2? 1 WAT Si¥IM 01 BIOSCOPEN? Es war eine Rauschende Ballnacht Vredesduif Opgewekt Middenstandsleven fladdert over Europa iiet ITICO-mehJ: op JocucdL, ee*i waahAoïq votA JLuxditzLt Prachtige creatie van Zarah Leander Rijkdom is geen schande tO>EKEMWIIE&! slechts f 3.90 UJJdit Bio-ico-o-p Het masker van „De Spin" Anna Paulowna Na Paschen in den Volksraad Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent fulianadorp Van bondsdag tot bondsdag Cavia's Rialto Theater Het doorsnee-bioscooppubliek wil, kost wat kost, in de Zweedsche (thans ver- duitschte) actrice Zarah Leander steeds maar weer een soort Garbo-imitatie zien. Zelfs in de reclame-campagnes wordt zij de „tweede Garbo" genoemd (alsof een waarlijk kunstenares ooit geimiteerd zou kunen worden...), en stelt men haar op één ljjn met de grootste, thans levende filmactrice. Zarah Leander is een groot kunstena res. Dat blijkt wel zeer duidelijk uit de creatie, waarin men haar thans ziet in het verfilmde leven van den vermaarden Russischen componist Tschaikowsky, dat blijkt uit de wijze waarop zij hier de met geheel haar hart liefhebbende vrouw weer geeft, het bl(jkt uit alles. Maar zij blijft steeds zichzelf en nergens wordt gepoogd die andere Noorsche vrouw te imiteeren, aan wier naam men de hare gekoppeld heeft. Deze film is ongetwijfeld een der beste rol prenten van het Duitsche filmplan der laatste jaren. En dat is, naast Zarah Leander, vrijwel uitsluitend te danken aan den regisseur, Carl Fröhlich, die zich wederom heeft doen kennen als een uiterst bekwaam vakman en daarnaast als een groot kunstenaar. Het is dan ook geen wonder, dat deze film, met zooveel goeden wil, zooveel overtuiging vervaardigd, vrijwel overal een bijzondere ontvangst geniet. Op de Venetiaansche „Biennale", het jaarlijksche film-„concours", werd de première gegeven en oogstte deze een bijzonder groot succes. In Nederland werd de film waardig gekeurd in het Paleis te Soestdijk te draaien. Zarah Leander speelt op uiterst gevoelige wijze de groote rol, naast die van Tschai kowsky. Een vertolking, die op zeer hoog plan staat en waarin men telkens weer de ras-artiste ziet en... hoort. Deze film is in zeker opzicht een „muzikale" film. Dat wil zeggen, dat men verscheidene werken (althans gedeelten ervan) van den grooten Russischen meester beluistert, die op bijzonder goede wijze weergegeven worden. Zoo hoort men Leander zingen het beroemde „Chanson Triste", men hoort zijn walsmelo- diën, het pianoconcert in G-dur, en diverse fragmenten uit de 4e en 6e Symphonie. Vooral Tschaikowsky's weerzien na lange jaren met Katharina Uurakina. Zahrah Leander en Hans Stüwe in de door Carl Fröhlich geregisseerde film ,JSs war eine rauSchcnde Ballnacht" die deze week in het Rialto- theater draait. de laatste (de „Pathétique") boeit door het dramatisch milieur, waarin zij gegeven wordt. Zoowel Maria Rökk als Zarah Leander geven in deze film het beste waartoe zij in staat zijn. Voorts treden er in op nog enkele andere acteurs en actrices, die in Europa en daarbuiten een klinkende naam bezitten: Hans Stüwe, Leo Slezak, Fritz Rasp en Paul Dahlke. Het orchest, dat de muziek uitvoert, is dat van de Berl(jnsche Staatsopera onder leiding van Theo .Mackeben. Een film, die, zooals reeds opgemerkt,, tot de beste behoort, die de Duitsche film industrie de laatste jaren vervaardigde. Er zijn passages waarin men het rhythme gaarne iets had zien opgevoerd, en niet altijd bleken de medespelenden van vol doende structuur te zjjn om de hoofdrol vertolkers te kunnen ondersteunen. In leder geval echter is dit een belangrijke film, waarin men een groot actrice in een voorname en dikwijls diep-menscheljjke rol krggt te aanschouwen. Jjoj-cyU-tkexjieA Van de twee hoofdfilms, die deze week in Tivoli draaien, is vooral de film „Rijkdom is geen