Frankrijk neemt maatregelen Ook de sector van Taipale bedreigd Er is genoeg Door zwerver gekneveld tegen prijsstijging SUIKERBON 17 Prijsregeling voor stroo Paard gemarteld Stroopersdrama Finland Duurtetoeslag kleine grondgebruikers Postvluchten op Indië Moordaanslag op vliegersvrouw SLACHTOFFER BRENGT VIER VREESELIJKE ETMALEN IN ZOMERHUISJE DOOR. De echtgenoote van den bekenden adjudant-instructeur-vlieger, mevr. van der Griendt te Soe^Terberg, is, naar eerst thans bekend wordt, het slachtofefr geworden van een laffen moordaanslag. Mevrouw van der G., die honderd meter achter haar woning aan den Amersfoort- schestraatweg een zomerhuisje heeft, had dit huisje 14 dagen geleden- verhuurd aan een man, L. genaamd. Deze man leidde een zwervend bestan, doch daar mevrouw v. d. Griendt hem kende, (hij was n.1. vroeger bij haar vader in de kost geweest) zag zij er geen kwaad in den man te her bergen. Dit is haar echter duur komen ie staan. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan haar woning een leverancier met een bood schap voor L. Mevrouw van der Griendt, die al leen thuis was haar echtgenoot is n.1. onder de wapenen begaf zich argeloos naar L., doch deze greep haar plotseling beet, sleurde haar in het huisje en begon haar met een mes te bewerken. Hij bracht haar ernstige verwondingen aan hoofd en gelaat toe, sloeg haar op het hoofd en sneed haar bijna enkele vingers af. Na deze gruwelij ke mishandeling knevelde de laf aard de weerlooze vrouvv. wierp haar op een bed in den hoek van bet huisje en stopte haar een prop in den mond. Toen ging hij de deur uit, doch zoodra hoorde hij niet, dat zijn slachtoffer trachtte los te komen, of hij stormde naar binnen en begon de vrouw weer te slaan onder het uiten van de vreeselijkste bedreigingen. Uit rooven. Inmiddels begaf hij zich naar het woon huis en nam daar geld en kostbaarheden weg. Toen mevrouw van der G. bemerkte, dat haar belager verdwenen was. trachtte zij te ontvluchten, doch op dit oogentdik keerde L. terug en mishandelde haar op nieuw. Bloedend en in uitgeputten tqestand, door doodsangst gemarteld bleef de vrouw op het bed liggen, de Zondag kwam en gink. ook Maandag. Dinsdag zag zij geen kans zich te bevrijden, totdat de Woensdagmiddag uit komst bracht. De dader, die in de buurt van het huisje bleef bivakkeeren, ondernam nu en dan strooptochten naar de woning en ook Woensdagmiddag was de man een poosje uit stelen. Van dit oogenblik maakte het slachtoffer gebruik om met inspan ning van al haar krachten, de tou wen waarmee zij gebonden was, los te maken en te ontvluchten. Zij zétte het op een loopen over de hei de en door de bosschen en kwam eindelijk in deerniswekkenden toe stand bij kennissen aan. Niet minder dan vier volle da gen en nachten had zij zonder voed sel, en bewaakt dóór een misdadiger in haar gevangenis doorgebracht. Dader een recidivist. De kennissen waarschuwden onmiddellijk politie en dokter en de vluchtelinge, die, zooals begrijpelijk, totaal overspannen was, werd naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. Inmiddels had de dader het op een loopen gezet. De politie heeft een zware taak den man iri deze bosehrijke omgeving te achterhalen, doch gelukkig weet zij wie de aanvaller is. In verband met dezen overval verzoekt de burgemeester van Soest opsporing en voor geleiding van Johannes Leeuwenkamp, oud 66 jaar, recidivist, zwerver. Sigalement, flink postuur, lang 1.78 me ter, grof, ongeschoren gelaat, geen baard of knevel, rossigblond haar, vermoedelijk ge kleed in grijs costuum, grijze overjas en dito gleufhoed. Een nauwkeurig onderzoek in volksloge- mentcn is göwenscht. Wij vernemen nog, dat de toestand van mevrouw van der Griendt naar omstandig heden redelijk wel is. oPr<h