DrDuShkind In tropisch Nederland Schorsing van den heer Maas door het scheidsgerecht nietig verklaard Ons Indisch hoekje De strijd der Finnen ZfitadlmeuuM Salaris moet worden uitbetaald 5000 gulden voor Finland Is het afgeloopen? UloaA yacui lu-t deen? Woensdag 21 Februari 1940 Tweede Blad De geheime zitting geen noodzakelijkheid B en W voor een probleem Voor het Finsche Roode Kruis Wedstrijden voor Leger en Vloot Vreemde vliegtuigen boven Den Helder Bloemenmagazijn „Fresia" verplaatst Nieuws van P.P. Onderwijzers op de bres voor Finland Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Temperatuur en Barometerstand Maandagavond heeft het Scheidsgerecht voor Ambtenaren beraadslaagd naar aanlei ding van de behandeling van het Klaagschrift van den directeur van de Gemeentereiniging, den heer Maas, tegen zijn schorsing door B. en W. van de gemeente Den Helder, welk Klaagschrift toegelicht en verdedigd werd door Mr, Dr. J. A. E. Buiskool van Schagen. Het scheidsgerecht, samengesteld uit de heeren Dr. C. H. Ketner, voorzitter; A. M. Engelmann, Mr. A. J. Veldman, G. Hollander en 3. 3. Zandee, leden, hebben de door klager ingestelde beroepen tegen de beslissingen van B. en W. van Den Helder d.d. 8 en 15 December 1939 ge grond verklaard en derhalve beide be sluiten vernietigd. Daarenboven werd bepaald, dat aan klager alsnog behoort te worden uitbe taald diens salaris, dat was ingehouden, en wel te rekenen van 15 December 1939 af. Ons verwondert dezen gang van zaken aller- jninst. Wat ons, na het lezen van de overwegingen, welke aan de uitspraak voorafgaan, wel ver baast, is de halsstarrigheid, waarmede ver leden week werd vastgehouden aan een be handeling dezer zaak met gesloten deuren. Immers, daar het Klaagschrift bekend is (wij publiceerden dat reeds in extenso) en in het thans gevelde vonnis het verweer van de gemeente bij monde van wethouder Van der Vaart uitvoerig is opgenomen, blijft van de geheimhouding niets over. Wat nu het door de gemeente gevoerde ver weer betreft, hieruit blijkt, dat B. en W. hebben geschorst op grond van een artikel, dat die schorsingsbevoegdheid in dit geval niet verleende. Immers blijkens de overwegingen welke het vonnis voorafgaan, heeft wethouder van der Vaart erkend, dat niet op tekort komingen is geschorst, zoodat o.i. de indruk gewekt wordt, dat B. en W. wel wat voorbarig gehandeld hebben door den heer Maas te schorsen op grond van Art. 85, dat alleen in geval van tekort komingen de bevoegdheid tot het nemen van voorloopige maatregelen verleent. Bovendien is namens B. en W. in de ge heime zitting van verleden week verklaard, dat de schorsing ook niet als straf was be doeld, zoodat ook in dat opzicht het bewuste artikel 85 niet toepasselijk was. B .en W. weten slechts als reden hunner handeling op te geven, dat zij het niet mo gelijk achtten, dat een directeur, die in arrest was, tevens in functie zou zijn en dat zij, om hun verantwoordelijkheid tegenover de ge meente veilig te stellen, den directeur van zijn functie hebben ontheven, om op 15 December, toen hun ter oore kwam dat ook een steekpenningenkwestie tegen den direc teur was aanhangig gemaakt, bovendien nog de wedde in te houden. Daarbij het ambtenarenreglement ter zijde achuivend of niet raadplegend! Er rest ons dus slechts één conclusie, n.1. dat B. en W. achteraf naar een artikel Den Helder bl\jve niet achter. Morgen wordt hier de huis aan huis collecte voor Finland gehouden. Morgen geniet U het voorrecht iets van uw sympathie voor dit lijdende en strijdende volk te mogen uiten. Een gave, die aan de bevolking zegen zal brengen, die het Roode Kruis aan middelen zal helpen om gewonden te verzorgen, die aan de zwaar getroffen bevolking geld zal ver strekken tot herstel en opbouw door wat bruut geweld heeft vernield. Een straatcollecte in