RAADSREFLEXEN Neutralen 10 verdachten voor de balie MaditueuwJ Een slot praat je ovet krotwoningen Tweede étappe directeur Maas Slapende, beschonken en uitknijpende schildwachten het kind van de rekening ponderdag 22 Februari 1940 Tweede Blad Geestelijke schatten in een bouwval, En de school ging er door De benoeming van het hoofd van de ULO Chn Oranjevereeniging Een dramatisch conflict in de natuurkunde Van een eend, die niet vliegen kon Een uur arbeidsloon voor Finland Een zitting van 4 uur Burgerlijke Stand van Den Helder »t Was goed, dat er Dinsdagavond voor pers en publiek de gastvrije bodenkamer was, waar men zich een uur lang kon bezig houden met beschouwingen over binnen- en buitenlandsche politiek, met het lezen van de levenslijnen uit de linkerhand en het vertellen van de nieuw ste moppen, anders was èn het college èn de yaad er niet malsch afgekomen. Ruim een uur heeft men „in stilte" vergadert over on derwerpen, waarvoor niet veel fantasie noodig was om ze te bepalen, onderwerpen, die men jsoo graag in het licht van de openbaarheid zag, opdat voor de gemeenschap klaar en dui delijk worde waar de fouten zitten, die men pu aan het college toedicht. Om ongeveer kwart over negen kwam het pein uit de raadzaal, dat de zitting het dag licht weer kon verdragen en dat pers en pu bliek de behandeling, beraadslaging en beslis singen zou mogen volgen. En toen werd, met bekwamen spoed de agenda afgewerkt. Veel punten voor discussie waren er niet. Het adres van de openbare Leeszaal om ten (behoeve van een aanbouw aan het bestaande gebouw, een bedrag van 8700 gulden ter leen te mogen ontvangen, werd op voorstel van IB. en W. in handen van burgemeester en wet houders gesteld om advies. Hierover was an ders wel het een en ander te zeggen geweest, doch het bleef bij een korte opmerking van de heeren v. Zwijndrecht (C.H.) en Bakker |(s.d.) om met deze zaak spoed te betrachten, pindat ze dringend noodig is. Ja, die openbare Leeszaal, een van de wei- jiige instellingen van cultureele beteekenis in lonze stad, kan niet het troetelkind van het college geneomd worden. Hoe dringend is hier een nieuw gebouw noodig! Verzakte vloe ren, schuine boekenstellingen, gebarsten en ge scheurde muren geven een droevig beeld van den tragen wil van het Gemeentebestuur om bier de eenige oplossing toe te passen: een pieuw gebouw. Dat is niet een dringende nood- Zakelijkheid van de laatste jaren, maar die bestaat al sinds een achttal jaren. Reeds on der den vorigen burgemeester werd hiervan de noodzakelijkheid gevoeld en ware de heer Driessen in leven gebleven, dan zou hij zijn toezegging voor een nieuw gebouw zeker ge- Stand hebben gedaan. Het huidige college schijnt echter andere Objecten dringender noodig te vinden en al geven we gaarne toe, dat er in onze stad heel wat te verbeteren viel en dat het nieuwe ge bouw voor Sociale Zaken en het nieuwe ge bouw voor den Gemeentelijken Geneeskundi gen dienst, geen luxe is, een nieuwe Leeszaal zou zeker geen verspilling van de Gemeente financiën zijn. De „oplossing" die men nu denkt te vinden is eigenlijk geen oplossing. Als het bestaande gebouw dit jaar niet in el kaar zakt, dan is die kans volgend jaar niet buitengesloten. Lang zal het in ieder geval piet meer duren. Wij twijfelen er niet aan of men onderschat in de kringen van B. en W. de beteekenis van de Leeszaal voor onze stad. Het zegt toch wel iets, dat het gebouw in het vorig jaar bezocht werd door bijna twintigduizend per sonen, dat er bijna 60.000 boeken werden uit geleend, dat er meer dan 1700 