Amerika en Japan Wij lazen voor U Spanning tusschen De gevangenen van de „Altmark vertellen Gemotiveerd protest tegen torpedeering „Arendskerk" Zijn eigen vrouw overreden Brandkast van Jamin opengescheurd Arbeidspers moet het oatgeldeo Britsche torpedojager getorpedeerd Duitsch vliegtuig boven Denemarken 90-000 Canadeezen in militairen dienst SDlammen 35 C.M. kustgeschut bewaakt de ingangen van het PanamakanaaL DE GEPANTSERDE VUIST ALS ARGUMENT. (Van een medewerker te Washington). Ook aan de overzijde van den Oceaan heeft men het hoofd te bieden aan dreigen de politieke problemen; en het dreigendste daarvan is wel de verhouding tot Japan, welke hoe langer hoe meer gespannen wordt. Terwijl In Europa een openlijke oorlog woedt, zijn In den Stillen Oceaan twee groote mogendheden In een stillen, doch daarom niet minder verbitterden strijd gewik keld om de opperheerschappij. Nog aan het begin dezer eeuw- hadden, ln politiek opzicht, noch de Vereenigde Staten, noch Japan veel te bet eekenen. Het land van de Rijzende Zon deed naar buiten bijna niet van zich spreken, de Phi- lippijnen waren in Amerikaansche handen gevallen na den oorlog met Spanje, er be stonden geen oorlogshavens op Hawaii, in Alaska, in Californië en het Panama-kanaal bestond nog niet Men kan dan ook zeggen, dat in het verleden geen enkel tijdperk in de geschiedenis der wereld valt aan te wij zen, waarin in een bepaald gebied een zoo groote economische en politieke omwente- ling heeft plaats gehad, als in deze beide landen. Japan heeft zich in weinige tiental len jaren van middeleeuwsch-feodalen staat ontwikkeld tot een groote mogendheid van den eersten rang en Amerika, de eenige groote door blanken bewoonde staat, die aan den Stillen Oceaan grenst, speelt een belangrijke rol in de gebeurtenissen in het Verre Oosten. DE STRIJD TUSSCHEN BLANK EN GEEL. Het Is eigenaardig op le merken hoe "Ame rika, dat in het midden van de vorige eeuw er zoo krachtdadig toe bijdroeg, om Japan te noodzaken, zijn poorten te openen voor den buitenlandschen handel, na JjXX) dit land heeft gedwarsboomd, waar het slechts kon. Het meest recente bewijs daarvan vormt de opzegging van het 28 jaar van kracht gebleven zijnde handels verdrag tusschen beide landen. De op Amerikaanschen bodem levende Japanners zijn Amerika een doorn in het oog. Dit komt bijvoorbeeld &terk tot uiting in Ha waii, het Gibraltar van den Stillen Oceaan, waar drie vierde van de bevolking van Azi- atischen oorsprong is. Van de 81.000 kinde ren, die er de'school bezoeken, zijn er 45.000 van Japansche ouders. Hoewel Ha waii Amerikaansch grondgebied is, heeft het Congres nog steeds niet dit eiland als 49sten staat bij de V.S. willen inlijven, om dat men zich niet wil blootstellen aan het gevaar, een zoo sterk Aziatische volksgroep op te nemen in het kiezerscorps der V. S. Er kan geen twijfel aan bestaan, of Ame rika geeft er de voorkeur aan, met Japan in vrede te blijven leven; doch het laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan, om het de gewapende vuist onder den neus te duwen. Vandaar 3e uitgebreide bewapenin gen van het arctische Alaska tot het tropische Samoa, de verbreeding en uitdieping van het Panamaka naal met het oog op de nieuwe in aanbouw zijnde oorlogsbodems van 45.000 ton, het geweldige vloot- bouwprogram en de aanbouw van versterkingen op Hawaii, ten einde het te maken tot een onneembare vlootbasis, waar het grootste garni zoen van de V. S. is gestationneerd en welks oorlogshaven Pearl Harbor tot de beste en modernste ter wereld wordt gerekend. Groot opzien verwekte ook Het dirigeeren van het vliegtuigmoederschip „U.S.S. Lang- ley" met 14 zware bommenwerpers naar Manilla, het maken van vluchten door es cadrilles bommenwerpers naar de