie „Stukjes inbreien". 2.30 Residentie-orkest en soliste (opn.). 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Causerie: „Komt drankgebruik door scho lieren nog voor?" 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Volksliederen. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Rosian-orkest. 8.50 Radiotooneel. 9.20 De Ramblers. 9.50 Causerie: „Schuldig of onschuldig?" 10.00 Residentie-orkest (opn.). 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gevarieerd programma. Hilversum H. 301,5 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Ber. ANP). 12.40 Orgelconcert. 1.40 Spoorne-sextet en gramofoonmuziek. dat hij tot een bende gemeene misdadigers hoort? En dus geloof je ook niet, dat hjj be trokken kan zijn bij den diefstal van den dia deem van gravin Harlsmore? Weineen. Kun je mij misschien dan uitleggen, hoe het mogelijk is, dat ik dat ding tusschen zijn boorden gevonden heb? De minister zette groote oogen op. Wat is dat nu weer voor onzin? Tusschen zijn boorden herhaalde mevrouw Hemmings somber. Anna, ik vrees, dat je hersens niet nor maal werken. Hij is verleid door een misdadige vrouw. Hjj heeft trouwens alles bekend en de diadeem zit in mijn zwarten koffer. Heeft hij dit allemaal bekend?, vroeg Greville plotseling ernstig. Hij was genoeg man van de wereld om te weten dat oner varen jeugd gemakkelijk het slachtoffer wordt en hjj vroeg zich met beklemming af, of er misschien tóch waarheid school in het ver haal van zjjn zuster. Ja, hjj heeft een volledige bekentenis af gelegd. Ik heb het gestolen sieraad in veilig heid gebracht en hoewel hjj mij bjjna op z'n knieën gesmeekt heeft hem den diadeem te rug te geven heb ik dit hardnekkig geweigerd. Heb je werkeljjk den diadeem nu in je bezit? Je kunt hem zien als je wilt. Greville keek peinzend voor zich uit. Vertel mij alles precies zei hjj na enkele oogenblikken. Mevrouw Hemmings begon haar verhaal. Ze vertelde hoe ze in dezelfde coupé gereisd had met een duur gekleede juffrouw met vrijpos tige manieren, hoe zij gemerkt had dat hjj haar kende en hoe zjj hem later in gesprek met haar had aangetroffen, terwijl hjj iets in de hand hield waarover hjj geweigerd had inlichtingen te geven, en hoe zij later den diadeem in zjjn lade gevonden had. Zjj gaf een opgesmukt relaas van zjjn bekentenis en van haar onderhoud met Lilian, maar liet juist die bijzonderheden achterwege, waaruit haar broer gemakkelijk Lilian's identiteit had kunnen vaststellen. Als ze dat gedaan had, zou de puzzle op staanden voet zijn opgelost! Greville fronste de wenkbrouwen. Die vrouw heeft ongetwijfeld 'n verderfe- lijken invloed op George en alleen om haar te beschermen heeft hjj gedaan of hjj ook tot die bende behoort, jonge dwaas die hjj is! Zijn bewering dat hjj aan dien diefstal medeplich tig is, is natuurlijk te dwaas om los te loopen; daarvan ben ik overtuigd. Hoe verklaar je dan het feit, dat hjj een diadeem in zjjn lade had? Ik veronderstel, dat die vrouw in het nauw zat, graag van dat gevaarlijk bezit af wou en het daarom aan hem in bewaring heeft gegeven. Maar laat ik je één ding zeggen, Anna; ik stel jou aansprakelijk voor al deze narigheid. Natuurlijk! antwoordde zjjn zuster bits ik had ook niets anders van je verwacht, maar waarom doe je het eigenlijk als ik vragen mag? Omdat je hem tot een wereldvreemden dwaas hebt opgevoed. Ik heb vreemde invloeden verre van hem gehouden. Met het zegenrijke gevolg, dat hjj op zjjn drie en twintigste jaar in de maatschappij komt, een man naar het lichaam, en een kind naar den geest! Je haalt den oogst binnen van je eigen opvoedingssysteem. Ik ben hier gekomen om hulp en raad, niet om verwijten aan te hooren, klaagde me vrouw Hemmings. Als ik gefaald heb is dat het gevolg van mjjn groote