Ned. elftal samengesteld Ongerustheid in Britsch - Fransche federatie in Azië? HET IS RUSTIG BIJ VIBORG WELLES PRAAT NIET EENS Belgisch Maasgebied Zestien Italiaansche schepen bij Duins De „Delfzijl" uit de lucht bestookt Zuivelexport in vijf oorlogsmaanden Postvluchten op Indië Ex-marine-vlieger terug Stimulans voor de Hollandscbe filmindustrie De werkloosheid io Noord-Holland Het lot van de „Rijnstroom" rrmrm door londen gegarandeerde landen Sumner Welles wil den' oorlog niet zien* Duifscbe perschef in Stockholm Dertienjarige jongen vermist Zilver en goud in beslag genomen Na bloedige gevechten op het ijs van de rinsche Golf. FINSCHE LUCHTMACHT GROEIT SNEL. Aan het front bij Viborg is een zekere rust ingetreden. Men veronderstelt dat het Rus sische opperbevel zijn troepen moet hergroe- peeren. Bovendien heeft de Finsche lucht macht groote verwoestingen onder de Rus sische strijdkrachten aangericht. Er bestaat alle reden om te gelooven dat het krachtige Finscdte verzet het roode leger teleurgesteld heeft en dat men het weerstandsvermogen der Finnen ernstig heeft onderschat. Bloedige gevechten op het ijs van de Finsche GolL Op het ijs van de Finsche Golf zijn ge vechten geleverd, die tot de bloedigste van dezen oorlog hehooren. Op vele plaatsen werd het ijs door de Finsche bombardemen ten gebroken. Geheele Russische infanterie- detachementën en een groot aantal gepant serde sleden en tanks verdwenen in het wa ter. De Russen, die in massieve formaties marcheerden, vormden een gemakkelijk doel toor het geschut en de vliegtuigen der Fin nen. Vergeefs trachtte de Russische lucht macht de Finsche vliegtuigen tè verjagen. De Russen zijn van alle punten aan de Westkust van de Finsche Golf verdreven, met uitzondering van twee plaatsen tusschen de Golf van Viborg en Vuoksennmlm Viban- lahtl en Kashastnamim. Bij Poellaekaelae waren de gevechten het hevigst, hier wer den vorscheideno tientallen tanks onbruik baar gemaakt. Luchtmacht der.Finnen snel. groeit De militaire medewerker van Reuter schrijft, dat er in den Finschen oorlog thans .■én belangrijke factor valt waar te nemen n.1. de toenemende kracht en versterking van de Finsche luchtmacht- De Finsche vliegtuigen hobben in den laatsten tijd hun verkenningsvluchten en bombardementen met zóóveel succes uitge vierd, dat do mislukkingen van de Russi sche aanvallen op vele punten van de Ka- relische landengte aan het optreden der Finsche vliegers moeten worden toegeschre ven. Indien de Finnen geen verkennings vluchten ondernomen hadden, zouden de Russen er wellicht in geslaagd zijn, door een verrassenden aanval den spoorweg tusschen Helsinki en Viborg te vernielen. Het is inmiddels voor de Finnen een tegen valler, dat de sneeuwval ditmaal niet zoo groot is als zij verwacht hadden, zoodat de Finsche verdedigers er geen voordeel van hebben De buitengewone koude heeft daar enboven voor de Finnen dit nadoel dat de Russen in staat waren, zware tanks over de meren en moerassen te zenden en de I'in nen zullen zich nog wel geruimen tijd tegen lit wapen moeten verdedigen, want voor Mei wordt er geen dooi verwacht. „Mijn verklaringen alleen be stemd voor President Hoosevelt". Sumner Welles, Roosevelts afgezant, die na zijn reis door Duitschland thans te Parijs vertoeft, heeft tot dusverre alle aanvallen van een leger journalisten afgeslagen Hij wil niet eens praten, doch verklaart alleen: „Alle inlichtingen, die ik heb ontvangen, en alle verklaringen, afgelegd door de regee ringen, welke ik heb bezocht of nog zal be zoeken, zullen