let Horst Wessellied iii Ie bioscoop „De naald in de hooiberg' Groote bedrijvigheid aan het Duitsche front Ook de „Tara" getorpedeerd Buitcnlandschc onderzeeër 7 Een monsterproces Marktberichten Militair verdronken Dc Russische bommen op Pajala Uiers met collodium dichtgeplakt Droom en werkelijkheid Twee nieuwe Amerikaansche kruisers Onze Oo»t Laatste telexbericht Brand op Amerikaansch vliegveld Sumner Welles moet haar zoeken Als in een sprookje..* Zoon vindt zijn moeder in vlammen Vlot van dc „Rijnstroom" opgepikt Polen op het Duitsche platteland Het incident opgehelderd. De Loc. schrijft: Het geval van het Horst Wessel-lied, dat tijdens een voorstelling voor de Finnen in een Salatigasche bioscoop werd gespeeld, is thans door het Binnenlandsch Bestuur uitgezocht. De feiten koenen op het vol gende neer: Het Rex-theater heeft voor de muzikale il lustratie van reclame-filmbeelden, die aan een filmvertooning voorafgaan, een con-. tract met Toko B.A.L. voor de levering van gramofoonplaten. Twee maal in de week, worden deze gramofoonplaten verwisseld. Toko B.A.L. levert volgens deze overeen komst platen die niet gangbaar zijn, zoo genaamd uitverkoopplaten. Onder de platen, die de laatste dagen in Ihet Rextheater hadden gedraaid, was ook het Horst Wessellied, zijnde een plaat die door het Indische publiek niet wordt ge kocht en die dus voor den betreffenden To ko valt onder de groep uitverkoop-platen. Doze plaat vormde ongelukkig genoeg ook ivoor Zondagavond noge en schotel van het muzikale menu en in de volle zaal van de liefdadigheidsvoorstelling waren enkele bezoekers die de melodie herkenden, te- irecht protest aanteekenden en het „Wilhel mus" aanhieven. Eenige andere bezoekers stemden hiermee !n, doch tal van anderen bioscoopbezoekers ontging op het moment zelf de bedoeling daar zij het Horst Wessel-lied niet kenden. Eerst later bleek hun, wat er was gepas seerd en waartegen zich het protest richtte. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er geenerlei opzet in het spel was. De Chinee- sche tokohouder heeft niet anders gedaan dan platen gestuurd die hij in zijn toko niet kwijt kan. Ter illustratie van zijn onschuld kwam hij Maandag bij het gezag de nieuwe collectie voor de bioscoop toonen. Er waren weer Duitsche platen bij, waar onder een met het opschrift „Die Fahne Hoch", en de tokohouder begreep niet waar om het gezag het hoofd schudde dit is namelijk de beginregel van het Horst Wes- sel-lied... Het is een ingewikkelde wereld waarin Wij leven en zelfs den argeloozen tokohou der weet zij in haar netten te verstrikken ziedaar het incident te Salatiga, neer komend op een gramofoonplaat die niet gangbaar is... Voor de baai van Batavia. Visschers, die Zondag 18 Februari uit de reede van Batavia waren uit gevaren, kwamen terug met een verhaal volgens hetwelk zij voor de baai van B.atavia een vreemde on derzeeboot hadden gezien, welke de registratiecijlers „63r" droeg. De boot voer boven water en kruiste heen Cn weer, van het westen naar het oosten en omgekeerd. Op den commandotoren stond een officier, die met een verrekijker de zee tverkende. Reeds om vier uur in den morgen hadden Zij de boot waargenomen,, en bij het vallen ivan den avond was de onderzeeër nog steeds in de buurt. De boot voerde geen vlag. Naar schatting kruiste de onderzeeër ruim tvijf mijlen uit de kust van het laatste eiland tvan de baai. Het „B.N." verneemt hierover nader, dat Ket wel eens meer voorkomt, dat vreemde Oorlogsschepen zich in deze wateren ophou den, doch dat zij dan buiten de driemijlzone blijven, dus buiten de territoriale wateren. Redding mocht niet baten. Aneta-A.N.P. schrijft uit Batavia: Het buitengewone slechte weer, dat in den Jaatsten tijd voor Priok heerschte, heeft een Slachtoffer geëischt. Twee Europeesche militairen, die een Vrijen dag hadden, wilden in een klein bootje, voorzien