184.000 personen vervoerd in 1939 Abonneert U op dit blad „De Duinkanters" Jaarvergadering T.E.S.O. 1939 recordjaar in menig opzicht De heer Parlevliet pleit voor het personeel f M. G. VROOM Vrijdag GEEN spreekuur ^utteAt^ei 100 °/o verkoopswaardcl Officieele mededeeling Vaststelling KIEZERSLIJST Gezellige auond Zijn mannen werkelijk helden? ADVERTEEREN DOET VERK06PEI Groote Afslag KALFSVLEESCH Antoon Bandt Bij JOH. TRIEST, £cAaiai Schaakmat verliest van V.V.V, Hieuwt uit lOrft WxtaA yaan. ure H&en? Temperatuur en Barometerstand De Algemeene Jaarvergadering van Texels Ëigen Stoomboot-Onderneming, die gisteravond in Pen's Schouwburgzaal plaats had, werd door ongeveer 80 aandeelhouders bijgewoond. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot het aanwezig personeel en vooral tot het oud-personeel, de heeren kapt. Duinker, Kaan en C. Duinker. Weer ligt een jaar achter ons, aldus spr., en welk een jaar: eerst bestond een büna ondraagbare spanning, daarna brak de oorlog uit. Voor vrijwel alle be drijven bracht deze tijd de grootste moei- ljjkheden. Doch onze Vennootschap heeft, tot onze groote vreugde, tot heden geen aandeel gehad In deze ellende, integen deel, 1939 Is in vele opzichten voor onze Maatschappij een recordjaar geworden. Ik zal u slechts enkele cijfers noemen, omdat de Directeur in zijn jaarverslag er straks meer zal geven, doch het passagiersvervoer heeft dit jaar een ongekende hoogte bereikt. De heer W. H. Lap, President-Commissaris T.E.S.O. Wij vervoerden n.1. ruim 184.000 personen. Ook het goederenvervoer steeg bij vorig jaar met pl.m. 4000. Terwijl een batig saldo werd gemaakt van ruim 27.0Q0. De mobilisatie heeft op het vervoer een zeer gunstigen invloed uitgeoefend, maar ook voordat de troepen kwa men, in de maanden Juli en Augustus werd een belangrijk grooter aantal personen ver voerd dan vorig jaar en wanneer de oorlog niet was uitgebroken, zou de Vennootschap ook in September ongetwijfeld een groot aantal toe risten hebben overgezet. Men zegt dikwijls: de tarieven van T.E.S.O. zijn te hoog. Ongetwijfeld zijn ze hoog, doch wij veronderstellen, dat vrijwel alle ingezete nen er mee zullen instemmen, dat het wensche- lijk is dat ze hoog blijven opdat de Vennoot schap in het belang van de gemeente zal kun nen voortwerken, zooals zij tot heden doet. Temeer daar het verkeer zoo toeneemt, dat wij genoodzaakt zijn om binnen afzienbaren tijd daarvoor maatregelen te nemen. De ruimten op de booten zijn dikwijls nauwelijks meer toerei kend en alleen de goede wil van het personeel, brengt ons op drukke dagen over de moeilijk heden heen. Gunstige vooruitzichten. Verder deelde spr. mede, dat de vooruitzich ten op een druk seizoen in 1940, niet ongun stig zijn. In verband hiermede heeft het be stuur gemeend V.V.V. Texel weder in de ge legenheid te moeten stellen met de bekende marquette op de Jaarbeurs present te zijn. Ook zijn besprekingen gevoerd met de Ned. Spoor wegen, v. d. Schuijt en met de Ned. Reisvereen. om de reisgelegenheid naar dit eiland te ver gemakkelijken en voor propaganda. Tenslotte wees de heer Lap op de goede samenwerking met V.V.V. Texel en eindigde met den wensch, dat de besprekingen een prettig verloop zou den hebben. Hierna werden door den secretaris, den heer P. Dros, de notulen gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Volgde overlegging Balans- en Verlies- en Winstrekening. (De volledige cijfers gaven wij reeds in het nummer van 7 Febr. j.1.De heer Van Ingen-Schenau