Rijkssalarissen worden niet verhoogd Zeeslag verwacht bij Zuid-Amerika Italië zal niet bukken VIBORG gevallen Verdachte spionnen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschland tegen Engelsche zee - controle Arbeidswet en tuinbouwveiling FINLAND vl/EERBERICHT Weer boonen op bonnen blijven gevangen Breg man Schakels van zeer langen keten... Neutrale scheepvaart practisch onmogelijk KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 2 MAART 194C 68e JAARG. No. 8864 Dit nummer bevat 1® pagina's DE BILT SEINT: LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Deo Helder Neutralen in de klem Ten aanzien van de kwestie van het aanvaarden van de Britsche con trole ter zee door neutrale staten, wordt er te Berlijn op gewezen, dat door de bevoegde autoriteiten te ver staan is gegeven, dat zulk een aan vaarding niet in overeenstemming te brengen is met de neutraliteit en de souvereiniteit van een staat. Het Engelsche standpunt. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat neutrale mogendheden, die het navicert- systeem aanvaarden, zich onderwerpen aan de vijandelijke blokkaderegelen, geeft het Engelsche ministerie voor de economische oorlogvoering het volgende antwoord: Het is de plicht van de neutralen om zich te onderwerpen aan de uitoefening van belli- gerente rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoerende heeft cenigerlci recht tot klachten jegens een neu traal land, dat zich op die wijze onderwerpt. Wat de Duitsche bewering betreft, dat Duitschland geen zekerheid heeft, dat sche pen, welke met navicerts varen, niet zullen lossen in een vijandelijke haven, hierop wordt geantwoord, dat het aan de Duitsche oorlogsschepen is de betrokken schepen aan te houden en hun lading te onderzoeken, wanneer zij dat kunnen. Ten aanzien van de Duitsche bewering, dat het systeem der navicerts een Britsch net van economische spionnage op groote schaal begunstigt, geeft het ministerie als antwoord, dat het navicertsysteem zuiver is opgesteld om de neutralen bij te staan in de voortzetting van hun gewettigden handel met een minimaal ongemak. Het is geen systeem van dwang en zij, die er niet van houden, hebben steeds de keuze om naar een controlebasis te varen. Neutrale scheepvaart lamgelegd. In bevoegde Nedcrlandschc kringen merkt men, naar aanleiding van het thans blijk baar officieel ingenomen Duitsch stand punt'op, dat neutrale scheepvaart zonder geweldige risico's verder practisch onmo gelijk is. Indien immers een neutraal schip naar Duins of oen andere geallieerde controleha ven koers zet, wordt het vernietigd. Geeft het tevoren aan de Britsche consulaten la ding en bestemming op en vaart het dus zgn. met een navicert, waardoor het zonder een Britsche of Franfeche haven aan te doen regelrecht naar een andere neutrale haven kan koersen, dan is het volgens Duitsche opvatting eveneens in overtreding. Hoe de neutralen zich uit deze moeilijk heid moeten redden, is, naar het oordeel van onzen zegsman nog niet te zien. Als bei de oorlogvoerende partijen op hun stand punt blijven staan en dat is zeer waar schijnlijk dan wordt gewone, eerlijke scheepvaart een vorm van blokkadebreken met allé risico's van dien. Bij verder stijgende duurte echter tegemoetkoming aan laagst bezol digde gehuwde ambtenaren. In de vergadering der centrale cotn missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van Donderdag j.1. deelde de voorzitter mede, dat de regeering op dit oogenblik nog geen voldoende aanleiding aanwe zig acht om tot eenigen maatregel op het purit van de salarissen en loonen over te gaan, doch dat bij de regeering het nader concreet aangeduid voornemen bestaat om bij verder stijgende duurte tot een thans nog niet bereikt peil het laagst bezoldigd rijkspersoneel eenigermate tegemoet te komen. Besloten werd de bespreking dezer aan gelegenheid aan te houden tot een spoedig te houden volgende vergadering der com missie. Pensioenwet. Voorts deelde de voorzitter nog het na volgende omtrent enkele aangelegenheden betreffende de Pensioenwet mede. Inzake de door de commissie geadviseer de wijziging der Pensioenwet, betreffende de mogelijkheid tot inkoop van pensioen betreffende de mogelijkheid tot inkoop van pensioen van diensttijd op arbeids overeenkomst doorgebracht, is een wetsont werp tot wijziging der Pensioenwet in een vergevorderd stadium van voorbereiding te venvachten. Nog geen vervroegd ouderdoms