Raadsretlexen |H HEMDEK Mijn-explosie Een eindelooze oorlog? MacUnieutu^ó Achter gesloten deuren Nog steeds klaarheid gewenscht Was deze zware straf noodig? TïlUnhcVicU^ p0ctA Gat in den dijk geslagen Bij moeheid en slapte/ zenuwachtigheid en overspanning: Botter Urk 243 Of een einde door gebrek aan strija? Vrijdag 1 Maart 1940 Tweede Blad Pas op voor de \y. van Dit liiïïortvorwige cochets tegen kouenpjnJ bij Kaaphoofd De insluiping in Ottenhoff's boekwinkel Burgerlijke Stand van Den Helder m cm «OW verdubbelt Uw energie de haven binnengebracht Afscheid van den Zeevaartschool-concierge Huisvrouwen gaan jubileeren Nog nimmer heeft de Gemeenteraad van Den Helder voor een zoo gewichtige beslissing gestaan als Woensdagavond. WÜ mogen op redelijke gronden aanne men. dat zij deze beslissing niet opper vlakkig genomen heeft. Bijna vier uur lang heeft het College van Burgemeester en Wethouders, hg monde van den burge meester, in geheime zitting, de gronden moeten verdedigen, waarop men meende tot oneervol ontslag van den heer Maas te kunnen besluiten. Toen waren alle hoofden in één zak, de raad stemde, op voorstel van den heer Boogaard, hoofde- lijk over het voorstel van B. en W. en alle 21 leden waren ervoor, dat den heer Maas oneervol ontslag werd verleend. Aan het maatschappelijk leven van een verdienstelijk hoofdambtenaar werd hier door een eind gemaakt. Moreel werden er twee mensehen door geknakt. Niet lichtvaardig zal de Gemeenteraad tot dit verstrekkende besluit zijn overgegaan, maar daarom temeer vragen wij ons af, waarom moesten de besprekingen over dit pu blieke geval in het geheim worden gehou den? Waarom moest wel het onderzoek ten huize van den heer Maas plaats hebben op een wijze, dat de geheele gemeente zich er aan vergapen kon en waarom heeft men de be handeling van de zaak van dezen hoofdambte naar zoo angstvallig achter gesloten deuren gehouden? Was er vrees, dat door de open bare behandeling van dit geval meerdere din gen zouden uitlekken, die het college van B. en W. niet publiek wenschte te maken? Het waren geruchten, die liepen en die men ons van verschillende kanten toefluisterde. Ook de raadsleden en B. en W. zullen van de bui tenwacht deze stemmen in de gemeente ver nomen hebben. Als de veronderstelling op fantasie berustte, dan was openbaarheid van de zaak van den heer Maas temeer noodig geweest. Het Gemeentebestuur heeft geen beste beurt gemaakt met de „geheimzinnige behandeling" van dit geval. Als men de Vox Populi eens beluisterd had, dan had men wellicht meer open kaart gespeeld. Het besluit had er hetzelfde om kunnen zijn, maar was voor de groote massa ge rechtvaardigd. Dat is het nu niet! Wat wij, wat de massa weet, rechtvaardigt het besluit van den raad niet. Als men de verdenking van de schouders van B. W. had willen nemen, dat het in deze zaak voorbarig en onvoorzichtig gehan deld heeft, dan had men de kaarten open op tafel moeten leggen. Door deze ge heimzinnige behandeling blijft de meening hangen, dat het College om een of an dere oorzaak, openbaarheid vreest of schuwt. En dat betreuren we! Wanneer we nu, aan de hand van de be kende feiten, de zaak Maas bezien, is het ons niet duidelijk, waarom deze zwaarste aller straffen op den heer Maas moest wor den toegepast. We willen slechts terloops stil staan bij het feit, dat de heer Maas voor de aanvankelijk tegen hem ingebrachte aan klachten, door de Alkmaarsche rechtbank van alle rechtsvervolging ontslagen werd. Maart de maand met de negen zomersche dagen maar voor de rest wisselvallig en Siberisch guur de maand voor Uwe Rheu- matische Pijnen. Daarom neem nü Kru schen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die Uw pijnen verwek ken en de oorzaken zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijf: „Mgn vader gebruikt nu al een paar jaar Kruschen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheu- matische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangeraden werd, zonder eenig resultaat... Totdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hg is toch bijna 70 jaar..." Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kru- chen's aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden maakt deze organen weer jeugdig en actief. Ze gaan krachtiger ■werken en .reinigen zoodoende Uw bloed van de pijn verwekkende zuren, die zich nu op- hoopen in spieren en spierweefsels en ge wrichten. Koop vandaag een flesch Kru schen en begin dadelijk Uw verlossende kuur! Kruschen Salts is verkrggb. bij apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Febr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester jEngeland). Opger. 1756. (Adv.). Men weet, het ging om de vijf volgende feiten: de beschuldigingen van diefstal van benzine, verduistering van een olie-reiniger, verduistering van spoelolie, verduistering van een auto-crick en het aannemen van steek penningen. Geen van deze vgf feiten werd bewezen geacht, desniettegenstaande ne geerde het College van B. en W. de rechter lijke uitspraak en bracht de punten opnieuw als even zoovele aanklachten tegen den heer Maas voor den Raad. Zij waren aangevuld met nog een vijftal andere laakbare feiten, waarvan de geringste waren: het schoon maken van den particulieren auto van den heer Maas .door Gemeentepersoneel, het koo- pen van planten en bloemen buiten de stad, waarachter het college steekpenningen zag schemeren. De heer Maas verdedigde zich met er op te wijzen, dat dezelfde methode ook in Amsterdam, door het hoofd van den Plantsoe nendienst gevolgd wordt en dat dit niet an ders, dan een voordeel voor de gemeente kon beteekenen. Vervolgens werd hem ten laste gelegd een zeer onparlementaire uitdrukking aan het adres van den burgemeester en even eens een onbehoorlijke uitlating aan dat van den Commissaris van politie. De heer Maas ontkende dit ten stelligste en was bereid on der ambtseed te verklaren, dat hij deze uit latingen niet had gebezigd. Als achtste be schuldiging was een zaak van den verkoop van een schip of schepen naar le Havre aan gehaald. Een geschiedenis, waarbij de heer Maas als adviseur en technisch deskundige opgetreden schijnt te zijn, doch die reeds jaren gele den is en waarvan ons de bizonderheden ver der niet bekend zijn. Het negende punt van beschuldiging gold het aannemen van een mandje appelen van een leverancier der Ge meente. Volgens den heer Maas was hem niet bekend geweest van wien dit mandje appelen kwam. Men voelt echter, dat al deze gevallen van te weinig beteekenis zijn om er een hoofd ambtenaar, waarvan het college meermalen de buitengewone verdiensten geprezen heeft, de zwaarste straf voor te geven, die het Amb tenarenreglement kent: oneervol ontslag. Het zwaarste heeft dan ook gewogen de ontvangst van een bedrag van 3000 gulden van de scheepswerf „De Merwede", te Hardinxveld, waar de stortschepen van de Gem.-reiniging zijn gebouwd. Ter ver duidelijking diene, dat de heer Maas se dert jaren deze maatschappij met tech nische adviezen dient, dat hij ontwerpen heeft gemaakt en op andere wijze zijn verdiensten aan deze maatschappij heeft aangeboden. Voor deze werkzaamheden zou de heer Maas dit bedrag hebben ont vangen. B. en W. meenden echter gronden te heb ben om te meenen, dat dit bedrag was uit betaald naar aanleiding van de levering van het tweede storschip aan de Gem.