Wereldberoemd camera°man in ons land Wij lazen voor U Omgeving FINLAND Amerikaansche leening aan Finland Dc lijkverbranding Zakelijke bijstand aan gemobiliseerden Over boer en diplomaat Alktnaarsche Kaasmarkt Marktberichten Het geheim der magnetische mijnen ontslnierd Japan wil ncntraal blijven Ijsberg beschadigt badhuis Een eerezwaard voor Horthy NORMAN ALLEY, VERFILMER VAN HET „PANAY"INCIDENT. In «iè lounge van het Carlton-hotel te Amsterdam ontmoetten wij gis termorgen den Amerikaanschen camera-man Norman Alley, die ons werd voorgesteld door dr. Henrik Scholte van Metro-Goldwyn Slaver. De heer Allev heeft op het oogen- de leiding van het Hearst-Metro: tone News, het door het bekende Hearst-krantenconcern opgenomen en door Metro-Goldwyn gedistribu eerde filmjournaal, dat wij in Ne derland nooit te zien krijgen, om dat hier het gewone M.G.M.- nieuws komt. Sedert September heeft de heer Alley met enkele onderbrekingen bijna steeds in Duitschland vertoefd, waar hij het Duit- sdhe nieuws heeft gemaakt, bestemd voor zijn Amcrikaanseh journaal. Gedurende den wereldoorlog was hij de eerste Amerikaansche officier-leeerfotogaaf en daarna is hij in het filmbedrijf geble- en. Hoewel hij reeds een der voornaam- nieuwsonerateurs was, zoodat hij in 037 opdracht kreeg om den Japanschen anval op China te verfilmen, werd zijn ■mam eerst recht bekend door zijn ver- ilming van het geruchtmakende „Panay"- ndident. Het Panay-incident. Men zal zich herinneren, dat de „Panay" cn Amerikaansche kanonneerboot was. die op de Jangtse lag om de geëvacueerde Amerikaansche onderdanen uit de omge- ing van het bedreigde Changsjanghai aan boord te nemen. Ook Norman Allev ging nn boord en filmde natuurlijk. Terwijl in den ochtend van 12 December 1937 de „Panay" rustig op de .Tangtse lag, versche en eenige .Tanansche vliegtuigen. Norman Alley filmde. De vliegtuigen doken op het niets vermoedende en duidelijk als Ameri- kaansch kenbare schip en bestookten het mdurendo twintig minuten met bommen en mitrailleurvuur, zoodat het in zinken den toestand geraakte en een aantal opva renden werd gedood en zoodanig werd ge wond, dat de dood weldra volgde. Norman Vlley bleef filmen. Met booten gingen de opvarenden van boord en zochten dekking in de hooge bamboevelden langs de Jangtse. De ge wonden werden zoo goed en kwaad als het ging verbonden en men zette zich in beweging voor een tocht, welke drie dagen duurde, de gewonden meedragend, totda.} men in een dorn kwam. waar telefoonver binding was. Al dien tijd filmde Norman Alley. Hij filmde totdat hij het gelukkige slot van het avontuur, de insche ping van de opvarenden aan boord van een groot Amerikaansch oor logsschip, op de celluloid-strook had vastgelegd. Zijn film was het eenige en voornaamste bewijs-ma- teriaal voor de Amerikaansche re geering in dit zeer ernstige diplo matieke incident. Verzekerd voor een bedrag van 350.000 dollar werd het negatief per schip n. Ma nilla overgebracht, geëscorteerd door vier Amerikaansche torpedojagers, om de Japan ners niet in de verleiding'te brengen, een poging te doen, het voor hen zoo compro- mitteerende materiaal in handen te krijgen. Per Clipper-vliegboot werd de film naar de Vereenigde Staten overgebracht, waar zij op 30 December in de bioscooptheaters draaide, onder g^ooter belangstelling van het publiek dan de sensationeelste Holly- wood-première. In Duitschland filmt Norman Alley thans stemmingsbeelden en gebeurtenissen voor de Amerikaansche journaals. Natuurlijk kan hij alles wat op militaire zaken en den oorlog betrekking heeft, slechts filmen met toestemming van en rondgeleid door militaire autoriteiten en ambtenaren van het propaganda-ministerie. Als het andere materiaal wordt vanzelfsprekend gecensu reerd alvorens het Duitschland verlaat, waarbij hij opmerkte, dat de censuur zeer redelijk is. Het filmnieuws in Duitschland. Interessant is