Hilversm bracht 3600 gulden op. Een collecte in Deventer, eveneens huis aan huis gehouden, gaf een som van 5000 gulden. Den Helder mag niet achterblijven! Laat de collecte van morgen alle vorige collectes overtreffen. Geef met een warm hart en milde hand. Denk er om, dat het offer dat de collectanten bren gen, door in de koude huis aan huis te gaan, ook niet gering is. Stel hen niet teleur. Het is voor een goed doel, het is voor een broedervolk, dat zwaar onrecht aangedaan wordt. Geef naar uw vermogen. Het tientje van den gegoede Is even welkom, als het penningske van de weduwe. in het Ambtenarenreglement moeten hebben gezocht om hun optreden tegen den bedrijfs directeur te rechtvaardigen. Het blijft anders tenminste een raad sel hoe B. en W. hun maatregel op dit ar tikel konden baseeren, nu zij volgens de over wegingen in het vonnis, zelf hebben erkend, dat nóch van tekortkomingen, nóch van de gronden, voor strafoDlegging in Art. 85 ge noemd, sprake was, toen zij hun maatregelen namen. WAT NU? Wij vernemen, dal de heer Maas zich f heden ter beschikking van het ge meentebestuur zal stellen om zijn werkzaamheden te hervatten. Wat zal het gemeentebestuur doen? Het Ambtenarenreglement zegt, dat B. en W. binnen 30 dagen de beslissing moeten uitvoeren. Dit houdt ongetwijfeld verband met de hooger beroepstermijn, welke in de Ambtenarenwet is bepaald en welke termijn eveneens 30 dagen is. Wenscht het gemeentebestuur niet in zijn veroordeeling door het Heldersche Ambtena rengerecht te berusten, dan zal het dus bin nen den termijn van 30 dagen in hooger be roep moeten gaan. in welk geval deze interes sante schorsingskwestie voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, maar dan wel in het openbaar, zal worden be handeld. Naar onze meening kunnen B. en W. echter geen enkel voordeel van een hoo ger beroep hebben. Immers, gesteld dat de Centrale Raad de beslissing van het Heldersche scheidsge recht zou vernietigen waar niet veel kans op is! dan zou de schorsing dus gehandhaafd blijven. Dat kan natuurlijk niet tot in lengte van dagen voortduren, zoodat B. en W. toch, nu de strafzaken van de baan zijn, een administratieve be slissing ten aanzien van den directeur Maas zullen moeten nemen. Die beslissing kan echter ook los van deze schorsingsaffaire genomen worden, daar tenslotte B. enW., indien zij den heer Maas persé willen spuien, toch met een voorstel tot ontslagverleening bij den Raad moeten komen, omdat alleen de Raad de bevoegd heid heeft tot ontslag van een hoofdambte naar. Wordt door B. en W. een dergelijk voor stel niet gedaan, dan blijft dus, hoe de uitspraak in Utrecht ook moge luiden, de heer Maas in zijn functie gehandhaafd. En daarom heeft het o.i. ook geen zin voor B. en W. om nog langer over de schorsings kwestie te vechten. 3e Bekening en verantwoording van de afd. Den Helder van „Vol kenbond en Vrede". Voor de actie van de FinschNederland- sche Vereeniging tot steun aan het Finsche Roode Kruis zijn alsnog de volgende giften uit Den Helder ingekomen (30 Jan.20 Febr.): Mevr. v. d. R. 5.—; E. W. 2.50; J. t. C. 10.—; H. K. 2.—; mej. D. B. 2.50; mej. B. G. (collecte in Musis Sacrum) 7.25; A. T. 2.50; M.U.L.O. vereeniging 22.60; A. K. 2.—; Dr. v. W. 10.—; Dr. J. V. 5.—; A. V.—S. 5.—; P. E. 5—; D. de H. 0.25; fam. H. 1.ambtenaren P.T.T. 46.04. Totaal 128.64, welk bedrag is overge maakt op rekening van de FinschNed. Vereen, brj de Rott. Bank-Vereen. (postgiro 3016) te Rotterdam, onder vermelding: „Voor het Finsche Roode Kruis". Namens het Bestuur,, Volkenb. en Vrede", afd. Den Helder, H. A. Enklaar, voorz.