I preöthbeurten Abonneert U op dit blad kleeding-collecte M/aai qaati ute Pieen Een mijn De Finland Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude £le u^eefe ui Sieüeti en ^xmtalieën Gemberbroodje| Zaterdag 2 Maart 1940 Tweede Blad In de advertentiekolommen van vandaag vindt U juist dat artikel wat U moet hebben explodeerde Donderdag Heldersche Kanaal Bonte-avond voor het N.V.V» Bridgedrive Autobotsing ijsvrij The Brass Button's morgen in Musis Sacrum Vanavond MSF-feest Vrijz. Chr. Jeugdraad Spreekuur Wethouder Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport DP MCCI3TC PfTTO H.R.C.-nieuws Van Taxi s en pamfletten 35 cent COR KRIGEE Temperatuur en Barometerstand i^iadAnieuw-i Donderdagmiddag om 5 minuten voor half één, werden zoowel Huis duinen als Den Helder voor de zooveel- ste maal gedurende het laatste half jaar opgeschrikt door een mijn-explosie. Bij Kaaphoofd was wederom een mijn komen aandrijven en tot ontploffing gekomen. Gelukkig niet al te dicht in de omgeving van woonhuizen. Op de eene foto hier ziet men duidelijk het gat, dat door de zware explosie in den d\jk geslagen werd. Een gat, met een diepte van ongeveer drie kwart meter en een lengte in het rond van circa 6 meter. Inmiddels is dit gat reeds weer door Waterstaat gedicht. Op de andere foto ziet men het groo- te stuk mijn, waarover wij gisteren reeds schreven, en dat door den heer Ottervanger op ongeveer 150 meter af stand van de plek waar de explosie plaats vond, opgeraapt werd. Het voor werp ernaast is een luciferdoosje, waardoor de groote sterker tot zijn recht komt. Het stuk zelf, dat eenige kilo's zwaar weegt, bevindt zich aan den on derkant van het mjjnlichaam, ter plaatse waar de ankerketting beves tigd is. Wordt zjj een succes? Hedenmorgen informeerden wjj hoe de stand van zaken was van de kleeding- inzameling ten bate der Finnen. Men deelde ons mede, dat deze inza meling waarschijnlijk een succes belooft te worden. Tal van ingezetenen hadden hun paljews klaargelegd toen de auto's voorkwamen, terw^l ook door verscheide- nen de bussen niet vergeten werden. Daar men echter vanmorgen nog geen overzicht had over de binnengekomen re sultaten is het moeilijk reeds nu een de finitief oordeel uit te spreken over het verloop dezer collecte. Dat zal Maandag beter mogelijk zijn, als alles binnen is. In cüt verband zij er aan herinnerd, dat ook vanmiddag door een 3-tal auto's langs de huizen gegaan wordt. Door de padvin ders zal daarbij geholpen worden. Hopen wij, dat men met milde hand geeft. Het doel is zeer sympathiek en... er moet direct geholpen worden. Wij twijfelen er niet aan of de Helder- sche gemeenschap zal dit beseffen en gul haar offer voor de Finsche zaak brengen. Een waar sucees is deze avond te noemen. De zaal en het balcon waren geheel gevuld en het programma, dat door Marie Hamel en haar ge zelschap werd verzorgd, klonk als een klok. Bovendien was het de 100e uitvoering van deze tournée, wat het geheel een extra feestelijk aanzien verleende. Het gebodene stond op hoog peil; een programma, zooals Marie Hamel het zelf uitdrukte: „met een traan en een lach". In bonte afwisseling volgden de diverse deelen elkaar op. Daar was Marie Hamel die met ge voel ernstige stukjes declameerde en direct daarop weer met een humoristisch gezegde de zaal deed lachen. „The two rhythm girls", Ellen en Jane brachten ons dansfantasieën, keurig uitgevoerd en alleen de costumes waren al een lust voor het oog. Prof. Ben-Ali-Libi goochelde en Johnny en Jones, ons welbekend van de microfoon, brachten jazz-songs en waren het succes van den avond. John de Leeuw bege leidde op piano en accordeon. Voor het bestuur van het N.V.V. sprak hierop de heer Van der Lende, die wees op wat er in de laatste 50 jaar aan sociale verzorging voor de arbeidersklasse tot stand was gebracht, dank zij de actie van de arbeidersorganisaties. Na de pauze huldigde hij het gezelschap ter gelegenheid van deze 100e opvoering en bood alle leden van het gezelschap een geschenk aan. Uitvoerig