„Hitiers eigen woorden" in beslag genomen Lichtkogels boven Texel Egoïstische belangstelling Omgeving Binnen visschers in nood Marktberichten Oom Sam ziet vooruit ver Huiszoeking gedaan in de Weverstraat te Den Burg Frankrijk boos ZWEDEN EN NOORWEGEN BELEMMER DEN GEALLIEERDE HULP AAN FINLAND. De Fransche pers is allesbehalve gesticht over de Zweedsche bemiddelingspoging, waarin men een verraad uit angst aan de Finsche zaak, dat is aan de zaak der bescha ving ziet Men acht te Parijs de tactiek van Zweden evenzeer dom als kortzichtig, omdat Zweden moet inzien, dat het zélf aan de beurt komt wanneer de Finsche onderwerping voltrok ken mocht zijn. In dit verband herinnert Wladimir d'Or- messon aan de smeekbede van Madame Du Barrv op het schavot: „Nog een kwartiertje alstublieft mijnheer de beul"! In weerwil van de groeiende oppositie tegen de regeering, die men onder het Zweedsche volk meent te moeten constateeren, vreezen sommigen, dat indien Finland het voorstel afwijst. Zweden alle hulp zal stopzetten en elk transport van oorlogsbehoeften over zijn grondgebied zal weigeren. Wat de hulp aangaat, tot dusver door de Geallieerden aan Finland gebracht, deze is zeker van beteekenis geweest. In de op somming van hetgeen Frankrijk alleen al geleverd heeft komen voor: 175 vliegtuigen, 496 kanonnen met 795.000 granaten, 5000 mi trailleur-geweren. 400 zeemijnen, 200.000 handgranaten en 20 millioen patronen. „Wij hebben ons niets te verwijten", schrijft de „Petit Bleu". De Geallieerden hebben in een mi nimum van tijd de hulp gezonden, die hun gevraagd is. Het is hun schuld niet dat Zweden en Noorwe gen verhinderd hebben dat hun hulp nog belangrijker was. door het ver voer van nog veel aanzienlijker hoe veelheden materiaal en mannen over hun spoorwegen te verbieden. Zon der den algeheelen steun van Zwe den en Noorwegen was het. en blijft het onmogelijk, Finland te redden". Een omvangrijker en meer rechtstreeksche hulp van de Geallieerden aan Finland is tot dusver uitgebleven, omdat laatstge noemd land daarom niet met zooveel woor den heeft gevraagd. Naar het schijnt had Zweden ook dit zooveel mogelijk willen te genhouden. „Niets zou de regeering van Koning Gustaaf zooveel angst inboezemen" 6chrijft Pertinax („L'Ordre") „als een aan vraag om hulp door Finland tot de twee westelijke mogendheden gericht. Zij zou dan niet langer in staat zijn, haar publieke opinie in bedwang te houden." In Frankrijk is men algemeen van mee ning dat Finland de strijd zal voortzetten. In verband daarmede bespreekt Generaal Duval in „Le Jour" reeds de mogelijkheid van een landing in Petsoma, welke hij zeker niet onmogelijk acht en waardoor Noorwegen en Zweden buiten het conflict zouden kunnen blijven. Het stoffelijk overschot van de drie slacht offers, die bij de ramp van de O 11 om het leven kwamen, opgebaard in de chapelle ardente van het marine-hospitaal te Den Helder. Het is echter een bekend feit, dat Britsche militaire kringen weinig gevoelen voor een actié via de IJszee. Men acht dat te ge waagd met het oog op de onberekenbare weersinvloeden. