Oorlogsmoeder Onderzeeboot in de haven gezonken Duitsche deserteur aangehouden 2)anuneri ïlieJL'JuM uil lOitc Nederlandsche visschers beheerschen thans de Noordzee Leeuwenkamp blijft onbewogen Gunstige positie voor de Hollandsche visschersvloot üt Visseherij Voor een veilige neutrale scheepvaart Afweermiddel tegen magnetische mijnen? De Amerikaansche export naar Duitschland U hebt géén voorrang Slechte tjjd voor de Heldersehe visschers. De jongste gebeurtenissen op de Noordzee, die de Deensche en Belgische visschers zijn overkomen, n.L het beschieten... door Duit- sche vliegtuigen en het opbrengen door En gelsche oorlogsschepen, heeft zulk een beroe ring onder deze neutrale visschers gebracht, dat een zeer belangrijk deel van de Deensche en Belgische vischvloot niet meer ter vis seherij is uitgevaren. De vischvoorziennmg in de West-Europee- sche landen laat dan ook veel te wenschen over Wij Hollanders verkeeren momenteel nog in 'n gunstige positie, zoo verneemt de Msb van een visscherman. De Duitschers durven zich met hun visschersschepen niet meer op zee te wagen en visschen nu voor een be langrijk deel op de Oostzee, maar die vis seherij is niet veel waard. De Fransche treilers blijven alle binnen De Engelsche regeering heeft een zeer groot aantal treilers opgevorderd en als oorlogs- hulpbooten ingericht. De rest van de Engel- sche visschersschepen zit nu voornamelijk aan de Westkust van Engeland. Na de gebeurtenissen der laatste dagen hebben vele Deensche en Belgische visschers de zee voorloopig voor goed verlaten. In enkele dagen tijds werden verschillende kotters beschoten, één werd gebombardeerd, één wordt vermist en één kotter werd naar Cuxhaven opgebracht. Een Belgische trailer is op een mijn ge- loopen, één treiler te Harwich opgebracht, doch kort daarna weer vrij gelaten, terwijl twee visschersvaartuigen uit Zeebrugge even eens naar Engeland zijn opgebracht, omdat deze vaartuigen hun vischvangst in België aan wal brachten. Daar' de Duitschers in Ostende belangrijke partijen visch uit de markt nemen, is het begrijpelijk, dat dit bij de Engelschen kwaad bloed zetten en wel licht tot dezen maatregel geleid heeft. En gaan deze neutrale visschers naar En geland, dan loopen ze kans door Duitsche vliegers beschoten te worden. De Nederlandsche visschers nemen nu wel een bijzondere plaats in, maar hoe deze toe stand zich verder zal' ontwikkelen, is niet be kend. Onze visschersvloot is wekenlang bin nen gebleven; dat is begrijpelijk wanneer men weet, dat in den vorigen oorlog onge veer duizend Nederlandsche visschers zijn omgekomen. Van lieverlede zijn steeds meer treilers gaan varen toen men zag dat de schepen be houden binnenkwamen. Aanvankelijk meld den zich heel weinig ervaren visschers aan en bestond de bemanning voor een deel uit menschen, die nog nooit zee gezien hadden, laat staan het werk konden doen. Een schip per moest na enkele trekken huiswaarts keeren, omdat het meerendeel van hen of zeeziek bleven of het werk niet konden. Maar de treilers kwamen alle behouden bin nen en dat heeft nu den doorslag gegeven, dat steeds meer gegadigden kwamen opda gen, gezjen ook de veel hoogere verdiensten. Hoewel velen met bezorgdheid de toe komst tegemoet zien, verkeert onze Holland sche visschersvloot momenteel niet in een ongunstige positie. Het aantal treilers, dat sinds 14 dagen ge leden reeds tot 30 gestegen was, een getal, ddt sinds het uitbreken van den oorlog nog niet was bereikt, is inmiddels weer uitge breid en zal binnenkort tot 36 stijgen. Ook het aantal loggers zal binnenkort tot niet minder dan 40 zijn gestegen. Dank zij de vrij gunstige prijzen blijven de meeste besommingen loonend. De zeer ge ringe aanvoer in begin Februari was oorzaak, dat de vischprijzen enorm gestegen waren, doch een week later werden de aanvoeren ruimer en zakten de prijzen aanmerkelijk. Weliswaar bleef het gemiddelde peil der vischprijzen