schetste de spreker de moeilijkheden, waarmee, vooral in de wintermaanden, een ge zelschap op tournée te kampen heeft. Ook de moeder van Marie Hamel, was bij deze 100e opvoering aanwezig. De avond eindigde met een propagandistisch lied voor het N.V.V., dat door de zaal werd meegezongen. De heer Kraak sprak nog een woord tot het gezelschap Hamel, dat voor den derden keer voor den H.B.B. optrad. Tot het publiek zei de heer Kraak, dat het er bij deze huldiging wel zeer goedkoop afkwam, maar, zei de heer Kraak, ik ben er van overtuigd, dat u het ge zelschap het best huldigt, door de collecte voor Finland te steunen. Die oproep bleek ignang te vinden bij de zaal, die voor zeker de helft uit werkloozen bestond. De opbrengst van de aan het einde gehouden collecte bedroeg 35.05. Dat de bezetting van Dirksz-Admiraal, van alle markten thuis is, bewees de gehouden Bridge-drive Donderdagavond. Twaalf paren namen aan dezen wedstrijd deel. Er is ge speeld volgens: duplicaat-systeem. Als wedstrijdleiders traden op de heeren Kuijtens, van de Bridge-club Onderofficieren Zeemacht; Van der Meulen, van de Bridge club van den Kon. Bond van Oud-Onderoffi cieren. Genogmde heeren, gaven voor den aanvang der wedstrijd, nog een korte uiteen zitting van het spel. Na een openigswoord van den heer Coelers, voorzitter Commissie Tuindorp" werd deze gezellige strijd aange- yangen. Het was twaalf-uur geweest toen door de Wedstrijdleiders den uitslag bekend werd ge maakt en dat de behaalde prijzen konden worden uitgereikt. De behaalde resultaten waren als volgt: NZ, le prijs: sergt. Kruisdijk en dienstpl. Levering, 60 punten. 2e prijs: le luit. v. Dijk en sergt. Diep- grond, 4812 P- 10W, le prijs: sergt. Schaddenhorst én sergt. Oosterveld, 54 p. 2e prijs: dienstpl. Bockxmeer en dienst pl. Westen, 46 V2 P- De Fort-commandant bedankte allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en sprak den wensch uit, dat de Commissie „Tuindorp", spoedig weer een soortgelijke «wedstrijd zou organiseeren. Het was een echt gezellige avond geweest, zoo flat voldaan den stroozak werd opgezocht. Slechts geringe materieele schade. Gisterenmiddag om ongeveer 2 uur heeft op den hoek van de KroonstraatSchagen- straat een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto, die uit de Kroonstraat kwam en een militaire vrachtauto, die door de Scha- genstraat reed. Waarschijnlijk hebben beide chauffeurs elkaar niet gehoord. De luxe wa gen liep beschadiging op aan een van de achterwielen en aan het spatbord. De mili taire wagen kwam er vrijwel zonder bescha diging af. 1 Zooals bekend vindt Zondagmiddag en -avond in Musis Sacrum het optreden plaats van „Tne Brass Button Band", een optreden waarvoor bij danslievend (en jazz-lievend!) Den Helder ongetwijfeld belangstelling zal blijken te bestaan. Ook niet-dansers kunnen echter hun hart ophalen, aangezien men diverse shows zal kunnen zien, waaraan een langdurige voor bereiding tot grondslag heeft gelegen. Voorts wordt ieder genre jazz gegeven: hot, swing, sweet enz. Voor bijzonderheden omtrent de uren en de entreepnjzen leze men de adver tenties. Na eenige maanden is het Heldersche Ka naal eindelijk weer ijsvrij geworden. Gisteren waren het enkele aken, die' bij de gasfabriek gelost werden, die het grootste deel voor hun rekening namen en het ijs. dat van niet al te stevige kwaliteit meer was, aan stukken voe ren. Later op den dag heeft een ESONA-schip het pleit beslecht. Daarvoor was er echter niet veel werk meer te doen, daar de „gas- schuiten" het karwei reeds goeddeels voltooid hadden. Alleen bij het Molenplein bleek het ijs nog vrij sterk te zijn en gaf het openbreken eenige moeite. Non-stop-Cabaret-programma. Vanavond vindt in het Casino wederom een M.S.F.-feestavond plaats. Diverse plaatselijke amateurs verzorgen een non-stop programma. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. In dit nummer vindt men een advertentie betreffende een liturgischen jeugddienst op Zon dag a.s. in de Westerkerk, uitgaande van den Vrijz. Chr. Jeugdraad. Spreker is Ds. Springer, reserve-veldprediker, alhier. Wethouder Van Loo heeft Maandag geen spreekuur. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 4 Maart tot 11 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. van 1 Maart 1940. OVERLEDEN: M. L. Reith, weduwe van K. M. Muller, 76 jaar. GEHUWD: J. W. Brantjes en H. Zuider- baan. RIJTIJDEN WET. Tegen een chauffeur alhier werd proces verbaal opgemaakt, terzake overtreding van de wet op de rijtijden. WAAR ZIJN DIE STEENEN? Een aannemer deed bij de politie aangifte, dat ten zijnen nadeele een partij witte metsel- steenen was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. VERSCHAFT (J WOLKEN VAN PORTRET ATELICR r 'JAC CE BOER H.R.C 1Purmersteijn 1. Aanvang half drie. Hoe hebben de roodjakken overwinterd Het is reeds eenige maanden geleden dat het le elftal der Racers thuis speelde, om juister te zijn is het vier maanden geleden dat HRC 1 op 5 Nov. 1939 tegen Hollandia 1 zijn laatste thuiswedstrijd speelde, en onmid dellijk dringt zich de vraag naar voren hoe heeft het le elftal overwinterd en hoe zullen de jongens het er afbrengen in dezen lsten wedstrijd. Welnu, morgen zal het eerste elftal, nu het Purmersteijn ontvangt, in de gelgenheid zijn het antwoord op deze vraag te geven en kun nen toonen, dat deze langdurige winterperiode geen winterslaap is geweest, maar juist een periode van zeer hard werken en intensief oefenen door den man achter de schermen, Mr. Leavey. Morgen zal het le elftal als eersten tegen stander Purmersteijn moeten bestrijden en laten wij maar direct zeggen, dat, wil het le elftal zijn, in vorige jaar aangevangen, mooie sprint naar het afdeelingskampioenschap voort zetten er morgen zeker gewonnen dient te worden. Laat de inzet van de tweede voetbalperiode goed zijn en zorgt er voor dat het ongetwij feld in groote getale aanwezige publiek ge tuige is van een fraaien wedstrijd. Veel succes HRC 1. Dit is het elftal: Dijkshoorn Leavey Buitenhuis Schoemaker Stok Roomeijer Sanders Van Pelt De Vries De Jong Dissel HRC 4Petten 1. Het 4e eltal opent in de morgenuren dezen zoo lang verbeiden voetbaldag met een wed strijd tegen „the runner up" Petten 1. Uitwedstrijden: BKC 1HRC 2. Aanvang 2 uur. Terrein BKC. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. Het zij verre van ons hier de be wering te lanceeren, dat het baantje van taxi-chauffeur een gemakkelijk baantje is. Nóch dat het een dankbare job is. die uitzicht geeft later in goeden doen te geraken (een drang die nu eenmaal inhaerent is aan ieder mensch, die werkt). Integendeel, wij zijn zeer wel overtuigd van de weinige lusten en vele lasten die dit deel van onze ge meenschap te dragen hebben, en sluiten het oog waarlijk niet voor de menig vuldige hiaten en tekortkomingen in zake de sociale verzorging dezer lieden. Er zijn evenwel diverse garagebedrij ven in onze stad, die telkenmale aan kondigen, dat zij ieder uur van den dag en nacht paraat zijn. Dat men maar hoeft te bellen „en men komt". Er worden zelfs speciale tarieven opge geven voor „nacht-rijden". Uit dat alles zou de argelooze lezer kunnen con- cludeeren, dat Den Helder ook inder daad een instituut van „nacht-taxi's" bezat. Het tegendeel is waar. De laatste weken overkwam het schrijver dezes diverse malen, dat hij na 12 uur 's avonds een taxi noodig had. Het kostte hem een kapitaal aan telefoon tjes, maar al wat het hem opleverde slechts een moe oor, weggegooide dub beltjes en geen taxi. Of dat zoo erg is Men zou zoo zeggen van ja. Want hoevele malen komf het niet voor, dat een der 37.000 Nieuwediepers in den nacht dringend vervoergelegenheid moet hebben. En dat betreft toch waarlijk heusch niet alleen vrijende paartjes die Casino ver laten, of lieden die zich nog laat (of vroeg?) naar een der buitengemeenten willen doen rijden. Indien wij grootestads-allures willen aannemen accoord. maar laten dan de taxi's ook 's nachts rijden. En wel speciaal omdat ze het met koeien van letters plegen te annonceeren. Er was nog een kleine