„Juarez" WAT «GEVIN ©I BIOSCOPEN? documentair en gaaf filmwerk Laurel en Hardy film r>r M4 meuou Holl* Mij* van Landbouw De Vries, Alk waar SSkvERUJRRmiNG k. prebihbeurten Rijkdom Rialto Theater Tivoli Theater V/itte Bioscoop )i»tp ren© Afd„Texel'' en „Eierland Burgerlijke Stand van Texel Ingekomen personen Vertrokken personen iPypLOJli Paschen nadert en dus schoolvoetbaltournooi wordt voorbereid Burgerlijke Stand van Den Helder Goudmijntjes! Helder-nieuws H.R.C -nieuws WxiteAjiolo Revanche-wedstrijd Zeevaartschool-Landmacht Een opname uit „Jua rez", met de beide hoofd- vertoikers Paul Muni en Bette Davis, welke film deze week in het Rialto- theater gedraaid wordt. Prachtige creaties van Paul Muni, Bette Davis en Brian Aherne. Dit is een film, waarvan men de voornaamste détails niet meer zal kunnen vergeten. Een film, vervaardigd door een technisch uiterst knap regisseur, die daarbij bljjk gaf van een bijzonder kunstenaarsschap. Het is een deel uit het tragische epos dat men vindt opgeteekend in de analen van Mexico, Mexico, verscheurd en bloedend, Mexico, wingewest van Frankrijk in de zesti ger jaren. „Juarez" dat is de film waarin men de bot sing beleeft van Mexico en Frankrijk. Het eerste rijk vertegenwoordigd door den onver- getelijken strijder-idealist Benito Juarez, het tweede door Maximilian van Habsburg, door list en valsche voorspiegeling op den troon van Mexico geholpen door den weinig scrupu- leuzen Napoleon III. Het is William Dieterle, die kans zag van deze film iets anders te maken dan een stuk oorlogssensatie. Dieterle moet het karakter van Mexico begrepen en gepeild hebben. Hij moet het volk kennen en het aanvoelen in zijn diepsten wezensaard. En omdat hij daarnaast een groot kunstenaar is, daarom werd „Juarez" een film, die allen die haar zien en pogen te begrijpen, iets te zeggen heeft. Voor al nu. Nu opnieuw de volken in opstand komen, nu opnieuw de oude strijd der demo cratieën tegen de totalitaire machten ingezet is. Nu opnieuw de eerste rechten van den mensch vertrapt worden en er opnieuw ge hoond wordt om de klassieke beginselen van het menschdom: vrijheid en recht. Meixico in de zestiger jaren. Wingewest van Frankrijk, dat het rijk echter niet langer hou den kan. Mexico zelf verdeeld en verscheurd. Een volk van arme péons, die in één man hun redder en verlosser zien: Juarez. Wie is deze JuarezGeen vechter, fier te paard, geen Mexicaan met pistolen in den aanslag, gekleed in de kleurige kleedij van dat land. Neen, Juarez is een man van bijna 60 jaren, onaan zienlijk, stroef. Hij gaat door het land in een gekleede jas. Maar schoon zjjn zijn oogen en vol en rijk is zjjn hart, dat klopt voor één zaak: het Mexicaansche volk te bevrijden van vertrapping en verguizing onder vreemde dwingelandij. Paul Muni speelt de rol van Juarez. En zel den zagen wij Muni zoo eerlijk, zoo volkomen menschelijk een rol weergeven. Vergeefs zoekt men een theatraal gebaar, vergeefsch zoekt men iets van effectbejag, waartoe deze rol zich toch zoozeer leende. Stroef en een zaam gaat deze figuur door de geheele film. Een stille man, alleen met zichzelf, zwijgend en denkend. Maar een rol, waarin men een groot acteur een zijner beste creaties ziet geven. Naast hem is het Bette Davis die uiterst knap spel te zien geeft. Zij speelt de rol van Maximilian's vrouw en men had geen betere keuze kunnen doen. Onvergetelijk is haar ge bed bij de kapel van de Mexicaansche madonna, onvergetelijk ook het afscheid van haar man, die zij zoo zeer lief heeft. Goed is de derde groote