maandkaarten werden afgegeven, terwijl ruim 700 leden en 10 vereenigingen een druk gebruik maakten van de geestelijke schatten in dezen bouwval verborgen. Waar is een tweede instelling in onze stad van zoo groote cultureele beteekenis? Men mag dit wel eens ernstig overwegen bij zijn beslissingen. Met groote vlotheid, gezien het enorme be drag dat er mee gemoeid is, ging de school aan de Javastraat erdoor. De heer Uithol Waagde nog een poging om zyn twaalfklassige school in de Herzorgstraat genade te doen vinden in de oog en van het college en den raad. Het gaf hem niets. Ook de bijval, die hÜ genoot van zijn fractiegenoot, dr. Feenstra Kuiper, mocht niet baten. Wethouder v. Loo viel het voorstel aan en burgemeester Rit meester vond het aan de v. Galenstraat nu al een mierennest als alle kinderen daar rond- krioelden. Als er nog vier lokalen aangebouwd Zouden worden, zou de situatie heelemaal ho peloos worden. Sturen B. en W. het op ontslag aan? Naar wjj uit zeer betrouwbare bron vernemen is de directeur van Gem. Rei niging en Plantsoenen, de heer P. H. L. Maas, uitgenoodigd, zich Vrijdagmiddag tegenover het college van B. en W. te verantwoorden, ten aanzien van ver meende tekortkomingen. Het ziet er naar uit, dat B. en W„ nu zij inzake de gerechtelijke procedure, alsmede de schorsing, in het ongelijk zijn gesteld, een anderen weg bewande len om den heer Maas kwijt te raken. Naar wij voorts vernemen zal er volgende week Woensdag een geheime raadsvergadering worden gehouden, waar de kwestie-Maas aan den raad zal worden voorgelegd. Wanneer zal men met deze geschiedenis tot openbaarheid komen? De heer Schoeffelenberger, die evenmin een voorstander bleek van de nieuwe school aan de Javastraat, wilde de oplossing zoeken in een houten hulpschool. De burgemeester was echter bang, dat die school er over 25 jaar nog zou staan, omdat de materiaalprrjzen bin nen dien tijd wel niet zouden dalen. Inderdaad zal de materiaalprijs voorloopig niet dalen. De vrees van verschillende leden, dat deze prijzen nog naar boven zullen loo- pen, is niet ongegrond en het is heelemaal niet onmogelijk, dat men er met die 1% ton voor een gewone lagere school nog niet komt. Het is wel een uiterst duur geval voor de gemeente en men mag er spijt van hebben, dat men deze zaak niet eerder aangepakt heeft. Ieder langer uitstel kan het object in prijs doen stijgen en het is daarom goed, dat men den knoop meteen doorgehakt heeft. Met 16 tegen vijf stemmen werd het voor stel aangenomen. Behalve de opposanten, hier boven reeds genoemd, stemden de beide platte landers, de heeren v. d. Veer en Terra tegen. Een spannende geschiedenis werd de be noeming van een hoofd der U.L.O.-school. Een strijd tusschen de heeren Datema en de Stig- ter, nummer een en drie van de voordracht van B. en W„ die door den eersten met één stem meerderheid gewonnen is. Achter de schermen heeft zich over deze benoeming al een en ander afgespeeld. Uit onderwijskrin gen was er dan ook vrij groote belangstelling voor. Eigenlijk ging alle interesse van de pu blieke tribune uit naar dit ééne agendapunt, want zoodra was het afgehandeld of de geheele publieke tribune stroomde leeg, op meester v. Hoek na, die de vroede vaderen trouw blijft tot zijn laatsten levenssnik. Bij de eerste stem ming kreeg de heer Datema 10, de heer Ma- rinus 2, de heer de Stigter 9 stemmen. Bij de tweede vrije stemming, kregen de heer Date ma en de Stigter ieder 10 stemmen, de heer Marinus verloor er een. De spanning in de zaal steeg. Het leven van een onderwijzer lag in de handen