-reiniging. Wij vragen echter, had men daarvan ook het overtuigend bewijs. Op vermoedens kan men iemand toch moeilijk beschuldigen en de ver houding van den heer Maas met de scheeps werf „De Merwede" was aan het coliege be kend en werd getolereerd. Zelfs heeft de heer Maas indertijd extra buitenlandsch verlof gekregen voor de organisatie van de Reini ging te Marseille en le Havre en voor de tech nische voorlichting bij den bouw van stort schepen. Openbaarheid van dit punt had mis schien veel duidelijk kunnen maken, dat nu onder een geheimzinnig waas verborgen ligt. Nog nooit» heeft de raad voor een derge lijke moeilijke beslissing gestaan. Evenmin is het ooit voorgekomen, dat een geheime zit ting van bijna vier uur noodig was voor de afhandeling van een agendapunt en het was op z'n zachtst gezegd niet erg wellevend tegenover de vijftig belangstellenden voor de publieke tribune, dat men niet even een seintje naar beneden gegeven heeft, dat de zaak „geheim" gehouden werd en zeker wel eenige uren zou duren. Dit was tevoren be kend, een van de raadsleden had gezegd, dat het wel half twaalf kon worden en hij had niet ver misgezien. Het werd verschillenden tenslotte te machtig om langer in de vesti bule te ijsbeeren. Een tiental bezoekers ver dween voor half elf, maar toch was voor de openbare beslissing nog een ongekend groote belangstelling op de publieke tribune. De heer Maas gaat, zooals we gisteren reeds meedeelden in beroep bij het Ambte naren scheidsgerecht en als een van de twee partyen daar in het ongelijk gesteld wordt, zal de zaak voor den Centralen raad van be roep in Utrecht worden uitgevochten. Maar daarmee zal nog wel eenige maanden heen gaan. Op een vraag van verschillende abonné's of oneervol ontslag beteekent ontslag zonder pensioen, kunnen we meedeelen, dat dit niet het geval is. De ambtenaar, die oneervol ont slagen wordt en een diensttijd van 15 jaar heeft, krijgt volgens het tweede lid van art. 48 van de Pensioenwet, zoogenaamd uitge steld pensioen. Dat wil zeggen, dat hij op 65-jarigen leeftgd recht heeft op pensioen naar het aantal dienstjaren, dat hij in een gemeente heeft doorgebracht. 75cf 60 ct Uit ï'J" j FABRIKAAT MUMHARQT-]J-Jg1 De heer Ottervanger uit de Artil leriestraat vond een stuk van 4 kilo zwaar! Wederom is Donderdagmiddag, om vijf minuten voor half één, een mgn op den dgk, tusschen Huisduinen en Den Hel der, tot exposie gekomen. Wederom dreunde een zware ontploffing kilometers ver weg over het land- en de zee, en heb ben duizenden in het middaguur zich af gevraagd. aan welk deel van den buiten kant er nu weer schade geleden zou zijn. Het bleek, dat de mgn bg Kaapheo'd, halverwege Hulsduinen en Den Helder, na geruimen tgd in zee te hebben gedre ven, te omstreeks 12 uur tegen de stce- nen van den dijk aanspoelde. Nu eens dreef het projectiel weer weg, dan weer kwam het tegen de bazaltblokken aan. Een ooggetuige vertelt. Op den dijk is momenteel een ploeg werk volk bezig met het storten van beton. De opzichter der werkzaamheden, de heer Gaart- huis, bleek al spoedig de mgn in het vizier gehad te hebben en heeft deze gevolgd tot op het moment dat hij explodeerde. Deze ooggetuige vertelde ons kort na het springen, dat hg zijn menschen, ongeveer een 30. waarschuwde dekking te zoeken. Aanvan kelijk bleef men nog aan den arbeid, maar toen het projectiel in