-penn. A. A. de Hoogh., secr. M. A. Kolsrter. Op den Grooten West-Einderplas. De ysclubs rond den grooten Westeinder- plas zullen, in samenwerking met het Initia tiefcomité, met O. en O. in Amsterdam, Schip hol, Marine en Koloniale Reserve, a s. Vrijdag schaatswedstrijden en tochten voor militairen en matrozen organiseeren op den Grooten Westeinder Plas, onder het motto: Leger en Vloot op de schaats. Er is besloten om de in schrijving open te stellen voor militairen en matrozen uit alle deelen van het land, doch om redenen van landsbelang is tevens beslo ten, om uit elke plaats slechts een zeer be perkt aantal militairen en matrozen toe te laten. Het af te leggen parcours, driemaal den Grooten Plas om, over mooi ijs, is 40 km lang. Van oever tot oever bedraagt het (jsoppervlak van den Grooten Westeinderplas 700 ha. Gezien de toezegging van deelneming, die thans reeds zijn verkregen, zal er van twee plaatsen, te weten Groote aanlegsteiger Aals meer en Jachthaven te Kudelstaart, op kanon moeten worden gestart. O. en O. in Amster dam, verscheiden vooraanstaande personen en instellingen, o.a. Vreemdelingenverkeer Aals meer, stellen fraaie prijzen en medailles be schikbaar. BOND VAN' NED OND., .Afd. DEN HELDER Volgens een advertentie in dit nummer is de vergadering van den Bond van Ned. Ond., afdeeling Den Helder, uitgesteld tot Vrij dag a.3. Sedert gistermorgen half 12 dooit het. Naar alle waarschijnlijkheid is men thans eindelijk genaderd tot het einde van den barren winter van '40. Verras singen voorbehouden, zit men in een dooi periode waaruit de vorst wel niet meer zal verrijzen, een mededeeling, die vrijwel niemand met leedwezen zal ver vullen. Vroor het gisterenmorgen 8 uur nog een kleine 8 graden, al spoedig liep het kwik omhoog en om half 13 's morgens reeds stond het boven het 0-punt. Sedertdien is het kwik niet meer onder het 0-punt gekomen. Gemid deld was het V/t graad dooi, ook van nacht. De wind is Z.Z.W., hetgeen een belofte is voor duchtige dooi. De berichten uit het binnenland wijzen ook alle op dooi, zoodat men met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid kan verwachten, dat we eindelijk een „warmte-periode" hebben bereikt. Dat het ondanks de dooi gisteren en vanmorgen nog bitter koud was is weer iets anders. Hedennacht, even voor 3 uur, werd Den Helder weer eens opgeschrikt door het geluid van schoten. Het bleek, dat zich weer vliegtuigen boven de stelling, althans in de nabijheid daarvan, bevonden, waar op het vuur geopend werd. Duidelijk kon men enkele malen het geronk der mo toren vernemen. Nadat het vuren gestaakt werd, werd ongeveer 10 minuten daarna wederom geschoten. Van welke nationaliteit deze vliegtuigen geweest zijn, is niet bekend. De heer Koopman, die jarenlang een bloe- menzaak op den Polderweg, (ik. Emmastraat gedreven heeft, is sinds eenige dagen ver huisd en heeft een betere en ruimere behui zing gevonden in een perceel in de Koning straat. no. 93. Zijn oude klanten heeft de heer K. meegenomen, hij hoopt in deze nieuwe zaak, door goede bediening er nieuwe bjj te verwerven. Planten en bloemen komen in dit vele ruimere perceel heel wat beter tot hun recht. AMERICAN CIGARETTE Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat voor de uitvoering op 29 Februari a.s. uit- noodigingen alleen kunnen worden aange vraagd 22 Febr. van 78 uur in het gym lokaal Hoogstraat. Voorts bestaat weder de gelegenheid voor het opgeven van leden voor kleuterklasje, jongens- en meisjesafdeeling. Naar wjj vernemen heeft dezer dagen bij het personeel van de Openbare Lagere Scho len een lijst gecirculeerd voor hulp aan Fin land. Alle onderwijzers gaven een bijdrage, zoodat in totaal voor een bedrag van 135.50 ingeteekend werd. van 20 Februari 1940 ONDERTROUWD: J. Dissel en J. B. M. van Gemert; N. Blom en C. Goedknecht. GETROUWD: J. J. Hogendorn en M. Mebius BEVALLEN: J. KwastSchotting z.; G. N. HoenderdosBoonstra d.; M. FrantsenKool z.; B. E. FransePost z. Herplaatst wegens misstelling. BEVALLEN: M. A. Blok—van der Hoek, z. 13 tot 