in dit indrukwekkend drama: die van Maximilian. weergegeven door Brian Aherne. Een trio, dat door Dieterle op wel zeldzaam gelukkige wijze gecombineerd werd. Niet dikwijls zagen wij een film, waarin sfeer, spel en rhythme zoo kunstzinnig en technisch knap dooreengeweven werden. Het zou te ver voeren alle hoogtepunten van regie- begeestering te moeten nemen: maar daar zijn opnamen van massa-regie zooals men ze bij een Cecil de Mille nimmer zag. Daar wordt een spanning en emotie ziende opgevoerd, zooals men het ervoor waarschijnlijk nimmer gezien heeft. En zag men ooit zoo de tragiek van Mexico JJ vertolkt door alleen het neerstorten van een kind, door de oogen van een moeder die haar kind getuige doet zjjn van de executié van zjjn vader of doorJuarez zelve, die de belichaming is van dat groote rijk. Een uitzonderlijke film, die wjj gaarne en zonder eenig voorbehoud aanbevelen. Men aanschouwt een gaaf kunstwerk, zooals men er ln geruimen tjjd niet een gezien heeft. Blijkbaar kunnen de twee onafscheidelijken, die duizenden bioscoopbezoekers hebben doen brullen van het lachen, het toch niet zonder elkaar vinden, want hoewel ze een tijdlang afzonderlijk gespeeld hebben, is dit op een fiasco uitgeloopen en is het duo opnieuw op de celluloidband vereeuwigd. De firn „De Kop van Jut" is weer voor 100 een Laurel en Hardy product geworden. Geestig van begin tot eind. Een pretentielooze inhoud, maar een die door het spel der beide komieken tot een ge- noegelijk geheel is geworden. Het verhaal neemt een aanvang in 1917, waar de beide komieken aan het front z7Uen. Laurel krijgt opdracht om een loopgraaf te bewaken en hij- doet dit zoo plichtsgetrouw, dat hij 20 jaar na het einde van den oorlog nog zijn rondje door den loopgraaf maakt en tenslotte ontdekt wordt, doordat hij een niets kwaad vermoe dend vliegenier, met een machinegeweer be stookt. Laurel doet stommer dan ooit. En het is juist de onzin, die vertoond wordt, die dit filmwerk heeft gemaakt tot een van de komi sche schlagers van dit seizoen. Het is niet flauw, maar zoo grappig, dat men zich zeer zeker een uurtje uitstekend vermaakt. Voor de pauze draaide een bijzonder goede film met Sylvia Syney in de hoofdrol „Huur kazerne", is een film, die een kijkje geeft in een van de achterbuurten van Londen. Een huurkazerne wijk, waar woningtoestanden heerschen, die men met geen pen kan beschrij ven. Kleine hokkerige kamertjes waarin groote gezinen leven. Ongedierte, vochtige muren, bedorven lucht. Daar wonen ze, de kinderen der armoede. En deze wijk behoort aan een familie, die haar rijkdom niet kent. De geschiedenis verhaalt hoe de jonge huiseigenaar in kennis komt met een meisje, die in dit milieu is opgevoed en hoe hij om haar, deze wijken zal afbreken en mooie moderne arbeiderswoningen wil laten maken. Helaas, het jongmensch heeft weinig vastheid van karakter en geen wil, zoodat hij, wanneer hij door zijn plannen in conflict komt met zijn familie, deze opgeeft. Er moet eerst een tragedie hebben plaats gevonden, voordat hij een aanvang maakt met het werk. Het on gelukkige broertje van het meisje steekt n.1. in een vlaag van wanhoop de bouwvallige woningen in brand, waarbij hijzelf om het leven komt. Schitterend is deze scène gespeeld. Men voelt de wanhoop, die dit kind aangrijpt, als hij verneemt, dat ge ennieuwe woningen met tuinen en een kinderspeelplaats wordt ge bouwd. Men ziet de smart van een meisje, uit gebeeld door Sylvia Sydney, die nog langer in dit milieu, waartegen haar geheele persoon in opstand komt, moet