de buurt van e~n der pieren stil bleef liggen, achtte men den tijd gekomen een goede schuilplaats op te zoeken, aangezien men zich op slechts een, 150 meter afstand van de plek bevond waar het monster lag. De heer Gaarthuis zelf bleef op de loer liggen, terwgl zijn menschen veilig ach ter de borstwering verscholen lagen. Ineens zag hij hoe de mijn rondtolde en even daarna spoot een ontzaglijke trechter van vuur, modder, steenen en water de lucht in. Nog even later, en een hevige slag deed dijk en borstwering trillen. Niemand bleek eenig letsel be komen te hebben, hetgeen wel een by- zonder geluk geacht mag worden, aange zien zich diverse pesonen vrij dicht in de nabijheid der ontploffing bevonden. Botter in de nabyheid. De meeste zorg had deze ooggetuige zich nog gemaakt ever een He'derschen botter, die zich op slechts 6 a 700 meter n. afstand van de mijn in zee bevond. Met zwaaien en wenken had hij gepoogd de aandacht van de 'opvarenden te trekken, maar daarvan had men blijkbaar niets gemerkt. Gelukkig bleek echter ook dit schip buiten de schervenbaan te kunnen blijven. De man vertelde nog, dat het een klein formaat mijn betrof. In ieder geval van geringere afmetingen dan gewoonlijk. De nationaliteit had hij niet kunnen vast stellen. Een stuk van 4 kilogram. Toen zich even later verschillende per sonen op den dijk begaven teneinde te zoeken naar overblijfselen van het pro jectiel, vond men inderdaad diverse stuk ken staal, die weggeTngerd waren. Op ongeveer 150 nieter afstand vond de heer Oitervanger uit de Arfilleiiestraat zelfs een klomp staal, zeker wegende meer dan 4 kilogram. Het was een deel van den mgn, terwgl er zich nog een stuk van de ankerketting aan bevindt, benevens een schroef. Wel een bewys overigens van de ontzaglgke kracht waarmede deze groote stukken weggeslingerd worden. De schade aan den dgk is vrg groet. On der aan de steenen werd een gat in het bazalt geslagen van ongeveer 6 meter in het rond, met een diepte van ongeveer driekwart meter. Verscheidene palen werden eveneens uit den dijk geslagen en lagen versplinterd en verpulverd tegen de glooiing. Waar de onploffing zich voordeed hal verwege tusschen Den Helder en Huis duinen bleek de schade mee te vallen. Op Huisduinen waren weliswaar weer verschillende ruiten ingeslagen, maar van een catastrophe zocals bg de vorige ma len was ditmaal geen sprake. Enkele par ticuliere woningen kregen glasschade, benevens een militaire cantine. Naar ons ter oore komt, is bij het verhoor van den verdachte H., die kort geleden op zulk een handige wijze door den heer Otten- hoff uit de Emmastraat op heeterdaad be trapt werd. niet alleen deze inbraak bekend, doch tevens nog meer dan een 10-tal andere gevallen. Daarbij bleken er verscheidene te zijn, waarvan de betrokkenen geen aangifte bg de politie gedaan hadden. Voorts wordt ons verzocht er de aandacht op te willen vestigen, dat de heer A. Heeres uit de Walvischstraat niets met deze zaak uit te staan heeft. Opgave van 29 Februari 1940. BEVALLEN: J. H. Kikkert—Eelman, z. J. Moensde Kraker, d. OVERLEDEN: J. G. Trap, weduwe van J. van Riel, 73 jaar. OURY F. 1.