de wijze, waarop de voorziening der Duitsche bios copen met internationaal film- nieuws thans geregeld is. Men ont- vangt driejournaals, nl. IJfa, Tobis cn Fox. Deze worden samengevoegd tot één wekelijksche filmrevue, die geredigeerd wordt door iemand van het propaganda-ministerie, terwijl ook de muziek en de gesproken commentaren onder één leiding staan en het uitspreken der com mentaren door één stem geschiedt. Het is bekend, dat njen in Duitschland d« filmjournaals van het zinken van de „Graf Spec" heeft willen hebben. Zij zijn echter nooit in de bioscopen vertoond, doch blijk baar aileen bestemd geweest voor de hoo ge autoriteiten. Filmopnamen van de Ne- derlandsche verdedigingswerken, zooals de ze in het' buitenland werden gedistribueerd, werden b.v. gecommentarieerd in den geest van „Nederland, aangezet en verontrust door de' F.ngèlsche propaganda, geeft groote be dragen uit. die veel beter besteed konden worden, aan noodelopze verdedigingswer ken."' Soms reageert het publiek in de bioscopen zeer zwak, soms ook vrij heftig. Bij - de vertooning van de aankomst van den duik bootcommandant Prien, die' kans zag bij Scapa Flow een. EngolsciL oorlogsschip.tot Zinken fe brengen, bracht het bioscooppu: bliek hem op het doek daverende ova ties. Klein Finland wankelt, de taak wordt zwaar,, Van alle kanten dreigt het gevaar, De mannen aan 't front, de huizen in brand. De vrouwen en kind'ren naar 't Zweedsche land, Zooveel verwoest, wat men achterliet En maanden aaneen ruischt liet doodeniied. Geen klagen, geen morren, men strijdt en valt. Het hart vol moed en de vuist gebald. En elke soldaat is een waarlijke held Voor wien slechts de vrijheid van Finland telt. Die hoopt, dat het wonder eens komen zal, Na dezen gang door het donkere dal: Het stralende licht van een nieuwen dag. En hoog in de luchten de Finsche vlag'. Maar immer weer dreunen de slagen neer. Aan 't Karelische front, aan "t Ladogameer, Zij, die gaan sterven, drommen aan, F.n, wat ook 't kanonvuur neer nioog' slaan, Daarachter komt weer een nieuwe macht L'it groote reserves tesaam gebracht! Bevroren dooden stormt men voorbij, Vergeten dooden werpt men opzij. En ronkend davert een vliegtuig-wolk. Vol leed en verderf, over 't Finsche volk. Nóg houdt men stand tegen overmacht. De tanden opeen, als een vrijheidswacht Maar zal dat zoo blijven? Een klein getal, Met vijanden vijanden overal. Het brengt zoo dapper het beste in 't vuur, Nóg zijn er geen bressen, nóg sluit de muur, Maar wat gebeurt, als de strijd-wals werkt, En 't Finsche leger is niet versterkt? Zie, diep in ons hart spreekt een duid'lijke taal Van medegevoel en een hooge moraal, Wij vragen, we zenden, we zamelen in, In fabriek, op kantoor, van gezin tot gezin, We willen geven in goed en in geld Voor vrouwen en kind'ren bij 't ruw geweld, Die weerloos wachten van alles beroofd. Omdat men nog steeds in zijn land gelooft! We hopen gedurig, dat redding wacht. Het wónder, ook thans bij de overmacht. Opdat niet de helden uit 't land zoo klein. Vergeefs voor hun Finland gestorven zijn! Maart 1940. KROES. (Nadruk verboden.) In Britsche marinekringen vertelt men, hoe het geheim van het mechanisme der Duitsche magnetische mijnen is ontsluierd. Reeds in de eerste dagen van den oorlog vermoedde men, dat de Duitschers gebruik maakten van een nieuw type mijn, doch pas op 21 September liet een Duitsch vlieg tuig twee exemplaren hiervan op een zand bank vallen, waar zij bij laag water droog lagen. Aan de kegelvormigé mijnen waren valschermen bevestigd. Terstond na de ontdekking heeft men voor de demontage speciale 'instrumenten vervaardigd. De met de demontage belaste officier zette zijn vier helpers uiteen, hoe te werk moest worden gegaan, opdat zij, ingeval er iets mocht gebeuren, zijn taak zouden kunnen overnemen. Ontdekt werd, dat de mijnen voorzien zijn van twee slag- doppen, een magnetische