RUSSEN 80MB1RDEEREN IwmM dorp Wij lazen voor U Vijfde Marine-Concert ZWEEDSCH MINISTER SPREEKT VRIJUIT Twee nieuwe motorstrandreddingbooten Geen „natte dooi verwacht Sopt de tuinbouwer ie vet Aoti-Duitsch relletje in Stadsschouwburg Duitsche geschiedschrijving Frankrijk roept nieuwe lichting op Huisvrouwen exposeeren Marineberichten De feestavond voor het Finsche Roode Kruis Stockholm protesteert te Moskou Voor een aardig: bezette Casinozaal werd gisteravond het vijfde concert in dit winter seizoen gegeven. Vóór de pauze was het programma geheel aan Beethoven gewijd. Als eerste nummer ging de ouverture voor de opera Leonore. Zoo als men weet, schreef Beethoven voor deze opera niet minder dan drie ouvertures, omdat hijzelf over de eerste en tweede niet tevreden was. We mogen ons achteraf hierover ver leugen, want deze derde ouverture is het aan- jiooren overwaard, wat trouwens wel bljjkt uit het feit, dat ze nog steeds op de pro gramma's van beroemde orkesten voorkomt. De vertolking geschiedde op vlotte en muzi kale wijze. Nadat we ons aldus op Beethoven ingesteld hadden, volgde de zevende symphonie van dezen grootmeester. Een werk, dat zeer hooge eischen stelt aan de uitvoerenden. De structuur is schijnbaar eenvoudig en als ge het werk zoo hoort als gisteravond het geval was. zoudt ge den indruk krijgen, dat alles vanzelf gaat. De waarheid is echter, dat zoowel diri gent als orkest een en al gespannen aandacht moeten zijn, want voor een ontsporing zijn er gelegenheden genoeg. Daar deze dagen in ons blad een uitvoerige beschouwing over deze symphonie is gegeven (die, naar we hopen, door de bezoekers ook gelezen is), zullen we ditmaal volstaan met te constateeren, dat het werk op onberispelijke wijze werd vertolkt en de vele moeilijkheden met glans werden over wonnen. Wij gelooven te mogen aannemen, dat vooral het tweede en derde deel bijzonder in den smaak zijn gevallen. Het mooie en toch zoo eenvoudige thema van dat Allegretto wordt op een meesterlijke wijze ontwikkeld, rhyth- misch en dynamisch. Het Presto trok de aan dacht door den fraaien, strakken inzet en door de juiste klankverdeeling, waardoor een op vallend timbre verkregen werd. Een apart compliment verdient zeer zeker nog de fluitist, die de plaats van den zieken solo-fluitist had ingenomen. Hij speelde zijn partij uitstekend Het tweede deel van het programma was van een geheel andere soort. Het begon met Liszt en als „men" dien naam hoort, zegt die zelfde „men" direct: 2e Hong. Rhapsodie. Liszt heeft nog heel wat meer geschreven, maar bij het groote publiek is geen zijner werken zoo bekend als dit, ook al dank zij de radio. Het is echter wel eens goed,, dat we dit stuk ook eens „zien" uitvoeren, om te be seffen, hoeveel noten er „gekraakt" moeten worden, iets waaraan we niet meer denken, wanneer we thuis, bjj een kopje thee, naar de radio luisteren. Nu zien we pas hoe er voor gewerkt moet worden. Dat deze rhapsodie met vuur en vaart gegeven werd, wilt u zeker wel gelooven. Op de gezichten der toehoorders is de waardeering voor en het begrijpen van deze muziek duidelijk te lezen. Het laatste nummer, een fantaisie over de Traviata, ge noot eenzelfde ontvangst. Hier willen wij een woord van lof niet onthouden aan den clari- nettist, den heer Pinksen, die in deze fantasie een belangrijk aandeel heeft. Mooi van toon en voordracht blies hjj zijn partjj, die bij de toehoorders met veel genoegen werd gevolgd. Tusschen deze beide nummers in, stond een korte compositie van den dirigent, waarvan de vrije vertaling van den Franschen titel zou kunnen luiden: Wanneer men vecht zonder dat er gevaar bij is, heeft een overwinning niets te beteekenen, m.a.w. zonder moeite geen ge win. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de heer L. hiermee heeft willen zeggen, dat er voor deze uitvoeringen ook gewerkt moet worden in het zweet des aanschijns. Het is een bekoorlijke compositie, die aan verschillende orkestleden gelegenheid schenkt tot een solis tische prestatie. Op 3 April a.s. volgt het laatste con cert, zoodat men goed zal doen dien avond vrjj te houden. Tentoonstelling afd. Den Helder Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Het zij verre van ons te beweren, dat de ieden der afdeeling Den Helder van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen voorheen tot geen bijzondere prestaties in staat geweest zijn, doch wat zich gisteren avond aan het verslaggeverlijk oog vertoonde in Musis Sacrum was zonder overdrijving een welgemeend compliment waard. Want daar zag men in aantrekkelijke volgorde geëxposeerd: kostelijke schoteltjes, die gedachten-associaties opriepen aan Lui lekkerland, zeer geslaagd craqueleerwerk, en voorts, een enorme voorraad luxe, huishou delijke en baby-handwerken. Daar zagen wij japonnen, zelf gemaakt met fantasie en goeden smaak, spreien met ge slaagde motieven, weefwerk van eerste klas maaksel, tafelkleeden in velerlei dessins, bor duur- en haakwerk in tallooze variaties kortom, men zag alles wat ijverige huis vrouwen in vele uren gewrocht hebben en het was 't aanzien meer dan waard. Er was belangstelling voor deze tentoon stelling. Zoowel des middags als des avonds wandelden vele dames Musis Sacrum binnen, teneinde het vele schoons en nuttigs te be zien. En er was maar één roep: dat het een geslaagde expositie was. Er was ook een verloting. Een groot aan tal loten werd aan de vrouw gebracht, waar van de opbrengst ten goede komt aan den 1-Kwartiertjes Bond. Het werk, wat door deze club vervaardigd wordt komt ten goede aan plaatselijke minvermogenden en voor de gelden, die men gisteren binnengekregen heeft wordt thans weer nieuw materiaal aan geschaft. Er waren vele prijzen, beschikbaar gesteld door de dames zelf en ze vonden dankbare afnemers. Zooals gezegd: een geslaagde tentoonstel ling. Reeds nu mogen wij er de aandacht op ves tigen, dat 6 Maart a.s. het 20-jarig bestaan gevierd wordt. Er komt een prima gezelschap, bestaande uit Maar nee, dat willen wij nog niet aan de openbaarheid prijsgeven. Daar hoort U nog van! Bij K.B. van 19 Februari 1940 zijn bevorderd tot officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse, de officieren van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse, S. J. Maats en W. P. J. Brunet de Rochebrune. Nog eens vestigen wij de aandacht op den feestavond ten bate van het Finsche Roode Kruis, uitgaande van het plaatselijk sana toriumcomité van onderofficieren van de land macht. Zooals men weet wordt de avond verzorgd door ..Muriloffa Lach Selectie, die een non- stop-ca baret-programma zullen oprvoeren, dat er veelbelovend uitziet. Van de medewerken den noemen wij o.m. Joop de Leur, Jan van Leeuwen, Dries Krijn, Nauda le Clercq,. Leni Kloppenburg e.a. Kaarten bij den boekhandel, bij drukkerij de Boer en bij de leden van het comité. Een bal besluit de uitvoering. Dansmuziek van sergeant Jack and his Soldiers. Uit het politie-rapport EEN MOOIE BOUVIER OP HET BUREAU. Op het Hoofdbureau bevindt zich momenteel een mooie, muisgrijze bouvier. Wie ontfermt er zich over? FIETS VERDWHNEN. Een stadgenoot zette gisteren zjjn flets op den Kanaalweg ergens onbeheerd neer. Toen hij z'n vehikel wilde meenemen, was dat spoor loos verdwenen. Koopt sloten11 Als neutralen te sterk protestee ren tegen schending der vrije zee, beteekent datoorlog. