Krieg ist Krieg bijna 50 jaar getrouwd Mr. P. J. Oud iPJtadinmiuxi „Oome Piet" Sinjewel naar Den Helder VUaaA yaan tue fieeit Woensdag 6 Maart 1940 Tweede Blad Wat hij vertelt uit de dagen van den ouden torpedodienst Gezond naar lichaam en naar geest Voor het Finsche Roode Kruis De grootte van onze slagkruisers Burgerlijke Stand van Den Helder Maart Serenade van Helders Fanfarecorps Inschrijving Handelsregister Gem. verpleeghuis Kerkgracht Temperatuur en Barometerstand HET GOUDEN PAAR. Iedere oud-marinegast kent hem, en een niet gering deel der jongere ma rine-generatie heeft over hem hooren gewagen: over dien bef aamden „Oome Piet", den thans hoog-bejaarden heer P. Sinjewel, dien men als een wande lend stuk oude marine-historie kan be schouwen. Een levend stuk traditie, een boordevol geladen vat van pittige zee- mans- en marine-humor. Het is deze „Oom Piet", over wien wij reeds eerder in de Heldersche Courant schreven (zjj het onder anderen naam), die thans gaat jubileeren. De bruidsdagen zyn de vorige week ingegaan, en op Woensdag 13 Maart a.s. zal het echtpaar den dag herdenken, dat het voor 50 jaar het groote besluit nam, samen door het leven te gaan. En omdat iedereen in Den Helder en Indië zooveel van het echtpaar Sinjewel-Braaf gehoord heeft, zijn wij dezer dagen het huisje aan de Westgracht binnengestapt, de foto graaf en de verslaggever, teneinde in woord en beeld onze lezers iets te ver tellen van dat merkwaardige leven van den heer Pieter Sinjewel, allias: „Oome Piet". Eerst moet de foto gemaakt worden: Oonie Piet plant zich in den crapeaud, alsof hij nooit iets anders gedaan heeft dan poseeren. Moer der Sinjewel vindt het gewichtiger en ziet met zichtbare spanning toe, wat er gaat ge beuren. Hetgeen haar wederhelft doet uitroe pen: „mensch, je kijkt net of de 1ste officier aan boogd komt, trek niet zoo'n excercitie- gezichtf" En tot den fotofeporter: „Zeg va der, hoe lang blijft dat drie komma zeven mitreljeurtje nou nog op me gericht, vergeet niet dat je een oud mensch voor hebt Maar de fotograaf komt er, en als de witte seringen en paarse tulpen, die in lentelijke overdaad het knusse voorkamertje sieren, weer op hun plaats gezet zijn, vertelt Oome Piet een paar bijzonderheden uit zijn aan ondervinding en belevenis zoo rijke leven. De aanvang. Vertel ze maar, dat ik in Nieuwediep ben geboren, aldus de aanstaande jubilaris, op 29 October anno 1866, om 3 minuten over 3 uur in den nacht, bij vliegend stormweer. Dat feest vond plaats in de Artilleriestraat, die ze nu verdoopt hebbel), in het huis op den hoek van de Vlootstraat. Daar was het, dat ik m'n jeugd doorbracht. Of ik een brave jongen geweest ben is me niet bekend. M'n vader was timmerman bij de koop vaardij. Toen ik 7 jaar was, viel hij dood en dat beteekende dat het geen vetpot bij ons thuis was. Toen ik dan ook 11 jaar was, zei m'n moeder tegen me: „Piet, je bent nu 11 en volleerd. Je komt van school en zie maar wat te verdienen. En zoo gebeurde het, dat ik de school van meester van Berk in de Schoolstraat vaarwel zei en m'n eerste baan tje kreeg. U begrijpt wel, dat ze me niet direct vice-admiraal maakten. Van het een werd ik het ander: als polderjongen werkte ik aan de forten Dirksz Admiraal, Erf phns, Kijkduin en zelfs aan De Harssens. Ik werd geep-, schol- en haringvisscher, turf- en steenkolenlosser, enzoovoorts enzoovoorts. Naar de marine. Maar ik had al gauw in de peiling, dat dit biet de manier was om rijk te worden. Daar toe leek me de marine meer geschikt. En dus ging ik een verbintenis aan, werd in opleiding genomen met m'n 18e jaar. en aangesteld bij den torpedodienst. En daar ben ik bij geble ven tot m'n 46ste jaar. Als torpedist 2e klas begon ik. en als onderofficier verliet ik de marine. Het is m'n gelukkigste tijd geweest. Want wat ze ook van de oude marine mogen zeggen, het neemt