ductie. - Arbeidsdjenst in uit zicht gesteld. OPENHARTIGE RADIOREDE VAN REYNAUD. In een gisteravond gehouden ra diorede heeft de Fransche minister van financiën, Reynaud ten aan zien van de gister afgekondigde wetsdecreten verklaard: tot op he den heeft Duitschland een economi- schen oorlog met ons gevoerd. Zijn offensief ter zee is alleen gericht te gen de levensmiddelenvoorziening der geallieerden. Financieel hebben wij stand gehouden. Economisch daarentegen gleden wij den verkeer den kant op. Ik zeg U de waarheid evenzeer in oorlogstijd als in tijd van vrede. Niets is erger dan een verkeerd optimisme, dat de krachten verspilt. Het kwaad, dat op ons loert, zoo zeide spr., is dat der prijsstijging, welke eind November jL is begon nen. Teneinde de inflatie, een con sequentie der prijsstijging te ont gaan, heelt de regeering de wetsde creten afgekondigd. Hitier vergist zich. Wat betreft de invoering van de distribu tie, zeide Reynaud. dat het gunstigste, waar op Hitier kan hopen is. dat de Franschen in slapen in hun gewoonten in vredestijd. De geheele tactiek van Duitschland, aldus Rey naud, gaat uit van de gedachte, dat wij on ze reserves zullen uitputten, terwijl het de zijne dank zij ongehoorde ontberingen, zal behouden. Hitier wacht af. Wellicht over en kele maanden, wellicht over een jaar. zoo zegt hij bij zich zelf, zal ik in plaats van een eensgezind Frank rijk, een gedemoraliseerd Frankrijk tegenover mij hebben. Hitjer ver gist zich. Gij behoeft slechts de wetsdecreten te le zen om het bewijs hiervan te zien. Reynaud deelde mecle, dat over enkele dagen een be gin zal worden gemaakt met de formalitei ten voor de algemeene volkstelling, die voor af moet gaan aan de uitreiking der distri butiekaarten. Er moet meer bracht. worden voortga- Ook andere beperkingen zullen van kracht worden, doch, zoo ging spr. voort, minder uitgeven en minder verbruiken is niet vol doende. Er moet meer worden voortgebracht. Ik spreek niet van de bewapening,. Op dit terrein nemen onze prestaties met den dag toe. Ik spreek van de productie, welke noo- dig is voor de burgerlijke levensbehoeften, die voorziet in de fundamenteele behoeften des lands en onze mogelijkheden tot uit voer. Reynaud sprak van de maatregelen, die genomen zijn in het belang van den land bouw en verklaarde ten aanzien van de industrieele productie, dat deze vooral be hoefte heeft aan arbeidskrachten, hij deelde mede, dat een lijst opgesteld zal worden van de industrieën, die genoodzaakt zullen zijn een minimum percentage aan vrouwelijke arbeidskrachten in dienst te nemen. Tevens zal een telling worden gehouden onder de werkiooze arbeiders. Indien wij er met vrij willigheid niet komen, aldus Reynaud, zul len wij niet aarzelen, onze toevlucht te ne men tot een werkelijken verplichten ar beidsdienst. Reynaud herinnerde vervolgens aan het op 4 December jl. onderteekende Fransch- Britsche accoord op monetair gebied en zei de dat dit accoord gecompleteerd wordt door een gisterochtend gepubliceerd decreet, dat het goederenverkeer tusschen de beide lan den en hun kolonies vergemakkelijkt. Reynaud besloot met zijn vertrouwen uit te spreken in een overwinning der gealli eerden. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Donderdag 21 Maart a.s. zal, naar wij vernemen, de met „17" genummerde bon van de Rijks- distributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. Wanneer de Russen Wiborg be zet zullen hebben. FINSCHE BURGERS OFFEREN HUN GOUD. Het Russische legerbericht van gisteravond luidt: Op 29 Februari gingen de Sowjettroe- pen met succes voort het offensief op de Ka- relische landengte tot ontwikkeling te bren gen. Zij bezetten de spoorlijn Viborg—Valk- jaervi, de stations Ayrapaa,' Heinjoki eli Pc- ro (op 9 km. ten Oosten van Viborg, bene vens de stad Ylasamio en zomerhuisjes op de' Oostkust van de baai van Viborg op 2 km. ten Zuiden der stad. Op 28 en 29 Februari hebben de Sowjet- troepen 270 vijandelijke verdedigingswerken genomen, w.o. 66 gewapend betonnen forten, behalve de 42, die vermeld waren in het communiqué van 28 Februari. In de overige frontsectoren geen wijzigingen van belang. De Sowjctluchtmacht trad op tegen vijande lijke troepen en militaire doelen. 