en een contact-slag dop. Zij zijn vervaardigd van een niet-mag- netisch metaal, hoofdzakelijk aluminium en wegen ongeveer 700 kg. De lading weegt de helft hiervan. Jesse Jones, de Federal Loan Administra tor der Vereenigde Staten, heelt medegedeeld dat de bank voor in- en uitvoer een leening van 20 miUioen dollar zal verleenen aan Finland. Aan Zweden zal 15 millioen wor den geleend en aan Noorwegen 10 miUioen. Tegem uitbreiding der Britsche blokkade tot W'laditvostok. Waarnemers gelooven, dat, indien de Brit sche blokkade tegen Duitschland zou wor den uitgebreid tot Wladiwostok, Japan een krachtig protest in Londen zou laten hoo- ren. aangezien Japan niet in het Europee- sche conflict gemengd wil worden. Het blad „Asahi" dringt er bij de regeering op aan doeltreffende maatregelen te nemen om de volkomen eerbiediging van de Japaosche neutraliteit te verzekeren. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft met nadruk een bericht van D.N.B. tegengesproken als zou het lijnvaartuig „Hakodate Maroe"' van de N.Y.K. in jje Grieksche territoriale wate ren door een Britsch oorlogsschip zijn' aan gehouden en naar Malta gebracht. Het schip is op 28 Februari in Genua aange komen en is nooit door een Britschcn oor logsbodem aangehouden. Het kruiende IJsselmeer. Door het kruien van het ijs op het IJs selmeer heeft zich voor de Bruggepoort te Harderwijk een ijsberg gevormd, die het badhuis van de Vereeniging Zuiderzeebad vrij ernstig heeft beschadigd. Men heeft in allerijl de kano's en boo ten, die zich onder en bij het badhuis be vonden, in veiligheid moeten brengen om zc voor vernieling te behoeden. Het leger betuigt bem zijn trouw. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy heeft ter eere van zijn 20-jarig jubileum, een delegatie van 200 vertegenwoordigers van het leger, onder leiding van Bartha, *dcn minister van Defensie, ontvangen, die hem haar gevoelens van trouw en aanhankelijk heid betuigde. De generaals hebben zich ver- cenigd aan een maaltijd, waarbij ook maar schalk aartshertog Jozef aanzat... Bartha heeft den rijksbestuurder een eerezwaard en een-gouden -dteiiatiasigno overhandigd Wettelijk geoorloofde crematie voorgesteld. Gisteren konden wij in een groot gedeelte van onze oplaag nog mededeelen, dat een wetsontwerp tot wijziging der Begrafenis wet deze week te verwachten was. Thans is dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend; liet gaat uit van de gedachte, dat begraving als de normale vorm van lijk bezorging zal moeten blijven gelden. Lijk verbranding zal alleen zijn toegestaan,, in dien de overledene aldus bij uiterste wil heeft beschikt. Geldt het minderjarige kin deren onder de achttien jaren, zoo moeten beide ouders, of, bij natuurlijke niet dooi den vader erkende kinderen, de moeder schriftelijk den wensch kenbaar maken of gemaakt hebben, dat het kind verbrand worde. Indien het kind bezwaar mocht hebben gehad tegen crematie, mag deze niet ge schieden. Verassching op openbare begraafplaatsen zal niet mogen geschieden. K. v. K. zullen commissies vor men. Met volledige instemming van den opper bevelhebber van Land- en Zeemacht zullen, zoo meldt de N.R.Ct. door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Nederland in verschil lende legeringsgebieden geleidelijk commissies voor zakelijken bijstand aan ge- mobiliseerden in het leven worden geroepen. Vele kleine ondernemers, zoowel nering doenden als ambachtslieden, die thans ge mobiliseerd zijn, kunnen, nu zij niet meer geregeld in hun bedrijf werkzaam zijn, in moeilijkheden geraken. De bovenbedoelde commissies voor zakelijken bijstand stellen zich ten doel, den gemobiliseerden op de juiste wijze met de gewenschte personen of organen in aanraking te brengen. De be kende teekenaar Jo Spier zal voor deze zaak een affiche ontwerpen. Uit onze JULIANADORP. „HET WITTE KRUIS". Zuster's auto deed het niet