schande", bijzonder geslaagd. Het is een product met tal van origineele vondsten, die geestig naar voren worden ge bracht. Een jongedame, uit een net burgerge zin, secretaresse van een schatrijk jongmensch, krijgt van haar patroon een aanzoek. En hoe wel zij bijzonder veel van hem houdt, wü zij toch niet direct zijn vrouw worden, maar moet hij eerst haar familie en het milieu waarin zij is groot gebracht, leeren kennen. Het jongmensch wordt in den familiekring opgenomen en bemerkt weldra, dat een stijf hoofdige familietrek, iedere weldaad van zijn kant onmogelijk maakt. Een van de broers, die werkeloos is en door zijn bemiddeling zal wor den voortgeholpen, weigert dit, zoodra hij be merkt, dat de verloofde van zijn zuster er ach ter zit. Alleen zijn aanstaande schoonzusje vindt het schitterend dat haar zuster zoo'n prachtpartij doet. Tenslotte laat de familie Het boek voor den officier der Kon. Marine en voor den adelborst 100 jaa\ ïUdeAlarvdicAt door Dr. M. G. de Boer tijk geïllustreerd Jedocumenteerd n den boekhandel en bij N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr., Den Helder. Robert Young, als de baas en Ruth Hassey als de secretares se in Metro Goldwyn-Mayer's comedie: ,Jl\jkdom is geen schande". (Tivoli). door een zeer handig opgezette en origineele truc haar trots varen en komt zij tot de con clusie, dat rijkdom de menschen toch niet totaal verandert, maar dat men zeer zeker mensch blijft en niet een wezen van een of an dere hoogere orde. En zoo eindigt dit stuk in een alleszins bevredigende oplossing voor beide partgen. Robert Young speelt op een bijzonder aardige en innemende wijze de hoofdrol van den rijken jongeling. Hij weet de familie door zijn prettige manier van doen direct voor zich in te nemen en vooral zijn a.s. schoonmoeder begrijpt het karakter van den jongeman volkomen. In hem ziet men niet den kwast, den man, die zich door zjjn rijkdom verheven voelt boven ieder ander. Integendeel, h(j is en blijft eenvoudig, ziet in zijn geld een middel om anderen gelukkig te maken en begrijpt alleen niet, dat het niet grif wordt aangenomen. Juist Robert Young is voor een dergelijke rol geknipt. Gentleman in alle opzichten. Lew Ayres geeft ook zeer goed spel te zien, in den a.s. zwager, die de keuze van zijn zuster nu niet direct bewondert, hoewel hij deze wel sympathiek vindt. Steeds opnieuw begint hij over het feit, dat de rijken de middenstands klasse niet begrijpen. De onbillijkheid, die in de finantieele verdeeldhèid schuilt. Geestig is zijn spel. Ruth Hussey is als verloofde van Robert Young ook zeer goed gekozen. De liefde voor haar familie en de liefde voor den man van haar hart brengt tweestrijd in haar leven. Zij voelt dit bijzonder goed aan en geeft het prach tig weer. Een goed geslaagd filmwerk. Voor de pauze draaide de film „Penny brengt uitkomst" met Shirley Temple in den hoofdrol. En hoewel we een jaar geleden beu van de Temple-films waren, is, nu we Shirley in zoo'n tijd niet op het witte doek hebben ge zien, het zeer zeker weer eens prettig om de kleine ster te aanschouwen. Deze film is wat inhoud betreft, zeer goed samengesteld. In de eerste plaats, omdat niet direct het geheel draait om de persoon van Shirley Temple, maar vooral ook, omdat het scenario geestig van in houd is. Heel veel aardige scènes komen er in voor, zoodat men zich bijzonder goed amuseert. De „Witte" heeft weer eens een serie-film. Het betreft hier de rolprent „Het Masker van de Spin", een uiterst sensationeel product, dat men over twee weken verdeeld in 2 porties op gediend krijgt. Een „thriller", waarvan sensa tie-liefhebbers kunnen genieten. Vruchtbare vergadering. De Handeldrijvende- en Industrieele Mid- denstandsvereeniging „Anna Paulowna" vergaderde Woensdagavond in de „Vlas- en Korenbeurs". De heer C. Kaan schetste in zijn