36 vijande lijke vliegtuigen zijn vernield op vliegvelden en bij luchtgevechten. Volgens Reuter uit Stockholm hebben de Finsche troepen zich thans teruggetrokken op de linie, die'rechtstreeks loopt van de Finsche Golf naar Vucksen, halverwege de Karelische landengte. Rond Taipale houden zij stand, doch mi litaire deskundigen te Stockholm wijzen er op, dat deze sector, indien de Russen te Wi borg doorbreken, ernstig in den rug zou worden bedreigd. De naar Viborg oprukkende Russen zijn thans in het bezit van drie spoorlijhen en vier hoofdwegen, welke naar de stad leiden. In Helsinki gaat men, volgens U. P. voort, den indruk te vestigen, dat in de situatie op de Karelische landengte in de laatste acht en veertig uur geen vitale wijzigingen zijn opgetreden. De Russen gingen voort met zwaren druk uit te oefenen met een rijkelijken overvloed aan manschappen nmnitie, welke aanval door de Finnen met bewonderenswaardige cfSéimaïiglféïd "è'A 'ï^oc" ttrdr weerstaan. -hrr' v. Lente »- Gisteren sloeg het weer om naar een op merkelijk zachte fhistige atmosfeer, ge paard met sterken dooi. Korte lichte sneeuwbuitjes werden afgewisseld door warme regenbuien, die de vlokken deden smelten voor zij nog den grond bereikt hadd. De trottoirs in de kfeden begonnen weer een vorstvrij cementen oppervlak te vertoo- nen. In de bosschen werden de paden ge kenmerkt door lange einden bruin slijk. In de andere oorlogssectoren wordt slechts beperkt gevochten. Ten Noordoosten van het Ladogameer helpen Russische detachementen, die aan vankelijk over de grens eevlucht waren, de verspreide achttiende divisie. Verder Noordelijk, bij Kuhmo, wordt het „opdweilen" van geisoleerde Russische troe pen zoowel van de vijf-en-veertigste als de drie-en-dertigste divisie, met. succes voort gezet. Het goud geofferd. Onder herinnering aan de dagen van de sancties tegen Italië in het najaar van 1935 is gisteravond te Helsinki medegedeeld dat voorbereidingen worden getroffen voor een inzameling van juweelen, om fondsen te verschaffen voor het leger der luchtmacht Stalen ringen zullen gegeven worden aan fien." die gouden ring beschikbaar stellen. Schenkers en schenksters van engagemenfs en trouwringen zullen een certificaat ont vangen. Twee keer luchtalarm te Helsinki. De Finsche gedelegeerde te Genève Holsti, heeft gisteren een nota van zijn regeering overhandigd, waarin de oorlogsmethod^ van de Sovjet Unie aan de kaak wordt ge steld, a.o. het systematisch bombardeeren van dorpen, scholen en hosoitalen. De nota welke drie pagina's telt, zal binnenkort ge publiceerd worden en worden toegezonden aan alle staten, leden van den Volkenbond. MET INGANG VAN MAANDAG A.S. Naar wij van officieele zijde vernemen, hebben de tot dusver door den minister van Economische Zaken getroffen maatregelen met betrekking tot de stroovoorziening tegen redelijke prijzen niet ten volle de gevolgen gehad, welke daarvan werden verwacht. De minister heeft zich daarom genoodzaakt ge zien do reeds in een persbericht van 22 Fe bruari aangeroerde prijsregeling in het le ven te roepen. Met ingang van Maandag 4 Maart zal een vervoerverbod voor geperst graanstroo in werking treden. Van dit verbod zal aan handelaren of an dere daarmede gelijk te stellen per sonen of instellingen