best! Voortaan 5 bestuursleden. Dezer dagen was er een algemeene ledenvergadering van de N. Holl. Vereen. „Het Witte Kruis", afd. Den Helder, onder- afd. Julianadorp in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. Aanwezig waren 21 personen. De voorzitter, de heer J. Kossen sprak het openingswoord. De secretaris, heer C. J. Vroom leest de notulen, welke onveranderd vastgesteld wor den. Medegedeeld wordt, dat door zuster Roo- zendaal van 1 Aug. tot en met 31 Dec. 1939, 813 bezoeken afgelegd zijn bij 82 patiënten. Uit het jaarverslag vermelden wij dat de aansluiting bij „Het Witte Kruis" te Den Helder een feit werd. Na 40 jaar verpleger te zijn geweest, vertrok de heer W. Vonk. Zuster Roozendaal volgde hem op. Den secr. wordt dank gezegd voor het ge memoreerde. De Kascommissie, bestaande uit de heeren K. van Buuren en J. Breen, had de bescheiden nagezien en in orde be vonden. De ontvangsten bedroegen van 1 Jan.—31 Juli 1939 f 756.56, de uitgaven f 723.74, overlatende een saldo van f 32.91. Van 1 Aug.31 Dec. 1939 waren de ont vangsten f 598.53, de uitgaven f 584.79V-2, overlatende een saldo van f 13.731/?, plus ijgeschreven rente. Penn. K. Wijnsma en de conmnissiów orden voor hun moeite dank gezegd. De commissie, belast met de controle op het materiaal zegt bij monde van den heer H. J. Spanjaard, dat alles keurig in orde was. Na toelichting van den voorzitter, gaat de vergadering er mee accoord, dat het be stuur voortaan uit vijf inplaats van uit ze ven leden zal bestaan. Tot lid van de Kascommisie wordt in de plaats van den heer H. Baanders bij accla matie benoemd de heer C. W. de Graaf. Bij de rondvraag, komt de auto van de zuster ter sprake, deze weigert /ïogal eêns zijn diensten. Kan daar geen andere voor in dj» plaats komen? De secr. zegt dat de zuster het dezen winter slecht getroffen heeft Men wil wel voorstellen een zeker bedrag uit te trekken, zoodat zij dan een auto ter eigen beschikking heeft. Ook de contributie komt ter sprake. Voorzitter zegt dat de autoge schiedenis m den Helder thuishoort. Wij kunnen wel van advies dienon. Daarna spreekt de voorz. eenige woorden van dank tot de afgetreden bestuursleden en tot de belangstellenden. Dat in de toekomst ook de wijkverpleging in alle opzichten mag voldoen. Dr. Swaters en Zuster Roozendaal doen daar hun uiterste best voor! DE VEEHOUDERIJ IN HET GEDRANG. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) heeft den indruk, dat de belangen' van de vee- ïouderij worden achtergesteld bij die van het akkerbouw bedrijf. De voor dezen laat- sten tak van landbouw ge volgde methode om aan de oorlogsomstandigheden het hoofd te bieden, kan voor de veeteelt niet gevolgd wor den. Met name kan een ver hooging van den boterprijs met het oog op de stijging der productiekosten hier moeilijk een oplossing bren gen. Het verbruik zou op een dergelijke prijsverhooging scherp reageeren, terwijl, nu de uitvoer van zuivelproduc ten .hoogst onzeker is gewor den, het juist voor de veehou derij van het grootste belang is een zoo groot mogelijk deel van de voortbrenging in het eigen land te plaatsen. Dit laatste bereikt men niet, \Vanneer van de boter door een te hoogen prijs een luxe-artikel wordt gemaakt en het bovendien nog moet eoncurreeren met een ver vangend artikel als de 'mar garine. Men zal het probleem daar om van de zijde der produc tiekosten moeten aanvatten, waarbij opnieuw blijkt van hoeveel beteekenis Jiet is, dat een algemeene- prijsstij ging wordt tegengegaan. In qlly 'gev'al moet worden ver meden. dat de véehodderij voor zijn grondstoffen te hooge prijzen moet betalen. Een theorie, welke men vóór den oorlog veel kon verne men is, dat de veehouders belang hebben bij hooge prijzen van de voederstoffen Wij hebben deze theorie steeds als onjuist bestreden en de practijk blijkt ons thans wel geheel in het ge lijk te stellen. Wanneer het echter een