van een zeil, een tochtje maken van de Prioksche visschershaven, langs de kust tot aan het even verderop ge legen Kodja-kanaal. De wind was echter zoo hevig en de zee zoo slecht, dat het ranke bootje even na 't bereiken van de zee omsloeg. De beide inzittenden raakten te water. Een van hen wist zwemmende de kust te bereiken en ging onmiddellijk om hulp voor zijn tochtgenoot uit, die klaarblijkelijk den strijd tegen de woeste branding niet kon vol houden. Door de politie en door de marine werd onmiddellijk een tweetal motorbooten naar de plaats van het ongeluk uitgezonden. Het weer en de zee waren echter nog dusdanig slecht, dat een der booten onverrichterzake weer moest terugkeeren om niet het gevaar te loopen te kapseizen. Het andere scheepje wist de ongeluks plaats wel naderbij te komen, doch van den nog vermisten drenkeling werd niets be merkt, zoodat wel zal moeten worden aan genomen, dat hij verdronken is. Het is brigadier de Hoedt, van het Sub stitentenkader in de hoofdstad. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinde ren achter. Een millioen dollar schade. In de loodsen van het vliegveld Laguar- dia, door de stad New York aangelegd te Northbeach in Queens, heeft een felle brand gewoed. Er bevonden zich in deze loodsen geen vliegtuigen of benzinevoorraden, doch niettemin wordt de schade op een millioen dollar geschat. De diplomatieke correspondent van Reu ter in Washington seint, dat het Staatsdepar- tement en het Witte Huis de strengste ge heimhouding in acht nemen ten aanzien van het bezoek van Sumner Welles aan Berlijn. Officieele opvattingen over zijn besprekingen met de Duitsche leiders zijn niet te verkrij gen. Het algemeene gevoelen in welinge lichte kringen is echter, dat Hitier wellicht niet zoo onvermurwbaar is geweest als de Amerikaansche be richten uit Berlijn dat Zat'erdag j.1. meldden. Deze kringen wijzen er op, dat, wanneer Hitier bereid was om over vrede te spreken, er des te meer reden zou zijn om de cor respondenten aan te moedigen dit feit te ver bloemen door hen rijkelijk te voorzien van verhalen over beweerde ontzaglijke eischen als prijs voor den vrede. Niettemin heeft men in breede kringen in Washington het gevoelen, dan waaneer de kansen op vrede slechts één op het millioen zijn, het een goede zaak zou zijn voor alle betrokkenen, wanneer Welles zóu trachten dien „naald in den hooiberg" te vinden. De Amerikaan heden naar Parijs. In de omgeving van Sumner Welles noemt men alle berichten, die omtrent de door den Amerikaanschen staatsman gevoerde bespre kingen zijn gepubliceerd, „onjuist en onge grond". Sumner Welles heeft gisteren den gchee- len dag in zijn hotel te Lausanne doorge bracht. Voordat hij bij zijn terugkeer met Roosevelt heeft gesproken, zal aan niemand iets worden medegedeeld omtrent het resul taat van zijn reis. De Amerikaansche gezant te Bern, Harrison, is gisterenavond te Lau sanne aangekomen, waar hij vanacht is ge bleven. Sumner Welles is heden naar Parijs ver trokken, waar hij drie dagen zal blijven om vervolgens naar Londen door te reizen. Aanval op Duitsche voorpost. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de Duit- schers groote bedrijvigheid aan den dag leg gen aan den oever van de Moezel, Er wor den balken en pontonniersmateriaal aange voerd en barakken voor de troepen en ver sterkingswerken gebouwd. De Luxemburgsche autoriteiten hebben langs de Duitsche en de Fransche grens betonversperringen aangelegd. De bevolking blijft ondanks alles optimistisch. Aanval op Britsche voorpost. Naar in een officieel communiqué van het Britsche expeditieleger wordt medegedeeld, hebben de Duitschers gisterochtend een aan val ondernomen op een Engelsche voorpost in de Maginotlinie en daarbij eenige gevan genen gemaakt. De post werd heroverd en de vijand moest zich met achterlating van één doode terugtrekken. Twee Britsche