Onheilspellende vondst en de vuren van Tohr Aan lager wal DE SCHAT in cLe W&edijn Dienstmeisje met inbreker getrouwd Proces om steekpenningen ONTSPANNING tusschen ROME en MOSKOU De Brit legt beslag Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs HET S.S. „GRUTTO" MET MAN EN MUIS VERGAAN? Gevreesd moet worden, dat op. nienw een Nederlandsch schip ten offer is gevallen aan den oorlog ter zee. Er bestaat namelijk groote onge rustheid over het lot van hot sa. „Grutto" van de firma Smith en van Ommeren te Rotterdam. Dit schip moet Dinsdag j.1. van Londen met een lading stukgoederen naar Rot terdam zijn vertrokken, zoodat het in den loop van Woensdag aldaar had moeten aankomen. Men heeft evenwel niets meer van de „Grutto" vernomen. Wel hebben eenige schepen Woensdag op de Noordzee ter hoogte van de Thorn ton bank een ledig vlot en eenig wrakhout, ge merkt „Grutto" gevonden. Men vreest daar om het ergste. De bemanning van de „Grutto" bestaat uit achttien personen. Kapitein is de heer B. Kuijper uit Rotterdam. Het schip heeft een bruto-inhoud van 920 ton en is in 1925 bij de N.V. C. van der Gies- aen en Zn.'s Scheepswerf te Krimpen a. d. Lek gebouwd. De „Grut to" voer in geregel den vracht- dienst tusschen Rotterdam en Londen. Twee Zaansche vrouwen gaan een avondje uit... „Napret" ln de Amsterdamsche rechtszaal Twee zusters, gehuwde vrouwen, die te Zaandam wonen, waren op 5 Februari naar de hoofdstad gegaan, om eens „feestelijk" uit te gaan. Zij maakten in een café ken nis met een paar mannen, dronken meer borrels dan goed voor haar was en per taxi reed het gezelschap naar een ander café aan het Singel. Daar merkte een van de mannen, een jeug dige Amsterdamsche groentenhandelaar, dat hij zijn portemonnaie kwijt was. Zijn ver stand had hij blijkbaar, in weerwil van den alcohol, nog bi] elkaar. Hij liet niets merken tegenover de vrouwen, die hij direct ver dacht, maar hij stelde voor gezamenlijk per taxi weer naar een derde café te gaan. Hij liet den chauffeur langs den Singel rijden en plotseling, viak voor het politiebureau, verzocht hij den bestuurder te stoppen. De dames roken lont, haastig gingen zij er van- doop. In een steegje bij het politiebureau wist de groentenhandelaar een van de vrouwen te grijpen. Deze had nog kans gezien haar tasch aan haar zuster te geven. Inmiddels vvas de politie verschenen en de gearresteer de werd in het politiebureau opgesloten. Zij viel weldra d. de mand, en bekende.de por temonnaie met ruim elf gulden te hebben gestolen. Het geld had zij in haar tasch ge daan en de portemonnaie weggegooid. De vrijheid van haar zuster zou niet lang duren, zij werd aan het station Zaandam, toen zij met den laatsten trein thuis kwam, gearresteerd. „Samen uit, samen thuis". Gister stond dit tweetal voor de hoofd stedelijke -rechtbank terecht, resp. wegens diefstal en heling. De officier van Justitie, mr. L. de Blécourt, achtte beide verdachten even schuldig. „Samen uit, samen thuis", vond hij. Tegen ieder vor derde hij negen maanden gevange nisstraf. De verdediger van de dievegge, mra F. A. Kokosky. schetste den ondergang van het gezin. De man van deze verdachte had vroe- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 7. Hou je mond tegen deze bende, mompelde hij tegen Dick. Blijf ln mijn buurt, en lk zal je d'r uit redden! Stump stak den hangen man een reusachtige hand toe. Bljj je terug te zien, ouwe jongen! brulde hjj. Laat me je onzen tweeden stuurman voor stellen. Mr. Tagg Mr. King. En nou, Tagg, wat is er voor ontbijt? Meneer King en ik lusten wel 'n Franschman, als je niks sma- keljjkers aan boord hebt. Royson voelde zich verlicht, toen hij be merkte, dat hij feitelijk geen plichten te ver vullen had voor het jacht zee koos. Elk lid der bemanning was een geboren Brit,' Engelschen bezitten in den regel niet veel