van één raadslid. De laatste stemming bracht 11 stemmen op den heer Da tema uit de bus en 10 op den heer de Stigter. Het spel voor den laatste was verloren, maar met eere. Bij de rondvraag sneed de heer v. Buuren de woningbouw op het platteland aan. Het bestendigen van den toestand van krotwonin gen in onze gemeente schreef spr. toe, aan het gebrek aan goedkoope arbeiderswoningen op het platteland en in de stad. De arbeiders trokken in de hokken voor een tijdelijk onder dak, doch bleven er hangen, omdat er niets anders was te krijgen. Bouw goede arbeiders woningen, zoo zei de heer v. Buuren en de krotten verdwijnen. Hij wilde Woningstichting ervoor spannen. Wethouder v. d. Vaart was het in principe wel met zijn partijgenoot eens, doch opperde het bezwaar van te weinig bouwgrond op het Platteland. Evenwel, het vraagstuk had de ernstige aandacht van het college en met die toezegging moet men voorloopig tevreden zijn. Hopenlijk zal die aandacht straks omgezet worden In een daad, die tot zegen mag zijn van onze arbeidersbevolking. Een goede woning is een brok levensvreugde. Bij die woningen werd de deur van de raads vergadering dichtgedaan tot een volgende zitting. De Clir. Oranjevereeniging hield 20 Febr. in de bovenzaal van het Tehuis voor militai ren, aan den Kanaalweg, haar jaarvergade ring, onder leiding van den voorzitter, den heer J. de Jong. Na opening en voorlezing der notulen der vorige jaarvergadering, werd door den pen ningmeester en secretaris, de heeren Kroeze en A. den Hartog, jaarverslag uitgebracht Deze verslagen gaven blijk van een actief en opgewekt vereenigingsleven. Het boekjaar van den Penningmeester sloot met een batig saldo van 40.96. De aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Blanjaar, A. den Hartog en A. Kroeze, werden bij acclamatie herkozen. Van den heer Beye, bestuurslid der Chr. O.V. en voorzitter der Oranje-Harmoniekapel was een schrijven ingekomen van verhinde ring. doch waarin tevens de aandacht werd gevestigd op de moeilijkheden, welke zich bij de O.H.-kapel tengevolge van het gemobili seerd zijn van velt leden, voordoen, met het verzoek hiercp de aandacht van de leden te willen vestigen. De Voorzitter gaf hieraan gevolg door aan de leden het verzoek te doen hunne medewerking te willen verleenen, door ieder in zijn eigen kring, hen, die hier voor in aanmerking komen, aan te sporen, zich bij de Oranje-harmoniekapel te willen aansluiten. Na afloop der behandeling van het zakelijk gedeelte werden eenige mooie films o.a. de reis met de „Veendam" naar Noorwegen van de Ned. Chr. Reisvereeniging vertoond, waarna om 11 uur, na het zingen van 2 cou pletten van het „Wilhelmus", de vergadering door den Voorzitter met dankgebed werd ge sloten. Vergadering Weer- en Sterren kundige Kring. Zaterdag a s., 's avonds 8 uur, vergadert in de Zeevaartschool aan het Ankerpark de Weer- en Sterrenkundige Kring. Spreker is Dr. T. van Lohuizen uit Den Haag met het onderwerp: „Interferentie in de Astronomie", of ..Een dramatisch conflict in de natuur kunde". Het interferentie-verschijnsel speelt in de Naturkunde een belangrijke rol, voor namelijk voor het meten van zeer kleine afstanden. Ook bij de beroemde proef van Nicholson, die aanleiding gaf tot het ontstaan van de relativiteitstheorie van Einstein, laat men twee lichtbundels ln- terfereeren. De heer Van Lohuizen zal Zaterdag avond de beteekenis van de interferentie voor de astronomie uiteen zetten en is daarbij van plan proeven te nemen, zoo dat het weer een interessante avond zal worden. En een