verzocht hierover het woord. Spr. wees daarbij op het bedrag „On kosten" van de Verlies- en Winstrekening. Spr. kon zich niet vereenigen met vermelding van een bedrag van niet minder dan 10.115,36 zon der verdere specificatie. De voorzitter wees er op, dat in dit bedrag verschillende bedragen z(jn ondergebracht die in het belang van de ge meenschap zijn aangewend, b.v. aanleg en ver betering van rijwielpaden enz. Door den accoun tant was deze becijfering voor de algemeene vergadering aangewezen. De heer Lap betreur de het, dat de heer Van Ingen-Schenau niet op het kantoor van T.E.S.O. over deze post inlich tingen had gevraagd, dan had hij de volledige cijfers kunnen inzien. Jaarverslag. Hierna volgde lezing van het jaarverslag door den Directeur, den heer v. d. Vlies. Hier uit ontleenen wij het volgende: De dienst TexelDen Helder werd in het af- geloopen jaar zoo geregeld mogelijk onderhou den. Nu en dan was geregelden dienst onmo gelijk wegens lagen waterstand te Oudeschild en wegens bijzondere omstandigheden als vrachtvervoer voor Defensie. Tot 15 Sept. werd gedurende werkdagen 5 diensten per dag on derhouden, daarna moest de dienst met het oog op korter worden der dagen en mijnengevaar tot vier, later tot drie dagen. Na 27 November was deze laatste regeling ook niet meer moge lijk, zoodat na dien datum beide schepen den dienst TexelDen Helder moesten onderhou den. Door elk schip werden toen- twee reizen gemaakt. Schade hebben de schepen in het af- geloopen jaar heel weinig gemaakt. De „Dr. Wagemaker" heeft voornamelijk in 1939 den dienst onderhouden, alleen gedurende de dok- tijd nam de „Marsdiep" den dienst waar. Het onderhoud der schepen, voor zoover dit niet op Texel kon geschieden, heeft op de Rijkswerf te Den Helder plaats gehad en op de werf „Welgelegen" te Harlingen. Tot groote tevre denheid werd op beide werven de reparatie ver richt. De „Marsdiep" kreeg nieuwe vlampijpen, dit werk is op de Marinewerf uitgevoerd. Deze vernieuwing beteekent een hooge post op het onderhoud. Personeel. De walknecht J. de Vries, die in lossen dienst was, kwam in vasten dienst. Steenkolen, 17.106 tegen 16.142 in 1938, een verhooging van 964, die veroorzaakt is doordat veelvuldig twee booten in de vaart waren. Onderhoudskosten. Deze bedroegen voor ge bouwen en wal-inventaris 663, voor het s.s. „Marsdiep" 4852, „Dr. Wagemaker" 4326. Arbeidsloonen. Deze bedroegen 31.278 is 1210 meer dan vorig jaar, deze verhooging was noodzakelijk voor het onderhouden van een goeden dienst. Personen- en r\jwielenvervoer. Hieraan werd ontvangen 78.639, is een vermeerdering van 8081. Van deze som werd 1097 ontvangen van de eilanden-dienst. De stijging werd ver oorzaakt door de groote seizoendrukte en door militair vervoer. Er werden vervoerd 156.437 betalende pas sagiers (met v. d. Schuijt 2404); 21.324 scho lieren, 5276 voor ziekenvervoer. en ziekenbe zoek, in totaal 183.037. Auto's werden ver voerd: 5558 betalende, 239 voor ziekenvervoer en 84 gratis. Vervolgens werd de Rekening en Balans zon der verdere besprekingen goedgekeurd. Aan de orde was nu Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was de heer H. Keesom (herkiesbaar). Bij eerste stemming werden op den heer Keesom 39 stemmen uit gebracht. De heer De Lugt kreeg 32, verder nog enkele personen 1 of 2 stemmen, in totaal 82. Bij de tweede stemming verkreeg de heer De Lugt met 43 stemmen de volstrekte meer derheid. De heer Keesom verkreeg hu 36 stênf- irl'.t» v t -. e, ff - men. De voorzitter