als volkomen vertrouwelijk en slechts ter informatie van den president beschouwd worden. Ik zal daarop bij mijn antwoorden op vragen direct noch indirect eenige toespeling maken." Zaterdag zal Sumner Welles een onder houd met Poolsche staatslieden hebben. Gisteren is de Amerikaansche staatsman door president Lebrun ontvangen en gister avond was hij de gast van minister-presi dent Daladier. Bij zijn komst in Panj» werd Welles door een talrijke menigte verwel komd. In de bladen wordt er nogmaals den na druk op gelegd, dat Frankrijk geen enke len vrede zal aanvaarden, waarbij niet de met geweld onderworpen staten in hun zelfstandigheid zullen zijn hersteld. WIL EN KAN HET LEGER DIT INDUSTRIEGEBIED VERDEDIGEN? In Luiksche bladen wordt nu openlijk uiting gegeven aan de groote ongerustheid, welke in het industriegebied oosteU)* de Maaslinie is ontstaan over datgene wat dit gebied boven het hoofd hangt aks Be- gië mocht worden overvallen, nel Hsbl. De parlementsleden uit Luik, Namen en Luxemburg blijken zeer ontevreden over hun besprekingen dienaangaande met den minister van defensie en hebben n nieuw memorandum voor dezen opgesteld. He publiek heeint ongerust te worden en laa zich door de van mond tot mond gaande geruchten, waar de regeering njets tegen- overs telt, steeds zenuwachtiger maken. L>e „Meuse" schrijlft: ..Men vraagt ows, en te recht. onze industrie en onze toekomst te verdedigen te-en de verwording, welke he gevolg zou zijn van een vermoeid worden van onze armen en van de vlucht \an on*p Vanitalen en van onze snaarpenningen. Ue rpireering snoert ons aan kopnig 'p werken en heldhaftig beladingen te blnven betalen. Goed. maar laat zii dan van haar kant zec«*en dat zij dat alles mi'irair zal durven verdedigen als er oorlog mocht mt- - "ken. Deze verklaring zou de regeering met daden, met beton en staal, -moeten be vestigen... Indien de regeering aan de eer ste linies andere aanlegt, doet zij dit dan omdat zij de eerste wil opgeven of om ze te verdubbelen?" Ook de „Express" uit zich in een zelfden geest en wijst er op, dat, eens het Waalsche industriegebied vernield, het niet meer her bouwd zal kunnen worden, daar de tegen woordige omstandigheden van dien aard zijn, dat slechts nog de aloude traditie en de veroverde positie in staat zijn zekere industrieën in stand te houden, die over geen grondstoffen beschikken en te ver van de zee liggen. ENGELAND HOUDT VOET BIJ STUK. „Alles wordt vastgehouden." In totaal zijn gisteren tien Itajiaansche steenkoolschepen aangekomen in de contro lebasis van Duins, waardoor het totaal aan tal aangehouden Italiaansche schepen thans gestegen is tot zestien. Ondanks den duidelijken wensch van Brit- sche zijde, om de EngelschItaliaansche handelsrelaties te verbeteren en den politie- ken vrede tusschen beide landen te handha ven, zal Engeland, naar de meening van de Britsche pers, in geen enkel opzicht zijn hou ding in de kwestie der kolenexporten uit Duitschland wijzigen. Alles vastgehouden! De „Times" schrijft, dat alle Duitsche ex porten zullen worden vastgehouden, onver schillig welke hun bestemming is en dat dit duidelijk in de Britsche antwoord-nota zal worden uiteengezet. De Engelsche regecring zal evenwel aan duiden, dat zij geenszins hinderpalen op den weg van de Italiaansche industrie wenscht te leggen of van de industrie van welk an der land ook, behalve van Duitschland. Al les zal worden gedaan, om de aan derde, neutrale mogendheden te berokkenen moei lijkheden zoo gering mogelijk te doen zijn, doch Groot