boven die van voorgaande jaren, doch duizenden vischliefhebbers kunnen nu weer tegen vrij normale prijzen een smake lijke vischsoort uitkiezen. De snoekbaars, is tot vreugde der vis schers, thans nog niet die concurrent zooals in den herst van het vorig jaar. In enkele maanden tijds veroverde deze visch zich een zeer belangrijke plaats op de binnenlandsche markt. Niet minder dan 5.000.000 pond snoek baars verhuisde van onze binnenlandsche wateren in de magen van de vischliefhebbers. De export van visch heeft in de afgeloo- pen jaren een zeer gevoeligen klap gehad. Ook in het afgeloopen jaar daalde de omzet aanzienlijk. In 1930 bedroeg de vischexport ruim 60.000.000 pond ter waarde van ruim 6.500.000. In 1939 was deze uitvoer geslon ken tot 7.500.000 pond visch, ter waarde van 1.500.000. Naar het bruto-vischgewicht een vermindering van bijna 90 pet. Tot aan de mobilisatie werd visch ge ëxporteerd en in hoeveelheid achtereenvol gens naar Duitschland, Frankrijk, België en Luxemburg, Engeland, Zwitserland, Italië, Vereenigde Staten en Nederlandsch-Indië. Het behoeft wel geen betoog, dat met het Intreden van den oorlogstoestand, de export cijfers met sprongen omlaag zijn gegaan, daar export op diverse landen onmogelijk ge worden is. Tal van visch-exporteurs hebben in maanden pracjisch niets meer kunnen ver zenden. Van de visch, die thans door onze Holland sche visschers wordt gevangen, is dan ook voor verreweg het grootste percentage be stemd voor onze binnenlandsche markt. Wat de vischvoorziening betreft, bevindt ons land zich in een gunstiger positie dan welk land in West-Europa ook. Het is te hopen, dat onze visschers vrij hun bedrijf kunnen blijven uitoefenen en dat zij van de gebeurtenissen, zooals thans den Deenschen en Belgischen visschers zijn over komen, bespaard zullen blijven. De Heldersehe visseherij bedroevend. Het is weinig opwekkend, dat we ten opzichte van de resultaten van de Hel dersehe visseherij pessimistisch moeten zgn. De felle en langdurige vorst heeft niet alleen het uitzetten van kommen en kamers vertraagd, maar de maatregelen voor onze defensie zijn oorzaak, dat de visschers via het Schnlpengat naar bui ten moeten en dat weerhoudt de meeeten, omdat, wanneer het slechte weer hen overvalt, zij niet spoedig genoeg de thuis haven kunnen bereiken. De resultaten van onze Heldersehe vis- seherij zijn dan ook bedroevend. Haring, die anders al eenige weken trekt, ls zoo goed als niet aangevoerd en met de an dere visch is het al niet beter. Garnalen zijn er in het geheel niet. Het ziet er alles even troosteloos uit. Het is een zware tjjd voor onze vis schers en voor den vi se hafslag. De Hel dersehe kotters, die verder van honk kunnen, boeken geen onbevredigende re sultaten, doch zjj brengen hun visch aan de IJmuider markt. Wedstrijdprobleem no. 2. mé m m De cijferstand is: Zwart, schijven op 1, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 19, 22 en 40. Wit schijven op 15, 21, 25, 26, 31, 35, 38, 41, 42 en 44. Wit speelt en wint! De auteur van dit probleem is H. v. Zuile- kom, die de oplossers met dit probleem reeds voor een lastige opgaaf stelt. Voor hen, die nog aan deze probleem oplos serswedstrijd wenschen deel te nemen, be staat thans voor het laatst gelegenheid hier toe, zij kunnen de oplossingen van wedstrijd- probleem no. 1 en 2 gelijktijdig nog inzenden. De oplossingen van deze problemen moeten dan uiterlijk Zaterdag 16 Maart in ons bezit zijn, en kunnen uitsluitend gezonden worden aan het Bureau van de Heldersehe Courant. Van nu af aan kunnen wij geen oplossingen meer accepteeren, die ons persoonlijk worden ter hand gesteld. Volledigheidshalve volgt hier dan nog de cjjferstand van wedstrijdprobleem no. 1. Zwart 8 schijven op 7, 8, 13, 21, 27, 29, 31 en 36. Wit 8 schijven op 23, 28, 32, 34, 38, 43, 44 en 47. De opgaaf luidt: Wit speelt en wint! In de volgende rubriek zullen wij dan de namen van de goede oplossers mededeelen. Hieronder volgen een tweetal standen, die zijn voorgekomen in partijen, gespeeld tijdens de simutaan-seance, gegeven voor de militai ren in fort Dirks Admiraal. No. 1. De stand was: Zwart 10 schijven op 3, 5, 7, 8, 10. 