jongen, die te water viel. Gisterenmiddag liepen vier jongens langs de Zuidstraat, toen hun aandacht getrokken werd door een eend, die op het ijs zat en niet meer weg kon. De jongens zouden geen jon gens geweest zijn, als ze dit beest daar aan zijn lot overgelaten hadden en dus gingen ze gevieren het ijs op. Dat bleek echter van geen al te beste hoedanigheid meer te zijn, althans een van de jongens zakte op een gegeven oogenblik door het ijs en inplaats van de eend te redden werd hijzelf tot een eend. Van den overkant zag een jongeman, op de werf werkzaam, den in gevaar verkeerenden jongen. Hij bedacht zich niet. nam een plank mee en begaf zich eveneens op het ijs. Om kort te gaan, hg smaakte het genoegen den jongen, Rinus Neels, op het ijs te krijgen en nam hem mee naar de werkplaats, waar de jongen zich mocht drogen bij een heerlijk hec- ten keteL By het laatst gehouden examen slaagde voor Sen stuurman groote handelsvaart, onze stadgenoot, de heer T. A. Trjjssenaar. Zeekrijsjsraad Willemsoord i Het personeel van de Water- en Lichtbe- drijven heeft zich op voorstel van den direc teur, spontaan bereid verklaard, een uur loon af te staan voor Finland. De Directeur had door middel van een aanplakbiljet dit voorstel kenbaar gemaakt. Een lijst was neergelegd voor wie het initiatief steunde en spontaan teekende het geheele personeel, be staande uit ongeveer 60 man. De eerste der 10 zaken, die gistermiddag voor den Zeekrijgsraad dienden, betrof den zeemilicien 3e klas W. D„ terechtstaande we gens opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid. De man diende in de Marine-kazerne te Willemsoord. Zijn verlof viel tusschen de Kerstdagen en Oude jaar, doch juist op den dag, dat hij naar Den Helder terug moest, kreeg hij pijn in rug en beenen. Den Zee krijgsraad, gepresideerd door Mr. Arn. Velt- man, deelt hij mede, dat hg meer last van dergelijke pijnen heeft. De President vindt het overigens verdacht, dat de pijnen zich juist op Oudejaarsavond demonstreerden. Te meer, waar de dokter, dien D. ontboden had, zei, dat hij zeer wel naar Den Helder kon te- rugkeeren. De Fiscaal, de officier van administratie lste kl. Mr. D. B. A. Franken, achtte het feit bewezen en vorderde 4 weken gevangenis straf. Als pleiter treedt op Mr. A. Prins, van Alkmaar, die de straf veel te hoog vindt. Het moge waar zijn, dat deze zaak een „verdach ten" indruk maakt, de persoon van verdachte zooals men die terugvindt in diens conduite staat, bewijst dat men in geen geval met een geraffineerd type te doen heeft. Integendeel, hij loopt te boek als zeer betrouwbaar. In verband hiermede verzoekt pleiter een zoo licht mogelijke straf toe te kennen. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. Officier gebrutaliseerd. Volgde de zeemilicien-stoker 2e kl. J. A. M. Dienende op het vliegkamp „De Mok", had op zekeren nacht een wachtsman hem, na mens den wachtdoenden officier iets ge vraagd betreffende een ketel. Telkens deed verd. „of zijn neus bloedde" en sliep weer rus tig in. De derde maal merkte hij daarbij op: als meneer iets van me wilt weten, moet hij zelf maar komen". De oorzaak van dit wel zeer vreemde gedrag vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat verd. dien avond naar een Texelsch bal geweest was en aldaar eenige alcoholica tot zich nam. Hij sliep dus extra vast, hetgeen nog gestimuleerd werd door de wacht, die hij den dag ervoor gedaan had. Op desbetreffende vragen van den Pre sident vernemen wij, dat verd. kwaad gewor den was. Hij had er geen idee van gehad, dat hg dienstweigering