Brittannië is in oorlog en vast besloten, dezen te winnen en alle maatrege len te treffen, welke het daartoe noodig acht." Men bestrijdt, dat de maatregelen alleen tegen Italië zouden zijn genomen. Een groot aantal ladingen, welke onlangs door de con trabande-controle zijn vastgehouden waren bestemd voor landen als de Vereenigde Sta ten, Argentinië, Brazilië, Boliva, Neder- landsch Indië, China en Thailand (Siam). i turksche ruk fransch bezit italiaansch bezh - britsche invloedssfeer britsch bezit DE MOGELIJKHEID IS ER! Op bovenstaande kaart onderscheidt men duidelijk de Fransche en Britsche koloniën. De „Times" oppert de mogelijkheid van een federatie van het Britsche en Fransche gebied in het Midden-Oosten. Het mandaat, aldus het blad, moet ki ieder geval binnen afzienbaren tijd herzien worden. Daarbij kan men slechts in de richting van een federale constitutie gaan. Het is de moeite waard te overwegen, of de nauwe Britsch Fransche samenwerking niet op waardevolle wijze kan worden uitge breid tot de koloniale bezittingen en de mandaatgebieden. Syrië, Pa lestina en Transjordanië zoo besluit het blad, zijn bijeengevoegd door hun aardrijkskundige ligging, de geschiedenis en een gemeenschap pelijk belang. i Van Berlijn naaï Parijs; van Pa rijs naar Londen Sumner Welles heeft de pers medege deeld: „Het doel en de aard van mijn bezoek aan Europa zijn door don president der Ver. Staten bij mijn vertrek zeer duidelijk uit eengezet; Bij mijn bezoeken aan Italië, Duitschland, Engeland en Frankrijk beoog ik slechts den president rapport over den toestand in Europa te kunnen uitbrengen. Ik mag hieraan toevoegen, dat ik namens mijn regeering geen voorstellen te, doen of verbintenissen aan te bieden heb." Welles verklaarde verder, dat hij hoopte tot Zondag te Parijs te blijven. Hij vliegt dan naar Londen om in de volgende week voor eenige uren te Prijs terug te keeren. Vóór zijn terugkeer naar de Ver. Staten zal hij nog enkele dagen te Rome doorbrengen. Hij is voornemens een samenkomst met ver tegenwoordigers der Poolsche regeering te Parijs te hebben, doch wilde niet zeggen, of hij ook Tsjecho Slowaaksche vertegenwoor digers zou ontmoeten. Op de vraag, of hij te Londen Dr. Benesj zou spreken, antwoord de hij, dat zijn propramma voor de Brit sche hoofdstad nog niet was opgesteld. Hij zal geen bezoek aan de oorlogszone brengen. Bommen vielen naast het schip. Een der opvarenden gewond. Woensdagavond passeerde te Hansweert v.an Antwerpen naar Rotterdam het motor schip Delfzijl. Op de reis van Tyne naar Antwerpen was het schip aangevallen door een onbekend vliegtuig welke het hevig heqft bestookt met machinegeweervuur en waarvan de sporen aan het dek goed zicht baar zijn. Het vliegtuig heeft nog zes of zeven hommen uitgeworpen welke alle naast het schip in zee vielen. Door de ge weldige ontploffingen werd het schip heen en weer geslingerd, waardoor veel schade ontstond. Een van het personeel werd door een kogel in den arm getroffen. Opvallend is het dat de meeste kogelgaten in en rond het stuurhuis werden aangetroffen. Bemiddelingspogingen meent dc Deensche pers. De „Berlingske Tidende" meent te weten dat de Duitsche perschef, Dietrich, een kort bezoek an Stockholm heeft gebracht. Zijn bezoek, aldus het blad, „staat in natuur lijk verband met besprekingen over het Finsch-Russische conflict. De reis van Sven Hedin naar Duitschland en zijn bezoeken aan Hitier en Goering worden eveneens ihet bemiddelingspogingen in verband ge bracht. BRITSCH DEENSCHE HANDELSBE SPREKINGEN