talenkennis. Vandaar dat Royson de eenige man aan boord was, die Fransch sprak, en dit feit was de onmiddellijke aanleiding, dat hij een werkzaam aandeel kreeg in het tweede bedryf van het drama, waarin hij geheel on bewust, een hoofdrol speelde. Op den dag na zijn aankomst in de Fran sche haven, kwam de leverancier van de scheep voorraden aan boord en legde uit, dat door een vergissing, eenige kisten roode wijn van mindere kwaliteit in plaats van de be stelde w\jn waren geleverd. De vergissing was °P het kantoor gemerkt en hij putte zich uit ln verontschuldigingen. Royson en hij praatten samen terwijl de goederen verruild werden en tenslotte noo- digde de beleefde Franschman „messieurs les officiers" uit om bij hem te dineeren en het Palais des Glacés te bezoeken, waar een ver metele jongedame dingen deed met een auto, die in Engeland alleen beproefd worden door autobussen. ger een zeer behoorlijk inkomen. De laatste crisisjaren werden zijn ondergang. Hij be gon te drinken. De moeder deed alles om de opvoeding van de kinderen te bekostigen. Daardoor is zij op het verkeerde pad geko men. Met klein drong de verdediger op een voorwaardelijke straf aan. De verdediger van de zuster, mr. A. Stern- heim, deed de rechtbank eenzelfde verzoek. Ook zijn cliënte heeft berouw, zij heeft on der invloed van drank gehandeld. Vonnis 21 Maart. Een Haagsche familie de dupe van deze verbintenis. De centrale opsporingsdienst van de Haag sche politie is er dezer dagen in geslaagd een oude inbraak tot klaarheid te brengen. De twee daders zitten reeds voor andere misdrijven in de gevangenis, maar een he ler liep tot nu toe op vrije voeten. Ook deze man is thans ingesloten. Het gebeurde in den avond van 2 Decem ber 1938, dat een familie in de De Mouche- ronstraat naar een bioscoop was en een 24- jarig dienstmeisje thuis was gebleven om op de baby te passen. In .den loop van den avond werd het dienstmeisje tweemaal op gebeld. De eerste keer vroeg een mannen stem of mijnheer thuis was, waarop het meisje antwoordde, dat de familie naar de bioscoop.was en de tweede maal verzocht een mannenstem aan den anderen kant van de lijn of het meisje zich onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal wilde be geven. De familie zou op weg naar de bios coop een ernstig ongeluk hebben gehad. Het meisje reed snel per fiets naar het zieken huis, waar men van het geval niets wist, zoodat zij onverrichter zake naar huis te rugkeerde. Hier bleek dat zij was misleid en dat men tijdens haar afwezigheid had ingebroken. De buit was 1200 gulden aan contanten en voor een waarde van 1000 gul den aan sieraden. Inmiddels arresteerde de Haagsche politie een 35-jarigen beruchten inbreker, een 19- jarigen los werkman en diens 23-jarigen vriend. Ontdekt werd dat de vrouw van dezen laatste vroeger dienstbode bij de familie in de De Moücheronstraat was geweest en het duurde nu niet lang meer of de politie wist precies hoe de vork in den steel zat. De echt genoot van de ontrouwe dienst maagd had, in samenwerking met een reeds gedetineerde, het „kraak- je" gepleegd en de buit verkocht aan een 41jarigcn koopman, die de gestolen waar weer overdeed aan den door de politie gearresteerden beruchten inbreker. Ook de koopman is nu opgepakt en zit achter slot en grendel. Voorts is komen vast te staan, dat de twee daders van de inbraak in de De Moü cheronstraat in November 1938 5U0 gulden gestolen hebben uit een huis in de Vou- delstraat. Oud-burgemeester van Dinxper- lo vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den oud burgemeester van Dinxperlo, Mr. II. J. V., wien ten laste was gelegd, dat hij een gift had aangenomen, wetende, dat deze hem werd gedaan om hem te bewegen, in strijd met zijn plicht en bediening, aan Duitsche vluchtelingen voorloopige verblijfsvergun ningen te verleenen. De