sol daten werden gedood en één gewqnd. Pers stoot den neus bij de Boe- dupester rechtbank. Gisteren is voor de rechtbank van Boe dapest een proces begonnen tegen 44 perso nen, die beschuldigd worden van muiterij in het concentratiekamp van Kistaiopa. De rechtbank besloot de zaak met gesloten deu ren te behandelen. Ook werd de pers ver boden een verslag te geven. De schat onder den boomwortel. In een bosch bij Kolbing (Denemarken!, heeft men onder een boomwortel 6364 oude Deensche, Holsteinsche en Meeklenburgsche inunten gevonden, alsmede eenige zilveren lepels en vijf gouden ringen. Het totale ee- wicht is 1314 kg. Vermoedelijk dateert de schat uit 1830. Moskou biedt Zweden veront schuldigingen aan. De Zweedsche legatie te Moskou heeft te legrafisch meegedeeld, dat de Sovjet regee ring, na inzake het bombardement van Pa jala nogmaals een onderzoek te hebben in gesteld, vastgesteld heeft, dat een of twee Sovjet vliegtuigen op 21 Februari, na den koers te zijn kwijtgeraakt, bommen hebben laten vallen op het gebied van Pajala. De Sovjet Regeering heeft naar aanleiding van dit incident haar leedwezen betuigd. Acht dagen gevangenisstraf ge vorderd. Een veehandelaar uit Purmerend stond voor het Amsterdamsche hof terecht omdat hij hij verkoop van koeien de uiers van de dieren met collodium had dichtgeplakt en het vee hierdoor noodeloos pijn leed. De politierechter had den man tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep verklaarde de man, dat hij en zijn vader veertig jaar een veehan del hadden gedreven. Steeds hadden zij de uiers geplakt, niet om de koopers te mislei den, maar om de koeien beter te doen uit komen. De procureur generaal eischte bevestiging van het vonnis: acht dagen gevangenis straf. De verdediger bepleitte het opleggen van een geringe geldboete, temeer, daar verd. thans met het plakken van de uiers is op gehouden. Arrest 19 Maart. Treurig einde. De alleenwonende 87-jarige weduwe K. Wuffen te Eemster, gemeente Dwingelo, werd Zondagavond door een harer zoons, die haar eenige malen per dag komt be zoeken, brandend in haar woning aange troffen. De kamer stond vol rook. De oude vrouw is vermoedelijk met haar kleeren te dicht bij den kachel gekomen en in brand geraakt. Hoewel de vlammen onmiddellijk werden gedoofd, kwam de hulp te laat en is de vrouw aan de gevolgen bezweken. Makelaar wegens kwakzalverij voor den rechter. De Amsterdamsche rechtbank behandelde gisteren de strafzaak tegen den makelaar in onroerende goederen en reiziger in me dicijnen C. van O., verdacht van onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, weshalve de kantonrechter te Hilversum hem tot honderd gulden boete veroordeelde. Ver dachte meent tuberculose te kunnen gene zen met zijn medicijn „Maxima Doctrina" d.i. „hoogste wetenschap",. De samenstel ling van het middel is geheim en werd den vader van verdachte, een directeur van een verzekeringsmaatschappij in een droom ge openbaard. De vader verstrekte het middel aan honderden menschen en na zijn overlij den zette de zoon. die thans terecht staat, het werk voort. Van O. woont sedert eenige maanden te Bussum en reist per auto het land af. Nadat eenige getuigen waren gehoord, van wie er een zeide door het middel goed vooruit te zijn gegaan, zeide de Officier van Justitie in zijn requisitoir, dat verd. genees middelen heeft verstrekt met een gebruiks aanwijzing. Spr requireerde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter: f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Volgens den verdediger gaf verd. nooit den raad om het middel te gebruiken. Dien raad hadden de patiënten al van vrienden of ken nissen gekregen voor zij schriftelijk of mon deling tot bestelling ovêrgingen. PI. concludeerde tot vrijspraak, subs. ont slag van rechtsvervolging. De rechtbank zal 19 Mrt. vonnis wijzen. Ledig Gisterochtend is, komende