NIET AFGEBROKEN. De geruchten, welke in het buitenland de ronde doen en volgens welke de Britsch- Deensche handelsbesprekingen zouden zijn afgebroken, zijn. naar uit Denemarken wordt gemeld, geheel ongegrond. Nóch een grootere vraag, nóch een hoogere prijs voor zuivel, vleesch en eieren. Graanlnvoer gedaald, die van ander voer ge lijk. Op grond van de in- en uitvoersta- tistiek kan worden berekend, dat de uitvoerwaarde van zuivelproducten in de eerste vijf maanden van den oorlog heeft bedragen 47.1 millioen gulden tégen 44.7 in de zelfde perio de een jaar tevoren. De boterexport was 10 grootcr; de ge middelde prijs bleef gelijk. De kaasexport daalde 15 de gemiddelde prijs was 10 hooger. Die van melkproducten bleef in to taal vrijwel gelijk; weliswaar steeg de uit voerwaarde met één millioen gulden of 5 doch de prijzen van suiker en blik waren aanmerkelijk hooger. De export van varkensvleesch en spek daalde, aldus het Hsb. van 14.6 op 10.6 mil lioen kilo of 28 de opbrengst daalde van 12.4 op 8.7 millioen gulden of 30 De uitvoer van eieren daalde van 40l> op 38% millioen kilo of 5 de exportwaarde van 19.3 op 19.0 millioen gulden of 1% De totale exportwaarde van zuivel-, var kens- en pluimveeproducten daalde van 78.6 op 75.7 millioen gulden of 3.7 De algemeene lijn is dus. dat zich voor onze dierlijke producten in deze vijf eerste oorlogsmaanden nóch een grootere vraag, nóch een noemens waardig hoogere prijs heeft doen gel den. want kwantitatief was de ex port van kaas, melkproducten, var kensvleesch en eieren zeven pro cent kleiner dan vorig jaar, nl. 136 in plaat® van 146 millioen kilo. ter wijl de geldelijke opbrengst er van eveneens zeven procent lager was, nl. 58.2 in plaats van 62.7 millioen gulden. Alleen de boteruitvoer was 10 grooter, doch dc gemiddelde prijs bleef gelijk. De invoer. De totale invoer van voedergranen In de vijf oorlogsmaanden, daalde van 455 op 297 millioen kilo, of met een derde deel! Die van tarwe daalde van 292 op 237 mil lioen gulden, dus met een vijfde deel. Daar entegen steeg de import van tarwebloem van 28 op 43 milLioen kilo. Omgerekend tot tar we daalde de invoer dus slechts van 330 op 296 millioen kilo of 10 De invoer 'van veekoeken en grondstoffen daarvan heeft in totaal precies zooveel be dragen als een jaar tevoren, n.1. 380 millioen kilo. Bij bestudccring der cijfers van de afzon derlijke soorten blijkt, dat in December en Januari resp. 60 en 95 millioen kilo soyaboo- nen uit Amerika zijn aangevoerd, tegen 12 en 2 in dezelfde periode een jaar geleden. Slechts dank zij dezen ongekend grootscheepschen import, is het to taal dezer artikelen op peil geble ven! Moet hierin mede de hand onzer regeering worden gezien? Zooals men zich herinnert, heeft het La gerhuislid mr. Dalton onlangs aanmerking gemaakt op „den abnormalen Nederland schen import van soyaboonen". Wij hebben er toen, aldus het blad, toen op gewezen en herhalen dit thans aan de hand van bovenstaande cijfers, dat men niet naar één oliehoudende grondstof moet zien, doch naar het totaal van alle tezamen! Welnu, dit is precies even groot geweest als vorig jaar, n.1. inclusief koeken 380 millioen koe ken. Dit resultaat is bereikt doordat de im port van soyaboonen in deze vijf maanden steeg van 42 op 167 $n die van de rest daal de van 338 op 2 IS millioen kilo, HIJ WIL „OP EIGEN BEENEN STAAN". De commissaris van politie, clïef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouder de opsporing van Johan Christoph Gerhard Winkler (wordt Chris ge noemd), oud 13 