rechtbank te Arnhem had Mr. V. van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, te gen welk vonnis de officiier van Justitie appel had aangeteekend. De procureur-generaal, Mr. J. A. de Vis ser, had vernietiging van het vrijsprekende vonnis van - de rechtbank en veroordeeling van verdachte tot een maand gevangenis straf gevorderd. Het gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank waarbij de verdachte werd vrijgesproken, bevestigd. Om der wille van de smeer... In Italiaansche diplomatieke kringen blijft nien den toestand, ontstaan door de aanhou ding van de Italiaansche kolenschepen, met kalmte en gematigdheid beoordeelen. Men blijft vasthouden aan de hoop, dat En geland er in zal toestemmen, Italië de brand stof te leveren, welke het niet meer via zee uit Duitschland kan betrekken, in ruil voor Italiaansche bodemproducten. Dit zou de re den zijn, waarom de Italiaansche bladen op de aanhouding der kolenschepen niet gerea geerd hebben, zooals verwacht was. Zou met Engeland geen regeling tot stand komen, dan acht men het waarschijnlijk, dat Italië over den aankoop van Amerikaansche steen kool zal gaan onderhandelen, hoewel de be taling daarvan blijkbaar moeilijkheden zal opleveren. Ook acht men het niet onmogelijk dat men de verscherping der betrek kingen tot Engeland als voorwend sel zal nemen om de handelsbetrek kingen met de Sovjet-Unie weer aan te knoopen, ondanks de thans tus schen Rome en Moskou bestaande po litieke spanning. In sommige Ronieinsche kringen acht menjn die omstandigheden een ontspanning tustüien Italië en de Sovjet Un'* niet uit gesloten. Japansche post voor de Duit- schers. Het Japansche schip, de „Bangkok Maroe" van de reederij „Osaka Sjosen Kaisja" is, naar de gezagvoerder heeft gemeld, te Hai- phong door de Fransche autoriteiten aan»3- houden. Een hoeveelheid post. in hoofdzaak bestemd voor Duitschland, is in beslag ge nomen., ondanks het protest van den Japan- schen consul-generaal. TARZAN FRANSCHE FOTOGRAFEN GEWOND. Een correspondent van Reuter in Frank rijk meldt, dat gedurende een patrouille- tocht aan het Westelijk Front twee fotogra fen van liet Fransche leger zwaar gewond zijn en een derde gedood is. FRIESCHE BOOTEN IN DE ORANJE SLUIZEN. Gisterochtend zijn voor het eerst sedert de vorstperiode, eenige motorschepen uit Fries land via Harlingen, Den Oever, IJsselnieer, de Oranjesluizen te Amsterdam binnengeloo- pen. ZATERDAG 9 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12.45 Berichten ANP). 2.00 Esperanto-uitzending. 2.20 Zang en orgel. 2.30 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkest. 3.00 Reportage. 3.30 Dubbelmannenkwartet „Harmonie" en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.304.50 Vragenbus. 4.53 Residentie-orkest (opn.). 5.20 Gramofoonmuziek. 53. Tarzan was uit het veld geslagen door de aanbieding van de koningin, dat hjj in Tohr zou blijven als koning over de gele reuzen. Zeker, hjj voelde er niets voor om in dit vree- selijke land te wonen, maar hij bevond zich niet in een toestand, dat hjj veel kon uitrich ten. Ahtea had de macht om hem te vernie tigen. „Spreek!" beval de koningin, „want van je antwoord hangt de veiligheid af van het leven van Janette Burton en die anderen." De aapman wachtte om tijd te win nen, zodat hij een mogelijke manier van ont vluchten kon bedenken. „Ik kan U nu niet antwoorden, misschien morgen," zei hjj kalm. „We hebben de tijd," knikte Ahtea. Ze was er van overtuigd, dat ze succes zou hebben, want ze had immers de macht om haar zin door te drijven? „Nu, Mungo zal jullie naar je verblijfplaats brengen", zei ze, „en ik geef je de raad niet te proberen te ontvluchten. Uit Tohr is geen ontkomen mogelijk!" Terwjjl de kleine groep mensen de zaal van Pantu verliet, keek Dr. Wong achterom naar de prachtige halsketting bezet met diamanten, die het beeld droeg. Ahtea ving zijn blik op. „Die scheefogige man heeft een passie voor juwelen, dacht ze, „en dat is heel goed voor mijn doel". 