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken Günther, heeft gisteren geant woord op een interpellatie, waarbij een overzicht werd gevraagd van de methoden der Duitsche oorlogvoering ter zee tegen over de Zweedsche scheepvaart en inlich tingen werden verzocht over door de regee ring genomen of beraamde maatregelen. De minister deelde allereerst mede, dat 32 Zweedsche vrachtschepen met een in houd van 64.000 br. ton en een verzekerings- waarde van 24.5 millioen kronen sedert het begin van den oorlog zijn getorpedeerd of op mijnen geloopen en gezonken. Zeven schepen zijn zeer zeker door Duit sche duikbooten tot zinken gebracht Slechts een derde der door duikbooten tot zinken gebrachte tonnage was bestemd voor Engeland, terwijl de rest op weg was tus schen Zweden en neutrale landen. In het geheel 53.2 pet. der verloren ton nage was onderweg tusschen neutrale ha vens. De minister herinnerde er aan, dat de te genwoordige zeeoorlog gekenmerkt, wordt door een contrabandecontrole door de Wes telijke mogendheden, waardoor tal van Zweedsche schepen gedwongen werden bij zonder gevaarlijke zones binnen te gaan we gens de uitgebreide contrabandelijsten. Van Duitsche zijde verklaart men o,m. dat neutrale vrachtschepen, die zich blootstellen aan gevaren in de oorlogszone in de Noordzee en rond Engeland noodzakelijkerwijze een ri sico aanvaarden. Indien Zweden gevaarlijke zones zou vermijden, zou dat er toe leiden, dat het verplicht zou zijn de scheep vaart op Engeland en Frankrijk te staken en in groote mate de handels- en scheepvaartbetrekkingen met neutrale landen te verbreken. Dat zou funeste gevolgen hebben voor landen, welke, gelijk Zweden, van den zeehandel afhankelijk zijn. Sombere conclusies! Geconstateerd moet worden, dat de bei de oorlogvoerende partijen methoden ge bruiken en verdedigen met argumenten, welke Zweden noch andere neutrale landen zouden kunnen toelaten. De mogelijke maatregelen voor neutrale landen, de beginselen, gebaseerd op het in ternationale recht, te verdedigen, zijn in hoofdzaak protesten. De Zweedsche regee ring laat niet na, zich van deze mogelijk heid te bedienen. De minister maakt dan onderscheid tus schen de reacties van de neutrale staten te gen schendingen van neutraal gebied te land en schendingen op de vrije zee. In het eerste geval heeft een neutraal land alle reden, zich met alle mogelijke maatre gelen te verzetten, in het laatste geval zijn directe maatregelen nauwelijks mogelijk, daar zij tengevolge zouden hebben, dat het neutrale land in den oorlog zou worden betrokken. De minister besloot, met zich te kanten tegen de meening, dat het niet neutraal zou zijn duidelijke feiten met betrekking tot onwettig tot zinken brengen aan te voeren door critiek te oefenen op de mogendheden, welke onjuist handelen. Een uitblijven van een reactie ddr regee ring en de openbare meening van Zweden tegen de onwettige tot zinken brenging van Zweedsche schepen zou veeleer de qualifi- catie niet neutraal verdienen. De Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij. werd dezer dagen verrast door de ver blijdende mededeeling van Amstleven, dat de verkoop van het boek „Schepen" zóó gunstig was verloopen, dat zij de N.Z.R.H.M. reeds thans