13, 17, 18, 22, 23 en dam op 47. Wit 12 schijven op 26, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 46, 48, 49 en 50. De simultaanspeler (J. Stoll) met zwart spelende, wilde door 4720 gevolgd door 209 zijn dam veilig steUen. Tot zijn geluk overzag wit het volgende. Wit 1. Zwart 47—20! 23X41 37X48 2. 4. 6. Wit 26—21! 36X47! 30—25 Zwart 17X26 26X37 48X30 32—28 48—42 7. 35X4! No. 2. Hier was de stand als volgt: Zwart 14 schijven op 3, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22 en 27. Wit 14 schijven op 25, 26, 29, 31, 33, 35, 36, 38, 39, 42, 43, 45, 46 en 48. Hier kon het volgende gebeuren: 1. 19—23 2. 39—34 23-28 4339 2832? Oogenschijnlijk kan zwart thans schijfwinst maken, daar op wit 4843 zwart zou vervolgen met 32- 31 ei z. Wit heeft echter de volgende verrassing: 26—21 17X37 5. 42X31 32X43 6. 34—30 43X23 7. 25—20 15X24 8. 30X8 3X12 9. 31X13 enz. met overwegende stelling. Tot slot een stand, samengesteld naar aar leiding van een partij. De cijferstand was: Zwart 6 schijven op 2, 8, 9, 13, 24 en 25. Wit 7 schijven op 19, 22, 26, 27, 32, 34 en 38. Wit's laatste zet was hier 2319, waarop zwart dacht door 2430 enz. zijn schijf terug te winnen. Er volgde echter: 23—19 24—30? 2. 22—18! 13X31 26X37 30X39 4. 1913 8X19 het slaan met 9X18 geeft hetzelfde resultaat. 5. 38—33 39X28 6. 32X3 Wit's 2e zet 2218 is hier wel de grootste verrassing. Urk, 4 Maart. Door 4 vaartuigen werd he den aan den Gem. Vischafslag alhier aan gevoerd: 78 pond snoekbaars, van 1532 pond per vaartuig, prijs 18—20 ct. en 90 pd. schar, 1315 ct. alles per pond. Door 12 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 489 pond snoekbaars, van 16 tot 100 pond per vaartuig, prijs 18%19 ct; 12 pond schar 1415 ct.; 100 pond poonen 1215 ct. en 90 pond schelvisch 1116 ct., alles p. pond. Vorige week bleven de prijzen van de snoekbaars nog zeer hoog. De gemiddelde prijs was 1819 ct. per pond. De gemiddelde vang sten varieerden van 1580 pond per vaartuig. De weekbesommingen van de snoekbaarsvis- schers waren 4075 gulden. De aanvoer van gestuurde visch bestond uit: rog, schar, poo nen en schelvisch. Daar er nog geen aanvoer van versche visch was, bleven de prijzen nog zeer hoog. De kustvaartuigen, welke vischten op plat- vipch be somden 100130 gulden: de nest vis schers 5090 gulden De garnalenvisschers tot 110.—. De vorige week (26 Februari tot en met 12 Maart) werd door 812 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 1436 pond snoekbaars, prijs 18—20 ct; 200 pond rog, 11—14 ct; 285 pond schar. 1315 ct.; 240 pond Poon. 12—16 ct I en 100 pond Schelvisch, 1116 ct., alles per pond. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk 4 Maart te N. York. Maasdam 4 Maart te Havana. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Baroe 3 Maart te Boston. POTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, u., 3 Maart te Sabang. Marken 5 Maart van Batavia. Strenge verhooren en confronta tie brengen den aanrander van de vliegersvrouw niet uit zijn evenwicht. Alvorens Joannes Leeuwenkamp, de da der van den aanslag op mevrouw Van der Griendt, naar Utrecht werd overgebracht, heeft men den man nog aan een streng ver hoor onderworpen. Inspecteur A. F. Schreu- der heeft Leeuwenkamp ruim twee uur on dervraagd; de man bleef nog steeds een on verschillige houding aannemen. Ten slotte gaf hij toe, het tuinhuisje van de familie Van der Griendt te Soesterberg te hebben gehuurd, hetgeen hij bij vorige verhooren ontkende. In het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort is Leeuwenkamp gisteren met mevrouw Van der Griendt. die aldaar nog steeds wordt verpleegd, geconfronteerd. Mevrouw