ontheffing wor den verleend in den vorm van gelei- debiljetten, indien men zich verbindt geen stroo te zullen koopen tegen prijzen, welke meer bedragen dan f 21.50 per 1000 Kg. bij levering af boerderij, of bij andere leverings condities tegen een daarmede over- eenkomenden prijs, en geen stroo te zullen verkoopen tegen prijzen, wel ke meer bedragen dan de hiervoor vermelde vermeerderd met een rede- lijk bedrag voor kosten en winst. Voorts vernemen wij, dat ook de afleve ring van stroo tegen prijzen, hooger dan de bovenbedpeldc, is verboden. REGELING VERLENGD. De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben de regeling inzake toekenning van een duurtebijslag aan kleine grondge bruikers. welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, tot nadere kennisge ving verlengd. Waarom is Engeland op rantsoen? ER WORDT REKENING GE HOUDEN MET LUCHTAAN VALLEN OP HAVENSTEDEN EN ERNSTIGE SCHEEPVAART BELEMMERINGEN. DRIE MOTIEVEN. Ofschoon het nog niet strikt nood zakelijk'is, aldus de heer J. R. Cly- nes, is de rantsoeneering thans ook in Engeland gekomen. En ik wil trachten U uit te leggen, waarom En geland ze heeft ingevoerd. De boter-, spek-, suiker- en vleeschvoorraden in Engeland kunnen in de behoeften aan deze levensmiddelen volkomen voorzien. Dank zij ons voortreffelijk werkend convooi-systeem en dank zij ook onze onverschrokken handels zeevaarders, hebben wij geen tekort aan levensmiddelen of goederen, en worden er week in week uit enorme voorraden in Engeland binnenge voerd. Van heel wat artikelen hebben wij op het oogenblik in ons land meer voorraad dan in de dagen toen de oorlog uitbrak. Waarom dan toch rantsoeneering, zult U vragen? Allen over één kam! Op grond van mijn persoonlijke ervaring als leider van de controle op de voedsel-rant- soeneering tijdens den wereldoorlog, zal ik U laten hooren welke de motieven zijn die tot rantsoeneering noopten, al zijn wij er dan nog altijd vijf maanden later mee begon nen dan Duitschland. Het distributie-systeem komt nu in werking en ten deele zoo, dat de millionnair geen enkel voordeel meer heeft dan de werkman voor zoover het de noodzakelijkste levensmiddelen betreft Prins en boer zullen dezelfde hoeveelheden ont vangen. Maar er komt, gelijk ge begrijpen zult, heel veel kijken, om onze 45 millioen mcnschen gedurende den oorlog van'het noo- dige voedsel te voorzien. Daarvoor zijn noo- dig: decentralisatie, distributie en voorzie ning. Op alles voorbereid. Decentralisatie van voorraden is een aller eerste vereischte wanneer er oorlog wordt gevoerd. Wij hebben geen groote eskaders bommenwerpers naar Duitschland gestuurd om er de Duitsche steden te vernietigen, om dat wij een humaan volk zijn en afkeerig van massa slachtingen. Ook Duitschland heeft dergelijke eskaders niet naar ons ge zonden, zonder twijfel op grond van dezelfde overweging. Maar wanneer oorlogen voortduren, wordt er op den duur maar weinig aandacht aan gevoelens van men- schelijkheid geschonken en het ware de meest dwaze daad van de regee ring van ons land om de mogelijk heid van intensieve bombardementen buiten te sluiten. Dat doen zij dan ook niet. Integendeel, in de spanncn- de dagen vóór het uitbreken van dezen ooi-log, hebben zij millioenen tonnen levensmiddelen zorgvuldig ge decentraliseer d, zoodat, wa re de aangekondigde bliksemoorlog in begin September wezenlijk uitge broken, de Britsche provisiekamer niet vernietigd had kunnen worden. Het publiek realiseert maar half hoe belangrijk dat is. Graanschuur en boterwinkel. Bijna alle onze opslagplaatsen van boter, bacon, suiker, ingevoerd vleesch en meel, waren al in vredestijd gedecentraliseerd in een half dozijn verschillende steden en plaat sen. De omgeving van de Theems b.v. was één