liefde voor den jongen. Hjj was alles wat ik op de we reld bezat. De minister greep een telegramformulier van zijn schrijftafel. Ik zal hem telegrafisch hierheen ontbie den. Ik wil het naadje van de kous weten; de jongen is op 't oogenblik net zoo min ver trouwd om alleen op straat te loopen, als een kind van een jaar. Hjj schreef een paar woorden op 't telegram formulier en vervolgde: Wat hjj hebben moet, Anna, Is een vrouw. Een vrouw! Ja, een aardig meisje van goede familie en met een flink karakter, verstandig en met een sterken wil. Iemand die de hoedanigheden bezit die hjj mist, maar die bij hem kunnen worden aangekweekt. Hij keek plotseling zjjn zuster aan. Ik kén zoo'n meisje. Het gaat er op het oogenblik niet om wie een geschikte vrouw voor hem zou zjjn, zei mevrouw Hemmings met onmiskenbare ja loezie; het is de vraag hoe we hem uit de gevangenis houden. Je denkt zeker aan een beschuldiging van een heling, maar dan heb jjj ook een goede kans, Anna. Als het tenminste waar is dat de diadeem in je zwarten koffer zit. Hjj sprak schertsend, maar mevrouw Hem mings schrok vreeselijk, daar had ze geen oogenblik aan gedacht! Wat moet ik er dan mee doen? riep ze in wanhoop. Als ik het ding naar de po litie breng, komt alles uit. Dan moet ik George's naam wel noemen. De politie wil na tuurlijk alle bijzonderheden weten. 3.00 Friesche uitzending. 3.303.55 en 400 Gramofoonmuziek. 4.15 Kinderkoor met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie: „De beteekenis van indu- striëele ontwikkeling voor de w ti k ui rui ming in Nederland". 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichtten. 7.15 Lezing: „De wassende roode vloed en de Finsche geloofsstrijd". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Evangelisatie-dienst. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 AU Roud-sextet. 11.40 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Dat is volkomen juist en aan een schan daal hebben we geen behoefte; Ken je lady Harlsmore - Ja. Ga haar het ding dan brengen: ze zal waarschjjnlijk veel te bljj zjjn dat ze haar klei nood terug heeft om veel te vragen. Ze is bovendien van nature niet nieuwsgiex'ig. Ze zal toch willen weten hoe ik er aan gekomen ben? Zeg maar, dat het niet in het belang van h^t gerechteljjk onderzoek ia, als je haar méér vertelt. Je kunt haar gerust vertellen, dat ik verboden heb bijzonderheden mee te deelen en dat de zaak in mijn handen is. Dus, dit is je raad Ja, of misschien beter gezegd, mjjn uit drukkelijke wensch. Mevrouw Hemmings stond op. Ik zal den diadeem dadelijk naar lady Harlsmore bren gen; het is een afschuwelijke verantwoorde lijkheid, 't ding onder je berusting te hebben; ik durf mjjn koffer haast niet uit mjjn oogen te laten uit angst, dat het juweel gestolen wordt. Ik heb toevaUig gehoord, dat lady Harlsmore in de stad terug is; ze was beu van al die detectives op het kasteel. Ik zal dade- ljjk naar haar toe gaan. Dat is het beste wat je doen kunt. Mevrouw Hemmings Uep naar de deur. Je hebt meer troost gegeven dan ik durf de hopen, zei ze dankbaar, maar toch ben ik bang, dat George schuldiger is dan je ver moedt. Het feit, dat hjj gearresteerd is ge weest, bij 'n poging tot inbraak, is een beves tiging van mjjn vrees. Greville maakte een ongeduldige handbewe ging. Als ik George gesproken heb zal ik je daarvan meer vertellen. Ik garandeer je dat het mysterie opgehelderd zal worden. Dank je Alfred, antwbordde ze gedwee Ik geloof tenslotte, dat ik George een beetje anders had moeten opvoeden. Dat komt wel in orde, als hjj een vrouw heeft. Is zij... knap? Buitengewoon! Van goede familie? Uitmuntend! Rijk? En of! O, maar is ze... goed? In elk geval te goed voor George. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7