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, heeft mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten 55 neu trale naties gepolst hebben met het doel aan te sturen op verbetering van de eco nomische wereldorde na den oorlog. De meeste dezer landen hebben, naar Huil mededeelde, een gunstig antwoord gezonden. Huil voegde er. naar de U P. aan het Hsb. meldt, aan toe. dat de besprekingen worden voortgezet maar dat zij nog niet in een sta dium zijn gekomen, waarin tot dc bespre king van details kan worden overgegaan. Naar wij vernemen is gisteren op last van den Procureur-Generaal, de Holland- sche vertaling van „Hitier m'a dit", getiteld „Hitler's eigen woorden" van Hermann Rauschning, bij den boekhandel door de po litie in beslag genomen, daar de inhoud van het boek beleedigend wordt geacht voor het hoofd van een bcvrienden staat. We vernemen uit Don Haag, dat het bevel tot inbeslagneming voor het geheele land geldt en voor het oogenblik alleen de Ne- derlandsche vertaling betreft. De eerste, exemplaren waren juist giste ren door den uitgever aan den boekhandel verzonden, zoodat kan worden aangenomen, dat slechts zeer weinigen in het bezit van het boek zijn. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Maart. op ond. Hoogwater Laagwater Z 10 6.27 17.55 8.15 20.05 2.20 14.10 M 11 6.24 17.57 8.40 20.35 2.50 14.40 D 12 6.22 17.59 9.05 21.05 3.15 15.05 W 13 6.20 18.00 9.35 21.30 3.35 15.35 D 14 6.17 18.02 10.00 22.05 4.00 16.05 V 15 6.15 18.04 10.30 22.40 4.30 16.40 z 16 6.13 18.06 10.55 23.20 4.55 17.15 Over den ondergang des mans Deze week heeft het beste deel onzer samenleving, in casu de huisvrouwen, in georganiseerd verband het feit herdacht dat vóór 20 jaar hun vereeniging werd opgericht. Men heeft gemeend dit jubileum feestelijk te moeten herdenken en het werd inderdaad een feest, der huismoe der waardig. Een programma, dat klonk als een klok, met heel veel bloemen, met thee en koffie, met dampende saucijzen broodjes, ja met wat al niet. En op het tooneel een nationale conferencier, be nevens een prominente stadgenoote, onze chansonnière Marquerite Postuma (zich somtijds noemende en schrijvende Marquerite Pauquet). Men zong en grapjaste den avond door en iedereen had het hoogelijk naar z'n zin. Dit was dan een avond, door vrouwen georgani seerd en door vrouwen goeddeels uitge voerd (met uitzondering van Alex de Haas, die het overigens wel zonder assistentie van het zwakke geslacht klaarspeelde Hier past ongetwij feld een woord van erkentelijkheid en hulde aan onze stedelijke moeders, die kans zagen een dergelijk hooggestemd feest op touw te zetten en. wat nog'iets anders is, zoodanig te doen slagen. Er waren niet zoo heel veel leden der an dere kunne, doch die er waren, bleken er stil van te zijn. En ze bleven stil. Het mannelijk deel van het auditorium was verre in de minderheid. Vrouwen zwaaiden de scepter, vrouwen waren het die als „orde-commissaris" optraden en vrouwen waren het, die al de uren, dat het feest duurde, de touwtjes in handen hielden. Wij hebben het stille aangezien. En wij. gedachten den tijd, dat de vrouw een nederig schepsel was, onderdanig heid en hoorigheid verschuldigd aan het schoonste creatuur der schepping, den Man. Toen de vrouw terneder zat. ver scholen in den schaduw van de belang rijkheid en grootschheid des Mans. Toen het de Man was, die organiseerde en naar voren trad en de vrouw als een vergeten kleinood onopgemerkt bleef. Dat was de tijd van flen Man. Waar is hij gebleven Waar is hij gebleven, nu wij mannen, bij de gratie der vrouwen. Woensdag avond in Casino aanwezig mochten zijn Toen wij moesten constateeren. dat ei een einde was gekomen, een bitter einde, aan onze hegemonie. Ook nee vooralin Den Helder. De manne lijke haan kraait hier geen koning meer. zijn gekraai is overgenomen door het lieflijk getok der hennen, en het ziet er niet naar uit dat laatstgenoemd ge- tok spoedig overstemd zal kunnen wor den. fa. ja, wij beleven bewogen tijden. Noordhollandsche bond zal op steuBverhoogtag aandringen. Onder weinig bemoedigende omstandighe den kwamen de Noordhollandsche