openings woord de bijzondere omstandigheden waar onder deze vergadering gehouden werd. Geen attracties meer. De notulen van de samen met de Hanze- afdeeling gehouden vergadering, welke ge lezen werden door den heer De Nijs. gaven den heer Molenaar aanleiding te vragen, hoe het mogelijk was, dat er kort geleden toch een paar, door middenstanders georga niseerde cabaret-avonden zijn gehouden. De heer Meeldijk lichtte toe. dat deze avon den door moesten gaan, omdat zij een ge volg waren van het uitgeven van bonnen vóór genoemde vergadering werd gehouden. De commissie, die zou trachten het daar heen te leiden, dat men algemeen de mid denstands-attracties in den ban zou doen, is een paar maal bijeèn geweest, deelde de heer Meeldijk verder mede. De mobilisatie heeft gemaakt, dat men niet verder hoefde te werken. Men denkt er thans niet aan at tracties te verzinnen. Moet de kermis op een anderen tijd gesteld worden? De driedaagsche Poldersche kermis begint den vierden Zondag in Juli. de Wieringer kermis op den laatsten Donderdag van die maand. Dit jaar zal dan echter de Wierin ger kermis van 26 tot en met 29 Juli en de Polder-kermis van 28 tot en met 30 Juli zijn, zoodat er twee kermisdagen samen vallen. Het gemeentebestuur verzocht de midden standsver. te overwegen, of dit aanleiding kon zijn te trachten het daarheen te leiden, dat de kermis op andere data wordt gesteld. De heer Zon deelde mede. dat hij over deze kwestie reeds contact had met Wieringen. Men scheen daar geen kans te zien de kermis te ver stellen. Onze kermis, zoo betoogde de lieer Jonker, is juist vóórd en oogsttijd en na het bollen- peilen. Een week eerder is het Oudesluizer kermis. Het verdient dus geen aanbeveling hier te verstellen. Hij stelde dus voor. Wie- ringen te bewegen, de kermis daar 'n weel later te stellen en als dat niet lukt. aan het gemeentebestuur te adviseeren hier dan toch maar geen verandering in den datum te brengen. Aldus werd besloten. Slagkruisers Op de vragen van jhr. De Savornin Lohman over de afdoening van het in te dienen wets ontwerp in zake de versterking van de vloot met slagkruisers hebben de minister-president en de ministers van Defensie en Koloniën ge antwoord, dat afdoening van dit wetsontwerp inderdaad zooveel mogelijk dient te worden bespoedigd. Waar „spoedeischend" een relatief begrip is, zullen bij het gebruik maken van de be voegdheid verleend in de Indische Staatsrege ling steeds twee belangen tegen elkander af gewogen moeten word». Dat gelegen in een spoedige afdoening, en het belang gediend door het hooren van den Volksraad over de betreffende materie. Gezien het voor Nederlandsch-Indië buiten gewoon gewichtige karakter van het onder havige wetsontwerp kan bij het afwegen van die beide belangen ditmaal de beslissing geen oogenblik onzeker zijn. De bedoeling is, kort na Paschen, tot dit doel den Volksraad in buitengewone zitting bijeen te roepen. Het poffen. Van het Dep. Den Helder van de Mij. voor Handel en Nijverheid, was een schrij ven ingekomen betreffende de levering op crediet. Gevraagd werd o.a. welke maatrege len hier genomen waren om dit euvel te be strijden. Voorzitter lichtte over het op een betr. vergadering besprokene in en merkte op, dat het voor buitenstaanders zoo'n makke lijke zaak lijkt te zeggen: „We le\eren al leen contant", maar in de praktijk valt dat en vooral op het platteland niet mee. Besloten werd aan Den Helder te vra gen nogmaals een vergadering over dit on derwerp te houden. Levering aan de militairen. De bond vroeg inlichtingen over mogelijk voorkomende gevallen van voortyj gaan der plaatselijke middenstanders bij leveranties aan de militairen. Men meende ter vergade ring, dat dit hier voor enkele zaken wel voorkwam. De secretaris zal. als hem gevallen ter kennis worden gebracht, daarvan mededee- ling aan het hoofdbestuur doen. Een enkel lid zag gaarne de inschrijvingen voor leve ring opengesteld voor allen in Anna Pau lowna. 