gaf zijn spijt ter kennen, dat een zittend bestuurslid niet was herkozen, dit is altijd een pijnlijk geval. Spr. hoopte, dat de heer Keesom ter gelegener tijd weder in het bestuur zcu terugkeeren. Hierna deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur in verband met 't steeds grooter wordend gebrek aan laadruimte op de schepen (waarop spr. bij aanbouw der vergadering had gewezen), eens een onderzoek had ingesteld naar de prijzen van nieuwbouw, 't Was ge bleken, dat een schip als bijv.'de „Dr. Wage maker" thans ruim 200.000 zou kosten. Dat wij dus zorgen voor een ruime reserve, zei spr., is dus wel noodzakelijk geweest. Wel heeft de Maatsch. een stille reserve in de beide booten (de „Marsdiep" staat op de balans voor 500, de „Wagemaker" voor nog geen 7000 en de gebouwen, waarbij ook 't nieuwe pak huis, voor ruim 17.000). Rondvraag. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd door de heeren v. d. Meulen, Parlevliet en P. Kaan. Eerstgenpemde informeerde naar de geschiktheid in dezen g'stgd van de booten. Spr. wees daarbij op de geruchten over minder goede prestaties van de „Dr. Wagemaker" in het ijs. De voorzitter ging hierop uitvoerig in en verklaarde, dat in geval van grondijs de „Wagemaker" met zijn scherper kop beter heeft voldaan dan de „Marsdiep"; bij los ijs was laatstgenoemde boot met zijn stompen kop beter geschikt. De heer Lap wees op de uiterst moeilijke eischen, die voor een boot in den dienst TexelDen Helder gelden. Er moet voldaan worden aan eischen, voor diepgang, lengte en laadruimte. Voor ijsgang kan men geen te zware eischen stellen, omdat een winter als deze misschien nooit meer voor komt, en er meestal jaren achtereen niet in het ijs wordt gevaren. Verder wees de heer v. d .Meulen op den treurigen toestand, waarin in deze sneeuw- perióde de Texelsche wegen zich hebben be vonden. De heer Lap deelde mede, dat er be sprekingen zijn gevoerd over onkosten voor open maken van de wegen naar de boot. 't Ligt niet direct op onzen weg om ons daarmede in te laten efi wij moeten waken voor 't scheppen van een precedent, doch wij zijn bereid mede te werken in 't belang van de gemeenschap. T.E.S.O. immers heeft 't gemeentebestuur in staat gesteld om den weg naar 't Horntje aan te leggen. De heer Parlevliet drong aan op maat regelen, waarbij 't personeel dat in dezen tijd 5p de „Marsdiep" vaart, niet altijd des nachts te Den Helder moet blij ven. Ookgaf de heer Parlevliet in overweging het pensioen, dat nu 50 van het loon zal bedragen, op te voeren tot bijv. 80 Over deze opmerkingen werd geruimen tijd van gedachten gewis - seld. De voorzitter wees er op, dat de heer Parlevliet met 't stellen van deze vrageu in heel wat prettiger positie verkeert dan hij Als Hans een zusje heeft gekregen, lezen vrienden en kennissen graag de geboorte-advertentie in de Heldersche Courant. Het is ook voor hen goed nieuwst FAMILIEBERICHTEN 20 cent per regel Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevr. BALJEU—VAN OS geven met groote blijdschap ken nis van de geboorte van hun Zoon ROBERT' ANTON. R.K. Ziekenhuis „Hotel Marianne" Soerabaia, Java, 21 Februari '40. Heden overleed plotseling te Schagen onze Zuster en Tante, Mej. CATHARINA GOMES. Namens de familie, C. GRAAF. Dén Burg, Texel, 21 Febr. 1940. De heer en mevrouw AUGUSTIJN—AUGUSTIJN Singel 145 zullen gaarne be zoek ontvangen Zondag 25 Fe bruari, van 3 tot 4.30. Arts Bij vonnis van de Arr. Recht bank te Alkmaar, d.d. 4 Janu ari 1940 is het huwelijk tusschen Froukje Schram en Ferdinand Machiel van Bale, stoker bij de K.N.M., beiden wonende te Den Helder, op vordering van eerst genoemde, door echtscheiding ontbonden. De procureur van eischerease. Mr. Arn. VELDMAN. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken be kend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1940/1941 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt gelegd en tegen betaling der kosten, stem- districtsgewijs, in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering van de vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevpegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op on gezegeld papier worden gesteld. Den Helder, 22 Februari 1940. W.S.V. in „Musis Sacrum", op Zaterdag 24 Febr. 1940, 's avonds 8 uur. Medewerwerking van: André Carrel, humorist en conferencier, en het Dansorkest „The Mixed Melodians". Entree 25 ct. -(- belasting. Overbodige vraag. Pijnen behoeven toch niet meer te worden geleden, dank zij WITTE KRUIS poeders. Bij de minste hoofdpijn, kiespijn of welke andere pijn ook geeft een WITTE KRUIS poeder onmiddellijk verlichting en neemt na tien minuten de pijn volkomen weg. WITTE KRUIS poeders werken opbeurend, verdooven niet en zijn daarom onscha delijk. Ook de gevoeligste maag zal er geen hinder van ondervinden DUTIM OEGSTGEEST. LAPPEN 35 GEHAKT 35 CARBONADE 25 FRICANDEAU 45 OESTERS 60 BIEFSTUK 60 TEL. 622 TEL. 022 Koningstraat 15 Vischhandel „Noordzee", pracht partij STOOFSCHOL blanke Schelvisch pracht Kabeljauw Schelvisch lever en kuit Gerookte poonen 35 cent per pond Hedenavond gebakken Bokking Molenstraat 133 v. Galenstraat 53 Telef. 704 De heer Joh. Parlevliet. als verdediger der belangen van de Maatsch. (De heer Parlevliet merkt op, dat hjj gevraagd had of 't bestuur niet van oordeel was, dat opmerkingen over het loon etc. bulten de ver gadering werden gesproken.) De voorzitter vervolgde met mede te deelen, dat 't personeel niet „bang" behoeft te zijn om met redelijke klachten bij 't bestuur te komen. Er was dan ook niets bekend over ontevredenheid over verblijf te Den Helder. De heer Parlevliet verzekerde echter met klem, dat er klachten geweest waren. Wat de pensioenregeling aanging wees de heer Lap er op, dat die bij T.E.S.O. gunstig is te noemen, in vergelijking met andere parti culiere instellingen. De heer Parlevliet was van meening, dat een Maatsch. als T.E.S.O. aan haar personeel wel meer dan 50% pensioen kan geven. Als men 24 verdient, krijgt men bg 'i verlaten van den dienst maar 12. De voorzitter wees er op, dat dit niet geehel juist is; er zgn ook nog andere inkomsten, 't Oud-personeel is zeer tevreden met het pensioen, al ligt het in de l(jn, dat ieder graag iets meer wil hebben. Verder wees de voorzitter er op, dat de loonen niet 't minimum bereiken van 24, doch van pl.m. 30. De heer P. Daalder drond aan op een pen sioen van 80 De heer Henkes stond in deze zaak achter 't bestuur, omdat de regeling heel wat billijker is dan 50 Ook werd nog op gemerkt, dat indertijd op voorstel van den heer Roelofs 't loon sterk is opgevoerd, opdat het personeel zelf gelegenheid zou krijgen om zich voor een pensioen te verzekeren. De heer P. Kaan gaf in overweging om aan boord van de booten een radio-ontvang- en uitzend-inrichting aan te brengen. Spr. was van meening, dat het gebeurde met de „Dr. Wagemaker", waarbij men in gevaar geraakte bij „Onrust", niet was voorgekomen wanneer men verbinding bijv. met „De Mok" had kun nen krijgen, omdat men