garantie kon geven voor een bedrag van f 12000 uit het Amstleven Red dingboot-fonds. zoodat direct tot den bouw van een motorst rand reddingboot kan worden oveigegaan. Deze door Amstleven aan de N.Z.R.H.M. te schenken boot zal op Scliier- minnikoog worden gestationneerd. Behalve te Schiermonnikoog zal dit Jaar ook te Zandvoort de roeireddingboot door een motorstrandreddingboot worden ver vangen. Dank zij de prachtige gift van een landgenoote, die de N.Z.H.R.M. een zeer warm hart toedraagt, zal een motorredding boot met daarbij behoorende wagen kunnen worden aangeschaft. De boothuizen te Schiermonnikoog en Zandvoort zullen worden verbouwd, tenein de het moderne materiaal te kunnen plaat sen en voor Schiermonnikoog is een water dichte motortractor besteld voor vervoer van de motorreddingboot. ft Sneeuw en ijs zullen verdampen. Het continentale gebied van'hoogen lucht druk trekt zich geheel naar Zuidoost-Euro pa terug. Gisteravond breidde het zich snel over Italië en het westelijke Middellandsche Zeegebied uit. In de Baltische staten was de luchtdruk nog dalende, in Noorwegen allerwege stij gende. De IJsland-depressie blijft stationnair, Een storingsfront bevindt zich tusschen de Azo- ren en Portugal en naderde gisteravond de Portugeesche kust. Of de ingetreden dooi definitief zal zijn, is niet met zekerheid te voorspellen, omdat in het noorden van Europa nog zeer lage tem peraturen worden geregistreerd en ook in vroegere strenge winters aan het einde van de maand Febuari vorstperioden zijn voor gekomen. Venvacht wordt, dat de dooi dit jaar niet met regen gepaard zal gaan en de sneeuw en het ijs, welke hier nog aanwezig zijn. niet alleen zullen smelten, doch ook „verdam pen". De dooiperiode zal dus ditmaal niet ge paard gaan met het vrijkomen van veel vocht, daar deze in de lucht wordt opgeno men, hetgeen voor de verschillende reini gingsdiensten in ons land, doch ook voor den Rijkswaterstaat, een zeer gunstige wen ding is. Ontevreden Kamerlid nlt zijn bezwaren over de henrtaxatie van landarbeidersplaatstjes. Het lid der Tweede Kamer, de heer Jac. Groen Az., heeft aan den minister van Fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat bij de gehouden her taxatie van de zg. landarbeidersplaatsjes, welke in de meeste gevallen tengevolge heeft gehad, dat de te betalen annuiteit belang rijk is verlaagd, van deze faciliteit zijn uit gesloten degenen, die na de verleening van het voorschot krachtens de landarbeiders- wet zelfstandig land- of tuinbouwer zijn geworden? 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan be reid mede te deelen op welken grond deze uitsluiting is geschied? GEEN DOODEN OF GEWONDEN Russische vliegtuigen hebben gisteren het Zweedsche dorp Pajala, dat op vijf mijlen van de Finsche grens is gelegen, gebombar deerd. Vier gebouwen zijn in de asch gelegd, ter wijl de kerk licht beschadigd werd. Pajala heeft een bevolking van duizend zielen. United Press meldt, dat zeven Russische vliegtuigen aan den aanval deelnamen, Twintig brandbommen werden uitgewor pen. Er is niemand gedood of gewond. Het Zweedsch telegraafagentschap ver neemt, dat het ministerie van buitenland- sche zaken aan het Zweedsche gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjetregeering krachtig te protesteeren te gen het bombardement van Pajala. Er wordt nog vernomen, dat de Russische vliegtuigen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp vlogen en ongeveer 50 explosieve bommen en verscheidene honder den brandbommen uitwierpen. De bommen