20 Februari 1940. Nieuwe zaken. Den Helder: N.V. „Hemi" in oprichting, Callforniestraat 50/54, expl. melkinrichting, enz. Bestuurswijzigingen. Den Helder: Dorschvereenlging „De Vooruitgang", Koe gras. Andere wijzigingen. Den Helder: N.V. Het Nieuwe Sportterrein, Javastraat 1, exploitatie van onroerende goederen, enz.; gekomen van Utrecht. De Dajak van Apo-Kajan (Midden-Borneo) besteedt veel zorg aan zijn dooden. Vooral ais de overledenen van hooge geboorte zijn. Het ceremonieel en alles wat met een sterf geval verband houdt, is zóó uitgebreid, dat ik hier '■maar op een paar onderdeelen kan wijzen. Wanneer iemand plotseling sterft, bijvoor beeld tengevolge van een ongeluk, dan is dit voor de menschen het bewijs, dat hier boos aardige geesten in het spel zijn. Voor die geesten zijn zij zeer bevreesd, waarvan het gevolg is, dat dergelijke over ledenen geen, zooals wij zouden zeggen, eer volle begrafenis deelachtig worden. Een groot hoofd gaf men indertijd bij de begrafenis zooveel „koppen" mee in het lijkenhuisje, als hij menschen had gesneld. Dit gebeurde om bij aankomst in den hemel indruk te maken, te laten zien, dat men met een dapper man te doen had. De „zielen" der dooden spelen een eigen aardige rol in de Dajak-maatschappij. De menschen zijn er bang voor. Ze vreezen, dat ze de „zielen" der levende nabestaanden zul len gaan halen om prettig gezelschap te heb ben, m.a.w. die familieleden zullen dan ster ven. En nu past men bjj groote hoofden een eigenaardig middel toe om dit te voorkomen. Zij krijgen op hun reis naar het hiernamaals een alcohólischen drank mee, dien ze bij aan komst in het „zielenhuis" aan de daar hui zende „zielen" schenken. Dezen worden dan dronken, zoodat ze voorloopig geen lust heb ben naar de aarde af te dalen oni familie leden te halen... (We merken op, dat de Apo-Kajans in tegenstelling met vele andere Dajakstammen. zeer matig zijn met het ge bruik van alcoholische dranken). Hoewel de „zielen" in het „zielenland" in een soort paradijsachtigen toestand verkee- ren, ziet de Dajak toch tegen den dood op. De kerkhoven staan in Apo-Kajan beneden strooms van de rivier, waaraan het dorp ligt. Op die kerkhoven waren „geesten", „spoken" rond. De menschen zijn bang, dat deze r.aar het dorp gaan en de oorzaak van sterfgeval len zullen zijn. Maar die spoken of geesten kunnen zich niet stroomop langs de rivieren bewegen. Ze kunnen, dus niet in het dorp komen, als dit stroomopwaarts ten opzichte van het kerkhof staat. De dooden krijgen allerlei zaken mee,, waarvan ze in het hiernamaals profijt kun nen hebben: kleeren, wapens, enz. Die voor werpen worden aan het sterfhuis opgeh .n- gen of er bij geplaatst. We beelden hierbij een graf van een groot hoofd af, pas over leden toen ik mijn filmreis door de Apo- Kajan maakte. De versieringen op het dak zijn gemaakt van hout, dat zich gemakkelijk laat bewerken. Het is evenwel niet sterk, niet bestand tegen de invloeden van zon, wind en regen. Maakt een dergelijk ~"»af)iuis met zijn rood, wit en zwarte besc).;idcr'iig als het pas gebouwd is een zeer net tri in druk, na eenige maanden is het uiterlijk heel anders: het is verwaarloosd. Aan herstellen denken de menschen niet. uit vrees voor de om het huisje rondwarende spoken en geesten. Ik heb herhaaldelijk het woordje „ziel" ge bruikt. De Apo-Kajans spreken van „Beroe- wa". Ze schijnen er onder te verstaan het geestelijke, het levenwekkende, de levens krachten in den mensch, zijn tweede ik. Wij hebben er in onze taal geen woord voor. Wat de Dajaks er precies onder verstaan is mij niet duidelijk. H. F. TILLEMV. Telkens weer bezorgen de strijdbare Finner de wereld hartkloppingen en telkens ook weer verbazen vijf werelddeelen zich over dezen wel zeer ongelijken strijd, waarin de Finnen tot nu toe een enorm élan gedemonstreerd