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 Langdurig karwei van de „Dorus Kgkers" en 2 Heldersche botters. De Urker botter UK. 243, die eergisteren tusschen paal 1 en 2 op het strand liep na waarschijnlijk dwars door de mijnenvelden ge varen te hebben is gisterenavond laat in de haven van Nieuwediep aangekomen. Het is een heel karwei geweest, alvorens men de onfortuinlijke (of fortuinlijke Urker los had van ds zuigende zandmassa's bij paal 2. Het bleek heel wat zwaarder te zijn dan men aanvankelijk had verondersteld. Reeds Woensdagmorgen vertrok de „Dorus Rijkers", onder leiding van schipper Coen Bot naar zee, tene!nde een poging te wagen de botter vlot te brengen. Gedurende 2 uur trok men bij hoog water, maar hoe men zich ook inspande, het mocht niet gelukken de no. 243 los te krijgen. Donderdagmorgen herhaalde de „Dorus" de poging. Men kreeg daarby de zeer ge waardeerde hulp van twee Heldersche botters, de HD 162 en HD 7. Het scheen dat men meer geluk had dan den dag er voor. Er kwam beweging in het schip, maar net toen men dacht de zaak in kan nen en kruiken te hebben brak op de botters de verbinding. Toch was de botter een 10-tal meters verder zee in gebracht. Donderdagmorgen herhaalde men de po gingen. Wederom werd verbinding ge maakt door de „Dorus" en de kotters en wederom werden alle pogingen in het werk gesteld het schip weer geheel in zijn element te krijgen. Om half 9 brak ech ter ten tweede male de verbinding met de botters. De „Dorus" zette het werk echter door en daar er reeds beweging in het vaartuig zat, was men om half 10 zoo fortuinlijk de Urk 243 vlot te sleepen. Het bleek dat deze op eigen kracht naar Nieuwediep kon vertrekken. Vermoedelijk heeft het geen schade bij de stranding ondervonden. Toch bleef de „Dorus" in de buurt. Het schip nam ligplaats naast de „Dorus Rijkers" in de haven. Schipper Bos van de Uk 243 toonde zich zeer verblijd over het be vrijden van zijn schip. Vooral, nu er waar schijnlijk maar weinig schade geboekt is. Schipper Bot van de „Dorus" was eveneens tevreden. Hij achtte het werk bij paal 2 een uitstekende oefening, eeri oefening waarvan men ongetwijfeld iets heeft kunnen leeren. De conciërge van de Zeevaartschool, de heer J. Boxmeer, aan wien eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftgd, verliet gis teren den dienst der gemeente Den Helder. Bij zijn afscheid waren tegenwoordig de wethouder van Onderwijs, de heer L. van Loo, directeur, leeraren, het andere personeel van de school en de leerlingen. De heer Van Loo herinnerde aan de 31 jaren, welke Boxmeer bg de Kon. Marine diende en waaraan hij liet aansluiten 20 jaren als con ciërge van de Zeevaartschool en wel tot volle tevredenheid van allen, die met hem in aan raking kwamen. Namens de gemeente Den Helder werd Boxmeer dank gebracht voor datgene, wat hij gedaan heeft in het belang van school en gemeente. Verder voerde het woord de directeur der Zeevaartschool, terwijl aan Boxmeer namens de leeraren en namens de leer lingen bij zgn afscheid een barometer en een schilderij, een zeegezicht, werden aan geboden. Het verloop van het afscheid en het „lang zal hg leven" aan het slot ervan, zullen voor Boxmeer het bewijs hebben geleverd, dat hij niet voor niets steeds voor allen veel bereid willigheid heeft betoond. Er is niemand, die weet hoe de oorlog zich in West-Europa zal ontwikkelen. Er zgn heel wat profeten geweest, die er het hunne van «meenden te moeten zeggen, maar tenslotte zijn het allen profeten die brood eten en die er dus ook niets van weten. Zal de strijd aan de fronten op leven? 