kwamen midden in het dorp terecht en ver oorzaakten brand in drie huizen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht, Verscheidene bommen kwamen bij de kerk terecht, waarvan enkele ruiten werden ver nield. Een zagerij werd vernield, doch de ar beiders wisten zich in veiligheid te brengen, Na het bombardement verwijderden de vliegtuigen zich in de richting van Finland Vijftien arrestaties door Amster damsche recherche. In den Stadsschouwburg te Amsterdam geeft gisteravond, naar de Msb. meldt, een Duitsch tooneelgezelschap uit Düsseldorf een opvoering gegeven van Schiller's „Don Carlos". Deze opvoering, welke werd bijge woond door talrijke leden der Duitsche ko lonie in Amsterdam en o.m. ook door den Duitschen consul-generaal, heeft aanleiding gegeven tot anti-Duitsche relletjes. Een aantal politieke tegenstanders van 't tegenwoordige Duitsche regiem had zich naar den schouwburg begeven met geen an der doel dan op luidruchtige wijze uiting te geven aan hun anti-Duitsche gezindheid. De Amsterdamsche politie had daarvan reeds tevoren kennis gekregen en tijdig haar maatregelen getroffen. In de zaal be vonden zich 30 rechercheurs, verspreid over de verschillende rangen. Voor het begin van het tweede be drijf begonnen plotseling toeschou wers op de hoogere rangen luidkeels te protesteeren. De politie greep on middellijk in en arresteerde 15 de monstranten, die werden overge bracht naar het politiebureau Leid- scheplein. Het gebeurde verwekte uiteraard vrij groo te beroering in de zaal, maar dank zij het energiek optreden der politie kon de voor stelling verder ongestoord verloopen. 3. Is het den minister bekend, dat on danks den bedrijfssteun aan land- en tuin bouw de maatschappelijke positie van zeer velen der in vraag in bedoelde perso nen, zoo niet ongunstiger, dan toch even ongunstig is als die der landarbeiders? 4. Is de minister bereid aan bedoelde zelf standige kleine land- en tuinbouwers als nog de in vraag 1 genoemde faciliteit te verleen en? ITALIAANSCHE LOF VOOR ONZE DEFENSIE. De Romeinsche correspon dent van de Telegraaf schrijft: Verschillende Italiaansche bladen, o.a. de „Messagero" en de „Popoio di Roma" publi ceeren van correspondenten uit Nederland uitvoerige ver slagen over een excursie on der leiding van de militaire overheid naar de Nederland- sche verdedigingswerken. De eenparige conclusie, waartoe deze correspondenties ko men. luidt, dat de staat van verdediging waarin Neder land thans verkeert, aan de hoogste eischen beantwoordt. De geest onder de soldaten, zoowel als hun geoefendheid wordt uitstekend genoemd. „Een welverdedigde neutra liteit," zoo schrijft de „Mes sagero" in het opvallende opschrift dat zij haar verslag meegeeft. „Nederland staat aan zijn versterkte grenzen op wacht", aldus de „Popoio di Roma". Wanneer men bedenkt, dat nog niet zoo heel lang gele den bij tijd en wijle slecht ge- informeerde artikelen in de Italiaansche pers verschenen, niet bepaald geschikt om een hoogen dunk van den Neder- landschen staat van verdedi- •ging te vestigen, dan kan men niet anders dan het ini tiatief, dat tot bovenvermelde verslagen leida, zeer geluk kig noemeri? Het kan geens zins kwaad, wanneer men in het buitenland weet, dat Ne derland terdege op alle eventualiteiten voorbereid is. Zooals wij reeds bij vroegere gelegenheden meldden, heerscht hier in Italië de overtuiging, dat een sterke verdediging van Nederland voor beide oorlogspartijen niet anders dan welkom kan zijn. WILLEM DE ZWIJGER BEKLAD. Scherp hekelt de