rechtstreeksch gevolg van de oeconomische politiek der regeering is, dat de veehou derij te veel in het gedrang komt, dan moeten we daar tegen zeer ernstig bezwaar maken. Dat ons land van nature vooral gesch'kt is voor de veeteelt dient de re« geering ook onder de huidi ge bijzondere omstandighe den te beseffen. PPOF. ROMME BURGE MEESTER VAN AMSTER DAM? „Ons Noorden" (R.K.S.P.) meldt, dat er een moment ernstig sprake van is ge weest. dat prof. Romme be noemd zou worden als nn- volger van den heer De Vlugt tot bunzemeseter van Amsterdam. Prof. -Romme, aldus het blad, een man van groote bekwaamheid en werklust, ras-echte 'Amster dammer en jarenlang een der leidende figuren in den Amsterdamschen raad. Zoowel de Commissaris der Koningin in Xoond-Holland, als het Kabinet waren hier over reeds tot overeenstem ming gekomen en de benoe ming zou geschieden nadat de Amsterdamsche raadhuis plannen waren afgedaan. Maar nadien is in leidende en invloedrijke kringen zoo'n stil, maar energiek ver zet gevoerd tegen de benoe ming van een katholiek tot burgemeester van Amster dam, dat op dit oogenblik de kans op de benoeming vrij- wel verkeken is. Tot zoover „Ons Noorden". Het Nationale Dagblad (n.s. b.) voegt hier aan toe; Wij zouden wel eens wil len weten, of het juist is. dat de benoeming van Romme tot burgemeester van Amster dam al zoo goed als voor el kaar was of dat het heele verhaal een fabeltje is. En wij zouden ook wel eens wil len weten, wie die „leidende en invloedrijke kringen" zou den kunnen zijn, die verhin deren kunnen, wat de R.K. S.P. en de S.D.A.P. samen bekokstoven. „DE DAG KAN KOMEN, DAT WIJ ONS BEKLAGEN". Het liberale Handelsblad heeft, in verband met de missie van Sumner Welles cn Taylor naar Europa en liet bezoek van laatstgenoem de aan den Paus, het Vati- caan als „moreel centrum van de vredesgedachten in Europa" aangeduid. De Maasbode (r.k.) grijpt dit „steunpunt" aan om weer het herstel van een Neder- landsch gezantschap bij den H. Stoel te bepleiten. Wordt het geen tijd. aldus het katholieke dagblad, dat ook gezaghebbende niet-ka- tholieke Nederlanders hun stem verheffen tegen een iso lement, waarin ons land zich op diplomatiek terrein even opvallend als onnoodig plaat ste? De dag kan komen, dat wij ons beklagen. Maar als het dan te laat is, hebben de „roomschen" geen schuld. Alleen zal zoo'n „roomsche" dan wellicht de zaak weer mogen opknappen. Maar vóór wij weer een Van Nispen nota bene oud-voorzitter van de Tweede Kamer of een ander man van gezag, een ma! figuur laten slaan,.dient toch even vastgelegd, dat de katholieken er hartelijk voor bedanken, nog eens de vroe gere politieke poppenkast te vertoonen. De Paus moge dan goed zijn, de Nederlandsche katho Iieken behoeven niet gek te wezen, zoo besluit de Maas bode. WIEBINGEN DE WEIDE KAN ZICHZELF NIET REDDEN, praatavond over bemesting. Gisteren werd in Hotel Centraal van S. Kaan Pz. wederom een praatavond gehou den onder leiding van den heer Heering uit Slootdorp. Als onderwerp had s-preker Graslandbemesting met kunst- en stalmest gekozen. De bemesting van het grasland berust in veel' gevallen nog op tradities, voeger kreeg het grasland iets als er wat overbleef als de bouwgrond reeds bemest was. Zoo'n bedrijf hing geheel af van de mest en bij een tekort aan die mest bleef er een gedeelte braak liggen, de weide werd meer beschouwd als natuurgrond, die zich zelf wel kon redden. Bewezen is dat deze redeneering ver van juist was. De weide kan nog meer verbeterd worden, de productie moeten wij aanmerkelijk opvoe ren, het moet dezen kant uit, dat wij nog meer kunnen scheuren en op het overblijvende grasland de zelfde veestapel kunnen onderhouden. Nu is de samenstelling der graszode een voorname facotor. In oud grasland zit een stabiliteit van grassoorten, welke zich hebben aangepast aan de bodemgesteldheid door verbetering krijgen wij een