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Friesche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 V AR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.05 Propaganda-toespraak. 9.10 VARA-Varia. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Esmeralda. 10.00 En nu... Oké! 11.15 Berichten ANP. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 Rococo-octet. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. Stump, die het jacht niet wilde verlaten, stond Tagg en Royson toe de uitnoodiging aan te nemen. Ze brachten een aangeuamen avond door en wandelden na afloop naar havenbassin no. drie, een afstand van ongeveer ander halve rnjjl. Het was omstreeks elf uur en een prachtige avond. De weg langs de dokken, die doorsneden werd door spoorrails, waar op lange rjjen leege wagons stonden, scheen geheel verlaten. Tagg, die een beetje kreupel ging, hoewel hjj aan boord zoo lenig was als een kat, kan niet vlug loopen. Ze spraken over de voorstelling en over andere onderwerpen van weinig belang, en schonken weinig aandacht aan de bewegingen van een half dozijn mannen, die van achter eenige kolenwagens te voorschijn kwamen, totdat de vreemdelingen hen sluipend en dreigend na derden. Maar er gebeurde niets. De ongun stige kerels verdwenen even vlug ais ze ge komen waren. Jouw formaat bespaarde ons een ge vecht, zei Tagg. Die bende heeft kwaad in den zin. Ik ben benieuwd, wat hun plan is, zei Royson, omkijkend om te zien, of hjj nog meer wandelaars op den slecht verlichten weg kon onderscheiden. Berooving met moord op den koop toe, was Tagg's korte commentaar. Ze zagen eruit of ze iemand verwacht ten, vond je ook niet? Wat zou je ervan zeg gen, als we een paar minuten in de schaduw bleven wachten? We deden beter ons met onze eigen za ken te bemoeien, zei Tagg, maar hij p?o- testeerde niet verder en het tweetal bleef in de schaduw van een kolossale opslagplaats staan. Er was langs den rechten weg niets te zien, maar na eenige seconden van stilte, hoorden ze het geschetter en geratel van een voertuig, dat over een verwijderde ophaalbrug reed. Een of andere schipper op weg naar zjjn schip, mompelde Tagg. Het kan de onze niet zjjn. Waarlijk, als die kerels hem aanvielen, zou het ze berouwen. Het rijtuig kwam nader en werd vaag zichtbaar het was een der kleine rijtuigjes, die een eigenaardigheid van de Fransche steden zijn. Plotseling hoorden de twee mannen een kreet. Het regelmatige hoefgetrappel van het paard hield op. Royson begon te hollen, maar Tagg riep: Wacht op mij, idioot! Als je alleen op duikt, zullen ze je neersteken voor je een kik kunt geven. Dick matigde zijn vaart en hielp Tagg voort door hem bij den arm te grijpen. Ze zagen spoedig, dat twee mannen den koetsier van den bok hadden getrokken, hem vast hielden en hem aan handen en voeten begonnen te binden. Royson voorkwam deze operatie door een harden schop en een kaakslag, welke twee Marseillanen buiten gevecht stelden. Toen poogde hij zich te werpen in de vreese- lijke worsteling, die binnen in het rijtuig plaats vond. Wilde Duitsche en Italiaansche vloeken vormden een sinistere begeleiding van een gezwaai met ontbloote messen. Maar wat zijn bloed sneller deed stroomen, was dat hij baron von Kerber's hooge stem herkende, die beurteling vloekte en om genade smeekte. Een man, die gezien had, hoe Dick de aan vallers van den koetsier versloeg, trok een revolver, een wapen, dat niet als sieraad be doeld was. zooals de zes gevulde kamers be wezen, toen Dick het later opraapte. Royson hield er niet van onnoodig gevaar te loopen. Snel bukkend greep hij de naai van 't voorwiel, en juist het tegendeel toepassend van den