verkeeren. Goed spel is het. Een film, die een zeer realistische voorstel ling geeft van armoe en ellende in een van de grootste en rijkste steden ter wereld. HET MASKER VAN DE SPIN. II.. De liefhebbers van sensatie kunnen ook deze week hun hart in de „Witte" ophalen. Aldaar draait namelijk het tweede deel van de seriefilm (tevens het slot), „Het Masker van de Spin". Zij die het eerste deel zagen zullen ongetwijfeld ook dit emotie-volle deel niet willen missen. PCRTPï In hotel „De Lindeboom" werd Woensdag avond een vergadering gehouden van de beide op Texel gevestigde afdeelingen van de Holl. Maats, van Landbouw, waarin als spreker optrad Ir. Lienesch. De bijeenkomst, die een flink bezoek ten deel viel, werd geopend door den voorzitter van de afdeeling „Eierland", den heer R. Stoepker, die mededeelde, dat Ir. Lienesch, die reeds herhaaldelijk als spreker op Texel is opgetreden, gewoonlijk alleen voor de afd. „Eierland" optreedt; het onderwerp „Bodemstructuur en Bodembewer king" dat dezen avond in behandeling zou komen werd ditmaal ook voor de afd. „Texel" van zooveel belang geacht, dat deze afd. ver zocht had de lezing, die ook als praatavond bedoeld was te Den Burg te houden. Hierna verkreeg Ir. Lienesch het woord. Spr. deelde mede, dat hij eerst een korte in leiding zou houden, om daarna aan de hand van projectie-plaatjes zijn lezing te verdui delijken; in deze inleiding werd gewezen op het feit, dat in het grondonderzoek tot he den in ons land een belangrijke schakel ont breekt. Men kan namelijk door het nemen van een grondmonster van het Laboratorium voor Grondonderzoek te Groningen vrij nauw keurig te weten komen hoeveel stikstof, kalk, etc. uw grond bevat. Doch men weet daar niet hoe het monster genomen is, en men kan zich geen oordeel vormen over den toestand, waarin het land verkeert, waarop het mon ster is genomen. Daarnaast komt dan het oordeel van den landbouwer, dat gegrond is op de praktijk. Hieraan mankeert evenwel .de deskundige voorlichting over de structuur. Spr. deelt dan verder het een en ander mede over de onderzoekingen van den Duit- schen landbouwkundige Görbing, die in den vorigen wereldoorlog op de Dardanellen zijn studie over de structuur van den grond is be gonnen en zulke bijzondere resultaten heeft heeft bereikt, dat hij thans een groot labo ratorium nabrj Hamburg heeft, en duizenden hectaren onder voortdurende contróle houdt. Spr. begon hierna aan de hand van projectie plaatjes een zeer interessante uiteenzetting van de structuur van den grond, waarbij hij vooral deed uitkomen, dat de juiste structuur is de korrel-vorm, waartusschen zich in de ledige gedeelten lucht en water moet bevin den. Een groot aantal foto's van grondtoe stand en ontwikkeling van den plantengroei in grond met goede en minder goede struc tuur, passeerden de revue, waarbij spr. wees op den grooten invloed van de bacterie-werking ter verkrijging van .een goeden grondtoestand. Ook werden vele nuttige wenken gegeven voor grondbewerking. Het was een hoogst leerzame en zeer be grijpelijke uiteenzetting, die zeer insloeg, vooral omdat ze op zoo geestige wijze werd gegeven. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door zeer velen gebruik gemaakt. O.a. werd de vraag „gesteld of het voor ploegen in Eierland. na de bodem nog niet behoorlijk ontwaterd is, nu niet te laat is. Ir. Lienesch gaf den raad, als men gaat ploegen, zooveel mogelijk aan de oppervlakte te blijven en van een drieschaar gebruik te maken. Tijdens de behandeling van dit onder werp kwam ook de toestand van de tarwe in Eierland in bespreking. Spr. was van mee ning, dat, al schijnt het dat de tarwe goed uit de zich op het land gevormde „ijskast" is te voorschijn gekomen, de uitkomsten niet mee zullen vallen. Verder gaf spr. den raad om, al heeft men zeer groote haast om te zaaien, nog even te wachten, om teleurstel lingen te voorkomen. De heer P. de Graaf kreeg evenwel den raad om op drogen zand grond, al is de grond nog niet geheel ont dooid, met het zaaien wel te beginnen. Verder liepen de besprekingen ever even tueels stichting van een grasdrogerij. De heer J. C. Rab informeerde naar de meening van den heer Lienesch over rentabi liteit van zulk een bedrijf. Ir. Lienesch wees er op, dat dit moeilijk nog valt te zeggen. Het bestaan van zulk een grasdrogerij achtte spr. zeer goed moge lijk op Texel, en vooral in dezen tijd, nu wij met voederlevering van het buitenland af hankelijk zijn, zeer actueel. De grasproductie zou evenwel opgevoerd moeten worden en dat kan op Texel naar spr. meening zeer gemak kelijk met 25 als men nagaat, dat in Friesland, met zijn uitstekend grasland, nog gesproken wordt van een opvoeren met 50 In verband met deze zaak werd door den heer De Lugt de vraag gesteld of het scheu ren van grasland voor bouw van voederbieten bijv. geen grooter voordeel voor veevoedering brengt. Ir. Lienesch wees er evenwel op, dat eiwit bij de voedering van vee nu van de grootste waarde is, en dat juist hiervan te kort is in ons land, de beste bron van eiwit is een goed stuk grasland. In verband met de stichting van een gras drogerij, deelde de heer v. d. Ban mede, dat een grasdrogerij alle voordeelen biedt, vooral in dezen oorlogstijd, daarom tracht de be- drijfsvereeniging daartoe te komen, te meer daar de aanbieding zoo voordeelig mo gelijk is, wat betreft het aanschaffen van een droger. Wij hadden gemeend 200 aan deden te moeten plaatsen van 100.Tot heden hebben wij er 30 kunnen plaatsen en schijnen er niet meer aanvragen te komen. Mocht dit binnen enkele dagen niet het ge val zijn, dan kunnen de plannen geen voort gang hebben. De bijeenkomst werd weder door den heer R. Stoepker gesloten, die een bizonder woord van dank richtte tot Ir. Lienesch voor dezen leerzamen avond. van 2 t.m. 8 Febr. 1940. GEBOREN: Anna Jacomina, d. v. K. Wet steen en J. Geense; Simon, z. v. J. S. Dros en A. H. Kuyper; Theodora Catharina, d. v. J. S. Dros en A. H. Kuyper; Elly, d. v. W. J. Eelman en N. Lap; Maria Joanna, d. v. D. Maas en M. V. Hin; Aris Jan. z. v. P. Eel man en A. Vermeulen; Erik Pieter, z. v. D. vV. Keijser en P. Slot ONDERTROUWD: A. A. Westdorp en F. Timmer. GETROUWD: Geen. OVERLEDEN: Antje Vlaming, 95 jaar, ongehuwd; Nanning Duinker, 64 j., geh. m. Antje Eelman; Antony Geus, 81 jaar, onge huwd; Geertje Bruin, 77 jaar. wed. v. Pieter Boon; Gerrit Schrama, 59 jaar, geh. m. Anna Catharina Knjjn, C, In het gebruik pas bli blijkt U de kwaliteit onzer verwarmingen ZONDAG 10 MAART 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Kok. Doop. Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 10 u. de heer Starrenburg, Maandcollecte. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm, Verkie zing Notabel. Zuid-Eierland 3 u., Ringvergadering der Tex. C. J. M. V.-ers. De Koog n.m. 7.30 u. Ds. Kok, Oudeschild n.m. 7.30 Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. K. T. Gorter, Doop. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Lees- dienst; n.m. 3 u. cand. J. Bos, hulppredi ker te Schermerhorn. Oosterend v.m. 10 u. Cand. J. Bos; n.m. 3 u. Leesdienst. Zondag 10 Maart. 