andere verhouding, andere bemesting geeft ande re grassoorten. Spr. ging hier uitvoerig op in. In één Jaar kunnen wij niet alles berei ken, ook omdat de bodemgesteldheid hier een groote rol speelt. Een volledige bemes ting bestaat uit stikstof, kali fosforzuuf, vooral in goede verhouding, omdat de oogst 'zich regelt naar die soort, die in de minderheid is. Mest moet licht en Fijn, niet te vast en voor de plant gemakkelijk op neembaar zijn. Voor gronden met voldoen de kalk is superfosfaat wel de aangewezen meststof. Soms geeft dit echter een verzu ring. Voorjaarsuitstrooien, ook later is mogelijk, maar vooral niet in de bloei, en met het oog op de toestanden acht spr. het wenschelijk indien mogelijk, een reserve voorraad super te fokken, super is in hoofdzaak een bui- tenlandsch product, en geeft de import hiervan in de naaste toekomst misschien groote moeilijkheden. Indien het niet mo gelijk is om super te gebruiken, dan geven wij de voorkeur aan slakkenmeel. Enkel stalmest en gier is een onvoldoende bemes ting, de gemiddelde hoeveelheid, welke per H.A. geleverd wordt is 10.000 kg„ daarin zit 50 kg. stikstof 25 kg. fosfor en 50 kg. kali, dit is het toegevoegde plantenvoedsel en kan ongeveer 5000 Kg. hooi of gras opbrengen, de ze opbrengst moet echter minstens 10.000 kg. zijn. Aan de zomerbemesting is wel eens te weinig zorg besteed, de uitwerpselen moeten zoo vlug mogelijk over het land verdeeld wor den, een Deensche weidesleep doet hierbij prachtig werk, dat verdeelen bestrijdt heel sterk de pollen. Bij het slechtvrcten van het vee op deze weiden doet men goed er een weinig kali over te strooien, wat de smaak zeer ten goede komt. Na de pauze deelt de heer O. J. Bosker, Voorz. H. L. M. v. L. afd. Wieringen mede dat er bericht is binnengekomen dat de strooprijzen van regeeringswege zijn vast gesteld op f 21.— per 1000 Kg. Na de gewone vraagstelling en beantwoor ding daarvan, werd deze nuttige avond ge sloten. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, Inh". eenig geld. Verloren: een blauwe gaberdine cein tuur en een rijwielplaatje in étui met inge slagen naam. Inl. gem. bode. ANNA PAULOWNA HUIS UITGEBRAND. Gistermorgen brak ten huize van de fam. Hollander aan de Molenvaart brand uit. Alleen de echtgenoote van den heer H. was thuis en deze kon zich over een afdak aan den achterkant van het huis in vei ligheid stellen. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij den haard. Daar werden althans later een paar brandgaten in den vloer opgemerkt. Hoewel de spuit spoedig ter plaatse was, brandde het huis toch vrijwel geheel uit. De muren bleven staan. Verzekering dekt de schade. GESLAAGD. Op 14 Februari slaagde te Arnhem voor .het examen „driehoeksmeting" Waterbouw kundig-opzichter P.B.N.A. C. J. Taillie, al hier. De hoogste markt was f 26een gulden lager dan de vorige week. De gang was echter niet minder dan Vrijdag jj. en zeker beter dan Dins dag j.1. te Pnrmerend. Goede kaas bracht in doorsnee f 24.5025.00 op. De opleving was vermoedelijk toe te schrijven aan sterker vraag uit Frankrijk. Daarnaast is thans voor het leger een kwantum van 3.5 mil lioen kg. per jaar uitgetrokken. Per maand maakt dit dus circa 300.000 kg. uit waar het hier gaat om kaas van 613 weken, jonge kaas dus, komt deze extra-vraag bij de betrekkelijk kleine productie van he den spoedig tot uitdrukking. ALKMAAR. 1 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 22 stapels, zijnde 34.500 Kg.: Fabriekskaas kleine 126, Boerenkaas kleine f 25.50. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart. -> on eU drielingen 1.501.60, grove 2.80—3.1°, kroten 1.40—3, roode kool 5.30— 7.60. gele kool 4—4.10. BROJEK OP LAXGEXDIJK, 2 Maart. 3L.U0 Kg. uien 3.303.70, drielingen 11.50, grove 2.60-3.10, 3100 Kg. peen 1.70-2.40, 7 jo kr°ten 2.10—3.70, roode kool 5.30—

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 14