ver voor uitgeschoven koraaleilanden Midway Wake e.a-, het stationneeren van 40 oorlogs&sche- pen in Honoloeloe, op 2400 mijl afetand van de Amerikaansche kust en de mededeeling, dat de groote voorjaarsmanoeuvres van de Amerikaansche vloot weder zullen worden gehouden in den reusachtigen driehoek, ge vormd door Alaska, Californië en Hawaii. JAPAN ALS AFNEMER EN AMERIKA ALS GELDGEVER. Het opzeggen van het handelsverdrag door Amerika als protest tegen het optre den van Japan in China heeft een slag toegebracht aan de Japan&che economie. Japan had in de V. S. niet alleen een goe den klant, doch ook een geschikten geld gever. Amerika laat niets na, om Japan te doen voelen, dat het niet gediend is van de politiek der nieuwe ordening in China, welke Japan blijft volgen. Japan schijnt niet voornemens te zijn, van den ingeslagen weg af te wijken en ziet elders om naar de grondstoffen, die het tot dusverre uit Amerika betrok. Wat in Japan ook veel kwaad bloed heeft gezet is de z.g. „Exclusion Act" van 192i, welke de immigratie van Japanners kort en goed verbood. Intusschen bezat Amerika .toen reeds een groot aantal Japansche in woners. Californië b.v. telt er op het oogen blik 100.000. Tn 1906 trachtte deze staat een wet in te voeren, waarbij t Japanschen kinderen verboden werd, met blanke kinde ren eenzelfde school te bezoeken. Tokio pro testeerde evenwel zoo heftig, dat deze wet weder werd ingetrokken. In bepaalde wij ken mogen de Japanners niet wonen en evenmin is het hun geoorloofd^ grond in eigendom te bezitten. Toch kan niet wor den tegengesproken, dat de Japanner tot de rustigste en ordelievendste burgers be hoort. Misdaden komen onder hen zeer wei nig voor een feit, dat men in een land als Amerika op prijs behoorde te stellen! Tal van Japanners bezoeken de Amerikaan sche hoogescholen en maken daar een zeer goed figuur. Hun afkomst vormt echter een bijna onoverkomelijke hinderpaal om er gens in de V. S. een leidende functie jg bekleeden, in weerwil van het feit, dat zij Amerikaansch staatsburger zijn. Zooals de zaken op het oogentolik staan, ziet het er niet naar uit, dat Amerika geneigd is, een welwillender houding aan te nemen tegen over de „Japs" in het algemeen en tegen over die binnen zijn eigen grenzen in het bijzonder. Het officieele onderzoek beëindigd. De Regeeringspersdienst meldt: De uitkomst van het onderzoek, door de regeering ingesteld naar de omstandigheden waaronder het m.s. „Arendskerk" van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij op 15 Januari J.l. op weg naar Zuid-Afrika is ge torpedeerd, heeft haar aanleiding gegeven aan Hr. Ms. gezant te Ber lijn opdracht te geven tot het uit brengen van een breedvoerig gemo tiveerd protest tegen deze onge rechtvaardigde vernietiging van een Nederlandsch schip, zich daarbij alle rechten of schadevergoeding voorbehoudend en maatregelen ver zoekend tegen herhaling. BOM NAAR PROCESSIE GEWORPEN. Te Soekkoersind in Brits oh Indië is gis ter een bom geworpen naar een ter gelegen heid van het Mohammedaansche feest van Mahorroem gehouden processie. Eén per soon werd gedood en 17 gewond. Veertig personen zijn gearresteerd en in het geheele district is de curfew afgekondigd. Op patrouille langs het PanamakanaaL Tragisch ongeluk in Den Bosch. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich op het Ginthammereinde te 's-Hertogenbosch een tragisch ongeval voor gedaan, dat de 49-jarige mevrouw van der K. het leven heeft gekost. De heer J. van der K. kwam met zijn echtgenoote van familiebezoek per auto thuis. Bij het uitstappen struikelde me vrouw van der K. Haar echtgenoot bemerk te dit niet en reed den wagen de garage in, waardoor zij de auto over het lichaam kreeg. In ernstigen toestand werd zij naar het Carolus-ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het slachtoffer was moeder van acht kin- de reru Filiaalchef doet ontstellende ont dekking. Sporen van braak echter niet gevonden. Gistermorgen ontdekte de chef van het filiaal der firma C. Jamin aan de Kruiskade te Rotterdam, dat in den nacht van Zondag op Maandag in dit pand was ingebroken. Op de eerste verdieping was de brandkast van haar plaats gesleept en omver gewor pen. De achterzijde had men opengescheurd. Een bedrag van tweeduizend gulden wordt vermist. De politie heeft geen spoor van braak kunnen vinden. De Noren moeten hen hebben opgemerkt In een zaal van het Britsche ministerie voor de voorlichting hebben verscheidene gevangenen van de „Altmark" gisteren avond tegenover vertegenwoordigers van de internationale pers verteld van hun ge vangenschap en hun bevrijding. Wat de ondergane behandeling betreft, loopen de verhalen uiteen al naar zij betrekking heb ben op de „Graf Spee", dan wel op de „Altmark". Aan boord van de „Graf Spee", was de voeding slecht maar dragelijk en de behandeling der gevangenen behoorlijk. Aan boord van de „Altmark" daarentegen gaven voeding en sanitaire omstandigheden reden tot klagen. Allen leden voortdurend honger, uitgezonderd een,Aubrey Jenkins geheeten, dié nooit veel at en een deel van zijn rantsoen aan zijn kameraden gaf, een man, die een half hoofd boven alle ande ren uitstak en die vertelde, dat hij in vier weken van zijn gevangenschap vijftien ki logram was afgevallen. Aan boord van de .Altmark" werden alleen conserven ge nuttigd. Het brood was slecht. De sanitaire omstandigheden waren be droevend. Sommigen konden een half uur per dag, anderen om den anderen dag een half uur frissche lucht inademen, een derde verhaalde, dat hij negen dagen in het ruim had gezeten zonder naar buiten te komen. Er werd op matten geslapen. Slechts twee of drie van de driehonderd haddén matras sen. Sommige Duitsche matrozen tracht- ten hun lot te verzachten. Ook een officier van de „Graf Spee", luite nant Scbmidt, zou klaarblijkelijk hun toestand hebben 'willen verbe teren, maar hij stond onder de be velen van den gezagvoerder van de „Altmark", die onhandelbaar leek en vooral scheen te vreezen, dat hij verrast zou worden door Britsche of neutrale patrouilles terwijl hij gevangenen aan boord had. Over het bezoek aan Bergen konden 3e mannen maar weinig mededeelen. Zij ver telden hoe zij getracht hadden de aandacht te trekken van de Noren, door een luik op te lichten en luid te schreeuwen. Ook had den zij met een Engelsche vlag gezwaaid. Zij twijfelden er niet aan, of men heeft hen moeten hooren. Over de bewapening van DE VELDJAS MET TE WEI NIG WATTEN. De Telegraaf deelt mede, in verband met de knoeierijen door een aantal leger-confec- tionneurs brieven te hebben ontvangen, waarin de volgen de redeneering staat; „De watten in de militaire jassen dienen niet voor de warmte, maar om de schou ders en borsten op te vullen opdat de militairen figuren krijgen met flinke schouders en breede borst. Dat, is nu eenmaal een ouderwetsche, ondoelmatige gewoonte. Zo mers moeten de militairen met dezelfde uniform loopen en bezwijken er dan haast in." Tot onze verwondering be reikte ons ook van militaire zijde dezelfde redeneering. Het gaat toch waarlijk niet aan, om de knoeiende confec- tionneurs voor te stellen als weldoeneijsivan de soldaten. Men behoeft waarlijk niet over veel menschenkennis te be schikken, om te weten, dat de confectionneur niet heeft ge zegd: „Och, die arme jongens heb ben het zoo warm, laten wij hun wat koelte geven". In de eerste plaats waren het de knoeiers zelf, die om meer watten per uniform vroegen, ln de tweede plaats heeft het rijk een bepaalde hoeveelheid watten één vel voorge