De Jaarbeurs DE SCHAT vuren van Tohr als Defensie-bolwerk De bombardeering van onze schepen Meineed om haar man te helpen Nieuwe studio voor de V*P*R*0* Zeemaoslot in oorlogstijd Radioprogramma in dt WMbtijn Kunsthandelaar vrijgesproken Vischkotter ontmoet drijvende mijn door Edgar Rice Burroughs IN DE ECONOMISCHE VERDEDI GINGSLINIE VAN ONS LAND. TWEE EN VEERTIGSTE BEURS GEOPEND. Een week vroeger dan andere ja ren is gistermorgen onder, de om standigheden in aanmerking nemen de. alleszins bevredigende belang- stelling de 42ste Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs geopend. De deelneming aan deze „jaarbeurs in oorlogstijd" stemt tot voldoening. De groote jaarbeursgebouwen zijn nagenoeg geheel bezet en ook het terrein Vredenburg is ge heel door exposities ingenomen. Ondanks de te verwachten moeilijkheden als gevolg van den oorlog in de bouwnijverheid is de groep bouwmaterialen en wegenbouw op deze jaarbeurs zeer uitgebreid. De groote Beatrix-hal wordt voor het grootste gedeelte bezet door de machine-in dustrie en door de metaalnijverheid. Alle afdeelingen, zooals wij deze van vo rige jaarbeurzen kennen, zijn ook thans aanwezig. Nieuw is de expositie van autobussen en een stand gewijd aan de luchtbescherming, "t Is verder een verheugden teeken dat on danks de oorlogsomstandigheden het bui tenland in grooten omvang aan deze „jaar beurs in oorlogstijd" deelneemt. Niettegen staande de ontwrichting van den interna tionalen handel blijft het internationale karakter der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs gehandhaafd. Dit blijkt wel uit het feit, dat er op deze jaarbeurs, behalve enkele individueele buitenlandsche deelne mers collectieve inzendingen zijn van Bel gië, Duitschland, Frankrijk, Luxemburg, Zuid-Afrika en Zwitserland. Het totaal-aantal deelnemers bedraagt 1994. waaronder 336 buitenlandsche (voor jaar 1939 waren deze cijfers resp. 2032 en 474). Oorlogseconomie. In een persconferentie gaf de Secretaris- Generaal, de heer W. Graadt van Roggen, een uiteenzetting over de totstandkoming en de beteekenis van deze jaarbeurs. De 42ste Nederlandsche Jaarbeurs is, aldus de heer Graadt van Roggen, opgebouwd als een defensie-werk in de verdedigingslinie der Nederland sche volkshuishouding. Deze voorjaarsbeurs toont, dat het Nederlandsche Jaarbeursinstituut, naast zijn oude taak van zaken-in stituut, een nieuwe roeping te ver vullen heeft gekregen: die van bol werk te zijn in het streven om de economische positie van ons land onder de tegenwoordige benarde omstandigheden met alle beschik bare levende en doode strijd middelen te versterken. Het nieuwe terrein, dat het Nederlandsche Jaarbeursinstituut met deze voorjaarsbeurs betreedt, draagt, aldus spr., den naam van „oorlogseconomie". Oorlogs-económie is de economie van het oogenblikkelijke en van het wisselvallige. Zij eischt van de zakenmenschen zwaren, ongewonen, vaak beklemmenden arbeid, waarbij niet veel wordt gesproken. Oorlogs-econoinie beteekent voor ons land dat wij veel onvermijdelijks zullen moeten dulden, strijd tot het uiterste, wat stalen geduld en sterke zenuwen vereischt. Wij zul len een tijd van ernstigen achteruitgang, een waarschijnlijk langdurige periode van FEUILLETON door MALCOLM HOWES De onverwachte ontmoeting deed Dick kleuren. Het was niet de verwarring van gis teren, maar de natuurlijke schuchterheid van een welopgevoeden jongeman, die verrukt is door de hernieuwde kennismaking met een buitengewoon aantrekkelijk meisje. Boven dien was hij niet bedekt met modder en was h\j niet zoo terneergedrukt als gisteren. Hij nam zijn hoed af. Ik ben blij te zien, dat u geen ernstige gevolgen van den schok hebt ondervonden, miss Fenshawe, zei hij. Absoluut niet. Het is wonderbaarlijk goed afgeloopen. Zelfs de Victoria verlaat Vanmiddag het hospitaal, heb ik gehoord. Mr. Fenshawe, wiens zilverwit haar en ge rimpelde huid een leeftijd verrieden, die zijn kaarsrechte gestalte niet zou hebben doen Vermoeden, klopte Royson op den schouder. U hebt u flink