7.30 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingsdienst. 7.30 u. n.m. Verlossingssamenkomst. Leider: luitenant D. Pieters. Maandag 8 uur. Opening 4e jaarfeest. Leider: kapitein H. Lahuls. Dinsdag. Soldatensamenkomst. Donderdag. Heiligingsdienst. Zaterdag. Straatzang. Harmina Geist, De Koog 173, van Zaan dam, Ged. gracht 41. F. Meijer, Den Hoorn, van Amsterdam, Buskesz Huetstraat 10 III. A. Teklenburg, De Koog 34, van Eindho ven Roosterlaan 100a. Th. Plomp, Parkstraat, 36 van Spvjkenisse, Kerkweg. J. Zwaan en J. Gint, E 47, van Beilen K 3. C. J. Burger, De Koog 44, van Amsterdam, Ger. Doustraat 79 hs. Alberdina F. E. Roelfsema, van Weversrtr. 33 naar Winschoten, Luttenweg 11. H. Bakker van Groeneplaats 6 naar Vee- nendaal, Landstraat 101. Anke Boon, van S 19a naar Duitschland. Antonia C. Boon, van S 19a naar Sant poort. BOUWVERGUNNINGEN. D. Pool, Den Hoorn, verbouwen van een woonhuis. P. Lap Kz., Den Hoorn, bouwen van een landhuis. A. de Bloois, nabij De Cocksdorp, bouwen van een woonhuis. Gevonden: een kinderwant, een porte- monnaie, een puntenslijper, een heerenrijwiel. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Een geval van miltvuur kwam voor op de boerderij van den heer J. C. Bakker, te Den Hoorn. Veertien dagen scheiden ons van het groote schoolvoetbaltournooi, dat de heele Paasch- vacantie door, de gemoederen van onze school jeugd weer in beweging zal houden. En niet alleen de vacantie, maar ook de dagen ervoor, want reeds weken van te voren is men in trai ning gegaan, heeft men proefelftallen samen gesteld, heeft men „echte" wedstrijden tegen elkaar gespeeld, en nu, nu het nog veertien dagen duurt, eer de eerste aftrap geschieden zal, ja nu moet men klaar zijn. Ook door de commissie van voorberei ding wordt naarstig gewerkt, en het is door deze commissie, dat ons verzocht werd om even te wijzen op het feit, dat de inschrijving onherroepelijk Maandag avond a.s. sluit. Dus als er nog scholen zijn, die mee willen doen aan dit groote festijn voor de sportieve jeugd, dan zjjn ze van harte welkom, maar tot Maandag avond. Nadien worden geen inschrijvingen meer geaccepteerd. Wat de prijzen betreft, ook deze „lang niet onbelangrijke tak" van het schoolvoetbal wordt niet vergeten door de voorbereidings commissie, die al reeds verscheidene prijzen beschikbaar heeft, maar... er nog veel meer gebruiken kan. Wie dus een passende prijs heeft, behoeft slechts den secretaris of den wnd. secretaris aan te klampen, en Uw prijs wordt in dankbaarheid aanvaard. Want zon der prijzen is het tournooi niet volledig! Het secretariaat is gevestigd Lombokstraat 1, terwijl men ook bij den heer De Broeder op de Boerhaavestraat terecht kan. We hopen zoo spoedig mogelijk op één en ander terug te komen! Opgave van 8 Maart 1940. BEVALLEN: G. Vlamingvan Baar. z. OVERLEDEN: S. J. Lak. geb. Dorlijn v., 61 jaar; F. W. J. Steenvoort, m., 34 jaar; O. Postma, 21 jaar, Een zak met geld, een kast vol goud, Kan veel doen profiteeren. Het biedt genot, en geeft gemak. Zooveel men mocht begeeren. Men reist er mee de wereld door, Ziet tal van mooie dingen En ziet zich op zijn levenstocht Door weelde steeds omringen. Maar weelde en verfijnd genot Kan toch geen uitkomst geven. Wanneer het gaat om ware vreê, Om 't huiselijke leven. Wanneer de man zijn vrouw bedriegt, Wanneer de vrouw gaat kijven En ieder zich afzonderlijk Den tijd tracht te verdrijven. Het brengt geen troost, bij 't grievend feit. Als zoonlief mocht besluiten: Ik breng den nacht in 