van Caen, het Nederlandsche m.s. „Vrede" te IJmuiden ge arriveerd, dat een ledig vlot, afkomstig van het m.s. „Rijnstroom", had opgepikt. Dit vlot was reeds door andere schepen op de Noordzee gesignaleerd. Over de „Rijnstroom" zijn bij de Holland- sche Stoomboot Mij. geen nadere berichten ontvangen. Aan de Nederlandsche Marine is Maandag verzocht zoo mogelijk maatregelen te nernen ter opsporing van bet schip. Ook tot de Britsche autoriteiten is een dergelijk verzoek gericht. De kapitein vermoedt het Alle opvarenden van de „Tara", die in den nacht van 20 op 21 Febr. op 40 mijl ten Westen van kaap Finisterre verging, zijn gisteren metd en Parijschen trein te Rotterdam aangekomen. Naar de meening van den kapitein, den heer Breedijk, is de meest voor de hand liggende oorzaak van de scheepsramp een Van 10.000 ton. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft twee kruisers van 10.000 ton be steld. die de namen „Columbia" en „Cleve- land" zullen dragen. Zij zullen zijn voorzien van zesduims stukken en pantserplaten van 8 duim, terwijl zij een snelheid van meer dan 32 knoopen zullen kunnen bereiken. Het aantal in aanbouw zijnde oorlogs schepen zal daarmede stijgen tot 113. Honderdduizenden bij den land bouw ingeschakeld. Voor de buitenlandsche pers heeft minis- terialrat Timm gesproken over 't gebruik van buitenlandsche werkkrachten in den Duitschen landbouw. Hij wees erop, dat reeds voor den wereldoorlog arbeiders uit Polen, Hongarije, Joegoslavië en Nederland geregeld naar Duitschland zijn gekomen. Voor den wereldoorlog werkten in Duitsch land jaarlijks 400.000 Poolsche arbeiders. In 1939 zouden ongeveer 100.000 Poolsche boe renarbeiders in Duitschland hebben kunnen werken, doch de Poolsche regeering had ge weigerd hen te laten vertrekken. Na den Poolschen veldtocht werden maatregelen genomen voor een ruim gebruik van Pool sche arbeiders. 800.000 vacatures werden ter beschikking gesteld. De Poolsche landarbei ders hebben zich allen vrijwillig voor werk in Duitschland gemeld. De loonuitkeering is zoo geregeld, dat elke Poolsche boerenar beider per maand vijftig rijksmark naar zijn familie kan sturen. Tot dusver zijn 140.000 Polen naar Duitschland gekomen en er zul len nog honderdduizenden volgen, uitslui tend voor werk op het platteland. Boven dien zijn ongeveer 300.000 Poolsche krijgs gevangenen in den Duitschen landbouw werkzaam, die echter gescheiden worden gehouden van de arbeiders die zich vrijwil lig aanmelden. JULIANADORP FILMAVOND VAN „VOLG MIJ." Maandagavond werd in de zaal van den heer A. Doorn door de G. J. M. V. „Volg Mij" een filmavond gehouden. De belangstel ling hiervoor was niet groot, maar door de aanwezigheid van genoodigden uit Den Helder, Breezand enz. was 't nog iets. De Voorzitter Scherer leest een kort bijbel woord en houdt naar aanleiding daarvan een korte uiteenzetting en weidt in het bij zonder uit over het werk van de Jongelings vereenigingen. De heer Verhaar zegt dat 88 jaar geleden eenige jongelui in Amsterdam het N.J.V op richtten en begonnen met een blad uit te geven. 28 jaar geleden werd voor het eerst gekampeerd, nu is er bij Zwolle een kamp. bij Amersfoort, een jongenskamp enz. enz. Daarna wordt de film „Van Bondsdag tot Bondsdag en enkele andere films ver toond, welke allen met elkander niet ver mogen veel interesse bij de aanwezigen op te wekken, zoodat een en ander heel tam verloopt. Ten bate van de kas worden nog enkele hulpmiddelen te baat genomen, waarna ten slotte deze avond op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter is gesloten. WIER IN GEK „DOOR EENDRACHT STERK". Naar een gemeentelijke bokken- verordening. Maandag vergaderde de geitenvereeniging „Door Eendracht Sterk." De voorzitter, de heer L. Bos, opende met een woord van welkom, waarna de notulen De officieren en bemanning van het 8.s. „Tara" zijn gister per trein