bekende criticus Dirk Coster in „De S>cm" de wijze, waarop de Duitsche geschiedschrijver Ludwig Pfandl. in zij» boek over Philips den Tweeden, Willem den Zwijger schetst. In dit boek komen de volgen de passages voor: „Van scherpe intelligente en taaie wilskracht, sugges tief in woorden en gebaren, juist het tegendeel van de hem later toegevoegde eere naam „De Zwijger", voelt hij zich als geschapen tot leider van de adel en de na tionale oppositie. Van zijn ondeugden zijn er twee vóór alle verachtelijk: zijn ver spilzucht en zijn drankzucht en daarbij de omstandigheid dat hij geen middel schuwt om deze le bevredigen. Trots zijn hooge inkomsten steekt hij levenslang diep in de schulden en leent voortdu rend hooge sommen tegen woekerrente. In zijn Brussels paleis, dat thans nog bestaat en dat sedert de 18e eeuw de naam „1'Ancienne Cour" draagt, houdt hij met zijn adellijke companen de be ruchte eet- en drinkgelagen, die, na pantagruelische tafel genietingen, steeds eindigen in orgieën van zuipen. Hier staat ook het beroemde bed voor vijftien personen, waar in zijn gasten, niet meer in staat den weg naar huis te gaan, in -eenJrc uiige snurk gemeenschap hun roes piet gen uit te slapen." „Fantasieloos en gevoels arm als hij is, vermag deze aan het materiëele gebonden droge verstandsmensch, zich ook tot geen enkele religieu ze overtuiging te verheffen... „Weinig vertrouwen wekt ook de gemakkelijkheid, waarmee hij liegt en hui chelt". Dirk Coster schrijft, hier wel degelijk een symptoom te hebben gevonden, dat waarschuwt. Hier teekent zich aldus Coster reeds af in welke richting en op welke wijze straks, als de politieke nood zaak het eischt, Nederland, den Nederlander en zijn his torische tradities vertrapt, verachtelijk en bespottelijk gemaakt zullen worden. Men hoort hier reeds het hoog moedige holle lachje, dat ons uit enkele radio-lezingen te- genklonk, al betrof het toen maals diepe verachtelijkheid van den Poolschen en Tje- chischen mensch. Wij zijn tevens gewaar schuwd, hoe het Nederland sche kind zijn Nederlandsche historie te leeren zou krij gen, wanneer ooit het ergste gebeuren zou. Wat God, maar dan zeker ook met be hulp van eiken Nederlander die nog adem heeft, verhoe den moge," Een kwart In plaats van de helft, De F ranse he Staatscourant zal heden «en decreet van den minister-president publicee- ren, waarbij wordt bepaald, dat het deel van de lichting 1939, dat binnenkort onder de wapenen zal worden geroepen, zal be staan uit de jonge lieden, die geboren zijn tusschen 1 Juli 1919 en 30 September 1919. Het is dus een kwart van de totale lichting, in de plaats van de helft, zooals anders het geval is. ANNA PAÜLOWNA HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Interessant* lezing over Benzine- Dieselmotor. Nadat de heer K. Brugman, als waarne mend voorzitter, de vergadering der afd. van de H. M. v. L. had geopend en daarbij de hoop op een spoedig herstel van den voorziter en den secretaris, de heeren Re- zelman en Raap, had uitgesproken, verkreeg een ambtenaar van een der in ons land vertegenwoordigde oliemaatschappijen het woord. Zonder ook maar in 't minst recla me te maken voor het product van „zijn" maatschappij hield de spreker aan de hand van een uitstekende teekenfilm een lezing over: „den Benzine- en den Dieselmotor." De eerste film, een Amerikaansch product waaraan drie jaar gewerkt was, gaf een overzicht der werking van den gewonen automobiel benzinemotor, met wat daar aan vastzit: de opwekking van de kracht, de