schreven, en het doet dit niet zonder reden. De confectionneurs hadden aan die voorschriften te vol doen, ook al omdat zij in het belang van de soldaten zijn gegeven. Dat belang heeft nooit een punt van overwe ging bij de confectionneurs uitgemaakt. Tegen deze ver derfelijke mentaliteit keeren wij ons, en wij hebben geluk kig alle weidenkenden aan onze zijde. Men heeft alleen aan geld gedacht nimmer aan onze jongens, die bij 10 gr. C. liever veel watten in de jas hebben dan weinig of... heelemaal niet. zooals ook is voorgekomen. DISTRIBUTIE-CAPRIOLEN Uit het Handelsblad; Men vraagt ons, of de win keliers, die nog grauwe erwten, capucijners, bruine of witte boonen in voorraad hebben, deze nog mogen uit- verkoopen. Het antwoord luidt ontkennend; zij mogen alléén afgeven op gel- digen distributiebon en dien heeft het publiek thans niet meer." Voor de winkeliers is de si tuatie hoogst onaangenaam. Het is de vraag, of zij in de eerste helft van Maart, wan neer minister Steenberghe de distributie hoopt te hervatten, veel animo zullen hebben, om dan nog een toewijzing aan te vragen, omdat het consump tie-seizoen dan normaliter voor een groot deel zal zijn verstreken en de kans dus be staat, dat zij er mee zullen blijven zitten. Trouwens, het vertrouwen in het organisatie vermogen der uitvoerders want daër draait o.i. de heele zaak om is bij vele winke liers zóó klein, blijkens brie ven, die zij ons schrijven, dat velen zich nu al ongerust ma ken over hun voorraden en de vraag stellen of zij deze niet aan de regeering kunnen te rugleveren. Zij zijn nl. bang, dat het weer aanstonds zal omslaan en dat het loskomen der volgende toewijzing langer zal duren, dan de minister hoopt Wat het eventueel maken van voorraden voor den vol genden winter betreft, zoo wordt van meer dan één zijde opgemerkt; laat de regeering, met de Bodemproductiewet in de hand, er voor zorgen, dat volgende oogst, dus uitzaai, zoo groot wordt als zij wen- schelijk acht, om zoowel het bewaren van overjaarsche erwten en boonen, ais het op bonnen distribueeren van de zen winterkost, overbodig te maken. Wat er overblijft is normaal veevoeder of export product. Ook zijn er lezers, die ge leerd door deze distributie- capriolen van plan zijn, om zélf wat erwten en boonen in hun tuin te gaan telen, al dus het zekere voor het onze kere nemende. ARBEIDERSPERS BE GRIJPT HAAR TAAK NIET. De N. Rotterd. Crt (lib.) schrijft: „De (s.d.) Arbeiderspers be vat een hoofdartikel tegen de „liberalisten", waaronder al len worden verstaan, die ten aanzien van de financieele po litiek een waarschuwend woord laten hooren en op ver sobering aandringen. Dit artikel, dat door de N.R. Crt. gedeeltelijk wordt aange haald, besluit met de volgen de zinsneden: Hoofdzaak immers Is de volkswelvaart, waarvan be houden moet worden, wat er in de oorlog mistandigheden van te behouden is. De voor zitter van de R.K. Staatspar tij, de heer Verschuur,.noemt in het maandblad van deze partij een zekere inperking van de „consumptieve koop kracht noodig; doch hij ver volgt: „Anderzijds meer oeconomisch en dus meer we zenlijk bezien zou het te ver intoomen der consumptieve koopkracht ons productiepro ces nog verder lam kunnen leggen". Wij hopen, dat de regeering bij de vaststelling van haar beleid, vooral aan dit „meer wezenlijke", aandacht zal schenken. De onvermijdelijke verzwaring van den belasting druk brengt reeds een ver mindering van het verbruik met zich. Doch dan zal men tevens geen mogelijkheid on gebruikt mogen laten tot mo bilisatie van het kapitaal voor de versterking van de oecono- mische weerstandskracht Van het Nederlandsche volk. Dit kapitaal heeft blijkbaar een „stok achter de deur", noodig om ook maar in bescheiden mate zijn nationaien