allemaal niet weg, dat je er, als je je best deed en fatsoenlijk bleef, tets bereiken kon. Natuurlijk, er waren din gen, die niet door den beugel konden, maar maak me nou niet wijs, dat het tegenwoordig allemaal lieve jongens zijn, en brave supe rieuren. En dan passeeren er diverse avonturen de revue. Een brok marine-historie krijgt kleur en leven. Naar Indië. Met z'n 42ste jaar ging Oome Piet naar Jan Oost. Met z'n 46ste keerde hij terug. Indië vond hij mooi, maar het klimaat zinde hem niet bijster. Als Nieuwedieper, aldus de jubilaris, kun je het niet optornen tegen die 112 graden hitte. Ik heb br al die jaren eigen lijk met pijn in m'n kop geloopen. Ik ben er nog eens mee naar Dirk van de Eyck, den ziekenvader, geloopen. en die zei: „ik zal die bol van jou eens onderzoeken en m'n diag nose vast stellen." Ik zei: „Dirk, maak nou geen lol, want de zaak is veel te ernstig." De ziekenvader ging op onderzoek in m'n body uit en kwam tot de conclusie, dat ik voor 3 maanden maar eens m'n pijp op non- actief moest zetten. Ik hield me eraan en zette het ding buiten boord. Dat hielp en ik heb nooit weer van m'n hoofd een schoor steen gemaakt. Trouwens, de eerste druppel drank moet ook hog over m'n lippen komen. Ik ben een doorgefourneerd geheelonthouder. Het resultaat ziet U voor je: ik draag m'n 73 jaren met eere, ben zoo gezond als een visch, mankeer nooit iets en voel me of ik nog een heel leven voor me heb. De schaduwz\jde. Wat was de voornaamste schaduwzijde van die oude marine, Oome Piet? Het antwoord wordt even snel als gedeci deerd gegeven: „de tractementen en de pen sioenen." Iedere marine-vrouw moest heele dagen uit wasschen en werken gaan om er twee of drie kwartjes bij te verdienen. Dat moest, want van het inkomen van haar man kon ze er niet komen. Vooral als er grut kwam, liep de zaak scheef. Man, man, wat moest je je in kronkels kronkelen om niet failliet verklaard te worden. Ja, ja, menig maal stond het water aan de lippen en... En die pensioenen... die zijn nóg slecht. Al 18 jaar zijn we bezig daar eenige verbetering in te brengen, maar die ministers lijken wel met den dag doover te worden. Er wordt ze ker gedacht: laat dat ouwe zoodje, dat nog in leven is, maar in d'rlui vet gaarsmoren. Het is het eenige punt waarmede Oome Piet het in zijn leven niet eens is. Moeder Sinjewel hoort en ziet het hoofdschuddend aan, en denkt er het hare van. Het spannendste moment. VYat het spannendste oogenblik van m'n leven is geweest......? Nou, dat was in het Bokkegat bij Hellevoet. We hielden schijn- oefeningen. Ik zat op de ouwe Etna en we werden aangevallen door de Nobo (als wij zeggen, dat we de Nobo niet gekend hebben, merkt Oome Piet sarcastisch op: „dat we toen nog aan de boom hingenOm 10 uur in den morgen was dat. Ik stond achter het roer en zag het gebeuren. Ik zei tegen m'n commandant: „commandant we gaan er aan, daar helpt geen lieve moederen aan, en nóg had ik deze wijze woorden niet gespro ken, of het was al gebeurd ook. Met 16-mijls- vaart ramde de Nobo de Etna en toen het weer 7 minuten later was, lag onze goeie, ouwe Etna op den bodem van het Bokkegat in 16 meter diep water. Dirkszwager van Maassluis heeft 'm gelicht en verdiende er 7000 pop aan. Voor mij was er nog een beroerde geschie denis aan verbonden. Ik was alles kwijt. Niets hadden we kunnen redden. Toen ik echter reclameerde werd dat zoo kwalijk genomen, dat ik gedeporteerd werd naar Hellevoetsluis. Dat gold in die dagen als het Nederlandsche duivelseiland. En... ik ging er heen. Vier jaar dwangarbeid bij de Hellepoters. Maar als ik U nu vertel, dat het 4 schitterende jaren zijn geweest. Fijn gediend en beste menschen ont moet. M'n kinderen kregen prima onderwijs bij meester Moerman aan de Vlotbrug, en daar ben ik Job nog altijd dankbaar voor. Jaren vliegen voorbjjwe hooren, dat Oome Piet in zijn