pleegde. De Fiscaal vordert 6 weken gevangenis straf. Mr. D. H. Buiskool, uit Hoorn, merkt op, dat het een ernstig feit 1 ij k t, doch dat, als men de omstandigheden nagaat, deze zaak veel onschuldiger wordt. De woorden zijn zeer zeker onbewust gezegd, terwijl er evenmin van bewust verzet sprake is geweest. Pleiter verzoekt zoo veel mogelijk clementie te be trachten met het jongmensch, en eventueel een voorwaardelijke straf op te leggen. Verd. zegt nog, dat hij spijt van het ge beurde heeft. Uitspraak: Conform. Op wacht met een stuk In z'n kraag. De zeemilicien-matroos 2e kl. J. R. S. diende te Rotterdam. Bij het schildwacht- loopen op 22 December voor het oude Stad huis heeft hg het bont gemaakt. Hoewel hij in normale omstandigheden bijna nimmer dronk, was hij dien avond verscheidene malen op bezoek geweest in een kroegje, vlak bij het Raadhuis, en had menig borreltje verwerkt. In dien staat nam hij zijn wacht over, het geen echter volgens de verklaringen nog model gebeurde. Op dien wacht heeft hij zich echter eveneens nog naar het café bege ven, en aldaar borrels gedronken. Als getuige verschijnt de lste luitenant vlieger van Almelo, welke dien avond wacht commandant geweest was. Getuige ontkent, dat de dienst slap geweest zou zijn. Wel had hij toestemming verleend aan de menschen in een nabijgelegen cafetaria broodjes te halen. Dien nacht hoorde hij ech ter buiten lawaai. Toen hij keek zag luj verd. tegen een vrouw praten en gesticuleeren. Hij begreep, dat verdachte dronken moest zijn. In het wachtlokaal gekomen, viel daaraan zelfs niet meer te twijfelen. De Fiscaal vindt het een ernstig plichts verzuim. Zooiets verwacht men niet van een kerel van bijna 30 jaar. Hij vordert 2 maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Als verdediger treedt op de officier van administratie der 2e kl. S. D. Duyverman, die het met den Fiscaal eens is, dat hier sprake is van een misdrijf van ernstigen aard, doch dat men diene te letten op den aard van de wacht en het toezicht op de wacht. Dat laatste was volgens pleiter vrij wel als nihil te beschouwen en spr. geeft daarvan voorbeelden. Het afkeurenswaardige optreden van verd. kan evenwel als Zuiver incidenteel beschouwd worden en pleiter ver zoekt dan ook de uiterste clementie. Indien mogelijk geen langere straf dan het voor arrest. Zowel de Fiscaal als pleiter repliceeren. De eerste persisteert bij zijn eisch en wijst op het belang der generale preventie van deze zaak. Uitspraak: 3 maanden gevangenisstraf met hftrek. De schildwacht kreeg het koud. De zeemilicien-bediende 3e kl. M. H. B„ was schildwacht bij de pyrotechnische werk plaats. Het was dien 4den Januari echter zoo koud, dat hij, ondanks het verbod, een opper- tje zocht in de centrale verwarming aldaar. Verd. zegt, dat het hard vroor en dat hij niet erg lekker was, welk laatste de Krijgsraad niet voor zoete koek opnam. De Fiscaal vindt dat de man een belang rijke post verliet en vordert 3 weken mili taire detentie Mr. Prins legt er den nadruk op, dat het dien nacht inderdaad heel erg koud was en verzoekt clementie. Uitspraak: Conform. Hg liet zich scheren. De zeemilicien schrijver 3e kl. A. M. diende in de Alexander-Kazerne te Den Haag en be hoorde den 25sten Januari tot het wachts- volk. Hij heeft zich toen een uur aan zijn wacht onttrokken, teneinde even naar zijn kosthuis te gaan en daar een kopje thee te drinken en om zich te laten scheren. De Fis caal wil dit bestraffen met 2 weken militaire detentie. Mr. Buiskool neemt niet aan, dat hier be wuste moedwil in het