pensioen. Behandeling van den van organisatie zijde bepleite suggesties, de aangele genheid van het vervroegd ouder domspensioen, met inbegrip van de bij Koninklijk Besluit van 24 Maart 1023 vastgestelde lijst van betrek kingen, waaraan uitzicht op dit pensioen op 55-jarigen leeftijd is verbonden. In haar geheel door de commissie te doen bezien en het bedrag van dit pensioen te doen vaststellen naar een iets hoogere basis dan naar die van 1% pet. der middelsom der pensioengrond slagen, acht de regeering onder de huidige omstandigheden niet op portuun. De aangelegenheid van het pensioenpre- mieverhaal van gemobiliseerde ambtenaren zal, zoodra de receering daaromtrent door een interdepartementale commissie voorgelicht haar aanvankeliik standpunt zal hebben bepaald, de commissie om ad- Vies worden voorgelegd. DUITSCHE EN GEALLIEERDE ZEE STRIJDKRACHTEN KRUISEN VOOR DE BRAZILIAANSCHE KUST. Steeds weer duiken geruchten op, welke spreken van een te verwach ten zeegevecht in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Een Duitsoh vestzakslagschip, een duik boot en een groot transportschip zouden voor de Braziliaansche kust kruisen. Twee Fransche en drie Engelsche oorlogsbodems zouden zich eveneens daar in de buurt be vinden. Het radiostation van Montevideo, dat aan vankelijk ae aanwezigheid van geallieerde oorlogsschepen ter hoogte van Rio Grande de Syl had gemeld, verklaarde echter la ter, dat er sprake was van twee duikboo- ten een en groot schip. Enkele dagen geleden waren hun voor raden aangevuld door een uit Bclem ver trokken tankschip. De radio heeft voorts nog medegedeeld, dat het grootste der schepen, waaruit het geallieerde eskader bestaat, één of twee vliegtuigen scheen te vervoeren. Men zou hebben gezien, dat de toestellen vlogen en de verbinding met de andere schepen onderhielden. Opgevangen berich te droegen het karakter van vliegtuiguit zendingen en waren gesteld in de code dei- geallieerden. De Havascorrespondent heeft inlichtingen ingewonnen bij de Urugeesche scheepvaart autoriteiten. de verklaarden, niet over ge gevens te beschikken, welke aan een oproe pen van geallieerde schepen zouden kun nen doen denken. Ned. Tuinbouwraad tegen toe passing der Arbeidswet. Dezer dagen vergaderde te 's-Gravenhage de Nederlandsche tuinbouwraad. Met betrekking tot de voorgeno men wetswijziging, waarbij de Ar beidswet 1919 eok van toepassing verklaard zal worden op de veilin gen. besloot de raad daartegen met alle geoorloofde middelen op te komen en desgewenscht actie zijner groepen te steunen. Tot voorzitter van den raad voor de laren 1910 en 1941 werd met algerneene stemmen gekozen de heer J. C. M. Mensing te Aals meer. Op voorstel van den voorzitter besloot de raad zich te wenden tot den minister van Financiën met verzoek om gelijkstelling te bevorderen van bloemenkweekers en boom kweekers met landbouwers eh bloembollen kweekers, inzake het niet belasten van winst, gemaakt bij verkoop hunner bedrijfs- gronden. De wachtgelders. De commissie stelde baar advies vast be treffende het regeêringsvoorstel tot ver hooging van de bestaande limiet van f 3000 van den pensioengrondslag, waarover het weduwe- en weezenpensioen wordt gerekend en tot het toekennen van uitzicht op een verminderd, premievrij gezinspensioen voor zonder pensioen ontslagen ambtenaren (wachtgelders), die de vereischte 5K% pre mie voor het behoud van uitzicht op dit pensioen niet langer kunnen doorbetalen. Aangezien de kosten van de voorgestelde verhooging van het gezinspensioen volle dig door de betrokken ambtenaren moet worden gedragen door betaling van een extra 5pensioenpremie over het f 3000. te bovengaand binnen de nieuwe limiet ge stegen excedent salaris, besloot de commis sie de regeering in overweging te geven deze limiet iets minder te verhoogen, waar door het wellicht tevens mogelijk zoude wor den de gedachte verhooging van het wee zenpensioen iets op te voeren. Ten aanzien van de kwestie van het pre- mievrije gezinspensioen achtte de commis sie een iets ruimere voorziening dan was voorgesteld, gewenscht Ten aanzien van de thans ingestelde Brit sche controle op de belangrijke steenkolen- verschepingen van Duitschland, via Rotter dam naar Italië, vernemen wij, dat het be treffende bericht te Rome kalm is ontvan gen. V Dit wil echter allerminst zeggen dat men nu poeslief Engelsche kolen zal gaan impor teeren en dus als het ware uit de