Binnen- visschers te Zaandam in jaarvergadering bijeen. Andere jaren waren het voorname lijk de slechte prijzen voor de zoetwater- visch, die den visschers reden tot klagen gaven. Thans komt daarbij de oorlogstoe stand, dit tot gevolg heeft gehad, dat een groot afzetgebied, met name Frankrijk, verloren ging. Hopelijk zal de export naar Duitschland die op het laatst van 1939 van werkelijk groote beteekenis werd. maar die plaats vond tegen prijzen, die allerminst loonend wa ren, eenige opleving gaven in de binnen- visscherij. Met spanning wachten de bin- nenvisschers de resultaten af der onderhan delingen tusschen de verschillende handels- delgaties. Angst Met groote angst in het hart vragen de visschers zich momenteel af, wat er van de uitgezette voorraden pootvisch over is na de buitengewoon strenge winter, die we kortelings beleefden. Nu het ijs nog niet uit de slooten is, valt nog niet bij benade ring te zeggen, hoe groot de schade zal zijn, die aan den vischstand is toegebracht. De vele doode exemplaren, die naar de op pen-lakte van de polderwateren komen drijven, duiden er echter al op, dat de vischstand enorm geleden moet hebben. Vrijwel zeker is het, dat in de ondiepe polderwatercn geen visch meer in leven is. De Noordhollandsche Bond zal nauwkeu rig toezien op het verloop van den moei- zamen strijd, die deze menschen te voeren krijgen. Zoonoodig zal bij de overheid wor den aangeklopt om steun voor deze vis schers te krijgen. Dat in de eerste plaats ook aan de pachters verzocht zal worden de pachtgelden te verminderen, ligt voor de hand. In het afgeloopen iaar hleef men onver minderd voortgaan met het pooten van aal montée en snoekbaars. Niet minder dan 33.754 pond pootaal is uitgezet. Het is zaak het planten van pootvisch zoo krachtig mogelijk te hand te nemen, om daarmee te bereiken, dat de geleden schade ecnigszins teniet gedaan wordt. In een weloverwogen openingswoord heeft voorzitter C. Kok uit Burgervlotbrug van al deze moeilijkheden in het visschersbedrijf verteld. Zijn woorden vonden'krachtige be vestiging bij eenige afdeelingsvoorstellen. die op verhooging van den regeeringssteun tot f 10.per week. en op verstrekking van regeeringswege van pootaal uit de groote Rivieren en pootvisch uit de Noord Oost Polder en op bevordering van pachtverla- ging voor Polder en Boezemwateren in de geheele Provincie Noordholland, aandron gen. In den breede werden deze voorstellen toe gelicht en besproken, en niet zelden konden de afgevaardigden aan hun argumentatie kracht bijzetten door te verhalen van hun eigen armoe en moeilijkheden. De wenschelijkheid om de maat van aal van 28 c.m. op 30 c.m. te brengen, werd b.v. algemeen gevoeld. Velen verzetten zich echter tegen een dergelijk besluit, omdat zij de inkomsten-derving, die hier voor kor ten tijd het gevolg van zou zijn, niet kon den riskeeren. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd o.m. bijgewoond door de heeren Ir. J. P. Lonkhuyzen uit Arnhem, directeur van de Ned. Heide Maatschappij en secretaris van de Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij van deze Maatschappij, en Dr. J. Olie. di recteur van het Ned. Visscherij Proefstati on te Utrecht. Ook majoor de Groot, dis trictscommandant van de Rijksveldwacht in de Zaanstreek, gaf door ziin aanwezig heid blijk van ziin belangstelling voor het svel en wee der Noordhollandsche binnen- visschers. Met algemeene stemmen werd de heer C. Schaap, aftredend bestuurslid, herkozen. Met meerderheid van stemm enwerd ge kozen de heer P. Verdonk Wzn., ie W'or- merveer in de vacature Jongewaard. Het bestuur kon in de