jaar, die sinds 6 Maart jl. wordt vermist. De jongen is gisterochtend van huis vertrokken en niet naar school gegaan. Hij heeft een brief aan zijn moeder geschreven, waarin hij mededeelt op eigen beenen te willen staan. Signalement: lang 1.65 M., donker uiterlijk, donkerblond haar (met kuif), bruine oogen, breed gezicht, bleeke gelaatskleur, vrij groot litteeken op voorhoofd, gekleed in donker grijze winterjas, donkergrijs plusfourcos- tuum, blauw grijs geruite kousen, roode ge ruite das, roode slipover, blauwe blouse, lage zwarte schoenen, bruine z.g. fietshand schoenen met kappen. Hij heeft bij zich een zwart gelakt heeren rijwiel merk „Fongers", hij het achterwiel voorzien van rood wit geverfd schildje met opschrift „S.H." (slecht-hoorend). twee trom- melremmen, Hij is in het bezit van eenig geld. Het is niet onmogelijk, dat hij zich hier of daar in de bosschen verborgen houdt. Ongewaarmerkt. De politie van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam heeft na herhaalde huiszoe kingen in een perceel op Rapenburg een groote partij gouden en zilveren voorwerpen, welke zonder register zijn, in beslag geno men. De hoeveelheid is van zoo grooten om vang, dat men op het bureau tafels tekomt komt om al het tafelzilver en de diverse sie raden en andere voorwerpen van edel me taal neer te leggen. Tegen den koopman is proces verbaal op gemaakt. Uaei&at V. d. Veen op de rechtsbinnen- plaats. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 17 Maart a.s. te Antwerpen tegen België zal spelen, is door de Keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond als volgt samengesteld: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (DAV.S.) aanvoerder. Midden: Paauwe (Feyenoord), Stam (V. U.C.) en Stijger (Blauw Wit). Voor: Draeger (D.W.S.), van der Veen (Heracles), Vente (Feyenoord), Smit (Haar lem) en de Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (A.P.G.S), Slot (Blauw Wit), Poulus (S.V. V.), Bergman (Blauw Wit) en de Vroqt (Feyenoord). Geen nieuwe gezichten dus In ons natio nale team, hetgeen overigens ook niet ver wacht kon worden! Slechts de keuze van v. d. Veen is in zooverre onverwachts, dat men vrij algemeen aan de opstelling van Drok had gedacht. Bij den strijd om de bezetting der 1. halfplaats heeft Stijger ge wonnen en zal De Vroet dus nog een tijdje moeten wachten. Het lijkt ons lood om oud ijzer. Resumeerende: een elftal, dat ons vertrouwen verdient. Caldenhove speelt zijn 25sten internatio nalen wedstrijd, een mijlpaal voor den D. W.S.'er, welke zeker niet in het vergeetboek mag komen. Overigens speelt Paauwe reeds zijn 26-sten en Smit zelfs zijn 27sten wed strijd. De ploeg bevat enkele debutanten, om dat de jubileumwedstrijd te Rotterdam niet als een officieele landenontmoeting geldt. Michel en Stij'ger spelen dus voor de eer ste maal officieel mee. Op de uitreis bereikte de „Nandoe" met gezagvoerder Hondong Jodhpur.- Het vliegtuig wordt 10 dezer te Ban- doeng verwacht. Op de uitreis landden de „Reiger" met gezagvoerder Both te Basraen de „Buizerd" met gezagvoerder er- hoeven te Medan. Deze machines worden onderscheidenlijk morgen en 12 Maart te Napels verwacht Van Alphen te uitgeput om iets over zijn tweejarige gevangen» schap in Duitschland te vertel len. Als een volkomen uitgeput mensch is Woensdagmiddag plotseling de ge wezen marinevlieger A. van Alphen in zijn woning te Utrecht terugge keerd. Twee jaar lang heeft hij in Duitschland onder verdenking van spionnage gevangen gezeten en ais een gebroken mensch is de 27-jarige