'Het schijnt dat alleen Breezanders daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Gewezen werd op het feit, dat ook in schrijving is geopend voor de levering van melk, terwijl toch voor dit product van hoo- gerhand een minimumprijs is vastgesteld, zoodat men dus, als toch voor een lageren prijs wordt ingeschreven en geleverd, in conflict komt met de daarop bestaande con trole. Prijsopdrijving en Hamsterwet. In samenwerking met de Hanze is uit de plaatselijke middenstanders een commissie gevormd, in de hoop, dat haar advies ge vraagd zal worden, als de politie meent een geval van overtreding der Prijsopdrijving- en Hamsterwet 1939 te constateeren. Men heeft over deze zaak reeds een be spreking gehad met den burgemeester. Voor zoover bekend, is hier geen enkel geval voorgekomen. De heeren P. Harder en B. Zon werden vervolgens als bestuursleden herkozen en de heer H. Voorthuizen als zoodanig benoemd. Rondvraag. De laatste merkte bij de rondvraag op, dat de goederen voor den B-steun, naar het schijnt op slechts een heel enkele uitzonde ring na. niet zijn gekocht bij den plaatselij ken middenstand. Verstrekte, maar niet pas sende kleeding moet nu vermaakt worden, doch zou. als ze hier was gekocht, geruild kunnen worden. De heer Kaan dankte het afgetreden be- stuyrslid. den heer D. de Graaf, voor het geen hij in het belang der vereeniging deed en sloot daarop de vergadering. Filfvertooning N. J. V. Maandag a.s. zal in Café „Prins Hendrik" een filmavond gegeven worden voor de mili tairen. De film „Van Bondsdag tot Bondsdag" laat zien wat er also in een jaar geschied in het Nederl.-Jongelings Verbond (N.J.V.). Hij begint met den Bondsdag op Hemel vaartsdag, waarop duizenden jonge menschen komen om te zingen, te getuigen en hun voorzitter te beluisteren, die zijn bondsrede uitspreekt. We zien iets van het werk in Heerlen, Hoensbroek, Eindhoven, waar het N.J.V. groote woonhuizen heeft voor jonge mannen, die daar in gezinsverband leven. De kampen ln Hulshorst en Oud-Leusden, verder het prachtig gelegen buitenhuis de Ernst-Sillen- Hoeve. Verder worden vertoond een teekenfilm en natuurfilm. De film laat veel mooie plekjes in ons land zien en men krijgt een indruk van wat dui zenden jonge menschen gemeenschappelijk kunne bereiken. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: Zwarte portemonnaie met ritssluiting; „Avro"-speldje; lichtgrijze heeren- hoed; gouden heerenring; belastingmerk in étui; bruin hondje; kindertaschje; kosteloos belastingmerk in étui; zak met waschgoed (dekens en lakens); glassnijder; blauwe auto ped; nikkel heerenhorloge; bruine dames- portemonnaie met ritssluiting; bont kanarie vogeltje; doos „Akkertjes"; beenpijpen. Verloren: rood-bruine taschbruine dames-portemonnaie (inh. 14.—)bruine portemonnaie (inh. 130)zwarte portemon naie (inh. 2.gekleurde vulpen; zilveren dameshorloge met dito armband; zwarte bril- lenkoker met bril; dameshorloge; bruine hoofddoek; bruine portemonnaie (inh. 0.60); bril ln étui; groen étui met postzegels; tasch met schoolbehoeften; gouden schakelarmband; bankbiljet van lO.ébruine portemonnaie (inh. 0.45). Een vredesduif fladdert over Europa. Sumner Welles reist van het eene land naar het andere en niemand gelooft eigenlijk, dat deze reis door stad en land, niet anders bedoelt dan een zuiver infor matieve reis, omdat deze t(jd en moeite dan immers overbodig zouden zjjn. Ame rika heeft in iedere hoofdstad z(jn ver tegenwoordigers en die kunnen te weten komen wat Roosevelt gaarne weten wil. Een aparte en wat opzienbarende reis van den Amerikaanschen staatssecretaris was daanoor overbodig geweest. Alen ge looft dus, dat dit bezoek aan Europa de bedoeling heeft, dat