kunstgreep, die Miss Fenshawe in Buckingham Palace Road gered had, wierp hij het kleine rijtuigje op een kant. De wor stelende mannen binnen in waren stom ver baasd, toen ze met geweld op den weg wer den geworpen. Royson sprong midden tus schen hen, vond von Kerber en zei: U is veilig, baron von Kerber. We kun nen deze schurken tot moes slaan. De klank van zijn Engelsche woorden scheen de overgebleven strijders allen moed te ontnemen. Tagg had een van hen gegre pen en de anderen maakten zich uit de voe ten. Von Kerber stond op, en Royston kwam Tagg te hulp. Hij hoorde den baron heesch van woede gillen: Je mag de papyrus dan terug gekregen hebben, Alfieri, maar je zult er niets aan hebben. Italiaansche hond! Ik ben je zelfs nu te knap af geweest! Terwijl hij neerknielde om de armen van den struikroover op diens rug te wringen, en zoo Tagg te redden, trachtte Dick de reden te gissen waarom von Kerber een van de vluchtende aanvallers zoo'n vreemdsoortige uitdaging had nageroepen en nog wel in 't Fransch, terwijl de ander een Italiaanschen naam had en waarschijnlijk niets anders dan Italiaansch verstond. Was deze Alfieri de man. over wien de „particuliere detective" in Hydepark gesproken had? Royston had geen tijd om er over na te denken. De baron, die zwaar ademde en pijn scheen te hebben, kwam naar hem toe en zei fluisterend: Laat uw gevangene loopen, mr. King. Mij scheelt niets en ik ben u eeuwig dank baar, maar ik wil niet in Marseille opgehou den worden door de langzame Fransche 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Musiquette. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juridische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Kamerorkest en soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Kamerorkest. 10.00 Leden van het KRO-koor en het KRO- orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. rechtspraak. Laat hem dus maar los; het is alleen maar een huurling. En morgen ver trekken we. HOOFDSTUK V. Von Kerber's verklaring. Je hebt je stempel op dezen kerel gezet, onderbrak Tagg hem. Hjj boog over het uit gestrekte lichaam, terwijl de koetsier jam merde over den toestand van zijn karretje. Royson zette het rijtuig weer overeind; toen richtte hij den man in zittende houding op en luisterde naar zijn zware ademhaling. De slag was aangekomen! Hij maakt het best. was de koele uit spraak. Hij zal straks wel bijkomen en zich tamelijk misselijk gevoelen. Het resultaat zal uitmuntend zijn. Hij zal in het vervolg res pect hebben voor Britsche zeelieden. Hij legde de bijna bewustelooze gestalte weer op den weg, stak de tevolver, welke hy dichtbij vond, in zijn zak en luisterde naar von Kerber's onderhandeling met den koet sier. De baron gaf hem honderd francs, maar bedong streng, dat hij het gebeurde had te vergeten. Toen wendde hij zich tot Royson. Indien u denkt, dat we dien kerel daar op den grond gerust kunnen laten liggen, wil ik naar het jacht teruggaan, zei hij. Bent u gewond? vroeg Dick. Licht. De schurken durfden me niet te dooden. Ze wisten, dat mijn papieren hen zou den aanwijzen. j Maar ze hebben u beroofd? Neen, niet van iets dat waarde heeft. Waarom vraagt u dat? Omdat u iets riep tegen een van hen, een Italiaan zou ik denken O, hebt u dat gehoord? U bent inder daad vlug in geval van nood. Kunnen wi ver der gaan? Vyf minuten later hielpen de eerste en tweede officier van de Aphrodite hun „werk gever" de loopplank van het jacht op. Royson liet Tagg het gebeurde aan Stump vertellen, bracht von Kerber naar zijn kajuit en hielp hem zijn- bovenkleeren uittrekken. Een lichte wond in den nek, een wat diepere snee in den rechter onderarm waren de eenige kwetsuren; de inhoud van een verbandkist, onder von Kerber's leiding aangewend, stelpte weldra het bloeden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7