daarlangs had kunnen varen. De voorzitter was niet voor een radio ontvangtoestel aan boord, vele passagiers zouden niet gediend zijn met muziek aan boord. Wat een uitzend-inrichting aangaat, dit zou kosten meebrengen, er moest o.m. een marconist worden aangesteld. Alleen zou men er verder slechts dienst van kunnen hebben in dagen van ijsgang. De heer Kaan zou ook niet zijn voor radio-muziek aan boord; terwijl hij van meening was, dat één van de bemanning wel 't uitzenden zou gunnen leeren. De heer Lap wees er ten slotte nog op, dat de boot, toen hij afdreef naar den vuurtoren, geen oogenblik in gevaar was. Het seinen werd oogenblikkelijk door de Marine opge vangen en de staf zond direct hulp. De voorzitter wilde nu de vergadering sluiten, verschillende personen wenschten ech ter nog 't woord. De heer Lap meen'de even wel niet van den geldenden regel te moeten afwijken. Zoodat personen, die niet bij den aanvang van de rondvraag het woord hadden gevraagd, geen gelegenheid kregen een nieuwe zaak aan de orde te stellen. Hierna werd de vergadering met de beste wenschen voor de Vennootschap voor het loopende dienstjaar, gesloten. Eervolle nederlaag. Dinsdagavond speelde Schaakmat een thuis wedstrijd voor de competitie van den N.H.S.B., tegen de sterke club V.V.V. uit Alkmaar. Deze ontmoeting werd door V.V.V. met het kleinst mogelijke verschil gewonnen: 5 Va4Va, waar uit wel bljjkt, dat de Schaakmatters taaien weerstand hebben geboden. De gedetailleerde uitslag luidt: „Schaakmat" „V.V.V." J. Wgker C. Kieft 1—0 J. Cheret J. Deugd 0—1 J. v. d. Kuijl D. Appel Jr. 0—1 A. Muller P. Hoekstra 1—0 B. de Jong D. Weisenbom 1—0 H. Herde'rschee B. Veldman O—l A. C. Groen H. Boog 1—0 Th. Asselman Ir. v. Rossem Duchatel 0—1 J. Geurts T. Heeringa P. N. Kelder L. Mors 0—1 Totaal 4Va— 5Vs „Schaakmat" had aan de oneven borden wit. Urk, 21 Febr. Heden werd aan den gemeentelijken visch- afslag alhier aangevoerd: 85 pond schar, prijs 1114 ct.; 90 pond poonen, 1217 ct. en 70 pond schelvisch, 1115 cent per pond. U jaagt de felste koude zelfs uit het grootste huis Met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Adres: Polderweg 34. - Tel. 228 Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Burcht der Stilte". Tivoll-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Tusschen twee vuren" en „Cassidy kom' terug". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Vergeet m(j niet". Heden Rialto-Theater, 8.00 uur: De ???-film voor het Roode Kruis. Zaterdag 24 Februari. Casino, 8.00 uur: „Muriloff's Lach Selectie'' ten bate Finsche Roode Kruis. Musis Sacrum, 8 uur: Uitvoering wandelsport- vereeniging De Duinkanters. Dinsdag 27 Februari Casino, 8.30 uur: Abonnementstoonecivoor- stelling. Barometerstand Den Helder: 762.7 Maximum temperatuur lucht: 0.4 Laagste temperatuur: 0.6 Wind: richting: Z.; kracht: 3 Licht op: 5 uur 54 min. Bjj het op 14 dezer gehouden examen voor den Gemeentelijken Cursus in het machi- neschrijven slaagden voor het diploma: Mej. S. Tollenaar en de heeren A. L. Koster en G. A. de Zeeuw. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, u., 20 Febr. v. Suez. SILVEK-JAVA PACIFIC LIJN. Kota Pinang, 20 Febr. v. Port Natal. Manoeran, 18 Febr. te Los Angeles. JAVA-NEW-FORK LIJN. Brastagi, 20 Febr. Kaapstad. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Buitenzorg, u., pass. 21 Febr. Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, t., 21 Febr. v. Port Said.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3