dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier MUSSOLINI RIBBENTROP (Vrede of verscherpte oorlogj As-politiek weer herlee(dl Hitier sprak.,. ontvangt Amerikaansch voorstel tot wapenstilstand Bewegingsoorlog in Finland Duitsche vliegers uit den koers 2500 Chineezen gedood? Stuurman verdacht van spionnage Britsche schepen gezonken 15 Maart boonendistributie Louis de Vries heengegaan Geheime zender KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8871 Officier-vlieyer met een auto veroa^e'ukt Drie salvo's voor den boeg van de „Dina" Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT i HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 11MAART 1940 Vooral het Duitsche Nieuwsbureau wij3t op het groote belang van de reis van von Ribbentrop naar Rome en legt er de nadruk op, dat dit persoonlijk contact eens te meer bewijst, dat het bondgenootschap tusschen Duitschland en Italië nog immer leeft in de harten der beide volkeren en hunne re geerders. Officieel wordt, zooals wij reeds Zaterdag meldden, als reden van het bezoek opge geven. dat de Duitsche minister van buiten- landsche zaken zijn Italiaanschen collega 'n tegenbezoek gaat brengen en de ontmoeting [volkomen in de lijn ligt van de normale vriendschappelijke betrekkingen tusschen twee bondgenooten. Men vraagt zich dan echter af. waarom Von Ribbentrop bij dit, dus eigenlijk for- tneele tegebezoek, zich heeft doen vergezel len door ruim dertig hooge ambtenaren en Specialisten. Dit wijst eerder op een wel overwogen stap bij de Italiaansche regee- ring teneinde een bepaald doeol te bereiken. Invloedrijke bnitenlandsche krin gen te Rome zien dan ook in von Ribbentrop's reis allereerst een po ging om de ietwat verstoorde be trekkingen weer volledig te herstel len, maar daarnaast voelt men dat Duitschland bezig is een groot di plomatiek offensief in te zetten, waarvan deze geruchtmakende reis een belangrijke zet vormt. Er moet ongetwijfeld verband worden ge legd tusschen de van Rusland uitgegane poging tot vredesonderhandelingen met Fin land en von Ribbentrop's reis naar Rome. Moskou, zoowel als Berlijn hebben blijkbaar ingezien, dat de oorlog in Finland den ge allieerden een groote steun is. Deze krijg moet dus worden geliquideerd, hetgeen le vens kan medebrengen, dat de verhouding van de Sovjets tot Rome een geheel andere wordt. Mussolini heeft steeds laten weten, dat hem de politieke constellatie in Rusland zelf niet deerde, maar dat hij zich zou verzetten tegen een opmarsch van het communisme in het Donaubekken en den Balkan. Welnu, hoogstwaarschijnlijk zal von Rib bentrop, die gisteren gedurende vijf kwar tier met Mussolini en Ciano confereerde en ook vandaag nog een onderhoud met hen zal hebben, verzekeringen van zijn communisti sche vrienden overbrengen. Daarnaar kan de Duce zijn houding bepa len ten aanzien van de EngelschFransch Turksche plannen in het nabije Oosten. Of achter het ongetwijfeld dreigende ka rakter van deze reis een verscherpte oorlog dan wel een vredespoging, ook voor het Westen, moet worden gezien, is thans nog niet duidelijk. Men mag niet uit het oog verliezen, dat Sumner Welles, de Amerikaansche staats secretaris, na zijn bezoek aan Londen, nog naar Rome zal terugkeeren. Wat is logischer dan te veronderstel len, dat de Duitsche en It>aliaansche machthebbers van de gelegenheid willen gebruik maken, om van te voren hun houding ten aanzien van den vrede te bepalen? Een zoo schoone gelegenheid om een eer volle vrede te verkrijgen, komt menschelij- kerwijs gesproken, niet meer terug en be ziet men het bezoek van dien kant, dan heeft ook de audiëntie bij den Paus een beteekenis welke ver uitgaat boven een verzoening tus schen Vaticaanstad en Berlijn. Vrede of vernietigende wereldbrand? De wereld staat opnieuw op een tweesprong. Verklaring van Pittman. De voorzitter van de Amerikaan sche senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken Pittman heeft een radioredevoering uitgesproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Vereenigde Staten, na den te rugkeer van Sumner Welles, voor stellen zou kunnen doen betreffende een wapenstilstand van dertig da gen. Deze voorstellen zouden tot alle oorlogvoerenden worden ge richt Na een schets te hebben gegeven van den huidigen toestand in Europa zeide Pittman, dat wanneer de oorlog voortduur de tot den vroegen zomer, hij waarschijnlijk tot het bittere einde zou worden uitgevoch ten. Gezien echter hetgeen bij een dergelijke Oplossing betrokken zou zijn, zouden de Oorlogvoerenden nauwelijks kunnen weige ren een dertigdaagschen wapenstilstand in overweging te nemen. Deze zou den neutralen de gelegenheid bieden bij te staan in het zoeken van een regeling. De neutralen konden zich iet Wenden tot de oorlogvoerenden, met eeni- (te hoop om toegehoord te worden, zoolang de gevechten voortduren. Welles te Londen. Sumner Welles is gistermiddag om 12 uur tien op het vliegveld van Londen aangeko- hien. Hij werd o.m. verwelkomd door den Amerikaaschen ambassadeur Kennedy. De Amerikaansche diplomaat nam zijn intrek in hetzelfde hotel, waar ook Lord Halifax, minister van buitenlandsche zaken, woont. De verwachting is, dat Welles' «erste officieele contact met Halifax zal ïijn en dat hij daarna met Chamberlain zal ■preken. De nationalistische leden van het par lement van Noord-Ierland hebben de Ame rikaansche ambassade te Londen verzocht 'een onderhoud met Sumner Welles voor hen tot stand te brengen, Nóch overwinnaar, nóch over wonnene. MOBILISATIE IN NOORD RUSLAND? Een correspondent van Havas aan het Noordelijk front meldt, dat de Finnen Naut- si hebben afgestaan. De zeer strenge koude en de te zware sneeuw maakt een militaire operatie van grooten omvang onmogelijk. Trouwens de Finnen staan op slechts enke le kilometers van Nautsi. De oorlog aan dit front is een bewegingsoorlog geworden en men kan op het oogenblik niet spreken van een overwinnaar of een overwonnene. Aan het front van Petsamo is een groote op marsch der Russen op het oogenblik' niet te vreezen. Wel kan men een dergelijke ope ratie in dezen sector, waar zij aanzienlijke troepen geconcentreerd hebben verwachten, maar de sneeuwstormen en de toestand der wegen hebben toch tengevolge dat verschei dene weken zullen moeten verloopen, voor het zoover is. Het hoofdkwartier van het district Le ningrad van het Roode Leger deelt mede: Op 10 Maart valt aan het front niets be langrijks te melden. De SowjetRussische troepen hebben zich meester gemaakt van het eiland Varjesaari in de baai van Wi- borg en van de stad Nisalahti op dch Wes telijken oever van deze baai. Ook is het eiland Vuoratsu in het Ladogameer ten Westen van de stad Pitkaranta bezet. In de omgeving van het station Lojmola aan den spoorweg Suojarvi-Serdobol zijn talrijke verkenningen uitgevoerd. De Sovjet Russische luchtmacht is opge treden tegen de vijandelijke troepen en mi litaire objecten en heeft acht vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. In Helsinki wordt toegegeven, dat de Rus sische troepen, welke over het ijs van de golf van Viborg aanvielen, erin geslaagd zijn een bruggehoofd te bezetten, dat 10 km. lang en 5 km. diep is op den westelijken oever van de golf. De Russen hebben gepoogd het front in breedte en diepte uit te breiden, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Mobilisatie in Noord Rusland. De correspondent te Tallinn van de „Stock- "nolms Tidningen" schrijft dat de Sovjet-op- perbevelhebber Worosjilof de mobilisatie heeft aangekondigd in Noord Rusland voor alle mannen tot den leeftijd van 35 jaar. Het bevel daartoe is aan eiken dienstplichtige individueel gezonden. Ditmaal zal over de Duitsche toekomst voor eeuwen worden beslist. Bij de herdenking ter cerc van de