gedragen, mr. King, heel flink, ik ben u zeer verplicht. En het deed hie genoegen gisterenavond van Baron von Kerber te vernemen, dat u zich bij onze expeditie hebt aangesloten. Fenshawe's oogen waren schrander en scherp, met den naar binnen gerichten blik van een geleerde. Hij leek in het algemeen meer op een professor dan op een millionair. Ik geloof, dat het genoegen geheel aan mijn ka^it is, sir, zei Dick, die geen middel wist om van den naam, die von Kerber hem had opgegeven, af te komen. Neen, zoo zullen we het niet zeggen, antwoordde Mr. Fenshawe. Laten we zeggen, dat de belooning evenredig zal zijn aan de daad. Wij Fenshawes, vergeten niet, wel, Irene Goeden dag, mijnheer King. Ik hoop dader met u kennis te maken. We zullen stagnatie en inkrimping op economisch ge bied te aanvaarden hebben. De oologseconomie stelt aan de Neder landsche zakenwereld den eisch. alle krach ten te concentreeren op het meest essen- tieele doel: de verdediging en handhaving van Nederland's economische positie. Prac- tisch komt het voor de zakenwereld aan op aanpassing aan de zich wijzigende omstan digheden. In dit verband zette spr. de bijzondere taak van de jaarbeurs uiteen en deelde ten slotte mede, dat aan de bouwplannen voor een nieuw jaarbeursgebouw rustig wordt doorgewerkt, dat een uitbreiding van de afd. „Overzeesche Gewesten" op het programma staat en de voorbereidingen voor de vijfde Agrarische Jaarbeurs in het a.s. najaar in vollen gang zijn. Eindelijk vertelde de Secretaris-Generaal ons nog, dat Z.K.H. Prins Bernhard voornemens is de Jaarbeurs Vrijdag a.s. en Woensdag 13 Maart a.s. te bezoeken. REGEERING BESCHIKT NOG NIET OVER AUTHENTIEKE GEGEVENS. Naar aanleiding van de aanvallen van vreemde vliegtuigen op Ne derlandsche schepen in de Noord zee, hebben wij te bevoegder plaat se geïnformeerd naar hetgeen de Regeering zich voorstelt ter zake te verrichten. Naar wij vernamen, beschikt de regeering op dit oogen- blik nog niet over andere gege vens dan de mededeelingen, in de pers over het gebeurde verspreid. Zij zal echter niet nalaten, om, zoodra haar authentieke gegevens ten dienste staan, de stappen te ondernemen, welke ter bescherming van onze scheepvaart tegen der gelijke aanvallen, noodig kunnen blijkem Vrouw tot negen maanden ver oordeeld. Het Amsterdamsche hof veroordeelde een vrouw uit de Jordaan wegens meineed tot een gevangenisstraf van negen maanden anet aftrek van vijf maanden voorarrest. De vrouw had in een strafzaak tegen haar man opzettelijk een onware verkla ring afgelegd. De man had van een ouden logementhouder de zaak overgenomen. Voor f 800.werd men het eens, een deel van het geld werd 'contant betaald, de rest zou in termijnen worden voldaan. Toen er nog f 405.te betalen was, wist de kooper kwitanties voor het volle bedrag in handen te krijgen voor het luttel be drag van 40.—. De vrouw verklaarde on der eede voor het hof, dat het de bedoe ling was geweest van den ouden man om volledig genoegen te nemen met de be taalde f 40. De rechtbank had de vrouw tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hij bleei met de wapens zitten». Een Haagsche kunsthandelaar was door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest wegens oplichting van een Amsterdamschen juwelier. Het hof sprak den man in hooger beroep achter vrij. Verdachte had een collectie Indische wapens kunnen koopen, hij had echter geen contanten en hij wendde zich tot den juwelier, bij wien hij het bedrag leende, daarbij zeggende, dat hij de wapens direct aan een liefhebber kon doorverkoopen met een ruime winst. Deze verkoop ging echter niet door, zoodat de kunsthandelaar met de wapens bleef zitten en zijn schuld niet kon afdoen. Het werk van den Vrijz. Prot. Omroep neemt hooger vlucht. Door de ontwikkeling van zijn werk daar toe gedwongen heeft de V.P.R.O. het besluit genomen over te gaan tot het bouwen van een nieuwe studio. Door enkele vrienden daartoe in staat gesteld, kon de V.P.R.O. in Hilversum een terrein koopen. Aangezien de V^.R.O. zijn werk altijd heeft beschouwd in verband met het gehee- le vrijzinnig protestantisme, is ook nu het contact voortgezet met de vrijzinnig-protes- tantsche groepen in ons land teneinde te onderzoeken of en in hoeverre ook dit nieu we gebouw dienstbaar zal zijn te maken aan de belangen van het vrijzinnig protes tantisme in zijn geheel. Zondagavond om 6.30 uur zal de voorzit ster van den V.P.R.O., dr. Nicolette A. Brui ning, voor de microfoon van de V.P.R.O. de luisteraars nader inlichten over de bedoe ling van dit besluit en over de plannen, die het V.P.R.O.