groote graanschuur. Zoo stond het ook met andere districten. Huil was de spek- en boterwinkel van Engeland. Enkele dagen voor en Vele weken na het uitbreken van den oorlog zijn enorme levensmiddelen-voor raden door alle mogelijke voertuigen naar veiliger plaatsen getransporteerd. Meubel- en transportwagens, trucks en treinwagons en allerlei andere voertuigen werden daarvoor gebruikt. Ziedaar de oplossing van het vraagstuk der voedsel-decentralisatie. Gan- sclie voorraden werden daar opgeslagen waar ze veilig zouden zijn voor bommen en hetzelfde wordt gedaan met de levensmidde len die thans dagelijks Engeland binnenko men. Distributie over de verschillende winkels was de volgende taak van de overheid en ook dat is terdege voorbereid, voor het ge val de oorlog werkelijk zou uitbreken. Tij dig, volledig en zorgvuldig is aldus de gan- sche decentralisatie van de levensmiddelen- voorraden in ons land voorbereid en uitge voerd. Is de aanvoer verzekerd? Een andere zeer belangrijke vraag was na tuurlijk deze: zijn wij verzekerd van de regel matige aankomst van ladingen levensmidde len en alle vitale goederen, wanneer Duitsch land zijn duikboot-oorlog op de spits drijft en voorts de meest verscherpte dwangmaat regelen uitoefent op de neutrale landen, zoo dat deze hun transporten naar ons land niet kunnen uitvoeren? Het antwoord op deze vraag, ook in het Parlement gesteld, klinkt bevestigend. Het voortreffelijk werkend confooi- systeem, onZe verlammende en voort durende aanvallen op de Duitsche onderzee-vloot en ten slotte de hard nekkige onafhankelijkheid van de kleine neutrale staten, die voortgaan met aan ons te verkoopen, of Hitier het prettig vindt of niet, ziedaar de pijlers waarop de waarborg steunt, dat wij er zullen komen, aldus Cly- nes. Maar er zullen strubbelingen zijn, die stagnatie kunnen veroorzaken en om te voorkomen dat die strubbelingen tot ernsti ge tekorten zouden kunnen leiden, is het noodzakelijk om gedeeltelijk te distribueeren. Haast hebben we niet. Niet, zooals in Duitsch land, behoefden wij schoenen en kleeding, spek, brood en suiker te rantsoeneeren. Maar boter en ten deele bacon moesten wel aan distributie onder worpen worden, omdat zij behooren tot die artikelen die wij betrekken uit landen, die afhankelijk zijn van transporten door wateren die sterk Op de heenreis landder de Oehoe gisteren te Jodhpur, terwijl de Gier en de Emoe resp. Basra en Medan bereikten. Een maand celstraf tegen twee boeren geëischt. De Haagsche rechtbank eischte gisteren tegen den landbouwer W. C. D. en diens zoon, beiden uit Besthuizen, een maand ge vangenisstraf wegens dierenmishandeling. Verdachten hadden 'n koppig paard tot ge hoorzaamheid willen, dwingen, door het met een touw om den hals, voor een zwaar beladen kar te spannen. Het touw werd aan een anderen wagen, die met twee paarden bespannen was, vastgemaakt.. Het paard werd zoo gedwongen te trekken, doch bleef weigeren, waarop de boeren het beest met een zwaren ijzeren staaf sloegen. Het ge volg van deze marteling was, dat de hals wervels van het arme dier uit elkaar wer den getrokken en bet paard, dat men dood eenvoudig op de plaats liet liggen, moest worden afgemaakt. Ging het schot op den veldwach ter te Waddinxveen onwillens af? Rechter probeert het geweer. Schoot de landarbeider-strooper H. R, uit Waddinxveen in een stikdonkeren Oc- tobernacht met opzet naar den rijksveld wachter. die hem het „Halt-politie!" toeriep?. Dit is de vraag, die gisteren het Amster- damsche gerechtshof bezig hield tijdens de revisiebehandeling van genoemd misdrijf. Het Haagsche hof had verdachte reeds tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zelfs wapendeskundigen waren in de zaak gemengd en het geweer, waarmee het schot