Britsche hand zal gaan eten. Italië kan een deel van hetgeen het aan kolen noodig heeft over land uit Duitschland betrekken. De transporten over de Zwitser- sche spoorwegen kunnen nog belangrijk uit gebreid worden. Bovendien wordt op het oogenblik een intensievere exploitatie der kolenmijnen op Sardinië voorbereid, en zal systematisch voor het stoken van centrale verwarmingsinstallaties van steenkool op bruinkool overgegaan worden. Men hoopt daardoor te bereiken, dat in de komende herfst de Italiaansche behoefte aan steen kool uit het buitenland tot een minimum gereduceerd zal zijn. Bovendien is reeds onderzocht in welke mate Italië zich van Amerikaansche kolen zal kunnen voorzien. In hoofdzaak stuit dit denkbeeld op de betaling, daar Italië niet in staat is of niet wenscht in goud te beta len. Nadat reeds eenige dagen geleden de te Livorno verschijnende „Tetegrafo", het blad- van graaf Ciano. een heftigen aanval op de houding van Engeland ondernomen had wordt thans te Rome bekend, dat men niet voornemens is het Engelsche optreden lijde lijk te aanvaarden. Reeds is, zegt. het R. Nwsbl. een commissie ingesteld, die in de toekomst 2al moeten beslissen over den Italiaanschen export naar Engeland. Aangekondigd wordt, dat de Ita liaanche leveranties van kwikzilver aan Engeland stopgezet zullen wor den. Zooals bekend, is Italië na Spanje de grootste leverancier van kwikzilver, en Ita lië heeft in dit opzicht nog des te meer beteekenis voor Engeland, omdat de op brengst der Spaansche kwikmijnen na den burgeroorlog uiteraard belangrijk vcrmiiv ded is. Toch vetrokken. Intusschen zijn gisterochtend toch nog een drietal Italiaansche kolenbooten uit Rot terdam naar zee vertrokken, terwijl nog een tiental Italiaansche schepen op lading liggen te wachten. Men gelooft algemeen, dat Engeland deze schepen nog wel zal doorlaten. BUSSEN TREKKEN DE BUITEN WIJKEN BINNEN. OPMARSCH IN KARELIë WORDT VOORTGE ZET. Uit Helsinki wordt gemeld, dat Russische stoottroepen op dit oogen blik Viborg binnentrekken. Het Russische legerbericht meldt even eens dat het Roode Leger tot in de Zuide lijke buitenwijken van Viborg zijn doorge drongen. Er wordt aan toegevoegd, dat de Finnen de stad in brand steken. Op de Karelische landengte is volgens het Russische legerbericht de op- marsch der Sowjettroepen met succes voort gezet. Zij bezetten het gebied van den wa terval 'van Paakkolankoski aan de rivier Vuoski, de steden Heinjoki, en Mannikala, het station Toli aan de spoorlijn Viborg— Serdobol. Vólgens berichten uit Helsinki zijn de Rus sische vorderingen vooral te wijten aan den steun van honderden vliegtuigen en tanks. Hun verliezen aan manschappen zijn echter enorm. Het Russische opperbevel heeft ook nog een aanval op Taipale ingezet, maar hier werden de Russen afgeslagen. In de af- geloopen 24 uur hebben, de Finnen 20 Rus sische vliegtuigen neergeschoten en er zelf vier verloren. De Finsche. luchtmacht heeft lang en doeltreffend de streek achter het Russische front bestookt. De Finsche luchtmacht heeft gisteren ver scheidene verkenningsvluchten gemaakt en bombardeerde een luchtbasis, een verbin dingscentrum en een militaire trein van de Russen. Zoowel boven het binnenland als boven de operatiezone speelden zich talrijke luchtgevechten af, de activiteit in de lucht was ook boven het binnenland zeer leven dig. In de Kymmene-vallei bombardeerden de Russen Fredericshamm, Incerois en Kou- vola. tfl Verwachting: Des ochtends ma tige tot lichte vorst, op den middag boven 't vriespunt, half bewolkt tot helder, droog weer, zwakke tot ma tige N.O. tot O. wind. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Ace. Loodsgracht 72 Tel. 650 VOORLOOPIGE HECHTENIS MET EEN WEEK VERLENGD. NIEU WE ARRESTATIES VERWACHT. GEHEIME ZENDER IN SCHIE- BROEK ONSCHADELIJK GE MAAKT. Naar wij vernemen is de gevangen houding van de verleden week te S t. P a n c r a s en in Groningen gearresteerde verdachten voorloo- pig met een week verlengd. Meer dere arrestaties zouden verwacht worden. Ons vermoeden dat de gearresteerde KI. en B. zich aan scheepsspionnage hebben schuldig gemaakt, vindt telkens bevesti ging, wanneer weer een tipje van den sluier, welke de autoriteiten over deze af faire hebben uitgespreid, wordt opgelicht. Volgens de Tel. staat het vast dat den hoofddaders „misdrijf tegen de veiligheid van 'en Staat" ten laste zal worden ze- legd, omdat zij worden verdacht berichten