geheele marine-carrière nog nooit of te nimmer één man op parade gebracht heeft. Hij achtte dit in strijd met de rechten van den mensch en zijn overtuiging. Zijn principe was altijd: men moet de men schen verbeteren door je zelf, door je optre den en persoonlijkheid. Maar niet met uit veteren, straffen en in de boeien klinken. Maaraldus Oome Piet, denk nou maar heusch niet, dat ze de kachel met me konden aanmaken, wis en waarachtig niet, kijk maar naar m'n hoofd. Vier en een halve maand hebben ze hem nog provoost gemaakt en daarna wilden ze hem niet meer laten gaan. Zelf had Oome Piet echter dik z'n bekomst van het leven op het tusschendek en was weer blij, dat hij zich weer aan z'n geliefde torpedo-werkzaam heden kon geven. Over de marine anno '40. Wat denkt U van de moderne marine, Oome Piet? Groote rimpels golven op het voorhoofd, als evenzoovele bewogen baren van de zee, heen en weer. De ouwe geest is weg, zegt Sinjewel dan. En die komt nooit terug. Die is gelijk weg gegaan met de ouwe zeilers. Toen de boel ge mechaniseerd werd, was het pleit beslecht. Geen een van de oude garde zou het er meer op kunnen wennen. Alles veel te model. Sa- lueeren, salueeren en nog eens salueeren. Nee, dat was bij ons anders. Als U me niet gelooft, vraagt het dan maar na aan Stuart en ouwe Piet Esser, je weet wel, die twee pikbroeken, die samen 140 jaar zijn en die de adelborsten het knoopen leeren. Nou zie je er iedere week 10 voor den Krijgsraad, en dat was vroeger ook anders. Ze deden het wel harder, en menig superieuren-hand zat nogal eens aan den lossen kant. Maar ze maakten er toch maar bruikbare kerels van. En die vrouwen van tegenwoordig, met d'r lui rooie lippies... da's heelemaal grijs! Daar moest je vroeger om komen!ze hadde ze zoo het bassin in gejaagd om d'r eigen af te spoelen. Oom Piet zit na te piekeren: is het kenne lijk niet eens met de veranderingen in de wereld. Totdat hg ons schuin aanziet en zegt: Maar stel het nou alsjeblieft in de krant niet voor of ik zoo'n halve bolsjewiek ben, een anarchist, want dan spreken we mekaar nader. Ik ben overtuigd vaderlander en mijn devies was altijd: Leve Oranje en Leve de Koningin. En dat meen ik! Maar met dat pensioen is het wat anders Nog plannen Oome Piet? Nee, iemand op mijn leeftijd maakt geen plannen meer. M'n moeder zei altijd: „in Nieuwediep ben ik geboren en op Huisduinen wil ik begraven worden-" Nu, ik houd het bij die woorden van m'n moeder, en als ik nu maar rustig hier in m'n huisje kan blijven wonen ben ik tevreden. Aldus Sinjewel»- Woensdag, 13 Maart is het zijn groote dag. Een gouden huwelijksfeest, 50 jaar geza menlijk door het leven gegaan, deze beide fiksche menschen, die men feitelijk niet goed „oude menschen" kan noemen, zoo gezond en flink zitten ze daar voor ons. Het kan niet anders, of dien 13den Maart zal er menig oud marine-hart aan Oome Piet en zijn betere helft denken, en zich in her innering roepen dien glorieuzen ouden tijd, toen de torpedodienst in opkomst was en Oome Piet tot zijn beste dienaren behoorde. 3e verantwoording van de afd. Den Helder van „Volkenbond en Vrede". Nagekomen giften voor de actie van de Finsch-Nederlandsche Vereeniging tot steun van het Finsche Roode Kruis: Jongelieden-Vereen. „Sursum Corda" 5. M. K. 0.50. Namens het Bestuur: H. A. Enklaar, voorz.