-bestuur daaromtrent koestert. Een der slachtoffers van „Den Haag"-ramp ter aarde besteld. Gisterochtend is op de R.K. begraafplaats te Rotterdam de teraardebestelling geschied van den heer J. H. Uilenbroek, die bij den ondergang van het ms. „Den Haag" om het leven is gekomen. Voor deze begrafenis bestond groote be langstelling en geruimen tijd van tevoren hadden zich op de begraafplaats vele fami lieleden, vrienden en kennissen va* den overledene verzameld. Daar waren ook aanwezig de heeren Ir. J. A. Beukers, F. J. C. Barten en S. S. Ul- rich namens de directie van de Standard Amerikaansche Petroleum Comp., de eige naresse van het ondergegane schip. Ook de kapitein van het schip, de heer C. Wijker, was met verschillende geredde leden van de bemanning aanwezig om den gevallen zeeman de laatste eer te bewijzen. Nadat in de kerk aan de Mathenesser- laan een plechtige requiem mis was opge dragen, begaf de droeve stoet, welke uit ne gen auto's bestond, zich naar het kerkhof, waar pastoor H. van den Burg de beaar- dingsplechtigheid verrichtte. FABRIEKSMEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Gisterochtend omstreeks half negen is op den Provincialen weg HembrugLimmen het achttienjarige meisje Batenburg uit Vel- sen, dat op een fabriek in Wormerveer werkt, door een auto uit Heiloo gegrepen, toen zij den weg overstak. Zij werd bewuste loos opgenomen en met een gecompliceerde beenfractuur, een hersenschudding en hoofd wonden naar het gemeenteziekenhuis in Zaandam vervoerd. Haar toestand is ern stig. Het monster met een stok weg geduwd. De IJmuidensche vischkotter K.W. 10 heeft op zijn laatste reis een drijvende mijn ontmoet. Een der opvarenden slaagde prin de mijn met behulp van een stok af te duwen, zoodat het schip hiervan geen hinder ondervond. De man viel tijdens deze manoeuvre in het water. Met veel moeite slaagden de andere opvarenden er in hem te redden. NIET MEER OVER HET IJS NAAR MARKEN! In het ijs tusschen Marken en Monniken- adm is thans een groote scheur ontstaan waardoor de verbinding van het eiland met den vasten wal groote moeilijkheden oplevert. Gisterochtend is men er nog in geslaagd, een tocht met de ijsslede naar Monnikendam te maken. Wanneer de scheur breeder wordt, zal het niet meer mogelijk zijn het eilapd over het ijs te bereiken. Het is in verband inet den toestand van het ijs buitengewoon gevaarlijk, zich te voet van Monnikendam naar Marken te begeven. TARZ AN en de 51. De punt prikte Tarzan in de huid. „Ik denk, dat je nu wel zult blijven," lachte Ahtea zacht. „Wees niet opstandig, Tarzan mijn vriend," raadde Dr. Wong hem aan, „want zelfs al druist een dergelijke handelwijze ook tegen onze gevoelens in, dan zal een verstandig mens geen moeilijkheden uitlok ken." „Goede raad, Dr. Wong Fai," zei de koningin met een welwillend glimlachje. Ze keerde zich om en liep naar het voetstuk van het gouden beeld, waar ze een gongstok van af nam. „Let nu goed op," beval ze, „en U zult zien, wat nog niemand in de buitenwereld ooit gezien heeft." Ahtea sloeg tweemaal op de grote gong. Voordat de tonen verklonken waren werd er een deur geopend en traden twaalf vuurpriesters binnen. Driemaal liepen ze om het beeld van Pantu heen. Na de laat ste maal greep de koningin naar een ijzeren hefboom en trok deze naar zich toe. Een groot blok voor het beeld zakte weg en uit net diepste der aarde leek het alsof er een eigenaardige luchtstroom naar boven kwam. Toen, als bij tooverslag schoot 'n geweldige zuil van blauwe vlammen naar boven en sloeg om het metalen rooster. DONDERDAG 7 5IAART 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.00 Fragmenten uit de operette „Les Saltim- banques" (opn.). 