sensatie deze week ter hoogte van de Keizersbrug. Dat geviel Woensdagmiddag. Des avonds vond „dé" groote zaak M. in de vroedhal plaats. Wat zou er uit de (geheime) bus komenZou M. in eere hersteld, dan wel aan verdere vergui zing prijsgegeven worden Niemand die het om 1 uur Woensdagmiddag wist te vertellen. Behalve dan één man. Die wist er bij voorbaat al alles van en hing voor zijn raam waarachter men doorgaans de stoffige resten van Heldersche histo rische apparaten pleegt t'aanschou weneen groot pamflet, waarop in bloedroode letteren geboekstaafd stond deze super-historische zin „M o et e n B. W. aftrede n". En daaronder nog zooiets als van de „rechtspositie des ambtenaars, waarmede het niet pluis is", en meer zulk schoons. Genoemd pamflet hing daar als een dreigende aanklacht. Alle werf-lieden tusschen 1 en half 2 stapten van de fiets en een deel kwam te laat. Ook 's avonds vergaapte men er zich aan en besprak dit historisch gebeuren. Heeft onze stads-historicus, onze grijze uit- en napluizer nu zoo'n hekel aan die B. en W. Uit bevoegde bron kunnen wij berichten, dat dit niet het geval is. Integendeel, hij is B. en W/s troetelkind en zal dat blijven. Waarom dan echter dat bloedige plaket, deze brute aanklacht, deze dolk stoot in des college's rug Lezers, eens. over 100 jaar, zal een ander historicus deze bij de Keizers brug achter een raam aangenagclde stelling uit de bestofte en vergeelde archieven halen en het zal een interes sant document zijn uit de jare 1940. waaruit de dan levende en strevende historici zullen concludeeren, dat het in die jaren heet toeging in Den Helder. Men zal zich dan echter aan een historische vergissing schuldig maken, want het was in feite niets anders dan een onschuldig grapje, een uiterst klein stormpje in een nóg kleiner glas water, Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 7 uur Ds. J. L. Springer, res.- veldprediker, Jeugddienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur: Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur Ds. Kroes, 's Middags 4 uur: Ds. Kroes. 's Avonds 5.45 u.: Ds. Tollenaar. Gerei. Kerk (Kehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.45 uur: Ds. Veenhuizen. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Leesdienst. Donderdag a.s., 's avonds 7.15 u., Ds. Hennephof, van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur (6 Maart) Bid stond voor het gewas, den heer J. Rebel, Herst. Evang. Luth Gem. Weezenstraat) 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oua-Kalholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur: H. Dienst. 's Avonds 7 uur: Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangeiisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur. Straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger dar Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw st.r 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIAN ADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hopé" 's Morgens 10 u. en 's avonds 7 u. de heer v. d. Horst te Leiden. Nog steeds blijft een prjjs een delicatesse Tel. 399 v. Galenstraat 71. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elka maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Es war einde rauschende Ballnacht". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Rijkdom is geen schande" en „Penny brengt uitkomst". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Masker van „De Spin"." Hedenavond. Casino 8 uur: M.S.F.-feestavond. Zondag 3 Maart. Musis Sacrum, van 36 u. en 8 u.: The Brass Button Band. Casino, 8.15 uur: Tooneelvoorstelling: „Zeg het met Kug". Barometerstand Den Helder: Maximum temp. lucht: Laagste temperatuur: Wind: richting: O.Z.O., Licht op: 778.3 —2.0 —2.5 kracht3 6.10 Onlangs slaagden voor het diploma Machine- schrijven aan het Instituut „Mercurius", Loods- gracht 72: de dames L. Toes en A. M. Evelo en de heeren A. Schoorl, G. Koelma W. Meijer, allen leerlingen van het b.g. Instituut.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5