te Rotterdam aangekomen. Een gelukkig weerzien op het station. torpedeering. De kapitein acht het n.1. uit gesloten, dat in het gedeelte van den At- lantischen Oceaan waar het schip onder ging, mijnen aanwezig zijn. De twee ex plosies, welke de „Tara" met een tusschen poos van 20 minuten troffen, moeten waar schijnlijk aan een torpedo worden toege schreven. en het jaarverslag door den secretaris wer den voorgelezen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de boeken met een batig saldo sloten. Eenige ingekomen stukken van meer in ternen aard werden hiema behandeld. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Amsterdam werd benoemd de heer H. Lukkien. Aan den afgevaardigde werd opgedragen vragen te stellen omtrent de melkcontrole. Het agendapunt „bokken" kenmerkte zich door vele discussies. Besloten werd de twee alhier aanwezige bokken op te ruimen en dan één bok te nemen. De moeder van de zen nieuwen 2-jarigen bok had een nielkop- brengst van 1132 kg. De bok gestation- neerd bij C. Hille zal nog tot 1 April ter dekking beschikbaar zijn. Uitvoerig werd ook het punt „bokkenhou- der" behandeld; een definitieve beslissing werd echter nog niet genomen. Bij de rondvraag zegt de heer G. Goed koop wel eens bestuursverkiezing te willen hebben. Dit vindt algemeen bijval en be sloten wordt bij de a.s. vergadering op 18 Maart dit punt op de agenda te plaatsen. De heer C. Hille besprak de contributie- inning. Besloten werd dat twee keer de kwitan tie zal worden aangeboden en dat deze vóór 1 Sept. betaald moet zijn, is dit niet het geval, dan volgt onherroepelijk royeering. De heer Pathuis stelt voor bij een keu ring prijzen te geven. Dit voorstel vindt bij val. Besloten wordt evenals het vorig jaar reeds is geschied bij de gemeente aan te dringen op het instellen van een gemeente lijke bokkenverordening. Immers door zoo'n verordening is het onmogelijk wilde bokken te houden, zoodat uiteindelijk alles bij den stamboekbok terecht komt en zoo is men dan tenslotte verzekerd van een goede af stamming. Een dergelijke verordening is in onze gemeente dan ook zeer gewenscht Met den wensch, dat ook het gcmeentelie- stuur het nut van een dergelijke verorde ning zou inzien, volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Maart. Uien 3.705.20, drielingen 1.201.40, grove 2.90—4, peen 1.50—2.30. kroten 1.56—3.30, roode kool 6.407.40, gele kool 2.704.10. NOORDSCHARWOUDE, 6 Maart 1940. Uien 360470; drielingen 340370; grove 290350; gele nep 170; peen 160230; roode kool 620—750; gele kool 4420. PURMEREND. 5 Maart. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 29.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 26.50. 1 stapel kleine Boerenkaas, wegende 276 Kg. prijs f 26.handel goed. 642 Kg. boter 1.60—165 per kilo. Runderen, totaal 482 stuks: 275 vette koeien 6688 ct. per kilo, goed; 95 geldekoeien f 130170 p. stuk, matig; 100 melkkoeien f 160240 per stuk. matig: 12 stieren 5660 ct. per kilo, matig; 15 paarden f 110250 per stuk, matig; 42 vette kalveren en graskalveren; vette kalveren 7885 ct. per kilo. matig; graskalveren f 4565 per stuk. matig; 1475 nuchtere kalveren: voor de slacht f 512, voor de fokkerij f 1318 per stuk, matig; 140 vette varkens voor de slacht 5S62 .Ct. per kilo, vlug; 54 magere varkens f 2030 per stuk. matie! 409 biggen f 12—18 per stuk, matig; 944 schapen f 16—35 per stuk, goed; 22 bokken f 3—14 per stuk. matig; kipeieren f 55.30. eendeieren f 4.75 per 100 stuks: Noordhollandsche blauwen (kui kens) 0.95—1 per kilo. 3600 oude kippen en hanen: wit en rood 4550 ct. per kilo, blauw 55 ct. per kilo. konijnen 0.30—1.75 p. Stuk. 900 eenden 40—60 ct. per stuk, dui ven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiline Puimerend. - Aanvoer: 11.000 eendeieren 5.05—5.10, 75.000 kipeieren 5.10—5.70

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3