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solisten. 12.30 OVRO-Dansorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 De Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei-en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en soliste (Ca. 8.55 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee"). 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Orgelspel. elkander binnenkort dikwijls zien. Dick kreeg een heel vriendelijken glimlach van juffrouw Fenshawe en verliet het twee tal met een vreemd gevoel, dat er tenminste één vrouw op de wereld was, die de macht bezat om zijn bloed sneller door de aderen te doen stroomen. Terwijl hij wegwandelde onder de boomen, volgden hem de oogen van grootvader en kleindochter. Dat is een geschikt man voor werk in de woestijn, zei de heer Fenshawe. Ja, hg ziet er precies uit als een Kruis vaarder, peinsde het meisje hardop. De oude man lachte geluidloos. Ik ontdek, dat je maar half overtuigd bent van den vreedzamen aard van onze on derneming, Irene, zei hij. En ik denk, dat het nog moeilijker is u te overtuigen, dat Baron von Kerber tegen werking vreest, grootpapa. Mijn lieve kind, die buitenlanders zijn één en al zenuwen. Kjjk naar mij. Ik heb twintig jaren van mijn leven tusschen de Arabieren doorgebracht en me daar veiliger gevoeld dan in een Londensche volksmenigte. Ja, u lieve oude schat, maar u bent graaf von Kerber niet. Zenuwen Irene, anders niets. In ieder geval zal jouw mijnheer King het evenwicht herstellen. En als je over gevaar begint te spreken, zal ik mijn plan om jou mee te nemen, moeten veranderen. Neen, dat zult u niet, lachte Irene. Wij, Fenshawes, hangen veel te veel aan elkaar! Dag. Ik zie u aan de lunch. En ze verdween, galoppeerend op haar paard met het gemak en de vastheid van een dier Arabieren, in wie haar grootvader zoo'n vertrouwen stelde. HOOFDSTUK III. Andere landen, maar geen andere zeden. Royson had tgd genoeg om gedurende de rest van den dag over de gebeurtenissen na te denken. Hij prees zichzelf driewerf gelukkig, dat hg een avontuur had ontmoet, dat tot zulk een onvoorziene kans had geleid. Hij besefte ook, dat indien hij beter gekleed en zjjn woorden en manieren strikt conventioneel waren ge weest, hem geen betrekking aan boord der Aphrodite zou zijn aangeboden. Nuchter beschouwd was er niets onheil spellends in von Kerber's wensch om zijn zaken geheim te houden. Als de baron ge mengd was in een conflict met den een of anderen onbekenden Italiaan, was zijn omgang met menschen als Fenshawe en zijn klein dochter voldoende reden om zekere geheim houding in acht te nemen. Den aard van de onderneming van het jacht te raden, was moeilijker, al gaf een be zoek aan de naastbij zijnde Openbare Leerzaal vaag uitsluitsel. „Fenshawe, Hiram, C. M. G„ Ridder 2e klas Osmaniek-orde, Eerelid van Caius Col lege, Cambridge, landheer en mijneigenaar, een geestdriftig Egyptoloog, Vice-president van het Genootschap tot exploratie van Bo- ven-Egypte; heeft reusachtige bedragen en vele jaren van zijn leven gewijd aan het on derzoek van de Egyptische oudheid. Zijn par ticuliere verzameling munten, aardewerk, gouden, zilveren en bronzen sieraden en an dere kunstwerken, die speciaal betrekking hebben op de bezetting van Egypte door de Romein n is waarschijnlijk ongeeëvenaard. Geboren te Liverpool 16 Maart 1830, gehuwd 10 Juni 1854 met Hilda, dochter van Sir Adolphus Livingstone te Nairn. Eenige zoon Hildebrand, geboren 27 April 1856, huwde 20 December 1880 met Irene, tweede dochter van wijlen Dr.Alfred Stowell L.L. D„ Hoofd van Trinity Hall, Cambridge... Mr. en Mrs. Hilde brand Fenshawe kwamen om bij schipbreuk van de stoomer Bokhara bij de Pescadore Eilanden in 1892 en lieten één dochter na, Irene, Hildegarde, geboren 11 Februari 1882." Het boek bevatte andere bijzonderheden, maar