op den veldwachter verricht werd, lag op de groene tafel en werd zelfs in den loop der zitting door den president gepro- beerd De wapendeskundige Kool uit Rotterdam komt tot de conclusie, dat de strooper moed' willig geschoten heeft, doch de contra-des kundige van Ledden Hulsebosch rapporteert: „Ik acht het aannemelijkst, dat de stroo per zijn geweer op buikhoogte tegen het lichaam gedrukt houdende, zich omgewend heeft en door een onbewuste beweging aan loop of trekker te maken, het noodlottige schot onwillens deed afgaan." Inmiddels blijft verdachte den opzet ont kennen, terwijl de veldwachter, die ernstig, aan den arm gewond werd, volhoudt, dat de strooper zich, vóór hij de beenen nam, omdraaide, het geweer schouderde en op hem richtte. De vraag, of de noodlottige ma noeuvre een reflex-beweging is of do<v mis- dadigen opzet ingegeven, houdt de rechters uren bezig, zoodat niet eens alle getuigen aan de beurt kunnen komen. De zitting wordt dan ook geschorst tot Woensdag 13 Maart. as. WRAK VAN „GRAF SPEE" VERKOCHT» Het wrak van de „Graf Spee" is gekocht door Julio Vega Helguera, het hoofd van de Argentijnsche Importfirma. Helguera heeft verklaard, dat hij het wrak voor com- mercieele doeleinden zou gebruiken. De koopprijs is niet bekend, doch naai! verluidt gaat deze de 10.000 pesos niet t® boven. De Duitsche legatie te Montevideo heeft het Urugueesche ministerie van bui* tenlandsche zaken van de transactie verwit* tigd. aan duikbootaanvallen onderhevig zijn. De Engelsche boter komt voornamelijk uit Denemarken, (110.000 ton per jaar), Nieuw Zeeland (150.000 ton) en Australieë (60.000 ton). De bacon komt nagenoeg geheel uit Denemarken. De schepen die deze voedings middelen uit Nieuw Zeeland en Australië aanvoeren, moeten vele weken op zee ver blijven tijdens iedere reis en gedurende dien tijd staan zij aan duikboot-aanvallen bloot. De Deensche schepen bijvoorbeeld wor den in de buurt van de Duitsche onderzee- vlootbases aangevallen. Ziedaar waarom de regeering met de distributie begon. „De Marine beschermt ons voed- sel." De marine zal ons voedsel beschermen, maar zij heeft ook andere plichten ('het aan vallen van Hitler's vloot, het escorteeren van legertransporten en zoo voort) en of schoon zij genog onderzeeërs van onzen vij and tot zinken kan brengen, wat zij dan ook doet kan Duitschland weer andere bouwen en ook die hun vernietigend werk laten doen. Wij hebben op het oogenblik voldoende voörraden boter, thee, suiker en bacon in Engeland. Maar wij rekenen en be reiden ons voor op een oorlog van drie jaar (°f. langer) en we moeten dus vooruitzien. Wij willen niet weer vervallen in den mise rabelen toestand van voedseltekorten, die ik tijdens den wereldoorlog heb leeren kennen! Onze fout was toen een te late rantsoenee ring, wij zullen er niet opnieuw in verval len. Wij zullen er den oorlog door winnen. In dezen oorlog zullen wij zorgen voor on ze reserves, groote reserves om in gevallen van grooten nood paraat te zijn. Wij zullen en moeten rekenen op de mogelijkheden van ernstige belemmeringen der scheepvaart en luchtaanvallen op onze havensteden W ij zijn gereed voor eventueel opnieuw nood zakelijke evacuaties van ons volk, alsmede' voor groote legertransporten, kortom voor alles wat ook maar in het brein van den heer Hit Ier kan opkomen, zoo gaat het Brit- s Parlementslid voort en besluit: „v\ ant de eenige manier om Hitier te ver slaan en Europa den vrede terug te- brengen is om alles te voorzien en om alles in dat besef voor te bereiden. Door zulk een pro ces kan dit of dat artikel gerantsoeneerd moeten worden, maar het zal ieder tekort voorkomen en wij zullen er uiteindelijk den oorlog door winnen."

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2