groote lijn het voorstel van de afdeeling De RijpUrsem, om de steun aan de zoet watervisschers te verhoogen tot f 1.0— per week. ondersteu nen. Met dien verstande, dat er bij de Re geering op zal worden aangedrongen, dat alleen die visschei-s, die niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, van de ze verhoogde norm zullen profiteeren. Het voorstel van dc afdeeling Hollands Noorden, houdende te bevorderen, dat de pachtprijzen voor de polder- en boezemwa teren verlaagd zullen worden. eveneens kon dc goedkeuring van de vergadering weggedragen. Uit onze KutUKAz JULIANADORP. VEEL BIJENVOLKEN DOODGEGAAN. Donderdagavond hield de afdeeling den Helder en omstreken van de vereeniging tot Bevordering van de Bijeenteelt hare jaar vergadering in de schooi aan de Kortevliet. Aanwezig waren 15 leden. De voorzitter, de heer T. Speur opent en memoreert in zijn welkomstwoord, dat dezen winter veel bijenvolken zijn doodgegaan. De notulen van den secretaris D. Abbencs worden na lezing onveranderd vastgesteld. Besloten wordt den heer R. ten Brugge uit Heiloo op 21 of 28 Maart a.s. voor een le zing uit te noodigen met het onderwerp: „Een rond jaar bijenleven." Volgt het jaarverslag van den secretaris, dat onder instemming der aanwezigen wordt goedgekeurd. De bescheiden van den penningmeester S. van Scheijen worden door de heeren Nico- lai en P. van Dijk nagezien en in orde be vonden. Er waren in 1939 totaal 34 leden. Het jaar begon met een saldo van f 46.80. de uitgaven bedroegen f 58.28 en nu bleef er f 78.52 over. De rekening wordt goedgc keurd, en dank gezegd voor goed beheer cn controle. Nadat men de geheele week op Texel van alle zijden het eiland had geobserveerd, ten einde na te gaan of hier nogmaals lichtko gels zonden worden ontstoken, mocht men gisteravond succes boeken. Vanaf de gemeentetoren werden omstreeks 211 '2 n. plotseling omhoogschietende lichtko- gels waargenomen en men kon vrij nauw keurig vaststellen van welke plaats de pro jectielen werden afgevuurd. Dit moest zijn in de Weverstraat nabij de Wilhelminalaan. Terstond werd een uitgebreid onderzoek door politie en militairen begonnen, het huis van den kringleider der N.S.B. omsin geld en hem gesommeerd de deur te openen. Op dit betrekkelijk vroege uur beweerde hij reeds te bed te liggen en zich eerst te wil len aankleeden. Voor de tweede maal drin gend gesommeerd te openen, werd zulks gedaan en volgde huiszoeking. Bezwarend materiaal werd niet gevonden. Bij de politie werd door ons naar den uit slag geïnformeerd. Men zeide ons ^dat er niet veel resultaten geboekt waren". Nu zegt de voorzitter, dat de verloting door de aanwezige leden kan worden mee gemaakt, daar het ons streven is zooveel mogelijk leden op de vergadering te hebben. De uitslag hiervan was: le pr. kast C. W. de Graaf; 2e pr. gietlampje en vulsponsje, G. J. Dunk, 3e pr. 1 Kg. kunstraat, P. van Dijk; 4e pr. 1 kg. kunstraat, C. Schellinger; 5e pr. pijp, P. de Beurs; 6e pr. bijenkap, A. Ellen; 7e pr. schepkorf, D. van Scheijen Sr. De voorzitter wenscht de prijswinnaars ge luk. Bij de bestuursverkiezing is de heer T. Speur aan de beurt van aftreden. Met 13 stemmen wordt hij herkozen en neemt deze herbenoeming aan met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de rondvraag zegt de heer Schellinger dat het magazijn van imkersbenoodigdheden steeds bij spr. is geweest, maar hij zag nu gaarne daarvoor een ander aangewezen. De heer T. Speur zal dit voortaan doen. Verder zal er van de afd. Handel gekocht worden, hetgeen door de leden benoodigd zal zijn. Daar men verwacht dat de prijs zal stijgen, besluit men om 30 kg. kunstraat te bestellen. Volgt benoeming tot afgevaardigde naar de alg. jaarvergadering van de Hoofdvereen. van den heer T. Speur en tot pl.verv. dc heer D. Abbenes. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze geanimeerde verga dering en wordt onder het welbekende kop chocolade van Oome Dirk nog even nage praat. WIERINGEK „ZONNEVORST". De alhier gestationneerde hengst van de combinatie WieringenWieringermeer, heeft dezer dagen op de hengstenkeuring te Hoofddorp van „V.L.N." voor de provincie Noordholland, in de afdeeling 4—6-jarige hengsten een le premie behaald. ANNA PAULOWNA BREEZAND. WAT TELEN WE OP ONZEN VRIJGEKO MEN ZANDGROND? Gistermiddag was er in de zaal van den heer Jb. Borst een drukbezochte vergade ring, waarop bovengenoemde vraag aan de orde werd gesteld. De vergadering was uitgeschreven door de afd. van het Holl. Bloembollenkweekers Ge nootschap en het was de voorz. van deze afdeeling, de heer W. Vieveen, die het wel komstwoord sprak, in het bijzonder gericht tot den heer Ir. Lienesch, rijkslandbouwcon- sulent te Schagen cn den heer Veerman, hoofd-ass. van den Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn. Ir. Lienesch hield een korte inleiding, waarin hij o.a. herinnerde aan de wettelijke bepaling, dat geen bruikbaar cultuurland braak mag blijven liggen. Spr. noemde er verschillende, gewassen, welke op vrijgekomen bollcngrond geteeld kunnen worden, voorop aardappelen, verder gerst (brouwgerst), tarwe (Carma), rozijn erwten (op schoon land). Uit de besprekingen die volgden bleek, dat in deze streek bij de geldende prijzen eigenlijk geen teelt loonend kan zijn, om dat: a de vastelasten van de bedrijven hier te hoog zijn; b. de kweekers eigenlijk niet op deze teelten ingesteld zijn; c. de bedrijven te klein zijn; d. de iandbouwnorm voor -kunstmest voor onzen grond te laag is. De opbrengsten zijn bij flinke bemesting wel goed; de grond zelf echter is gespeend van eigen voedingsstoffen; alles moet er in gebracht worden en er is geen stalmest uit eigen bedrijf! Speciaal toewijzing van een grootere hoe veelheid kali zou voor de aardappelteelt van belang zijn. Zoowel Iri Lienesch als de heer Veerman gaven tal van practische wenken op het ge bied Van bemesting, enz. van verschillende gewassen en deelden mee, of ze vrij geteeld mogen worden, of niet De heer Vieveen sloot, met beide sprekers, dank te brengen voor hun inlichtingen, die voor velen zeker leerzaam waren. BLINDENAVOND. Gaarne voldoen we aan het verzoek, op deze plaats nog even de aandacht te ves tigen op de advertentie in dit blad over den ..Blindenavond", die Maandag in Veerburg gehouden wordt Een opwekking om dezen avond bij te wonen is toch zeker overbodig? Twee films, die ons toonen wat gedaan De Europeesche mogendheden leggen op het oogenblik plotseling een meer dan gewone belangstelling aan den dag voor den Russisch-Finschen oorlog. Men schijnt er een bizondere interesse voor te hebben, dat de vrede tusschen de strijdende par tijen geteekend wordt. Landen, die tot nog toe weinig of geen notitie genomen had den van het onrecht, dat het Finsche volk wordt aangedaan, vinden het momenteel meer dan noodzakelijk, dat de strijd wordt beslecht. Je zou waarlijk, zoo op het eerste gezicht denken, dat de geest in Europa aan het veranderen is, dat men genoeg krijgt van het barabarisme, dat de men schen van onzen tijd heeft aangetast, dat men wil terugkeeren tot oude paden van recht en gerechtigheid in het leven der volkeren. Maar als men in een optimistische bui dit mocht willen gelooven, vergist men zich toch schromelijk. De