Royson verkreeg uit de bovenstaande bizonderheden een voldoende helder idee over de persoonlijkheid der beide menschen, die hij in het park had ontmoet. Wat hij gevonden had deed hem zich in nieuwe gissingen ver diepen over de bestemming van de Aphrodite, maar aangezien deze veronderstellingen uiterst speculatief waren, dienden ze enkel om hem in spanning te houden tot hij weer naar de uitrustingsfirma terugging. Daar werden hem de sleutels overhandigd van twee groote stalen, met canvas bekleede koffers, en men verzocht hem, zich te overtuigen, dat ze alle artikelen bevatten, welke op een lijst waren aangegeven. De directeur gaf hem tevens een eerste klasse biljet tot Marseille, en een getypte opdracht om den trein te nemen, welke dien avond negen uur van het Victoria-station vertrok. Bij zijn aankomst in de Fransche haven zou hij de Aphrodite in het derde haven-bassin voor anker vinden, en men verzocht hem geen enkel deel van zijn uniform te dragen, vóór hy aan boord van het jacht was. Terwijl, hy op zijn kamers aangekomen, nog "ens rondkeek, herinnerde een oude enve loppe, die hij den vorigen avond had neerge worpen, hem aan een vaag plan, waartoe hij, nu hij zijn haven van vertrek wist, een sterke neiging voelde. Hilversum n. 301,5 m. 8.00 Berichten ANP. ne 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek (12.451.10 Berich ten ANP, gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenuurtje. 3.45 Bijbellezing. 4.454.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 AU Round-sextet en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Bidstonde voor het gewas. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek. CCa. 11.50—12.00 Schriftlezing. Dus schreef hij een korten brief: Beste Mr. Forbes, U was vier jaar geleden vriendelijk voor mij, zoo vriendelijk als sir Henry Royson u toestond te zijn tegen iemand, die hem op zettelijk en onvergeeflijk beleedigd had. Mijn gevoelens jegens hem zijn onveran derd. Zoover ik weet, kan hij dood zijn. Maar u is, naar ik veronderstel, nog steeds de vertrouwde beheerder van het landgoed Cudderham, en sir Henry Boyson, indien hij nog leeft, is misschien ongehuwd ge bleven. In dat geval ben ik de erfgenaam van een kalen titel, en het kan u misschien eenige moeite besparen, indien ik u mee deel, dat ik Engeland verlaat. Om redenen, die niets ter zake doen, leef ik onder den naam van Richard King. Indien ik terug keer of mij in een ander land vestig, zal ik j, laten we zeggen, na verloop van 'n jaar, schrijven. Beschouw alstublieft dit briefje als strikt persoonlijk en vat het niet op als de inleiding tot eenige poging van mijn kant om mij met sir Henry te verzoenen. Hij stond op het punt om zoo kort mogelijk zijn nieuwe loopbaan aan te duiden, maar bedacht zich; had von Kerber niet het geven van elke inlichting verboden? Hij onderteekende den brief en adresseerde hem aan den oudsten deelgenoot van een advocatenfirma in Lincoln's Inn Fields. Hij was een van de eersten, die een plaats ver overde in den boottrein. Nadat hij de prach tige koffers had bevracht voor Marseille en een gemakkelijk hoekplaatsje had gereser veerd door er zijn valies op te zetten, wan delde hij het perron op en neer en monsterde bedaard zijn medepassagiers. Zoover hij kon nagaan, was geen der vroeger aangekomenen een aanstaande scheepsmakker. Twee ge bronsde mannen, die met lossen gang en met de eigenaardigheid om de handen achter de ooren te houden, die den zeeman onderscheidt van de rest van het menschdom, het perron opkwamen, trokken hem als een magneet aan. Maar hij ontdekte weldra dat ze offi cieren van de Peninsular and Oriental Steam- ship-Company waren, die naar Egypte ver trokken. Eindelijk ontdekte hij een man en een vrouw, een opmerkelijk paar, dat hem bij zonder belang inboezemde, aangezien de man een ouderwetschen reiszak vastklemde, waar op een etiket geplakt was met het opvallend opschrift: „Kapitein John Stump, jacht Aphrodite Marseilje(Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7