hebben. Dezen strijd kan men vergelijken met een „heiligen oorlog". Deze strijd wordt iederen dag, ieder uur gestreden met het brandend vuur van patriottisch idealisme in het hart van ieder Finsch strijder, In het hart van iedere Lotta. De laatste mededeelingen zijn verbijs terendna het terugtrekken uit het eerste gedeelte der Mannerheimlinie volgde ver nietiging van de 18e Russische divisie, ter grootte van 18.000 man. Half Januari werd de 44ste divisie in de pan gehakt, terwjjl thans verluidt, dat ook de 164ste divisie met den ondergang bedreigd wordt. Uit dat alles blijkt zonneklaar, de groote strategische kennis van de Finsche legerlei ding, die in haar streven gesteund wordt door den vasten wil tot een uiterste krachtsinspan ning van een bevolking, die in haar geheel achter de legerleiding en regeering staat. Telkens weer dringt zich echter de nijpende vraag op: zullen de Finnen het klaren Zullen zij instaat blijken den Russischen beer, ondanks diens zwakheden, weerstand te bieden tot het uiterste? Een vraag, die zich niet beantwoorden laat. Nuchter gezien zullen de Finnen het niet klaren. Er is hulp noodig, veel hulp en directe hulp. De behoefte daaraan op korten termijn steken de Finnen niet onder stoelen of banken. Integendeel, de vorige week werden de verzoeken om daadwerkelijke hulp gehoord in alle lander der wereld. Zweden heeft te kennei gegeven niet „officieel" te kunnen helpen. Een hard besluit van de Zweedsche regee ring, waarvan men weet, dat z(j in het bijzonder zoo zeer sympathiek tegenovei het kleine nabuurland staat. Maar eer besluit, dat men toch, objectief gezien kan billijken. Ook Zweden kan niet tevee riskeeren en is verplicht officieel als on zijdige toeschouwer beschouwd te blijven worden. Zij zal dat blijven doen, ook al jeuken vele Zweedsche handen... Het blijkt wel, dat de Finnen alleen hun strijd zulien hebben te strijden, afgezien van de vele „officieuze" hulp, die hen bereikt. Dat zij het zullen klaren tegen het Roode leger, on danks het feit dat van diens „onoverwinne lijkheid" niet veel meer overgebleven is, valt, wij zeiden het reeds, te betwijfelen. Er kan echter zoo veel gebeuren. Er kan, en dat op korten termijn, nog zooveel schakeering komen in de samenstelling der oorlogsfronten van dezen tijd. Het roert, rommelt en gist overal in Europa: niemand weet vandaag wat de dag van morgen zal brengen en ook de Finnen be grijpen dat iedere gewonnen dag een kans te meer is voor een definitieve zege. Daartoe is echter noodig, dat de „officieuze'' steun doorgaat: dat de Finnen de vóiledige beschikking krijgen over groote aantallen vliegtuigen, wapens en kleeding. En hieraan ontbreekt het niet! Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 •Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Burcht der Stilte". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Tusschen twee vuren" en „Cassidy komt terug". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Vergeet mij niet". Heden. Musis Sacrum. Tentoonstelling Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 35 u. en 810 u. Casino, 8.30 uur: Marine Concert. Donderdag 23 Februari. Rialto-|Theater, 8.00 uur: De ?-film voor het Roode Kruis. Barometerstand Den Helder: 767.8 Maximum temp. lucht: 1.4 Laagste temperatuur: 0.4 Wind: richting: Z.Z.W.. kracht: 5 Licht op: 5 50 DE SCHEEPVAART OP INDIK. Batavia, 20 Febr. (Aneta-A.N.P.). De afvaarten van de „Christiaan Huygens" van Batavia naar Genua op 1 Juni en van Genua naar Batavia op 6 Juli, zullen worden waar genomen door de „Marnix van St. Aldegonde". Bij K.B. van 17 Februari 1940 is met ing, ig van 1 Maart 1940 benoemd tot ingenieur dei- Marine in vasten dienst (standplaats Dei Helder) de ingenieur der Marine in tijdelykca dienst ir. J. P. Corver.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5