spel is. De man heeft alleen maar niet verder nagedacht. Hij ver zoekt clementie. Uitspraak: Conform. Hjj voelde zich niet patent. De zeemilicien-vliegtuigmaker 3e kl. J. W. de R. was van verlof thuis gebleven. Hg voelde zich niet in staat naar De Mok te gaan en bleef maar een paar daagjes bij moe der de vrouw. En dat ondanks het feit, dat de dokter gezegd had, dat hij uitstekend naar Texel kon vertrekken. De Fiscaal vordert 4 weken gevangenisstraf. Mr. Prins verzoekt hier inplaats van ge vangenisstraf militaire detentie te geven. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. Triest verhaal. De zee-milicien-bediende 3e kl. H. S„ ver schijnt in burger. Hij is gedetineerd in het provoosthuis, in verband met het feit, dat hg, na op 19 Januari in werkelijken dienst te zgn opgeroepen, slechts 6 dagen in dienst bleef en toen de beenen nam. 10 Dagen bleef hij onder water, waarna hg door de militaire politie weder naar Willemsoord terugge bracht werd. Verd. vertelt dat hij in moeilijkheden zat met een vrouw. De Fiscaal vordert 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Mr. Buiskool vertelt dan het verhaal, een droef gebeuren. Een jongen van 20 jaar, die gebonden is aan een vrouw van 24. De vrouw moest hij achter laten, zonder middelen van bestaan, doch zij schreef hem brieven, waar uit hij opmaakte, dat zij, als hij niet spoedig terugkeerde, een einde zou maken aan de vrije-liefde verhouding. Enfineen heel verhaal, niet bijster op wekkend, maar dat wel bewijst, dat de jongeman slachtoffer werd van een Sturm- und Drang-episode. Mr. Buiskool geeft toe, dat hij volkomen onjuist handelde, doch ver zoekt uiterste clementie. Indien mogelijk een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf met aftrek. Zijn kwartiermeester bedreigd? Vervolgens verschijnt de zeemilicien-matr. 3e kl. P. S. Op den 12den December heeft dezs op H. Ms. „Sumatra", volgens de stuk ken, een dreigende houding aangenomen te genover den kwartiermeester Van A. Deze gelastte hem bij de telefoon van een der ka nonnen te gaan staan, en de telefoon te be dienen. Verd. zei, dat hij niet goed luisteren kon in de telefoon, doch hg moest toch de plaats innemen. Later zocht verd. een opper- tje achter het kanon, en toen de kwar tiermeester hem gelastte voor den dag te komen, sprong S. met volle vaart te voor schijn, roepende; „Zoek je meDaarbij Het spel, dat de oorlogvoerende partijen op het oogenblik spelen met de neutralen is een gevaarlijk spel en het is voor de neutralen te meer een reden uiterst voorzichtig te zijn en geen dingen te doen, die aan een der partijen aanleiding zouden kunnen geven, hun neutra liteit te schenden. De oorlogvoerende mogend heden hebben maar een gering feit noodig om toe te slaan. Rechtsgronden laten ze niet gel den, men zal zuiver handelen uit practische overwegingen, op „billijkheidsgronden", zooala Chamberlain dezer dagen in het Lagerhuis heeft meegedeeld. Voor het Engelsche optre den in Noorwegen heeft men geen enkelen rechtsgrond aan kunnen voeren, juridisch heeft de Engelsche premier dit optreden dan ook. niet kunnen verdedigen. Het wordt daarom zoo gevaarlijk voor de neutrale staten. Zoo lang de oorlogvoerenden nog pogingen doen om het internationale recht ten opzichte van de onzijdigen te handhaven, heeft men ten minste nog eenig recht van spreken. Geldt dit recht niet meer, dan is men volkomen aan den willekeur van de vechtende heeren over geleverd. De oorlogvoerenden maken nu ieder op zichzelf uit of de neutrale mogendheid z(jn neutraliteit „actief en onpartijdig