over vertrekkende schepen aan Duitsch land te hebben doorgegeven. Of als gevolg van deze handelingen sche pen zijn getorpedeerd, zal het onderzoek moeten uitwijzen. Er zouden géén berichten over Neder landsche schepen zijn doorgegeven. Aan vankelijk liejxm hierover allerlei geruch ten. Aangenomen mag worden, dat deze door de jpolitie zijn onderzocht, doch over het resultaat van dit onderzoek bewaart men het diepste stilzwijgen. EEN REUSACHTIG SPIONNAGENET? De justitie houdt zich thans met drie za ken, spionnage betreffende, bezig. Ten eerste, de zaak van KI. en B. dan de militaire spionnage en tenslotte een geval van onrechtmatig uitzenden van weer berichten. Oogenschijnlijk hebben deze affaires niets met elkaar te maken, doch in bevoegde kringen acht men het niet uitgesloten, dat dit toch wel het geval is. Hetontdekken van een nieuw, zeer ernstie geval te Schic- broek zou tot deze meening aanleiding heb ben gegeven. Hier is een geheime zender onschadelijk gemaakt, welke in een villa stond opgesteld en weerberichten in code- vorm doorgaf. Voor Duitschland was deze zender van groot belang, daar het sinds het uitbreken van den oorlog niet meer over gedetailleerde weerberichten uit het westen van Europa beschikt en deze toch voor de actie van de luchtvloot moeilijk kan missen. Een Nederlander en een Duitscher zijn cearresteerd. de Nederlander is een avontu rier, die na een zeer ongeregeld ieven plot seling een man in bonis scheen te zijn ge- Per 15 Maart a.s. Capucijners schaarsch? Het Hsbl. verneemt, dat de distribu tie, d.w.z. de beschikbaarstelling, van grauwe erwten, capucijners, bruine en witte boonen op Vrijdag 15 Maart na een onderbreking van vier weken, weer zal worden hervat. Hoewel de bonnen evenals den eersten keer, recht zullen geven op den aankoop van een half pond naar keuze van één der soorten, laat het zich, aldus het blad, volgens onze inlichtingen aanzien, dat capucijners schaarsch zullen zijn. Dit mag echter, evenmin als de geringe hoeveelheid, een be zwaar heeten, omdat het eigenlijke consumptie-seizoen van een winter- kost als peulvruchten, dan reeds be gint te verloopen, vooral in de ste den, waar de eigenlijke „practische" schaarschte zich voordoet. Bij de grossiers en winkeliers is een voor raad aanwezig, ongeveer gelijk aan de be hoefte van één - thans „overgeslagen" dis- tributie-jteriode, gerekend naar een beschik baarstelling van een half pond per persoon per vier weken. Aan de winkeliers is nl. uit gereikt 3700 ton, dat is 75 pet. méér dan de ruim 2100 ton, welke volgens minister Stecn- berghe per vier weken noodig zijn. Wanneer dus iedere Nederlander zijn bonnen heeft „ingewisseld" tegen erwten of boonen, is er derhalve bij de winkeliers nog een voorraad dien zij echter niet mogen verkoopen van 1600 ton. Wanneer slechts 10 pet. der consumenten geen gebruik hebben gemaakt van hun bon nen (bij groene erwten was het 40 pet.) heb ben de winkeliers collectief dus nog in voorraad 1800 ton. Bovendien hebben de grossiers nog 300 ton van vóór 28 Augustus, zoodat in totaal bij groot- en kl.-handel aan wezig is ongeveer 2100 ton, of wel precies genoeg voor de thans „overgeslagen" distri butieperiode. Met een klein beetje aanvoer van de boer derijen en vooral een beetje organisatie, zou er voldoende „marge" zijn geweest, om de zaak gewoon te laten doorloopen. worden, de Duitscher is een assistent van zekeren niay. Deze may is eenige maanden geleden gearresteerd, men kon hem niets bewijzen, doch heeft hem zekerheidshalve uitgewezen als ongewenschte vreemdeling. De zaken te Schiebroek, St. Pancras, Groningen en Spijkerboor schijnen alle van uit één centraal punt bestuurd te zijn ge worden. Echter zouden de deelnemers uit de verschillende plaatsen elkaar niet kennen en dus feitelijk slechts pionnen zijn op het groote schaakbord der spionnage, door een onzichtbare hand geleid. SERGEANT TE ALKMAAR VRIJGELATEN. Een der gearresteerde sergeants te Alk maar heeft men wegens gebrek aan bewijs weer moeten loslaten. Hij had zich ver dacht gemaakt, doordat hij veelvuldig foto grafeerde en men meende ontdekt te heb ben dat hij met gestolen papieren wel eens zonder toestemming de garnizoensplaats ver liet. Een nauwgezet onderzoek na zijn ar restatie leverde echter niet genoeg bezwa rend materiaal op, om termen te hebben de voorloopige hechtenis te verlengen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1