gesneu velden in den oorlog van 1911—1918 en in den tegenwoordigen -oorlog, heeft Hitier in het Tuighuis te Berlijn een toespraak ge richt tot het Duitsche volk. Wat jaren lang slechts blceke woorden van een onwaardig geworden nakomeling schap waren, aldus ving hij aan, is thans de trotsche dank van een gelijkwaardig heden. Na een weergalooze triomftocht in het oosten, zijn de soldaten der divisies van het veld leger, de bemanningen onzer schepen, de strijders van ons luchtwapen. thans bereid het rijk in bescherming te nemen tegen de oude vijanden van het westen. Achter hen echter staat thans een vaderland, dat gezui verd is van de elementen der ontbinding. Voor de eerste maal treeftt 't geheele Duit sche volk voor het aangezicht van den Al machtige. om hem te bidden zijn strijd om het bestaan te zegenen. Dit is een zware strijd der soldaten! Door hun levensoffer maken de soldaten het leven der overigen en daarmede der na komende wereld mogelijk en veilig. De sol daat treedt derhalve in de uren. waarin de voorzienigheid de waarde der volkeren af weegt voor het Godsgericht van den Almach tige. Hitier betoogde vervolgens dat het Duit sche volk, meer dan ieder ander volk, op grond van zijn historie het recht heeft zijn helden te herdenken. Thans wenscht de we reld onze ontbinding. Ons antwoord kan slechts de vernieuwde eed op de grootste ge meenschap aller tijden zijn. Haar doel is de Duitsche versplintering. Onze geloofsbelijde nis is de Duitsche eenheid. Haar hoop is het succes der kapitalistische belangen, en onze wil is de overwinning van de nationaal so- cialisttisch volksgemeenschap. De Führer herinnerde aan zijn pogingen om de wereld de hand te reiken. Echter leef ik, aldus besloot hij, als Führer van de na tie, als kanselier van 't rijk en als opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht, thans slechts voor één enkele taak: dag en nacht te denken aan de overwinning en voor haar te strijden, te werken en te vechten, zoo noodig ook mijn eigen leven niet te spa ren, wetende, dat ditmaal over de Duitsche toekomst voor eeuwen wordt beslist. Deensch en Zwitsersch rechtsge bied geschonden. Deensch luchtdoelgeschut heeft Zater- dagmiddag gevuurd op een vreemd vlieg tuig (volgens Reuter een Duitsch toestel), dat op groote hoogte boven Deensch grond gebied heeft gevlogen op eenigen afstand te noorden van de Deensch-Duitsche grens. Het schijnt, dat het vliegtuig niet werd getroffen. Zaterdagavond zijn de Duitschers verder boven Zwitsersch gebied geweest. Vliegtui gen, welke van een vlucht boven Fransch gebied terugkeerden, hebben over de Zwit- sersche grens bij Bazel gevlogen. Gister ochtend zijn in de straten van Bazel pamflet ten gevonden, welke klaarblijkelijk voor Frankrijk bestemd waren. Japanners melden groote over winning. De Japansche troepen in het zuiden van China hebben in het gebied van Tsjausjau en Swatau een Chineesche strijdmacht ver nietigd. De Chineezen lieten 2500 dooden op net slagveld achter terwijl de Japansche troepen eenzien lijke buit maakten. Verder wordt gemeld, dat aangezien ver nomen-was. dat 33 Chineesche legerbevel hebbers een conferentie hadden belegd te Taipang in het zuidoosten van de provincie Anhwei, deze stad door de Japansche luchtmacht is gebombardeerd. Naar ver luidt is het gebouw, waar de besprekingen werden gehouden, vernield. 's Kachts tegen lichtmast ge botst. Gisternacht om half een is op den Bre- daschenweg in de kom van de gemeente Tilburg de luitenant-vlieger G. A. uit Leiden van het vliegveld Gilze-Riien met zijn auto tegen een lichtmast gereden. De auto werd aan den voorkant geheel ingedrukt. De bestuurder werd op slag ge- dood. Nader vernemen wij. dat de officier-vlie ger met groote snelheid in de richting Gil zeRijen reed. Hij merkte tamelijk laat een rechts van den weg stilstaande taxi op en probeerde nog uit te wijken. Welis waar is het hem gelukt langs de taxi te rijden, doch met het linkerdeel van zijn au to geraakte hij een lichtmast. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. De heer A. werd met spoed overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis te Tilburg, waar hij evenwel kort na aankomst is overleden. Arrestatie te Vlissingen. Een „ernstig geval." Naar de Tel. thans officieel ver neemt, heeft de politie te Vlissin gen een arrestatie verricht in een ernstig geval van snionnage, dat zich te Vlissingen of in de naaste omgeving moet hebben voorgedaan. Dinsdag j.1. is op last van den com missaris van politie aldaar een te Vlissingen woonachtige stuurman van de groote vaart gearresteerd. Ook in een andere plaats van ons land is na huiszoeking een arrestatie in verband met dit spionnagegeval verricht. De twee de arrestant is naar Vlissingen overge bracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. De aangehouden stuurman is aan de Justitie te Middelburg overgeleverd. Na dere bijzonderheden wenschen de autoritei ten op het oogenblik niet te verst rekken. Alleen wil men zich bepalen tot de ver klaring, dat het hier gaat om ernstige ge vallen van spionnage. Vliegtuigen cirkelen boven het schip. E en vreemd avontuur. Gisternacht om half 1 is in IJmuiden bin- nengeloopen het 260-ton metende Nederland sche stoomschip „Dina" van Gruno's Scheep vaartbedrijf. Het schip kwam uit Londen met een la ding cacaoboonen en copra voor Amster dam. Onderweg heeft het schip een merkwaar dige geschiedenis beleefd. Buiten de Zeeuw- sche kust op tien mijl bezuiden Middel- bankboei, twee mijl buiten de territoriale wateren, vlogen Zaterdagmiddag omstreeks vier uur twee vreemde vliegtuigen over het schip heen. Zij cirkelden eenigen tijd rond om het schip en seinden in morse, dat de „Dina" moest stoppen. De „Dina" gaf hier aan gevolg, waarop de vreemde vliegtuigen verdwenen. De „Dina" bleef eenige oogenblikken liggen en voer toen verder. Korten tijd daar op keerden de vliegtuigen terug. Eén rder beide toestellen daalde tot op 50 Meter hoog te; het tweede bleef hoog vliegen. Tien mi nuten ongeveer cirkelden de toestellen rondom de „Dina" en plotseling vuurde het laaeviiegende toestel, toen het recht voor 't schip lag, drie salvo's af. Niet op het schip gericht. Zeer klaarblijkelijk waren de schoten niet op het schip gericht; andera zoo vertelde de stuurman ons had het schip onver mijdelijk geraakt mopten worden. De vlieg tuigen zijn zoo lang in onze nabijheid ge weest en het vurende toestel vloog zoo laag, dat. wanneer het gewild had, het ons ongetwijfeld had kunnen treffen. Na het lossen der schoten verdwenen de twee toes'pllen zonder eenig nader teeken te geven. Een uur tater zagen wii ze terug keeren uit Noordelijke richting. Zij vlogen toen zeer hoog en paseerden ons en de an dere schenen, die toen in onze nabijheid voe ren. zonder ook maar de geringste aan dacht aan ons te schenken. Bij de aankomst is de „Dina" duchtig on derzocht. waarbij gebleken is, dat het schip inderdaad niet is getroffen. Wat echter de bedoeling van de schoten geweest zou zijn, blijft voor de opvarenden een raadsel. De „Dina" heette vroeger „Mitropa". Kort geleden is het echter herdoopt. v De „Hannover" opgevangen door Engelschen kruiser. Het afgeloopen weekend heeft de Britsche koopvaardijvloot verschillende schepen ver loren, echter niet allen tengevolge van den oorlog ter zee. Zoo is de „Ariadne Moller", groot 1840 ton aan de Chineesche kust, juist ten noorden van Formosa, aan den grond geloopen. Aan boord waren 200 passagiers, die zich op de rotsen aan de kust hebben begeven. Het schip „Chevy Chase (2719 ton) schijnt op de Noordzee op een mijn te zijn geloopen en is in iéder geval na een ontploffing ge zonken. De uit 21 koppen bestaande beman ning werd gered. Tenslotte is het Britsche stoomschip „Main- ly Hill" na een botsing met een onbekend gebleven vaartuig, gisterochtend vroeg ge zonken. De uit 23 koppen bestaande beman ning kon worden gered. De „Hannover" Ln brand gestoken. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Duitsche s.s. „Hannover" <5600 ton) in den nacht van zeven op acht Maart in de Mona de doorvaart tusschen San Domin go en Porte Rico door een Britschen krui ser werd opgevangen. De bemanning van de „Hannover" heeft haar schip direct in brand gestoken en het vervolgens .verlaten. vL/ EERBER1CHT Verwachting: Aanvankelijk mis tig of betrokken, later bre kende bewolking. droog, zacht weer. zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. EEN HALF POND PER PERSOON PER MAAND. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen weder peulvruchten (capucijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen, bruine boonen en andere gekleurde boonen) worden gedistribueerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode.n .1. een kwart ki logram per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. Nader zal worden bekend gemaakt, welke bon van de Rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de genoemde hoeveelheid peulvruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat zich met be trekking tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributie- regeling zouden vallen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze niet bestemd zijn voor menscheiijke consumptie en uit sluitend mogen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtneming van de ter zake bestaande distribuliemaatregelen. He» publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen. met dien verstande, dat per kwart kilogram een exemplaar van de nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart bij den win kelier moet worden ingeleverd. Een grootsche acteurscarrière af gesloten. In den ouderdom van 68 jaar is de bekende tooneelspeler Louis de Vries gistermorgen overleden, naar wij vernemen uit Nice, waar hij tot 'herstel van zijn gezondheid verblijf hield. Met Louis de Vries is een tooneelspeler heengegaan, die door vele generaties too- neelliefhebbers in binnen- en buitenland in tallooze glansrollen is bewonderd. In zijn jeugd leerde Louis de Vries, die op 18 Oct. 1871 te Amsterdam geboren werd, het diamantvak, doch dit bedrijf had voor de Vries niet voldoende bekoring en aldra ging zijn belangstelling meer uit naar het tooneel. Na zich de eerste tijden aan het liefhebberijtooneel te hebben gewijd, ging hij in 1900 naar de Tooneelschool en daarmede vangt hij dan een grootsche acteurscarrière aan, welke hem tot ver over de landsgren zen heeft gebracht. ln 1914 kwam hij bij de koninklijke ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" waar hij de rollen vervulde van „de bode" in de „Gijsbrecht", De Idealist' van Carel Schar- ten en „Gabriei Schillings vlucht", van G. Hauptmann. Hij ging op tournee naar Indië, waar hij o.a. successen oogstte met „Tropenadel", in „De Despoot". Hij trad op in Parijs met „Ghetto" van Heijermans. speelde in Ko penhagen, Antwerpen. Gent, Brussel en Rome. De Deensche koning begiftigde hem met de Danenbrog Orde, Mussolini sprak met hem Met het heengaan van Louis de Vries lijdt de tooneelwereld een gevoelig verlies. Gisteravond werd het verscheiden van den acteur in verscheidene Amsterdamsche schouwburgen herdacht. Staande hoorde het publiek de droeve tij ding aan en ram eenige oogenblikken stilte in acht om den geliefden artist te herden ken. Inval in Amsterdamsche woning. Installatie behoorde toe aan bui tenlanders. In een woning aan de Honthorst- straat te Amsterdam, heeft de Rijks recherche dezer dagen een inval ge daan, waarbij zij een geheimen zen der in beslag nam. Het bleek, dat de zendinstallatie in het bezit was van eenige buitenlan ders.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1