gewezen marine-officier nu in ons land teruggekeerd. Van Alphen is thans zoo zwak', dat hij ons, aldus het R.Nwsbl. geen omstandig ver haal van zijn wederwaardigheden kon doen. Ik had nimmer gedacht mijn land ooit terug te zien, stamelde hij. Het is verschrik kelijk geweest Op advies van den dokter zal de heer Van Alphen de eerste weken volkomen rust moe ten houden. Op 31 Januari 1938 vertrok de heer Van Alphen, een uit Indië gepensionneerde ma rine-officier-vlieger, die te Utrecht woonde, naar Duitschland om werk te zoeken. Om streeks 2 Februari 1938, zoo vertelde hij aan zijn vrouw, zou hij teggkeeren. Woensdag 9 Februari kreeg deze een brief van haar man uit Koblenz, waarin hij haar verzocht haar intrek bij familie te nemen. Later is gebleken, dat deze brief in de staatsgevan genis aan de Carmelieterstrasse te Koblenz geschreven was. De arrestatie geschiedde op grond van beschuldiging van spionnage in de verdedigingswerken rondom Ko blenz. Men veronderstelde, dat de heer Van Alphen met een speciale opdracht uit Nederland was geko-' men. Hoe alles precies gegaan is, moet voorloo- pig nog in het duister blijven. De terugge keerde is te zwak om eenig bezoek te ont vangen. Nederland wil zich weren tegen overstrooming van onze natio nale markt met buitenlandsche films. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van de toetreding tot het verdrag ter bevordering van de internationale versprei ding van films met een opvoedkundig ka rakter van 11 October 1933, zooals gewij zigd door liet proces-verbaal van 12 Sep tember 1938. In de memorie van toelichting lezen wij o.m.: De strekking van het verdrag is, dat films, die uit internationaal oogpunt een opvoed kundig karakter hebben, in andere landen zullen kunnen worden ingevoerd vrij van douanerechten, wanneer deze films zijn ge maakt op het grondgebied van een van do andere verdragsstaten. Certificaten zullen worden afgegeven. In art 2 van het ontwerp van de wet wordt voorzien, dat de Nederlandsche regee ring gebruik zal maken van de in art. 9 ge opende mogelijkheid, zich voor te behouden om maatregelen te nemen tot verbod of be perking van den invoer, ohi redenen ge grond op de noodzakelijkheid zich te verde digen tegen overstrooming van de nationale markt door films van buitenlandsche her komst. Dit voorbehoud acht de regeering ook voor Nederland gewenscht. In het bijzonder kan op deze wijze worden tegengegaan, dat buitenlandsche films hier te lande zullen worden vertoond met een in het buitenland vervaardigden Nederlandschen tekst die, naar de ervaring heeft geleerd, veelal niet aan redelijke eischen voldoet. Bovendien zijn aan het uitvoeren van de noodige bewer kingen te dezer zake hier te lande niet on belangrijke verdiensten voor de Nederland sche filmindustrie verbonden. In 1939 aanzienlijk verminderd. Aan het jaarverslag van de Federatie van Bestuurdersbonden in Noordholl&nd ontleenen wij over de werkloosheid in Nd.- Holland het volgende: Op 1 Jan. 1939 stonden er 90.391 werkloo- zen bij de Arbeidsbeurzen ingeschreven, op 1 December. 57775. 58 tot 73% van deze aantallen zijn Am sterdammers. Weer een boot gevonden. De baggermolen „Vlaanderen 3" heeft bij den boei „Stroobank" een boot. afkomstig van de „Rijnstroom"' gevonden. De boot was voorzien van een volledige uitrusting en le vensmiddelen. Zooals bekend, heerscht over het lot van de „Rijnstroom" de grootste on gerustheid, er werden reeds eerder een ic- dige sloep en een leeg vlot gevonden

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2