't speelhuis door, Want paatje heeft de duiten. Wanneer hij valsche wissels geeft En speculeert met vrinden. Of steeds in een beruchte kroeg Of speelhuis is te vinden. Het geeft geen vreugde in het hart Als d'appel hunner oogen. De eenige dochter, zoo geliefd, Zoo zacht, zoo ingetogen, Zich ver beneden haren stand In 't huw'lijk gaat begeven. En ver van 't ouderlijke huis In armoe wenscht te leven. En 't geeft ook zoo weinig nut, Als 't einde is gekomen En door den dood een dierbaar pand Aan d'ouders wordt ontnomen. Geen kundig dokter, geen consult, Kan hier het leed verdrijven, Zoodat zij in de ziel bedroefd En hoop'loos achterblijven. Zoo heeft ook rijkdom tegenspoed In velerhande zaken. Terwijl men ook voor dieventuig Geregeld heeft te waken. Hoe rijk mijn buurman dan ook Is, Ben 'k vrij van leed en lijden, En heb ik nog mijn daaglijks brood, Ik zal hem niet benijden. K. HELDERWFC (half drie). Morgenmiddag zal ons eerste voor de eerste maal in 1940 op het groene veld verschijnen, om W.F.C. te bestrijden. De Wormerveerders wonnen verleden week van West-Frisia en schijnen dus heel wat beter in vorm dan vóór de „ijsperiode". Het zal onze jongens, die volledig zullen uitkomen, dan ook niet meevallen te zege vieren. Maarals de vorm er is zooals tegen Z.F.C., dan zijn we er niet bang voor. In ieder geval zal men morgen aan de Sport- laan getuige kunnen zijn van een interessan ten strijd. Jongens, doe je best! Dit is het elftal: Kousbroek N. N. v. Teekelenburgh Douwma Hoebe Verzijl v. d. Berg Wagenaar Krab v. Tongeren Godschalk SUCCES 1HRC 1. Half drie. Na het nog wat onzekere begin van Zon dag J.I., dat ons echter door falen van onze concurrenten nog vaster op de eerste plaats bracht, „trekt" morgen ons eerste naar Wie- ringen om Succes in eigen omgeving te be strijden. En nu moge het waar zijn, dat Suc ces een weinig fraaie plaats op de ranglijst inneemt, het is eveneens bekend, dat de blauw-zwarten in eigen omgeving zeer moei lijk te overwinnen zijn. Het is onze jongens dus geboden niet zoo als vorigen Zondag te „pingelen", maar te trachten door een hoog tempo en flink open spel de Successers van hun stuk te brengen. HRC 1 denk om je mooie kans en neem geen enkel risico. Veel succes! Het elftal is alsvolgt: Dijkshoorn Leavey Buitenhuis Selderbeek Stolk Roomeijer Sanders van Pelt de Vries de Jongh Dissel Het 3e elftal speelt uit tegen Oudesluis 1, en zal door goed spel trachten ook deze ont moeting tot een goed einde te brengen, ter wijl het 4e elftal eveneens uit speelt en wel tegen de reserves der Watervogels. Dat wordt een zware strijd, HRC 4. Het 2e elftal is vrjj. Na een prettigen en sportieven wedstrijd is de Landmacht er wederom in geslaagd de Zeevaartschool te verslaan, nu met 115. Over het verloop van den wedstrijd kunnen wij het volgende mededeelen. In de eerste helft ging het spel vrijwel gelijk op, zoodat de rust inging met gelijken stand (44). Na de rust was het echter gedaan met de „zeelieden De Landmacht wist nog 7 maal te scoren. Opvallend was wel het spel van Luitenant Scholz, die met Koeman prachtig door de verdediging der Z.V.S. zigzagde. Echter ook het samenspelen van de „Zee vaarders was beter dan de vorige maal, in dien ze zoo door blijven gaan, zullen ze spoe dig een ernstige bedreiging voor de Land macht vormen. Donderdag a.s. om kwart voor 7 wordt een wedstrijd gespeeld tusschen Landmacht en de „Frissche Morgen", hier zal het geducht spannen, daar F.M. tot groote dingen in staat is.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6