ontsteking, sarburatie, smeering en koeling Aan de iaak van de olie: vermindering der wrijving, afdichten en afkoelen, werden door film en spreker bijzondere aandacht gewijd. De film van den Dieselmotor (uitvinding van Rudolf Diesel) was een Duitsch-fabri- kaat en liet duidelijk het verschil in wer? king van dezen en den benzine of Otto mo? tor zien. De ontstekinginrichting (magneet, bobine en bougie) ontbreekt bij den Diesel waarin de explosie bij de compressie plaats heeft door zelfontbranding. Ook de carbura teur zocht men tevergeefs: de olie wordt, verstoven, in den cylinder gespoten. Met de ontstekingsinrichting vervalt na tuurlijk ook de mogelijkheid tot het geven van voor- of naontsteking. Hetzelfde doel wordt hier bereikt, door de inspuiting van de brandstof, ten opzichte van den zuiger stand, waarbij dit gewoonlijk gebeurt, door te vervroegen of later ie stellen. Als voordeel van den Dieselmotor noemde spr. het grootere nuttige rendement per li ter brandstof. Op een vraag van den heer H. Wllms over olieverversching maakte spr. de zeker door velen niet verwachte opmerking, dat soms te gauw tot olieverversching wordt overgegaan. Nieuwe olie toch geeft soms pas na zeker gebruik het hoogste rende ment en moet dus niet vóór dit tijdstip al weer afgetapt worden. Met dank aan den spreker voor z'n inte ressante lezing, sloot de hr. Brugman hier op de vergadering. W1ERINGEN ALLE WEGEN NOG NIET SNEEUWVRIJ. Gistermorgen kwamen op den afsluitdijk nog een trailer en 3 luxe auto's vast te zit ten in den sneeuwberg, die met den sterken wind over grooten afstand op een hoop ge dreven was. Met behulp van schoppen wis ten de automobilisten zich te bevrijden. RAADSVERGADERING. De Raad zal morgenmiddag vergaderen. Op de agenda staan louter formeele punten. BOND VAN BOERINNEN EJL PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Wieringen van den Bond van Boe rinnen a. a. Plattelandsvrouwen, heeft een cursus georganiseerd onder leiding van mej. Herm. v. d. Heiden. Het onderwerp van de zen cursus is: Omgang met anderen. Gisteravond werd de eerste cursusavond gegeven in de foyer van Cinema De Haan. Op dezen eersten avond waren 42 cursisten aanwezig. De presidente der afdeeling, mevr. Kolffvan Heurn, heette de aanwezigen en in 't bijzonder mej. v. d. Heijden, van harte welkom. Mej. van der Heijden wist op dezen eersten avond haar gehoor zeer zeker te boeien. Aan het einde van het interessante be toog dankte mevr. Kolff de spreekster. SCHAGEN, 22 Febr. 5 Geldekoeien (magere) 80—150, 30 Idem vette 180—250, 5 kalfkoeien 160—230, 3 gras- kalveren 5070, 465 nuchtere kalveren 6 —14. 60 schapen vette 20—29; 110 overhouders 1419; 20 varkens 2030; 8 idem vette p. kg. 0.560.58; 45 biggen 1418; konijnen 75—2.kippen 751.60. AMSTERDAM, 21 Februari 164 Vette kalveren, le kwal. 80—56, 2e 6874, 3e 5664 p. kg. levendgewicht, min dere soorten lager; 109 nuchtere kalveren 5- 9 per stuk; 69 varkens 6972 per kg. slacht gewichtj aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge handel, lagere prijzen, vooral bij afloop. Nuchtere kalveren matige aan voer, stugge handel, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer onbeteekenend, prijzen onveranderd. BROEK OP LANGEND IJK, 22 Febr. _Uien 55.90; drielingen 2.70—3.10; grve 4.705.80; 1.50. De veiling duurt voort, NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. Uien 4.706, drielingen 3.10—3.30, grove 4.705.50. Peen 2.20—3.10; roode kool 67.30; gele liool 44.10; Veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8