Roosevelt, als h(j straks alle wenschen en grieven zal we ten, opnieuw met een voorstel zal komen, dat Europa van zijn waanzin zal terug brengen. Of dit Amerika nog gelukken zal is een tweede vraag. Het is evenwel een verheugend teeken, dat ieder der oorlogvoerende landen, den Ame rikaanschen vertegenwoordiger met groote vriendelijkheid en tegemoetkomendheid ont vangt. Men blijkt er dus heusch niet zoo op gesteld te zijn om ten koste van alles den strijd voort te zetten, men wil bij den Ame rikaan een zoo goed mogelijken indruk ach terlaten en men wil hem overtuigen van zijn rechten om dezen strijd te voeren. Duitschland'doet dit, door nog eens den nadruk te leggen op het „waarom" van dezen strijd. Niemand van de mogend heden buiten dit conflict is overtuigd van de noodzakelijkheid van dezen strijd. En hoe weinigen van de millioenen, die het slachtoffer zijn geworden van dezen waanzin van enkele regeerders, zal het duidelijk zijn, waarom deze ellende over Europa gebracht wordt. Het gaat om zijn „levensruimte" zoo be weert Duitschland nog altijd, en dat begrip schijnt bij onze Oosterburen nogal „ruim" te zijn en zelfs wanneer een bepaald land, Tsjecho-Slowakije en Polen, zich niet in de Duitsche levensfeer thuis voelen, meent men hen met geweld van de noodzakelijkheid daar van te moeten overtuigen en dus de landen bij het Derde Rijk te moeten inlijven. Zoo zullen er echter wel meer landen zijn, die vreemd zijn aan die Duitsche levenssfeer en die daar ook van gespeend wenschen te blijven. Het zou toch wel al te ver gaan als een bepaald land zijn behoefte, om een ander land in zijn sfeer te betrekken, zou verwezenlijken, door de hand op dat land te leggen en het bij zijn „ruimte in te lijven". Sumner Welles zal voor eigenaardige problemen komen te staan. Zijn ooren zullen wel eens tuiten van de verbazing wekkende dingen, die hij in Europa te hooren krijgt, maar met groote vriendelijk heid en welwillendheid zal hij het alles aan moeten hooren. Inderdaad is zijn opdracht delicaat. Met groote tact en voorzichtigheid zal hij moeten optreden. Maar enfin, het feit, dat hij overal met de noodige strijkages ontvangen wordt, pleit er voor, dat er op zijn bezoek prijs gesteld wordt. En't is waar, de sympathie of antipathie van Amerika zegt ook wel iets. Voor Pluimveehouders Tot de rasfokkerij van pluimvee enz. be hoort ook de Cavia (volksmond zegt marmot). Ze worden niet genuttigd en de huidjes zijn ook niet veel waard, dus deze fok is zuiver liefhebberij; behalve dan, dat ze ook gebruikt worden in de geneeskunde. In Nederland heeft men een speciale Cavia- Vereeniging en door de verscheidenheid in kleur en teekening is het een groot amuse ment voor den liefhebber(ster). Ook in Den Helder heeft men een tiental dezer fokkers. Veel ruimte nemen ze niet in beslag, een oppervlakte van 30 X 40 cm is al voldoende, hoewel een rennetje natuurlijk aan te bevelen is. Hun voeding wijkt niets af van dat van het konijn, hun teeltwijze daacentegen zeer veel. De cavia is met 4 5 maanden geslachts rijp, al eerder zelfs, doch voordien moet men ze niet paren. Het zeugje draagt 67 tot 70 dagen; dit is zeer lang, doch de jongen 'gemiddeld 3 stuks) Worden alreeds geheel behaard ter wereld gebracht; met 2 uur loopen ze door het hok en den 3en dag gaan ze zelfstandig mee-eten. Een nest maakt de moede» niet. De geslach ten worden op 8 a 10 weken leeftijd geschei den. Ze zijn verdeeld in de Gladhaar, Lang haar en Ruigharige rassen. De kleuren zijn: zwart, wit, rood, crème, beige lila en havana, geteekenüen, brand- neus, driekleur. Hollander, Japanner, schild pad. goudagouti, grijsagouti en zilveragouti. Ze voelen zich tusschen konijnen thuis en zijn vertrouwd bij kinderen. Brakkeveldweg 176. D. J. KORTMAN, Keurmeester.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6