van der Griendt herkende Leeu wenkamp onmiddellijk als den dader van den aanslag. Bij deze confrontatie bleef de man volkomen onbewogen. In den loop van den middag zijn getuigen te Amersfoort ver hoord. Bovendien is een vriendin van mevr. van der Griendt uit Soesterberg naar Soest gekomen, met wie Leeuwenkamp eveneens geconfronteerd is. Zij had Leeuwenkamp eenige malen in den tuin van de familie Van der Griendt gezien. Ook zij herkende den man onmiddellijk. van neutrale schepen door duikbooten te staken. Voorts zou, volgens U. P. aan het Hsb., aan beide belligerenten worden ver zocht, het mijnenleggen te staken of er zorg voor te dragen dat alle mijnenvelden dui delijk zijn aangeduid. Verzoek van de Scandinavische landen aan beide partijen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Deensche regeering binnenkort onderhandelingen zal openen met Groot Brittannië en Duitschland, teneinde te trachten tot een over eenkomst te komen waarbij de neutrale scheepvaart zal worden beveiligd. Naar wordt medegedeeld zullen Noorwe gen en Zweden tegelijkertijd eveneens on derhandelingen openen. Naar men meent zullen de onderhandelingen door de drie Scandinavische landen afzonderlijk worden gevoerd. Als vornaamste punt van de on derhandelingen zal, naar verluidt, aan En geland verzocht worden de contrabandecon- tröle op te heffen of te wijzigen, terwijl het voornaamste verzoek aan Duitschland zou zijn, het zonder waarschuwing torpedeeren Een werkwaardig Brltsch schip t« IJmuiden binnengeloopen. Gisteren arriveerde in de Rotter- damsche haven T Engelsche stoom schip „Lindisfarne", een van de eerste schepen, die uitgerust zijn met het nieuwe afweermiddel tegen magnetische mijnen, welke door Duitsche vliegtuigen voor de En gelsche kust en in het bijzonder voor de mond van de Theems zou den zijn neergelegd. Eenige weken geleden spoelde een derge lijke mijn aan de Engelsche kust aan. On middellijk heeft men het projectiel door deskundigen laten demonteeren em onder zoeken. met het gevolg, dat binnen korten tijd de Engelsche technici een afweermid del construeerden, dat het gevaar van mag netische mijnen tot een minimum zou kun nen beperken. Het doel is de gevaarlijke projectielen automatisch tot ontploffing te brengen, voordat hun uitwerking funest zou kunnen zijn. Men denkt dit te bereiken door een sterk magnetisch veld rondom het schip te ont wikkelen door middel van electrische stroom. De „Lindesfarne" is thans uitgerust met een bundel electrische leidingsdraden, wel ke ongeveer een meter onder het dek rond om de huid van het schip gespannen is. Deze draden staan in verbinding met een in het schip geplaatste motor met dynamo. Wanneer de door deze motor opgewekte electrische stroom de draden doorloopt ont staat een sterk magnetisch veld, aan de rand waarvan de magnetische mijnen tot ontploffing komen. Volgens de berekeningen moet die rand ongeveer 200 yards (100 yard is 91.44 meter) buiten het schip liggen. Wan neer mijnen op deze afstand tot ontploffing komen kunnen zij slechts weinig schade aanrichten. Volgens het Vk. is uiterlijk zeer weinig aan het schip te zien en wordt de grootste geheimzinnigheid betracht. ZAL ENGELAND ZE AFSNIJDEN? Verdacht lek in Siberië. De aankomst te Washington van Ashton Gwatkin, Charl. Ri\t en Henry Self, den Engelschen ondersecretaris voor de luchtvaart, wordt in sommi ge Amerikaansche kringen in ver band gebracht met recente berichten, volgens welke waarschijnlijk een krachtige Britsche actie zal komen om de openingen te dichten, waar doorheen Amerikaansche exporten nog naar Duitschland komen al dus de correspondent van Reuter. Terwijl officieele inlichtingen ontbreken, wijzen Amerikaansche diplomatieke kringen er op, dat alle Amerikaansche exporten naar de Europeesche neutralen toegenomen zijn en dat, al is het natuurlijk, dat de meeste Osii. koAi v-eAAcval: Door H. A. TH. LESTURGEON. Vanochtend