2hl men straks overgaan tot groote luchtgevechten, tot het bombar deeren van steden en dorpen? Zal de strijd zich naar het Noorden en Oost- Europa verplaatsen? Het zijn allemaal vragen waarop moeilijk antwoord is te geven, doch veronderstellingen, die een waarschijnlijkheid in zich bergen. De Msb. van gisterenavond bracht onder het hoofd: „Fantastische mogelijkheid" een gang van zaken, die inderdaad fantastisch is, doch waarvan het kennisnemen wel de moeite waard is. omdat de ontwikkeling van den strijd tot op dit oogenblik de mogelgkheid. er van niet buitensluit. Tegenover Frankrijk, Luxemburg en Belgiè heeft Duitschland zijn geweldigen Westwal aangelegd, zoo zegt het blad. Het staat wel vast, dat het dezen uitbouwt langs Zwitserland in het Zuiden, langs Nederland en Denemar ken in het Westen en het Noorden, en ook op verschillende plaatsen in het Oosten. Overal derhalve, waar het Derde Rijk, blijkens de woorden van zijn Führer Hitier zelf, de grenzen als definitief en onaantastbaar be schouwt. Tusschen dien definitieven Chinee- schen muur en het aangrenzende land wordt een vacuum, een niemandsland gelegd, een gebied, dat langzaam aan volkomen ge ëvacueerd wordt, en waarschijnlijk door land mijnen en allerlei soort geheimzinnige ver dedigingswerken, gelijk tegenover de Maginot- linie, ondoordringbaar wordt gemaakt. Zóó volkomen veilig geworden in en tegen het Westen, zal het Derde Rijk, tezamen met sovjet-Rusland en deszelfs aanhoorigheden een onmetelyk, volkomen autorkisch economisch gebied gaan vor men, hetwelk geen enkele betrekking meer met de overige wereld zal onder houden, doch binnen die grenzen de eigen leer tot in de uiterste consekwenties zal uitleven: met dien verstande, dat men in Berlijn hoopt in het Eurazische en Azia tische land het bolschewisme geheel door een actief nationaal-socialisme te ver dringen. Een dergelijk idee lijkt fantastisch, zegt het blad, maar erkend moet worden, dat zij vol komen in het nationaal-socialistische dogma past. Zij zou anderzijds vereischen, dat de oorlog niet in zijn volle werkelijkheid oplaait; ook niet op bijkomstige fronten. Het streven zou veeleer moeten zijn om den strijd een lang- zamen, maar zekeren dood te doen sterven. Weinig of geen groote gevechten te land; geen verheviging van de luchtactiviteit, doch uitsluitend voortzetting van de tamelijk onschuldige verkenningsvluchten zonder de gevaarlijke bombardementen, welke repre sailles binnen de Duitsche grenzen zouden uit lokken; alleen voortzetting van den oorlog ter zee, tegen Engeland, dat ook in de boven uiteengezette mogelijkheid de aartsvgand is en blijft, wijl practisch alleen het Britsche imperium, juist wijl het over de geheele wereld met zoo sterke steunpunten in Azië, verspreid ligt, het nieuwe Duitsche imperium zou kunnen bedreigen. Zoo zou de oorlog in het eindelooze ge rekt worden, zonder dat het ooit tot een werkeiyken oorlog zou komen. En die zonderlinge oorlog zou dan bij gebrek aan strijd in een even zonderlingen vrede over gaan zonder vredesverdrag; eenvoudig op grond van de erkenning, dat het toch eigenlijk geen oorlog meer is. Tenslotte zou alleen een geweldig offensief van de geallieerden aan dien toestand een einde kunnen maken; maar voorloopig wijst niets er op, dat dezen voornemens zijn den verschrikkelijken strijd in het Westen te ontketenen. Woensdag a.s. Feestavond in Casino. Zooals door ons reeds eerder werd ver meld gaat de paatselgke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen jubileeren. De afdeeling herdenkt haar 20-jarig jubileum a.s. Woensdagavond in Ca sino met een veelbelovenden feestavond. Opgetreden wordt door Alex de Haas, den conferencier en liedjeszanger en door onze stadgenoote Marquerite Postuma met ver schillende zangnummers (begeleiding de heer W. Manshanden). Introductie door leden is toegestaan tot a.s. Zondag. Men leze voorts de advertentie in dit nummer.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5