-penningm. A. A. de Hoogh, secr. M. A. Kolster. Hoewel de technische plannen voor de slag kruisers, welke de Regeering voornemens is te bouwen, zoodra de Volksvertegenwoordi ging hiervoor toestemming geeft, nog niet vast staan, is er toch reeds een voorloopig ontwerp gemaakt. Naar wij vernemen zou de waterverplaatsing pl.m. 27.000 ton bedragen en de bewapening bestaan uit 9 kanons van 28 cm mitsgaders een groot aantal kanons van kleiner kaliber. Teneinde een snelheid van pl.m. 33 zeemijl per uur te kunnen halen moet de lengte van deze slagkruisers zeer aanzienlijk zijn, n.1. pl.m. 240 m, zoodat zij dus 15 m langer worden dan de Duitsche slagkruisers „Gneisenau' 'en „Scharnhorst", welke 26.000 ton groot zijn en een bewape ning hebben van 9 kanons van 28 cm. Ter vergelijking met enkele buitenlandsche slag kruisers en slagschepen en Nederlandsche kruisers geven wij de grootte van het Brit- sche slagschip „Nelson" (34.000 ton, 9 kanons van 40.6 cm, vaart'23.'5, lengte 216 m), den Franschen slagkruiser „Dunkerque" (26.500 ton, 8 kanons van 33 cm, lengte 214), den in aanbouw zijnden Nederlandschen kruiser van 8350 ton (10 kanons van 15 cm, lengte 186 m) en H. Ms. „Java" (6700 ton, 10 kanons van 15 cm, lengte 155 m). van 5 Maart 1940. BEVALLEN. G. Vossenberg-Bandt, d.; M. IzakssonKuut, d. Voorjaarswind, die zonder schromen alle nevels openscheurt, Zoodat weer het licht van boven onze lage landen kleurt, Waai de wijde waters over, blaas de wereld vol gerucht... Niemand is er in ons Holland voor zoo'n lente-lied beducht. Voorjaarswind, die speelsch en driftig in de naakte takken grijpt, Waar het zomerblad. gevouwen, nog in schut van knoppen rijpt, Waai de bronzen bosschen over, blaas de boomen vol gerucht... Niemand is er in ons Holland voor zoo'n lente-lied beducht. Voorjaarswind, die langs de wegen 't jonge gras te beven zet. En 't fluweel der wilgenkatjes aan de hoogste twijgen plet, Waai de wond're wereld open, blaas de harten vol gerucht... Niemand is er in ons Holland voor zoo'n lente-lied beducht. Fr. M.—K. Lezing over „Oude en Nieuwe Economie" voor de Nederl. Maat schappij voor Njjverh. en Handel. Naar wjj vernemen zal voor het depar tement Den Helder en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel op Donderdag, 14 Maart a.s., des middags, in het Badpaviljoen van Zeebad Huisduinen een causerie wor den gehouden door dei) burgemeester van Rotterdam en oud-minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, over het onderwerp „Oude en Nieuwe Economie". Deze causerie wordt gehouden na een koffiemaaltijd, welke te 12.15 uur in ge noemd Paviljoen plaatsvindt. Er zal ge legenheid bestaan tot gedachten wisseling. Het is wel niet anders mogelijk of voor deze bespreking van een zoo bij uitstek deskundige op economisch terrein als Mr. oud is, zal groote belangstelling bestaan. Bij de familie Hollenberg. Gisterenavond wandelde er een muziek corps door de stad. Dat was om 8 uur en menigeen dacht, dat er taptoe gehouden werd door de Stafmuziek. Niets was echter minder waar. Het was het Helders Fanfarekorps, dat een serenade ging brengen aan een gouden bruidspaar en wel aan de familie Hollenberg in de Kuiper straat. Deze serenade trok veel belangstelling. van 27 Februari tot 5 Maart 1940. Bestuurswijzigingen: Texel: N.V. Texels Eigen Stoomboot On derneming, Schildereinde 40. Andere wijzigingen: Den Helder: H. de Haan, Alkmaar, St. Annastraat 9, grossierderij in galanteriën: fil. gevestigd te Den Helder, Californie- straat 3. De bewoners van het huis hadden gisteren een gezelligen avond. Hun werden eenige too- neelstukjes aangeboden door de meisjes van de Speeltuin-Ver. „Centrum", onder leiding van den heer Steeman. De stukjes „Prins Mario" en de „Kostschool" van mej. Prik kelroos vielen zeer in den smaak der bewo ners. Eenige leden van het bestuur Maatsch. Hulpbet. waren aanwezig. SCHOORSTEENBRANDJES. Gisterenmorgen werd telefonisch kennis gegeven aan de politie, dat er een schoor steenbrandje was ontstaan in een perceel aan de Hoogendorpstraat. Het bleek, dat er zich een dikke koek in die schoorsteen bevond. Door de brandweer werd deze verwijderd. Nog was men met dat brandje niet geheel klaar of er kwam alarm uit de v. d. Duyn van Maasdamstraat. Voor het zelfde euvel moest men daar aan het werk, Deze uitlating van een Duitschen duikboot commandant, toen hij eenige weken geleden een Nederlandsch