diepste grond van deze bizon dere belangstelling is niet anders dan zelfbe houd. Daarvoor gaat von Ribbentrop naar Rome en daarom trekt ook, en dat is te be grijpen, Finlands oud-president, Svinhufvud, naar Mussolini, daarvoor bieden Londen en Parijs nog meer hulp aan Finland en dringt Zweden aan op liquidatie van het conflict. We hebben er gisteren al met een enkel woord op gewezen, dat Duitschland sterk ge ïnteresseerd is bij het zoo spoedig mogelijk afloopen van het conflict. Rusland krijgt dan zijn handen vrij om Duitschland economisch meer steun te verleenen. In Berlijn kan men echter persoonlijk, vanwege de vriendschap met Moskou, moeilijk een stap nemen om te bemiddelen, men is daarom naar Mussolini ge rend en die moet nu de rol van bemiddelaar spelen. Ook op Zweden oefent Duitschland druk uit. De dreiging, dat een voortzetting van dén Russisch-Finschen oorlog den Europee- schen strijd naar Scandinavië kan doen ver plaatsen, is voor Zweden sterk genoeg om te doen wat men kan, om een einde aan dit con flict te maken. Tegenover deze mogendheden, die den oorlog tusschen den wolf en het schaap zoo spoedig mogelijk willen doen beëindi gen, staan Engeland en Frankrijk, die niet zeggen, dat men door moet vechten, maar die het toch niet onwelkom is, als Rusland nog eenigen tijd gebonden is in het Noor den. Men wil dus Finland helpen in zjjn strijd tegen den bruut, doch men laat Fin land volkomen vrij in zijn eigen beslissing. Het zou er ook wel een beetje te dik op liggen. Zoo is er dan allerwege belangstelling voor Finland, maar een belangstelling, die geboren is uit zucht tot zelfbehoud. En Finland zal moeten kiezen, 't Is niet gemakkelijk, want aan die keuze ligt de beslissing waar de Europeesche oorlog zal worden voortgezet. wordt om blinden tot flinke vaklieden te vormen en laten zien, welk een steun hun trouwe vriend, de geleidehond is verder koorzang, declamatie en muziek Veer burg moet vol zijn! BREEZAND. VER. V. OUDLEERLINGEN TUIN- BOUWCURSUS. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteravond bij den heer Jb. Borst. Nadat de heer C. v. d. Linde had geopend en de notulen waren goedgekeurd, deed de heer an Genderen rekening en verantwoording van z'n beheer der financiën. In het afge loopen jaar waren de ontvangsten f 112.53 en de uitgaven f 29.78, waardoor het kas saldo dat f 70.53 was, angroeide met f 82.75 De heeren Keppel en Schilderman bevon den alles in orde. Op voorstel van den voorz. werd besloten den penningm. een kleine ver goeding toe te kennen voor het innen der contributie. De heer van der Linden werd bij de nu volgende bestuursverkiezing bij acclamatie herkozen. De aanwezigen kregen hierna ge legenheid hun bestellingen aan koolplanten, sla, uien enz. op te geven aan den heer Van Genderen, bij wien die gelegenheid voor de andere leden nog korten tijd openstaat. Aan den heer Hooimeijer zal verzocht worden weer voor een en ander te willen zorgen. Nadat de heer D. de Jong zich weer be schikbaar had gesteld voor het bespuiten \an de vruchtboomen, volgden rondvraag en sluiting. ALKMAAR, 8 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd: 22 stapels, zijnde 37.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f26, Boerenkaas commissie f 26. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Maart i;rel.f 10-—eigenheimers 3.30, uien 2.60— 3.60, drielingen 1.10—1.30, grove 2.50-3.30. Bieten 1./03.10; Peen 1.502.50. NOORDSCHARWOUDE, 9 Maart. Uien 260320; drielingen 150160; grove -<0—320; neen 150—190; kroten 1,0—270; rood© kool 630—8.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 14