heb ik een brief gekregen van een ouden vriend, die „ergens aan het front" zit. Ik zeg vriend, want we komen uit de zelfde streek, aan de oevers van de Loire. Heel, heel erg ontwikkeld is hij niet, maar ik wensch ieder zulk een vriend toe, want dat beetje gebrek aan kennis, wordt ruim schoots vergoed door z'n goede, trouwe hart. Jean Pierre schreef me: Mijn waarde, Ik ben een paar dagen met verlof geweest naar Parijs en daar is me een gek avontuur overkomen. Misschien maak jij er nog wel een gek verhaal van want ik beloof je, dal ik in een vreemde positie verkeerde. Wat zijn de vrouwen toch rare wezens! Zooals ik je in mijn' laatste brief schreef, heb ik sedert een paar v eken een Marraine (oorlogsmoeder). Ze schreef me altijd aar dige, vriendelijke brieven, stuurde me pakjes met cigaretten en chocolade en ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het echt had ge troffen, zoo'n goede marraine te hebben ge vonden. Je weet, wat dat voor ons wil zeg gen, vooral wanneer je altijd slecht bij kas bent. Mijn marraine teekende haar brieven altijd mevrouw Bonnesot. Het is wel niet een erg mooie naam, maar, zoo dacht ik, ze zal toch misschien een aardig voornaampje heb ben, zoo'n naampje, dat je zoo stilletjes voor jezelf kunt fluisteren. Ja, m'n beste, je hebt het al begrepen; ik was smoor verliefd ge worden op mijn madame Bonnesot Op een goeden dag werd het mij een beetje te sterk en ik schreef aan mijn marraine, om haar te vragen me een portret van haar te zenden en me ook haar voornaam te noemen. Er gingen een paar dagen overheen, en toen kreeg ik een briefkaart, waarop haar por tret en haar voornaam stonden..» Ik was in de wolken. Onder haar portret stond haar naam: Monna Lisa „La Joconde" door (via) Léonard de Vinei. Je ziet hoe ik het had getroffen: Monna is een verrukkelijk voor naampje, zooals je ziet, bezit ze ook een villa. Villa „La Joconde" en waar Léonard de Vinei ligt weet ik niet precies, maar dat vindt de post wel uit. Een mensch kan nu eenmaal niet alle departementen kennen. Bof ik even, met zoo'n marraine! Maar het mooiste komt nog. Mijn Monna is een ware schoonheid. Een mooie, rechte neus, eén paar glundere donkere oogjes en daarbij een glim lach, kerel, zooals je nog nooit in je leven hebt gezien. Toen kwam mijn verlof en ik hoef je wel niet te zeggen, dat ik het eerst van alles naar de rue Demours ging. waar mijn Monna woont. Gelukkig was ze niet in Léonard de Vinei. Een dienstmeisje deed mij open en toen ik zei wie ik was. vroeg ze me om even tfe wachten, want ze zou mevrouw waar schuwen. Na een oogenblikje kwam er een oud dametje met witte haren. Zoo dat doet me pleizier, zei ze, ik ben Uw marraine. Man. ik dacht dat ik door den grond zonk O. ze was heel vriendelijk hoor. en ze heeft me cigaretten en koekjes en thee en op de koop toe nog 200 franc gegeven. Maar in mijn hart was ik toch een beetje boos. Het was ook zoo'n teleurstelling. Het is toch wel erg gek. weer zoo'n ech te. vrouwelijke coquetterie, om iemand een jeugdportret te sturen, wanneer je al dik over de zeventig bent. En om je dan nog Monna te laten noemen, zoo'n echt naampje voor een leuk jong ding! Ik ben dan ook maar niet te lang gebleven. En waar ik toch. 200 franc in mijn zak had. ben ik maar gauw weg gegaan, om er eens lekker een Pernod van te nemen. Het kittige dienst meisje heeft me uitgeleide gedaan, kerel net als of ik een prins was. Dag. beste kerel, schrijf me eens gauw. Stevige poot, Jean Pierre. P.S. Daar je meer dan één Marraine mag hebben, heb ik aan het dienstmeisje ge schreven. Met spanning wacht ik op haar antwoord. DES HELDER Hedenmorgen om even over tienen is een onderzeeboot, type O 10 of O 11, terwijl het schip naar buiten zou varen vlak voor de havenuitgang door de marinesleepboot „Amsterdam aangevaren en binnen 2 mi nuten gezonken. Een 14 a 15 opvarenden die aan dek ston den, sprongen gekleed te