schip met graan, op weg naar ons land. torpedeerde, schijnt opgeld te doen. De duikbootcommandant ontzag zich niet, hoewel de papieren het duidelijk bewijs leverden, dat het schip van een neutrale ha ven op weg was naar een neutrale haven, een vernietigende torpedo in het schip te jagen, dat daarna met zijn kostbare lading naar den bodem van de zee verdween. Krieg ist Krieg. Dat gebruikt men als een verontschuldiging voor de meest zinlooze daden, die men ten opzichte van de neutrale mogendheden bedrjjft. Van het begin van den oorlog af zijn de neu tralen in de verdrukking geweest, ten minste i de kleine neutralen, want van de grooten houdt men zijn handen terug en dat teekent tevens de menta liteit van deze onrecht-bedrijvers. Oorlog is ongerechtigheid en daarom af schuwelijk. De daden, die Duitschland nu op nieuw tegen de neutralen bedrijft, zijn even onbegrijpelijk als onredelijk. Neutrale sche pen, die uit de lucht gebombardeerd worden, wier bemanning met mitrailleurs beschoten wordt. Wat denkt Duitschland daarmee te bereiken? Toch zeker niet een spoedige on derwerping van zijn vijand en het kan toch ook niet de bedoeling van de Duitsche regee ring zijn, om een neutraal land uit te honge ren door vernietiging van zijn aanvoer. Als deze onredelijke aanvallen door blijven gaan, zal er straks geen zeeman meer gevonden worden, die den tocht door de oorlogszöne nog durft te wagen. En dat zou onbereken bare gevolgen hebben voor ons land, dat ten slotte van den aanvoer moet leven. Het is wel niet zoo, dat ons volk aan den hongerdood zal worden overgeleverd, maar een sterk ver minderden invoer moet de prijzen doen stij gen en ten slotte gebrek aan bepaalde arti kelen brengen, die we van buiten moeten hebben. 't Is een krankzinnige beweging in de wereld. De oorlogvoerende mogendheden ontzien elkaar in zeker opzicht, maar de neutralen worden het kind van de reke ning. Welk verschil bljjft er tenslotte in de maatregelen, die Duitschland tegen zjjn vijand en tegen de neutralen neemt? Engelsche schepen worden getorpedeerd, maar neutrale schepen ondergaan het zelfde lot. 't Wordt moeilijker voor de neutralen, vooral nu het voorjaar zijn intrede heeft gedaan en de acties in de lucht grooter zullen worden. Wat kunnen de neutralen tegen deze on rechtmatige daden doen? Niets dan protes teeren. Een andere wijze van optreden zou niet baten, doch den toestand slechts vererge ren. Wij willen niet anders dan neutraal blij ven en ons slechts in dit opzicht aan de oor logvoerenden onderwerpen, dat we ons zullen onthouden van het vervoeren van contraban de. Maar dan moet men onze houding eerbie digen en onze schepen ontzien! Engeland begaat de onrechtmatige hande ling van het aanhouden van al onze sche pen in de Duins, Duitschland maakt het nog erger en heeft verschillende van onze koop vaarders vernietigd, zich vaak niet bekomme rend om de opvarenden. En dit alles moeten we ons maar laten wel gevallen. Het is wel erg moeilijk, en wij ho pen, dat men bij beide partijen meer waar deering voor onze houding en meer inzicht in onze positie zal krijgen. Aquarium Zoöl Station. Vopr het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Es war einde rauschende Ballnacht". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Cassidy's meesterwerk" en „De passagier die verdwen". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Masker van „De Spin"." Heden Casino 8 uur: Jubileumavond Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Barometerstand Den Helder 764.1 Maximum temp. lucht 1,8 Laagste temperatuur 1,1 Wind richting: N.N.W.; kracht: 4 Licht op 6.18 DRIE MAAL ARBEIDSWET. Nog steeds blijft men overhoop liggen met de Arbeidswet. Ten bewijze daarvan gelde, dat niet minder dan 3 personen daarvoor gisteren een proces-verbaal opliepen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5