plicht te doen. Dan moet die stok maar worden gebruikt, opdat ons volk, mèt zijn onafhankelijk heid, zijn sociaal-oeconomi- sche weerstandskracht be- houde. Tot zoover het Volk. De N. R.Crt. merkt in haar uitvoeri ge bestrijding van het stand punt der arbeiderspers o.m. op: „Dat de Arbeiderspers de ook haar toevallende taak om haar lezers op de komende groote offers voor alle geledin gen van ons volk voor te be reiden, zoo slecht begrijpt, is diep teleurstellend. De laat ste alinea's van het bo venaangehaalde arti kel grenzen aan dema gogie. (Spatieering van ons. Red. „Wij lazen voor U"). Ook voor zoover zij betrekking hebben op den stok achter de deur"» AMELAND GEÏSOLEERD. De laatste p* troleum is kostbaar en kan dus slechts mondjesmaat worden afgeleverd, want der moet wat hebben en het meerendeel der Amelanders kookt op petroleumstellen. de „Altmark" konden zij niet veel zeggen, wel waren de leden van de bemannine ee. wapend. Wat hun bevrijding betreft, 'zij konden evenmin veel vertellen over deze geschie denis. Toen zij aan dek kwamen was de vechtpartij al aan den gang. Vermoedelijk 9 officieren en 148 minderen om het leven gekomeq. OPNIEUW NEUTRALE SCHEPEN NAAR DEN BODEM DER ZEE. De zeeoorlog dnnrt voort in al zijn hevigheid. Gisteren konden wij nog in een gedeelte van onzen oplaag vermelden, dat de Britsche torpedo- Jager „Daring" getorpedeerd en ge zonken is, waarbij vermoedelijk 9 of ficieren en 148 minderen zijn omge komen. Slechts één oificier en 4 min deren zijn gered. Ook de comman dant, Cooper wordt vermist. De getorpedeerde torpedoboot jager „Da- ring" was een schip van de „Defender"-klas- se. Het was in 1932 in dienst gesteld. Het beschikte over 4 kanonnen van 4.7 duim, 0 kleinere stukken en 8 torpedolanceerbuizen van 21 duim, De „Daring" was een zusterschip van den jager „Duohess", die in December vergaan is na een botsing met een anderen oorlogs bodem. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft Engeland nu 6 jagers verloren. Neutrale schepen vergaan, Naar uit Madrid wordt gemeld, is het van Engeland naar Griekenland onderweg zijnde Grieksche s.s. „EUi" (1114 ton) op 60 mijl van Kaap Finisterre getorpedeerd. De uit 26 koppen bestaande bemanning werd gered. Nader wordt nog gemeld: Nadat de bemanning van de EUi in de booten was gegaan, lanceerde de duikboot de tweede torpedo, die het met kolen geladen schip deed zinken. De 26 opvarenden die gered werden door een visschersvaartuig uit La Coruna, zijn allen naar een ziekenhuis overgebracht. Het Spaansöhe persbureau heeft medege deeld, dat het Spaansche ss. „Banderas' (2140 ton) na een ontploffing bijna oogen- blikkelijk is gezonken. Dit gebeurde gister ochtend bij het aanbreken van den dag, toen het schip zich op 10 K.M. van kaap Yillano bevond. 22 van de 29 opvarenden zijn om t leven gekomen. Duitsch vrachtschip opgebracht Het Duitsche vrachtschip „Rostock'' dat met de „Morea" de haven van Vigo had ver laten, cnn naar Duitschland terug te keeren, is door de Fransche marine genomen. Het schip meet 2545 ton. Het totaal aantal Canadeezen, dat thans in actieven dienst is, bedraagt ongeveer 90.000, met inbegrip van de vloot- en luchtstrijdkrachten, aldus een mededeeling van het Canadee- sche departement voor landsverdedi ging. Beschoten, doch niet geraakt Een vliegtuig met Duitsche kenteekenen heeft gistermiddag tegen één uur in Zuid?1 Jutland boven Deensch gebied gevlogen. Deensche batterijen hebben de machine b©" schoten. Het toestel werd niet geraakt. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De gisteravond te Den Haag gespeelde partij uit het tournooi om het kampioen schap van Nederland tusschen Bom en Kal den is door Bom gewonnen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8