water en werden door ijlings toegesnelde vletten opgenomen. Nog 2 opvarenden zagen kans uit den commandotoren te komen, terwijl nog een opvarende, terwijl het schip reeds gezonken was, kans zag zich nog te redden. Aan de haven staan honderden menschen bij de plaats des onheils. Op 50 meter uit den wal ziet men het op borrelen van de ontsnappende lucht. Bij het ter perse gaan van dit nummer komt de commandotoren juist weer boven water uit. Blijkbaar is de bemanning er in geslaagd de tanks leeg te blazen en is het schip dus blijkbaar nigt zoo zwaar bescha digd, dat het niet zou kunnen blijven drij ven. Wij zien juist de overblijvende beman ning uit het schip klimmen en waarschijn lijk heeft dit ongeluk dus geen slachtoffers veroorzaakt. Nader vernemen wij dat toch nog 2 op varenden, die zich in de boegbuiskamer be vonden, zijn verdronken. neutralen er naar streven reserves op te bouwen voor eventueele gebeurlijkheden, de Amerikaansche exporten een omvang berei ken, die gelijk staat aan de normale versche pingen aar de neutralen en Duitschland. Een ander verdacht lek wordt ge vormd door Siberië, vooral voor vlieg- tuigbenzine, waarvan de exporten naar Wladiwostok eenige maanden lang aanzienlijk zijn geweest. Welingelichte kringen voorspellen, dat de Geallieerden binnenkort stappen zullen doen in Washington met het doel een verminde ring te bewerkstelligen van de exporten uit Amerika, wanneer de oorlog niet onbepaal- den tijd wil voortduren, omdat wanneer de enorme handel met de neutralen voort blijft gaan, dit gedeeltelijk de Geallieerde voordee- len uit de Amerikaansche neutraliteitswet- geving te niet zal doen, vooral daar de voor waarden, waarop de Geallieerden oorlogs materiaal, met inbegrip van vliegtuigen, koo- pen, abnormaal zwaar zijn. Deze voorwaarden beteekenen practisch het leveren der middelen voor de uitbrei ding der fabrieken, welke noodig is voor een groote vliegtuigenproductie, terwijl de prijs der aldus vervaardigde vliegtuigen bui tensporig blijft.. Een avontuurlijke reis. Zondagavond heeft bij het ziekenhuis te Heerlen de recherche een Duitscher aange houden, die zich opvallend zenuwachtig ge droeg, zegt het Hsbl. De man stond bij een Nederlandsche auto. Toen men hem naar zijn papieren vroeg, bleken deze niet in orde. Hij werd meegenomen naar het politiebu reau en aan een verhoor onderworpen. Hier bleek, dat de man uit Duitschland was ge vlucht, omdat hij opgeroepen was voor den militairen dienst Hij behoorde tot ae lich ting 1904. Zijn vlucht was een zeer avon tuurlijke geworden. Bij Kerkrade was hij over de draadver sperring geklommen, waarbij hij»zijn han den had gewond en zijn broek h'ad ge scheurd. Toen hij eenmaal zijn vaderland achter den rug had, is hij in de richting Maastricht geloopen om van hieruit de Bel gische grens te kunnen passeeren. In de buurt van de Limburgsche hoofdstad ont dekte hij een onbeheerd staande auto, die hij annexeerde. Er was echter geen contact sleuteltje op, maar dit was voor den deser teur, die een handig automonteur is, geen bezwaar. Toen de auto eenmaal reed, heeft hij getracht de Belgische grens zoo spoedig mogelijk te bereiken. Maar den weg niet kennende, is hij ver dwaald en kwam zoodoende weer te Heer len, waar de recherche hem heeft aange houden, en waar hij de toedracht van de heele zaak onmiddellijk vertelde. De meeste moeilijkheid leverde nog het vinden van den eigenaar van de gestolen auto op. Bij de Maastrichtsche politie was nog geen aangifte gedaan en toen men den eigenaar, aan de hand van de papieren, had opgespoord, was deze erg verbaasd over het verdwijnen Van zijn wagen. Hij had hem nl nog niet gemist. De deserteur is. aldus het blad, naar Maas tricht overgebracht en ter beschikking ge- steld# van den commissaris van politie al daar. ols u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en t rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6