uit oefent". En dat is gevaarlijk en eischt van de neutralen een nog grooter oplettendheid dan tot nu toe. In een beschouwing schreef de „N. Rott. Crt." gisterenavond naar aanleiding van de gebeurtenissen van de laatste dagen, over de positie van de neutralen: „Zij zien hun toch al zoo schaarsche rechten meer en meer beknibbeld. Wij schijnen lang zamerhand het oogenblik te naderen, dat den neutralen door de belligerenten geen andere rechten meer worden toegekend, dan welke zy zelf, zoo noodig met militair geweld, weten te handhaven. Dit is stellig een onbevredigende staat van zaken, doch de neutralen zullen daartegenover elke rechtsschending, met een beroep op het wereldgeweten, moeten blijven brandmerken en overigens, bij een krachtige handhaving van hun aanspraken, er voor moe ten zorgen, paraat te zijn om zich inderdaad tot het uiterste te verdedigen." Tot zoover de „N. Rott. Crt." Het komt er dus practisch op neer, dat alleen de paraatheid van een land de rem zal zijn om de neutraliteit te schenden. Vindt men het op een gegeven oogenblik toch noodig zijn weg te kiezen over het grondgebied van een neutralen staat, dan zal men geen moreele overwegingen laten gelden. We hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat eenige staat plannen heeft onze neutraliteit te schenden, ook zuiver uit practische overwegingen is onze afzij digheid voor beide partijen van belang. Maar toch, paraatheid en de vaste wil om neutraal te blijven is nu nog meer dan ooit van belang. schijnt hg de vuisten gebald te hebben. De bootsman sprong terug en meent aldus een opstopper omzeild te hebben. Verd. echter ontkent ten stelligste opstopper-plannen ge had te hebben. Mr. Franken is van meening, dat de be dreiging bewezen te achten is en vordert 6 weken gevangenisstraf. Mr. Buiskool acht de zaak niet bewezen. Alles berust uitsluitend op vermoedens, zoo dat z.i. vrijspraak wel moet volgen. Na repliek van Fiscaal en pleiter volgt dö uitspraakconform eisch. Spit in den rug. De matroos le kl. P. H. D. is weer eens van verlof achtergebleven. Hij vertrok met verlof naar Maastricht en toen hij weer naar Nieuwediep vertrekken moest merkte hij, dat hij ziek was. Een dokter werd ontboden, maar die vond, dat D. wel reizen kon. Evenwel.., verd. bleef thuis. De Fiscaal gelooft niets van de ziekte (althans niet veel...) en vordert 6 weken ge vangenisstraf. Zulks in verband met het feit, dat verd. al eens eerder zoo'n „bakje" gehad heeft en beroepsmatroos is. Uitspraak: 4 weken gevangenisstraf. Heetgebakerd en onbeleefd zeuntje. De zeemilicien-matroos 3e kl. G. B. was op 21 December zeuntje op H. Ms. „Van Meer- landt" en had „woorden" gehad met een korporaal. Den dag daarna ontdekte hij plotseling, dat hij dien dag weer onder den korporaal moest werken en dat was hem te bar. Dus nam hy maar de beenen en toog naar Rotterdam. De Fiscaal trekt van leer en noemt het jeugdig heerschap een opgeblazen standje. In het burgerleven vaart hij ter koopvaardij, en daar zal hg zooiets niet leveren. Hij vraagt 2 weken militaire detentie. Verd. is zeer onverstandig, door een recal citrante houding aan te nemen en den leden van den Krijgsraad op vrij onheusche wijze toe te spreken. De uitspraak was waarschijn lijk met deze houding in overeenstemming..* 3 weken militaire detentie. van 21 Februari 1940. BEVALLEN: A. C. WeesingTaffyn, z.; A. DukersHoppe, d.; G. de BoerRoemer, z.: B. C. Pronkvan den Bosch, d.; L. M. in 't HoutLensing, d. OVERLEDEN,; Chr. Tromp, m., 83 jaar.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5